ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Woensdag 24 Januari 1917. Schaatsen. RECLAMES. Hollandsche, Friesche Noorsche, Multiplex en Stomkoppen, HAAIJER - Tholen. Keuring jaarklasse Landstorm 1907. Oorlogsoverzieht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. C5G lertkzeesche Courant). ABONNEMENT. Prijs per drie maandent 1,30. Franco per pont- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afaonderljjke nummers- 0,06. Versohjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73ste JAARGANG, No. 9959. Birsetaun A. J. DE LOOZE Jp. imaavar-HsofdradaolMFi A. FRilKEL. ADVERTENTIEN. Van 1—4 regelsf 0,40. Blke regel meer- 0,10. Reclames per regel0,16. Bjj contract belangrijke korting. Insending op den dag van uitgave vóór S.IO ure. 1-6 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. in prijzan van af f 1,50 tol f I2,B0 pap paap. Enorme voorraad. Da BURGEMEESTER van Zibbiizee; Gelet op eene kennisgeving van den Commis saris der Koningin in Zeeland van heden; n Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de keuring van de jaarklasse van den Land- storm 1907 op Zaterdag 27 Januari a.s„ NIET te een nar, MAAR TE HALF TWAALF URE ZAL AANVANGEN. Zibbikzbb, 24 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Zijn Majesteit de vorst, die alles doet bevriezen en op verhitte gemoe deren kalmeerend werkt, is oorzaak, dat op schier al Üe oorlogsfronten niets beteekenisvols geschiedt. De strijd bepaalt zich hoofdzakelijk tot patrouilletochten en verkenningsge- vechtcn. Niet alleen op het Westelijk maar ook op het Oostelijk oorlogs front is dit het geval. De laatste be langrijke krijgsverrichting was, gelijk reeds Maandagavond gemeld is, de verovering van het dorp 'Nanesli, het welk deel uitmaakt van de bruggc- hoofdslelling van Foedeni aan de rivier de Sereth. Door het verlies van dit dorp zijn de Russische en Ru- ineensche troepen genoodzaakt zich te bepalen tot een defensief van de Serethlinie. De troepen der Centralen beheerschen thans de rivierovergan gen van het bruggehoofd Foedeni. Galatz wordt door de Bulgaarsche batterijen gebombardeerd. De verde digingswerken ten westen van de stad zijn reeds geheel vernield. In de nabijheid van de Hollandsche kust is tusschen een flottielje Duit- sche oorlogsschepen en een flottielje Engelsche oorlogsschepen een zeege vecht geleverd geworden. Van den afloop van dit gevecht weten wij op het oogenblik, dat wij dit neerschrij ven, nog heel weinig. Wij weten alleen, dat een Duitsche torpedo jager, waarvan een schoorsteen was weggeschoten, en die uiterlijk al de kenteekenen droeg het zwaar te heb ben moeten verantwoorden, dooreen •Nederlandsche sleepboot in de haven van IJmuiden met dooden en gewon den aan boord is binnengesleept ge worden. De kommandant er van was gesneuveld. De gewonden werden van boord gehaald en in IJmuiden ver pleegd. Ook is volgens Reuter een Duitsche torpedojager gezonken. Ook weten wij, dat 'n Engelsche torpedo jager door een torpedo getroffen en vermoedelijk naar aanleiding daar van de diepte is ingegaan. Drie offi cieren en 44 manschappen verloren daarbij het leven. En meer weten wij niet. De Grieken, die waarlijk ten op zichte van de Entente in geen benij denswaardige positie verkeeren, heb ben voor de overbrenging van hun troepen naar het schiereiland, den Peloponnesus, van de gealliëerden den lijd van 15 dagen gekregen. Dan moet met uitzondering van 3000 man het geheele Grieksche leger met kanonnen