ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Maandag 29 Januari 1917. C o u r a n t). EERSTE BLAD. Maximumprijzen van IJzer en Staal. Aardappelen en Groenten. Voorraden levensmiddelen. Boonen voor Vmoeder. KENNISGEVING. HUPWSTIJDINdlK. Uit Stad es Provincie. C35 lerikiseesch ABONNEMENT. Prjj« per drie maanden t 1,30. Franoo per post. - 1,60 Voor het buitenland per jaar- 10,-. Afsonderljjke nummers- 0,05. Versohjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. >3«t# lAARSANb. 9961 SirMiauri A. J. DE LOOZE Jr. Uitga var.Hoofdradao«alri A. FRAUKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regels 1 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Insending op dec dag ran uitgare rdór 1.IO ure. Dit nummer bestaat nlt 2 bladen. De BURGEMEESTER van Zmixz»; Gesien de circulaire van den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel van 24 Jannaii jh, no. 6958, afdeeling Handel; Brengt ter kennis van belanghebbenden bet navolgende door den Minister bepaalde: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 8 van de Distribntiewet 1916, Heeft goedgevonden: onder intrekking van zgne beschikking van 11 December 1916, no. 104936, Afd. Handel, vast te stellen de navolgende maximumprijzen voor handelsmaterialen in jjzer en staal: Vloei-gzer, plat, rond en vierkant en balk en U-gzer beneden 80 m.M. hoogte f 27,p. 100 E.G. Vloei-gzer, L en T. - 27,— Hoef-gzer en wielbeslag 28, Wel-gzer, Doitscb en Bel- gisch- 27,— Dnitscb Boef, W. U. Nachrodt en P. L. H. Kroon - 30,— Zweedsch P. P. S. - 37,50 S. P. - 45,- Band-gzer. halfrond en ovaal- ijzer - 29,— w Duitsche platen onder 3 mM. dikte32,50 Staalplaten8 tot onder 5 m.M. - 82,50 vlak en geruit, 5 m.M. en dikker - 80,— Strippen 150 m.M. en bree der, 8—30 m.M. dik - 27,— Gegalvaniseerde staalplaten, no. 10 en dikker. - 40, Gegalv. id. gegolfd no. 20 - 48, Id. id. 22 - 52,- Id. id. 24 - 55,— ld. bandgzer - 85,— Gepolijste staalplaten, nos. 14-16 40,- Id. id. no». 17—20 - 45, Id. id. 21—26 - 52,50 Id. id. (houtskool) 55, Veerenataal, Duitioh le kw. - 34,— ld. 2e - 28,— ld. Engelsch le 46,— ld. 2e - 36,— Balk- en U-gzer, 80 m,M. en hooger (beb. Greybalken). - 18,— Greybalken- 19,— De hierboven voor de verschillende materialen gestelde prijzen zjjn grondprijzen, geldende voor de normale afmetingen, kwaliteit en boe veelheden. Prjjsverhoogingen voor afwijkende maat, lengte, kwaliteit en geringe hoeveelheid mogen niet hooger worden berekend dan aangegeven in de lgst van prgsverboogiugen no. 1 bedoeld bg beschikking van 11 December 1916, no. 104936, Afd. Handel, Staatscourant van 14 December 1916. no. 294, eerste en tweede bg voegsel). Vorengenoemde prijzen en prgsverboogiugen gelden voor levering uit den voorraad, bg be taling op 3 maanden netto, franco vervoermiddel ▼oor het leverend magazgnbg afwijkende voor waarden met bjj- of afrekening van rente, als in den handel gebruikelijk is, en eventueel van de transportkosten naar billjjken maatstaf. Voor den tnsscben- en kleinhandel verminderd met de gebruikelijke reductie, die door den groothandel worden gegeven. Zibbikzbi, 26 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibrikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van het Rgks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen van 26 Januari j.l.: W| hebben de eer U te berichten, dat door den ingevallen vorst de verzending van aard appelen voorloopig niet kan plaats hebben en met aanvragen gewacht zal moeten worden tot dat weersverandering ingetreden is. Tevens berichtte de Vereeniging „Groenten- Centrale" ons, dat, met het oog op bovedfeenoemde omstandigheden, ook de verzending van uien, peêa en knolrapen gestaakt zal moeten worden. Roode kool 'en gele kool zal, voor zoover over diobte