ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 31 Januari 1917. STRANDVONDERIJ. migWITIJDINIlW. Uit Stad en Provincie. (Zierlkxeesche C o u r a n t). A B O N N E M E N T. Priji per drie maanden f 1,30. Franco per po«t- 1,60 Voor het buitenland per jaar -10,-. Afxonderljjke nummer» - 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. ?3ste JAAR6AH6. W». 9962. «iraolaur A. J. DE LOOZE Jr. Uftsavar-Haofdrodaoteari A. FrXbKEL. ADVERTENTIE N. V an 14 regels 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Insending op den dag Tan uitgaTe ródr I.1Q ure. Reohthebbenden op: 5 balkjes Tan grenenhout, lang 10 k 16 voet, een vaar boom lang 8 meter en een vat olie, zander merken,- een en ander gevisoht op de Ooster-Schelde onder deze gemeente, worden voor de viarda maal opge roepen zioh aan te melden b|j den Burgemeester van Zierikzee, bjj wien dit strandgoed is aangebracht. Lijst van eigenaars of beheerders van Paarden. D« BURGEMEESTER der gemeente Zixriezeb brengt ter algemeens kennis, dat de ingevolge art. 17 van het Inkwartieringsreglement opge maakte alphabetische lgst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van een of meer ter ▼ordering en ter kenring aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder ter Seeretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. ZiiKixxiB, 31 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. NED.-INDIË. Aardberlag op Ball. Nadere berichten bevestigen, dat Het Noordelijk gedeelte van Gianjar, Kloengkoeng en de zelfbes turende landschappen van Bali het ernstigst zijn getroffen. Het totaal aantal opge geven dooden en gewonden bedraagt reeds bijna achthonderd. OOSTENRIJK. In Agram (Kroatië) is een tien seconden durende aardbevina wr. genomen. Er is geen schade aange richt; slechts enkele daken vertoonen scheuren. Ook in de omgeving van Agram is een lichte aardbeving gevoeld. NEDERLAND. 'AMSTERDAM. Alhier brak Maan dag een schoorsteenbrand uit in de achterkamer van de eerste verdieping van perceel Binnen Oranjestraat 20. De brandweer vond in de bedstede het ruim 1-jarig dochtertje van de bewoonster door den rook gestikt. HAARLEM. Maandagmiddag is op den Amsterdamschen straatweg bij de Liedebrug een ernstig ongeluk ge beurd. De reserve 1ste luitenant Van Von- deren reed,- voor dienstzaken, per jiets van Spaarndam naar Liedewerk. Juist wilde hij van de Liedebrug afkomende, de baan van de Electri- sche tram oversteken, toen er een tram uit de richting Amsterdam aan kwam. Hij rekende nog wel den tijd te hebben den weg te kunnen over komen en dit zou ook gelukt zijn, ware niet op hetzelfde oogenblik een tram uit de tegengestelde richting ge komen. Luit. v. V. werd door deze tram gegrepen en met fiets en al, met geweldige kracht tegen een paal ge slingerd. Hij werd badende in zijn bloed met een ernstige schedelfrac tuur opgenomen. Naar het fort Lie debrug gebracht, bleek zijn toestand zoo bedenkelijk, dat hem de sacra menten der stervenden moesten wor den toegediend. DELFT. De ambtenaren der Rijks belastingen Faber en De Ronde, zagen toen zij door de Lipkenstraat liepen, mevrouw P. in vlammen gehuld, uit haar woning komen. Het was voor Hde beide ambtenaren een oogenblik werk zich van hifnne jassen te ont doen en de mevrouw daarin te rollen i waardoor de vlammen gedoofd wer den. De ambtenaren schroeiden zich handen en baard, maar hadden de voldoening dat mevrouw P., behalve eenige brandwonden aan een been, overigens geen letsel bekwam. De kleeding van mevr. P. was in aan raking gekomen