ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 27 November 1916 éerstT BLAD- RECLAMES. Vulpenhouders, Maximumprijzen ijzer an staal. Openbare Aanbesteding Uit 8t*i on Provincie. NIEUWSTIJDINGEN. CZ lerlkzeesche Souran t). ABONNEMENT. Prjjs per drie maanden 1 f 1,30. Franco per poat- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummer»- 0,06. Verichjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag /3ste JAARËAM. Nb 9935 ttirnoUurA, J. DE LOOZE Jr. liit|eraf.HooMreil(CtiaPi A. FMIKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—4 regel»f 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclame» per regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inaendiug op den dag van uitgave vóór 9.SO ure. Dit Dammer bestaat uit 2 bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. in gr ooi e sorteering en ver schillende prijzen. ONDERDEELEN voorhamlen. Reparatien spoedig gereed, bij Boekhandel S. OCHTMAN Sf ZOON, Hoek Appelmarkt, Zierikzee. 2e 4e Gegadigden voor het pachteu van de volgende perceolen Grasgewaa voor 1917 le Wandeling (van de Noordhaven poort tot de Nobelpoort); Wandeling (van de Nobelpoort tot de Zuidwellebrug) Wandeling (van de Westbrug tot de Hoofdpoortstraat), worden uitgenoodigd hunne aanbiedingen in te zenden aan Burgemeester en Wet houders van Zierikzee vóór den 9 December e.k. Zierikzee, 25 November )916. Burgemeester en Wethouder van Zl 10 eikzee, A. J. F. FOKKER VAN GRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de circulaire van 22 November j.l., no. 99501, afdeeling Handel; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voornoemde /Minister heeft toegezonden de navolgende verbetering op zijne circulaire van 21 November j.l., luidende als volgt In de beschikking van 21 November 1916, betredende maximumprijzen voor handelsmate rialen in ijzer en staal, wordt gelezen In den vjjfden regel van de lgst van prjjzen „Hoef' in plaats van „Hoek" In den twee en twintigaten regol in plaats „Staalplaten(houtskool)", „Gepolijste ftaalplateu- (houtskool)". De laatste alinea van bovenbedoelde beschik king wordt gelezen als volgt: „Vorengenoemde prijzen gelden voor leverin gen uit den voorraad, bg betaling op visi maanden, netto, franco vervoermiddel voor het leverend magazijn. Voor levering aan den tusschen- en kleinhandel worden deze prgzen verminderd met de gebruikelgke reductie, die door den groothandel wordt gegeven. Zierikzee, den 25 November 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN GRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. op Zatardag 9 Dacambar a.a., des middags te 12 nar, ten Gemeentehuize, van: het uitgeven van het Gemeente blad van Zierikzee over het Jaar 1917. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ten Gemeentehuize. Zierikzee, den 27 November 1916. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Oorlogsoverzicht. .Van. liet. Westelijk oorlogsterrein is geen belangrijk nieuwsbericht in gekomen. De oogen van Europa zijn thans gericht op hetgeen in Rumenië ge beurt. Wat daar geschiedt, moge wel niet over den uitslag van den oorlog beslissen, maai- brengt toch de ge allieerden in een uiterst nadeelige positie. Deze hadden döor Rumenië tot partijkiezen voor hen te pressen, van dén nieuwen bondgenoot ver wacht, dat deze met zijn verscb leger de weegschaal van de overwinning zou doen overhellen naar de Entente. Maar dit is geheel anders uitgeloopen. Niet alleen dat dit niet geschied is, maar Rumenië werd zelfs zoodanig geslagen,'dat een groot deel van zijn leger groot kans loopt zich te moeten overgeven. Want heL is, nu Falken- hayn de Rumeniërs verslagen en Orsova en Turnu Severin bezet heeft voor deze bijkans niet mogelijk een gevangenneming tcönlkonion,tcmeer daar van uit het zuiden-Mackenzie aanrukt. Deze heeft namelijk den Donau op verschillende plaatsen overschreden, en slaat niet zijn troe pen voor Alexandria, 't Rulgaarschc leger komt dus tusschen twee vuren te staan. Zaterdag is de Duitschc Rijksdag bijeengekomen. De voorzitter wijdde terwijl alle leden zicli van hun zit plaatsen verhieven, uit over de ver diensten