ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 8 Januari 1917. sKuss Brssr.«a ajt-re» ja» e -aasssasïsfi" EERSTE BLAD. Varbouw van bapaalde gewassen. Oorlogsoverzicht. NI1ÜWSTÏJDIKIIK. Uit Stad en Provincie. (Zlerikzeesche Courant). abonnement. Prjjt per drie maandenI 1,30. Franco per port- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afaonderljjke nummert- 0,06. Veifchjjnt Maandag, Woentdag en Vrjjdap. 73ste JAARGANG, No. 9952. Diraotaiiri A, J. DE LOOZE Jr. Uitsasar.HeofdradaotMHrFRANKEL. advertentie n. Van 1—4 regelt.1 0,40. Elke regel meer-0,10. Reclamet per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave TÓdr *.80 ure. Dit nummer bestaat alt 2 bladen. De BURGEMEESTER van Zibrikzïi; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 9 Januari jl. no. 296, 6e afdeeling B, gericht tot de Bur gemeesters Ten vervolge op de circulaire van 19 Decem ber jl, heb ik de eer Uwe aandacht te vestigen op de hieronder afgedrukte beschikking, d.d. 4 Januari 1917. U gelieve aan deze beschikking het noodige gevolg te geven. Voorts merk ik op, dat naar mjj is gebleken, in sommige gemeenten onjuiste voorstellingen hebben post gevat omtrent de beteekenis van het woord „zaai-uien". Hieronder worden niet verstaan uien, geteeld om er zaad van te winnen, doch wel uien, geteeld voor de consumptie. Het hier bedoelde gewas wordt zaai-uien genoemd in tegenstelling met pootuien, een tuinbouw- gewas, waarvan het-zaad op kweekbedden wordt uitgezaaid; de jonge plantjes, die zich hieruit ontwikkelen, worden later op het veld over geplant. Van zaai-nien wordt het zaad direct uitgezaaid op het veld, waarvan geoogst wordt- Voor pootuien is geen vergunningsbewijs noodig, voor zaai-uien wel. De bovenbedoelde beschikking luidt aldus De Minister van Landbouw, Ngverbeid en Handel, Gezien zgne beschikking Van 13 October 1916, Directie van den Landbouw, no. 26151, 6e afd. B, houdende bepalingen omtrent de beperking van den verbouw van bepaalde gewassen inge volge artikel 7 der Distributiewét 1916; Heeft goedgevonden te bepalen De datnm tot welken verbouwers gelegenheid hebben de opgaven aan de burgemeesters te doen tot het bekomen van het sub Ia van ge noemde beschikking bedoelde vergunningsbewgs wordt verschoven tot 15 Januari 1917. Zikrikzse, den 8 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. P. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. Dc Duitsche Keizer heeft 'n leger order lot zijn troepen gericht, waarin hij mededeelt, dat zijn aanbod om over den vrede te onderhandelen door de geallieerden met een pertinente weigering beantwoord is geworden zoodat op deze de zware verant woordelijkheid voor de voortzetting van den oorlog drukt. Hun doel is Duitschland te vernietigen. Daarom moeten de Centralen blijven vechten en met de wapenen de Entente tot den vrede dwingen. In het bekende Engelsche lijd schrift. „Fortnightly Review" komt [11 lezenswaardig artikel voor, waarin de Nederlanders aangespoord \Vor- den zich aan de zijde der Entente te scharen. .Wil Nederland, zoo heet 't daarin, met eere in de geschiedenis genoemd worden, dan moet het mee werken tot de vernietiging van Duitschland. Het hof in Den Haag wordt daarin een Duitsch broeinest 'genoemd, evenals dat te Athene. De Nederlaudsche regeering is slechts een tak van liet Duitsch bewind. Het volk is over een en ander ernstig ontevreden. Nederland kan nu een beslissende rol in den oorlog spelen". 