met de gloeiende kachel en daardoor in brand geraakt. Lerend rerbraid. MAASTRICHT. Alhier kwam een 10-jarig meisje, E. M. genaamd, te icht bij de gloeiende kachel. Haar haren vatten vuur, het vuur deelde zich aan de kleederen mede en weldra geleek liet kind een vuurkolom. Toen de. moeder thuis kwam vond zij hel kind deerlijk verbrand op een stoel zitten. Het meisje werd nog naar het gesticht Calvarieberg gebracht, maar stierf diënzelfden nacht aan de beko men brandwonden. Verdacht sterfgeval. LEERDAM. Zondagmorgen werd dr. Le Comte door de familieleden ontboden bij zekeren Visser, wonen de Bergstraat alhier, die in den nacht overleden was. Visser is de tweede echtgenoot van zijn vrouw. De ver- 1 standhouding tusschen de beide ech telieden was slecht. Toen de geneesheer bij' iiet lijk kwam, vond hij de houding,.waarin het lag, zeer verdacht. Hij gelastte dan ook geen verandering in de hou- j ding te brengen en waarschuwde de politie. Deze vond in hetgeen zij zag aanleiding om beslag op het lijk te leggen en de justitie te waarschu wen. Het parket heeft ,de huisgenoo- ten in verhoor genomen. Het bleek, dat V. Zaterdagavond gezond naar bed was gegaan. Des nachts had men gegil gehoord en was de 34-jarige stiefzoon, die ook op den zolder sliep, even bij zijn vader gaan kijken. Verder liad hij geen notitie van iïem genomen, ook niet 's morgens bij het opstaan. Op merkelijk was de onverschillige hou ding der huisgenooten, inzonderheid die der vrouw. Eigenaardig is ook, dat reeds Zondagmorgen pogingen aangewend waren het verzekerings bedrag te innen. Dinsdagmorgen is het lijk door den Eel drama. ZEVENAAR. Alhier heeft zich Maandagnacht een droevig drama afgespeeld, waarbij de drank een voorname rol speelde. De soldaat A. Jansen uit Babberik (gem. Zevenaar) was met 14 dagen verlof thuis ge weest, ter verzorging der boerderij, daar zijn vader enkele dagen geleden j overleden was. Dinsdagavond moest hij weer te Arnhem in zijn garnizoen zijn. De laatste avondtrein vertrok echter juist, toen hij wilde instappen. De nog jonge man is toen hier ge bleven en kreeg tusschen 11 en 12 uur nabij een café op 't Grieth met den/landbouwer, tevens molenaars knecht B. Roelofsen, die, evenals hij, flink gedronken had, een dronke- manstwist. Even later hoorden buurt bewoners een schot vallen en vond men R. met een schot in de borst op den weg liggen. Naar 't ziekenhuis vervoerd, bleek de getroffene weldra bezweken. De vermoedelijke dader is nabij het station alhier, toen hij naar Arnhem wilde-vertrekken, gearres teerd. De getroffene was gehuwd en vader van zes nog jeugdige kinderen. Wcdstrfld op het Qs. ZIERIKZEE. De aangekondigde schaatsen wedstrijd is ondanks het ongunstige weer hier toch doorge gaan. En het publiek liet zich dooi den scherpen wind en de fijne sneeuw, die het aardrijk met een wit kleed bedekte, niet weerhouden om van dit steeds aantrekkelijk schouw spel, hetwelk door de muziek van een orgel werd opgeluisterd, oogge tuige te wezen. De baan had heen en terug een afstand van ongeveer 600 Meter. De heer .W. A. Dogterom legde dezen bij de tweede ronde in den koristen tijd af, namelijk in één minuut en 27y. seconde. De 1ste prijs werd bij de 3e ronde behaald door genoemden heer iW. A. Dogterom in 1 min. en 31 sec., de 2det prijs door den heer M, Geluk in 1 min. en 31 Vi sec., de 3de prijs door den heer C. Verton in 1 min. en 37% sec. en de 4de prijs door den heer Sj. de Vries in 1 min. en 53 sec. Daarna had een wedstrijd met paren plaats. Het aantal