en ammunitie naar ge noemd schiereiland zijn overgebracht. De gendarmerie wordt tot haar nor malen omvang teruggebracht, terwijl de reservistenbonden ailen ontbonden moeten zijn. Het is wel aangenaam voor ccn souvereincn slaat aan zulle een dwangbevel le moeten gehoor zamen. Wilson, de President der Ver. Sta len, heeft de nota der gealliëerden, waarin hun vredesvoorwaarden ver vat zijn, beantwoord, niet reeht- streeksch, maar in een boodsciiap aan den Amerikaanschen Senaat. De President is van gevoelen, dat de vrede gegrondvest moet wezen op de overtuiging, dater geen overwinnaars en geen overwonnenen zijn. Geen dei- partijen mag aan de andere den vrede voorschrijven. Doet zij dat toch, dan zal er een angel in het vleesch over blijven, die een beletsel zal vormen voor een betere verstandhouding, en een gestadige bedreiging van den we reldvrede zal wezen. Wilson wenscht hierop den vrede gebaseerd le zien: I. erkenning der gelijke rechten van alle nationaliteiten. Polen moet op dien grond vereenigd en onafhan kelijk wezen en een eigen bestuur hebben. Polen moet derhalve in een toestand worden teruggebracht, waarin het zich bevond vóór de be ruchte verdeeling in 1772, zoodat niet alleen Rusland, maar ook Pruisen en Oostenrijk het door hen indertijd ingelijfde Poolsche gebied moeten teruggeven; II. de zeeën zullen vrij verklaard worden. (De Engelschen lusten dien visch niet); III. de bewapening moet beperkt worden. (Tot welke grenzen?); IV. een vredesbond moet in hel leveii geroepen worden, die ten doel heeft een macht te vormen, welke in slaat is om ieder, die den vrede zou willen schenden, daarvan terug te' houden door een wereldmacht tc stellen tegenover die van den enkelen staal; De Amerikaansche staten moeten lot het tot stand komen en tot het hand haven van den vrede medewerken. De Engelsche en Fransche. pers, hoewel hulde brengend aan 't schoone streven van Wilson, zijn van oordeel, dat deze een onbereikbare illusie na streeft. Zij is van meening, daar zij vast gelooft, dat de Entente in dit jaar Duitschland zal verpletteren, dat alleen door de overwinning van de gealliëerden een duurzame vrede mo gelijk is. De Duitsche pers kan zicli alleen met de vrijverklaring van de zee uit nemend vereenigen. De presidiale boodschap zal veel pennen in beweging brengen, veel besprekingen uitlokkenmaar niet den door de menschheid zoo vurig hegeerden vrede brengen. NED.-INDIË. Koeta Radja (Atjeh) is door zware overstroomingen geteisterd. De ge heele stad staat onder water. Er is veel schade aangericht. Alle kantoren zijn gesloten. 't Soerabajaasch Handelsbl. ver neemt uit betrouwbare bron, dat de Gouverneur-Generaal tot H.M. de Koningin het verzoek heeft gericht hem onmiddellijk na liet tot stand komen van den vrede, ontslag uit zijn ambt te verleenen. ENGELAND. Het aantal persoonlijke ongeluk ken tengevolge van de Ontploffing in de munitiefabriek bedraagt: mannen, gedood 44, ernstig gewond 19, licht gewond 34, vrouwen gedood 11, ern stig gewond 34, licht gewond 102, kinderen gedood 14, ernslig gewond 19, licht gewond 71. DUITSCHLAND. De zucht om oorlogswinst te maken is ook in Duitschland zoo groot, dat 'het aan een weduwe Meta Kupfer gemakkelijk viel, alleen om haar verhalen over de groote zaken, die zij deed in levensmiddelen en de groote winsten, die zij behaalden, vele stille deelnemers te krijgen uil: alle kringen der maatschappij en zelfs uit de haute finance, die haar geld gaven. De betaling