ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Maandag 1 Januari 1917. TWEEDE BLAD, (Z I erlkzee8ch« C o u r a n t ABONNEMENT. Prijs per drie maandent 1,30. Franco per po»t- 1,60 Voor het buitenland pet jaar- 10, Afionderljjke nummer»- 0,06 Verschjjnt Maandag, Woensdag en Vrydag 73ste JAARGANG. Ne. 9949 Diraotüup i A. J. DE LOOZE Jr. ï)ltgo96r*-HoofdftdaoltHP i A. FRAMKEL. ADVERTENTIEN. Van 14 regels f 0,40 Elke regel meer -0,10. Reclame* per regel t - 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inxending op den dag ran uitgave vóór £.80 ure. TERUGBLIK, - .Wederom heeft de aarde haar vasten, eeuwigen kringloop om hel licht- en warmtegevend hemellichaam hetwelk wij zon noemen, voor de zooveelste maal volbracht. En djaarmede behoort weer een jaar lot de geschiedenis der uiensch il eici? Een jaar vol nameloos wee en ont zettende ellende. Ons schoon werelddeel bloedt uil dnizende wonden, die de vrecselijkste aller oorlogen Europa geslagen heeft en nog dagelijks 6laat. Rouw, diepe rouw heerscht in alle sleden, dorpen en vlekken der oor logvoerende Stalen. Oe gevallenen en verminkten zijn niet meer bij duizenden, maar hij millioenen te tellen. Bij stroomen is hel bloed der men- sche'n vergoten geworden. Moge God, de Schepper van liet groolsch Heelal, die eens den men- sclien gaf het groote gebod: „Gij zult niet dooden", met het menschdom mededoogen hebben, verhooren de vurige beden, die uit zoovele harten tot Zijn verheven Troon opstijgen en doen ophouden den alles verterenden en alles vernietigenden oorlog. -Moge Hij-den volkerenhaat uit- blusschen en den zoo innig verbeiden vrede spoedig doen wederkeeren. Opdat wij ons allen vreedzaam kunnen wijden aan onze aardsche bestemming je werken voor het heil der gemeenschap en te arbeiden aan onze zedelijke en geestelijke voorbe reiding, voor liet leven, hetwelk ons aan de overzijde van het graf wacht. Wij zullen niet in chronologische volgorde de feiten weergevendie in het 1111 verstreken oorlogsjaar hebben plaats gegrepen. Deden wij het, het zou worden een dorre opsomming van veldslagen, lucht- en zeegevechten, van gemaakte gevangenen en behaalde buit, van genomen en heroverde dorpen Ook zouden wij daarbij telkens moeien vermelden de wreede cijfers der ge- gesneuvelden en gekwetsten. Vandaar dat wij ons sléchts zullen beperken tot een vermelding van de gewichtigste gebeurtenissen. Beginnen wij met de mededëeling, dat nog twee staten I11 Europa zich aan de zijde der Enlente geplaatst hebben, en daardoor liet twijfel achtig voorrecht genieten tot de oor logvoerenden te behooren, .te weten Portugal en Rumenië. Portugal had op üe in de Portu- geesche havens voor anker liggende Duitsche schepen beslag gelegd. Deze schepen hadden namelijk bij het uit breken van den oorlog gemeeifd een veilig toevluchtsoord te vinden in de havens van den neutralen Pprtugee- schen staat. Maar zij hadden geheel buiten den waard gerekend, die Groot-Brittannië heet. Dit machtig rijk oefende op het kleine Portugal zulk een drang uit, dat op een ge geven oogenblik de Portugeesche regeering zich genoopt gevoelde de Duitsche schepen zonder eenigen grond weg te kapen. De Duitsche regeering protesteerde tegen dien .wiilekeurigen met het volkenrecht Jjtrijdigen maatregel, en eischte op heffing er van. Tevergeefs. Portugal volhardde bij het door hem gepleegd onrecht, waarop voor Duitschland, dat meerdere grieven tegen Portugal had, de maat vol was. Het verklaarde aan Portugal den oorlog, hierin ge volgd door zijn bondgenooten. Er waren, gelijk gezegd, voor Duitschland nog meer redenen om op Portugal