ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 7 Februari 1917. Vergunningsbewijzen voor ver bouw handelsgewassen. (Zier lkzees.ch Couran t). ABONNEMENT. Pijji per drie maanden1,80. Franoo per port. - 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummer» - 0,05. Venohgnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73«s JAAR8ANB, No 9965. Oiraolèup i A. J. DE LOOZE Jr. OISaavar-Hoofdrediotaar A. FoIlKEL. ADVERTENTIEN. Van 14 regels f 0,40. Elke regel ine« - 0,10. Reolame» per regel- 0,15. By contract belangryke korting. Insending op den dag van uitgave vdór 8.80 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een Boek, een Schort, een Ketting met Potlood, een gouden Oorbelletje, een Kinderhandsohoen, een Rosenkrans, een Handdoek, een Schaats. Inliohtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. BOTER. De BURGEMEESTER van Zierikebe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van de Directie van het Ryks Centraal i Administratiekantoor voor de distributie van Levensmiddelen, luidende als volgt: Wy hebben de eer U mede te deelen, dat de noodzakelijkheid gebleken is de aflevering van boter voor binnenlandsoh verbruik onder strenge oontrdle te nemen. Op grond hiervan zyn de volgende bepalingen genomen, welke van. Maandag 12 Februari af van kracht zyn. Boterprodncenten, die middellijk aangesloten zyn by de Botervereeniging en zy, die daar mede gelyk gesteld worden, mogen hunne voor binnenlandsch verbruik bestemde boter slechts afleveren op grond van bun door de Boter vereeniging verstrekte opdrachten. Met uitzondering van bet voorgaande mogen prodnoenten raohtstreeks boter in klein-verkoop afleveren in de gemeente hnnner vestiging of in bare naaste omgeving. Bovendien kan in bijzondere gevallen door bet Ryka Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen, op voorstel van de Botervereeniging, aan producenten verlof verleend worden voor het dry ven van een detail; handel buiten hunne gemeente, wanneer zy kannen aantoonen een dergelyken handel meer dere jaren te hebben gedreven en verder vol doen aan de ben nader door de Botervereeniging te stellen voorschriften. De winkeliers knnnen hunne bestellingen op geven aan bet beBtnnr der gemeente, waarin zy gevestigd zyn, eventueel aan bet levens- middelenbedryf aldaar. Zy kunnen hierbij desverlangd aanvragen de boter té ontvangen door tusscbenkomst en aan bet adres van een door hen aan te wyzen grossier, die niet in 'dezelfde gemeente gevestigd behoeft te zyn. Het gemeentebestuur wordt verzocht wekeljjks één verzamelaanvrage van deze bestellingen in duplo in te dienen by bet R. D. -K. (Rijks Cen- fcraal Administratiekantoor). Voor de regelmatige uitvoering der orders is bét noodig, dat de bovenbedoelde verzamelstaat uiterljjk des Woensdags vóór 12 uur is in gekomen by bet R. D. E. voor bet eerst op Woensdag 14 Februari a.s. Het R. D. E. geeft deze bestellingen door Aan de Botervereeniging, die zorg draagt, dat de boter uiterljjk den volgenden Dinsdag aan bet adres van den besteller is afgezonden. Het R. D. E. geeft tijdig aan de Gemeente besturen op aan welke prodnoenten de afleve ring van de door tnsscbepkomst der gemeente bestelde boter is opgedragen. Het R. D. E. is bevoegd tot weigering van bestellingen van grossiers. Het R. D. E. geeft hiervan aan de Gemeentebesturen kennis. Van een dergelijke beslissing staat booger beroep ■open by den Minister van Landbouw, Ny verbeid en Handel. Wjj vestigen er Uwe aandacht op, dat bak kers, hotelhouders en gestichten als directe Terbruikers moeten worden-besohonwd en deze dus niet door Uwe bemiddeling Regeeringsboter kannen bestellen. De oirculaire No. 24, d.d. 7 Augustus