ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 12 Februari 1917. Sliq opnhan lip sééd id MÉ EERSTE BLAD. Nieuwe beperking van gasgebruik. NI1Ü WSTIJDIKIIN. Uit Stad an Provincie. (Zlerikseeeselie Couran t). ABONNEMENT. Prjji per drie maanden 1,30. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar -10,-. Afionderlgke nummeri- 0,05. Verichynt Maandag, Woenadag en Vrjjdag. 73«8 JAARGANG. Mi. 9967. Oiraolsup A. J. DE LOOZE Jr. Uilfawar-Hoofdradaoiaiari A. FRAMKEL. ADVERTENT1EN. Van 1—4 regel» 0,40. Elke regel meer0,10. Reclame» per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Iniending op den dag ran uitgave rddr 8.SO ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Maximum-prijs van Tarwewaterbrood. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlBRIXZBB Brengen ter openbare kennis, dat, ter be sparing van kolengebrnik, de beide openbare aoholen, des namiddags en de herhalingsschool tot nadere aankondiging zullen gesloten zgn. Zibbikzbb, den 8 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibbikzbb maken bekend, dat zg hunne in de Nieuwsbode van Vrijdag 4' 1. voorkomende bekendmaking omtrent nieuwe eperklng van gaigebruik in dier mate ge wijzigd hebben, dat daaruit vervallen is de bepaling snb 2; die bekendmaking luidt dus thans BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibbikzbb maken bekend: dat het met het oog op den zoo goed als geheel stop gezetten kolenaanvoer, waardoor de grootst mogeljjke hesparing van het gebruik van brandstoffen een absoluut vereiachte is ge worden, noodzakelijk is om het gasverbrnik nog meer te beperken, dan tot dusver, en noodigen daarom nogmaals winkeliers, oaféhouders en exploitanten van voor 't publiek toegankelijke gebouwen en particulieren, dringend uit bg het gebruik daarvan de grootst mogelijke zuinigheid te betraohten. Voorts wordt door hen besloten met ingang van 12 Februari e.k. te verbieden: le. alle étalageverlichting door gas; 2e. alle verlichting door gas van de voor het publiek toegankelijke lokalen, in koffie huizen en in andere voor het pnbllek toe gankelijke gebouwen, benevens van de voor leden toegankelijke lokalen in sociëteiten, op alle dagen der week na 10 uur, terwjjl niet meer liohtbronnen mogen gebezigd worden dan de helft van het zich op heden in elk lokaal bevindend aantal daarvan. Overtreding van dit verbod zal tengevolge hebben, dat de gasleidingen worden afgesloten* Zibbikzbb, den 10 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende besohikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 9 Febr. j.l.: De MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Gezien zjjue beschikking van 2 Februari 1917, no. 1099/6, o.m. houdende vaststelling van den maximumprijs van tarwewaterbrood (gebuild). HEEFT GOEDGEVONDEN: ouder intrekking van vorengenoemde besohik king, voor zoover betreft de vaststelling van een maximumprijs voor tarwewaterbrood, met ingang van 12 Februari 1917, den maximumprijs voor tarwewaterbrood (gebuild) te bepalen op 127a cent per 400 Gram, en dien van tarwe waterbrood (gebuild), gebakken onder rabbinaal toezicht op 18 cent per 400 Gram. Zibbikzbb, den 12 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibbikzbb; Vestigen nogmaals de aandacht op de vol gende door den Raad d.d. 4 December 1916 vastgestelde verordening tot beperking van gasverbruik, luidende als volgt: De RAAD der gemeente Zibbikzbb Gezien het voorstel der Commissie voor de Strafverordeningen en dat van Burgemeester en Wethouders. Gelet op de Gemeentewet; BESLUIT: vast te stellen de navolgende: VERORDENING tot beperking van het ge bruik van gas. Art. 1. Het is verboden behalve op Zaterdag, van 4 tot 6 December