ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 3 Januari 1917. EERSTE BLAD. NI29WSÏIJSIN&1H. (Zierikzeescbe C o u r a n t). ABONNEMENT. Ptjj» per drie maandenI 1,30. Franco per poit- 1,60. 'Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderljjke nummen- 0,06. Veraohynt Maandag, Woenidag en Vrjjdag. 73ste JAARGANG, - No. 9950. Diraotauri A. J. DE LOOZE Jr. ISitgawep-Haofdredaotear I. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regeli1 0,40. Elke regel meer 0,10. Reclame» per regel 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inaending op de* dag van uitgave vóór S.SO ure. Dit nnmmer bestaat uit 2 bladen. Oorlogsoverzicht. Voor allen, «die den vrede in ons met bloed gedrenkt Europa hersteld j wenschen te zien, voor allen, die hoopten, dat aan de ontzettende 1 -menschenslachting thans weldra een einde zou komen, is het beslist at- wijzende antwoord der geallieerden T op het Duitsche voorstel een vredes conferentie bijeen te doen komen, een bittere teleurstelling geweest. Laat ons voor een oogenblik aan nemen, dat, hetgeen de geallieerden in hun antwoord beweren, volkomen juist Is, dat namelijk de Centrale Staten dezen wereldoorlog hebben uitgelokt, dan nog is het af te keu ren, dat de geallieerden de hun toc- gestoken vredeshand niet hebben aangenomen. Daaruit toch blijkt zonneklaar hun afkeer van den vrede op dit oogen blik. .Wel zeggen de geallieerden in hun nola van antwoord, dat een voorstel tol liet openen van vredesonderhan delingen zonder voorwaarden geen vredesaanbod is-. Indien de leidende staatslieden der Entente eveneens door den ernstigen wil gedreven werden het bloedver gieten te doen eindigen, dan hadden zij aan de Centrale Staten laten weten: „Zegt ons de voorwaarden, „waarop gij den vrede wenscht, en „wij zullen beoordeelen, of deze een „grondslag voor een onderhandeling „kunnen uitmaken". Maar dit dedetbzij niet. Zij weigerden met hun vijanden in onderhandeling te treden, om de zeer eenvoudige reden, dat de huidige oorlogskaart hun in 'hét geheel niet aanstaat, en dat zij in de stellige overtuiging leven, dut de naaste toe komst in die oorlogskaart een alge- heele wijziging ten gunste van de gealliëerden zal te weeg brengen. .Wanend dat Duitschland tenge volge van de schaarschte aan levens middelen uitgeput is, en dat het aan zijn laatste reserves is, rekenen zij er op Germania alsnog te kunnen verpletteren én zoodoende aan de Centralen den vrede te kunnen voor schrijven. En daarom wenschen zij den oor log thans npg te doen voortduren. Het jaar 1917 zal leeren, of zij goed gezien of zich misrekend hebbtn. Hoe langer echter deze wereld oorlog duurt, des te grooter wordt voor ons Nederlanders liet gevaar daarin betrokken te worden. - Laat ons hopen, dat ons vaderland voor |dien nationalen ramp behoed blijft. .Van het Westelijk gevechtsfront is weinig merkwaardigs mede te deelen. (Van beide zijden wordt getracht zoo veel mogelijk voordeelen te behalen. Het schijnt, dat de Duitschers liet .Westelijk front thans meer versterken en van nieuwe troepen voorzien teneinde tegen eiken overval ge wapend te wezen. Op het Oostelijk oorlogsterrein zetten de Centralen hun opmarsch' in Rumenië voort. In de Dobroedsja hebben zij de Russische en Ruqieen- sche troepen op Morin teruggewor pen. In Moldavië hebben zij de ver dedigingswerken van Braila en Toe- sani bereikt. Braila is een