worden gehuurd, zoodat gelden, bestemd goed tc onderhouden. En wat den toe stand van de straten in het algemeen betreft, hij vindt, dal de bestrating hier veel beter is dan b.v. te Bergen-op-Zooin en Goes, gemeenten, die met Zierikzee zijn gelijk te stellen. Enkele straten, zoo- als de Hoogmolenstraat, mogen slecht zijn, maar geen sterveling haast komt er door. Voorts merkt spreker op, dat de keien uit België moeten komen, en zeer duur zijn. De heer Timmerman persisteert bij zijn meening. Wat de schrapping van het schilderwerk van den stadhuistoren betreft, hij stelt voor dien post op de begrooting te behouden. Het is een post van f 295. De voorzitter: De commissie van fa bricage heeft het schilderwerk voorge steld, maar Burgem. en Weth. hebben het als niet dringend noodzakelijk uitge steld. Hel amendement van den heer Tim merman, het schilderwerk op de be grooting te behouden, wordt in stemming gebracht en aangenohien. De heer Van den Bout vindt, dat de toestand van het Vrije, daar het tegen woordig icdcren dag regent, vordert, dat die dadelijk verbeterd wordt. En is die weg eenmaal goed, dan is hij ook wel in orde te houden, wanneer er slechts een behoorlijk toezicht op gehouden wordt. Bij den post onderhoud van haven en kanaalwerken vraagt de heer Gel derman het woord. Er is, zegt hij, voor de uitdieping van dc havens slechts f 350 uitgetrokken. Is dit wel voldoende? De heer Timmerman wil voor het verdiepen van de havens uittrekken een jaarlij kschen post van f 1000, anders komt men in eens voor een uitgaaf van f 4000 te staan. De voorzitter gelooft, dat het voor- deeliger is om de vier jaren een bagger machine te laten komen. De voorzitter zegt bij de behandeling van den post voor de politie verzuimd te hebben 't volgend adres ter tafel te hebben gebracht. Aan den Raad der gemeente 'Zierikzee. geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, N. de Vin, H. L. Kardol, D. Stoel, I. Pollie, W. J. van Graafeiland, T. P. Stoel en M. van der Werff, allen agenten van politie tc Zierikzee, dat het hun met het oog op den tegen- woordigen duren levensstandaard niet mogelijk is met het tegenwoordig salaris zich naar behooren in hun onderhoud te voorzièn; dat niettegenstaande hun traclementen in den laatsten tijd veel zijn verbeterd, en zij daarbij een duurteloeslag genieten, hunne verdiensten verre achterslaan hij de verdiensten van een boerenarbeider; dat zij met het oog op hun positie er toch voor moeten waken niet in schulden te geraken, waardoor zij verplichtingen tegen de schuldeischers zouden krijgen; dat echter de levensmiddelen zóó hoog zijn, dat, als zij bij hunne tegenwoordige tractementen geen verhooging krijgen, zij zelfs het allernoodigsle niet altoos tegen contante betaling kunnen koopen; dat het hun uit het Politieblad 1916 is gebleken, bij de daarin gedane oproe pingen door verschillende gemeenten voor agent van politie, dat de daarin gestelde tractementen veel hooger zijn, dan die van hen, hetgeen zij duidelijk vermeenen te maken door overlegging van een staat; redenen, waarom zij zich met eerbied tot den Raad wenden met beleefd ver zoek hun tractementen te verhoogen en die te brengen op een maximum als volgt: voor die van de agenten van politie der 2de klasse op f 675; voor die van de agenten van politie der 1ste klasse op f 750; voor die van den hoofdagent op f 825; met beleefd verzoek om ingeval het den gemeenteraad mocht behagen aan hun verzoek te voldoen, op de nu reeds in gemeentedienst zijnde agenten van politie het voor hen gestelde maximum direct toe te passen, met behoud van den tegenwoordigen duurteloeslag, zoo lang deze dure toestand duurt. 