ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD Vrijdag 16 Februari 1917. (3S lerlkzeeseb C p u r a n t). EERSTE BLAD. B E R I O H T. BEKENDMAKING. Uit Stad e» Provincie. ABONNEMENT. Prys pet drie maandenI 1,80. Pranoo per poit- 1,60 Voor het buitenland pet jaar- 10, Abonderijjke nummert- 0,06. - Versohynt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73ste JAARGANG). M®. 9969. Bireoteur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitga var-Haaf dradactaun A. Fr£mKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—4 regels0,40. Elke regei meer- 0,10. Reolamet per regel - 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inxending op den dag van uitgave vóór 8.10 ure. Dit nummer bestaat alt 2 bladen. In verband met 'den strengen eisch tot gasbesparingook aan de druk kerij] van ons blad opgelegdworden H.H. 'Adverteerders en Corresponden ten verzocht advertentiën en copie vooral tijdig, in te zenden, opdat de courant des avonds vroeger kan wor den uitgegeven. De Directeur. Postkantoor to Zierikzae. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand Februari 1917 A. Mol, Sirjanaland. N.B. Aau de afzenders wordt aan bevolen, hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar heid aan hen kunnen worden terug gegeven. De COMMISSIE VAN BIJSTAND VOOR DE LEVENSMIDDELEN VOORZIENING te Zierikzee, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het Lovonsmiddolon-Buroau ie gevestigd op het stadhuis. Het bureau is geopend eiken werkdag van 'e morgens 9 tot 12 nnr en 's namiddags van 2 tot 4 uur. Voor behandeling van broodkaarten is het bureau des Maandags gesloten, de overige werk dagen geopend des namiddags van 2 tot 4 nur. Voor grossiers- en winkeliersbestellingen eiken werkdag des namiddags van 2 tot 3 nnr. Voor inlevering verzamelstaten en bróodbons door bakkers des Maandags van 9 tot 12 en van 2 tot 4 nnr. Dlstrlbutteregeling der door de Begeering aangekochte granen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende BEKBXDMAKINft, Inhoudende eene difltrlbutleregellng der door de Regeering aangekochte granen. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gelet op artikel 8, lid I, der Distribntiewet 1916, heeft goedgevonden: vast te stellen de volgende distributieregeling van rogge, tarwe, gerst, haver, paarden-, wier-, sohapen-, duiven-, waalsche- of tninboonen en mais, geleverd in ruil voor rogge. Artikel 1. Aan landbonwers is verboden het verhandelen, ten geschenke geven of op eenigerlei wijze vervreemden o. van rogge, tarwe, gerst, haver, paarden-, wier-, schapen-, duiven-, waalsche- of tuinboonen 5. van mais, verstrekt in rail voor de aan het Rjjk of de Gemeentè geleverde rogge, als be doeld in de oircnlaires van 17 Juni 1916, No. 9713/851* en van 25 Augustus 1916, No. 2365/851*, Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel. Artikel 2. Aan derden is verboden op eenigerlei wjjze mede te werken tot de onder artikel la en 5 verboden vervreemding. Artikel 3. Het verbod in artikel 1 en 2 gesteld is niet van toepassing: a. op den handel in granen en peulvmohten, genoemd onder artikel la, met de Provinciale Brood-Commissies of hare gemachtigden; 5. op de granen en peulvruchten, genoemd onder artikel la, die ingevolge de circulaire van 30 Januari 1917, No. 10517/43, Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, voor den saai worden verhandeld; c. op de tarwe, voor zoover deze met goed keuring van de Burgemeesters door de land bouwers aan hunne arbeiders ten behoeve van hun eigen broodvoorziening als loon in natnra wordt verstrekt. 's-Gbav»nha6B, 13 Februari 1917. De Minister voornoemd, P08THUMA. Betrokken belanghebbenden worden er op gewezen, dat overtreding der gestelde bepaling strafbaar is ingevolge art. 12 der Distribntiewet. ZiiKiuii, den 15 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, W. C. DE CRANE, Weth., l.