van den ontslapen Oosten- rijkschen keizer, die tijdens 'n revo lutie op den jeugdigen leeftijd van 18 jaar op den troon gekomen, midden in een wereldoorlog uit het leven heengaat. De Entente heeft lot de wettige Griekschc regeering een ultimatum gericiit, waarin de overgave van al de wapenen en ammunitie geëischt wordt. Mocht aan (tien eisch geen gevolg worden gegeven, dan zullen de Grieksche wapenmagazijnen dooi de geallieerden bezet worden, en zij, die weigerachtig waren de wapenen uit te leveren, gevangen worden ge nomen. Onder tienduizend reservisten zijn te Athene wapens verdeeld. Een Bond van verweer is gevormd, waar bij zicii vele, Grieksche officieren hebben aangesloten, om het geweld der Entente met geweld te keeren. In het'uiterste geval zal men zieli in liet binnenland terugtrekken en een guerilla-oorlog tegen de Entente voe ren, totdat de Centrales de Rume niërs hebben bedwongen en aan de wettige regeering te Athene te hulp komt. De opstandelingen te Saloniki, die door Venizelos worden aangevoerd, hebben aan Bulgarije en aan Duitsch land den oorlog verklaard. De gealliëerden zouden up huil hcillooze verkrachtiging van 't sou- vereiniteitsrecht van Griekenland nog de kroon zetten, wanneer zij de hoof den van den door hen zoo niet uilge- lokten dan toch beguiistigdèn opstand als de wettige rcgeeriiig van Grie kenland erkenden. NEDERLAND. ROTTERDAM. Zondagmiddag zijn aan liet Miuipxintion alhier aangeko men 38 Russen en Polen, onder wie vier vrouwen, allen in den nacht uit Duitschland gevlucht en in groepjes bij Emmerik en Aallen over de grens gekomen Het zijn allen burgers uil liet bezette gebied; volgens hun zeg gen, werden zij gedwongen in de mijnen en werkplaatsen te Karmib hij Essen en in de omgeving daarvan le werken Rij weigering om le wer ken werd hun alle voedsel onthouden en hel voedsel, dat verstrekt werd, was van dien aard, dat "de mcnschen vrceselijk honger leden. Deze lieden was het ook aan te zien, dat zij een slechten lijd hebben gehad;Ten einde raad, hebben zij liet gewaagd op ge vaar van doodgeschoten te worden, waarmee zij bedreigd waren, over de grens te trekken. Naar zij vertel den staan honderden gereed, hun voorbeeld te volgen. NIEUW-VOSMEER. De onlangs alhier opgerichte bond van landar beiders mag zieli in voortdïirenden bloei verheugen en de wcrkloozenkas heeft reeds 'n flink saldo. Voorzitter van den bond is M. Bcrnaards, en secretaris R. van Geel. Met liet oog op de duurte der brandstoffen is be sloten voor gezamenlijke rekening 150.000 stuks turf te bestellen.' - Op 12 en 13 December a.s. zal in liet liötel „De Ambachtsheer lijkheid" alhier een uitvoering wor den gegeven niet een uitgebreid programma. Behalve verschillende komische voordrachten en blijspelen zal worden opgevoerd liet drama „Dc laatste Flavier". Do verschil lende rollen zijn in goede handen en er is gezorgd voor prachtige costuums, zoodal we een paar ge noeglijke avonden krijgen. Ongetwij feld zal de zaal stampvol zijn, want we worden hier niet dikwijls ge plaagd met uitvoeringen RECHTZAKEN» KERKNIEUWS. Ncd. Herv. Kerk. Beroepen le Leiden (vac. K. W. Vethake), J. W. P. le Roy le Sloter- dijk; le Blciswijk de heer L. Nugtn- ren, cand. le Oud-AlbVas. H. Aangenomen naar Ernst door K. Qucré te Mastenbroek. MIDDELBURG. Voor hel kanton gerecht alhier worden den laatsten lijd betrekkelijk veel zaken behan deld, betreffende overtreding der leerplichtwet. Zoo ook Zaterdag 11. weder ecnige. Sommige beklaagden verweeren zich door le zeggen, dat de dure tijden hen verplichten de kinderen thuis le houden om wal mede te verdienen of op de kleinere kinderen tc «passen als moeder uit j werken gaat. De veldwachters der betrokken gemeenten werden als ge tuigen gehoord om mede le deeleri hoever deze bezwaren gerecht vaardigd zijn. Dat deze toelichtingen voor ieder geval niet hetzelfde zijn, j is te begrijpen. Een uilzondering werd echter gemaakt met de mede- i L 'n RRUINISSE. Tot kerkvoogd is herkozen de heer D. v. d. Berge Az. Rij de 'gehouden verkiezing van notabelen werd herkozen de heer Joz. Visser; in de vacature de heer Jijc. Elohil, gekozen lot kerkvoogd, werd gekozen de heer F. D. van Vessem. DINTELOORD. Donderdagavond F. Remtne, -** - NED.