deelnemers bestond uit vier paren. D.e 1ste prijs werd' behaald door het paar mej. H Voermans en M. Geluk, in 1 min. en 52 sec., en de 2de prijs door mevr. Houdkampj-Geluk en W. A. Dog terom in 2 min. en 7% sec. De avonds had in de benedenzaal van het hotel „Juliana" de uitreiking der prijzeij^filaats. De voorzitter, de heer A. J. Ribbens, "wenschte in een hartelijke toespraak de prijswinners geluk met de door hen behaalde overwinning en over handigde hun de prijzen. De twee uitgeloofde inedailjes zullen latei- worden uitgereikt. Besproken werd nog door den heer Dogterom de-noodzakelijkheid van een vasle ijsbaan, die zoodanig moet worden ingericht, dat men van de opgewaaide stof geen last heeft. Uit de discussies bleek, dat ook voor den aanleg van een ijsbaan te dezer stede aan een waterleiding dringend behoefte bestaat. Aan het bestuur werd voor de uit stekende regeling van den wedstrijd hulde gebracht. De voorzitter verzocht den verslag gever van dit blad aan Brinio den dank van 't bestuur over te brengen voor hetgeen deze over de ijsbaan geschreven heeft. De verslaggever beloofde zich van die taak te zullen kwijten. Men bleef nog een poos gezellig bijeen. - Op hoogeren last worden onder de militairen wedstrijden op schaat sen gehouden. Zóo ook had te Zie rikzee voor het commando Schou wen en Duiveland een afstandsrit plaats, die aanvankelijk was bepaald geJSglF-TOi 10 K M. Met veel animo werd door de mili tairen gereden, en mag gerust wor den gezegd, dat No. 1, gezien de slechte baan, den invloed van den wind en de vele heulen, die gepas seerd moesten worden, een meester is op den langen weg. Geen wonder eigenlijk, want het is een stoere Fries waartegen onze Zeeuwsche jongens het moesten afleggen in vlugheid, doch in sierlijk rijden zijn de Zeeu wen hem loch wel de baas. Het was wel een lust om dien No. 1 zijn ver scheidene meters lange streken te zien maken; op zijn sokken op de schaatsen was zijn vaart dikwijls zoo groot, dat hij geen ijs raakte. We hopen hem nog wel eens te zien rijden op de korte baan. De uitslag is als volgt: No. 1. Mil.-kannonier Sluis, in 21 min. 25 sec.; 2. id. Westerbeek, in 23 min. 40 sec.; 3. id. De Jong, in 26 min. 10 sec.; 3a. L. S.-sergeant De Bruijne, in 26 min. 10 sec.; 5. L. S.- soldaat v. d. Welle, in 28 min. 15 sec.; 6. Hosp.-soldaat De Vos, in 28 min. 30 sec.; 7. Mil.-kannonier Ros, in 28 min. 50 sec.; 8. Mil.-kannonier Bisschop, in 29 min. 0 sec.; 9. Mil.- kannonier De Graaf, in 30 min. 16 sec.; 10. L.S. soldaat Steeg, in 30min. 25 sec.; 11. Hosp. id. Toledo, in 31 min. 0-sec.; ll.a L. S.-sergeant Re- fneijn, in 31 min. 0 sec.; 13. L. S.- soldaat Hage, in 32 min. 10 sec.; 13a. idem Steendijk; in 32 min. 10 sec.; 15. idem Smits, in 34 min. 25 sec. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de gewonnen geldprijzen, die in de kazerne werden uitgereikt, voor velen welkome douceurs zijn. Als ijs en weer het toelaten cn tover een betere baan beschikt kan worden, zal Vrijdag a.s. van 912 uur een wedslrijd worden gehouden voor militairen van eerstgenoemd commando in schoonrijdenhard-' rijden, ringsteken, enz. Te 's-Gravenhage zal op 6 en 7 Febr. van wege den Nederland- sclien Bond van Schoenmakers-Pa- troonsvereenigingen een protestver- gadering tegen de hooge lederjprijzen worden gehouden. Tot bijwoning van die vergadering zijn uitgenoodigd de Minister, Kamerleden, de voorzitter van 't Distributie-Bureau voor huiden en looistoffen, de Bond van Schoen fabrikanten alle schoeumakerspa- troonsvereenigingen