ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag I Januari 1917. VIERDE BLAD. Gemengd Nieuws. (Z i r Ikzeesch C o u r a n t), A B O N N E M ENT. Prjji pei drie maandenf 1,80. Frsnoo per port- 1.60. Voor het buitenland per jaar- 1)),—. Afzonderlijke nummer» 0,05. Vwaohjjnt Maandag, Woenrdag en Vrijdag. 73sta JAAH6ANS, HO 9949. Diraoteuri A, J. DE LOOZE Jr. UltaevaF-Haofdradaotaan A. FrXmKEL.. AD VERTENTIEN. Van 1i regel» I 0,40. Elke regel meer - 0,10. Reclame! per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Isxending op de» dag Tan uitgave TÓdr *.10 ure. NIIÏÏWSTIJDIN&5& MEXICO. Parijschê bladen melden luit Me xico, dat de troepenvan generaal Villa voortrukken in Zuidelijke rich ting. 'De Fransche kolonie van Du- rango trok zich tut vrees voor de oproerlingen terug naar Mazalian. De Engelsche kolonie van Korreon vluchtte naar San Jois do Potofi. De aftocht was zeer moeilijk, daar de beide spoorwegen in het binnen land van Mexico door aanslagen van de oproerlingen waren beschadigd. EGYPTE. Uit Lugano wordt aan de Frankf. Zcitunt) geseind, dat in de haven van Alexandria een groote vrachtboot met kostbare lading is verbrand. 80 fellahs zijn in de vlammen omgeko men. iiüitschland. Het Duitsclie postbcstuur heeft nu bekend gemaakt, onder xvelke 'voor waarden bij wijze van proef en tot nader order gewone brieven zonder eenig ingesloten voorwerp en brief kaarten zonder antwoord-kaart, naai de Ver. Staten van Amerika en naar onzijdige landen in doorgangsver- keer door de iVer. Staten, waarbij o.a. Nederlandsch-Indië slaat ver meld, ter verzending door Duitsclie handelsduikbooten aan de post kan nen worden toevertrouwd. NEDERLAND. De moorduneleg te Winecbotoa. GRONINGEN. Omtrent den moord aanslag op 13 Dec. j.l. in het kantoor der firma Groencveld, kunnen we melden dat de procuratiehouder, de heer H. J. de Vries, Zaterdag hel Academisch Ziekenhuis alhier zal verlaten. Ook de-toestand van den heer Ter Reegen is vooruitgaande. BARNEVELD. Alhier werden on der de volgende omstandigheden 8 wilddieven gearresteerd Toen de bejaarde jachtopziener H: van Bloemcndaal, slechts vergezeld van een zijner zoons, de stroopers tot op korten afstand genaderd was, riep hij hun toe: „Staal, rijks-politie". Onmiddellijk echter richtte de naastbijzijnde wilddief zijn geweer, blijkbaar met het doel, den beambte neer te schieten, doch nauwelijks had v. B. deze beweging bemerkt, of hij dreigde zijn revolver te zullen los branden indien de stroopcr niet dadelijk zijn geweer liet zakken, aan welk bevel voldaan werd. Daarna gelastte bij nog steeds met de revol ver in de li and den stroopers hun ge weren aan zijn zoon over te geven, waaraan ook zonder eenigen tegen stand voldaan werd. MIJDRECHT. Door tot nu toe on bekende, oorzaak is brand uitgebro ken in de biscuitfabriek „De Linde boom" van de firma Van Doesburg te Mijdrecht. De brand greep vrij snel om zich heen. Ongeveer een derde gedeelte van de fabriek is afgebrand, dat gedeelte, waar zich' enkele ovens en de machines bevinden. :Het bedrijf zal echter kunnen wor den voortgezet en alle arbeiders zullen aan de fabriek werkzaam blijven. Alles is verzekerd op beurspolis. ROTTERDAM. De politie alhier verzoekt opsporing van lid aandee- len van 500 en 1000 frs. in industrt- eele ondernemingen totale waarde 67000 frs., die te Ziirich zijn ont vreemd. TJit Stad Provincie. Vergaderlig „algemeene Ontwikkeling". ZIERIKZEE. Donderdagavond