en maatvast werden dé nummers van het programma ten gehoore ge bracht, waaronder vooral één be wondering afdwong en getuigde van ernstige studie en van de goede lei ding. Zoowel directeur als werkende leden verdienden het luide applaus, dat hun ten deel viel. Ter afwisseling werden enkele voordrachten en een blijspel gegeven, hetwelk alles met onverdeelde aandacht werd gevolgd. De studie, er aan besteed in be trekkelijk korten tijd, werd algemeen bewonderd. Aan hel slot sprak bur gemeester Bouman een woord van hulde tot den voorzitter, den heer M. v. d. Have, dien hij voor het gezel schap als onmisbaar noemde; tot de werkende leden en hun directeur, die trotsch mag zijn op zijn gezel schap; tot allen eindelijk, die tot de opvoering en aan dc voordrachten hadden meegewerkt. Men eindigde op verzoek van Z.Edelachtbare met staande te zingen de bede uit het .Wien Ncêrlundseh Bloed. POORTVLIET Dinsdagavond j.l.. werd onder leiding van hel hoofd der Christelijke school alhier een vergadering belegd tol oprichting cener anti-rev. kiesvereenigng. Dc vereeniging is lot stand gekomen en telt aanvankelijk reeds 32 leden. ONDERWIJS. .Verscheidene bizondere scholen 1c Botterdam zijn gesloten wegens ge brek aan kolen. De gemeenteraad van Grijps- kerke (W.) besloot met 6 tegen 1 stem tot opheffing van dc openbare lagere school. BerooTlsg en moord 'l 6 October 1915 werd door eeuige soldaten van het fort aan den Sloter- weg te Haarlemmermeer in de Genie-., vaart een onbeheerd schip gevonden. Spoedig bleek, dat de jongo schipper en diens vrouw waren verdronken. Men dacht, dat de vrouw over boord was gevallen en haar man pogingen tot redding had aangewend. Thans echter is aan het licht gekomen, dat heiden zijn vermoord, na vooral' be roofd te zijn. Vermoed wordt, dat een paar vreemde arbeiders liet gru welstuk hebben bedreven. Bes Tlmes-artlkel over de Vlaamselio Hoogoschool. De Londensché Times van 8 Jan. j.l. weet het nog beter. Er zijn te Gent slechts 80 studenten en dit ondanks de verwoede propa ganda, welke in de Belgische krijgs gevangenkampen in üuitschlaiul werd gevoerd". Het spijt ons de.Times te moeten tegenspreken: de krijgsgevangen Vla mingen werd helaas! niet eens toege laten naar Gent te gaan studeeren. Van „verwoede propaganda" kan dus maar weinig sprake zijn! En dat betreuren wij, want een dergelijke maatregel zou geheel ten goede zijn gekomen vooreerst aan de krijgsgevangen studenten zelf, dan aan de Vlaamsche Hoogeschool, en aldus aan de heele Vlaamsche Be- $ij8willen dan ook hier de hoop uitdrukken, dat in .Vlaanderen alle krachten zullen worden iri het werk gesteld om van de bevoegde over heden een besluit te bekomen, waar bij aan de krijgsgevangene Vlamin gen de gelegenheid zou worden verschaft om hunne nu al zoo lang onderbroken studies te Gent voort te zetten. De Times 'vertelt verder wonder lijke dingen omtrent de toestanden aan cle Vlaamsche Universiteit te Gent. Zoo onder meer, dat al de stu denten „gedwongen" zijn geworden als onderscheidingsteeken n bizon der hoofddeksel te dragen versierd met een oranje kenteeken. De Times, die het grootste dagblad van Engeland heel te zijn, weet blijk baar niet, dat het aan alle Belgische Universiteiten mode is ook buiten de Universiteitsgebouwen steeds een studentenpet te dragen. En dc Times- redactie doet alsof zij niet weet dal de Gentsclie studenten zelf onlangs oj) hun eerste vergadering l model hebben gekozen, dal hel blad be schrijft en waarvan hel zegl, dat zo gedwongen worden het te dragen! Kleine middeltjes voor hei „groot- sle" blad uit een groot latül om de meest elementaire rechten van een klein volk te bekampen! Uit De Too ris. Jtossolea. Men meldt uil Philippine: De Duitschers hebben bekend ge maakt. dat alle invoer van mosselen en andere schelpdieren uit Nederland naflr het bezette gebied van België en Noord-Frankrijk verboden is. De reeds verzonden mosselen kunnen na onderzoek langs Selzaele en