'Als wij medededen, zou de geheele oorlog van aanzien veranderen. Onze strategische gunstige ligging verdub belt de sterkte van ons leger. Wij behoeven maar te zeggen, wat wij er voor willen hebben. Royaal aanbod. Wellicht geeft ons Engeland terug, wat het eens van ons geroofd heeft, n.l. de Kaap, de Goudkust, Ceylon en Noord-Borneo, als wij luisteren naar het zoet gefluit van den Britschen vogelaar. Waarom vechten wij ons niet dood voor de Engelschen? .Waarom volgen wij niet het voorbeeld van Servië, Montenegro en Rumenië, om niet te spreken van België, waarvoor eerst Britsclie hulp kwam opdagen, toen reeds Antwerpen gecaputileerd had? Gelukkig, ons volk begrijpt maar al te goed, dat voor Nederland de wijste politiek is in dezen moord- dadigen alles vernielenden ooi-log neutraal te blijven. EJ11 het ziet met minachting neer op de lage poging het op te ruien tegen ons geëerbie digd vorstenhuis. >Voor een Venizelos wezen. Trouw aan „ons" stamhuis- Oranje, willen wij geen oorlog. Alleen dan,' wanneer men onze neutraliteit zou willen schendenzoudenwij 1 toonen, dat de oude heldenmoed in ons volk nog aanwezig is. I Op hei .Westelijk oorlogsfront hebben de oorlogvoerende partijen elkander met lievig geschutvuur be stookt. De Engelschen melden, dat zij een geslaagden aanval 'op 'de vij andelijke stellingen ten Zuiden van Atrecht gedaan hebben, en dat limine troepen over een breed front in dc I loopgraven kwamen en lot de' derde linie doordrongen. - .Van het Oostelijk oorlogsterrein kunnen wij mededeelen, dat de be- langrijke handelsstad Braila door de troepen der Centralen bezet is. Ver moedelijk zal Galatz, dat zeventien K4I. van Braila verwijderd ligt, ook binnenkort moeten capituleeren. Rumenië, hetwelk nu voor meer dau driekwart in banden der Centra len is, zal nu wel berouw hebben, dat bet zich aan de zijde der Entente heeft geschaard. Het ware voor dit rijk en zijn bevolking beier geweest, indien het neutraal gebleven ware. Het schijnt, dat niet al de pelro- leumbronnen in Rumenië door de geallieerden vernietigd zijn gewor den* Zoo zijn de boortorens, tanks en magazijnen van de Steana Rumana, 'n zeer voorname Duitsche pelroleum- maatschappij ten naastenbij onge schonden gebleven. Genoemde boor torens, tanks en magazijnen liggen namelijk bij Campania. En toen de Riuneensche troepen genoodzaakt werden zich terug te trekken, moesten zij door Campania. Had men nu dat alles in brand gestoken, dan zoude men zoodoende aan de Rumeniërs den terugtocht hebben afgesneden. Het is toch immers onmogelijk door een vlammenzee le marcheeren. Hel schijnt ,dat ook de boortorens van de meeste Amerikaansche petro- leummaatschappijen in Rumenië in tact zijn gebleven. Zij kouden niet gemakkelijk vernield worden,omdat zij van stevig ijzer waren opgetrokken. De vernieling is dus partieel ge worden. Vele, en wel de voornaamste petroleumbronnen kunnen door de Centralen gebruikt worden. heel zijn ccnige verdachten gevan gengenomen. Het onderzoek is opge dragen aan generaal Kurlof. NEDERLAND. ASSEN. Door de ijverige bemoei ingen van den rijksveldwachter is onder zware verdenking den moord op zekeren Tubbe te Emmer-Com- pascum gepleegd le hebben, aange- houden en in verzekerde bewaring gesteld een soldaat-commies van het detachement te Emmcr-Compascum. ZWOLLE. Zaterdagmiddag had op hel slationsemplaeemenl een ern stig ongeluk plaats. Twéé losse ar beiders van dc Rijkstelegraaf wer den door