der rente, pCl. en der overwinst als tantième volgde geregeld. Maar de bedriegster betaalde die uit de bedragen die tol haar beschikking werden gesteld, zqnder een zaak tc ondernemen. Plotseling kwam liet bedrog uit, hel kaartenhuis van berekeningen en winsten stortte ineen, en de „stille vennooten" bleken bedrogen le zijn. Ten minste 2y» millioen Marl; zijn verloren. De weduwe gaf 11)0.000 M. per "jaar uit, op haar ''banksaldo stonden nog 630.000 Mark. NEDERLAND. WINSCHOTEN. Te Klein-Ulsda, gemeente Bellingwolde, verdronken twee volwassen dochters van den arbeider bij het schaatsenrijden. ASSEN. Nabij de grens hij Barger- Oosterveen zijn twee soldaat-kom- miezen door Duitsche smokkelaars doodgestoken. Wat In 't Tit zit verzuurt liet? MEPPEL'. Op de weekmarkt is alhier aangehouden een zekere "Jan W., afkomstig uit. Staphorst, die vóór bijna 15 jaar door de rechtbank te Assen was veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf, wegens diefstal van lood. W. onttrok zich aan die straf door naar Duitschland te vluchten. De honger dreef hem evenwel met zijn familie naar zijn geboorteplaats terug. Hij is nu tér beschikking van de justitie naar Assen overgebracht. KLAZIENAVEEN (Dr.) Maandag namiddag is de openb. lagere school met zes lokalen geheel uitgebrand. De oorzaak is niet met zekerheid te zeggen. De schoolmeubelcn konden gedeeltelijk worden gered. .Verzeke ring dekt de schade. (terecht ln de Noordzee. IJMUIDEN. Dinsdagmorgen zijn 10 zwaar gewonde Duitsche zeelie den hier door het stoomvisscherij- schip „Eems" aangebracht. Deze ge wonden waren op verzoek van den commandant van een Duitsche tor pedoboot bij IJmuiden van zijn zwaar beschadigd schip overgenomen. Dit geschiedde om 9 uur en te hall' negen was een andere Duitsche torpedo- boot in vliegende vaart noordwaarts gestoomd. Er schijnt in het zuidelijke gedeelte van de Noordzee een treffen plaats gehad te hebben tusschen een Engelsche en een Duilsche flotielje. De aangebrachte gewonden behoo- ren lot de torpedoboot V. 69, welke van 'n halve flotielje deel uitmaakte. De zwaar beschadigde torpedoboot wordt met sleepassistenlie naar IJmuiden gebracht. Volgens mededeeling van een Uer zwaar gewonde Duitsche zeelieden van de V 69, behoort deze torpedo- boot tot de voor Zeebrugge operee rende Duitsche flotielje, die door een ongeveer gelijke Engelsche strijd macht werd verrast. Aan boord v,an de V. 69 bevinden zich nog een groot aantal dooden. Men noemt het aantal 20; voorts licht gewonden. De in Noordelijke richting stoo- mendc Duitsche torpedoboot, die de iV 69 voorafging, behoorde zeer waar schijnlijk ook tot deze flotielje, waar van zij door de Engelsche oorlogs schepen werd afgesneden. De zwaar gewonde Duitsche zeeliedenw. o. énkele gegradueerden, zijn in het Roode Kruisgebouw ondergebracht. Onder hen zijn zwaar verminkten, waarvan enkele in levensgevaar ver keeren. De .V. 69 wordt nog voor IJmuiden in territoriaal gebied opgehouden. Volgens inlichtingen, terloops op gevangen van enkele leden der be manning, moet de V. 69 ter hoogte van Zeebrugge plotseling door ben Engelsche torpedoboot-flotielje zijn overvallen. Geruchten gewagen van een over rompeling van een gedeelte der Duit sche vloot, hoofdzakelijk samenge steld uit torpedobooten en kruisers door eenige torpedo-flotieljes. Eenige Duitsche kruisers, men spreekt van zes, zouden in den grond zijn geboord De bevestiging hiervan ontbreekt echter, aangezien de toestand ivan de in