ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 1 Januari 1917. DERDE BLAD. Oproip aan Zealand. cz 1 e r 1 k 35 e e c h e Couran t ABONNEMENT. Prjji per drie maanden I 1,30. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar - 10, Afsonderljjke nummer»- 0,06. Verrehjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag 73st« JAARGANG. Nc, 9949. Hirtotaur i A. J. DE LOOZE Jr. Uttowver-rioeof drwdaotaui* FRAHKEL, ADVERTENT! EN. Van 14 regelsf 0,40 Elke regel meer -- 0,10. Reclame» per regel>0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór S.SO ure. Binnen enkele weken zulten hon derden kinderen uit 't bezette gebied in Noord-Frankrijk naar ons land komen, daarheen geroepen door een Nederlandsch Centraal Comité, ge steund door enkele plaatselijke comité's. Aldus heeft een aantal Nederlan ders gemeend te moeten voortgaan op den in 1914 door het Nederland- sche volk op zoo schitterende wijze ingeslagen weg en om té doen wat in zijn vermogen isr ten einde aan de weerlooze bevolking der door den oorlog geteisterde streken liefderijk hulp te brengen en uitkomst in bitte ren nood. Ieder "die op pleizierreis naar Zwitserland Basel bezocht, kent het monument aldaar door de stad Straatsburg opgericht uit dankbaar heid voor het veilig onderkomen, dat Straatburgsclie vrouwen en kinderen in de Zwitsersehe grensstad vonden, toen het Duitsche geschut in den oorlog van 1870/71 hunne vesting bombardeerde en op dezelfde wijze - was en bleef Nederland tijdens deze onmeedoogende krijg de veilige toe- vlucht voor een wanhopig volk. En al moge thans geen verschrikte schare meer uit eigen aandrang naar onze grenzen vluchten, Wij allen be seffen, welk een gebrek en nooddruft heerscht in het gebied, gelegen ten noorden van het [Westelijk front. Straks zal wellicht een strenge winter de ellende tier Noord-Fran- sche bevolking komen vergrooten en naast al het psychische leed, honger en koude hun slachtoffers opeischen in dat rampzalige gebied. Daarom weten wij, dat niemand Uwer het ons zal misduiden, dat wij reeds eenige maanden geleden het initiatief namen lot de oprichting van een Zeeuwsch Comité ten einde ook voor Zeeland zijn aandeel op te eischen in deze hulpverleening. Thans vraagt ons het Centraal Comité, gevestigd te Amsterdam, hoe veel Fransche kinderen iwij kunnen huisvesten en over iwelke gelden wij kunnen beschikken en het is aan U, bevolking van Zeeland, dal wij vra gen ons in de gelegenheid te stellen daarop een waardig antwoord te géven. Met zekerheid valt nog niet le zeggen op welke wijze de huisvesting dier kinderen in onze provincie zal geschieden, of zij namelijk in eenige groote gebouwen of inrichtingen zullen worden ondergebracht, dan wel tegen vergoeding der kosten uit besteed in gezinnen of al of niet tegen een tegemoetkoming bij parti culieren gehuisvest of wellicht deze wijzen Van huisyesting zullen wor den gecombineerd; zulks zal ook af hangen van den steun, die ons wordt aangeboden. ,Wij roepen echter met vertrouwen Uwe hulp in, Uwen financiëelen of Uwen personeelen steun. ■Wij noodigen allen, die eene gave gave kunnen missen uit om deze toe te zenden aan onzen penningmeester de heer K'. MEZGER, „Villa Irma",- Domburg, of aan den voorzitter, mr. J. F. VAN DEINSE. .Wij noodigen alle burgemeesters in Zeeland uit, om voor ditzelfde doel eene collecte te doen houden in hunnen gemeente of te bevorderen dat zulk eene collecte gehouden wordt en dat de opbrengst aan bovengemeld adres worde overgemaakt. .Wij noodigen uit allen die een ge bouw of inrichting ter hunner be schikking hebben, om deze op zoo gunstig mogelijke voorwaarden ter beschikking te stellen .van ons