't Welk doende, (w.g.) W. DE VIN. H. L. KARDOL. D. STOEL. I. POLLIE. W. J. GRAAFEILAND. T. P. STOEL. A. VAN DER WERFF. De voorzitter: Burgem. en Weth. hebben met het oog op de tijdsomstan digheden gemeend, dat er geen reden thans is hun traclementen te verhoogen. De heer Van den Bout dringt er op aan hun toeslag te verhoogen. Is, vraagt hij, er iets erger dan geldzorg? Zij mogen niets anders doen dan hun politietaak vervullen. Zij mogen zelfs niets aan nemen. Hij is er voor hun toeslag te verhoogen, zoolang de bizondere tijds omstandigheden duren. De voorzitter: De duurteloeslag is nu niet aan dc orde. In verband met de tijdsemstandigheden hinderde hem, dat andere personen met veel meer inkomen dan hij, het laagste wordt op liet verzoek van dc politie agenten afwijzend beschikt. Bij den post „jaarwedden der onder wijzers" komen ter sprake het adres van de afd. Zierikzee van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap en 'l volgend adres: Aan den Raad der gemeente Zierikzee. Edelachtbare llecren, geven eerbiedig te kennen, onderge teekenden, optredend namens de afd. Schouwen en Duiveland van den Bond van Nederlandschë Onderwijzers; dat zij uw college beleefd verzoeken de verordenipg, regelend de salarissen van het onderwijzend personeel in uw gemeente te herzien in den zin, nader aangeduid in hun memorie van toelich ting; dat zij uw college hierbij alleen nog beleefdelijk willen wijzen op het feit, dal de levensstandaard sedert het vorig jaar niet verlaagd is en ook in de toe komst eer hooger dan lager zal worden. 'I Welk doende, (w.g.) P. A. PERRELS, Voorz C L. VERBEKE, Secr. De voorzitter stelt voor de adressen tot verhooging der jaarwedden van dc onderwijzers aan te houden, totdat het voorstel van Burgem. en Weth. tot wijzi ging der verordening, regelend de sala rissen van onderwijzers en onderwijze ressen, aan "de orde komt. Dienovereenkomstig wordt besloten. Bij den post toelage aan twee bizondere bewaarscholen komt ter tafel hel ver zoek van liet bestuur der Christelijke bewaarschool tot toekenning van een subsidie van f 100. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt op dit verzoek gunstig beschikt. Een subsidie van f 10.000 werd aan het burgerlijk armbestuur verleend. Bij de uitgaven van verschillenden aard kwamen ter sprake de volgende adressen. Aan den Raad der gemeente Zierikzee. Ondergeteekenden, E. J. Gelderman en J. R. Hcimbacli, respectievelijk voor zitter en secretaris der vcreeniging tot bevordering van hel Vreemdelingenver keer alhier, hebben de eer Uw Edel Achtbaar college te verzoeken de ver- eèniging in haar werkzaamheden te willen steunen door een subsidie uil de gemeentekas, en verzoeken U beleefd daarvoor op de begrooting een bedrag van f 200 te willen uittrekken, voorloo- j pig voor een jaar. Zij merken U hierbij op, dat tenge volge van den buitenlandschen toestand en tengevolge van de werkzaamheden der vcreeniging 't vreemdelingenverkeer alhier zich steeds uitbreidt, en in deze lijden een welkome bron van inkomsten vormt, dat echter dit vreemdelingenver keer nog aanmerkelijk te vergrooten zou zijn, wanneer de vereeniging middelen genoeg had om een krachtige reclame naar buiten te maken. Deze reclame is echter kostbaar en de vereeniging is uit eigen middelen niet in staat voldoende ruchtbaarheid, te geven aan de aantrekkelijkheid van onze stad en haar omgeving. 1 Voorts, dat de verschillende boot- en tramwegmaatschappijen reeds jaren het nut van de vereeniging inzien en hare bijdragen verleenen, dat reeds tal van gemeenten voorgegaan zijn in het ver strekken van subsidie aan soortgelijke vereenigingen, en dat het in deze lijden van duurte en verhooging van belasting zeker gewenscht zou zijn van deze bron van inkomsten zooveel mogelijk profijt te trekken. Redenen, waarom zij U beleefd ver zoeken goedgunstig op het bovenstaande te willen beschikken. Zierikzee, 15 Juli 1916. 