IERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 27 December 1916. EERSTE BLAD. BERICHT. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. VERBOD UITVOER. Van groot belang voor da landbouwers. DE OORLOG. NIEUWSTIJDINGEN. Ingezonden Mededeelingen. Nabetrachtingen over eenige genezingen. (Z ierikzeesche C o u r a n t abonnement. Piya pei drie maandenf 1,30. Franoo per poet- 1,60. Voor het buitenland per jaar10, Ationderljjke nummen- 0,06. Vereehynt Maandag, Woemdag en Vrjjdag. JAAKGAN6, No 9947. Siraotauri A, J. DE LOOZE Jr. UH|(fir.H*oldradMlMPi A. FRAHKEL. advertentie n. Van 1—4 regeli0,40. Elke regel meer -0,10. Reolamer per regel- 0,16. Bjj contract belangryke korting. Iasending op dea dag van uitgave vóór t.lO ure. nnmmer bestaat nit 2 bladen' Wjj herinneren er nogmaals aan lat de Nieuwsbode in plaats van Vrijdagavond Vrijdagmorgen al worden uitgegeven. H.H. Adverteerders en Correspon- lenten gelieven hiermede dus rekening ,e houden. Advertentién voor dit nummer restemd moeten Dondnrdng- iddag uiterlijk 2.30 ure in ons ezit zijn. De Directeuri A. J. DE LOOZE Jr. De BURGEMEESTER van Zibrikzbb brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zal zyn gesloten, met uitzondering van 's na middags 12 tot 121/» uur, voor het doen van aangiften den burgerleken stand betreffende. Zibrikzbb, den 20 December 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. P. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzbb maken bekenddat het supple toir kohier van den Hoofdelyken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1916, op den 22 December 1916 door de Gedeputeerde Staten van land is goedgekeurd, op heden aan den .emeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vyf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier, de aanslagbiljetten worden uitge reikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, by verzoek schrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zyn aanslag op den by de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zibrikzbb, den 27 December 1916. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. DE CRANE, Weth., l.°-Burg. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. De BURGEMEESTER van Zibrikzbb; .Gezien eene circulaire van den Minister van i/andbouw, Nyverheid en Handel van 21 Decem ber 1916, No. 37882/43; MAAKT BEKEND: dat het verbod van uitvoer uit eene gemeente, bedoeld in de oirculaire van 9 Augustus j.l., no. 19909/43, is uitgebreid tot alle rogge, tarwe, gerst, haver en boonen in gemalen of ongemalen toestand en deze uitvoer zal worden belet, des noods door inbezitneming. De bedoeling van deze bopaling is, dat geen graan, zoogenaamd van den oogst 1915, meer in den handel zal worden gebracht tegen vrye pryian- p Zibrikzbb, den 27 December 1916. De Burgemeester voornoemd, A J F. FOKKER VAN CRA.YESTEYN VAN BENGER8KERKE. De BURGEMEESTER van Zibrikzbb, MAAKT BEKEND: dat door den Minister van Landbouw, Handel Nijverheid is vastgesteld de volgende be- ohikking d.d. 13 October 1916, no. 26151: De Minister van Landbouw, Handel en Nyver- ^Gezien art. 7 der Distributiewet 1916 (Staats blad no. 416) Gezien het kon.: besluit van 30 September 1916 (Stbl. no. 463), houdende aanwyzing van de gewassen, waarvan het verbouwen overeen komstig art. 7 der Distributiewet 1916, kauworden verboden, bgperkt .of niet dan voorwaardelijk toegestaan HEEFT GOEDGEVONDEN: t« bepalen: 1 De verbouw van geel morsterdzaad, bruin mosterdzaad, karwfliaad, kanariezaad, blauw- maanzaad, spinaziezaad, zaai-uien, suikerbieten en (vlas wordt niet toegestaan, dan onder de voorwaarden; a dat de verbouwer vóór 1 Januari 1917 opgave heeft gedaan aan den Burgemeester der ge meente waar zyn ibedryf is gevestigd van de oppervlakte, doorhem in het oogstjaar 1917 met een of m§er der voornoemde ge wassen te betelen, en hem daarvoor