Comité, en zulks te berichten aan onzen Secretaris. .Wij noodigen uit allen, die een of meer Fransche kinderen .voor een tijdvak van ongeveer vijf maanden in hun huis willen opnemen, hetzij ge heel op hunne eigen kosten, hetzij tegen ontvangst eener tegemoetko ming, daarvan opgave te doen aan onzen Secretaris. •Wij noodigen dames,, die zich be schikbaar willen stellen, om het be stuur oj de huishouding in een ge bouw als hoven bedoeld op zich le nemen of daarin te helpen in hunne onmiddellijke omgeving, of ook elders in Zeeland, uit, om daarvan kennis te geven aan onzen Secretaris. Aldus hopen,wij binnen den kortst mogelijken tijd ons te kunnen orga- niseeren voor de ontvangst onzer kleine, ongelukkige gasten en hen hier. tol rust te kannen laten komen, hunne lichaampjes te versterken en hunne hartjes te verwarmen. .Wie onzer -Weet, welke ellende deze kleinen dog te verduren zullen hebben, als wij tien niet helpen, hen niet weghalen uit dat door den oor log vertrajite land? Wie onzer weet, of er niet een tijd zal komen, waarin wij zelf met innige dankbaarheid hen zullen ge denken, die onze kinderen zullen hebben tot zicli genomen en gekoes terd als ook ons de oorlogsellende mocht hebben .getroffen ■Wel aan dan, bevolking van Zee land, steunt ons .met Uwe gaven, met Uwe harten en met Uwe werkkracht, maak van onzen arbeid een wa.arlijk Zeeuwsch werk door Uw aller hulp. Het Zeeuwsche Comité voor huisvesting van kinderen uit Noord-Frankrijk in Zeeland, Het Bestuur: J. F. VAN DEINSE, Voorzitter. J. J. HEIJSE, onder-Voorzitter. E. W. HENDRIKSE, Secretaris. K. MEZGER, Penningmeester. Mevr. VAANDRAGER- VAN DER GRIENT, Mevr. VAN .VOORTHUI JSEN— VON STEIJN CALLENFELS, Leden. - P. J. ELOUT. NB. Practische hulp kan alleen aanvaard worden van perso nen, die dc Fransche taal ge noeg meester zijn om Zich met de kinderen daarin te kunnen onderhouden. Zoo zullen ook voor gezins verpleging alleen die gezinnen kunnen ia aanmerking komen, waar ten minste 'één lid zich in hel Frausch mei de kinde ren zal kunnen bezig houden. Dc kinderen zullen, voorzoo- ver ons Comité weet, alhier ettelijke maanden. verblijven. Giften voor bovengenoemd doel worden gaarne door de Administra tie aangenomen en zullen in dit blad worden verantwoord. Dc Redactie. Openbare Gemeenteraadsvergadering te Tholan, gehoulen op Woensdag 27 Dee amber, '«namiddags 2\ uur. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig dc heeren P, A. de Jong en J. D. Noslte,- laatstgenoemde met'kennisgeving. De voorzitterburgemeester .Wagtho opent de laatste vergadering in het jaar met de mededeeling, dat 'n zeer ongewoon verschijnsel zich hier heeft i voorgedaan, namelijk de val van het zeewater, die in een tijd van 0 uren in het begin dezer week, 5 M. 40 c.M. bedroeg, iets. wat als een zeld- zaamheid kan worden aangemerkt, f daar in den regel 3- tot 3,40 M. of iets meer, het gewone verval is tus- schen ebbe en vloed. Daarop wor gden de notulen van 4 achtereenvol gende voorafgaande zittingen met algem. stemmen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken behooren 1 eenige missives van Gedep. Staten, waarin zij hare goedkenring hech ten aan genomen raadsbesluiten. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de afdeeling Tholen van den Bond- van Nederlaadsche .Onderwij zers, waarin deze aandringt op her ziening der salarissen voor de onder wijzers en onderwijzeressen, wordt voorloopig voor kennisgeving aange- nometij met de mogelijkheid om liet later m behandeling le brengen, nadat Burgem. en iWeth. er over -1 lu—J' ceil stnk van den voorzitter der schoolcommissie, waarin deze uit voerig uiteenzet wat hij gedaan heeft om liet heriialiitgsoiiderwijs in 'orde te lumpen doen plaats hebben. Tot zijn spijl moet genoémde rappor teur den Raad berichten, dat de heeren E." ten Hove, C. J. Bierens, C. Schol en L. dc Heer onwrikbaar in huil besluit volharden om zich niet voor 60 cl. per lesuur disponi bel tc stellcii voor het herhalings- onderwijs. De lieer Moelker zegt in verband hiermede wel iets te willen zeggen, doch de voorzitter wepscht de discussie er over aan le houden bij dc rondvraag. Het stuk wordt daarop voor' kennisgeving aangeno men. Wordt gelezen een verzoek-" schrift van den heer Ant. de Rijke te Oud-Vossemeer, waarin deze ver zoekt om naast het gemeentehuis een woonhuis té mogen bouwen; dat hel hem zeer gerievelijk zou voorkomen, wann'cei: hij van tie gemeente mocht huren een kelder, die voor de ge meente geen dienst tloet; dat de ge meenteraad hem vergunning wilde vèrlec'nen om niet zijn te houwen woning aan tc sluiten aan het bestaande gemeentehuis, zonder in kosten te vallen van een afzonder lijken binnenmuur. De voorzitter zegt dat hij hedenmorgen een conferentie gehad heeft met liet bouwkundig raadslid, de heer Van Hiele, die deze zaak nu nader zal toelichten. De heer Van Hiele zegt daarop, dat wat den aanbouw betreft het voor de ge meenteraad g'een bezwaar behoeft le wezen. De muur van het kantonge- reclitsgebouw is* sterk genoeg om daar balken of andere dingen aan te verbinden. Doch waar spr. het oog meer op heeft i'.,-dat de aanvra ger geen arme jongen is, maar een welgestelde landbouwer. De gewoonte is, dal bij dusdanige gelegenheden iets betaald wordt. En ook dit zou hij van den aanvrager willen heb ben, liJjv.f 50, of zoo de Raad er over oordeelt. Jhr. .Van Vredenburg zag liever deze zaak aangehouden, en stelt voor om den lieer Van Hiele een rapport omtrent deze zaak te laten uitbrengen. Dc voorzitter zegt dat de- lieer Van Hiele zoo duidelijk mogelijk de zaak lieefl verdedigd. Er is heusch niets meer aan loe te voe gen. De lieer De Rijke wenscht spoedige afdoening in verband met den bouw. Hij, dc voorzitter, zou willen voorstellen f 30 per jaar voor kelderhuur en f 50 voor vergoeding wegens aanbouw. De heer Quist zegt, dat dc heer De Rijke dit beter kan doen, dan dat hij er een muur moet plaatsen. En nu alles voldoende sterk is, wil hij gaarne meehelpen om de zaak goed op te lossen. In stemming gebracht, wordt het" voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen aangenomen. Aan de- orde komt de bezoldiging van hel personeel der bewaarschool, zooals die door Bur gem. en Weill, in overleg met de schoolcommissie is ontworpen. De heer Moelker wenscht naar aanlei ding dezer voorstellen enkel op le merken, dat- liet hem voorkomt, dat liet salaris van mej. Ploos v. Amstel le hoog gesteld is i.n verband met de eerste helpster. Mej. Ploos van Amstel slaat op f 900terwijl de eerste helpster op f 410 staat. Spr. beschouwt de eerste helpster als de onder-directrice, die zoo noodig bij onstentenis mej. Ploos van Amstel kan vervangen. Zoo' is liet in alle bedrijven in het dagelijksch leven, doch nergens heeft spreker deze ver houding van 120 'Vo meer geld aange troffen. De heer iWageuiaker zegt met het gesprokene accoord ,le gaan, en acht evenredigheid in de tractemen- len zeer noodzakelijk. Ook de heer Quisl zeg! dat het hem. ook zeer in liet oog viel deze groote verschillen. Spr. zou het voorstel-Moelker maar adviseeren aan te nemen en 't salaris van jnej. Ploos van Amstel op f800 als maximum stellen. '1 Oude spreek woord; paarden, die den haver ver dienen, krijgen ze niet, zou zoodoende hier weer in toepassing gebracht worden. De heer .Van Hioio Zc«t, dat mej. Ploos van Amstel op eens komt