wagons beschikt kan worden, verzonden worden, zoomede zal met de levering van vat- groenten voorloopig worden doorgegaan. Zibaiecbb, 29 Jannari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibmïzbb; Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 25 Januari j.l., No. 8701, afdeeling Handel; Brengt ter kennis van belanghebbenden bet navolgende: De Minister van Landbouw, Ny verbeid en Handel Brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge artikel 5 der Distributiewet 1916 68n ieder, die na te noemen levinsmiddelen of grondstoffen j van levensmiddelen anders dan voor gebrpik door hem zelf of zjjn gezin in voorraad beeft, l te weten: a. aardappelen (afzonderlgk op te geven klei- aardappelen en zand- of veenaardappelen); b. bruine boonen en groene erwten (afzonderlgk op te geven); c. bak- en braadvet; d. rjjst (afz mderljjk op te geven Voorloop Ran goon of Bassein eenerzjjdsSfen andere soorten anderzjjds); e. goit; gehouden is op 3 Februari a.s. aan den burge- meester der gemeente, waar de goederen zich bevinden, opgave te doen van de boeveelheid en den aard der bovengenoemde goederen, welke hg in voorraad beeft. Zibrixzbe, den 29 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN i VAN RENGERSKERKE. j De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van de Provinciale Brood- commissie in Zeeland van 20 dezer, no. 9: Behoud van geteelde boonen voor veevoeder. Middelburg, 20 Januari 1917. Aan Heeren Burgemeesters in Zeeland. 1. De door het Rgksgraanbureau vastgestelde regeling, voor het behoud van boonen voor gebruik door eigen vee, U medegedeeld sub 1, van onze circulaire no. 8, var 16 December 1916, is door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ingetrokken en ver vangen door eene regeling als volgt: Aan landbouwers, die de door benver bouwde boonen als veevoeder wensÉben te behouden, kan dit door den Burgemeester van hunne woonplaats worden toegestaan, indien deze dit, in aanmerking nemende de hoeveelheid gerst of haver, die aan den aan vrager reeds gelaten is, noodzakeljjk oordeelt. De maximum-hoeveelheid, die de Burge meesters op deze wjjze den landbouwers kunnen toestaan te behouden" voor hun tae, zjjn de volgende: voor een paard op lichten grond 600 K.G. voor een paard op zwaren grond 840 voor een zwaar werkpaard (in bijzondere gevallen) 960 B voor een stuk hoornvee 600 voor een varken 432 voor een schaap (geit enz) 120 voor tien kippen 4144 (groot en klein door elkaar gerekend). Voor zoover de landbouwers haver of gerst hebben behouden dient er bjj de bepaling der boeveelheid boonen in elk geval reke ning mede te worden gehouden, of zij met deze beide producten geheel of gedeeltelijk in de vdedering van bun vee kunnen voorzien. In bet eerste geval zou kunnen worden toegestaan ook boonen als veevoeder te ge bruiken, zg zullen echter eene hoeveelheid gerst of haver geljjk aan ®/a deel van de dóór ben te behouden hoeveelheid boonen moeten inleveren. In 't tweede geval mogen zg zooveel boonen behouden als gerekend kan worden nognoodig te zjjn voor de voedering hunner veestapel, buiten de gerst en haver, die zij reeds heb ben behouden. De Burgemeesters worden dringend ver zocht van alle hoeveelheden boonen, welke zg aan landbouwers toestaan te behouden, onder opgaaf van den naam van den be trokken landbouwer, bericht te zenden aan onze Commissie, opdat die boeveelheden op de boonen contracten zullen kannen afge schreven worden. 