°-Bnrgemeester. Bantsoeneerlng van de Industrie ln kolenverbrnlk en gebruik van eiectrlachen stroom. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel van 13 Februari j.l., no. 12276: In aansluiting aan mjjne oiroulaire van 2 Februari 1917, No. 5738. afdeeling Handel, be treffende de rantsoeneering vau brannsteffen voor gas- en eJectriciteitsbediijTen, heb ik de eer U te berichten, dat, door de voortdaring der moeilijkheden voor de koleu voorziet'ir.g, verdere maatregelen, waardoor het verbruik van alle overige industrieën in evenredige mate wordt beperkt, niet langer kunnen worden uit gesteld. Ik zie my derhalve genoodzaakt te bepalen dat, met ingang van 15 Februari a saan alle industriëele bedrijven in Nederland slechts is toegestaan een verbroik van brandstoffen over eenkomend met 75 pot. van de verbruikte hoe veelheid in een overeenkomstig tjjdvak van de maand November 1916. Deze rantsoeneering geldt ook voor de levering van electrischen stroom, al mocht daarvan thans nog door den Directeur der Ryks-Kolendistributie ontheffing zyn verleend. Het bovenstaande houdt geenszins in, dat thans door alle industrieën kan worden gerekend op beschikbaarstelling van hoeveelheden brand stoffen, lOvereenkomend met het voorgeschreven maximum, doch het vergroot de mogelffkheid, dat bjj de toewijzingen, iu Maart aan aanvragen uit alle takken van bedrjjf, althans percentage- gewjjs, zal kunnen worden voldaan. In verband met de belangen, voor welke verschillende in dustrieën werkzaam zyn, zal het wenschelyk kunnen blyken, aan bepaalde bedryven geheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen van het voorgeschreven maximumverbruik, hetgeen ter beoordeeling van den Directeur der Ryks-Kolen distributie kan geschieden. Waar, behalve voor fabrieken van levensmiddelen voor volksvoeding en van leerbehoeften, uit den aard der zaak slechts by hooge uitzondering ontheffing zal worden verleend, is het overbodig daartoe strek kende aanvragen in te dienen, wanneer niet tegelijkertijd afdoend kan worden aangetoond, dat door de rantsoeneering vau het bedrijf van aanvrager groote handelsbelangen worden ge- achaad. Ter bevordering van een geregeld vez- loop kunnen bedoelde aanvragen uitsluitend schriftelijk worden gericht tot de Rjjks-Kolen- difitributie en slechts op nitnoodiging persoonlijk worden toegelicht. Er zjj in het byzonder op gewezen, dat een op het oogenblik nog gumtige voorraad van een bepaald bedrjjf geen vryheid geeft tot over schrijding van het gestelde maximumverbruik mocht overschrijding toch plaats hebben, dan zal dit voor het bedrjjf in kwestie van zeer nadeeligen invloed zyn op verdere toewijzingen door de Ryks-Kolendistributie. Ik vestig met nadruk de aandacht op de noodzakelijkheid om bjj de beperking der pro ductie, welke deze rantsoeneeriug met zich brengen zal, te streven naar eene oplossing, die voor de in de betreffende bedryven werkzaam zjjnde arbeiders byzondere finantieele nadoelen en ongerief voorkomt; inzonderheid zal ër naar moeten worden gestreefd om door inkrimping van den arbeidstijd stopzetting van het- bedrjjf zooveel mogelyk te voorkomen. Ik heb de eer U te'verzoeken den inbond dezer circulaire op de in uwe gemeente gebruikelijke wijze ter kennis van het publiek te brengen. Zierikzee, den 15 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, W. C. DE CRANE, Weth, l.°--Bnrg. Maximumprijzen baggerturf en baggertnrfbrlbetten. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Landbouw, Nyverheid en Han del by zjjne beschikking van 32 Februari jl. voor baggerturf en baggerturf briketten (blokjes- turf of uit bagger gemaakte turfbriketten) als maximum-kleinbandelprys (franco thuis bezorgd) beeft vastgesteld voor Zeeland f 1,10 per 100 stuks. Zierikzee, den 15 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, W. C. DE CRANE, Weth., l.