plaats van 150.000 inwoners. De Centralen namen in den strijd in de Dobroedsja 1500 man en zes officieren gevan gen, terwijl zij 4 kanonnen buitmaak- ten. De rijke petroleumbronncn in Rumenië zijn grootendeels door de Russen verwoest géworden. Daar door is meer dan /i millard Hol- landsch kapitaal verloren gegaan. De gealliëerden liebben tot Grie kenland een nieuwe nota gericht, .waarin geëischt wordt: I. het aanbieden van verontschul digingen vpor de vijandelijkheden op gepleegd, die Athene binnenrukten; II. de degradatie van den Griek- schen officier, die het bevel tol schie ten gaf; III. een eerbiedig saluut aan de vlaggen der geallieerden; IVi. vrijlating van alle gearresteerde .Venizelisten; .V', schadevergoeding voor de ver nielde eigendommen lVI. overbrenging van alle troe pen, wapens en munitie naar den Peloponesus. Zal Griekenland deze eischen dei- Entente, die op zoo roerende wijze voor de rechten en vrijheden der kleine volken zegt op te komen inwilligen? In de Middellandsche Zee is het Fransche oorlogsschip „Gaulois'door een Duitsche duikboot in den grond geboord. .Van de 681 manschappen en officieren zijn vier omgekomen. De Keizer van Oostenrijk is te Budapest als Koning yan Hongarije plechtig gekroond geworden. NED.-INDIE. Naar wordt geseind, is mevrouw Mailimes te Batavia vermoord door een inlandschen bediende, na een twist in de keuken. De jongen heeft de vlucht genomen, doch is bekend. In de te Singapore verschijnende Japansche courant wordt medege deeld,- dat het onbarmhartig optre den van controleur Walter de oor zaak van zijn dood is geweest Zonder het minste onderzoek deelde hij den ter rol verschijnenden de zwaarste straffen uit en op die ma nier werd onder de bevolking een wrok tegen dezen bestuursambtenaar gekweekt. Wanneer nu bedacht wordt schrijft de Sum. Post dat de heer Walter naar Djambi werd overgc plaatst, omdat hij tegenover de be volking elders te zacht optrad, tc veel door de vingers zag, komt deze mededeeling uit den Japanschen hoek wel in een bizonder vreemd schijnsel te staaïi. 'Bandoeng is besmet verklaard wegens cholera. lil de ondcr- 'districten Tjongeang en Boeahdóewa is de besmetverklaring volgens de Preangerbode opgeheven. .Van 9 October af tot -21 November waren er 91 choleragevallen, waar van'41 met doödelijken afloop; 7074 personen werden ingeënt. AUSTRALIË. Bij groote overstroomiugeii in Noordelijk Queensland zijn le Cler mont 100 menschen verdronken. CANADA. Zes en veertig vrouwen zijn ver brand bij een brand in het geslicht voor idioten te Saint Ferdinand (Mc- gaiilic Country). ITALIË. Een dame te Florence beweert zoo zeggen Italiaanse bladen dat zij een brief heeft gekregen van Louise; gewezen kroonprinses van Saksen, die haar schrijft, dat zij le Dresden gevangen wordt gehouden. De Duitschers zouden haar hij den inval in België in een ziekenhuis waar zij een operatie had onder gaan, hebben aangetroffen en naar Dresden overgebracht. ENGELAND. Zaterdagavond zijn le Cork een 50-tal soldaten door ongeveer 000 Sinn Feiners aangevallen; de. solda ten moesten de vlucht nemén. De politie kwam hen te hulp en dreef de rebellen uiteen, van wie verschei dene gewond werden: Later werden er nog verschillende militairen aan gevallen. li DUITSCHLAND- Op Oudejaarsavond ïfe den spoorweg Bergedorff-Geestfiicliter 'n leege trein met volle kracht op cén personentrein gereden, waarin