IERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 9 Februari 1917. EERSTE BLAD. AANGIFTEBILJETTEN Nieuwe biperking van gasgebruik. Verkiezing Gemeenteraad. NIIEWSTIJPINftlK. Uit Stad en Provincie. (Xierlkzeesche Courant). ABONNEMENT. Prq» per drie mannen f 1,30. Franco per post- 1,60. Voor bel buiiel.ltu.d pei jaar- 10,—. Afaooderiyke uumuiera- 0,05. Varschjjnt Maaodar, Woen.dap en Vrijdag. 73sts JAAB6ANK, No 9966 Diraotaun A. J. DE LOOZE Jr. Ulisavap-HaofdradaolMPi A. FrIhEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regei»f 0,40. Elke regel - 0,10. Reclames per regel - 0,16. By contract belangrijke korting. Insendtag op den dag van uitgavs róór S.SO ure. t nummer bestaat uit 2 bladen. BURGEMEESTER en WETH0U- HRS van Zierikzee; Brengen ter kennis van degenen, ier aangiftebiljetten voor den hoof- lyken omslag nog niet zgn inge- verd, dat zij deze biljetten alsnog sn spoedigste ter Gemeente- icretarie moeten inleveren. Zierikzee, 7 Februari 1917. irgemeeater en Wethouder* voornoemd, J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Bnrgem. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van sbikbbb maken bekend: lat het met het oog op den zoo goed als heel stop gezetten kolenaanvoer, waardoor de ootat mogelgke besparing van het gebruik n brandstoffen een absoluut vereisohte is go uden, noodzakelijk is om het gasverbruik nog jer te beperken, dan tot dusver, en noodigen arom nogmaals winkeliers, caféhouders en ploitanten van voor 't publiek toegankelijke bouwen en particulieren, dringend uit bij het brnik daarvan de grootst mogelijke zuinigheid betrachten. Voorts wordt door hen besloten met ingang n 12 Februari e.k. te verbieden: alle étalageverliohting door gas; alle verliohting van winkels door middel van gas, op alle dagen der week (behalve des Zaterdags) des avonds na 6 uur en op Zaterdagavond na 8 uur; alle verlichting door gas van de voor het pnbliek toegankelijke lokalen, in koffie huizen en in andere voor het publiek toe gankelijke gebouwen, benevens van de voor leden toegankelijke lokalen in sociëteiten, op alle dagen der week na 10 uur, terwgl niet meer lichtbronnen mogen gebezigd worden dan de helft van het zich op heden v. in elk lokaal bevindend aantal daarvan. Overtreding v»n dit verbod zal tengevolge bben, dat de gasleidingen worden afgesloten. Zubimbb, 7 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. M, lliw, M ID lip. De BURGEMEESTER van Ziebikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de avolgende circulaire van den Directeur van et Centraal Broodkantoor, van 7 Februari j.l.: In verband met de in werking treding der istributieregeling van brood, bloem, meel en )gge heb ik de eer U het volgende mede te eelen Het is met het oog op de rantsoeneering er molens gewenscht, dat de bakkers zooveel ïogeljjk het fabrikaat of de fabrikaten welke tot dusver bezigden, bljjven gebruiken. Het wensoheljjk de aandacht van de bakkers op te vestigen. Het zal aan een bakker vrjj staan elke reek meer dan één bestelkaart voor inlandsche iloem resp. meel aan te vragen. Hjj zal dan ok evenwel meer dan één verzamelstaat moeten ileveren. Hierdoor zal het mogelpk zgn dat een akker zgn benoodigde hoeveelheid grondstoffen ijj meer dan één leverancier bestelt, waardoor ooral ten aanzien van grootere ondernemingen iet sob a gestelde kan worden bevorderd. c. Aangezien bloem en meel slechtswordt ifgeleverd in zakjeB van 50 K.G. zullen door de gemeentebesturen aan de bakkers slechts bestel- :aarten voor een hoeveelheid van 50 K.G. of en veelvoud daarvan kuntien worden uitgereikt. Waar het telkenmale zal voorkomen dat bjj. Ie omrekening van de op de bons aangegeven ioeveelheid brood tot bloem en meel geen veel- oud van 50 K.G. zal worden verkregen, zal 'anwege het gemeentebestuur aan den bakker, behalve de.bestelkaart, een voldoende gewaar merkt formulier kunnen worden afgegeven voor