't Welk doende, (w. g.) E. GELDERMAN. t HEIMBACH. Aan den Raad der gemeente Zierikzee. geven met verschuldigden eerbied te kennen inr. J. A'. C. van Heusde en J. G. Roest Croltius, beiden wonend tc Zierik zee, in hoedanigheid van respectievelijk voorzitter en secretaris van de coin missie voor de Volksbibliotheek van 't Depar tement Zierikzee der Maatschappij lol Nut van 't Algemeen; dat genoemde bibliotheek gelet .op het aantal lezers, bedragend tusschen de 200 en 250, alsmede op het feit, dal hierter stede geen andere instellin; op dergelijke schaal en zonder propa ganda voor eenige godsdienstige of poli tieke richting Ie maken, onder toezicht op de uil te reiken litteratuur lectuur verspreidt onder het minder goed gesitu eerde publiek voorziet in een maat schappelijke behoefte; dal genoemde bibliotheek tévens door haar afdeeliug voor vaklitteratuur vele a.s. vakmannen in de gelegenheid steil zich deskundig te bekwamen; j dat tot voor de mobilisatie dc bi bliotheek kosteloos ondergebracht was j in de tegenwoordige kazerne, doch dal sedert daarvoor een lokaliteit moest I van den burgemeester moet optreden, liet ellendige van dien toestand. Tal van particulieren, winkeliers en neringdoen- voor aanschaffing van nieuwe en onder houd der aanwezige boeken tot een geringer bedrag kunnen worden aan gewend. dat men ter voorziening in de stijgende vraag naar lectuur gaarne de aanwezige boek en voor raad op bescheidene schaal zou wenschen uit te breiden en te ver heleren redenenwaarom ondergeteekenden lot Uw Edelachtbaar College 'l beleefd verzoek richten om in het belang der verstandelijke ontwikkeling van minder gegoede gemeentenaren aan genoemde instelling een jaarlijksche subsidie te willen verleenen. Zierikzee, 15 Juli 1916. 't Welk doende, (w.g.) VAN IIEUSDE, Voorzitter. ROEST CROLLIUS, Secr.-Penn. De voorzitter: Burgem. en Weth. stellen voor op beide adressen, daargelaten de argumenten waarop zij steunen, met hel oog op de tijdsomstandigheden'afwijzend te beschikken. Dc heer Gelderman kan niet mede- gaan met het voorstel van Burgem. en Weth., het adres van Vreemdelingen verkeer ter zijde tc schuiven. Toen er geen oorlog was, heeft men ook 'n adres van dien aard ter zijde geschoven. Spr. geeft toe, dat de gemeentefinanciën niet rooskleurig zijn. Ilij wijst er echter op, dat het aantal bezoekers van Zierikzee toeneemt, en dat meerdere publiciteit noodig is om dat aantal nog uit te brei den Daarvoor is reclame onmisbaar. Onderscheidene gemeenten hebben op haar begrooling posten daarvoor uitge trokken. Zelfs zijn er gemeenten, die daarvóór f 2000 a f 3000 beschikbaar stellen. Is er ooit een moment geschikt geweest om een subsidie aan Vreemde lingenverkeer te geven, dan is dit nu het geval. Het mag de bedoeling niet wezen om den H. O. zoo klein mogelijk te houden, maar men moet werkzaam zijn ter bevordering van hel algemeen wel zijn, en dan is het goed een paar honderd gulden uit te geven om een dui zend gulden te brengen in de zakken van de ingezetenen. Maar zonder reclame is niets te bereiken. Dc voorzitter waardeert zeer de werk zaamheden en zorgen van Vreemdelin genverkeer, maar hij vindt, dat geen kunstmatige actie noodig is. Omdat de grenzen gesloten ijn, komen zij, die reizen willen, in allerlei plaatsen. Sp>\ gelooft, dat de heer Gelderman van een verkeerde praemissie uitgaat. Reclame er voor te maken acht hij onnoodig. Honderde vreemdelingen komen. Men bezoekt, wat bezocht kan worden. Reclame kan nuttig zijn, maar noodig is zij beslist niet. De heer