NI1PWSTIJDIN81N. BIJVOEGSEL t»u VRIJDAÖ 37 OCTOBER 1910, bo. 9933 NEDERLAND. Oogeldige Statenverkiezing ARNHEM. Tengevolge van een uit spraak" van de air. rechtbank alhier, is de verkiezing van den heer Paauwen als lid der Prov. Stalen van Gelderland ongeldig, zoodal binnenkort een nieuwe verkiezing in het district Kist zal plaats hebben. De onlasten la DJiimbi. 's-GRAVENHAGE. (Off.) Bij 'l Depar tement van Koloniën zijn de volgende berichten van den Gouverneur-Generaal van Ncd.-Indic ontvangen: Onderafdeling' Rawas. De hoofdleider van den opstand, Glambit, is gevangen genomen. Drie voormannen van minder beteekenis moeten zich met enkele vol gelingen in de buurt van de petroleum- velden ophotiden, en worden door de patrouille-De Quant achtervolgd. Bij een treffen in de nabijheid van Soeroelangoen Rawas is een honderdtal opstandelingen builen gevecht gesteld, hetgeen een diepen indruk maakte. De bevolking keert op weinige uil zonderingen na, naar hare dessa's terug.' De bevolking der Docsocns langs de Batïing Hari, boven Moeara Tembesi, heeft zich bereid verklaard de daar toe vlucht zoekende opstandelingen op le vangen en uit le leveren. Tegen het mijnengevaar. ROTTERDAM. De „Batavier IV zal naar Vlissingen vertrekken, alwaar a s. Zaterdag proeven met 't vaartuig zullen worden genomen met een installatie ter bescherming tegen mijnengevaar. De schout-hij-nacht Goedhart heefteen machinerie uitgevonden, die de schepen tegen mijnen kunnen beschermen. Dit toestel kan aan liel voorschip van ieder vaartuig worden aangebracht. De firma Muller Co. alhier heeft zich. bereid verklaard, de installatie aan de Batavierboolen te laten aanbrengen, indien de proefnemingen naar wcnsch zullen slagen. Woensdagnacht onlslond er twist tusschcn bewoners en bewoonsters van woonwagens, die zich aan den Hofweg te Overschie ophouden. De 36-jarige C. Anraadt, Huisvrouw van .1. Danen, werd daarbij met een revolver doodge schoten. De vermoedelijke dader W. V. N., is door de politie aangehoudenen ter be schikking gesleld van den burgemeester van Overschie. Ilel lijk is in beslag genomen en zal gerechtelijk geschouwd worden. Omtrent bovenst aanden moord ver neemt men nog: Toen een heer uit Delft des avonds laat van Rotterdam naar huis fietste, werd liij door een paar kleine kinderen tegengehouden, die hem huilende toe riepen: „Soele moeder hadden dood geschoten". De fletser stapte af en zag daar in het gras een vrouw hevig bloe dende aan hoofd en borst. Onmiddellijk begaf hij zich naar Overschie ter ont bieding van een geneesheer, die slecnls den dood, die spoedig moet zijn ingetre den, kon 'constateeren. Inmiddels waren ook ^burgemeesters en de veldwachter gewfSrschuwd, die mei een juist passee- rende. militaire, auto naar de plaats van de misdaad waren gegaan De vermoe delijke dader, die eerst den weg was opgegaan, maar later terugkeerde, werd door de kinderen, van wie de oudste ongeveer 15 jaar was, aan <1- politic aangewezei en gearresteerd. De man van het slachtoffer moet op hel oogen- blik tc Dordrecht in voorarrest zitten. De vijf kinderen werden dooi' de bewo ners van de andere woonwagens opge nomen De koopman in vleeschwaren A. van den Hek te llillegersberg heeft naar aanleiding van een artikel, onder den titel A. van den Mek, leverancier van bedorven levensmiddelen, opgenomen in hel blad De llandelsprolector, een aan klacht ingediend legen den verantwoor delijken redacteur van dat blad, W. H. Broekhuis alhier, ter zake vaii eenvoudige beleed iging. Smokkelaargneet GENNEP. Niet minder dan 24. per sonen werden van hier onder politie toezicht naar 's-IIcrlogenboscli gevoerd, om daar ter plaatse de hun voor smok kelen opgelegde straffen te ondergaan. WAALWIJK. Alhier heeft Dinsdag een Belgisch vluchteling een aanslag ge pleegd op zijn kosljuffrouw. Met een scheermes trachtte hij haar den hals af te snijden. Een Belgisch geïnterneerde die juist voorbij kwam, sloeg den man met een slok hel mes uit de hand. De Belg zette liet daarna op een loepen, achtervolgd door militairen. Aan liet station sprong hij.in een sloot. Militairen haalden hem er uil en leverden hem aan de politie over. De verwonding van de vrouw is nicL ernstig. Uit Stad en Provincie. ST.-MAARTENSDIJK lil de Woens- dag 1.1. gehouden vergadering van den gemeenteraad werd behandeld een ver zoek van de omnibus-onderneming op hel eiland Tholcn om vergunning de vervoertarieven met 25 o/ole verhoogen. De rand Ivad hiertegen geen bezwaar. Aan den heer H. v. Nieuwenhuijzen werd een slulc grond in erfpacht ge geven met liet recht van opstal; de ver gunning houdt in, dat binnen 9 maan den liet terrein moet bebouwd zijn. Het salaris-adres van de onderwijzers kwam weder in behandeling. Er werd gestemd over de vraag: salarisverhooging of duürleloesLag. 