ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 10 November 1916. TWEEDE BLAD. KHÜWSTIJ18 JS IN. Ingezonden Mededeelingen. (Zlerllcxeewcvlie* C o u r h n tV ABONNEMENT. Prjja per drie maanden1,30. Franco per po»t-1,60 Voor het buitenland per jaar- 10, Afaonderlyke nummer- 0.06 Veraohijnt Maandag, Woeimlag eu Vrijdag 73m MAKbANt, *o 9928. Birsetauri A. J. DE LOOZE Jr. 3U»a*»^H,>atfdi'eda<>Uuri A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regelsI 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel - 0,16. By contract belangrijke korting. Inzending op de? dag ran uitgave vóór f.lO ure AMERIKA. In 't nieuwe Huis van Afgevaardigden zal voor de eerste maal in de geschie denis een vrouw zitting hebben. Jeanettc Ranliuis is door den staat Montana als afgevaardigde op het congres gekozen. Zij was candidaat gesteld door de onaf- hankelijken en heeft de overwinning be haald op de republikeinen en democra ten. RUSLAND. De Russische Minister van Openhaar Onderwijs heeft bij het bureau der Doema een wetsontwerp ingediend, waarbij voor het keizerrijk de algemeene leerplicht wordt ingevoerd. DÜITSCHLAND. Prins Heinricb van Beieren is den heldendood gestorven. De prins werd bij een verkenning zwaar gewond en stierf in den nacht van Dinsdag op Woensdag. NEDERLAND. AMSTERDAM. Van den sneltrein 165 Amsterdam—IJmuiden zijn bij het pas- seeren van het stationsemplacement Halfweg de laatste twee wagens, passa gierswagens, ontspoord en een eind mee gesleurd, tot ze van den trein afbraken. Van de inzittenden zijn vier personen licht gekwetst. De geneesheer van Half weg en eenige hospitaalsoldaten verleen den hulp. Een der wagens is grootendeels vernield. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan door liet te vlug o verwerpen van een wissel. Begrafenis mr. H. Tydeman Jr. TIEL. Bij de begrafenis van mr. Tyde man was de belangstelling buitengewoon groot. Op het kerkhof sloten zich achter de familie aan alle leden van de vrij- liberale Kamerclub, met uitzondering van den heer De Beaufort, die door ongesteldheid was verhinderd. Van de Unie-liberale Kamerclub waren aanwezig de heeren Van Doorn, Fock en Patijn, laatstgenoemde als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de liberale Unie. Van de vrijzinnig-democratische Kamerleden werden opgemerkt de heeren Koster en Teenstra; van de anti-revolu- tionnaire Kamerleden de heeren De Monté Verloren; van de cliristelijk-histo- rische de heer Schimmelpenninck on van de sociaal-democratische Kamer leden dr. Van Leeuwen, benevens vele autoriteiten en hooge ambtenaren. Op het kerkhof bevonden zich de plaatsel. autoriteiten uit Tiel en andere geineeuten uit het kiesdistrict Tiel, ker kelijke autoriteiten, leden der rechter lijke macht, besturen van kiesvereeni gingen en coinmerciëele instellingen enz. Eenige kransen werden aan de baar vooruitgedragen, die bedekt was met een schat van bloemen. Vele sprekers voerden het woord en prezeprde verdien/sten van de ontslapene. De oudste zoon van den overledene dankte voor de eer aan de nagedachtenis van zijn vader bewezen. ZEVENAAR. Dinsdagavond kwam al hier met den laatsten trein uit Elten aan een jonge vrouw met een kindje, teruggestuurd door de Duitsche wacht, „omdat haar pas niet in orde was", Men trof het vrouwtje hier aau, schrei end eu jammerend. Men zou van dit hier alledaags voorkomende geval geen melding maken, meldt de Tel., indien niet een bizondere omstandigheid in dezen ons nu daartoe noopte. Het bleek ons namelijk bij informatie, dat de vrouw gehuwd was met een Duitscher, die sedert ongeveer twee jaren van 't eene front naar liet andere was gestuurd In al dien tijd was de man niet met verlof naar huis