Koopman onderschrijft, wat de heer Gelderman gezegd heeft, maar voelt toch geen lust een dergelijken post nu te steunen. Te eeniger tijd, als de finantiën het gedoogen, wil hij wel aan het gedane verzoek voldoen. Vreemde lingenverkeer toch kan zieti niet uil breiden, als liet niet gesteund wordt. De voorzitter vraagt, of de heer Gel derman een voorstel wil doen. De heer Gelderman meent, dal ieder een, die een reis naar deze streek wil ondernemen, daartoe een prikkel noodig heeft. Daarom is reclame noodig. Ilij wil echter zijn standpunt niet doordrij ven. Toch acht hij het gewenscht, dat men een vereeniging, die belangeloos werkt, en reeds ten derde male bij de gemeente tevergeefs om steun heeft aangeklopt, een bewijs van waardeering schenkt. Het zou hem aangenaam wezen als die erkentelijkheid betoond werd in deze voege, dat een post van f 25 voor Vreemdelingenverkeer op de begrooting werd uitgetrokken. De heer Polvliel stelt ook het nut in het licht, hetwelk Vreemdelingenverkeer sticht. Kan men nu geen som van f200 toestaan, dan is hij uit een principieel oogpunt toch voor f 25 voor Vreemde lingenverkeer te voleeren. liet amendement van den heer Gel derman wordt aangenomen. Op het verzoek van het bestuur der Nulsbibliothcek wordt afwijzend be schikt. Bij den post schoolgelden voor Lager Onderwijs zegt de lieer Timmerman, dal aan Burgem. en Weth. is opgedragen de taak aan te geven, wie vermogend, min- dervermogend en minvermogend zijn. Zijns inziens' zouden de schoolgelden meer kunnen opbrengen. Hij heeft voor zich liggen namen van personen, die in de 5de en 6de klasse van den Hoofdei. Omslag zijn aangeslagen, en bij dc schoolgeldregeling voor vermogend zijn aangeschreven. Ook heeft hij vele namen van personen, die in de 7de, 8ste, 9de, 10de, 12de, ja zelfs in de 15de klasse voor den Hoofdelijken Omslag zijn aan geslagen, en bij de schoolgeldregeling voor minvermogend zijn aangeleckend. Spreker vindt dit verkeerd, en zoude wenschen, dat Burgem. en Weth. deze zaak beter regelden. Hij heeft iemand gesproken, die zeidc geen bezwaar te hebben het hoogste schoolgeld te moeten betalen, maar het schoolgeld betaalden Dit maakte hem j ontevreden. De heer Koopman erkent, dat vroeger de toestand in dit opzicht veel te wen schen overliet. Althans toen hij wethou der werd, heeft hij gezien, dal met be trekking lot <le schoolgeldregeling vele fouten gemaakt zijn geworden Dc lijsten werden hierop door Burgem. en Weth. nagezien. Verscheidene kinderen waren voor minvermogend opgenomen, wier ouders hel niet waren. Er waren zelfs kinderen bij van gegoede landbouwers. Tegenwoordig wordt er niet meer zoo losjes overheen geloopen. Het gebeurt, datN els inen naar de gegoedheid der ouders het schoolgeld regelt, gedreigd wordt, dat men de kinderen naar dc Christel. School zal zenden. Er kunnen wellicht nog fouten in dit opzicht ge maakt worden," maar het gebeurt niet meer zoo licht. De heer Timmerman persisteert er bij, dal personen, die vermogend zijn, zich opgeven voor minvermogend. Dc heer De Crane. Is liet niet moge lijk om legen het einde van klit jaar eens alle kinderen na te gaan, en een nieuwe classificatie te maken? Dan zijn de bezwaren van den lieer Timmerman ondervangen. De voorzitter: In de laatste jaren zijn de lijsten met groolc nauwkeurigheid nagegaan, zoodat 't hem zeer bevreemdt dit van den heer Timmerman te hooren. De heer Timmerman: Ik heb nog veel meer namen. Dc heer Koopman: Herzien worden zij nooit, als zij eenmaal vastgesteld zijn. Als het de Muloschool betrof, hebben wij wel eens iets laten pas- seeren. Op de Muloschool toch moet men f 24 betalen. Dc heer Timmerman vindt dit voor Mulo-onderwijs een laag bedrag. Dc