ernstig vertoornd te wezen: I. De Portugeesche regeering had aan de Engelsche troepen tot vier malen toe den doortocht door Mo zambique bewilligd. II. Zij had er in toegestemd. da' Engeland van hel aan Portugal toe- bëhoorend eiland Madeira, '11 steun punt voor zijn vloot had gemaakt. III. Zij had geschut, oorlogstuig, en zelfs een todpedoböot aan Enge land verkocht. En wat Rumenië betreft, deze staat had indertijd zich hij het bondge nootschap, hetwelk tusschen Duitsch land, Oostenrijk en Italië gevormd was, vrijwillig aangesloten. Hadllalië voordal het uil hoop op territoriale winst de zijde der geallieerden koosj liet bondgenootschap eerst opgezegd, Rumenië verklaarde, loen het Rus sische leger de (Boekowin'a was bin nen gerukt en dicht bij zijn grenzen stond, zonder opzegging van bond genootschap aan Oostenrijk den oor log. Maar het heeft voor zijn trou weloosheid ernstig moeien boeten. Het grootste deel toch van Rumenië met inbegrip van zijn hoofdstad, Boe karest, bevindt zich op dit oogenblik in handen van de Centralen. De toetreding van Portugal en Rumenië' tot de Entente heeft tol 1111 toe voor de geallieerden geen -of weinig voordeel opgeleverd. Inzonderheid van het laatste rijk hadden zij liooge verwachtingen ge koesterd. - Zij meenden, dat Rumenië met zijn kersversche weluitgemste troepen de weegschaal van den oorlog terstond naar de zijde der Entente zou doen overslaan. -- Want een beslissing op het oor logsveld was noch aan het, Westelijk, noch aan lief Zuidelijk, nocli aan hel Oostelijk front verkregeir ge worden. Wel liet'het zich in den aaiivang van het jaar aanzien, dal de sterke vesting Vet-dun, de sleutel van Parijs, in handen der Duitschers zon vallen, die zich reeds van verschillende forlen en omliggende dorpen hadden meester gemaald, maar de Fran- sclien, die inet laaie standvastigheid de vesting dapper verdedigden, her-, overeten de meeste forten en dorpen." Ook aan de Soinnie waren do Franschen, ondersteund door Engel sche troepen, onderscheidene malen gelukkig in hunne krijgsbedrijven. Gebruik makend van de omstan digheid, dat de Duitschers sterke legerafdeelingen aan het Westelijk front onttrokken en naar '1 Oostelijk gevechtsterrein gezonden hadden, be stormden zij, na de Duitsche loop graven en versterkingen in puin ge schoten'te hebben, de Duitsche linies en maakten zich daarbij van lal van dorpen meester. Het gelulde hun evenwel lot nu toe niet liet Duitsche fronl te doorbreken. De Engelschen namen, nadat zij schoorvoetend algemecnen dienst plicht in hun land hadden ingevoerd, aan de krijgsverrichtingenvooral aan de Somnie, thans ook zelve meer deel. Zij gevoelden zich daartoe wel gedrongen, wilden zij den machtigen invloed niet verliezen, dien zij in 't kapittel der Entente bezaten. Aan het oproer, hetwelk in Dublin, de hoofdstad van Ierland, door toe doen van het geheim genootschap der Sinu Jfeiners was uitgebroken, maakten zij op bloedige wijze een einde. De leiders van den opstand werden, na voor den krijgsraad terecht te hebben gestaan, doodge schoten. Zelfs de zoo sympathieke figuur van Sir Roger Casement moest zijn vurige liefde voor liet verdrukte Iersche volk met den dood boeten. Op het front aan de Isonzo waren de Italianen in hel algemeen niet zoo voorspoedig ais de Franschen en Engelschen bij Verdun en aan de Somme. .Wel gelukte hel hun 11a langdurige vruchlelooze pogingen zicli van liet bruggehoofd van Goerz en een paar dagen daarop van 'de stad van dien naam. meester ie maken, maar veel verder kwamen zij ook niet. Hel Oosteiirijkscli Offensief tegen Italië, hetwelk aanvankelijk