dacht aangehoorde rede met den wensch, dat bij den burgemeester de overtuiging zal komen, dat hij meer moet doen voor de distributie- wet dan hij tot nog toe gedaan heeft en spr. hoopt, dat de burgemeester zijn fouten zal inzien. (Applaus). Van de gelegenheid om vragen te stellen werd gebruik gemaakt dooi de heeren A. Anker, L'. M. v. d. Ende, L. Doeleman, J. J. Matthijsse eh W. Merlè. De heeren Anker en v. d. Ende bespraken den kolentoestand. Tijdens dit debat werd de vergade ring rumoerig, allerhande uitroepen werden gedaan over de slechte kolen. De heer Anker bestreed den heer Bouter wat hij gezegd had over 'den kolenaankoop eener Zierikzeesche firma: de heer v. d Ende wilde de schuld van de fusie der beide scho len niet heelemaal zien geworpen op den burgemeester, maar ook op de raadsleden, die evenzeer voor die fusie hebben gestemd. Vervolgens verdedigde hij de kolenprijzen. De kolen worden door het 's Rijkskolen- bureau niet geleverd per H.L. maar per K.G., en zelfs dat bureau bepaalt verschillende prijzen. De heer Doeleman verdedigde de fusie der scholen. Wanneer, zei spr., diezelfde zaak nog eens in den Raad werd gebracht, dan zou hij cr weer vóór stemmen en wel, omdat hij het in het belang acht van het onderwijs, vooral ook daar nu 011 be middelden hun kinderen beter on derwijs kunnen laten genieten. Spr. meent, dat zoo iets toch zeker ook. moet zijn in den geest Van den heer Bouter. De heer Matthijsse zou graag zien, dat de heer Bouter den wég wees, om goedkoopere kolen te krijgen, evenals een andere Zierikzeesche l'irma die kreeg, maar die kreeg ze door het kapitaal. De heer Anker meent te weten, dat de Firma- Timmerman Verbeek 'n wagonlading hebben aangevraagd en daardoor goedkoopere kolen-kreeg. Het laatst sprak de heer Merle, die meende, dat de burgemeester wei degelijk wil meewerken 0111 hier distributie-artikelen te krijgen, maar door hoogerhand wordt tegenge werkt. Spr. gelooft, dat eerst de groote centra's worden geholpen en men denkt, dat in het rijke Zeeland aan niets gebrek is. Nadat de heer Bouter allen had beantwoord, waarbij hij de maxi mumprijzen bestempelde als „papic- rcn"-prijzen, sloot de heer Perrels deze bijeenkomst met dank aan de -aanwezigen voor hun belangstelling. Ten slotte werd de volgende molie voorgelezen en aangenomen: „De vergadering, gehouden op 2 Februari 1917 in het hotel „De Faam" ie Zierikzee, spreekt haar afkeuring uit over dc slechte na leving van de dislributiewet door den burgemeester dezer gemeente., Zij verzoekt, dat vóór 17 Febr. alhier een levensmiddelenburèau zal zijn ingesteld, opdat wij niet geheel verstoken zullen blijver) van de disiribuiie-artikelen. Verder dringt zij aan op invoering van het Dordtsche stelsel, afgezien van de in Dordt gegeven hoeveelheden. De vergadering besluit deze uit spraak ter kennis te brengen van het dagel. bestuur te Zierikzee, van den gemeenleraad en van den be trokken Minister". Hierna ging de vergadering uiteen. RKNE88E, De liefhebbers van sohaat- f senrjjden of ander ijsvermaak kunnen au ook hier hun hart ophalen, daar de heer J. J. Vriezendorp, ambachtsheer van Renesse, de groote gracht om zijn slot voor de liefhebbers j beeft opengesteld, dagelijks van 10 tot 5 uur, alleen voor ingezetenen dezer gemeente. HAAMSTEDE. Vrijdag j.l. was door het bestuur van de IJsclub een ijsfeest bereid aan de schooljeugd. De harmonie „Witte van Haamstede" gaf eenige muziekstukken ten beste. En door dit feestje en door 't mooie wintel-weer waren een groot aantal bezoekers op het terrein van de ijs- club aanwezig. NOORDGOUWE. Vrijdagavond .j.l. is alhier een ijsvereeniging onder den naam „Noordgouwsche IJsclub" op gericht. Reeds een zestigtal leden hebben -zich aangesloten. Het bestuur bestaat uit de heeren A. de Later, voorzitter; J. vim der Bijl. vice-voor- zifter; P. S. Vis, secretaris, J. van der Wcrff, penningmeester; M. Gan- zeman en B. A. Kloet, commissa rissen. Tegen Dinsdagnamiddag a.s. is men voornemens een ijsfeest te organiseeren, bestaande uit ririgrijden enz. Door kinderen beneden dc 1(1 jaar zal een wedstrijd in het tonnen- rollen gehouden worden. Het feest zat plaats hebben op 't zoogenaamde „Weeltjc" aan den Scliouwschendijk alwaar ziel) een uitstekende ijsbaan bevind l. ZONNEMAIRE. Bij den wedstrijd in het hardrijden op de ijsbaan alhier trok bizonder de aandacht de aanwezigheid van 2 Friezen, mili ciens, gedetacheerd te Sirjansland. Het "waren de prijs winners van Zie rikzee, Westerbeek