lölö*,' bljjft van kracht, zoodat de door Uwe bemidde ling bestelde boter binnen den kring Uwer gemeente verbruikt moet worden. Beleefd verzoeken wy U hierop een voldoende oontrdle te doen nitoefenen. De Directie van het Bffks Centraal Administratiekantoor voor do distributie van Levensmiddelen. ZiHlUil, 7 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSEEREE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de verfannlBfsbewtJzen voer den verbouw van handelsgewaden in deze gemeente van beden af ter gemeente-secretarie, tegen vergoeding vhn 50 oent per bewys, verkrijgbaar zyn. Ziuiuii, den 7 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOEEER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSEEREE. Maximumprijzen Varkensvleesch. Da BURGEMEESTER van Zierikzee Brengt tar kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ny veiheid en Handel van 8 Febr. j.l.: De Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel, Heaft goedgevonden: L met intrekking van het teriake bepaalde in zijne beschikking d.d. 22 Januari 1917, no. 7610, afdeeling Handel, ingevolge artikel 2 en artikel 8 der Distributiewet 1916 vast te ttellen de navolgende maximumprijzen in den klein handel voor varkensvleesch a. Karbonaden 65 ct. p. Va KG. b. Kluiven15 e. Rollade80 d. Fricandeau80 e. Vette lappen .-> 50 f. Doorregen lappen -r 55 Magere lappen 65 Gebakt. 60 u i. Versch vet spek50 j. Versoh doorregen spek. 55 k. Gerookt vet spek55 l. Gerookt en gezouten mager spek60 Reuzel (varkensvet al dan niet uitgesmolten)50 n. Krabbetjes 40 II. met intrekking van het terzake bepaalde in zyne beschikking d.d. 22 Januari 1917, no. 7611, afdeeling Handel, ingevolge artikel 3 der Diatributiewet 1916, als inkoopsprijs voor de gemeenten voor bet levend varken, per E.G. slachtgewicbt, vast te stellen een bedrag van f 1,25 en als verkoopprijs aan de gemeenten in overweging te geven, een bedrag van f 0,85 per E.G. slachtgewicbt; III. t9 bepalen, dat bijzondere maximum prijzen voor bepaalde gemeenten vastgesteld, ook al wjjken zy van de biervoren genoemde af, nog gedurende veertien dagen na dagteeke- ning dezes van kracht blyven. Zierikzee, den 7 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOEEER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSEEREE. KOLEHHOOD. Ei- heerscht hier evenals in tal van andere gemeenten van ons vader land groote kolennood. En dit wil wat zeggen in dezen tijd van strenge vorst. Alles moet daarom aangewend worden teneinde in 't nijpend kolen- gebrek te voorzien. Gelukkig zijn op dringend verzoek van onzen burgemeester heden acht waggons kolen te dezer stede aange komen, waarop, naar men ons mede deelt, zeer liooge vrachtkosten ge komen zijn. Deze zullen onder de kolenhande laren van deze gemeente „gedistribu eerd" (verdeeld) worden. Maar wat beteekenen deze acht waggons, die slechts 900 Mud kolen bevatten voor een bevolking van meer dan 7000 zielen? 't Is een appeltje voor den dorst. Wij hopen en hebben dan ook het volle vertrouwendat onze burge meester in deze dSigent zal blijven en niets onbeproefd zal laten teneinde in het kolengebrek te voorzien. De kolenprQies. De prijzen voor de kolen zijn dooi de regeering op f 1,75 per Mud vast gesteld. .Van dien prijs kan alleen door den burgemeester worden afgeweken wanneer tengevolge van hoogere vracht en andere omstandigheden een hoogere prijs billijk is. De burgemeesterte dezer stede heeft met het oog op de duurdere vracht naai- deze gemeente van die be\ oegdheid gebruik gemaakt, en blijkens een vroegere kennisgeving in ons blad den kolenprijs op f 2 het Mud bepaald. Die prijs zal vermoe delijk nu wel hooger gesteld worden. Nu is ons ter