vier- brieksarbeiders, zaten, met 't gevolg, dat de locomotieven en de voorste wagens loodrecht omhoog sprongen en dat zes of zeven menschen zijn/ gedood, IS a 20 zwaar gewond en 70 80 licht gewond zijn. NEDERLAND. WINSCHOTEN. De lieer H, J. de .Vries, procuratiehouder der firma G. J. en A. Er Groeneviid te dezer stede die bij den moordaanslag op het kas- sierskantoor dier firma, door een revolverkogel in de borst werd ge troffen, is zoo goed als hersteld uit liet academisch ziekenhuis te Gro ningen teruggekeerd. Tal van inge zetenen gaven door het zenden van bloemstukken bewijs van sympathie. GIETHOORN (D.) Te Jone, onder deze gemeente, was Zaterdag de jager Miggels met zijn zoon per punter op de ganzenjacht gegaan. Terwijl de oude Miggels op een koppel ganzen aanlegde, ging zijii zoon, die zich in blikkende houding vóór hem bevond plotseling overeind staanmet het noodlottige gevolg, dat hij 't geheele schot zware ganzenhagcl in 't hoofd kreeg. De ongelukkige was terstond dood. EMMERCOMPASCUUM (Dr.). De 20-jarige T. van Bergen Oosterveld, is, terwijl hij zich op weg va* hier naar huis keerde, op straat doodge schoten. Uit de wonden blijkt, dat dit hoogstwaarschijnlijk met een militair geweer gebeurd is. De dader is lot heden onbekend. BARNEVELD. Te Ivootwijker- brock onder deze gemeente, had de 19-jarige landstornikorporaal H. R. met zijn geweer op musschen ge schoten. Aanstonds Aiadde hij zijn wapen met vijf patronen, waarna hij, onder den uitroep: „zal ik jou nu maar", aanlegde op den 10-jarigen zoon van den landbouwer W. 'B„ welke jongen dien djpg bij de ouders van den laudstormman op visite was. Onbegrijpelijk genoeg, trok hij in derdaad af en trof den armen knaap, die slechts een handbreed van de tromp van zijn geweer verwijderd was, in 'de borst. Met doorboorde long is liet slacht offer van deze Toekelooze daad in hoogst gevaarlijken toestand per auto naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd. De Engolsche gezant. 's-GRAVENHAGE. Uit diploma tieke kringen vernemen .wij met ze kerheid, dat de Engelsche gezant te 's-Gravenhage, sir Allan Johnston, eerlang het juiste tijdstip is nog niet bekend zijn post bij Hr. Ms. Hof zal verlaten. Zijn opvolger wordt nog niet genoemd. Sir Allan John ston is sedert den 15en Dec. 1910 hij het Nederlandsche Hof geaccre diteerd en volgde Sir Henry, Howard op. De vertrekkende gezant genoot de reputatie van groote bekwaam heid en was in onze regeeringskriiir gén '11 zeer geziene persoonlijkheid, die niet heeft nagelaten om ook in de moeilijkste tijden de betrekkingen lüsschen ons land en Engeland vriendschajip.elijker te doen blijven. Oenlaskerde Inbreker». SCHIJNDED. Zaterdagnacht heb ben hier drie gemaskerde bandieten inbraak gepleegd bij een alleenwo nend vermogend man, die reeds 68 jaren oud is. De bandieten eischten van hem onder bedreiging legen het leven aanwijzing van den geldvoor raad en honden hun slachtoffer op het bed vast, terwijl zij hem het roe pen onmogelijk maakten. Zij door snuffelden het geheele huis,-toen de man Bleef weigeren het geld aan te wijzen. Zelfs de vloeren werden lier en daar opgegraven, .Doch de ban dieten. vonden mets en sloegen ten laatste op de vlucht, toen zij zich door anderen ontdekt waanden. De politie heeft reeds het spoor van de bandieten ontdekt. .WEERT, Het onderzoek in de smokkelzaak le .Weert, waar 940 schapen