de reateerende hoeveelheid grondstof. Dit for- nlier kan door den bakker dan de daarop- Igende week, bjj inlevering van de bons van iie week, weder worden overgelegd. d. In het belang der administratie is het zeer gewenscht, dat op de af te geven bestel- kaaiten den naam der Provincie, waarin Uwe gemeente is gelegen, wordt vermeld. e. Koek- en banketbakkers, houders van in- riohtingen geheel of ten deele bestemd voor het verstrekken van maaltjjden aan het pnbliek, beschuit-, biscuit- en koekfabrikanten zullen de benoodigde hoeveelheid grondstoffen rechtstreeks bjj het Centraal Broodkantoor moeten bestellen. 'Ten einde op deze categorieën van onder nemingen controle te verkrijgen zullen formu lieren ter beschikking worden gesteld waarop kan worden aangevraagd om door het Centraal Broodkantoor te worden erkend. Modellen dezer formulieren zult U ingesloten aantreffen. Het zioh daaronder bevindende witte formulier is bestemd foor ondernemingen, die bloem of meel noodzakelijk voor do uitoefening van het bedrjjf behoeven en welke niet hooren tot de in den aanvang dezer alinea genoemde groepen. Deze formulieren kunnen door belanghebben den bjj het Centraal Broodkan to ">r worden aan gevraagd. Zjj moeten, na te zgn ingevuld, bjj het gemeentebestuur worden ingeleverd, dat na de daarvoor bestemde rubriek te hebben in gevuld, de formulieren aan de Provinciale Brood- commissies doorzendt. Ziebikzbe, den 9 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER der gemeente Zibrikzeb brengt ter openbare kennis, dat op Maandag, den 26 Februari aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van eenlid van den Gemeenteraad, (vaoature W. Ribbons). dat op dien dag, van des voormiddags negeii tot des namiddags vlet uren, ter secretaire der gemeente bjj den Burgemeester kunnen worden ingeleverd Opgaven van Candidates, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woon plaats van den candidaat. Formulieren voor de opgaven zgn van 10 Februari 1917 tot en met den dag der verkiezing ter secretarie kosteloos verkrijgbaar. Op die formulieren is vermeld het voor de oandidaat- stelling vereisohte aantal handteekeningen van kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing^ De inlevering der opgaven moet geschieden persoonljjk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbjj tegenwoordig zgn. Van de inlevering wordt een bewjjs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester brengt hlerbjj In herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: HQ, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 Inlevert, wetende dat zjj ls voorzien van handteekeningen van personen, die niet be voegd zfyn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de Inlevering geschiedt, terwQl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN of eene geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft hjj, die wetende dat hjj niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter Inlevering bestemde opgave, bedoeld bjj artikel 51, heeft onderteekend. Ziebikzbe, den 9 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. NEDERLAND. AMSTERDAM. In de Jordaan is het voedselgebrek oorzaak geweest van on geregeldheden, die zich ernstig lieten aanzien en alléén door liet requireeren van groote politiemacht onderdrukt kon den worden. De winkels werden door het publiek eenvoudig bestormd. Een aantal vrouwen hielden een kar met regeeringswaren aan. De zakken werden opengesneden en de waren over den grond gegooid. Door een agent in burgerkleeding werd een vrouw aangehouden, die een gedeelte van de waren had opgeraapt. Zij werd naar het bureau Westerstraat overge bracht, omstuwd door een groote volks menigte. De bureauchef liet de vrouw ecliler in vrijheid. Den geheelen middag bleef liet echter zeer onrustig en uitgebreide surveillance was noodig. Men vreest, gezien de stemming' van het publiek, yoor herhaling