en Sluis. Bij een tijdsversciiill van 72 sec. behaalde de eerste den prijs. Dat de Zonnemair- sche hardrijders het lootje moesten leggen, was vooraf te bezien. Bingrijden, draadjesknippen, lón- nenrollen, sleetje rijden met turf rapen enwisselden elkaar af en gaven veel levendigheid. Het be stuur der IJsclub doet wonderen met dc finatóes en komt een woord van waardJping toe voor de wijze, waar op 't zfpi taak vervult. DREISCHOR. Door hel bestuur der alhier opgerichte vereeniging „Het Groene Kruis" zijn in onze ge meente circulaires verspreid om dc ingezetenen op te wekken hun, liefst milde, bijdragen ie stellen in handen van hem, die belast zal worden dc 1 aan de circulaire aangehechte en dan ingevulde strook in ontvangst te nemen. Niet genoeg kan gewezen worden op dc belangrijkheid' dezer vereeniging en het doel dat zij zich voorstelt. Laatook aan den zieken mensch gedacht worden, die nu nog gezond, zich met schaatsenrijden ver maakt. -Vooral is toe te juichen hëti hoofddoel der vereeniging, n.l. het aanstellen van een eigen verpleegster. In tal van andere gemeenten in ons vaderland wekt de Groene Kruisver- eerfiging heilzaam en laat men nu niet „de kat uit den boom kijken", maar toonen door flinke bijdragen, dal mén in onze, toch zeer zeker welvarende gemeente, iets goeds en nuttigs lot stand wil brengen. Op initiatief van de commissie, die het ijsfeest voor de kinderen or ganiseerde, is alhier een ijsclub opge richt, tellende ongeveer 100 leden. De vereeniging stelt zich ten doel, de ijsbaan te verbeteren door het plaat sen vaii enkele borden met wenken, bat rjjden te vergemakkelijken en nu f 1' Pi. niii 11 zorg te dragen, wanneer een volgend jaar weer de wintervorst zijn vloe ren legt over de vaarten en slooteli, dat er vooral niet te vroeg wondt gereden. Het bestuur der club bestaal uit de heeren E. J. H. P. v. Nahuys, voorzitter, P. Kievit, secretaris, A. P. der Weduwen, penningmeester, D. J. Hage, J. P. v. Dijke, G. A: Hage en H. van Dijke. De rederijkerskamer „Kunst nu den Arbeid" gaf Vrijdagavond haar gewone jaarlijksche uitvoering. Op gevoerd werden „Altijd Hooger", een oorspronkelijk tóoneeispel in 4 be drijven door J Both; en „Een Poötig Wijfje", een kluchtspel door J. J. Rentmeester. De zaai was flink bezet en beide stukken vielen, t» oordeelen naar het applaus, dat na elk bedrijf gehoord werd. zeer in den smaak van het publiek. Ook Zaterdag, met de volksuitvoering, was de zaal flink bezel. Tot de .vereeniging traden nog enkele kunstminnende leden toe. OUD-VOSSEMEER. Donderdag avond gaf bet rederijkersgezelschap een zeer aardigen avond; behalve een looneelstukje werd' een wedstrijd in liet reciteercn gehouden: te prijs werd toegekend aan mej. Ampt—Dc Jager; 2c. prijs C. M. Ridderhof; 3e prijs W.. Bevelander. Een bal be sloot den avond. Landbouw en Veeteelt. RENESSE. Zaterdag werd ten huize van den heer J. Bienefelt ean openbare vergadering gehouden door de vereenigiDg vau gediplomeerde leerlingen der L.VV.C. „Vriendschap en Ontwikkeling" alhier. Door het bestuurslid den heer J. 0. Koom&n, werd een bssprekicg gehouden over „Melkcontrote"waarbij eenige practieohe proeven werden genomen met een melkonderzoek-apparaat, eigendom van de Vereeniging. Spreker zette dnide- ljjk uiteen, hoe nuttig het is, steeds op de hoogte te zjjn van een stal koeien omtret melkopbrengat, vetgehalte enz., daar dit iederen veehouder een belang rijk voor- of nadeel kan berokkenen. De kosten zjjn gering en bedragen voor geregelde controle per koe en per jaat slechts f 1,50 f 1,60, zoodat dus ieder hiervan gebruik kan maken. Jammer evenwel, dat deze nnttige en practiscke bespreking door zoo weinigen werd ge volgd. Het is te hopen, dat, wanneer eens een dergelijke vergadering wordt gehouden, deze drukker zal besscht woreen, opdat ook in deze streek beter begrepen za! worden, wat het beteekent een goeden stal te bezitten. Marine en Leger. Aan dé applicatiescbool, die van 1 Juni tot eind September 1917 aan de Kon. Militaire Academie te Breda zal worden gehouden, wordt 0. a. gedetacheerd de heer W. O. de Graaf, 2e luit. der Inf. hier te lande. ONDERWIJS. ST.-MAARTENSDIJK. Door B«r- gem. en Weth. alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare school mej. J. van Westenbrugge te Poortvliet. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zjjn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 Februari, des avonds te fty uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 6