niet een zeer gunstigen uitslag bekroond werd moesi echter, toen Rusland 11a de Oosteiuijksche legers verslagen en toegebracht, zegevierend 'in de Boo- kowina en in Galicië binnenrukte, worden opgegeven, omdal een groot deel van de Odslenrijksche troepen die in Italië vochten, bp de door de Russen bedreigde punten thans drin gend noodig was. Een gevolg hiervan was, dat al de door de Oostenrijkers in Italië behaalde voordeelen voor hen weer verloren gingen. Op den Balkan deelde Montenegro liet lot van tiet dooi de Centralen overwonnen Servië. Zijn hoofdstad, Cettinje, werd, nadat door de Oos- tenrijksche troepen de berg Lowlzen genomen was, door deze bezet. Hel dappere volk der Zwarie Bergen legde de wapenen neer. 'I Grieksche volk niet den Koning aan de spits wilde dat Griekenland zicli niet in den oorlog zou mengen en verklaarde zich bereid een jegens de Entente welwillende neutraliteit te willen belrachten. Maar de Ge allieerden waren daarmede niet te vreden. Zij deden alle moeite den Koning en zijn Ministers tot deel neming aan den strijd ie bewegen, natuurlijk aan de zijde van de En tente. Zij waren zelfs van gevoelen, dal Griekenland wegens zijn bond genootschap met Servië daartoe ver plicht was. Maar tie Koning, hierin gesteund door de raadslieden van de Kroon, achtten het niet in 'stands belang de zijde der geallieerden te kiezen. VeniZelos, 'n bekend Grieksch staatsman, was evenwel van '11 ander gevoelen. Deze staatsman, die meer lette op de belangen van de gealli eerden dan op die van zijn vader land, had 't Troyaansche paard der geallieerden in Saloniki binnen ge haald. Deze maakten van Saloniki een operatiebasis voor hun troepen. Honderde in Saloniki wonende fami lies werden op last van den Fran schen generaal Sarrail, die het hevel voerde over de troepen der gealli eerden le Saloniki, uil hun woningen gezel en gevankelijk weggevoerd. Bij dil alles bleef het echter niet. De eilanden Imbros, Lemnos, Mytilene en Korfoe werden successievelijk door de troepen der Entente bezet. De gealliëerden besloten Gallipoli te ontruimen, omdat zij daar toch niet opschoten met hun aldaar ge- statiomjeerde legermacht. Vandaar; dat deze te Saloniki aan land werd gezet. Griekenland en zijn Koning ver droegen al deze schendingen van 's lands souvereiniteit met bewon- deringswaardigen heldenmoed. Zij gaven er dc voorkeur aan al de vernederingen te verdragen, dan aan dc zijde der Entente le vechten. Zelfs leverden zij op een ultimatum aan den Franschen admiraal hun Vloot uit. Het volk echter, inzonderheid liet leger, hetwelk den ridderlijken Koning zeer verknocht was, werd fel verbitterd op de Entente. En die ver bittering verminderde niet, toen de bescheiden, Waaruit de ware gevoe lens en bedoelingen der diplomaten van de gealliëerden ten opzichte van Griekenland duidelijk bleken, onthuld werden. Een Ooslenrijksche duikboot namelijk had een stoomboot aange houden, en daarop een Engelschen koerier, genaamd kolonel Napier, en liet Engelsche Parlementslid,- kapi tein .Wilson, gevangen genomen. Ge noemde koerier 1111, had bij zijn arrestatie een zak met depeches in zee geworpen. Die zak werd opge- vischt. En de inhoud van tal van depeches werd wereldkundig ge maakt. Een secretaris van het Engel sche gezantschap le Athene schreef o. a. dat het beste zou wezen deli Koning van den troon te stooten en Venizelos tot President der repu bliek uit te roepen. Een ander diplo maal noemde de Grieken de ellen digste honden, die men zich kan voorstellen. En meer depeches van dergelijken voor de Grieken weinig vleienden aard werden gepubliceerd. Men