trad in de bovenzaal van hét „Huis van Nasstiu" op' de heer W. A. C. v. d. Pluijm, architect te Amsterdam, met t onderwerp „Bouw- en Beeldhouw kunst in Voor, Achter en Ned.Jndiê - TA-' ijftk opende deze vergadering niet de mededeéling, dan den 19 Januari e. k. weder een lezing zal worden gehou den en wel door den heer Brouwer, architect te Leiderdorp en waaraan zal Voorafgaan een tlriedaagsche teri- toonstelling. De eerste dag wordt uit sluitend gehouden voor de leden der vereenigtng, de twee andere stagen v.oor het publiek; legen een zeker entree. Hierna gaf de voorzitter tiet woord aan den lieer Van der Pluijm. Deze ging in groote trekken na hoé bij de bevolking van Voor, Achter en Ned.-Indië het geloof aan Brah ma die met Vishnoe en Civa de drieëênheid vormt, tot. uiting kwam, niet alleen door de vele geschiede nissen en legenden daarover, maar ook in de bouwkunst en voorname lijk ook de beeldhouwkunst van hunne tempels. Tal van voorbeelden werden door de projectielantaarn in beeld gebracht en door spr. ver duidelijkt en verklaard. Een der mooiste Hindoe-tempels in beeld ge bracht, was wel die op Java wordt gevonden en in 1906 is gerestaureerd. De aanwezigen volgden, niettegen staande de zeer lage temperatuur die in de zaal lieerschte, de lezing met aandacht en een hartelijk applaus was sprekers beloonuig. Door den voorzitter werd daarop de bijeenkomst gesloten, waarbij den-, spreker een tot weerziens toegeroe pen wetxi. Vergtderlng StuUpeitlouneerlng. Donderdagmiddag 28 Dcc. liietd de federatie van afdcelingen van den Bond voor Staatspensionneering op Schouwen en Duiveland een alge- ineene vergadering in liet „Huis van Nassau". Nadat de voorzitter, de heer L. Bonter, de goed bezochte ver gadering had geopend en de secretaris de heer J. A. van der Valk, de notu len had gelezen, werd besproken de de in, de eerste maanden te voeren actie. De voorzitter deelde mede, van bevoegde zijde vernomen te hebben, dal dc vertraging der behandeling 'der ouderdomswetten- in de Eerste Kamer vermoedelijk liet gevolg is van het zoeken naar de vorming van een compromis liissclien vóór- en tegen- standers van het ontwerp Treub. Besloten waj-d, om niet te wachten met actie te voeren tot dc Eerste Kamer een beslissing heeft genomen maar in de komende maanden flink te propageeren voor zuivere Staats pensionneering. Hierop had de ver kiezing plaats van leden in het dage- lijksoh bestuur, wegens de periodieke aftreding der lieeren L. Bouter, W. H. Ittmann, J. J. de Vos en 'A. P. der Weduwen. Alle aftredenden wer den met algemeene stemmen herko zen, en verklaarden, voor -zoovel- aanwezig, de herbenoeming te aan vaarden. Ten slotte werd een voor stel aangenomen 0111 een verzoek te richten tot het hoofdbestuurom tegen de zakelijke, gedocumenteerde brochure Snouck Henkenlans contra de wet-Treub, een even zakelijke, niet te omvangrijke brochure te doen verschijnen. Hierna sloot de voor zitter de Vergadering. Naar wij vernemen, hebben de lieeren Gebr. De Vos en P. H. Beu- zenberg, schilderspatroons alhier, met ingang van 1 Januari 't uur loon hunner knechts gebracht van 16 op 20 cent. Onze stadgenoot, de lieer J. F. van der Westen Cz., behaalde dezer dagen 'te 's-Gravenhage. 