en alle schoen makers in Nederland. Sedert 't uitbreken van den oorlog zijn de prijzen van alle soorten four nituren, hoodig bij het maken en herstellen van schoenen, en vooral de prijzen'van over- en zooileder ver bazend gestegen, de meeste soorten met meer dan 200 »/o. Dientengevolge zijn de prijzen van het schoeisel en van de reparatie vooral voor de ar beiders en burgerbevolking, waar voor het zwaarste leer benoodigd is, zoo. gestegen, dat een groot deel der bevolking niet meer in staat is schoe nen te koopen of te doen herstellen. Daardoor worden duizenden schoen makers met werkeloosheid bedreigd. Reeds thans is voor hen, die de ar beiders- en burgerbevolking bedie nen, de toestand onhoudbaar gewor den. Aan de prijsopdrijving door de lcdcrfabrikanteuji die sedert 't begin van dezen oorlog reusachtige winsten hebben gemaakt, wil men paal en perk gesteld zien. Daarom worden oogenblikkelijke regeeringsihaatrege- len noddig geacht. Men wenscht, dat de regeering beslag legge op alle ruwe inlandsche huiden tegen een rede lijken met de normale waarde van het vee vast te stellen prijs, dat deze huiden ter fabriekatie tot zool- en overleder gedistribueerd worden on der de Nederlandsche looiers, dat dit leder aan de schoenfabrikanten en schoenmakers ter beschikking gesteld woi-den om daaruit schoenen te ver vaardigen en deze er mede le her stellen, een en ander tegen door de regeering vast te stellen maximum prijzen, waarbij zoowel aan de leder als schoenfabrikanten en de schoen- h"- Alle schoenmakers! schoenwinke liers en schoenfabrikanten, die ver hinderd zijn de protestvergadering bij te wonen, worden, blijkens ach terstaande advertentie, verzocht om als blijk van' instemming met het bevenstaande hun naam op brief kaart te zenden aan den secretaris van den Nederl. Bond van Schoen makers-Patroons-Vereenigingen, den heer F. Hessels, Valeriusstraat 44, 's-Gravenhage. HAAMSTEDE. Bij de Dinsdag dooi de IJsclub „Haamstede en Burgh" op de ijsbaan gehouden ringrijderij op de schaats werden de prijzen ge wonnen door de heereh J. Dijkgraaf, F. v. Zalm en P. P. Hanse. Ondanks het koude weder was er veel belaug- stellingtezoowel van rijders als niet rijders. .DUIVENDIJKE. Dinsdagmiddag is de 8jarige P. J. van de V., leerling van de biz. school te Brouwershaven, van Brijdorpe afkomstig, die ria schooltijd op de Weel te Brouwers haven reed, in een wrak gereden en verdronken. ZONNEMAIRE. De St.Crt. No. 24 bevat de statuten der alhier opge richte Groene Kruisafdeeling'. NOORDGOÜWE. Tot candidaten voor den gemeenteraad alhier zijn gesteld de heeren G. Dalebout en M. Ganzeman. De stemming zal op Vrij dag 9 Febr. a.s. plaals hebben. SIRJANSLAND. Tot_ voorzitter van de Iandbouwvereeniging „Ons Belang" alhier is gekozen de heer Fr. de Ronde Kz. BRUINISSE. Dinsdagavond trad voor een talrijk publiek in het hotel ,,'t Veerhuis" van den heer L. Pad- mas alhier op de heer Noé, als spre ker voor de Nederlandsche Mossel- vereeniging, teneinde de prijzen dei- mossels le bespreken.- Hij schetste in een voortreffelijke rede den toe stand van het mosselbedrijf in Zee land en betoogde, dat de prijzen, die de Duitsche Centrale wil besteden voor de gezouten mossels veel te laag zijn. Hij raadde daarom de belang hebbenden aan de handen in een te slaan en de mossels niet te geven voor den prijs van f 2 of f 2,50 per ton, daar dit bij den tegenwoordigen toestand niet te doen is. De werk krachten moeten thans duur betaald worden en de levensstandaard is ook hnoger dan vroeger het geval was. De spreker zeide ook, dat verschei dene heeren gezamenlijk geld uit legden om de mosselen te koopen van de schippers, die lid werden van de vereeniging, iegen een nader te bepalen prijs. Eenige vragen werden nog gesteld \yelke door spreker beantwoord wer den. Staande de vergadering traden een 50-tal schippers tot de vereeni ging toe. ST.