en op 81 December ter ver- liohting van winkels- of kramen, inbegrepen barbierswinkels en kapperssalons, of voor reolame doeleinden, gas te bezigen vóór 'smorgons 7 nut en na 's avonds 8 uur. Art. 2. Op Zaterdagen, van 4 tot 6 December en op 31 December is het bezigen van gas voor de in art. 1 genoemde inrichtingen veroorloofd tot 10 uur n.m. Art. 3. In koffiehuizen, herbergen en inrichtingen voor publieke vermakelÜKheden, is het verboden, behalve van 4 tot 6 December, van 24 tot December en op 31 December gas te bezigen vóór 's morgens 7 uur en na 's avonds 11 uur. Art. 4. Burgemeester en Wethouders zgn bevoegd ontheffing te verleenen van het bepaalde in artikel 1 van door hen aan te wgzen dagen of gedeelten van dagen. Diezelfde bevoegdheid heeft de Burgemeester ten aanzien van alle inrichtingen in art. 3. Art. 5. Overtreding der artikelen dezer verordening wordt gestraft met eene^geldboete van hoog stens f25,—. Art. O, Deze verordening treedt direct in werking. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den Baad der gemeente Zibbikzbb, den 4 December 1916. Zibbikzbb, 12 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Seoretaris. AMERIKA. De senaatscommissie voor de militaire aangelegenheden heeft een gunstig rap port uitgebraoht betreffende het ontwerp op de algemeene militaire oefening, dat vooreohrljft, alle mannelijke burgers tug- schen de 19 en 26 jaar gedurende zes maanden in leger- of marinedienst te drillen. NEDERLAND. 1JMUIDEN. Zaterdagmiddag zijn 2 ontjes van G. Z. alhier door het ije in de Visschershaven aldaar gezakt. De kleinste van 5 jaar kon met moeite gered worden, dte van 9 jaar is verdronken. Ia het fls vaitgeraakt. MONNIKENDAM. Sinds de laatste week moet zich een schip op de Zuider zee bevinden, waarop een viertal per sonen, dat waarschijnlijk in het ijs is bekneld geraakt. Genurende eenige dagen wordt het vaartuig reeds vermist eu is van de bemanning niets bekend. ZEIST. Op den Woudenbergsohen weg nabjj Zeist, heeft een brutale aanranding plaats gehad. Toen een verpleegster uit het Chr. Sanatorium de uitspanning .London" per fiets passeerde, kwam daaruit iemand, die eveneens per fiets met haar opreed in de richting Zeist. Opdringende deed de man de verpleegster terzijde van den weg in de sneeuw vallen, waarop hij met de knie op de borst van zijnslachtofferde verpleegster mishandelde. De nadering van mensohen deed den onverlaat ijlings de vlucht nemen. Ondanks de late aangifte bij de politie, mocht het deze gelukken den vermoe- deljjken dader, een zekeren W., een gehuwd reiziger in sigaren, woonachtig te Utrecht, aan te houden. Niettegen staande de bezwarende feiten en de her kenning door de zuster, bljjft de man tot nog toe ontkennen. Staking van groenteakandeliars. WAALWIJK. Toen op de groenten- markt den groentenhandelaare werd aan gezegd, dat zij tegen maximumprijzen moeslen verkoopen en enkele wegens overtreding daarvan waren verbaliseerd, staakten zij den verkoop. Dr. v. d. Kwast deed hetzelfde namens de afdeeling Schouwen en Duiveland van den Nederl. Bond tot bevordering der geneeskunst, waarvan de gestorvene voorzitter geweest is. Een zwager van den overledene sprak namens de familie. En liet was een treffend en aandoenlijk oogenblik, toen deze namens de stokoude ouders van den ontslapene deren een vaarwel loc- riep. Uit naam van de diepbedroefde weduwe dankte hij voor de groote deel neming, voor de aanwezigheid van zoo- vclen op deze laatste rustplaats en voor liet gesprokene. Hiermede was de plechligheid der ter aardebestelling afgeloopen. Hij ruste in vrede! BJJ het graf ran Dr. I. A. SPRUTT. Droef staan wg bg uw groeve Te staren, stom en stil; Ons hart is vol