't diploma voor coupeur voor dames- en heeren- kleeding. Hel in óns nummer van j.l. Vrijdag opgenomen bericht uit Sta- venisse schijnt niet juist te zijn ge weest. De directie der Zierikzeesche Stoomboot-Mij. deelt ons thans niede dat de „Schelde" na aankomst te Zijpe, daar de passagiers heeft ge lost en 'een paar uur later naar Zierikzee is doorgevaren. Aan den steiger te Stavenisse is aangelegd en ongeveer 8 um- Zaterdagavond is de boot liter aangekomen. Zij is niet van Zijpe doorgevaren en heeft ook niet ÏM lio' -"■» 1T n ding en deklast hebben niet de minste schade geleden. ZONNEMAIRE. Tót dijkgraaf van Bloois en Oud-Bommenede is in de Woensdag gehouden vergadering van stemgerechtigden van dien, polder be noemd de lieer N. W. van Putte en zulks in plaats van den aftredenden dijkgraaf, den heer M. van Putte, die, wegens gevorderden leeftijd, had verzocht voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. BROUWERSHAVEN. Donderdag avond hadden we hier het genoegen voor liet Nutsdepartement te zien op treden van wege hei hoofdbestuur, de heer F. M. Knobel, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en oud- consul-generaal. In zijn laatste be trekking had hij veel doorleefd. Hij vergaste ons met een beschrijving van zijn reis door de Ver. Staten van Noord-Amerikaconstateerde daarbij hóeveel menschen daar nog wonen van Hollaiulsclien oorsprong en nog steeds deze laat spreken. Hij bracht daarbij een en ander in ver band met den tegciiwoordigen Euro- peeschen oorlog, waarvan Nederland tot nog toe is vrijgcbleven (neutraal). Hoe in Amerika zich een bond van staten heeft gevormd en hoe ditzelfde in Europa zou kunnen plaats vinden. Tevens besprak Ivjj de nota van pre sident Wilson en hoopte, dat deze tot den vrede leiden zou, te meer, nu zoo veel kapitaal uit Europa 'zich daarheen heeft verplaatst en Amerika dus op economisch gebied zooveel sterker is geworden. Jammer, dat deze lezing niet dcfor 'n grooter gehoor werd bijgewoond; verschillende omstandigheden, als ziekte en uitstedigheid waren daar van de oorzaak. ST.-MAARTENSDIJK. Inde Woens dag gehouden vergadering van den gemeentéraad kwam onder de inge zonden stukken een schrijven voor van het Algemeen iWeezen-Armbe- stuur, waarin dit bestuur kennisgat aan liet gemeentebestuur, dat met algemeene stemmen besloten was geen gevolg te geven aan de aanspo ring van liet gemeentebestuur om over le gaan tot het bouwen van een oudeliedenhuis, en zulks op grond, dal dit te veel zou kosten en boven dien het college had vernomen, dat deze samenwoning voor oude lieden elders geen goede resultaten op leverde. De- voorzitter gaf te kennen, dat hij dit besluit van de corperalie betreurde. De heer Rijnberg meende ook, dat het iWeezen-Armbestuur de zaak niet ernstig onder dc oogen had gezien. Van den lieer Sneep te Bos koop was ingekomen het rapport in zake het bouwen eener gasfabriek voor deze gemeente. De voorzitter meende, dat dit rapport te tang was om nu voor te lezen en stelde voor dat ieder raadslid '3 dagen tijd zou krijgen om van den inhoud kennis te nemen. Alzoo werd besloten. In hoofdzaak deelde de Voorzitter mede dat de inhoud hierop neer kwam, dat in normale omstandigheden' St.