-ANNALAND. De behoefte aan brandstoffen doet zich in onze ge meente sterk gevoelen. Niet weinig menschen zijn er, die er slechts een kleinen voorraad van bezitten, ter wijl er van aanvoer van zelf geen sprake is. Alleen zijn er eenige wa- genvrachten steenkolen van St.-Maar- 4 tensdijk gehaald, die natuurlijk duur komen le staan. Een verkooping van schaarhout, snoei en boomen, de vorige week gehouden, bracht twee-/ driemaal zoovéél op als anders het geval zou geweest zijn. THOLEN. Door drijfijs is de over- tochl per pont in de Eendracht zoo--' wel te Tholen als te Oud-Vossemeer gestaakt moeten worden; het persot nenverkeer geschiedt per roeibool met groote moeite. De vaart naar de.mosselperceelen zal door de hoog- aartsen ook gestaakt moeten worden. In de afgeloopen week werden nog ruime voorraden aangebracht en in de loodsen geborgen, waardoor de pellerij nog voort kon gaan, maar stagnatie in het bedrijf staat nu zeker voor de deur. MIDDELBURG. Alhier werd Dins dagmiddag door de IJsvereeniging 'n >ynrlsfxii4-eélw>udep over J6ÜJ1L. om_ Er waren ongeveer 130 deelnemers waaronder veel Friezen, zijnde in Zeeland in dienst zijnde militairen. De eerste prijs, f 30 én zilveren medaille van H. M. de Koningin werd behaald door J. Ooslerwoud van Oudbeets, in 16 sec.; tweede prijs, M. Zwart, Domburg, derde prijs C. J. Swart, Zuidzandc, na loting, daar beide 16V5sec. maakten; vierde prijs, J. Baas, Nijlamer, vijfde prijs, L; Deden, Bekhuijzen, zesde prijs, S. Sienielink, Vlissingen, na loting, daar alle drie 17 sec. maakten, zevende prijs, A. Beetstra, Akmerijp, en achtste prijs, J. Heemskerk, Roo sendaal, beiden '17V5 sec. De speciaal prijs voor een ge boren' Zeeuw, die de korsten tijd maakte, behaalde C. J. Swart te Zuid- zande, met 164/5, dit was een bron zen medaille van H. M. de Koningin. De speciaal prijs voor den snel- stén Noord-Hollander, was voor M. Zwart te Domburg, met 16V5 sec., die voor den vlugsten Fries, voor K. Schroov le Scherpenzeel (deze was voor den laatsten kamp uitgevallen), in 15V6 sec.; die voor de beste Mid delburger, voor J. Wondergem, die voor het beste lid van de vereeniging P. C. Adriaanse. De medailles van H. M. de Koningin werden uitgereikt door den Commis saris der Koningin, mr. H. J. Dijck- mcester. AUerwege ijsvermaak, ook aan hel Thoolsche Veertje. Men kan er van genieten. Het reizend publiek sputtert, dat er nu toch_ nog geen brug ligt. Wanneer de vorst moet aanhouden «00 raakt van zelf 't ijs weer vast en zullen wij evenals in 1890 weer over de planken de Een dracht trachten te overbruggen. Ook voor deii stoffëlijken nood, voorname lijk levensbehoeften, komt deze ijs- prei erg ongelegen voor ons plaatsje. Vele van de te verwachten distributie- artikelen liggen verladen, doch zijn nu vastgevroren. Het is te hopen, dat spoedig een en ander ons mag bereiken, zij het dan ook per spoor. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 30 Jan. Door de arr.- rechtbank zijn heden veroordeeld: 1». M. K„ 36 jaar, los arbeider, wonende te Zierikzee, wegens mis handeling, tot f 5 boete, subs. tO dagen hechtenis; cisch f 10.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1