van tranen, Ons oog niet weeaen wil. Ons hoofd is peinzensmoede Van 'tvragen naar 't: waarom? De smart 't verstand benevelt, Zjj maakt ons stil en stom. Maar voor den wil des Vaders, Daar buigen wg het hoofd. Wjj bidden kracht en troost toe Haar, wie gg zjjt ontroofd. Ter a*rde bestelling T*n dr. Spruyt. ZIERIKZEE. Heden werd 't stoffe lijk omhulsel van dr. Spruyt, die op een zoo ongelukkige wijze in zijn volle mannelijke kracht aan het leven ontrukt werd, onder groote deelneming, naar zijn laatste rustplaats gebracht. Van vele huizen waren de gordijnen neergelaten. Op, den doödenakker had zich een groote menigte verzameld, waaronder wij' opmerkten de doktoren uit deze gemeente, de leden van de Gezondheids commissie, leden van het Comité tot verkrijging van een waterleiding voor Schouwen en Duiveland en tal van notabelen zoowel van hier als van elders. Toen de kist, die met drie kransen bedekt was, in de groeve was neerge laten, bracht de heer Nilant, burge meester van de gemeente Ouwerkerkj, waarvan de overledene de geneesheer was, aan den ontslapene namens ge noemde gemeente een laatsten groet, Wjj zien u nimmer weder, U, goede trouwe vrind, U, dokter, helper, trooster, U, gade, vader, kind. Vroegtijdig reeds, ach, daalde Voor u de eeuw'ge nacht. Wg brengen u eerbiedig Den laatsten groet: rust zacht. - Ouwbbkbrk, 12 Februari 1917. Egyptische duisternis. .Wie gisterenavond zich opi straat be vond, zal het met ons eens wezen, dat het wegens de Egyptische duisternis, die schier in de geheele stad heerschte, 't moeilijk was wegwijs te worden, afge zien van het groote gevaar om tegen een boom of hek aan te loopen of daarover te struikelen, of in de Haven op het ijs |e vallen jen wellicht een noodlottig eindje te hebben. Één slachtoffer van de geheele ont houding der straatverlichting is heden grafwaarts gedragen. Laten Burgem. en Weth. hierdoor tot het inzicht komen, dat het ontsteken van een deel der gaslantaarns in het belang der veiligheid van de bewoners dringend noodig is. Benoemd tot agent van politie alhier de-heer Quist, thans als zoodanig te Breda. RtadsYergaderlng. In de Zaterdagnamiddag gehouden raadsvergadering waien afwezig de heeren Van Os en Van deü Bout, de laatste met kennisgeving. De rekening der bewaarschool voor minvermogenden werd in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Polvliet, de Boer en v. Nouhuys. De leden der Commissie belast met het toezicht op het lager onderwijs, die allen hun ontslag hadden genomen, werden met groote meerderheid herkozen. Besloten werd de lohenking van den heer Korte weg van een strook grond ter verkrijging van een betere verbinding van de kom der gemeente met het tram station in het verlengde van de Lange Nobelstraat te aanvaarden onder de volgende voorwaarden: 1°. dat de kosten der kadastrale op meting komen voor rekening van den heer Korte weg, maar de kosten van de overdracht van den grond ten laste der gemeente. 2°. dat de gemeente voor hare rekening zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór 31 December a.s, zal uitvoeren en verder doen onderhouden a. bet maken van een weg van basalt slag over die strook grond ter breedte van drie Meter; b. bet leggen van een rioleering in den greppel loopende ten westen van die strook grond; c. bet maken van een vasten dam, veorzien van cement-beton buizen in de sloot van de wandeling; d. het veranderen van het plantsoen voor zoover dit noodig is; l [e, het maken en onderhouden van een rustieke brug, breed 3 Meter over de Versche Gracht naar het tramstation, 3°. de aan de straat te bouwen wo- I ningen een minimum huurwaarde hebben van f 300 per jaar. 4°. vóór het in gebruik nemen van elke woning aan de oostzijde van de straat gelegen, ten genoege van burgem. en weth. een haag moet zijn geplaot en behooriyk worden onderhouden. 