een rangeertrein gegrepen dien zij door het fluiten van een locomotief niet hoorden aankomen. Den arbeider Jan van Dijk, afkomstig uit Hattëm, werd een arm en een been verbrijzeld, terwijl zijn mak ker A. J. Draaier uit Hoerde, een STAVENISSE. De bevolking alhier bestond op 31 Dee. 1.1. uit 983 111., 995- v., totaal 1978. De gemeente is gedurende 1916 met 46 peréonen vooruit gegaan. Ér werden slechts 7 huwelijken gesloten. In de 1.1. Vrijdagavond alhier gehouden vergadering van Schulte- vaer (ruim 70 leden) werden als be stuursleden herkozen J. W. H. F. Buijze en J. L'. Meijer en gekozen de beer C. J. Boomsluiter. Als 'afge vaardigden naar de algemeene ver gadering le Kampen werden be noemd de heeren A. G. van IJseldijk en M. C. Steendijk en als hun plaats- verv. de heeren Arn. Knippen en M. P. Hendrikse. SCHERPENISSE. Op 31 Dee. 1.1. bedroeg het zielental onzer gemeente 1403, t. w. 72S mannen en 675 vrou wen. ST.-MAARTENSDIJK. De bevol- arm en voet verloor en bovendien king bestond op 31 December uil zeer zwaar aan liet hoofd werd ge- 2873 inwoners, kwetst. Doctoren waren oogenblik- WESTKAPELLE. De sedert Öude- kelijk ter plaatse. Van Dijk werd. jaarsavond alhier vermiste jongeman verbonden naar bet ziekenhuis ver- die na bij een vechtpartij te zijn ge voerd, doch Draaier was te zwaar wond, verdwenen is, is nog steeds Oostenrtyk-Hongartje. Vorige week werd in tiet dal van de Beneden-Inn en in den omtrek van Kuststeiu een aardbeving waar genomen, die verscheidene seconden duurde. De beweging vérliep van 't Noorden naar het Zuiden, waaruit een op het rommelen van den donder gelijkend geluid werd gehoord. Uit Weenen wordt aan dc Be/7. Zt. am M. gemeld, dat-de moordenaar van graaf Stürgkh, Adlcr, in zijn cel getracht hoeft zelfmoord le plegen, door zich op te hangen. Hij werd juist bijtijds afgesneden. Wellicht zal de behandeling van zijn proces hier door vertraagd worden. RUSLAND, Dc Russische bladen bevatten nu nadere berichten 'over den moord op Raspoelin; maar niet over de be weegredenen daarvan. Daaruit blijkt dat Raspoetin de vorige week Vrij dag op een partijtje was uilgenoo- digd bjj prins Joesoesof en per auto vau zijn huis werd afgehaald. Na zijn aankomst schijnt er eerst vroo- lijk feestgevierd te zijn, tot opeens iemand opstondRaspoetin mee deelde, dat hij ter dood veroordeeld was en hem een revolver gaf, 0111 zjchzelf neer te schieten. Raspoetin voldeed niet aan die uitnoodiging, doch schoot op dengene, die hem de revolver had overhandigd, maar miste hem en doodde den hond van prins Joesoepof. Dairop viel hij, door,drie revolverkogels gelrof- fen, neer) ,Wie die schoten hebben afgevuurd, wordt .niet vermeld. Men heeft het lijk toeii in een auto naar de Newa gereden en het daar vau jjeworid 0111 zelfs een eerste verband le kunnen verdragen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de ongeluk kige reeds overleden te zijn. Uitvoer Tan paarden. 's-GRAVENHAGE. Zooals wij. reeds meldden, hebben de eerste keu ringen voor den uitvoer van 12.000 paarden naar Duitschland plaats ge had. De veulens, waarvan de leve ring aan een aantal exporteurs is toegewezen, worden, bij 400 tegelijk door een Nederlaudsche commissie gekeurd en gelaxeerd- en vervolgens door een Duitsche commissie over- genomen. Thans zijn dus reeds 800 paarden uitgevoerd. De eerstvolgende keuring Jieefl heden tëUtrecht plaats. Het 'ligt, als wij goed zijn ingelicht, in de bedoeling, eersl eenige keurin gen in verschillende deelen des lands ie doen houden en het dan nog res- teerénd aantal te doen keuren 111 eenige grensplaatsen. BEERS BIJ GRAVE. De Maas is reeds sinds dagen 0111 en zendt haar water tot eenc gemiddelde diepte van 30 c.M. over een groot deel van N.