van deze voorvallen. MONNIKENDAM. Alhier had op de Gouwzee en Monnikendam de Marker bruiloft plaats, welke uitstekend ge slaagd mag heeten. Meer dan 25 duizend bezoekers waren aanwezig. Extra tram- diensten waren ingelascht. De hanen langs Zunderdorp en Broek in Water land waren zwart van de schaatsen rijders en menige auto pufte langs den weg naar Monnikendam. Te ruim 12 uur vertrok de bruilofts stoet met den burgemeester ,aan 't hoofd1, van de [haven naar de gereedstaande ver sierde arren. Het Marker fanfarecorps speelde vroolijke wijsjes. Ten einde het gevaar van ijsverzakkingen te voorko men, reden de arren met de bruilofts gasten eenige malen over de wijde ijs vlakte rondgevolgd door duizenden schaatsenrijders, tientallen automobielen, -motorfietsen, rij tuigen en arren, benevens duizenden bezoekers tc voel. De vorst. 's-GRAYENHAGE. Een Voor 't Paleis aan het Noordeinde staande schildwacht is door de 'koude bevangen, plotseling ineengezakt. Ilij werd in het Paleis binnengedragen en kón, na bijgekomen te zijn, .te voel naar de mitilaire hoofd wacht gaan. WEERT. De landbouwer V. alhier is in de schuur zijner woning doodge vroren. Gasontploffing. DORDRECHT. Ten huize van P. aan het Kromhout heeft een gasontploffing phlals gehad. De vader van P. wilde de waterleiding afsluiten en kwam met een petroleumlampje in de nabijheid der gasbuis, waarin een lek bleek te zijn. Bij .de gevolgde ontploffing ge- raakte het behang in brand en bekwam P. brandwonden aan de handen en zijn schoondochter aan de armen, terwijl van deze een gedeelte van het hoofd haar verbrandde. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het begin van brand was spoedig gebluscht. De 22-jarige M. K., wonende alhier, wilde zich met andere werklieden naar de Guanofabriek te Zwijndrecht bege ven. Hij liep daartoe over het midden pad der spoorbrug over de Oude Maas. Daar hij ©enigszins doof is, hoorde hij niet, dat er twee treinen aankwamen. Door een dezer werd hij onderstboven geworpen, kwam met het hoofd opeen ijzeren bout terecht en kreeg een ga pende wonde aan het achterhoofd terwijl zijn rechtervoet gedeeltelijk ver brijzeld werd. Hij werd bewusteloos opgenomen. Dr. Dozy van Zwijndrecht verleende de eerste hulp. Deze consta teerde hersenschudding en deed den jongeman per Dordrechtsche politie- raderbrancard naar het ziekenhuis te Dordrecht brengen; zijn toestand is hoogst ernstig. ISsfeest. ZIERIKZEE. Morgennamiddag zal alhier op de Ronde Weel een ijsfeest voor de behoeftigen worden gehouden, bestaande in een wedstrijd op schaatsen voor jongens van 15—18 jaar. De prijzen zullen bestaan in levensbehoeften en in brandstoffen, voor zoover die in voor raad zijn. Wie voor dit loffelijk doel iets wil afstaan, doe dit aan den heer Matthijsse toekomen. Collecte. Wij bevelen de collecte, die a.s. Dins dag en volgende dagen ten voordeele van het Tehuis voor alleenstaande blin den van alle gezindten uit Nederland in verschillende gemeenten van dit eiland zal gehouden worden, in de welwillend heid van allen aan, die voelen, wat het zeggen wil blind te wezen. Volksweerbaarheid. Donderdagavond vergaderde in hel „Huis van Nassau" de afd. Zierikzee dér vereeniging „Volksweerbaarheid. De voorzitter, dc heer J. Uijl, opende de vergadering met een inleidend woord' waarin hij allen, ook de dames, hartelijk' welkom heette, die aan de uitnoodiging deel te nemen aan den verbandcursus der onder-afdeeling „Helpsters te velde" hadden gevolggegeven. Na lezing der notulen door den secre taris, den heer Coumou, \Verd door den voorzitter voorlezing gedaan van eenige ingekomen stukken. Door den penningmeester, den heer D. H. Brouwer werd hierop rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Een commissie, bestaande uit de lieeren Leeuwe en Bie- nevelt zagen de rekening na, en vonden die accoord. Zij werd hierop goedge keurd in ontvangst tot een bedrag