door den Burgemeester een vergunningabowya volgens een door den Minister van Land bouw, Handel en Nyverheid va-t te stellen model is uitgereikt; J). de oppervlakte door den aanvrager io het geheel met geel mosterdzaad, bruin mos terdzaad karwjjzaad, kanariezaad, blauw- maanzaad, spinaziozaad en zaai-uien te be telen, niet grooter zy dan bet gemiddelde der oppervlakten welke in het bfedryf waar over de opgave loopt in de jaren 1913, 1914 en 1915 met deze gewassen in hst geheel zyn beteeld; c dat de opporvlakte door den aanvrager met suikerbieten en vlas te betelen van elk dezer gewassen niet grooter zy dan het gemid delde der oppervlakten, welke in het bedrjjf waarover de opgaaf loopt, in de jaren 1913, 1914, 1915 met elk dezer gewassen zyn beteeld d. dat het vergunningsbewijs, bedoeld onder a op eerste vordering wordt getoond aan de ambtenaren vermeld in art. 19 der Distri butiewet II. De oppervlakte welke volgens het hier onder lc vermelde met fsuikerbieten of vlas mogea worden beteeld, kunnen telkens met 1 H.A. worden vergroot, wanneer de oppervlakte, welke door den zelfden aanvrager met de onder 16 genoemde gewassen mag worden beteeld met 2 H.A. wordt ingekrompen. III. Het vorenstaande is niet van toepassing op den verbouw van reeds te velde staand karwjj, met dien verstande, dat de daarmede beteelde oppervlakte wel in rekening wordt gebracht, wanneer de aanvrager naast karwjjzaad tevens een of meerdere gewassen genoemd onder 16 wenscht te verbouwen. 's-Gbavbndagb, 13 October 1916. Overeenkomstig do geparapheerde minuut, De Secretaris-Generaal, (get) VERSTEEG. Naar aanleiding hiervan deel ik mede, dat in den loop dezer week aan alle landbouwers in deze gemeente aanvraag-biljetten zullen worden uitgereikt en dat zy die dan behoorlyk ingevuld moeten terug bezorgen by mij vóór 7 Januari 1917. Wie geen biljet ontvangt, vrage dit ten Stad- huize aan. De vergunningsbewijzen zullen op later te bepalen datum yvorden verkrygbaar gesteld tegen betaling van een nader te bepalen som. Wie geen aanvrage doet en dus geen ver gunning krijgt, mag geen suikerbieten, vlas of eenig der bovengenoemde geivassen'Jelen. Zibrikzbb, den 27 December 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F FOKKER VAN CRAYESTEYN VlN RENGERSKERKE. De nota Tan Wilton. De Duilsclie minislei' van buitenl. zaken heeft den eezant van de Ver. Staten, ter beantwoording van den brief van den 21 en dezer, de volgende nota overhandigd: „De keizerlijke regeering heeft liet ruimhartige denkbeeld van den heer president der Vereenigdc Staten van Amerika, om een grondslag voor de stichting van een blijvende vrede lc leggen, ontvangen en overwogen in den vriendschappelijken geest, die in de mededeeling van den heer presi dent tot uiting komt. De heer presi dent wijst hel doel aan, dat hem aan liet hart ligt, en taal de keuze van den weg open. Aan de keizerlijke regeering komt een onmiddellijke ge dachtenwisseling de geschiktste weg voor, om lot liet gewcnschte gevolg te geraken. Zij heeft mitsdien de eer in den geest van tiaar verklaring, van den 12den dezer, die tot vredesonder handelingen de hand bood, voor te stellen, dat'afgevaardigden der oor logvoerende staten spoedig op een onzijdige plaats bijeen komen. Ook il<; keizerlijke regecring is van mee ning, dat het groole werk van toe komstige oorlogen le verhoeden, eerst na liet einde van de tegenwoordige volkenworsteling kan worden aange vat. Zij zal, wanneer dat oogenblik gekomen is, met vreugde bereid zijn samen met de 'Vereenigdc Staten van Amerika, aan die verheven taak mede le werken," Een Zwitsersche Tredesnot». Den 22sten December heeft de Zwitsersche Bondsraad een'nota tot de regeeringen der oorlogvoerende mogendheden gericht, waarin (Wil son s vredesbemiddeling gesteund wordt. De president der Vereenigdc Sta ten van Amerika iiad de vriendelijk