werden uitgevoerd, kan als ^.n hosr-hmiwrl wnr^pr Prnnnc. arrestaties hebben plaats gehad. De medeplichtige landslorinwachten zijn eveneens gearresteerd. De waarde van de uitgevoerde schapen was rfc 1' 50.000. DINTELOORD. In de laatst ge houden raadsvergadering werden de salarissen der hoofden en onderwij zers bij het openbaar lager onder wijs herzien. Met algemeene slem- men werd de volgende regeling vastgesteld: aanvangsalaris van de hoofden der le en 2e O. L'. S., van den len onderwijzer en overig per soneel respectievelijk f 1200, f 1000, f 900 en f 650 met 8 twcejaarlijk- sche verhoogingen van f 50; vergoe ding voor handwerkonderwijs f 100, voor het geven van herhalingsonder- wijs f. 1 per lesuur, bezit van akte landbouw wordt met f 100 beloond. •Voorwaar een navolgenswaardig voorbeeld. De „Wintercommissie", werk zaam om de.nooden der behoeftigen, behoorende tot deze kerk, te lenigen, heeft bij een ommegang langs de hui zen f 670,15 gecollecteerd. TJit Stad Provincie. ZIERIKZEE'. Benoemd tot lid dei- commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen en voor de sleepvaart de heer {I. Slot, gep. kap.- luitenant ter zee. Wij ontvingen een zeer smaak- vollcn en praktischen wandkalender van de Firma Boeke Huidekoper, handelende in landbouwwerktuigen en die te Groningen, Haarlem, Leeu warden, Kampen, Schagen, Bergen- op-Zoom en Vriescheloo haar zaken gevestigd hebben. De Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg, die met ceu maat schappelijk kapitaal, groot! 1.000.000 werkt, waarvan f 600.000 geplaatst is, heeft besloten tot de uitgifte van f 400.000. De grootte der aandeelen bedraagt f 1000, waarop 10 pCt. van het nominaal bedrag gestort moet worden. De inschrijvingen moeten geschieden vóór 13 Januari a.s. en de storting moet 1 Februari a.s. plaats hebben. Verantwoording der door kot Provinciaal Comité Santéit l'Eifance, ten behoeve van Belgische kinderen ontvangen gelden tot 1 Jnansrl 1917. iVan D. le Hontcnisse, 125; v. T. te Oostkapelle, f 25; S. te Vlissingen, f 25; R. te Goes, ff 10; N. N. te Hans- weert, f 75; G. tc Ouwerkèrk, ff 25; S. te Stoppeldijk, f 10; B. te Hans- weert, f 2,50; X. te Middelburg, ff 25; M. te Neuzen frs. 100; W. le Th'olen, f 2,50; K. te Goes, ff 60; d. B. c.s. te Goes, flO; L'. te Wemeldinge,f 10; d. M. te Stoppeldijk, f 10; uit Zierik- zee, door mr. J. A. F., f 282,50v. d. V. te Zierikzee, f 25; Comité West- Zeeuwsch-Vlaanderen, uit Breskens, f 200; .V. te Philippine, f 10;. N. N. le Bruinisse, f10; Comité Hulstdoor middel van mevr. S., f 886,39; Comité Sas van Gent en Wes'tdorpc, door middel van den heer S., f 615,005; II. te Zonnemaire, f 25; Comité Hoek, door middel van den lieer W., f 242,58 Comité Axel en Zuiddorpe, door middel van den heer D., f 522,50; idem, frs. 165. Totaal f 3 1 33,975 en frs. 265. Nog steeds is de vraag, door hel Comité aan den Minister gericht, of Belgische kinderen in Zeeland mogen gehuisvest worden, onbeantwoord. Intusschen is, afgescheiden hiervan, er zeer veel geld noodig voor blee ding, schoeisel etc. voor die kinderen. Wanneer geen kinderen in Zeeland mogen gehuisvest worden, zullen de gelden besteed worden door middel van het Centraal-Comité voor buiten Zeeland verpleegde kinderen. Kómen zij hier wel, dan hebben wij de gel den ,en nog veel meer, noodig voor de zorgvuldige verpleging alhier. [Het is dus dringend noodig met de