2 leden verklaarden $ch voor salarisverhooging, de overigen voor duurleloeslag. De onderwijzers krijgen alzoo dUurteliK'slag en wel tol een be drag van 1' 50. ingaande 1 October 1917 De_ overige gemeente-ambtenaren krij gen .10 o/o dir.irletoeslag tol een salaris" v.m i 5un. een hooger salaris dan f 500 genieten. krijgen 5% toeslag v.:n hun salaris. Itet hoofd der bewaarschool krijgt ook J'50 toeslag-de veldwachter krijgt een, salarisverhooging van f 40. De burgemeester verlangde geen duurle loeslag en de gemeente-geneesheer werd uitgeschakeld. Ilel hoofd der openbare school had een afzonderlijk adres om salarisverbetering ingezonden, benevens een voorslel om van de openbare lagere school 1e maken een school voor uitge breid lager onderwijs. De gemeenteraad gaf met algemeene stemmen te kennen dat hij voor geen U. L. was. 't Hoofd der school kreeg ook geen salarisver hooging. Op voorstel van den heer J. Bastiaanse werd hem ook dezelfde duurteloeslag toegekend als aan de on derwijzers. Tot ambtenaar ter secretarie werd aangesteld op een salaris van 1' 100 ipcr jaar de lieer Joh. v. Nieuwenhuijzen. Uitvoerig verslag in een volgend no. Bom of bus Men verneemt, dal nog een tweede bom of bus moet zijn neergeworpen door de Zeppelin, die Zondagnacht hoven Gorkum voer. In een weiland bij Arkel, dicht in de nabijheid zijn overblijfselen gevonden van een Iweede projectiel, en is een gal in den grond geslagen. Het staat evenmin als in het andere geval vast of liet overblijfselen zijn van een bom of van een bus. De restanten, die. gevonden werden, zijn in beslag genomen, om te worden onderzocht. Vergadering van den Gemeenteraad te Dreischor, gebonden op Woensdag 25 October 1916. des namiddags ten 2 ure. Voorzitter, de heer E. 11. P. v. Naliuijs. Apnwezig alle leden. De voorlezing der notulen wordt lot de volgende vergadering aangehouden. Mededeeling wordl gedaan van de kas opname van den gemeente-ontvanger op 30 September j.l., waarbij boeken en kas in orde werden bevonden. Voorts dat de plattegrond van het voormalig slot „Windenburg" weer vöor een tijdvak van 7 jaren verhuurd is aan den legen woord igeri pachter. Tol lid van liet burgerlijk armbestuur wordt met algemeene stemmen herbe noemd liet periodiek" aftredend lid J. de Waaijmede aanbevolen was de heer J. W. v. Bloois. Burgeni. en Weth. stellen hierna voor om liet terrein waar thans de nieuwe weegbrug wordt gemaakt, te verhuren tegen 25 cent per M2. Conform dit voor stel werd besloten. Aan de orde .komt thans de behande ling en vaststelling van de gemeente- bcgrooling voor den dienst 1917. Burgem. en Wetli. stelten voor de post onvoorziene uitgaven 'met 1' 90 te ver hoogen om' 'n schrijfmachine te kunnen 1 aankoopen. De heer Der \yeduwen is van oordeel, dal hiervoor de secretaris moet zorgen en niet de gemeente. De andere leden rneënen, dat een schrijfmachine nuttig is, in den geest van den lijd en papier uitspaart. De post wordt hierna met f' 90 verhoogd en een schrijfmachine zal worden aange schaft. Bij de post „salaris veldwachter" merkt de lieer Der Weduwen op, dal deze ra-et f 75 is verhoogd, waar hij niels legen heefl, mafte het verwondert hem, dal de gemeente-werkman ook niet is verhoogd, zulks komt piet op de be- grooling vpor. De voorzitter: „U kunt zelf een voor stel dienaangaande doen!", waarop de lieer Der Weduwen voorstelt om ook den gemeente-werkman met f 75 te ver hoogen. De beide wethouders zijn hier legen 'pmdat genoemde werkman nog maar kort geleden in dienst is. De voorzitter: Ik kan niet zeggen, dat hij te veel heeft. Wanneer nu de Raad het goed vindt, zou ik 't gedane voorstel willen wijzigen en liet salaris me,t 1 Jan. f917 met de helft van f 75 verhoogen en 1 Januari 191S weer. Overeenkomstig dit advies werd be sloten. De jaarwedde van den klokkenist wordt met f 10 verhoogd en alzoo ge bracht op f 60. De jaarwedde van den spuimeester, waarover reeds in de vorige vergadering was gesproken, wordt op voorstel van den voorzitter met f 15 verhoogd en gebracht op f 90. De heer J. J. Klompc wenscht nog even terug te gaan naar den post „toelage voor hel ziekenhuis te Noordgouwe". Hij acht verhooging van dien post wensche- lijk, daar van deze inrichting door velen wordt geprofiteerd. Den heer Van "der Doe verwondert hel, dal nog om geen verhooging is gevraagd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 9