liet gebouw van liet Roode Kruis liggende gewonden van dien aard is, dat zij niet gehoord konden worden. De toestand, waarin zich de V. 69 bevindt, duidt er op, dat het schip geducht onder vuur is geweest. Marine-deskundigen meenen, dat lie'l vier treffers heeft gehad. Het dek vertoont een ware ruïne. Den flottielje-commandant waren beide beenen afgeschoten. Hij leefde nog toen het schip te IJmuiden werd binnengebracht, doch is een uur na aankomst overleden. De trawler „Eems", die 20 gewon den meebracht, moest die wegens 'ebrek aan ruimte, boven op het dek aten liggen, wat in dezen tijd van het jaar een ware marteling was. De V. 69 is driemaal getroffen. De hevige vorst was oorzaak, dat de lijken later uit het ijs moesten wor den Iosgehakt. Vreeselijk moeten de 'ewonden geleden hebben, ook tijdens iet vervoer met de „Eems" naar IJmuiden. Men deed daar voor de arme. kerels wat men kon, maar alleen de ergst gewonden konden in het vooronder geborgen worden. De anderen bleven in de snerpende koude aan het dek, zoo goed mogelijk toe gedekt met zeilen en dekens. De flotieljecommandant Schultz, wien beide beenen waren afgescho ten, leefde nog toen hij te IJmuiden was binnengebracht, waar hij over leed. De beide andere gedoode offi cieren, de luitenants ter zee Faust en Hannover, schijnen reeds bij den eer sten treffer gedood te zijn. Ook moet toen dadelijk de bediening van het kanon gesneuveld zijn. Ongedeerd zijn de gezagvoerder van de V. 69 Böhm en de officieren Jordan en Helmich. Het staat nog niet vast, of de .V. 69 zoo spoedig gerepareerd kan worden, dat zij binnen den voor geschreven tijd weer zee kan kiezen. Aan boord van de -V. 69 zijn nog 47 man. Met de 15 gewonden en de 8 dooden vormt dat dus een totaal van '70 man bemanning. De lijken der gedoode zeelieden zullen aan wal worden onderge bracht en waarschijnlijk Donderdag te IJmuiden ter aarde worden be steld. Dat er een aantal Duitsche schepen zijn onlkomen, leidt men af uit een bericht uit Ameland, hetwelk behelst, dat negen Duitsche torpedo booten Dinsdagnacht benoorden dat eiland zijn gepasseerd. De Britsche admiraliteit deelt mede: Dinsdagnacht ontmoette een marinepatroelje een divisie vijande lijke torpedojagers nabij de Nederl. kust. Een kort gevecht volgde. Een vijandelijke torpedojager is in den grond geboord, de overige zijn ver strooid, na aanmerkelijk gehavend te zijn. Door de duisternis konden de uit komsten van het gevecht niet goed worden waargenomen. Denzelfden nacht is in de nabijheid van de Schouwenbank een kort, scherp gevecht geleverd tusschen vij andelijke torpedojagers en Engelsche torpedojagers. Een onzer torpedo jagers is door een torpedo getroffen, waarvan de ontploffing 3 officieren en 44 man doodde. De torpedojager is later door onze eigen schepen tot zinken gebracht. Onze schepen heb ben geen andere verliezen geleden. ROTTERDAM. Maandagnacht half één liepen een paar schippersknechts dronken over den Schiedamschen dijk. Ze vermaakten zich met het ingooien van lantaarnruiten. Toen de politie dit zag, zetten zij het op een loopen, doch ze werden achtervolgd. Een van hen liep de Wijde Nieuwsleeg door en viel in de Leuvehaven. Hi werd daaruit levenloos opgehaald Het bleek te zijn de 19-jarige schip persknecht H. M. van dc W., van het klipperschip „-Vertrouwen", liggende in de Spoorhaven. GENNEP. Een der soldaat-kom miezen,. J. genaamd, die bij den overval door smokkelaars enkele nachten geleden ernstig gewond