kan zicli levendig voorstellen, dal die publicatie elk Grieksch ge moed van verontwaardiging deed trillen. iVenizelos inziende, dn' 1 van welslagen in zijn heilloos streven Griekenland in den verschrikkelijken oorlog aan de zijde der Enlente te betrekken, verliet met zijn volgelin gen de Grieksche hoofdstad, en ont plooide op liet eiland Creta dc vaan des opstands. Die opstand werd dooi de gealliëerden begunstigd. De, op- - standelingen, die een nieuwe regee ring instelden, vormden een zooge naamd leger van vrijwilligers en ver klaarden aan de Centrale Staten den oorlog. Van deze oorlogsverklaring werd niet de minste nota genomen. Slechts eenige Grieksche eilanden vielen van de wettige regeering af. Verreweg het grootste deel van.het Grieksche volk bleef zijn Koning trouw. Dit kwam heider aan 'l licht loen de gealliëerden, wijl de Koning hun eisch tot uitlevering van al het oorlogsmateriaal pertinent weigerde in te willigen, ter ondersteuning van i dien eisch troepen le Athene deden landen. Er ontstond een bloedig ge vecht met het Grieksche leger, waar van 't gevolg was, dat de troepen der gealliëerden zich terugtrokken en in scheepten. Tal van Venizelisten wer den te Athene gevangen gezet. De gebeurtenissen te Athene noopten dc Entente tot een nog scherper op treden ten opzichte van Griekenland. De havens werden geblokkeerd, zoo dat er geen schip in of uit kon. Nieuwe eischen werden gesteld. Het heet, dat de Koning, die ingewilligd heeft. Hoe ook, de gealliëerden heb ben wel 't kleine Griekenland kunnen vernederen en inbreuk maken op zijn rechten van souvèreinen staat, maar zij hebben met dat al niet hun doei bereikt, Griekenland te nopen hun zijde le kiezen. Integendeel, zij heb ben teweeggebracht, dat hel Griek sche leger hun vijandig gezind is en voor de troepen van generaal Sarrail te Saloniki een voortdurend gevaar oplevert. Die troepen, welke uit een mengelmoes van allerlei naties be staan, hebben te Saloniki tol nu toe nog weinig uitgericht. Alleen dc Scr- .viërs, die er een deel van vormen, hebben, doordat zij Mouastir op de Bulgaren veroverd hebben, iets ge- praesteerd. Na een bijkans twee en een half- jarigen V>orlog is de, feitelijke toe stand in Europa titans zoo>, dai de Centralen in 't bézii zijn van België, Noord-Frankrijk, Polen. Servië, Montenegro en verreweg '1 grootste deel van Rumenië, terwijl de Entente de Boekowina en een zeer klein deel van Galicië bezet houdt. Ter zee heeft de machtige vloot der Entente, inzonderheid die van Engeland niet aan de hooge ver wachtingen, die van haar gekoesterd werd, beantwoord. I11 aantal verre supérieur boven die van dc Centralen heeft zij geen enkele beslissende over winning weten le bevechten. Noch bij Doggersbank, noch in het Skagc- rak heeft zij haar supérioriteit he- wezen. Wel heeft zij met het doel de Centrale Staten uit te hongeren, belet, dat over zee levensmiddelen en andere benoodigdheden in de havens van die staten werden ingevoerd. Maar zij heeft niet kunnen verhinde ren, dat ondanks deblokkade een handelsduikboot tweemalen de reis naar Amerika heen en terug heeft ■volbracht. Poogde men van de zijde der Entente door uithongering de Duitsche natie toi overgave te nood zaken, een poging, die tot nu toe vrij wel als mislukt is te beschou wen, van de zijde der Centralen werd een ander wapen gebruikt om in de landen der Entente gebrek te doen Ontstaan. Al dè koopvaardijschepen namelijk, die aan de Entente toebe hoorden of die .waren naar Enge land of Frankrijk of België vervoer den, werden door de Duitsche duik- boötendie allengs in aantal en