heid, den Bondsraad in kennis te stellen van de vredesnota, die hij den regeeringen van de Entente-landen en dien der Centrale mogendheden heeft toegezonden. Het buitengewoon verdienstelijk persoonlijk initiatief van president Wilson zal in Zwitserland een mach tigen weerklank vinden. Trouw aan zijn verplichtingen, die voortvloeien uil de handhaving van de meest strikte neutraliteit, in een zelfde vriendschap verbonden met de beide oorlogvoerende statengroepen, gelegen als een eiland te midden van de branding van den.verschrikke lijks ten volkerenstrijd en in zijn idc- eele en materiëele belangen aller gevoeligst bedreigd en gekwetst, is ons land vervuld met een hevig ver langen naar den vrede en bereid met zijn zwakke krachten mede le helpen om een eind tc maken aan het ont zaglijk lijden, door den oorlog teweeg gebracht, het lijden, dat het dagelijks voor oogen kreeg door de geïnter neerden en zwaar gewonden. Het is bereid de grondslagen te helpen leg gen voor een zegenrijke samenwer king der volken De Zwitsersche Bondsraad grijpt derhalve met vreugde 'de gelegenheid .aan om 't streven van den president der Vcreenigde Staten tc steunen. Hij zou zich gelukkig achten werkzaam le kunnen zijn al is het op nog zoo'n bescheiden wijze voor de toenadering tusschen de op voel van oorlog vcrkcercndc volken en voor het verkrijgen van een duurzamen vrede. Een rgkscoDferentle te Londen. De Times deelt mede, dat alle eer ste ministers van de overzceschc ge westen tot een conferentie te Londen zijn uitgenoodigd. In deze samen komsten zullen de oorlogsorganisatie en de vraagstukken na den oorlog worden besproken. Misschien zullen de eerste ministers ook geraadpleegd worden over de vredesvoorwaarden. In verband met dö uitnoodiging aan dc zelfbesturende gewesten, om een rijksconferentie bij tc wonen, heeft de minister van koloniën hun een nader telegram gezonden, lui dende: De regeering beoogt geen ge wone rijksconferentie, maar een bi- zonderc oorlogsconferentie. Daarom noodigt zij uw eersten minister uit, een reeks vergaderingen van het oorlogskabinel bij le wonen, teneinde dringende aangelegenheden, die ver band houden met liet voortzetten van den oorlog, de voorwaarden waarop wij, in overleg met onze bondgenoo- ten er eventueel in zouden kunnen toestemmen 'n einde aan den oorlog te maken, en de vraagstukken die zicli dan onmiddellijk zullen voor doen, tc bespreken. Uit hoofde van de buitengewone urgentie en liet belang van dc punten van behandeling, hoopt de regeering dat het uw eersten minister mogelijk zal zijn, niet later dan einde Febr. ter conferentie aanwezig tc zijn Griekenland. De gezondheidstoestand van Heil koning is dc laatste dagen zoo ver ergerd, dat een nieuwe operatic noodig is. NED.-IND1Ë. De assistent Lan, van de onder neming Soengei Rampah, nabij Dcli is vermoord. De onderneming Soengei Rampah behoort aan de Sungei Rubber Com pany Ltd., die de onderneming ex ploiteert. De genoemde maatschappij iicefl haar zetel tc Hongkong. Volgens 'n telegram d.d. 22dezer is er brand uitgebroken in de op slagplaats van de rubberonderneming Blnnkahan in Deli. Er is 10.000 pd. caoutchouc verloren gegaan. NEDERLAND. GRONINGEN. Zaterdagnacht heb ben hvec bij de politic en justitie, slecht hekend slaande personen, H. G. en J. S., in dronkenschap een geïnterneerden Engclschman met een mes pezen stuk gesnedcit. Dc daders werden gearresteerd en de gewonde Engclschman is in het academisch ziekenhuis opgenomen. 