2. De Burgemeestèrs worden dringend ver zocht hunne medewerking te willen verleenen, dat geen tarwe door de verbouwers als veevoeder worde gebruikt. De Provinciale Broodcommissie in Zeeland, P. DUMON TAK, Voorzitter" W. A. J. SNOUCK HÜRGRONJE, Secretaris. Zibbixzbb, den 29 Januari 1917. De Bargemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierixzer maken bekend, dat het eerste supple toir kohier der belasting op de honden dezer gemeente, over het dienstjaar 1916, op den 19 Januari 1917 door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vjjf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in berinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van bet kohier, de aanslagbiljetten worden uitge reikt, en binnen drie maanden na die uitreiking, de aangeslagenen tegen bun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bg verzoek schrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierixzeb, den 29 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Bargemeester. P. F. WIT1ERMANS, Seoretaris. Oorlogsoverzicht. Hel is nu reeds de derde winter, dat bij felle vorst de oorlog zoowel in '1 Westen als in '1 Oosten woedt. En nog steeds breekt de Zon van den vrede niet door. Wel wordt, zoo wel in de Nieuwe als in de Oude Wereld door staatslieden en journa listen veel over vrede gesproken en geschreven, maar daarbij blijft liet. De oorlogvoerende machten rusten zich op nieuw en met intense krach- lot een grooten veldtocht in het voorjaar. Inmiddels worden de dage- lijksche krijgsverrichtingen niet ge staakt. Zoo hebben de Duitsche troepen op het Westelijk front op den Westelijken Maasoever een aau- val gedaan op de Franschc stellingen en deze tot een breedte van zestien K.M veroverd en daarbij 500 man .en 12 officieren krijgsgevangen ge maakt. Het behaalde voordeel is van geen ingrijpend belang, maar liet bewijst alleen, dat op het Westelijk gevechtsterrein de Engelscben en Franschen ondanks hun verplette rende meerderheid in aantal, voort durend op hun qui vive moeten zijn, willen zij in stede van terrein te win nen, geen terrein verliezen, gelijk nu j het geval geweest is. Wel melden de Franschen, dat zij een groot gedeelte van het verloren gegaan terrein her wonnen hebben, maar van Duitsche zijde' wordt dit tegengesproken. Ook op het Oostelijk gevechtsfront waren, gelijk van Russische zijde wordt toegegeven, de Duitschers'niet onfortuinlijk. Deze hebben namelijk aan de Aa en Duna een reeks van Russische stellingen stormenderhand veroverd, en daarbij 500 man schappen gevangen genomen. In Rusland is thans een volbloed reactionnaire regeering aan 't bewintl die natuurlijk in volkomen reaction- nairen geest Regeert. Het eerste werk van deze regeering was de Rijks- doema te verdagen. Zoo'n vertegen woordiging, hoe eenzijdig en ge brekkig zij is ook samengesteld, is met het oog op de linksche minder heid, die toch het recht van 't woord heeft, toch altijd voor de autokratig zoo al geen gevaar dan toch een onaangenaam iets, want men krijgt soms waarheden te hooren, die men liever niet hooren wil. Ook werd door haar de Rijksraad met nieuwe elementen aangevuld, zoodat deze thans beslist reactionnair is. In Frankrijk en Engeland slaat mei met groote bezorgdheid dezen nieu wen koers gade. Men vreest daar n.l., dat het reactionnaire Ministerie in weerwil van de te Londen gesloten overeenkomst, waarbij de Staten der Entente zich verbonden slechts ge zamenlijk over vrede te onderhande len, geneigd is met Duitschland een afzonderlijken vrede te sluiten. Te meer vreest men dit, omdat in het Russische Ministerie thans ook zitting genomen heeft Schesgolwstof, van wien het bekend is, dal hij een voor stander is van vrede met Duitschland. Reeds het vorige jaar moeten Russi: sche diplomaten te Stockholm met Duitsche diplomaten over het slui ten van een vrede geraadplaagd hebben. Het zou ons dan ook niet verwonderen, indien duidelijk bleek, dat de vrees in Engeland e'n Frank rijk volkomen gegrond was. Want de Russische staatslieden begrijpen maar al te goed, dat zij