B IJ VOEGSEL Uit Stad ea Provincie. bohourondo b(] de t»d MA AN* DA© 30 OCTOBER 1916, no. 9933. IN MEMORIAIH. In Noordgouwe bebben dit jaar vele sterfgevallen plaats. In den aanvang van bet jaar werden velen in de kracbt van hun leven weggerukt, terwijl in de laatste weken eenigen op meer gcpoeeerden leeftijd overleden. In September stierf de eenvoudige en behulpzame 61-jarige A. Braber, onbe zoldigd rijksveldwachter. Deze man leefde om zoo te zeggen in de vrije natuur. Van daar dat bij door en door bekend was met bet intiemo leven van de vogels en andere kleine dieren. Veel bizonder- heden die de theoreticus in zijn handboek leerde wist hij en nog meer zelfs uit de praktijk mee te deelen. Buiten de ge meente was hjj ook bekend, daar hij zijn vrijen tijd besteedde met het opzetten van vogels enz. Op 4 October overleed onverwachts de neer A. A. Vis, 01 jaar oud, die 28 jaren lid van den Raad, waarvan 17 jaren wethouder, was geweest. In vele besturen had hij voorts zitting, zoo was bij o. a. ook lid van het bestuur van het waterschap Schouwen. Hij exploiteerde ook een cichorie-drogerij, die velen op het land en in de drogerij een aardige verdienste oplevert. Op 26 October overleed de heer J. H. de Vlieger, 71 jaar oud. Deze heeft tal van jaren deel uitgemaakt van een drietal polderbesturen. Hij is bijna 50 jaar dijkgraaf van den Galgepolder, 12 jaar dijkgraaf vanjden Noordgouwepolder en 7 jaar dijkgraaf van den Adriana Jobanna- polder geweest. Om gezondheidsredenen had hij teu vorige jare zijn ontslag ge nomen als dijkgraaf van de beide laatste polders. Hnn asrche ruste in vrede! NOORDWELLE. Bij Kon. besl. van 26 dezer is met ingang van 1 November de heer L. M. Verjaal benoemd tot kommies-verificateur der dir. bel. invoer rechten en accijnzen. WIS8ENKERKE. De volksbibliotheek van het Nutsdepartement „Noord-Beve land" heeft met krachtigen steun van het hoofdbestuur en volgens 't advies der Centrale Commissie voor de Volks bibliotheken in den loop van den zomer een grondige herziening ondergaan. Een groot aantal verouderde werken zijn op geruimd en door nieuwe vervangeD, andere zijn opnieuw ingebonden en het geheel is thans geborgen in een geriefe lijke ruime kast. Vervolgens is een catalogus samengesteld, die gedrukt gratis voor de leden en niet-leden van het departement verkrijgbaar is, bij den heer Hubregtse, Torendjjk te Cortgene, J. Barbier te Colijnsplaat en A. T. C. Swenne te Wissenkerke. Niet-leden be talen 1 centleesgeld per deel. De catalogus, 24 bladzijden, vermeldt ongeveer 500 boeken in verschillende rubrieken, w&ar- vap een voor lezers van 1418 jaar. De schrijvers zijn alfabetisch gerangschikt, terwijl er hier en daar een korte ver melding omtrent het werk aan den titel ie toegevoegd. 0 N D E R W IJ S. ST.-MAARTENSDIJK. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier, met ingang vau 1 Nov., inej. G. A. Laven te Oudeubosch. Vergadering van den Gemeenteraad te Stavsnisse, op Vrijdag 27 October 1916, des voor- middags 10 ure. Voorzitter de heer P. A. Gaiissens, burgemeester. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, werd hu nieuwe raadslid, de heer L. C. Potappel be- ëedigd en als zoodanig geïastalleerd. Voor notificatie werd aangenomen het adres van het comité ter bevordering van geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. De Raad achtte met B. en W., dat er thans geen termen aanwezig zijn om nu reeds over te gaan tot het storten in het aandeelenkapitaal van de N. V. „Spoor Tholen W.-N.-Brabant", met in standhouding evenwel van bet in éen vorige vergadering genomen besluit in zake het nemen van aandeelen en het geven eener subsidie. Als lantaarn opsteker werd met ingang van 1 Jan. a.8. benoemd M. Knuist en als ge meentewerkman P. de Rijke. Inzake de uitvoering der Distributiewet werd benoemd een commissie van bestand, bestaande uit de hoerenC. Broodman en C. L. Potappel, met den heer Burge meester ambtshalve als voorzitter. In verband met de kosten dier distributiewet werd op de begrooting voor 1917 uit getrokken een uitgaafspost van f 1000 en tevens werd de Hoofdelijke Omslag met f 1000 verhoogd, terwijl besloten werd toestemming te vragen om den Hoofd. Omslag te mogen heffen tot een maximumbedrag van f 55C0. Een voorstel van den heer H. J. Dorst, gesteund door den heer C. Broodman, om bij verordening een z.g. „Burgerlijken Stand voor Paarden" te regelen, werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Openbare Gemeenteraadsvergadering te St.-Maartansdijk, op Woensdag 15 October 1916. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering; de notulen der vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. On der de ingekomen stukken komt voor '11 schrijven van dcómnibusondenieming Tholen-—St.