-IND1Ë. Een bende van 600 opstandelingen is Zuid-Indragiri binnengevallen. Indragiri is een in liet Zuiden van Djanibi grenzende afdeeling van de residentie Riouw en Onderhoorig- heden. .We hebben hier dus waar schijnlijk te doen met een bende uit Djambi, die het daar te benauwd krijgt. Vergissen wij ons niet, zoo sèhrijft de N.R.Crtdan was men er al op voorbfereid, dat ook Indra giri wel een bezoek van de Djam- Jiischc opstandelingen zou krijgen. DUITSCHLAND. Naast het ijzeren geld, dal in Duitschland tijdens den oorlog in omloop is gebracht, toen met koper en brons spaarzaam moest worden omgegaan, komt nu ook aluminium geld, tot de aanmunting waartoe de Duitsche Bondsraad tieeft besloten. Begomien wordt met liet slaan van 1 pfenuing-stukken uit aluminium, waardoor men hoopt tegemoet te komen aan het gebrek aan klein geld, dat zich meer en meer doet gevoelen. Aluminimum kost tegenwoordig in Duitschland circa 2 mark per kilo. Vóór den oorlog was de prijs, die in de helft van de vorige eeuw nog 5000 mark, bedroeg, dank zij de vor deringen der electrolechniek, 1.10 M. gedaald. D.e aluminium munt is vooral ook door tiaar lichtheid beter voor pasmunt geschikt dan bet ijzeren geld. - J „Zeeland" le Bergen- ZIËR1KZEE. Wij maken opmerk zaam op dc 5 "'o Eerste Hypothécaire Obligatielening, groot f 1.450.000, die duur de Coöp. Beetwortelsuikerfa- brick „Zeeland" wordt uitgegeven in stukken van f 1000, f 500 en f 250, dn waarvan reeds f 050.000 geplaatst is. Men zie achterstaande adverten tie. Allen, die het mantel- en mode magazijn „De Nijverheid" op den Dam alhier reeds begunstigd hebben, of vpornemens zijn het te begunsti gen, ontvangen als een souvenir ten geschenke een fraaién wandkalender. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is lieden de koopakte ge passeerd, waarbij de suikerfabriek „Witlouck" te Bergcu-op-Zoom is overgegaan aan de Coö. Beetwortel- suikerfabriek op-Zoom. BURGH. In 'de Vrijdag gehouden vergadering van. den dijkraad van den cal. polder Burgh.cn Westland zijn de omschrijvingen van de wer ken voor den dienst 1917/18 vastge steld op f 5511,55. De jaarwedde van den waterbouwkundigen ambtenaar werd met f 100 verhoogd, die van den sluiswachter werd vastgesteld op f 52. Aan de vaste arbeiders werd een duurtetocslag verleend van f 1,50 per week. STAVENISSE. Bij 't 5-jarig zoontje van J. v. O. alhier is nekkramp ge constateerd. VL1SSINGEN. Bij onderzoek is het ons, voor zoover mogelijk, mogen gelukken le weten te komen, dat de Belgische onderdanen, die wegens spiounage door de politie te dezer stede zijn aangehouden, zich in geeneu deeie hebben schuldig gemaakt aan spionnage tegen ons land; zij moeten slechts een organisatie hebben ge vormd om gegevens te bekomen, welke zij, als goede compatriotteu hebbeu gemeend ten dienste van bun vaderland te kunnen gebruiken. uit Arnemuidwn. Hierbij kon de ge meente-veldwachter telkens verkla ren, dat voor Arncmuidenaars thans geen armoede oorzaak kan zijn van hel thuis houden der kinderen, om dat er in die gemeente met garnalen- vangst en garnalen inmaak llians goed wordt verdiend. Afkeuren voor den militairen dienst. ZWOLLE De officier van justitie bij de arr.-reehthank alhier eischic tegen M. B., koopman te Zwolle, een jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens het door verhalen en voor spiegeling doen voorkomen als zoude hij kunnen zorgen voor afkeuring voor den militairen dienst, verschil lende personen le hebben 'bewogen lot tcckencii van contracten en daar mee gepaard gaande afgifte van geld. De eisch lol onmiddellijke inhechte nisneming werd door de rechtbank niet ingewilligd, daar op advies van den verdediger alsnog getuigen a décharge zullen worden gehoord. Landbouw en Veeteelt. NIEUW-VOSMEER. De landbouw- ieeraar J. H. Meumissen heeft alhier een cursus geopend in voeder-artike len en bemestmgleer,' welke cursus door vele landbouwers wordt ge volgd. Wij hopen, dat dc lieer Meu- wissen binnenkort ook een cursus zal geven in