'AMSTERDAM. Een hoogst ernstig ongeluk heeft Zaterdagmiddag in het hartje van de stad plaats gehad. Ongeveer haifdrie, toen de wind tol een orkaan was aangegroeid klonk plotseling in de Kalverstraat bij den Dam een hevig gekraak, en eenige oogenblikken later viel het ge deelte schutting om liet in aanbouw zijnde gebouw van de fa. Peek Cloppeiiburg met donderend geraas in elkaar. Of het móói of leelijk weer is, op dat uur is de Kalverstraat altijd vol menschen. En hoewel velen, gewaarschuwd door 1 gekraak zich nog bijtijds uit de voeten kon den maken, geraakten toch niet min- minder dan zes mensehen onder het vallende houtwerk. Hel was eenige oogenblikken een waar noodgcgil. Maar alras daagde van alle kanten hulp. De-commandant van de hoofd wacht van het Koninklijk Paleis gaf zijn manschappen last om te helpen wat te helpen viel. Politic-agenten en burgers schoten toe om (Ie slacht offers uil hun netelige positie tc redden. Achtereenvolgens werden 2 mannen, een vrouw en een drietal jonge meisjes onder hel houtwerk weggehaald. Zij werden naar 't paleis gedragen en daar in het wachtlokaal van de soldaten neergelegd. Een ge neesheer ,dic toevallig in de nabij heid was, verleende de eerste assis tentie. Het bleek, dat voor een der slachtoffers, de 14-jarige Dina Vis ser, geen meiischelijke hulp meer mocht baten. Haar verminkt en be bloed lichaam werd met een laken afgedekt. Het meisje, wonende op den O.'-Z. Voorburgwal, wys even een boodschap wezen doen in gezelschap van de 18-jarige Johanna Puls. Deze lag met een beenbreuk in 'n ncven- vertrek en vroeg naar Dina. De verdere gewonden- waren een 44-jarige wagenbestuurder, op ver schillende plaatsen gekneusdIt Rcens, 12 jaar, met beenverwondin gen, Betsy Cordes, 15 jaar, inwendig gekneusd, en J. Heins, 27 jaar, met hoofd- en knicwonden JSpocdig verscheed de auto-bran card van den geneeskundigen dienst, waarmede dc "slachtoffers naar liet gasthuis werden vervoerd. In een groot café-restaurant alhier miste Zaterdag een Oostenrij ker een portefeuille mei 'JOOO kro- hen, 200 mark, f 200 en eenige papie ren van waarde. De politie werd gewaarschuwd en verschillende per sonen werden gefouilleerd, dóch zonder resultaat. Ten slolle echter vond de inspecteur in een afvalbak van het restaurant, staande in een naburige steeg, de portefeuille met al het geld. Een kellner, opwien de verdenking reeds gevallen was, omdat hij zich plotseling verwijderd had, toen dc vermissing werd geconstateerd, bé kende de portefeuille gevonden en haar in den afvalbak verborgen lc hebben. Hij is aangehouden. IJMUIDEN. Volgens berichten is het s.s. „Themis", van de Kon. IIoll Stoomboot-Mij., 12 uren vóór bet s.s „Caslor", van dezelfde maatschappij, van New-Castlc naar Amsterdam vertrokken en tot heden niet hier binnengekomen. Het s.s. Castor" kwam reeds Vrijdagavond j.l. hier aan. Waar sedert dien ook andere Hollandsche vrachtschepen van New castle te IJmuiden aankwamen, zon der iets van de Themis gezien of ge rapporteerd te hebben, maakt men zich ongerust over de „Themis". De stoomtreilcr „Dc Twee" rap porleerde bij binnenkomst den stoom treiler „Batavier" op sleep gehad le hebben. In den stormnacht van Zaterdag op Zondag, dwars van Ter-I schelling, brak de „Btitavicr die machincschade had, van den sleep tros en ,\verd door den treiler „De Twee" ter plaatse niet meer terug gevonden. Omtrent de „Batavier" is geen nader bericht ingekomen en liet is niet onmogelijk, dal hel schip naai de Duitsche kust is gedreven en wjl licht opgebracht. OUDENBOSCH. De stoomtram van Breda naar Roosendaal is Maan dagmorgen eenige minuten voorbij deze gemeente bij een bochl van den weg ontspoord. De locomotief kwam tan den anderen kant van den weg in het struikgewas terecht, en het daarop volgende eersle-klasse-rijtuig •sloeg geheel pin en kwam khvars ofi-r den weg tc liggen, zoodat dé passage zelfs voor voetgangers geheel ge stremd was. Twee inzittende dames uit Zevenbergen liepen verwondingen op 'door den val en het brekende gias. Het personeel op dc locomotief kwam er ongedeerd af. In het tram verkeer ontstond belangrijke vertra ging- Onder voranttcoordelffkJieid van den inzender Vac 1—5 regelt 75 Ct».elke regel meer 15 Ct». De maatstaf ter beoordeeling