werd. erkèerl nog steeds in bedcnkelijken toestand. Volgens het verhaal van den min der zwaar gewonden soldaat-kom mies E., waren beide mishandelden bewusteloos neergevallen en hadden zij enkele uren in dien toestand bij felle koude op den grond gelegen, toen hij bijkwam en zich met moeite naar de naastbijzijnde woning kon begeven om hulp te halen. Bii het onderzoek door een genees kundige bleek, dat eerstgenoemde, behalve andere verwondingen, ook met een mes zoodanig in den nek was getroffen, dat daardoor de hals spier werd doorgesneden en de man indien hij er het -leven mocht afbren gen, toch wet gedeeltelijk lam en spraakgebrekkig zal blijven. De andere soldaat-kommies ver keert, hoewel hij ook verscheidene verwondingen bekwam, buiten ge vaar. BERGEN-OP-ZOOM. Maandagna middag is alhier een ernstige gasont ploffing ontstaan bij de firma Peek Cloppenburg. Door onvoorzichtig heid van een gasfitter, die in zijn schaftijd de gasleiding niet had afge sloten, stroomde het gas in het magazijn en kwam in aanraking met het vuur van een kachel. Het groote pand vertoonde een chaos alsof het door een bom was getroffen. Een bediende werd in den winkel neergeslagen en werd, hoewel niet ernstig, gewond. Het jongste kindje van den eigenaar bleef bij toeval ge spaard, doordat de eenige ruit in 'de waranda, waar het lag, niet brak. In 't wiegje lagen maar enkele glasscher ven. Aanvankelijk ontstond brand, die echter spoedig gebluscht werd. De schade beloopt eenige duizenden. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen, worden er ijverige pogingen in het werk gesteld om ook in het Westen van Schouwen één of meer departe menten van de Maatschappij tot Nut van '1 Algemeen in het leven te roe pen. Deze zijn zelfs zoover gevorderd dat op 5 Februari a.s. te Renesse een propaganda-avond zal gehouden worden, waarop dr. Van der Meuten uit Bergen-op-Zoom op verzoek van het hoofdbestuur het doel en streven van het Nut zal uiteen zetten. Wij begroeten deze pogingen met groote ingenomenheid. Niet 't minst in kleine gemeenten toch kan de stichting van departementen op veler lei gebied veel nut stichten. Daar elk departement 'n ïntegree- rend deel uitmaakt van een machtig geheel, zoo. kan met de moreele en stoffelijke medewerking van het Cen traal Bestuur der organisatie in het belang der bevolking van een streek veel goeds tot stand gebracht worden. Wij hopen dan ook, dat de moeite volle en prijzenswaardige pogingen door enkelen aangewend, door allen, die het nut van het algemeen willen bevorderen, krachtig zullen gesteund worden. Wij ontvingen een „'Adreslijst", uitgegeven door de Nederlandsche Vcreeniging van Werkgevers in de metaal-industrie, bevattende 500 namen van producten uit deze indu strie, waaronder ongeveer 1300 op gaven van 110 Nederlandsche fabrie ken, <lie zich voor deze producten aanbevelen. Deze adreslijst wordt voorloopig eenmaal per jaar uitgebreid en ver beterd, gratis verzonden aan '14.000 zorgvuldig gekozen adressen in Ne derland en Koloniën; ook is de lijst op aanvrage verkrijgbaar aan het Secretariaat der Vereeniging te Am sterdam, Westeinde 13. Bij het Zondagavond in de Con- cerlzaal alhier gehouden Weldadig heidsfeest heeft ook de heer Buijze uit de Nobelstraat, door het prachtig grimeeren van hen, die dien avond moesten optreden, zich zeer verdien stelijk gemaakt. NOORDGOUWÈ. Bij Kon. besluit van 9 Jan. 1.1., no. 25, zijn de statuten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1