gezonden. Zijne vrouw 'n Rotterdainsche, ging naai- Nederland om daar tot nu toe by familie te blijven. Thans, zoo vertelde zij, was haar man 14 dagen verlof toegestaan en opdat hij die dagen thuis in zijn Duitsche woon plaats met zijn vrouw zou doorbrengen, ging zij naar hem toe. Alvorens de reis te ondernemen, was haar pas door het consulaat te Rotterdam geviseerd. Wel gemoed begaf het meuschje zich opreis natuurlijk verheugd haaiyechlgeiippt nn zulk ceu lange en treurige scheiding thuis te mogen begroeten. Zoo kwam zij te El ben aan om doorge laten te worden. En, wat bleek nu? Dal de portretten van haar en haar kind uit Rotterdam, waar deze bij den Duitschen consul moesten worden achtergelaten, nog niet te Elten gearriveerd waren! Dit was nu op zichzelf genomen nog zoo erg niet geweest, als men de vrouw daar hadde gehouden om te overnach ten tot de photo's er waren. Doch neen! Met de boodschap: „Sie mussen wieder zurück nach Holland, Ihre Bilder sind noch nicht da!" werd zij zonder medc- doogen teruggestuurd, terug naar hier en dat, terwijl haar man 24 maanden zijn goed en zijn leven voor „das Va Ier land" feil had en de vrouw zoodoende haar laatste reisgeld moest verteren. Medelijdende Hollanders hébben de vrouw hier toen onderdak verschaft. Opnieuw is zij, weemoedig en angstig naar Elten gereisd, nog eens wagende om te worden doorgelaten. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Op Dinsdagj den 2isten November, zal dr. Frederik- van Eedcn voor de Vereeniging „Algemeene Ont wikkeling alhier een lezing houden over „Ooslersche en Westersche Wijsheid". AVie van deze belangrijke lezing profi- teeren wil, en nog geen lid van genoemde vereeniging is, melde zich voor het lid maatschap aan bij den heer H. J. van Nouhuys, secretaris van Algemeene Ont wikkeling. Gisteren had de landbouwer J. R., onder deze gemeente, hel ongeluk door hel schrikken der paarden voor een naderende stoomfiels, met wagen en lading in de sloot le vallen. De wagen, welke was geladen met maïs, was deer lijk gehavend, terwijl één der paarden leelijk een poot had bezeerd. Door toe geschoten hulp werd een en ander spoedig uit de vrij diepe sloot op hel droge gebracht. ST.-PHILIPSLAND. Alhier, is een vrouwenkoor opgericht. Reeds nemen 16 dames aan de repetities deel. 0 N D E B W IJ 8. STAVENISSE. De herhalingsschool voor jongens alhier is weder begonnen met 17 leerlingen,, verdeeld over 3 leer jaren t NIEUWEUKERK. Wegens het heer- schen van de mazelen is de l>ewaar- school alhier gesloten. Ook op de andere scholen zijn de laagste klassen erg dun bevolkt. Landbouw en Veeteelt. N1EUWERKERK. Men begint altlier meer en meer neiging te gevoelen om lid te worden van den alhier beslaanden varkenshond. Na 1 April meldden zich 10 nieuwe leden aan. Dat nog velen hel goede voorbeeld mogén volgen, want als men komt te staan voor het geval zijn varken te verliezen, beseft men eerst hel goede doel van zoo'n bond. STAVENISSE. De nieuwe landbouw- wintercursus alhier, te geven door de heeren Minderhoud en Buijze, zal 18 November a.s. aanvangen met 12 leer lingen, n.l. 9 van Stavenisse en 3 van St,-Maartensdijk. Zeeawsehe Landbouw-Maatichappty. Woensdag werd te Goes, aanvankelijk onder voorzitterschap van den heer C, H. A. Waghto, later onder dat van den heer W. Kakebeeke, een buitengewone vergadering gehouden van het hoofdbe stuur der Zeeuwsche Landbouw-Maat- schappij. Bij de opening wijdde de voorzitter eenige woorden van eerbiedigen dank en hulde aan den zoo plotseling over leden voorzitter der Maatschappij, den heer J. H. O. Dominicus. Vijf-en-twintig jaren woonde deze de hoofdbestuurs vergaderingen bij, waarvan tien jaren als voorzitter. Hij was een