inzame- lijis vnorl «-.o 1 - - gavem belanghebbenden en eomité's zoo Belgen als Nederlanders, drin gend aanspoort. Ondergeteekenden zijn bereid alle gaven in ontvangst te nemen. Middelburg, Januari 1917. Mej. J. v. d. FEEN, Mr. ANNE BOLLE, ■Thesauriers. KEBKWERVE. Aan den 'dijk le Flaauwers, in de nabijhéid van Pik- gat, is weder een mijn aangespoeld, die onder militaire bewaking is ge steld. .Van de naastbijzijnde hoeven zijn de paarden, met het oog op een eventueele ontplofffing, op grooteren afstand gestald. HAAMSTEDE. Tot leden van het burgerl. armbestuur van Haamstede zijn door den gemeenteraad benoemd de heeren A. [Blorn Pz. en J. A'. van Zuijen. BURGH. Aan het strand van Wës- tenschouwen zijn verscheidene mij nen aangespoeld. De militaire macht houdt op het strand de zoo noodige bewaking, Tot dat einde zijn ver schillende militairen bij inwoners van .Westenschouwen ingekwartierd. NOORDGOU.WE. Volgens den al hier geplaatsten, regenmeter is in December 1.1. in 12 regendagen 86.9 m.M. regen gevallen. Het jaar 1916 telde. 148 regendagen, waarin 773,7 m.M. regen viel. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 Dec. 1.1. uit 422 man nelijke en 444 vrouwelijke personen, te zamen 866 legen 849 in Jiet vorige jaar. DREISCHOR. Als naar gewoonte gaf de zangvereeniging „Thalia" al hier Vrijdagavond hare jaarlijkschc uitvoering. De hoogst ongunstige weersgesteldheid ten spijt, was de zaal, als altijd, goed bezet. De koor nummers, alle van bekende Neder landsche componisten, werden, het groote jongeledcntal in aanmerking genomen, verdienstelijk weergegeven. Bij enkele nummers, Vooral bij den aanvang, was de sopraan wel wat zwak. De mooie altsolo, met piano begeleiding: „Ons Vaderland", van Rich. Hol, verdient een aparte ver melding voor de schoone wijze van uitvoering. Met medewerking van een paar eerelcden, als violisten, werden uitgevoerd: „Blumenlied" én „Wals uit de Kinoköningin", twee nummers voor viool en piano; benevens de pianonummers ouverture „Zannoa" (quatre-maiiis) en „Mimi'd'Amour", 't Programma werd afgewisseld dooi de voordrachten „Hannus van Knol lendam", „De Bruiloft van Neef Janus", „Een 'Ambtenaar van den Burgerlijken Stand" en „lil den Bar bierswinkel". .Van de laatste .waren de coupletten zoo goed ais onver staanbaar, voornamelijk te wijlen aan onvoldoende en te weinig repe- teeren. Het geheel wérd door liet publiek met een matig applausje be groet. Na afloop dankte de voorzit ter de toehoorders voor hun belang stelling. Hij betreurde het, dat door. hel kleine en meest nog jonge leden tal, het dertigjarig bestaan der ver- eeniging, hetwelk met dezen avond werd herdacht, niet kon gevierd wor- !den op een wijze en niet een jubi leum-programma, den naam van „Thalia" waardig. Verder richtte hij een woord van dank tot den heer Theewis, directeur der vereen/ging, en tot de cerrJedcn voor de bcreid- wilhgheid hij deze uitvoering weer betoond. Deze avond werd met een bal onder leiding van den lieer Thee- wis besloten. OUD-.V.OSSEMEER. Naar ons wordt medegedeeld, was liet 1 Januari j.l. 25 jaar geleden, dat mej. P. J. Ruij- tenburg,. gemeente-vroedvrouw te dezer plaats, als zoodanig te dezer plaatse werd aangesteld. OUD-VOSSEMEER. D'e heer F. J. J. Van den Ende alhier is met ingang van 2 Januari j.l. werkzaam gesteld ter secretarie te Sliedrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1