- O.-Noordbrabant. .Welke ellende daardoor veroor- j zaakt wordt, is met geen peil tc beschrijven. i In- liet voorjaar van 1916 werd gehoopt op een verhoogiug van den overlaat, waardoor het peil van dc werking der Beersehe Maas aanzien lijk zou worden verhoogd. Helis niet geschied, omdat menx vreesde, dat tengevolge daarvan de dijken der beneden-Maas niet bestand zouden •zijn legen den overvloed van water, die dan door de Maas zou stroomen. Intus^cheii zijn en blijven dg be woners van N.-O.-Noord-Brabant 't kind van de rekening, daar elk jaar. soms. 2, 3 malen in een winter het land wekenlang onder water staat. niet terecht, zoodat als zeker kan worden aangenomen, dat Jjij ver dronken is; zijn klompen zijn aan den zeedijk gevonden. VisscherU Berichten. BRUINISSE. - Verbetering. - Door een schrijffout is in liet laatst verschenen nummer dezer courant gemelddat de gekookte mosselen met 50 cent per Kilo betaald werden, dit moet zijn 40 cent. Post en Telegrafie. Zaterdagavond hebben de hulp brievenbestellers aan 't postkantoor te Delft om een looneisch liet werk gestaakt. De bestellingen worden met groote vertraging gedaan door het vaste per soneel. ZIERIKZEE. De directeur van hel telegraafkantoor deelt mede, dat aan het Locale Rijkstelefoonnet is aan gesloten onder: No. 104, M. de Rijke, Nobelstr. Kerk in ons land overleden, n.l. ds. 1 G. Boer te Ermelo (G.) Hij bereikte j den leeftijd van 87 jaren. -In 1854, toen er in ons land niet ELLÈMEET. Het aantal inwoners minder dan 300 proponenten waren, dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. deed hij bij de Kerk van Pernis zijn 585. 1 intrede, welke gemeente hij vijfjaren diende. Van 1859 tot 1884 stond hij weg van al het vergankelijke ge gaan. De overledene was uiteraard nog een man van den ouden stempet. Hij was waarschijnlijk de eenige predikant, die nog met steek en kor ten broek door de gemeente ging. Geref. Kerk". Aangenomen: Naar Si.-Paneras en Heerhugöwaard, S. G. de Graaf te Ooslerzee. Naar Öcnkerk, door T. Gerber te 's-Hertogeubösch. Clir. Geref. Kerk". ZIERIKZEE. .Woensdagavond te 7 ure, zal D. V. de veldprediker ds-. Janssen alhier optreden. Bedankt: Voor Lisse, Joh. Jansen te Utrecht. Het leven In de Engelsche laterneerlngi- jknmpen. Men schrijft 011s uit .Vlissingeu: Langer als den Iaatsten tijd moge lijk was hebben wij ons kunnen onderhouden met enkele der geïnter neerde Duitschers, die Zaterdag met" dé maUhoot „Prins Hendrik" te Vlis- singeirirankwameii- en zijn daardoor in dè gelegenheid over het leven, zoo als hel thans in de Engelsche inlcr- neeringskampen is, enkele bizon- derheden mede le deelen. Uit de- mcdedeelingen van de Duilschers bleek ons ten volle, dat het lang niet in ieder kamp eender is, zoo is het bijv. in het kamp op het eiland Man, waar nog ongeveer 23000 geïnter neerden zijn, minder dan in de kam pen Le Stratford en tc Weckfield. In liet laatste kamp is het al zeer comfortabel ingericht. Over het alge meen hoorden wij geen ernstige klach ten, vooral den Iaatsten tijd was 't in het algemeen verbeterd. lederen dag. j wordt nog vleescli verstrekt. Wij beklaagden de menschcn omdat zij zoo'11 