oore gekomen, dat in den laatsten tijd kolen voor den prijs van f 2,60 a f 3 per Mud ver kocht zijn geworden. Meerdere klachten over dezen schrikbarend hoogen prijs zijn tot ons gekomen. Naar aanleiding van die klachten werd ons van de zijde der kolen handelaren 't volgende medegedeeld. Wegens gebrek aan de gewone kachelkolen, liebben-sommige kolen- handkaren, om de menschen bij deze strenge kou toch aan brandstof te helpen, hun Engelsche kolen ge leverd, en deze zijn, omdat zij van over zee moeten komen, steeds veel duurder dan de inlandsche kachel kolen. In beslag genomen kolen. De burgemeester van Numansdorp heeft de kolen, die voor den kolen handelaar, den heer Van den Ende alhier, bestemd waren, en in ge noemde gemeente waren aangekomen in beslag genomen. Cokes. Aan de gasfabriek is er geen voor raad. De cokes, die dagelijks uit de ovens komen, zijn bestemd voor de mili taire inrichtingen, de scholen, de werkplaatsen en de industrie. Ct a 8. Voor de bereiding van het gas 1 heeft de gasfabriek voorshands nog kolen liggen. Toch is het raadzaam zoo weinig mogelijk gas te verbruiken. Niet alleen geldt deze raad de winkeliers, maar ook de andere in gezetenen, die voor kamervcrlichting van twee of meer lichten gebruik maken. Want gebleken is, dat in de maand Januari niet genoeg op het gasver bruik bezuinigd is -geworden. Bij onvoldoende bezuiniging toch loopt de gasfabriek groot gevaar geen kolen te kunnen verkrijgen. En dan zitten wij in het donker. Petroleum. Ook aan petroleum heerscht le dezer stede volslagen gebrek. Ons werd medegedeeld, dat petro leum van hier naai- de omliggende gemeenten wordt uitgevoerd. Wij hopen, dat deze mededeeling zal blijken onjuist te zijn geweest. Het hemd toch is nader dan de rok. i Oorlogsoverzicht. De vorst, die de oorzaak is van de stremming in liet verkeer, zoodat velt producten, waaraan" wij be hoefte hebben, ons niet bereiken kunnen, belet ook de. krijgsverrich tingen. Wel wordt op alle fronten het" kanon- en geweervuur dagelijks on- do houden, wel worden loopgraaf- gevecjiten gevoerd en verkenningen gedaan, wel stijgen van weerskanten vliegtuigen omhoog om bommen te werpen en te zien, waar de vijand het zwakste is, maar van beteekenis- volle oorlogsacties hoort men niet. Die zullen wel komen als de kracht van de vorst gebroken 'is. Het afbreken der diplomatieke betrekkingen door Amerika met Duilschhmd, is in 't algemeen in laatstgenoemd rijk kalm en rustig opgenomen. De Vorwcirls schrijft: De Ameri kanen kunnen gemakkelijk spreken van de heilige wetten der mensche- lijkheid. Hun bestaan wordt niet be dreigd. Zij weten niets van de onaan genaamheden van het leven in de Icopgraven, en wanneer zij brood, boter, spek, kaas, melk, of eieren willen hebben,- koopen zij die inden eersten den bestèn winkel. Onder zulke omstandigheden is het gemak kelijk de wetten der menschelijkheid hoog te houden. De Deutsche Tageszeitung schrijft Het Duitsclie rijk strijdt voor zijn leven. Om zijn leven te behouden en opnieuw te winnen, moet het alle strijdmiddelen, waarover het kan beschikken, teil volle kunnen ge bruiken. De Kreuszeitung schrijft: Wij strij den voor ons bestaan. Dit is geen plirase. De aan Wilson gerichte nota van onze vijanden bewijst, dat het ccrlogsdoel de vernietiging van ons bestaan als natie en ais staat is. Wij strijden voor onze vrouwen en kin deren, onze zieken en zwakken, die een onbarmhartige vijand, aan een largzamen hongerdoods wil bloot stellen. Wij willen geen Amerikaansche levens en schepen opofferenwij verlangen alleen, dat zij onze blok kade eerbiedigen. Wij gelooven niet, dat de andere neutralen, zooals Wilson veronder stelt, hem op zijn weg