°-Burgemeestér. Weent intnlg met gaslicht. ZIERIKZEE. In de maand Januari heeft de gemeente Zierikzee niet de voorgeschrevene gasbesparing be reikt, waarvan het gevolg is, dat aan de gasfabriek in deze maand geen kolen van wege het distributiebureau zullen verstrekt worden. Komt daarin geen verandering, wordt niet meer op 't gas bezuinigd, dan tot heden het geval is geweest, dan zullen wij, daar de aanwezige voorraad kolen aan de gasfabriek opraakt, voor het geval komen te staan, dat zij wegens gebrek aan kolen geen gas meer leveren kan. Teneinde dit te voorkomen, is het beslist noodzakelijk, dat inzonderheid de particuliere verbruikers want de winkeliers hebben in 't algemeen aan het voorschrift tot gasbesparing in voldoende mate voldaan minder lichten brand en niet tot laat in den nacht op blijven, maar zich vroeger, dan zij gewoon zijn, ter ruste begeven wat voor hun gezondheid ook beter is, hun gaskachels en gasfornuizen (verbazende gasverslinders) tijdelijk buiten werking stellen, in het kort al datgene doen, wat in de gegevene omstandigheden in '1 algemeen belang dringend van noode is. Wij geven levens in overweging om, gelijk in vele gemeenten van ons vaderland reeds geschied is, alle avondscholen le sluiten, en zoo weinig mogelijk avondvergaderingen en bij eenkomsten le houden en 'l kegelen bij avond te staken. Treemdellogen jerkeer. Gisterenavond vergaderde ten huize van den heer Verver de Verceniging voor Vreemdeli ngenverkeer. De voorzitter, de heer Gelderman, opende de vergadering, stelde de aan wezigheid van de weinige leden, die opgekomen waren op prijs, en weet de afwezigheid van zoovele andere leden ten deele aan de duisternis, die op de straten neerspht, ten deele aan de omstandigheid, dat in de sociëteit „Concordia" een wedstrijd gehouden wordt. De notulen, voorgelezen door den secretaris, den heer Heirabach, wer den goedgekeurd. Hierop werd door dezen het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende onlleenen. Ook in 1916 was het aantal reizigers, 't welk onze eilanden bezocht, enorm veel grooter dan er plaats was om lien le herbergen. In verband hier mede heeft het bestuur de plannen van een finantiëel sterk lichaam om o.m. ook een badhotel bij Renesse of Burghsluis te slichten, met inge nomenheid begroet. Finantiëel stond de verceniging gunstig, want de kas sloot met een goed batig saldo. Het ledental, hetwelk thans 173 bedraagt, is hoofdzakelijk door overlijden eenigszins verminderd. Van de Rotter- damsche Tramweg-Mij. heeft het be stuur gedaan gekregen, dat er bij de nieuwe dienstregeling rekening zal worden gehouden met de thans slechte verbinding van Ooltgensplaat. Als blijk van instemming met het streven 'der verceniging heeft deze van het gemeentebestuur alhier voor- loopig een subsidie van f 25 ontvan gen. Als bode is in de plaats van Kandel aangesteld Verton. Aan den Raad en aan mr. J. P. Cau werd adhaesie betuigd voor hun plan tot verfraaiing van de stad door door trekking van de Lange Nobelstraat en het leggen van een brug naar den Grachtweg. Aan den wethouder, den lieer W. C. de Crane, is verzocht om den Kadeweg tot aan den Korte Blok- weg eenerzijds en tot den Leverdijk anderzijds met hoornen te beplanten. Nu de tooneelvereenigingen „Con cordia"' en „Advendo" hebben opge houden te bestaan, heeft het bestuur, teneinde zoo mogelijk een nieuwe tooneelvereeniging in 't leven te roe pt- in de 'Nieuwsbode een adver- tepltê geplaatst, waarin zij werden opgeroepen, die tot de stichting er van wenschén mede te werken. De voorzitter betuigde den secre taris onder instemming der vergade ring zijn dank voor het goed geredi geerd jaarverslag. De heer W. C. de Crane, wethou der -voor de. plantsoenen, zcide te zullen trachten den Kadeweg gedeel telijk met olmen te laten beplanten. De voorzitter deelde mede, dat in zake de pogingen tol verkrijging v.an een lokaalspoor Vreemdelingenver keer een adres