5°. de hoofdleiding voor gas, later aan te legg6n in het trottoir, dat aan de westzijde van de straat komt te liggeü, voor rekening komt van de eigenaars der huizen, welke langs de straat worden gebouwd. De zuivere kosten zullen voor de ge meente bedragen f 2052. De nieuwe straat zal den naam dragen van Driekoningenstraat, wijl, gelijk de heer De Vos, de oudheidkenner van onze ge meente, aan den burgemeester heeft mee gedeeld, de nieuwe straat loopt dwars door het terrein, waarop eenmaal het klooster der Drie Koningen stond. Besloten werd aan de bruggewachters dnurtetoeslag toe te kennen. Het eerete stembnreau werd samen gesteld uit mr. Fokker, voorz., De Crane, plaatsvervangend voorzitter; Doeleman *n Biermasz, leden; de Boer en A. Gudde, plaatsverv. leden. Het tweede stembureau uit: L. Koop man Oz., voorz.; H. J. van Nouhuys, plaatsverv. voorz.; Polvliet en L. Ocht- maD, ledenO. de Mooij en A. Timmer man, plaatsverv. leden. Voor de distributie van levensmiddelen werd een commissie van bestand in het leven geroepen, bestaande uit de heeren Doeleman en Koopmaü, die de bevoegd heid hebben de commissie uit te breiden Naar aanleiding van bezwaren, ge opperd door den heer Timmerman, zal art. 2 van het jongste besluit van burgem. en weth. tot nieuwe beperking van het gasverbrnik worden ingetrokken, zoodat de winkeliers in hun winkels tot acht uur 's avonds gas zullen mogen branden. Na omvraag werd de vergadering ge sloten. Zondagmiddag had de zoon van den postbode v. d. Schelde het ongeluk met het schaatsenrijden zijn sleutelbeen te breken. - De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde, heeft in de afgeloopen week aan niet minder dan 15 bewoners van de grens streeken van Zeeuwsch Vlaanderen, ten deele Nederlanders en ten deele Belgen, wegens smokkelen het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd. RENESSE. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „Luctor et Emergo" alhier in de zaal van den heer J. Bienefelt eene uitvoering. Zoowel de muzieknummers als de voordrachten en een blijspel werden op zeer verdienstelijke wyze uitgevoerd en afgespeeld. Aan het „jonge volkje", dat gretig van zoo'n avondje gebruik maakt, hebben de leden een gezellige, aangename en nuttige uren verschaft. De eenige in het Brouwershavenschs Gat liggende gasbakenton is door den zwaren ijsgaDg van haar ketting geslagen en in zee gedreven. ELKERZEE. Alweder moet het onder wijs op de openbare school gestaakt worden wegens het ontbreken van brand stof. ZONNEMAIRE. De straatlantaarns worden, met het oog op de schaarschte van petroleum, van af heden niet meer ontstoken. Door dezelfde oorzaak is ook de her halingsschool tot betere tijden stopgezet. DREISCHOR. Door de goede gaven der burgerij mocht het de alhier opgerichte ijsvereenigiDg gelukken, Vrijdagmiddag een jjefeest voor de jeugd te organiseeren, dat in de beste orde en tot aller genoegen afliep. Half twee werd de schooljeugd, inmiddels op 't schoolplein in rijen op gesteld, door het muziekgezelschap „Cres cendo" afgehaald en trok men, door velen omstuwd, naar het ijs. Nadat de kinderen in de eerste jjstent een kopje melk hadden gebruikt, ging men naar het eind der baan, waar allerhande spel letjes met de jeugd werden gedaan, als: hardloopen, turfrapen, draadjesknippen, hardrijderij op schaatsen voor de grootten enz. Dat de kinderen er plezier in hadden, was wel aan hun gezichten te z'en. Aan het einde der verschillende spelletjes werden de kinderen nog eens op melk getracteerd, waarnade heer A. P. der Weduwen zijn dank