van f 151,73® en in uitgaaf tot een som van f 20,55, zoodat zij met een batig-saldo van f 131,18® sloot. De voorzitter wees de dames op de verplichtingen, die voor haar uit de deelneming aan den verbandcursus voort spruiten. De cursus zal onder leiding van dr. De Vrieze worden gegeven. De 'periodiek aftredende bestuursleden de heeren J. Uijl en G. ten Haaf werden met groote meerderheid herkozen en namen onder dankbetuiging voor het in hen gesteld vertrouwen hun herbe noeming aan. j Besloten werd met het oog op de j tijdsomstandigheden het 10-jarig bestaan van de afdeeling 'op 13 September niet feestelijk te herdenken, tenzij de vrede mocht hersteld wezen. De resp. secretarissen van de onder af deelingen gymnastiek en schietver- eeniging brachten beknopte verslagen uit. Het bestuur der dames-afdeeling heeft zich geconstitueerd en bestaat uit mej. .Toppe, presidente, mej. Gudde, penning meesteres, en mej. Potappel, secretaresse. De voorzitter herdacht nog het over lijden van mr. D. van der Vliet, die voor de .afdeeling veel gedaan heeft, en haar moreel en finantiëel krachtig ge steund heeft. Hij bracht een stille hulde aan zijn nagedachtenis, en hoopte, dat de tegenwoordige burgemeester zijn voet sporen in deze zou volgen. Hierop werd de vergadering door hein gesloten. Liberale kiesvereeniging. In de zaal van de sociëteit „Concor dia" vergaderde Woensdagavond dé Liberale Kiesvereeniging. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer E. Gelder man, werd deze geleid door mr. H. Pol vliet. Na-lezing der notulen door den secre taris, den heer Merle, deelde de voor zitter mededat ingekomen waren brieven van de heeren Gelderman en Merle, waarin deze hun ontslag als be stuursleden namen. Hij dankte heiden en later ook den heer Van Zij verden, die periodiek moest aftreden en niet herkiesbaar is, voor hetgeen zij ten be hoeve van de Liberale Kiesvereeniging gedaan hebben. Hierop werd door den penningm., den heer Beelaerts van Emmichoven, rekening en verantwoording gedaan van 'het door hem gehouden beheer. Een commissie, bestaande uit de heeren Geluk en Stamperius, bevond de reke ning in orde, zoodat zij werd goedgekeurd. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Panny, J. van der Vliet en D. Meijer. Tot candidaat voor den gemeenteraad werd -gesteld de heer P. M. Panny. Na bespreking van eenige huishoude lijke zaken werd de vergadering, die niet talrijk bezocht was, door den voorzitter gesloten. Gasfabriek. Door den directeur der gasfabriek is met het oog op de kolenschaarschte en het gasverbruik een verzoek gericht aan de verschillende kerkeraden om geen avonddiensten meer te houden, zoo lang van kunstlicht gebruik gemaakt moet worden. De kerkeraden van de Ned. Herv. Ge meente en de Gereformeerde Kerk heb ben besloten dat verzoek in te willigen, op voorwaarde, dat publieke vermake lijkheden en sociëteiten onder dezelfde bepaling vallen. In afwachting daarvan blijven de diensten tot nadere aankondi ging op gewonen tijd. Dr. I. A. SPRUYT Het was een donderslag bij helderen hemel, toen gisterenavond 't ontzettend ongeluk bekend werdhetwelk aan onzen hooggeachten stadgenoot, dr. I. A. Spruyt overkomen is, een ongeluk, hetwelk hij helaas! met den dood heeft moeten bekoopen. "Hij. de fiere en forsche gestalte, die een avond te voren nog in de Liberale Kiesvereeniging met warmte het woord had gevoerd, die op denzelfden avond, waarop het ongeluk plaats greep, nog met zijn vrienden laan de societeitstafel gezellig had zitten praten, hij behoort thans niet meer tot de levendien. Men kan het haast niet gelooven. En toch is het droeve werkelijkheid. Dr. I. A. Spruyt is niet meer. In de volle mannelijke kracht w.erd hij uit het leven, dat hem vriendelijk toelachte, plotseling weggerukt. Zich per fiets naar zijn woning wil lende begeven, reed hij, door de duister nis misleid, de zoogenaamde Sleepkade in. Het