zullen volgen. Zij zullen bedenken, dat zij op geheel andere wijze, dan Amerika de lasten van het voeren van oorlog te dragen zullen hebben. Zij zullen zich ook dé vraag wel stellen, ,of het wel in hun belang is de wereld- en zeeheer schappij van Engeland, welks harde hand zij in deze dertig oorlogsmaan den reeds voldoende gevoeld hebben, te versterken. Voor ons rijk is 't het beste strikt neutraal te blijven. Bladen die den oorlog thans prediken, en niet terug deinzen ons volk aan de verschrik kingen van den oorlog prijs te geven begaan daarmede een gewetenïooze daad. Wij Nederlanders moeten, zoo lang ons land niet wordt aangevallen, ons buiten den oorlog houden. In de landen der Entente is het afbreken der onderhandelingen met gejuich begroet. HIlUWSTlJpiMSSM. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft 't wets ontwerp over de herkeuring van afgekeurden met 398 tegen 85 stem men aangenomen. De Minister van Landbouw en Levensmiddelenvoorziening heeft tot alle prefecten een rondschrijven ge richt, waarin hij er de aandacht op vestigt en het als een patriottischen plicht beschouwt er voor te waken, dat geen meel, brood en andere levensmiddelen verspild worden. „Het verspillen van brood is 't verspillen "van goud en patronen", zoo heet het in de circulaire. NEDERLAND. STEENWIJK. De ongeveer 23- jarige ongehuwde conducteur A. S. wonende te Oosterwolde, geraakte nabij het station alhier, bij 't rangee ren, waarschijnlijk tengevolge van de gladheid onder de locomotief van de tram Steenwij k—Smilde. Met inge drukte borstkas werd de ongelukkige opgenomen. De spoedig ter plaatse aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. WAGENINGEN. Tengevolge van de strenge vorst is het buizennet der waterleiding op verschillende plaat sen gesprongen. In sommige huizen had men van 't instroomend water grooten overlast. Voor onbepaalden tijd is de waterlevering gestaakt. LAREN. Wegens den heerschen- den kolennood heeft de burgemeester dezer gemeente met goedvinden van 't bestuur der R. K. Jongensschool, een waggon anthraciet, welke tiaar nog is voorraad was, in beslag doen nemen. In verband hiermede is aan onder wijzers en kinderen dier school on bepaald verlof gegeven. Aan vele gezinnen kon hierdoor een half mud verkocht worden waarmede dan ook direct werd be gonnen. UTRECHT. In de Kropnstraat zijn twee bejaarde menschen, man en vrouw, door gasverstikking om het leven gekomen. De oorzaak was gasophooping tengevolge van het springen van een buis in de straat. Doordat de grond bevroren was heeft het gas zicli een uitweg door het huis gebaand. Doodgevroren. BARNEVELD. Te Garderbroek onder deze gemeente, is een kind in de wieg doodgevroren. ROTTERDAM. De ontevredenheid over het gebrek aan aardappelen en andere levensmiddelen neemt steeds toe. In de Hoogstraat werd Maandag middag een grurterswinkel formeel geplunderd. Op verschillende punten der stad werden wagens met kolen bestormd door de menigte en nam men den inhoud mede, zonder dat de eigenaar er iets aan doeii kon. De betooging op het Beursplein had een betrekkelijk kalm verloop en waren ongeveer duizend menschen bijeen. Een tweetal vrouwen, met linten op de borst, waax-op het wooi'd „hon ger" was geschreven, gingen voorop en maakten nu en dan een rondgang gevolgd door eenige aanhangsters. Tegen kwartier over acht kwamen zes bereden politieagenten en een aantal agenten, terwijl ook de hoofd commissaris aanwezig was. Met zaehten drang maande men de men schen tot doorloopen aan. De be reden politie patrouilleerde herhaal delijk over het middenpad van het plein. Ten slotte verspreidden de be- toogers zich in kleine groepjes. Do vorst. Tusschen het