voorzitter zegt toe, dc lijsten ilte herzien. Bij den post haardasch, straatvuil leest de rapporteur der begrootings- commissie de door deze gemaakte op merking voor. De heer Den Boer, lid van die com missie, zou liet straatvuil meer rendabel willen maken. Hij wenscht de haard asch te gebruiken lot demping van de vuile sloten bij de Godskamers. Dan zal liet straatvuil, vermengd met beer, veel meer opbrengen. De voorzitter: Dit denkbeeld zal door de commissie van fabricage in over weging worden genomen. De heer-Van den Bout vraagt, hoe lang de pacht van de mest duurt. De v .erzitter: Drie jaar. Wij nebben een aanvrage gekregen voor het koopen van de beer. Wij kunnen, dit echter niet verkoopen, omdat de beer nog drie jaren verpacht is. De heer Koopman; Collega Den Boer heeft reeds gezegd, dat dc stadineslpul meer zal opbrengen, nu de kunstmest zoo moeilijk te krijgen is. De voorzitter: Het zal in overweging genomen worden. De. heer Den Boer zou, als men hem de mest nu cadeau geeft, er hartelijk voor bedanken. Maar beer, vermengd met riool- en straatvuil is beter dan stalmest. Dc voorzitter: liet punt zal door fabricage overwogen worden. Bij den post verkoop van roerende goederen vestigt de heer Van Os de aan dacht op de nog aanwezige schutters- uniformen. Hij stelt voor diete ver koopen. Dc voorzitter: Wij zullen informecrcn, j wie daarvan de eigenaar is, het rijk of de gemeente. Dc heer Koopman zegt, dat wij de schullersuniformen aan de muzikanten van „Kunst en Eer" hebben cadeau ge- daan. Bij hoofdstuk XIV, uitgaven van ver- j schillenden aard, zegt de voorzitter, dat j op de begrooting, in verband met dc uil gaven voor rekening der gemeente ko- j nieude, op grond van de distributiewet een post van f 2000 is uitgetrokken. Met het oog op die toepassing* is tussóhen al de gemeenten van Schouwen—Duiveland een convenu gesloten. Een schrijven van den Minister is echter ingekomen, waar door alles op losse schroeven gezel wordt. Hierop is aan den Minister geschreven geworden, maar daarop is nog geen ant woord ingekomen. I De heer De Crane zegt, dat hel hoog tijd wordt maatregelen te nemen om het publiek beter dan tot nu toe het geval was, in tc lichten omtrent de distributie-verordeningen. In het eerst was daarmede belast de burgemeester, die met groote werkkracht en voortvarendheid de geheele regeling leidde. Later zijn door de regeering de verschillende verordeningen en circu laires geadresseerd aan Burgem. en W<sth., ,die dus voor c(e richtige toe passing de verantwoordelijkheid hebben mede te dragen. Nu is het eenvoudig onmogelijk, om, wanneer men geen be- - paalde studie er van gemaakt heeft, uil die bepalingen wijs tc worden. Van daag komen voorschriften, die morgen weer worden gewijzigd of geheel of gedeeltelijk ingetrokken, en aanleiding geven tot wauliopige verwarring. Spr. ondervindt, wanneer hij bij afwezigheid den. die om inlichtingen komen, heeft hij onvoldaan, onverrichter zake moeten laten vertrekken. Hij ziet niet in, waarom niet in Zierikzee, evenals in de meeste gemeen ten in ons land, een distributiebureau kan worden gevestigd, dat zich uitslui tend met de distributie en dc consenten belast, en door 'ieder belanghebbende kan worden geraadpleegd. In zulk een bureau zouden enkele raadsleden en vakkundige ingezetenen ten getale van vijf of zes personen plaats kunnen nemen. De voorzitter betoogt, dat het onraad zaam is een distributie-bureau thans samen te stellen. Weigert de Minister zijn goedkeuring te hechten aan liet convenu tusschen de gemeenten van Schouwen en Duiveland, dan is een distributie-bureau beslist noodig. De kosten van zulk een distributie-bureau, aan het hoofd Waarvan een bezoldigd directeur