was laag water en de haven was met ijs en ijsschotsen bedekt Op één dier ijsschotsen schijnt hij met zijn hoofd zoodanig gevallen te zijn, dat de dood onmiddellijk intrad. Groot en algemeen is de verslagen heid. De gemeenten Zierikzee, Ouwerkerk en Nieuwerkerk verliezen in hem-een bekwaam geneesheer. Ook in onderscheidene corporaties en vereenigingen zal zijn heengaan diep betreurd worden. Zoo was hij de ijverige voorzitter van de Gezondheidscommissie, en de wak kere president van het Waterleiding- Comité voor Schouwen en Duiveland. Voorwaar, niet aan' hem heeft het gelegen, dat wij de waterleiding nog niet hebben. Zoo was hij een gewaardeerd lid van de Commissie belast met het toezicht op het Lager Onderwijs. En wat deed hij ai niet als voorzitter der vereeniging voor de vacantie-kolo- riies om zwakke kinderen gedurende een poos van de frissche natuur te laten genieten. Wij zullen Dr. Spruyt, die een nuttig burger was, in veel opzichten missen. Lang zal hij nog in ons aller herinne ring blijven leven. Requiescat in pace. BROUWERSHAVEN. Donderdag 8 Februari hield de afdeeling Brouwers haven van het Groene Kruis een alge- meene vergadering- in „Hotel Dekker. Aanwezig het bestuur en 24 leden. Na opening door den voorzitter worden de notulen van de vorige algemeene ver gadering en het jaarverslag onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt 0 a., dat het aantal leden aan het eind van liet jaar 1916 bedroeg 164. Daarna doet de penningmeester rekening en verantwoording. De rekening sluit over 1916 met een "batig saldo van f 96,715. De heeren Joh.s Gaanderse en P. Krij ger bevinden de rekening in orde. Mevr. Ittmann wordt met 25 van de 27 stem men tot bestuurslid herkozen; de aftr. neemt de herbenoeming aan. De begroo ting wordt vastgesteld in ontvangst op een totaal van f 236,465, de uitgaven worden geraamd op f 212,50. Onder de uitgaven komt o. a. een bedrag voor van pl. m. f 150, voor uitbreiding van het verplegingsmateriaal. Er zal o. a. een raam de Mooy aangeschaft worden voor het vervoer van ernstige patiënten. De begrooting wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Er zal een afgevaar digde gaan naar de algemeene vergade ring van de Prov. Zeeuwsche Vereeni ging. De regeling daarvan wordt aan het bestuur overgelaten. Voor de pro paganda zal een Circulaire verspreid; worden onder de niet-leden; daarin zal duidelijk uiteengezet worden het doel van de vereeniging en medegedeeld wor den, welke verplegingsartikelen. reeds in 't magazijn aanwezig zijn. Tevens wordt besloten een minimum-contributie van f 1,50 te heffen in den vervolge vau degenen, die 'lid van de vereeniging willen worden in geval van nood. De bepaling van het bedrag wordt in eeii dei gelijk geval overgelaten aan het be stuur; het bestuur zal een datum vast stellen, wanneer die regeling in werking treedt. Aan het bestuur wordt eveneens opgedragen een cursus in eerste hulp bij ongelukken te organiseeren. BROUWERSHAVEN. In dB maand Januari j.l. viel er in 9 regendagen 37,2 m.M water, blijkens do regenmeter van het K.M.I. Door de zorgen van onzen Burge- meester zijn heden (Vrijdag) 100 HL. cokes gedistribueerd, tegen denprggvan f 1,30 per mud. Dat er liefhebbers ge noeg waren behoeft wel geen betoog. "Velen moesten dan ook onverrichter zake huiswaarts keeren. Verder heeft Zijn Edelachtbare 300 mud steenkolen besteld, die eerstdaags zullen arriveeren. Wij zullen hopen, dat ze er spoedig zullen zijn en dat de kwaliteit goed is. DUIVENDIJKE. Wegens gebrek aan brandstof moesten heden (Vr^dag) de kin deren van de school alhier van onderwas verstoken big ven. 1 BRUINISSE. Voor een talrijk opge komen publiek werd Donderdagavond door het gemengde koor „Soli Deo Glo ria" in de Conferentiekamer alhier een goed geslaagde zanguitvoering gegeven. Door den directeur, den heer H. G. van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1