van adhaesie heeft gericht tot de Maatschappij tot expl. van Staatsspoorwegen. (Het is te hopen, dat andere vereenigingen op Schouwen—Duiveland dit voorbeeld zullen volgen). Red. De penningmeester, de heer C. de Looze, deed rekening en verantwoor ding van liet door hem gehouden beheer. Een commissie, bestaande uit dé heeren Strooband en Van der Velde, onderzocht die rekening, vond haar accoord en adviseerde tot haar goedkeuring. Dienovereen komstig werd de rekening goedge keurd in ontvangst tot 'n bedrag van f 218,455 en in uitgaaf tot een som van f 119,065. Den penningmeester werd dank betuigd voor zijn goed beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren C. de Looze en J. van de Ven werden met bijkans algemeene stem men herkozen. Mede aanbevolen waren de heeren Merle en Meeuwese. De voorzitter deelde mede, dat slechts acht personen aan de oproe ping tot stichting van een tooneel vereeniging hebben gehoor gegeven. Men zal nog eens belangstellenden in een advertentie oproepen. Het 50 man sterke Mannenkoor uit Middelburg, hetwelk een vijf jaar geleden in dc Kleine Kerk een zoo goed geslaagde uitvoering gaf, zal dezen zomer uitgenoodigd worden hier wederom op te treden. Tot de Gascommissie was mei het oog op de volslagen duisternis, die wegens het niet ontsteken van de straatlantaarns in de stad heerschte, het verzoek gericht althans eenige lantaarns zoowel wegens de persoon lijke veiligheid, als wegens de vreem delingen, die liier toeven, te laten branden. Aan dat verzoek was, gelijk de voorzitter mededeelde, gevolg ge geven. De voorzitter van de Gascommissie de heer L. Koopman Cz.raadde dringend tot groote bezuiniging aan, daar in de maand Januari niét vol doende bezuinigd was geworden, het geen tengevolge heeft gehad, dat de gasfabriek in deze maand geen kolen van het distributiekantoor ontvangt. Na nog eenige besprekingen over dit onderwerp werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Door de afd. Zierikzee van de S. D. A. P. is tot candidaal gesteld voor den Gemeenteraad (vac. Rib- bens, de heer J. Catshoek. In de Belgische school wordt wegens gebrek aan brandstof, om den anderen dag onderwijs gegeven. lnvorrlnK T* het btin&t"l*r-l lot TerkrU«lng rivc'rl ns. .-!*-tt tteliM! Naar wij vernemen, is in verband met de rantsoeneering, voorgeschre ven in de circulaires van den Minister van Landbouw, NijvdHieid en Handel ook hier de invoering van een bon stelsel dezer dagen te verwachten. De betreffende verórdening is reeds ter goedkeuring naar Den Haag ver zonden, zoodat wij niet alleen ons brood, maar ook aardappelen, rijst, gort en havermout, varkensvleesch, erwten, boonen, zeep, spek en bak en braadvet slechts zullen kunnen bekomen tegen inlevering van bons. Toch zal bij een voldoenden aan voer door de regeering het publiek zich gaarne deze moeite getroosten omdat het nu dikwijls voorkomt, dat men deze artikelen of tegen zeer hooge prijzen of in het geheel niet krijgen kan. Wf(titryd-innnii ln do soelftoit Coneordln" Het bestuur der sociëteit „Concor dia" .bood gisterenavond aan zijn leden den 3en jaarlijkschen wed strijdavond aan. Voor deze gelegen heid was 't societeitslokaal op smaak volle wijze echt oud-Hollandsch inge richt. Voor de verlichting van het lokaal dienden kaarsen en vetpotjes, terwijl de ornamenteering ook ge heel volgens ouden stijl was. Van de lange pijpen met tabak, aangeboden door het bestuur, werd gretig gebruik gemaakt, en dc harmonika-muziek van den heer M. v. d. Ploeg, die op vaardige wijze z'n instrument be speelde, bracht een echt-Holland- sche gezelligheid teweeg. Wanneer wij zoo alles overzagen, kwam ons een stuk uit 't leven van „Jan Steen" voor den geest. De „jolijt" ontbrak geenszins en menig oud-Hollandsch lied werd uit volle borst gezongen. Een woord van lof komt toe aan het bestuur en den societeilsnouder, den heer Sj. de Vries, voor 't