moet komen, zullen ook niet medevallen. Met geen f 1500 of f 1600 zijn die te bestrijden. Blijkt evenwel, dat een distributie-bureau noodig is, dan zal hij daartoe een, voorstel doen. De heer Koopman: Men zal, als men op 't denkbeeld van den heer De Crane ingaat, op groote kosten komen. Dc heer De Crane ziet niet in, waarom zulk een bureau zooveel geld zou moeten 'kosten. Is dit nu inderdaad een bezwaar, dan kan toch naar zijn meening een betere regeling worden getroffen door alle regeeringsvoorschriften behoorlijk naar de volgorde van den datum gerang schikt, in een portefeuille ten stadhuize tc deponeeren, waaruit zij. die de inlich tingen aan bet publiek moeten geven, kunnen pulten. De voorzitter zegt, dat dit niet doen lijk is. Met de distributie staat hij op en gaat hij naar bed. De stukken beeft liij voordurend noodig, en kunnen niet worden afgedragen. Hij moet die bij zich houden. De heer Van Os vraagt, of wij ook een aandeel krijgen in de oorlogswinst belasting. Dc voorzitter: Deze aangelegenheid moet nog bij de wét worden geregeld. -De lieer Koopman gelooft, dat dit moet aangevraagd worden. Rotterdam en Amsterdam hebben het ook reeds gedaan. De voorzitter leest een circulaire van Gedep. Staten voor, waaruit blijkt, dat hel nog niet kan aangevraagd worden. De Hoofdelijke Omslag wordt vastge steld op f 40.000. Dc heer De Vrieze, rapporteur der begrootings-commissiebetoogt namens haar tot versterking van de inkomsten de noodzakelijkheid tot het heffen van kadcgelden op de suikerbieten en de pulp.' Abnormale tijden eischen abnor male maatregelen. De voorzitter: Door Burgem. en Weth. zal de wensch der commissie ter harte genomen worden om naar nieuwe mld. delen te zoeken teneinde de inkomsten uit te breiden. Hij dankt de commissie voor het door haar gedaan onderzoek. De begrooting wordt in ontvang en uitgaaf vastgesteld tol een bedrag van f 170.567,82. Hiermede zijn de agenda afgeloopen. Bij de omvraag zegt de heer Polvlict, dat het hem gefrappeerd heeft, dat dc straatverlichting tegenwoordig zoo slecht is. De heer Koopman is het eens met den heer Polvlict. Maar laat men alle lichten branden, dan worden de kosten der straatverlichting veel grooter. Ook deze directeur is het eens met den heer Polvliel om de stad goed te verlichten. Spreker deelt mede, dal op de agenda voor de vergadering van dc Gascommissic geplaatst is het voorstel de lantaarns lol des avonds elf uur te laten branden, en dan allen totaal uil te doen. Dc heer Van den Bout: Wilt gij dan de geheele stad in hel donker zetten? De heer Dc Crane: Voor de veiligheid zou dat ook niet goed wezen. Maar het is niet noodig om al dc lantaarns te laten branden. De heer Van den Bout komt op de politie terug, nu zij nul op haar rekwest lieefl verkregen. Zou er, vraagt hij, geen termen wezen haar eeu toeslag te geven. Nu zij geen tractemcntsverhooging krij gen, zal hun dat tegenvallen. De voorzitter: In dc jongste raads zitting is besloten hun toeslag te conti- nueeren. De heer Van den Bout zou hun toeslag willen verhoogen. Er is toch ver schil tusschen een politie-agcnl en een gewoon burger. De politie mag nergens iets aannemen, niets er bij waarnemen en ook niet op den pof koopen. De voorzitter: Maakt U er een voorstel van? De heer Van den Bout stelt voor hun het dubbele van den toeslag tc geven, dien zij thans genieten, en did dus te brengen, op f 2 per week. De voorzitter: Dit voorstel wordt ge- renvoyeerd naar Burgem. en AVeth. i De héér Gelderman stelt voor de hoo rnen aan den huizenkant te snoeien. I)e voorzitter: Er zal gevolg aan ge geven worden. Hierop werd de raadszitting door den vooftitter gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 8