stoer werker, een eminent leider, een man, die met hart en ziel voor de Maatschappij heeft gewerkt. De heer W. Kakebeeke nam vervolgens het voorzitterschap, op. zich en zal als wn.irnemcnd voorzitter blijven optreden, totdat definitief een opvolger van den heer Dominicus is benoemd. Medegedeeld wend, dat een request is ingezonden om een hoogeren prijs voor paardenboonen tc kunnen verkrij gen. De heer Van Dixhoorn laakte scherp de booncn-politiek tier regeering. j De heer Hombach vroeg of iemand verplicht kan worden te dorschen. De- voorzitter merkte op, dat men als zaaitijd is kan verkoopen. De Z. L. M. mag evenwel niet adviseeren aan de regeering niet te verstrekken, wat deze denkt noo- dig le hebben. De' vergadering ging vervolgens over lot bespreking van de Min. verordening op de zaaiplannen in 1917 Besloten werd bij den Minister tegen diens maatregelen protest aan te leekenen en hem le verzoeken, in etk geval vlgs en suikerbieten buiten beschouwing te laten en de gemeenten toe le staan de hoeveelheden, welke verbouwd mogen worden, hoofdelijk te verdeelen, hetzij door onderling overleg, hetzij desnoods door bemiddeling van den burgemeester. 1 Vervolgens werd besproken de aan bieding voor geheel Zeeland van erwten, witte en bruine boonen en vaststelling van den prijs per 100 K.G., waarvoor zal aangeboden worden. Het voorstel van den voorzitter,-den prijs op f 30—f 35 te bepalen, werd na eenige discussie aangenomen, Witte boonen, capucijners enz. moeten dan als luxe-artikelen builen taxatie blijven. De Z. Landb. Mij. zal bij den Minister protesteeren. Dc Rijkslandbouwieeraar zal zijn bemiddeling verleenen voor de aanbieding van hoeveelheden ter be- sfemder plaatse. Den boeren wordt in middels aangeradennog niet le ver koopen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.; elke rogel meer 15 Cta. mraagt bi) APOTHEKERS OROGISTEN^ glOGLOBIN Ontrierlnfladrdersltrkingsmiii kjZwakte. Bloedarmoede.. Bleek mekt m lenuv/Maktej Aambévoien door talrijke. HSOEUL ARTSET Toen liet leven eenvoudiger was, was de levensduur langer. Als de organen beginnen te verzwakken, hetzü vroeg ot' laat in het leven, raken de hard werkende nieren gewoonljjk hot eerst nitgeput en vereiscben zjj ip de eerste plaats verzorging. Achteruitgang van het gezicht, stjjve en ptjnljjke gewrichten, rheumatische pjjnen, rug pijn en bedroevende waterstoorniasen zij a vaak alleen te wijten aan zwakke nieren. Geef bij het eerste teeken van verzwakking onmiddellijk hulp aan de nieren. Drink vrg water om de nieren door te spoelen en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen -om ze te ver sterken. Keer terug tot een eenvoudige leefwijze, tot de verstandige gewoonten van uw jeugd. Eet minder vleeaeh, vermijd overwerking, en neem meer lichaamsoefening in de buitenlucht, rust en slaap. Iedereen vreest een nierkwaal, maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen de nieren in goeden staat houden. Deze verstandige behandeling dient uw leven te verlengen, bet aangenamer te maken en allicht ernstiger nierziekten te voorkomen. Eisch de ochte Foster's Rugpjjn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Te Zierikzee verkrjjgb. bjj M. S. Polak en te Tholen hg J. M. Sohot, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1,75 p. doos of f 10,— p. zes doozen. 