organi- seeren van dezen leuken avond. Door de Anti-Rev. ICiesvereeni- 'ging alhier is voor lid van den Raad in de vacature van den heer W:. Ribbens, candidaat gesteld de heer L. Quant. SIRJANSLAND. In de gehouden vergadering van aandeelhouders van de fairbank alhier is met algemeêne stemmen tot commissaris herkozen de heer L. StruJJk alhier. BRUINISSE. Het was een indruk wekkende lijkstaatsie, die zich Don derdag door onze straten bewoog om het stoffelijk overschot van den heer Goudzwaard naar zijn laatste rust plaats te geleiden. Uit de velen, die de lijkbaar volgden, bleek wel hoe zeer de overledene gezien en geacht was. Aan de groeve werd door ds. 1 Waardenburg in een troostwoord aan de familie in herinnering gebracht, wat de kerk in den afgestorvene ver liest, terwijl de burgemeester in het licht stelde, wat gemeente en polder in hem missen moeten. Diepgevoelde dank werd door beide sprekers uit gesproken, vooral wat de overledene in het belang der gemeenschap had gedaan. De zoon van den overledene dankte diepbewogen voor het gesprokene en de groote belangstelling dezer dagen ondervonden. Onder den indruk, dat een ver dienstelijk burger ten grave was ge bracht, verliet men den doodenakker., THOLEN. Heden is men hier be gonnen om de openb. lagere school alleen des voormiddags te houden. Toch is het te vreezen ,dat binnen kort de school totaal zal gesloten worden. De bizondere school zal ook weldra dit voorbeeld volgen. Alles tengevolge van het steenkolenvraag- stuk. Met het ijs gaat het nog vrij goed. Zoo nu en dan wordt de pont aan de staaldraad gelegd en zet men ais gewoon wagens en karren over. Evenwel zit het dreigend ijsvlak bij het Veer. Zoodra de wind omgaat, zitten wij, volgens het zeggen der schippers volop in het ijs. En dan zal het getob wei beginnen. Was er nu maar een brug, is weer de klacht die men allerwege hoort. Doch een- maat zal die er toch wel eens komen. ÜUD-VOSSEMEER. Alhier werd in de jaarvergadering der leden van de weegbrug „Recht voor Allen" tot voorzitter- gekozen dc heer P. van der Riet, in plaats van den heer A. C. de Wit, die niet wenschte meer in aanmerking te komen. Aan den weger J. Rijstenbil werd een duurte- toeslag van f 10 toegekend. Aan 'de aandeelhouders werd een dividend uitgekeerd van f 9,90. KORTGENE. Deze week is een dei- oudste inwoners alhier, de 90-jarige heer K. van Rooien, overleden. Tot op hbogen ouderdom was hij inder tijd nog dagelijks op zijn post ge weest als waterbouwkundig ambte naar van den calamiteuzen Anna- Polder. En in die kwaliteit werd hem door H.M. de Koningin 't eereteekeu van Oranje-Nassau geschonken. Dc assche van den braven en ijverigen man ruste in vredeI Ook wij hebben ons ijsfeest ge had. 't Werd gevierd op de uitge strekte baan van „de bpuie". Ons fanfare-corps luisterde de wedstrij den in schoon- en ringrijden en dien met priksleden op ten aanschouwe van een 'talrijk publiek. Vrijdag liep men hier voor 't eerst weer eens over de Zandkreek. 't Was nu al 26 jaar geleden, dat velen op deze wijze hun hachje er aan waagden. Zater dag en Zondag was het zeer druk met voetgangers over de Zandkreek alhier. Vóór het water dicht was, moesten de schippers de reizigers soms een kwartier lang op hun rug dragen naar het bootje. Zaterdag bracht men over 't ijs ook petroleum waar men zoo reikhalzend naar uit gezien had. Mep zat bijna zonder. Lantaarns branden niet meer, zoodat het dorp des avonds, in een Egypti sche duisternis is gehuld, terwijl de winkels om acht uur reeds gesloten zijn. AanbestrdlngHn, TerkooplDnea, e»i. ZIERIKZEE. Bij de Woensdag j.l. gehouden besteding voor den polder „De Vier Bannen van Duiveland" waren inschrijvers voor: Steenslag: A. Vrijlandt Co., Utrecht, f 7 per ton (2/4) W. van den Berg, Dordrecht, f 6,80 per ton (2/4); F. Vos, Oldenzaal, resp. f 6,30, A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1