langs F.sschen nog doorgelaten worden. Indlesststelllng landstorm jurklnsse 1909. Van ile landstorm jaarklasse 1909 zullen dc dienstplichtigen als volgt worden in dienst gesteld: 1. In 't tijdvak van 12 10 Maart: <le landstormplichtigeii, toegewe zen aan dc infanterie (hieronder begrepen grenadiers, jagers, hospi taalsoldaten en ziekendragers), wier geslachtsnamen' beginnen mei één der letters A lot en met G. 2. In het tijdvak .van 18— 20 April 1917: de landstormplichtigen toege wezen aan de infanterie (hieronder begrepen grenadiers, jagers, hospi taalsoldaten en ziekendragert, wier geslachtsnamen beginnen met een del- letters H tot en met Z; 3. In het tijdvak van 1—3 Mei 1917: de landstormplichtigen toege wezen aan de vestingartillerie; en 4. In het tijdvak van 2931 Mei 1917: de landstormplichtigen toege wezen aan de zeemacht. De „Berkelstroom" Naar men uit Hamburg seint, heeft het prijsgerecht aldaar ver klaard, dat 't Nederlandsche stoom schip „Berkelstroom" onrechtmatig tot zinken gebracht is. De schadevergoeding zal later vast gesteld worden, Tarwe. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft bepaald dat molenaars, die wenschen, dal hun tarwe ter beschikkingzal worden gesteld om daaruit bloem te malen, doch' die tol dat doel nog geen over eenkomst met den Staat der Neder landen sloten, zich kunnen wenden tot den directeur van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel, met verzoek alsnog tot 't sluiten van- zulk een overeenkomst te wor den toegelaten. Hel model dier over eenkomst ligt op liet Rijksbureau voornoemd Ier inzage van belang hebbenden. De ZomertQd. De heer Gerretsori heeft de vol gende vraag gericht tot den minister van Binnenlundsche Zaken) betref fende invoering van den „Zomertijd": is de minister niet van incening, dal do vele' hygiënische en econo mische belangen, die gediend worden door den zomertijd" zooals die in hel afgÈloopén jaar gegolden heeft, thans, nu de kolenschaarschte en dc dientengevolge duurdere lichtpro- ductie, 't kunstlichtverbruik binnen de engst mogelijke grenzen belmoren te beperken, er loe moeten leiden den maatregel van het vorig jaar te her halen en zelfs nog een stap verder te gaan, door den Zomertijd h.v. reeds op 1 April a.s. te doen ingaan, opdat een zoo hoog mogelijk profijt worde getrokken van liet gratis ter beschikking staande daglicht? De minister van Binncnlandsche Zakeu, de heer Gort van der Linden, heeft daarop geantwoord, dat hij, gelijk uil hel ten vorige jan- door hem ingediende, voorstel zal zijn 'ge bleken. len volle doordrongen is van de groofe voordeden, welke bespa ring van daglicht meebrengt. Aan gaande dc economische en sociale gevolgen van den in 1916 getroffen maatregel is een uitgebreid 'ónder- zoek ingesteld. Aan de. hand van de uitkomsten van dit, thans nagenoeg volbracht onderzoek, zal zoo spoedig mogelijk' een beslissing worden ge nomen over de vraag, of en in welken vorm de in i91ü getroffen voorzie ning kan hernieuwd worden. Bloembolles. Een onderzoek door den bond van Bloembollenhandelaars in ona land om trent geruchten van invoerverbod van bloembollen naar Oostenrijk, heeft die geruchten bevestigd. Toch is er kans, dat er niet zoo streng de hand aan ge houden wordt ale in Engeland. Wanneer men vergunning aanvraagt aan sommigo gouvernementebestnren en de waarde der zendingen resp. 50 en 600 kronen niet te boven gaat ie er kans, dat van dit invoerverbod afgeweken wordt. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld door het Ken. Kei. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen vorvioht in den morgen van 29 Jan. 1917. Hoogste barometerstand "VOS.O te Ha- paranda. Laagste onder 700 in Zuid- Duitschland. Verwachting van den avond van 29 Jan. tot den avond van 30 Jan. 1917 zwakke tot matigen noordoosteljjken tot oosteljjken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, matige vorst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 6