32 Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Grond wetsherziening. Na de pauze zet de heer Van Idsinga zijn repliek voort. Hij geeft daarbij ook zijn denkbeeld van de instelling van een vrouwenraad prijs. Dat de meerderheid zal zijn voor algemeen kiesrecht is een triomf voor den heer Troelstra. Hij be strijdt de massaal-kiesrecht, theorie van minister Gort van der Linden. Spr. bestrydt eveneens het evenredig kiesrecht. De lieer Nolens zal stemmen tegen de molie-Troelstra betreffende de invoe ring van vrouwenkiesrecht. Hij gevoelt geen neiging den heer Troelstra gelegen- j beid te geven met die motie te paradeeren en ziel niet in, dal liier sprake is van, een dringenden eisch des tijd. De termijnsbepaling voor de uit werking van het onderwijsartikel heeft t wel beleekenis, doch die zal niet zoo grool zijn, omdat toch spoedig aan de onder wijs wetgeving zal moeten worden 1 gewerkt wegens den aandrang naar i salarisverhooging en omdat dé pacifi- j catie eerst komt door uitwerking van hel Grondwetsartikel. Ook om wat meer zetels doop de even redige vertegenwoordiging geven de Katholieken niet zooveel en nu wil men dat de Katholieken daartegenover toe geven op het stuk van bezwaren legen het voorgestelde onderwijsartikel. Spr. wil daarover echter thans niet spreken, doch zulks uitstellen (ot de behandeling der artikelen. Op raad van den heer Van Raalte en met goedvinden van den heer Troel stra, besluit de Kamer over de motie Troelstra inzake vrouwenkiesrecht "te beslissen na afloop van de Grondwets herziening. Minister Gort van der Linden zal zich beraden over de instelling eener staats commissie voor vrouwenkiesrecht. Dc minister verklaart iiiet te zullen heen gaan bij verwerping van het grondwets voorstel. De minister acht het niet onmogelijk ook voor alinea's betreffende de waarborgen in art. 192 een andere redactie te vinden. Daarbij mag echter niet geraakt worden aan de vrijheid en zelfstandigheid der bizondere school. De algemeene beraadslagingen worden daarna gesloten. Zitting van Donderdag. Aan de orde is art. 80. De heer Troel stra licht het amendement toe, om dc leeftijdsgrens voor het kiesrecht le brengen van 23 op 21 jaar. De commissie van rapporteurs stelt een redactiever betering voor. De heer Schaper ver dedigt de facultatiefstelling van den stemplicht; de heer Snoeck Henkemans licht het amendement toe, om de belas tingwanbetalers en de door wangedrag of arbeidschuwheid werkloozen uit te sluiten van het kiesrecht. De lieer lieeres verdedigt het wijzigingsvoorstel om de invoering van vrouwenkiesrecht als bepaalde opdracht aan den gewonen wetgever iii de Grondwet vast te leggen. De heer Hugenhpltz licht zijn amen dement toe, om uitsluiting van actief dienende onderofficieren en minderen bij land- en zeemacht niet mogelijk te maken. De heer Van Hamel steunt 't amende- ment-Heeres. .Het vrouwenkiesrecht is de groote gedachte, die in de Grondwet moet worden vastgelegd. Spr. bestrijdt voorts het amendement-Schaper. Ook stemplicht wil spreker in de Grondwet niet missen. De heer Duys bestrijdt de amende menten Snoeck Henkemans als onbillijk en willekeurig. De heer Kleerekoper bestrijdt de in voering van stemplicht. Men moet iets wat men doen mag, niet maken tot iets wat men doen moet. Spr. verklaart zich voorts tegen het amendement-Snoeck Henkemans tot uitsluiting van belasting wanbetalers. De heer Mendels onderschrijft alle argumenten tegen stemplicht en erkent er geen enkel voordeel van. Spr. dient een amendement in, om de alinea be treffende den stemplicht uit het grond wetsartikel te schrappen. Dit amende ment kan echter niet in behandeling komen wegens onvoldoende ondersteu ning. De heer De Beaufort bestrydt ook hel amendement Snoeck Henkemans, betreffende de uitsluiting van belasting van wanbetalers. De heeren Van Nispen en Beunier dienen een amendement in, om de moge lijkheid van invoering van vrouwenkies recht tc doen vervallen. De heer Troelstra wil geconstateerd zien, dat de tekst van artikel 80 niet leiden kan tot meervoudig kiesrecht. De heer "Mendels dient