uitsprak namens velen a3n de commissie der gsvereeniging, het muziekgeschap, bet onderwijzend personeel en de burgerij, voor alles wat ze gedaan hadden om dit feest te doen slagen. Daarna ging het weer in optocht naar 't dorp terug, waar de stoet ont bonden werd. OUWERKERK. Wat in meer dan 20 jaar niet gebeurd is, hebben we ver leden Vrijdag en Zaterdag beleefd: op de „Guille" is geard. Vroolijk klingelden de bellen en zwierig gleden de arren over de prachtige baan. En al was het geen tocht van uren ver, het was niet te minder prettig om. „De hoofdzaak is", zei een der deelnemers, „dat ik tot mijn kleinkinders zal kunnen zeggen: In 't jaar 1917 hebben we op de Guile geard' Vrijdagavond werden alle boeren en boertjes in dc gelegenheid gesteld hun zaaiplan voor 1917 af te halen. Een commissie onder voorzitterschap van den burgemeester had zich met de verdeeling belast. Vele kleinen viel het bedrag a f 0,70 niet mede. Op de vraag van een hunner, waarom dit zooveel was, verklaarde de voorzitter, dat dit onkosten waren. Nu, ongeveer f56 onkosten is nog at wat, maar binnen enkele dagen zullen zij de reke ning en verantwoording wel ter inzage krijgen, dus valt er dan niet over te twisten. Alleen had de verdeeling wel iets humaner kunnen zijn. (Niet van onzen gewonen corres pondent.) NIEUWERKERK. In de afgeloopen dagen van ijsvermaak werd van de goede en welOnderhouden baan op het Steenzwaan veel gebruik gemaakt. Een commissie, tijdelijk gevormd, organi seerde enkele keeren een wedstrijd, o. a. in schoon- en hardrijden; voor jongens torinetjerollen, hardloopen op klompen, waarbij prijsjes beschikbaar waren ge steld. Door enkele milde mensciien wer den de kinderen op het ijs bij die gelegenheid op melk onthaald. In na volging van andere plaatsen op dit eiland is in een Vrijdagavond in „de Wereld" gehouden vergadering een ijs- club opgericht. Tot leden van 't. bestuur werden gekozen de heeren F. C. Bouman voorzitter; W. Wandel, vice-voorzitter v. d. Stolpe, secretaris; J. den Boer, penningmeester; bovendien drie com missarissen, n.l. de heeren I. de Braai, Joh. Berman, A. Radewald. Er werd besloten, dat zoowel dames als heeren lid kunnen worden; dat er geen ijsver- makelij kheden mogen worden gehouden buiten de club om, opdat ieder, die daarvoor iets gevoelt, verpllicht is, lid te worden. Ook bestaat er gelegenheid begunstiger of donateur te worden. De burgemeester werd tot eere-voorzitter benoemd. SIRJANSLAND. Bij de alhier gehou den wedstrijd in ringrijderij op initia tief van de IJscommissie, werden de navolgende prijzen behaald: Wedstrijd voor burgers: ie prijs Jan v. d. Weide, f5; 2e pr. A. Hanse, f 3; 3e pr. M. Verstraate, f 2; voor militairen: le prijs Bloemert, f 5; 2e pr. A. de Jong, f 3; 3e pr. Borenhuis, f 2; 4e pr. J. de Jong f 1; ringrijden voor dames: le prijs f 2,50, Greta de Rijke; 2e pr. f 2, Joh. Fluijt; 3e pr. f 1,50, Neeltje de Ronde; 4e pr. f 1, Mina Struik. Tevens een woord van dank aan allen die door hun milde bijdragen eii voor namelijk aan 'den heer Burgemeester, hebben medegewerkt 'tot 't welslagen van dit ijsfeest. BRUINISSE. De stoomboot „Zijpe" is in het ijs bekneld geraakt. Door assis tentie van de „Van der Sleijden" is het gelukt haar weder vrij te maken. STAVENISSE. L.l. Vrijdagavond over leed alhier in den ouderdom van bijna 48 jaar de heer A. .1. Verstraate, thans gemeente-ontvanger en voor dien lid van den Gemeenteraad. ANNA-JACOBA-POLDER. Tegen de gebr. O., resp. 16 en 17 jaar, uit Bergen- op-Zoonr, is proces-verbaal opgemaakt, als verdacht in den nacht van 2 op 3 Februari 1.1. den ram van A. W. den strot te hebben afgesneden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1