op 1' 800. Er komt dus onmiddellijk f 250 bij haar tractemént. '.Spreker adviseerde liever dat dit bedrag over 2 jaar werd verdeeld en niet in 1 jaar. De heer C. A. H. Wagtho zegt, dat wij hier niet moeten spréken van verhooging. Mej. Ploos, die reeds 17 dienstjaren heeft is nooit ver hoogd. Wij weten «vat wij aan haar hebben en spr. zöu 't jamnier vinden als de Raad van een andere nieeniiig was. De voorzitter zegt, dat mej. Ploos van Amstel staat als Verant woordelijke aan liet hoofd Van een bedrijf. Laat de raad dit toch niet vergeten. Hel is een zware plicht, die steeds op haar rust. Ook al is zij voor eenige dagen met verlof, toch rust op haar de verantwoording. Dc heer Wagemaker bestrijdt dit en acht de eerste helpster hij ontstentenis van het hoofd aangewezen als de directrice en dan de verantwoorde lijke. De voorz. slemt dit geredelijk toe, doch beroept zich op de af scheidsrede van zijn voorganger, waarin deze de verdiensten vaiiinej. Ploos van Amstel huldigde. Spreker adviseert de voorstellen aan te .nemen zooals ze door Burgem. en Weill, worden voorgesteld. De heer Moelker gesteund door de heeren Wagemaker en Quist, diende daarop liet voorstel in om mej. Ploos f 800 als maximum toe te kennen. Bij de nu gehouden stemming zegt de gvethouder Chris- tiaanse zijn dwaling te hebben be merkt. Hij wenschte nu ticver half te keeren dan geheel tc dwalen, en zal dus voor liet voorstel Moelker stemmen. Dit wordt aangenomen met - 5 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Van Vredenburg, C. A. H. Wagtho, Hollestelle en de voorzitter. De heer Moelker zegt nu geen enkel bezwaar nieer te hebben in de overige trac- tementen. Met algemeene stemmen wordt daarop het andere personeel in hun voorgestelde verhooging ge handhaafd. Daarop worden eenige lijdelijke leenhigen bestendigd en verlengd. Besloten wordt om, indien spoedig voordeeliger condities moch ten kunnen worden gemaakt, deze in een vaste leening om tc zetten. Hierop wordt de vergadering voor eenige oogenblikken geschorst. Na heropening komt aan dc orde de benoeming van eenige commission. Allereerst de Veercomniissie. Deze wordt hernieuwd en herkozen de heeren Vredenburg, Moelker en Wa gemaker. De lieer Van Vredenburg zegt in verband melden toestand aan het veer, 't gedurig gevaar dat zicii voordoetzich niel meer verant woord a^ht om zijn taak als lid der Veercominissie waar te nemen. De toestand der veerdammen is ellen dig slecht, iets waar de commissie sinds lang op gewezen heeft. Doch men mocht van de vorige pachter zeggen wat men wilde, deze was nog een flink man voor het onderhoud, doch de tegenwoordige pachter doet absoluut niets. Spreker wenscht dus voor deze betrekking niet meer in aanmerking te komen. Daarop wordt bij een- nieuwe stemming gekozen de heer Van Hiele. De heer Van Hiele verklaart, dat de betrekking toch ook weer moet vervuld worden en zal deze dus aannemen. Tot leden der Gascommissie worden herkozen de heeren Moelker, Vredenburg en Wa gemaker; voor de Schoolcommissie het aftredende lid de heer Pon wei- met algemeene stemmen; voor de commissie tot wering van school verzuim de heeren M. C. Cristiaanse H. Cornelisse, J. C. Gelderblom, H. J. Laban en D. van Hiele; voor het .Weezen-Armbestuur M. C. Christi- aansë. Alle gekozenen nemen, voor zooverre tegenwoordig, resp. de be noeming aan. Het suppl. kohier dei- plaatselijke belastingen wordt gesteld in handen der daarvoor bestaande commissie. De voorzitter zegt, dat hiermede de agenda is afgehandeld en houdt de rondvraag. De heer Moelker zegt nu terug te zullen ko men op het straks door hem ge vraagde. Met genoegen heeft hij zoo straks hel doortastende en