Constanti,- uopel in dezenoorlog toch niet zullen verkrijgen en beseffen levendig dat het verlies van Russisch Polen voor hen op het spel staat. Wellicht hopen zij bij een. afzonderlijken vrede mei Duitschland voorwaarden te kunnen bedingen, die zij bij 'n ge- meenschappelijken vrede zeker niet zullen ingewilligd krijgen. Wordt in Duitschland gebrek ge leden, in "de arbeiderswijken van Petersburg openbaart zich het hon- gerspook. Honderde kinderen ver hongeren en bevriezen tengevolge van de felle vorst. De arbeiders leven er van droog zwart brood en thee. De Engelsche regeering heeft uit liefde voor de vrijheid der kleine volken beslag gelegd op de Grieksche koopvaardijvloot. NEDERLAND. AMSTERDAM. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebro ken in de villa „Bella Vista" van den heer D. P. Schokker, in de gemeente N ieuwer-Amstel. De dieven schijnen geweten te hebben, dat dien nacht de heer des huizes afwezig was en slechts me vrouw Schrikker met de gezelschaps juffrouw "en de dienstbodp, thuis waren. Zij hebben de brandkast maar- liefst zooals zij reilde en zeilde mede genomen, erL-om haar te verVóeren een kruiwagen, die in den tuin stond gebruikt. De kast is den volgenden morgen op een grooten afstand van het huis op een weiland teruggevon den. De achterwand was er afgetrok ken, en wat zich in de kast bevonden had was medegenomen. Dat waren een aantal Oostenrijksche biljetten van 1000 en 500 kronen, tot een ge zamenlijk bedrag van f 10.000, een twintigtal aandeelen Crédit Foncier de France, 'n pakket Nederlandsche effecten en Nederlandsch bankpapier,4 benevens een aantal zeer kostbare preciosa; te zamen een aanmerkelijke waarde vertegenwoordigende. Deze inbraak legt getuigenis af van een driestheid van optreden bij de bedrijvers, als ten onzent nog zelden vertoond is. Eea leldiMm Jubilé. ZIERIKZEE. Maandag 5 Februari zal het veertig jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot, P. vau der Weele, ter drukkerij van den hear H. Laken man, thans N. V. Stoomdrukkerij voorheen Lakenman Oehtmac, in dienst kwam. Bij zijn 25-jarig jnbilé werd hem door de Afdee ling Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid de bronzen medailje uitgereikt. Zoo die Afdeeling nog bestond, dan zou ongetwijfeld die medailje door een zilveren vervangen worden. Blijkens achterstaande advertentie heeft de Zierikzeesohe IJsvereeniging tegen morgen, een hardrijderij voor heeren leden uitgeschreven. Deze zal aanvangen te half twee uur. Die perzik smaakt naar meer. -Vrijdag- en Zaterdagavond werd door het „Nieuwe Zierikzeesche Too- neel" in de Concertzaal alhier opge voerd „Freuleken", een komedie in drie bedrijven van Herman G. J. Roelvink. Beide avonden was de zaal flink bezet. Het was een zeer gelukkige keuze van het stuk, waarmede genoemd hieuw Z.zeesch Tooneelgezelschap voor het eerst alhier voor 't voetlicht trad. Het stuk toch, hetwelk in 1779 speelt, boeit van den aanvang af tot hét einde toe den toeschouwer. Op een landgoed in Gelderland woonde een baron Van Averting, een weduwnaar, die twee zonen en een dochter had. De ééne zoon, Job. ge naamd, was met lamheid geslagen en daardoor steeds aan zijn rolstoel gebonden. De andere, Henri gehee- ten, was sludent, leidde aan de Hoogeschool een leven van vrolijken Frans, en vormde met zijn broer Job die tengevolge van zijn lichamelijken toestand en zijn voortdurend verblijf in huis geen opgewekt humeur had, een schrille tegenstelling. De dochter, Florentine, was 'n jong, ernstig, zeer verstandig meisje, die veel van haar beide broers hield, en óp haar vader een grooten invloed bezat. Op het landgoed waren gelogeerd Iman van Aerschot, een jongmensch van patricische familie, die veel ter jacht ging en in- het algemeen