opnieuw een amendement in, thans met voldoende handteekeningen. x De heer Van Nispen tot Sevenaer licht zijn amendement toe. Hij acht het actief vrouwenkiesrecht niet in het belang der maatschappij en strijdig met de positie der vrouwen in de maatschappij. Hij heeft ook bezwaar tegen liet passief vrouwenkiesrecht, omdat 't noodwendig zal voeren tot liet actieve. Spr. zal bij elke gelegenheid tegen passief en actief vrouwenkiesrecht stemmen, doch ver moedelijk zich ten slotte toch vóór het artikel verklaren. De heer Lohman bestrijdt de amen dementen Ilceres en Van Nispen, waarna de beraadslagingen worden verdaagd. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. De Eerste Kamer vergaderde eenige minuten ter afdoening van het ontwerp naturalisatiewet en andere ontwerpen van ondergeschikte beteekenis. Nadat minister Gort van der Linden den aan koop van een gebouw te' Delft voor de decoratieve afdeeling van dc Technische Iloogeschool had toegelicht en-minister Órl medcdeeling had gedaan van het algemeen plan, dat ten aanzien van de naturalisaties wordt gevolgd, werden de ontwerpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen en de vergadering tot nadere bijeenroeping verdaagd. Chardes Krans Hughes. Niettegenstaande do onzekerheid, waarin wij op dit oogenblik nog omtrent den uitslag van de presidentsverkiezingen verkeeren, laten wy hier nog eenige levenebizDnderheden volgen. Hughes is 54 jaar en geen afstamme ling van een oude Amerikaan se he familie. Zijn vader was geestelyke in Wales. Na in 1881 de Brown-univereiteit verlaten te hebben, werd de jonge Hughes, toen 19 jaar, leeraar in Griekech en wiskunde, doch intusschen studeerde hy in de rechts wetenschappen. Zeven jaar later vestigde hij zich als advocaat te New-York. Iq 1891 aanvaardde hij by wi[jze van ontspanning, heette het, daar hy zich overwerkt had een professoraat in handels- en volkenrecht aan de Cornell- uuiversiieit, om na twee jaar zyn praktyk als advocaat te hervatten. Hij bleef echter geregeld lezingen over de rechtsweten schap houden aau de universiteit van Columbia. In 1906 werd hij benoemd tot juridisch adviseur vau een senaats commissie, die een onderzoek moest instellen naar de pr&ctykon van de gas fabrieken te New-York. Hij wist zich zoo uitnemend van zijn taak te kweten, dat een onderzoek naar de knoeierijen der leve ns verzekerings-maatschappy en eveneens aan hem werd toevertrouwd. Door deze werkzaamheid en de groote werkkracht en betrouwbaarheid daar by tentoongespreid werd de aandacht op zijn persoon gevestigd, zoodat by by de eerste vacature gekozen werd tot gouverneur van den staat New-York. Een door hem ontworpen wet betreffende de openbare bedrijven, werd dadeiyk door de andere staten overgenomen, maar behalve bewonderaars en vrienden, maakte bij zich door zijn krachtige maatregelen ook vele invloedryke tegenstanders. Hughes bleef gouverneur van den staat New-York tot 1910, daarna werd hij rechter aan het hoogste gerechtshof van de Ver. Staten. Als zoodanig vernam men weinig meer van hem, en zyn vyanden hoopten reeds, dat hij voorgoed opgeborgen was. Tot de republikeinsche conventie te Chicago hem in Juni 1.1. plotseling uit zyn schilhoek te voorschyn haalde en hem met nagenoeg algemeene stemmen can didaat stelde. Belastingbetaling aan hals. Het Bussumsche gemeentebestuur wil liet den belastingbetalers wel zeer ge makkelijk maken. Burgem. en .Weth. dezer gemeente roepen hen op, die hun belastingpenningen in wekelijksche ter mijnen willen voldoen. Indien zich daar voor 'n voldoend aantal liefhebbers aan meldt, wordt overwogen de inning weke lijks aan huis te doen geschieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5