van de kracht dadigheid van een middel heeft men voor zich in de lyst zyner genezingen. Men moet terecht van de Pink Pillen zeggen dat zy in dit opzicht ruim gemeten mogen worden. Telken male wane eer hier iets over de Pink Pillen wordt geschreven, komen een of meer voorbeelden van genezing er by getuigen. En men/lette wel op dat die getuigschriften nooit twee malen worden gepubliceerd en altyd vergezeld gaan van den naam, het adres en zelfs het portret der genezen persoon. Op die wijze zeggen de Pink Pillen: „Ziet wat wjj kunnen doen", en de zieke voegt er aan toe: „Ziet wat de Pink Pillen hebben gedaau". Voor deze maal is het Mej. Claire Bourgeois, wonende by den heer Darchy te Ouzouorsur- Trézée '(Frackryk), die u zal zeggen wat de Pink Pillen voor haar hebben gedaan: „Ik ben zeer tevredon over de behandeling met de Pink Pillen en beveel hen voor allen die aan bloedarmoede lyden aan. Sedert langen tyd gevoelde ik dat rnjjoe krachten met den dag verminderden en aan zekere ongemakken bemerkte ik wol dat er iet» niet meer goed ging. Ik was zeer bleek, ik werkte met moeite en de vormoeionis die ik ondervond was niet in verhouding tot het werk- Klom ik een trap op of liep ik wat snel, dan was ik dadelijk buiten adem. Ik had den eetlust verloren en het weinige voedsel dat ik nam verteerde moeielyk. Voeg daarby dagelykr.cho schele hoofdpijnen, slaap loosheid, oorsuizingen en ook een voortdurend gevoel va^ koude, dat my deed denken dat ik geen bloed moer in de aderen had. Ik heb uwo Pink Pillen gebruikt, en al mjjae ongemakken zyn verdwenen. Ik heb myne krachten voelen terugkomen en ben weer geheel hersteld". Mej. Bourgeois zegt de waarheid, wanneer zy schryft dat het haar scheon geen bloed meer in de aderen te hebben. Zij bad wel bloed, maar te weinig en het was van slechte hoedanigheid. Zjj kon niet beter doen dan zich van de Pink Pillen bedienen, die juist met iedere pil bloed geven. Dank zy dit nieuwe, ryke en zuivere bloed, zyn de organen gevoed en hebben hunne goede werking hernomen. Wanneer alle organen normaal werken, dau is dat de gezondheid. Da Pink Pillen zjjn onovertroffen tegen: bloedarmoedo, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, verschietende pijnen, zenuwnit- putting. De Pink Pillen zjjn verkrijgbaar f 1,75 per dooa en f 9, por 6 doozen bjj hot Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacoatakade 15 huis, Amsterdam; voor Zierikzee on Omstreken bij J. W. Gudde, drogisterij, Code Haven firma W. v. d. Lont, Kaaiatraut, Steenbergen M. Schot te Thzien ev ia alle goede apotheken en dt o gis tor pen. BERGEN - OP - ZOOM. Zaterdag avond werd aan üc woning van den Belgischen onderwijzer, den lieer G. van Brasschaet, die sedert de vlucht uit Antwerpen te N.-Borgvliet met zijn 84-jarige moeder samenwoont, gescheld. De heer v. B. deed open en werd onmiddellijk door een manmef een boksbeugel een slag op 't hoofd toegebracht. Deze slag kwam terdege aan, en veroorzaakte 'n grooten bult op het hoofd. Van B. had echter nog de kracht zich le verweren. Al vech tend drong men de aangrenzende kamer binnen, waar üc oude moeder hare slaapkamer had. Meerdere slagen met den boksbeugel volgden, zoodat er weldra bloed vloeide. Dc oude moeder, die alles bijwoonde, wilde den indringer tc lijf, doch bezat niet voldoende kracht om li aar zoon, die ter aarde achter het bed was gewor pen, tc bevrijden. De onverlaat was niet tevreden met dc slagen, die hij den 59-jarigen man had toegebracht, doch trachtte hem ook nog tc wor gen. De heer v. B. vroeg of de drijf veer lot dit alles geldzucht was, het welk toestemmend werd beantwoord. De heer v. B. wees den aanvaller toen de plaats waar hij het geld had geborgen. Na zich dit te hebben toe geëigend, verdween de man, achter volgd door v. B., die de buren waar schuwde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1