station Delftsche Poort jen het Bem-sstation zijn dooi de vorst een drietal peilers gebarsten waardoor het verkeer tusschen beide stations totaal is slop gezet. Het ver keer met Dordx-echt ondervindt daai-- door gx-oote vertraging, wijl alle treinen voor deze plaats van 't smalle cn niet voor rangeeren ingerichte Beursstation vertrekken. Uit Stad en Provincie. DREISCHOR. Met ingang vaa 15 Februari a.8. is benoemd tagent van politie 2ö klasse, te Maassluis, de heer M. Koole, alhier. ELLEMEET. Nadat men verleden week in de school wegens onvoldoende brandstof slechts gedeeltelik het onder* - wijs kon laten doorgaan, is men thans wegeES gebrek aan steenkolen begonnen de school (e sluiten. RENESSE. Ingeleid door Ds. 0. van den Nieuwenhuizen alhier trad Maan dagavond voror een vry talryk opgekomen publiek als spreker op Ds. van der Meulen van Bergen op Zoom die in een gloedvolle, overtuigende en welsprekende rede zyn aandachtiger* hoorders «akelyk in het licht sfelde het doel en höt streven van de in 1784 door Jan Nieuwenh? en opgerichte Maatschappy tot Nut va_ net Algemeen; een instelling, die hoewel oud niet verouderd of versleten is; een instelling steeds meegaand met haar t.yd, riet eeezydig, doch in alle richtingen werkend, tot verbetering van den ver- standeljjken, zedelijken en maatschappe- lykeu toestand van het volk bepaaldelijk door invloed te oefenen" op de opvoeding en het onderwijs, de veredeling van vo-ksbegrippen en de verheffing, zoowel van het arbeidsvermogen ais vat. -leu levensstandaard der werklieden. To b**t helpen verbeteren van den stoffelijke' verstaudelijkeD, zedelijken en socialen toestand vsd het Nederlandsche volk gebruikt die Maatschappij alle middelen, die daartoe dienstig, nuttig en noodig zijn. Vooral op het gebied van Onder wijs en het letterkundig leven he^ft reeds het „Nut" zijn bizonder grooten en weldadigen invloed uitgeoefend - en doet dat nog steeds iri meerdere mate. Spreker bracht naar vorende Fiöbel- echolen, de Nuts-vakscholen, de cursussen voor volksonderwijs in kokeü, voorbereid door een „reizende keuken", de Volks bibliotheken, de Naai- en breicursusBeo, de Spaarkassen" enz., alle uitnemende instellingen, die uit de Al gemeen e Kas dor Maatschappy gesubsidieerd of geheel daaruit onderhouden, hunne zegenrijken en heilzamen invloed op de verheffing van een breede schare niet missen. Spf. beval die Maatschappy met een krachtig vurig en opgewekt woord ten zeerste bij zijne hoorders in aller belangstelling aan. Vooral ook bij de dam*s, die in het departement zooveel goed en nuttig werk kunnen verrichten, en werkzaam kunnen zijn tot bevordering van de vele en groote belangen hunner medemenschen 1 Het resultaat van sprekers overredeiidè rede was, dRt met voorloopig 31 leden een departement alhier werd gesticht. De contributie werd bepaald op f 1, f 1,50 en f 2,50. Het voorloopig bestuur bestaat uit 6 led»n. Vier uit Renesse en twee uit Noordwelle. Ds. van den Nieuwen- huizen dankte "spreker voor zijne boeiende, overtu'gende, gloedvolle rede, en voor den moeitevollen arbeid om hier een stevig fundament te leggen waatop verder krachtig en, naar hjj hoopt, zal worden voortgebouwd. OUWERKERK. Op de Spuiput, de ysbaan van Ouwerkerk en Oosterland, -werd Dinsdagmiddag riügrijderij gehop- den, waarbij de volgende prijzen behsali werden: le pr.f een paar schaatsen, Joh. v. 't Noordende, Oosterl. 2e pr., een horlogeketting, W. v. d. Vliet, ingevroren te St. Filipsl. 3e preen zakportefeuille, M v. d- Hulle, Oosterl. 4» pr., een kistji sigaren, Dingenis Dorst, Ouwerkerk. 6 pr., een biljart, (troostprijs) G. J. Krakeel Oosterl.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1