BIJVOEGSEL NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. bobvore»de MQ de Tan MAANDAG 39 JANUARI 1917, no. 996L NED.-INDIË. Aardbeving op Ball. In de districten Kintamani, Bangli en Soesocl van het zclfbesturend landschap Bangli, zijn 500 dooden en vermisten, np 2 Chineezen ha allen Balincezen, waaronder 300 van de dessa Boeahiui. Mei uitzondering van 14 zijn alio huizen tengevolge van een aardschudding bedolven. De herstelling der wegen, zoodat zij voor wagenverkeer bruikbaar zijnzal eenige maanden véreisehen. Dcgrpole dessa Pajangan in Gianjar is geheel verwoest. Bizondcrhedcn ontbreken nog. In Karangaserp zijn dooden en gewonden gemeld, maai' liet aanlal is nog onbekend. De vulkanen op Rati zijn rustig; de oorzaak van de aardbeving is onbekend. AMERIKA. Parijsehe bladen vernemen uii New-York, dat opnieuw ontploffingen in New-Yersey, hebben plaats gehad, n.l. op 14 Januari in den fabriek in Ivingsland, waar 500.000 granaten ontploften. De schade moet 42 milli- oeri gulden bedragen. In den volgen den nacht had een ontploffing plaats te Haskell, waar 200 tofi spring stoffen in de lucht vlogen. Verschil lende gebouwen werden verwoest. De eerste ramp kostte veel slachtoffers en bij de tweede werden slechts 2 arbeiders gewond. NEDERLAND. Re laatste eer in 4e gesneuvelde» t«i de „V 69". IJMUIDEN. Omtrent de plechtigheid bij het overbrengen naar het station van den flotille-commaudant Max Schuld; en den lnit. ter zee Walter Faust, vermelden we het volgende Op het plein had de stoet zich opge steld. Nadat de eiken kisten, waarin het stoffelijk overschot der officieren ie neer gelegd, in de rouwkoetsen zijn 'geplaatst, scharen zioh daarachter S matrozen van de ,V. 69", die gebogen gaan onder de VTacht van kransen en bloemenstnkken, voor de gestorven helden gezonden en meegebracht. Aan het station stond een geheel met rouw bekleede waggon gereed voor het vervoer. Bjj het inladen der lijkkisten in den waggon klonken van het dubbel peleton infanterie de gebruikelijke salvo's, waarna Pfarrer ds. Wiesinger, uit Am sterdam, naar voren trad om een treffende rede te honden, aan de nagedachtenis gewijd van deze zeehelden, van wie de een reeds in den vergevorderden leefljjd en de andere in den bloei des levene het kostbaar leven hadden geofferd voor volk, vaderland en vorst. Diepbewogen werd deze treffende-rede door de honderden aanwezigen, die aan de stationsplaate waren toegelaten, aan gehoord. In een dier eerste rijen werden 0. a. opgemerktde Doiteohe gezant, dr. von Rosen, baron von Humboldt, consul- generaal te Amsterdam met ztjn staf, kapitein Petter van den Nederlandsehen generalen staf, vertegenwoordiger van den Stellingcommandant te Amsterdam, de militairen Duifscbe attaché hij odb Hof, de politie-commandant van IJ mui- den, de commandant- van de te IJmuiden liggende oorlogsbodems, kapt.-luitenant ter zee Böhm van de V 69, het dugel. bestuur der gemeente Velzen en een zeer groot aantal hooge en subalterne officieren tijdelijk te IJmuiden vertoevendeof aldaar gedetacheerd. Hiermede was het esrste gedeelte der droeve plechtigheid geëindigd. Om 2 uur verzrmeiden allen, die aan de eerste pleohtigheid hadden deelge nomen, zioh weder op het WillemspleiD, thans om luitenaut-ter-zee Hannover, de gesneuvelde matrozen Dieriks, Klintworth, Hammer, Meven en den inmiddels aan zijn wonden overleden matroos Carl Oer- tram naar hun laatste rustplaats te ge leiden. Vooral deze stoet was zeer indruk wekkend. Zee met twee paarden bespannen lijk koetsen, bedolven onder bloemen en kransen en daarnaast gaan de overleven den van de „V. 69'.', onder wie nog met de witle koofdoeken. In één groeve werden de zes slacht offers begraven. Het laatst werd opge nomen de luitenant Eanover, omdat de mogelijkheid bestaat, dat deze nog naar Duitachland zal worden overgevoerd. De begrafenis geschiede met militaire cere monies o. De Duitsche gezant, dr. Voir Rosen, betuigde allen dank voor hetgeen ver richt is voor de slachtoffers, inzonderheid aan de Ned. marine en het leger. Spr. betuigt zijn waardeering aan de Nederlanders, die veel over hebbon voor de Dnitschers, die lijden door den oorlog, Spr. herinnerde daarbij aan de ambulance in Duitschland en don hoepitaaltrein die gewonden vervoerde'. ZANDVOORT. VrijdagnachI is inge broken bij den juwelier C. H. alhier, Zestig ringen en tien horloges worden vermist De beide inbrekers werden ge stoord door een 10-jarigen knaap, die wakker geworden was door hel rin kelen van glas en namen de vluchl in de duinen. Nabij den overgang van het spoor aan het einde van de Haltestraat is een plas bloed gevonden, benevens ecnigc voorwerpen van den buit. Ook in de duinen is een ring teruggevon den. De schade bedraagt ruim f 600. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen, is het adres tot verkrijging van een lokaalspoor naar Zierikzee, hetwelk bij den boekhandelaar, den lieer Ochtman, ter teekening lag, voorzien vim 245 handtcekeningen. De meeste zijn uit Zierikzee, vele uit Noord- gouwe, Zonuemaire en vooral uil Duiveland, speciaal Bruinisse. Het adres is reeds aan de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen opgezonden. NOORDGOUWE, Woensdagavond ,j.l. gaf 't fanfarecorps „Con Amore" onder ieidng van den heer A. van den Berge van Oosterland, zijn eerste winter-concert in de goed bezette zaal van den heer Coomans alhier. Hel corps, dat door de mobilisatie eenige krachten en bovendien door ziekte zijn ijverigen directeur, den heer Holtinga, moest missen, heeft zich toch nog dapper van zijn taak gekweten. Dc heer Van den Berge toonde/ zich een waardig opvolger van den heer Hottinga. De muziek stukken werden alle goed uitgevoerd. Ook de lopneelslukjesdoor ver schillende leden en eenige jonge dames ten beste gegeven, bevredigden liet publiek. Do rollen bleken met tact te zijn verdeeld, hetgeen in het laatste looneelstuk ,.De Kleptoma nen" zeer duidelijk uitkwam. Hulde aan allcu, maar vooral aan haar, die de leiding van licL blijspel op zich had genomen, de rollen ver deelde en deze met liet gezelschap instudeerde. Tot slot deed 't muziek corps in welluidende tonen t aloude Volkslied hooren, waarna de zaal in gereedheid gebracht werd voor hei lo houden bal. Ook de Donderdagavond telde niet blinder Jiezoekers dan dc vorige avond. Het programma werd in de zelfde. volgorde lot aller tevredenheid afgewerkt. Moge „Con- Amore'' onder zijn nieuwen directeur in groei en bloei toenemen en tiet publiek in hel vólgende winterseizoen een niet min der gozolligen avond bereiden. Dc liberale kiesvereeniging al- bier heeft in bare vergadering van Zaterdag 1.1.. die slechts door'negen leden was bezocht, besloten geen candidaat voor den gemeenteraad - hij de verkiezing op Dinsdag a.s. te stellen. Op het voorstel om den heer Ganzemandie volgens geruchten door een viertal kiezers candidaat gesteld zal worden, van wege dc kies vereeniging te steunen, werd niel ingegaan. ZONNEMAIRE. Vrijdagavond gaf da Chr. Zangvareeniging "Halleluja,, al hier in de bewaarschool, onder leiding van den heer Van den DoeL haar jaar- ljjksche uitvoering. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze, na het zingen van pa. 138 vs. 9, door den direkteur geopend. Een 17 tal liederen, waaronder enkele solo's, werden ten gehoore ge bracht. Het waa te bejammeren dat, niet tegenstaande de leden hnn uiteraterete best deden, sommige nummers niet tot hnn recht kwamen. Als oorzaak kan ge rust genoemd worden, de afwezigheid door de mobilisatie van vele goede krachten. De opkomst was nist schitterend te noemen. Na het gezameljjk zingen van het „Oude Wilhelmus", Bloot de direktenr den avond met een gebed, na vooraf dank gebracht te hebben aan allen, die medegewerkt hadden, om deze uitvoering zoo goed mogelijk te doen slagen. Zaterdagmiddag bad de eerste wed- strjjd plaats. Het jja was goed en met veel animo werden de verschillende ru brieken door het talrjjk publiek gade geslagen. Vooral het loopen van jongens op klompen op een baan waarop hinder nissen waren aangelegd, wekte nog al eens de lachlust op. Hedenavond werden de prijzen .uitge reikt in 'tcafè „Transvalia". IJs en weder dienende, zullen heden Maandag grootere wedstrijden plaats hebben. NIEUWERKERK. Voor n talrijk en dankbaar publiek gaf ons muziek gezelschap 1.1. Vrijdagavond in de zaal van de „Meebaal" de jaarlijk- sche uitvoering voor donateurs en begunstigers, nadat Woensdagavond de gfoote repetitie voor't publiek was -toegankelijk gesteld. De voorzitter,de heer M. v. d. Have, heette de aan wezigen welkom en gaf toen 't woord aan de werkende leden. Zeer schoon

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5