- Maartensdijk geschikt,was 0111 met succes een gasfabriek te exptoitceren, ook wel de plaats te zijn voor een kleine centrale te stichten. Een cen trale voor het geheele eilandje plaat sen achtte .hij niet raadzaam. Aan de beurt van aftreding als leden van het Algem. Weezen-Armbestuur waren dc< hoeren A. N. Snouck en J. P. Hage. Door Burgeni. en Wetli. was voor elke vacature een voordracht opge maakt van 3 personen. Voor de vaca ture Snouck de lieeren A. N. Snouck, H. Elenbaas en 'P. L. de Wilde en voor de vacature J. P. Hage de liee ren J. P. Hage, M. C. Sonke en J. Elenbaas. In de vacature Snouck werd de lieer Snouck herkozen met 6 stemmen, tegen 1 op den heer J. P. Ilagé; in de vacature Hage werd de heer Hage herkozen met 6 st., tegen 1 op den heer J. Elenbaas. Van bewoners van Achter 't Bosch was een verzoek ingekomen om in hun buurt een lantaarn te plaatsen. Na cenige bespreking werd besloten aan het verzoek te voldoen, indien voor de lantaarn wil betasten. Een schrijven van het dag. bestuur van Bergen-op-Zoom betref fende de vraag of de gemeente St.-Maartensdijk be reid was de 10 kosten distributie- wet van grossiersleveringen uit B.- o.-Z. te betalen, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Voorts deelde de voorzitter mede, dat een belooning dient vastgesteld te worden voor den ambtenaar die belast is met de administratieve werkzaamheden, verbonden aan de uitvoering van de distributiewet. De beer Quakkelaar merkte op, dat te St.-AnnalandI 150 betaald, werd en stelde daarom voor hier f 200 per jaar tc geven. De heer Gaakeer meende, dat St.-Maartens dijk én St.-Annaland niet zooveel ver schillen; ook de lieer Kloet beaamde dit en stelde daarom voor f 175 salaris wat de wethouder amendeerde dooi er f 180 van le maken of juist f 15 per maandwelk amendement de heer Kloet overnam, zoodat er ge- slemd werd tusschen f 200 of f 180. Vijf leden stemden voor f 180 en 2 n.l. de hecren Rijnberg en Quakke laar voor f 200, zoodat de ambte naar f 15 per maand salaris zal genieten. De heer Kloet informeert of nu en dan betreffende die zaken ook rekening van het beheer wordt gedaan. De voorzitter licht den heer Kloet in, dat dit natuurlijk tc zijner tijd zal plaats hebben ,doch dat van de meeste artikels daar nog heele- j maal niets van bekend is. Ook wil de heer Kloet 'n strengere toepassing van de hondenbelasting en daarbij ook een hoogeren aanslag. De overige leden gaan daarmee accoord en de voorzitter zal de desbetreffende ver ordening.eens ter liand nemen voor een wijziging. Ten slotte vraagt de heer Quakkelaar nog wat er ge beuren moet met de grond aanwezig op de Vest. De voorzitter apt'woordt, dat deze zal verkocht worden aan den meestbiedende. Dit wordt goed gevonden. Nadat de voorzitter nog I in korte bewoordingen den. wensch had uitgesproken, dat het spoedig vrede zal mogen zijn, ging de open bare vergadering over in gesloten zitting. AAHpEXBURG. De milicien-kor poraal A. Vogelzang, behoorende tot de grenswacht, is door een electri- sche draad gedood. Hij laat een we duwe* en twee kinderen achter. Aanbeatedlngen, rerkooplogoD, esi - ST.-MAARTENSDIJK: Teil over- staan van notaris Meulenberg werd Donderdagavond alhier, ten verzoeke van mej. de wed. C. J. Sonke-"-Scher- penisse publiek ingezet: 1. Twee hui zen en erven, aan de kade alhier, resp. voor f 1310 en f 1570; 2. Een liuis met schuur, achter het Bosch, voor f 610; 3. 3 H.A. J2 A. 20 c.A. bouwland, verdeeld in 3 onderdeelen, welke resp. werden ingezet voor 1' 1105, f 1110 en I 960 per 39.24 A. of Blooisch Gemet. ON D E RW IJ 8. ST.-FILIPSLAND. Aan den heer i M. v. d. Weg, tijdelijk alhier werk- zaani als onderwijz'i-, is met ingang van 1 Januari a s. eervol ontslag ver teend. Landbouw en Veeteelt. j ZONNEMAIRE. In deze campagne zijn aan het Veer aangevoerd onge veer 6 millioen en aan 't tramstation 1.200.000 K.G. beetwortelen. Post en Telegrafie. WISSENKERKE. Alhier wordt met ingang van 16 Januari a.s. een tweede buitenbestelling ingevoerd. KERKNIEUWS. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen: Te Montfoort, P. Kuyl- man te Lunteren. Te Acquoy, A. J. W. Grolman, hulppred. te Capellc a/d. IJsel. T-e Kruiningen, J. G. rak, B. Batelaan te De Bilt. Te Zevenhoven, B. S. Dijkstra Sz. te Warns. x .i*!*lS B Aangenomen: Naar Voorhout (toez.) P. de Haan, cand. te Zwolle. Naar Numansdorp (als hulppred.) P. van der Sluys, cand. te Enkhuizen. Naar Oirschot, door J. H. de Vries te Eext. Naar Steen, door C. Brin kerink, cand. te Leiden. Naar Schoonebeek door A. Altena te Nieuw-Weerdinge. Bedankt: Voor Oud-Beijerland (2cie pred. pl.), F. Kijftenbelt te Leer dam. Voor Dirksland, B. Batetaan te De Bilt (U.)-— Voor Schoonhoven (vac.-I). M. Boonstra), J. H. F. Remme tc Oud-Beijerland. Voor IJmuiden (2de pred.pl.), M. I. A. de Vrijer te Odijk. Te Petrograd is op 79-jarigen leeftijd overleden de emeritus-predi kant aldaar ds. H. A. Gillot. Hij diende de Herv. Kerk in Nederland van 1863 tot 1872 en de Prot. Kerk te Petersburg van 1872—1902. In Ne derland stond hij achtereenvolgens te Eierland op Texel 1863—1865; Assendelft 1865—1869 en Zierikzee 1869-1872. ST.-ANNALAND. Bij de verleden Woensdag gehouden herstemming voor een notabele verkreeg de heer Jan Verhoole 157 stemmen en de heer J. B. van Dijke 103, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Hij treedt nu in de plaats van zijn vader, die gedurende 18 jaar zitting heeft ge had, doch moeilijk de vergaderingen meer kon bezoeken. Verleden Donderdag had de verkoop plaats van eeiüge zitplaatsen die aan haar toebehoorden of door vertrek of overlijden xveer aan haar vervallen waren. Er werden hooge prijzen besteed; de duurste plaats werd gekocht voor f 80, de minste voor f 27. Alle 16 plaatsen brachten samen f 816 op, dat is door elkaar juist f 51 per plaats. De 26 huur- plaatsen brachten«samen f 94,20 op, de duurste daarvan gold f 9, de laag ste 50 cent. Geref. Kerk. Viertal: Tc Ede, R. E. van Arkel te Soest, dr. J. Brinkman te Velp, H. A. Munnik Ir. te Bunschoten(B) en R. M. Westerink te Velp. Tweetal: Te Boskoop, J. C.Aal- ders te Beetgum en G. R. Kuijper te Alblasserdam. Te Alplien a/d. Rijn J. H. Telkamp te Ter Aar en J. E. Vonkenberg te Zwijndrecht. Beroepen: Te Werkendam (A), P. Bos te Delfzijl. Te Landsmeer, K. Bakker te De Krim. Te Koude- kerke, dr. J. Brinkman te Velp. Bedankt: Voor Nieuw-Weer dinge, R. J. Aalberts te Baambrugge. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: Te 's-Gravenzande, H. Hoogendoorn te Zaandam en J. Jon- geleen te-Noordeloos. Geref. Gemeente. Beroepen: Te Dirksland, G. van Reenen te Gouda. ZatlTerbod. De heer Jac. IWelleman, lid van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-Mij., heeft op zijn vraag, of de kleine bedrijnen, waar men in verband met. een oordeelkundige vruchtwisseling aan een bepaald zaaiplan gebonden 'is, niet bij het zaaiplan van den minister kunnen worden uitgeschakeld, 't volgende telegram uit Den Haag ontvangen: „Geen uitzicht op wijziging zaaiver- bod voor kleine bedrijven Smokkellist. Volgens dc Msb. wordt zelfs gesmokkeld met pijl en boog. Pijlen, met morphine smokkelwaar gevuld, worden over de grens geschoten, waar de mede plichtige van de smokkelaar ze op-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 13