-Maarlensdijk, waarin wordt medegedeeld, dat dé onderneming voor nemens is het vervoerlarief met 25 pCt. te yerhoogen, hoofdzakelijk wegens de duurte van het voeder der paarden. De raadsleden zijn allen opk hiervan over tuigd, cn besluiten, dal er geen bezwaar bestaat tegen liet voornemen der on derneming. ffie subsidie loopt alzoo geen gevaar hij IrPpassfög. Daarna wordt ge lezen een schrijven van den heer II. van Nieuwenhuijze, waarin deze verzoekt 'n strook grond van 0 12 M2. in erfpacht te mogen verkrijgen, gelegen op de ge dempte pul bij de schuur van P. Kodde en zulks om daarop te mogen bouwen een pakhuis. De voorzitter merkt naar aanleiding van dit adres op, dal, indien dit pakhuis wordt gebouwd in aanslui ting aan dat van Joh. v. Dammc, er nog 4 M. breedte Overblijft, wat nog wel voldoende is voor de gemeente. De heer Rijnberg verklaart ook geeii bezwaar te hebben, als de voorzitter meent, dat er nog bergplaats genoeg overblijft. De heer llage meent, dat er nog bergplaats ge noeg overblijft. De heer llage voegt hier nog aan toe, dat aan den achterkant ook 'nog een breede strook overblijft, doch wenscht deze niet meer te ver kleinen. Dc voorzitter zegl, er is!door beide aanvragers 6 x 12 M2. gevraagd, dit moet dan zoo blijven. De freer Rijn berg informeert, wanneer met den bouw zou begonnen worden. De voorz. zegt, dal dil niet vroeger dan einde November kan, wanneer de bieten weg zijn, cn zou willen voorschrijven, dat de bouw binnen een jaar vóllooid moet zijn, op poene vaii vervalling der vergunning. De heer Groenewcgc meent, dal 't beter is den bouw binnen 9 maanden voor Ie schrijven, daar bij niet nakoming der voorwaarde', de grond weer bestemd kan worden voor het 'bergen van sui kerbieten. De overige leden vinden dat ook beter en 11a eenige bespreking wordt beslolcn, 0111 den grond iii erfpacht af Ie staan met recht van ops lal, mits hel gebouw binnen 9 maanden voltooid is legen den prijs van I 0,20 per[M2 Voorls wordt gelezen een schrijven van oir. Polvliet, waarin 1 leze mededeelt,- dat dooi de arr. rechtbank te Zierikzee uitspraak is gedaan in zake de procedure van 13 eigenaars van woningen in de Kleine Kaai, en dat 11 eigenaars in 't ongelijk zijn gesteld, zoodat de gemeente deze procedure heeft gewonnen, doch van 2 woningen, zijnde van A. Manneke .en van Ponse, zijn de eigenaars in 't gelijk gesteld, zoodal de gemeente hiervan de kosten zal hebben le betalen, en, voegt de heer Rijnberg ei* bij, natuurlijk ook liet hooger getaxeerde bedrag. De heer Rijnberg informeert ook naar de overige niet genoemde eigenaars. De voorz. ant woordt, dat deze nog in behandeling zijn. Alsnu stelt de voorz. voor om 't bedrag voort vloeinde uit den verkoop der weide, zijnde I' 3358,53, le plaatsen op de 21/» °/o N. W. S. De heer Groene'wege stelt voor 3 0/0 stukken te nemen, daar dit in zijn oog voordeeliger is. De lieer Kloet zegt na eenige berekening, dat liet haast geen verschil uitmaakt. De voorzitter vindt de 2Va de nieest gewenschte en hier toe wordt besloten. Vervolgens stelt de Voorzitter weder aan de orde het verzoek van de afd. Tholen van den Bond van Nederl. Onderwijzers 0111 salarisverbete ring. daar de stemmen hierover in de vorige vergadering andermaal slaakten. Nogmaals zal gestemd worden over de vraag sal ar i s ve rhooging óf duurteloeslag. Met 4 tegen-slem men wordt besloten toe slag le geven. De heer Gaakeer, die weer neigingen voelde opkomen om voor nie mendal te slem men, werd daarin dooi den v oorzitter belet en wilde toen lieele- maal uiet stemmen. Toen werd 't debat weder gc-opend over de voorstellen van de vergadering van 11 Sept. j.l. De heer Kloet had toen voorgesteld f 100 voor de onderwijzers beneden 16 dienstjaren en f 50 voor die daarboven in jarental. De heer Basliaanse stelde toen voor f 50 toeslag voor 1 jaar met ingang van 1 Jan. 1916. Over deze voorstellen werd 1111 gestemd. Het voorstel Kloet verwierf 3 stemmen en Bastiaanse's 4, zoodat liet voorstel Basliaanse was aangenomen. De heer Rijnberg informeerde nu, wanneer ile toeslag begon. De voorziller ant woordde: liet beste zal zijn niet J Oct. 1916, waarop de heer Bastiaanse op merkte, dal dit ook zijn bedoeling was. Vervolgens komt in behandeling dc sal ar is verhooging van den gemeente veldwachter, waarover in de vorige ver gadering ook de stemmen hadden ge staald. Het ging om de vraag, zul het f 40 of f 25 zijn. Met 6 tegen 1 stem werd besloten f 40 te geven. De heer Grpenewege stemde voor 25 gulden. De voorzitter stelt voor 0111 aan mej. Slier, hoofd der bewaarschool, ook 50 gulden duurteloeslag toe le kennen. Dit wordt algemeen goedgevonden. De lieer Gaa keer informeert, of de heer v. Rooi]en ook niet in aanmerking komt; hij is locli hoofd. De voorzitter antwoordt: L)aar krijgen we straks iets anders vau ter behandeling. Vervolgens neemt de voorzitter liet woord en zegt: Daar de onderwijzers allen toeslag hebben ge kregen, stel ik voor 0111 aan alle gemeente ambtenaren een duurtetoeslag te verlee- nen. Na eenige besprekingen wordt voorgesteld om 10 0/0 te geven aaii die ambtenaren, welke een salaris 'genieten de f 500 niet. te boven gaande. Zij, die een hooger salaris genieten, zullen 5 o/0 van huil salaris ontvangen. De burge meester geeft te kennen, dat hij niet in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5