geduchtheid toenamen, in den grond geboord. Het gevolg hiervan was, dat er groot gebrek aan laadruimte ont stond. Men kwam voor iiet vervoer der vrachten schepen tekort. Zoodat ook de bevolking der staten van de gealliëerden begint te ondervinden, behoeften niet 111 voldoende mate te kunnen verkrijgen. Niet alleen op 't land, niet slechts op en onder de zee werd de oorlog gevoerd, maar ook hoog boven 111. de lucht. Menig luchtschip heeft zijn koenen tocht naar Engeland's hoofd stad met zijn totalen ondergang moe ten boeten, menige dappere vlieger werd naar beneden geschoten en stortte morsdood ter aarde. Zoo heeft dan deze rampzalige wereldoorlog, woedend op verschil lende en vaak ontzettende wijze, meer dan lwee-en-een-half jaar ons met de beschaving gezegend wereld deel, geteisterd. Geen lichtstraal van Vrede brak 'door en verhelderde het door de oorlogswolken verduisterde firma ment. Ford's vredes-expeditieschoon mei de beste bedoelingen onderno men, leed, strandend op de klip van feilen volkerenhaat, jammerlijk schipbreuk. Millioenen waren reeds gesneuveld. Millioenen reeds waren voor hun leven verminkt. En nog steeds duurde hel orrtzet- teride bloedbad voort. Dagelijks vielen de arme slacht offers van den wreèden oorlog bij duizenden. Totdat op de vleugelen van de lelegraaf de tijding kwam: Boeka rest is gevallen. De val van Rumenië's hoofdstad bracht teweeg, dat de vier verbon dene staten te weten, Duitschland, Oostenrijk, Bulgarije en Turkije, lot die der Entente een nota richtten, waarin zij voorstelden door onder handelingen gezamenlijk een einde aan den oorlog te maken: Een onverwachten steun kreeg dat voorstel van dc zijde van den presi dent der republiek van de Vereenigde Staten van Amerika. Deze namelijk richtte een nota tot al de oorlog voerende Staled, waarin hij hen uit- noodigde de voorwaarden mëdo le deelen, waarop zij den vrede zouden willen sluiten. üe gewichtige slap van Wilson ondervond blijkens dc talloozc tele grammen van adhacsfe allerwege, niet in liet minst in Nederland, leven dige sympathie. Door de regeeringen van Zwitser land en Zweden werd Amerika's stap warm ondersteund. Vermoedelijk zullen andere staten in Europa dat lofwaardig voorbeeld volgen. De zaak van den vrede is thans aan het rollen. Vurig hopen' wij, dal dc heilige zaak des vredes in het belang van liet zwaar beproefde menschdom thans haar beslag krijgt, zoodat 1917 zich Looien kan met den eerenaam van het vredesjaar. Een Eagelsohe landing gevreesd Ben oorrespondent van De Tijd in België schrijft: Ofschoon de officieele legerberiohten er weinig melding van maken, kruisen den joDgsten tijd herhaaldelijk Engelsche vliegtuigen langs de Belgische kust. Zjj laten niet altjjd bommen vallen eu schijnen meer op verkenning uit. Van hun kant blijven de Duitsohers de verdedigingswerken in de duinen en de daarachter gelegen stellingen ge- legeld versterken. Nieuwe bezettings troepen zjja aangekomen en overal wordt nieuwe artillerie in stelling ge bracht. Opmerkelijk is ook het groot aantal kanonnieis, thans in de buurt vau Knooke en Zesbrugge gelegerd en meest behoorende tot de marine. Uit gesprekken eu zekere teekenen is mij gebleken, dat de Duitsohers vroeg of laat een poging tot landen van Engelsche troepen aan de Belgisohe kust verwaohten. Of het weder opvatten vau een dergelijk plan, dat rëeds voor heen in Engelsche maritieme en militaire kringen schijnt te hebben bestaan, maar dat nooit werd uitgevoerd, .moet worden geweten aan de jongste regeerig<H> verandering in Engeland, immers hf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5