slechte voorstelling hebben van hetgeen hun in Duitschland wacht op het gebied van voeding enz. I11 dc overwinning "van de Centralen hebben zij vast vertrouwen. Dit had ook '11 dame, die 18 jaar in Engeland had gewoond en den Iaatsten lijd ziek was geweest, zij kon zich alleen mei behulp van twee krukken voorl- b.ewegen. I11 Duitschland heeft zij geen 'familie of hekenden meer en zal zij daar aan de liefdadigheid zijn overgelaten. Dc dame dacht in Vlis- singen, dat zij reeds/in Duitschland was, hclgeen wij haar anders hebben geleerd. Brandkast met f 30,000 gestolen. I Uit 't bureau va» den administra teur van den étappendienst, aan den Oudendijk te Rotterdam, is ide brand kast met f 30.000 gestolen, ofschoon 1 deze door schildwachten zoogenaamd 1 bewaakt, werd. i Het pand waarin liet bure'au ge vestigd is een oude buitenplaats werd aan de voorzijde bewaakt. Arijdag j.l. is de oudste dienst- _^ail cieu achterkant werd ingebro- doende predikant der Ned. Hery. kell De tandkast werd op 'n wagen T' ,"J A" geladen en zoo reden de dieven er mee weg. Een onderzoek mei poli tiehonden heeft niets opgeleverd. De dieven moeten goed met de inrichting bekend geweest zijn. Dc vertrekkende KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te IJmuiden (2de pred. pl.) L'. ,W. Erdman te Brielle. Te Zuilen, F. Schrale' te .Valburg. Te Ommelanderwijk, W. H. Middendorp te .Wanneperveen. Te Terwispel, A. J. A. Scholte te Borger.' Bedankt: Voor .Wierden, Aiïlh. C. Enkelaar te Jaarsveld. Voor St- Annaland ds. J. Ronge te Hoogblok- land. Aangenomen: Naar Numans- dorp, P. v. d. Sluijs, cand. te Enk- huizen. NOORDWELLE. Op 31 December lelde deze gemeente 426 inwoners. ZONNEMAIRE. De bevolking de zer gemeenle bestond op I Januari 1.1. uit 515 mannelijke cu 512 vrou welijke personen. Aan den dijk van Nieuw-Bom- meuede, ongeveer 210 M. van de wo ning van deirdijkbaas Nieuwdorp, is '11 koperen voorwerp van bizonderen vorm aangespoeld, aan een zijde open en in '1 midden voorzien van schot. Na aangifte is het onder mili taire bewaking gesteld. DREISCHOR. De bevolking onzer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1.1. 652 mannen en 666 vrouwen, totaal 1318 personen. BRUINISSE. De bevolking te Ouderkerk aan den IJsel. 15 April 1884 legde hij zijn werk neer, nam even twee jaren rust, en begon toen weer, in Juni 1886, den arbeid, op hët eiland Urk, waar hij twee jaar werkzaam was. Sinds 6 Mei 188S heeft hij de Kerk van Ermelo gediend, alzoo ruim 28-jaren. Ds. Boer heeft te Ermelo, tot op zijn iaatsten levenstijd met ijver ge arbeid. De grijsaard trad nog eiken een Zondag tweemaal ,soms zelfs drie maal, voor zijn gemeente, en ook elders op. Nimmer ziek, wist hij van geen rust. E11 na zijn preekbeurten soldaten zijn gefouilleerd en van hun schoenen zijn afdrukken genomen. De brandkast, die met ruim f 32000 is. gestolen iy&n het bureau van den administrateur van de étap pen-inspectie aan den Oudendijk al hier, is Zondagmorgen bij laag water uit de Schie alhier nabij de Melk markt, ongeveer f00 M. voorbij den politiepost aan den Schieweg, opge haald. De brandkast was gestopt in een groote houten spekkisl; de ach terwand is er geheel uitgehakt 0111 bij den inhoud tc kunnen komen. In dc brandkast zijn nog gevonden een gulden, twee dubbeltjes, ieen cent, negen halve centen, eenige kwitanties de gemeente van ErmElo. saamkwam {SJ^ tr'eMn»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1