boekhouden, want hier aan is groote behoefte, en ook met hel oog op de inkomstenbelasting, die boekhouding voorschrijft, zon een cursus over dit onderwerp zeer nuttig zijn. Post en Telegrafie. DREISCHOR. Met ingang van 1 Dec. is bevorderd tot hoofdcommies der posterijen de lieer K. A. van Langeraad, geb. alliier, llians com mies der posterijen 1ste klasse te Rotterdam. ONDERWIJS. ZIERIKZEE. Benoemd tot onder wijzer aan de openbare lagere school le Dirksland de lieer J. Krijger, thans tijdel. onderwijzer aan Schoot A alliier. Eindexamen H. B. S. Naar de N. R. Ct. verneemt, wordt een reorganisatie van het eiudexamen H. B. S. overwogen; men spreekt van een inkrimping van den dunr van het examen. Aan de Vereeniging van Directeuren ia eenigen tjjd geleden gevraagd, of lietr mogeljjk zou zijn, het schriftelijk eind examen te bekorten door geschiedenis, aardrijkskunde en boekhouden niet meer schriftelijk te vragen, wat een inkorting van anderhalveu dag zou geven. De opinies hierover waren zeer verschillend, en|niet allen vonden het een vereenvou diging. Br is toen een ander middel tot ver eenvoudiging aangewezenaan leerlingeD, die schriftelijk alles goed hadden of op school voldoende rapporten, het diploma te geven zonder mondeling examen, respectievelijk met geheele vrijstelling van het examen. aanleiding der woorden: „Wij doen niet recht; deze dag is een dag nail goede boodschap en wij zwijgen stil", vervat in 2 Koningen 7, vers 9, hield de spreker een zeer boeiende, rede, die door de t,alrijk opgekomen me nigte niet de grootste belangstelling werd gevolgd. De collecte, hij die gelegenheid voor de Zending gebon den, bracht f 53,40 op. Bij de gehouden stemming voor twee leden in het college van nota belen, die volgens rooster aan de beurt van aftreding waren, zijn her benoemd de heeren J. .1. Leest en I'. J. Vogelaar P.Cz. Geref. Kerk. Tweetal te 's-GrttvelandM.-M. Horjus te Oud-Loosdrecht, en J. H. Tel kamp tc Ter Aar. ZIERIKZEE. Gisterenmorgen hield ds. J. Sybesma, Geref. predikant alhier, een gedachtenisrede ter her denking van t 75-jarig bestaan der Geref. Kerk te dezer stede. Z.Ecrw. koos tol grondslag zijner rede Mattli. 16 18. Daarna schetste hij dc historische wording der Geref. Kerk alhier, die eerst bekend stond als de Chr. Afge scheiden Kerk, van 18121869; ver volgens, nadat ze waren vereenigd in 1869 met „de Geref. Kerk onder 't Kruis", droeg zij den naam van Christelijk Gereformeerde Kerk,om dat de regeering haar niet erkennen wilde als Gereformeerde Kerk, wel ken naam men reeds in 1839 luid willen aannemen. In 1879 werd dc Evaiigelisatievereeniging „Toevlucht die inmiddels tot kerkformatic was overgegaan, -erkend als Chr. Gerei. Kerk B, en droeg dezen naam tol 1892. Toen had de vereeniging plaats der Chr. Geref. Kerken met de Ncder- duitsche Geref. Kerken (Doleerende). Die vercenigde Kerken droegen den naam van Geref. Kerken, waaronder de regeering 'ons toen wilde eiTcen- nen; een naam, die men reeds van af 't begin der scheiding had willen dragen. Met die vereeniging in 1892 ging ook mee de gemeente, die thans in de Meelstraat samenkomt, en de toenmalige predikant dier Kerk heeft God in 't openbaar er voor gedankt, nadat hij ook op de meerdere ver gadering der classis aan de tol stand koming der vereeniging had mede- gearbeid. Korte tijd nadat dc vereeni ging was lot stand gekomen, scheurde deze gemeente zieli uit liet kerkver band los en vormde een nieuw ge nootschap onder den naam van Chr. Geref. Kerk. Historisch is die gemeente dus niet de voortzetting der oude'Geref. Kerk lot welke opvatting de overeenkomst in naam aanleiding zou kunnen geven. Onze Kerk, die in 't kerkverband bleef, mag door Gods genade nog getrouw blijven aan de leer, diensl en tucht, zooals zij door de vaderen ons werd overgeleverd. De teeraar eindigde met een woord van opwekking om daarbij te vol harden; om niet" zelfgenoegzaam te zijn en' hoog van ons zelf tc denken, maar om steeds tot sieraad der ge meente ons te openbaren in de wereld als een stad op een berg, tol eere van onzen God.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1