een luchtige opvatting van het leven had, en tante Henriëtte, een zuster van Baron van Averting, een dame met sterke aristokratische begrippen, die steeds met Miebetje, welke in 't huis van genoemden baron de huiselijke werkzaamheden verrichtte, overhoop lag- Met Miebetje, die een aardig Gel- dersch meisje was, 'stond logé, Van Aerschot, op eenigszins verfrouwe- lijken voel. De sludent Henri, die zijn tijd ver boemeld had en daarom voor zijn examen gezakt was, zou om die reden door Pa naar Indiê -gezonden wor den, maar zus Florentine, die opzet telijk uit de bisschopstad naar huis was overgekomen om het onweer af te drijven, dat over het hoofd van haar broer dreigde los te barstén, wist haar vader zachter te stemmen en te bewegen het nog eens met broerlief te probeeren. Zij maakte bij die gelegenheid met Iman van Aer schot kennis, die onmiddellijk voor haar een innige liefde opvatte. Hij openbaarde haar zijn gevoelens, ên alhogwel zij geen ja zeide, liet zij toch voldoende blijken, dat hij haar niet onverschillig was. klaar nu kwam er een geweldige kink Jn den kabel. Tante. Henriëtte zou vfrtrekken. Af gesproken was, dat allen haar uitge leide zouden doen. Iman van Aer schot. wenschte echter niet van de partij te zijn, en wel omdat hij met Miebetje voor het laatst een ondei> hond wenschte te hebben, teneinde haar van haar gevoelens voor hem te genezen. Florentine, die te paard aan het uitgeleide zou deelnemen, liet, ten opzichte van Aerschot ge waarschuwd, opzettelijk haar rij zweep op de tafel liggen, teneinde wanneer zij op weg was, een voor wendsel te hebben naar hui? te kun nen terugkeeren. Bij haar terugkomst vond zij Van Aerschot in een zeer vertrouwelijk tête 5 tête met Miebetje. Tableau! Van Aerschot, inziende, dat hij'door Florentinie ten opzichte van dat samenzijn met Miebetje, niet zou begrepen worden, en er aan wanho pende bij haar 'n andere overtuiging te vestigen", besloot zijn gastheer te verlaten. Dp het laatste oogenblik komt echter alles weer in 't rechte spoor. Student Henri, die Van Aer schot als een ridderlijke figuur had leei-en 'kennen, omdat deze hem zon der dat Pa het wist op een kiesche wijze, uit de handen van een woe keraar gered had, en zelfs Job, die om Florentine met Vafl Aerschot een lang niet malsche woordenwisseling gehad had, sprongen, overtuigd van Van Aerschots zuivere bedoelingen, vurig voor hem in de bres. En het resultaat was, dal Van Aerschot de uitnoodiging vai\ den baron 't vol gend jaar het jachtterrein weer te pachten, niet goedvinden van Flo rentine, gretig aannam. Ziehier in 't kort den hoofdinhoud van het stuk, waarin zich pakkende scènes afspelen. En nu over het spel. Aan dilettanten, die voor het eerst op de planken komen, mag men in den regel geen al te hooge eischen stellen. Zoo dachten wij, toen wij, gevolg gevend aan de tot ons gerichte uit noodiging, ons Zaterdagavond naar de Concertzaal begaven. Maar hoe aangenaam verrast waren wij, toen wij een spel zagen, hetwelk door goed geschoolde artisten van den eersten rang zelfs niet zou kun nen verbeterd worden. De baron-, uitnemend voorgesteld door den heer Van Hasselt, was de echte type van een waardigen, ge- strengen en toch gevoeligen huis vader. Job in zijn armstoel, prachtig weergegeven door den heer Van Heuven, herinnerde ons aan Bouw meester in de Greep. Zijn mimiek, de ontevreden trek om zijn mond, was eenig. En toch was er niets overdrevens in zijn mooi spel. Vooral de scène, waarin hij zijn treurig, lot niet van 't schoone leven te kunnen genieten, schilderde, was sprekend mooi. Ook het losse, ongedwongen spel van den heer Lücker, die de rol van den student onberispelijk vervulde, wekte aller 'bewondering. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1