niets ont- zilter der schoolcommissie. Spreker acht het teekenend, dat een man als mr. De Jong,- die al hel mogelijke aanwendt om het onderwijs in goede banen te leiden, daarin gedwars boomd wordt door een 4-tal onder wijzers. Meermalen heb ik, zegt spr., bij benoemingen mij laten leiden door mijn gevoel en mijn loegevelijk hart. Hoe vaak hébben wij hier niet voor het" feit gestatin een benoeming te moeten doen. En hoe vaak moest de buitenstaander niet de vlag strij ken voor onze eigene inwoners, die als sollicitanten meedongen. Spreker komt echter nu zeer teleurgesteld uit en stelt de vraag of ten 1°. dus-^ danig onderwijzerspersoneel recht heeft op verhooging van salaris ca ten 2°. of bij eventueele benoemingen niet een andere weg zal moeten wor den gevolgd, alhoewel hem het lot der ouders of .van het gezin meer malen den doorslag heeft doeiKgeven om een inwoner te benoemen. Jhr. Van -Vredenburg wenscht ook eenige woorden aan het stuk te wijden. Spr. crftisèert de koppigheid der aan sprakelijke onderwijzers. Spr. zou zeggen verhooging zoolang deze toe stand voortduurt, vast niel. Doch spreker wil even wijzen op de verre gaande brutaliteit om voor 60 cent per uur geen les te willen geven. Het is beslist een verkeerde geest, die verlammend werkt op het geheele onderwijs. Spr. ziet dusdanige ele menten hoe spoediger hoe liever maar uit de gemeente weggaan. Hij - acht hetgeen groepje belhamels, die met een verkeerden geest bezield zijn. De andere leden geven door ge baren hunne instemming te kennen met het gesprokene. De heer Van Hiele wenscht even de nadruk er op te leggen, dat~tlc winkels te 8 iiw hun gaslicht moeten uitdraaien en dat de herbergen dit niet behoeven ter gelegenheid van de Kerstmis. Dit vindt hij erg stootend en hij verzekert dat dit geheel niet is in den geest der burgerij. De voorzitter zegt, dat het luttele gasverbruik, dat door eenige café's veroorzaakt werd, wel geen verdere stagnatie in het gasbe drijf zal verwekken. In dezen heeft hij' zich eerst nog verstaan met zijn ambtgenooten fn Zierikzee, Goes, Middelburg en Terneuzen. Deze alle verklaarden dezelfde manier in hun gemeente té zullen toepassen. Ook bespreekt de heer iVan-Hiele hel niet branden van "één der hoofdlantaarns, n.l. bij den lieer Amsiug. De voor zitter zegt, dat aan de lioofdlantaarns nog een kleine verandering moet plaats hebbenzoodat zij blijven branden wanneer al de andere wor den gedoofd. Dit kan wel de oorzaak wezen. De voorzitter bespreekt daar na nog kortelijk de noodzakelijkheid van een privaat .voor 't gemeentehuis. De raad verleent daartoe welwillend verlof. Dc voorzitter spreekt daarop zijn dank uit aan den raad voor de goede samenwerking gedurende het jaar 1916. Hij acht wrijving' van ge dachten gewenscht. Men kan niet in- alles één zijn in een vergadering als deze. Spr. wensclil de leden toé, ge zondheid voor hen en hunne gezin nen en hoopt Üat zij bij liet verschei den van het oude, en bij den ingang in het nieuwe .jaar weder tot genoe gen van hun zelven Inmne taak voor deze gemeente met nieuwen moed mogen aanvatten. Hierop wordt de vergadering gesloten. Spionnage. Te Ter Neuzen is onder verdeuklng. van epionoage op het oog te hebben, de Balgische loods A. P. L., van Vli68lngeD, die te Ter Neuten werd opgewacht door den Gentenaar O. K., een vluchteling, gearresteerd. De loods werd in het besit gevonden van een paar gumini-band- scboenen en een geisoleerde droadknip- tang. Uit verdere aanwjjiingen bleek, dat de beide mannen blijkbaar de grens wilden overeohrljden, zeer verinoedeljj' voor spionnage. Zij zullen ter besohikklr - -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 9