ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 27 October 1916 EERSTE BLAD. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. Ingezonden Mededeelingen. Herfstgedachten. (Zlerlkzeesch ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30 Franco per port- l.fiO Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummert- 0,06 Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag Courant). 73«te JAARGANG. - If. 9922. Oirvoteuri A. J. 0E LOOZE Jr. A. FRAMKEL. ADVERTENTIEN. Van 14 regels f 0,40 Elke regel meer - 0,10 Reclame! per regel- 0,15 Bjj contract belangrijke korting. Inaending op den dag ran uitga»* j66i s..so ore Dit nummer bestaat nit 3 bladen. Oorlogsoverzicht. De Franschen hebben, begunstigd door een dikke mist, bij Verdun op tie Duitsche troepen een beteekenisvolie overwinning behaald. Na een geweldig artillerievuur hebben zij aangevoerd door Generaal Mougin, de steengroeven van Haudroumont, liet fort cn het dorp Douaumont en dc batterij van Dam- loup veroverd. Zij maakten 5000 gevan genen, waaronder 130 officieren. De opperbevelhebber van 't Fransche leger generaal Joffre, was getuige van den strijd. Het schijnt, dal de Duitschers troepen, die zij noodig hadden voor het t Oostelijk gevechtsfront, aan Verdun ont trokken hebben, hetgeen vermoedelijk aan den Franschen generalen staf be kend was. Deze maakte natuurlijk van deze wetenschap handig gebruik. Alles werd in de grootste stilte voor den aanval voorbereid. En de Duitschers, hierop niet bedacht, daar zij meenden, dat de Franschen al hun macht aan deSomme geconcentreerd hadden, konden het be kende fort en het dorp Douaumont niet behouden. Welke gevolgen de herove ring van een en ander door de Fran schen voor de verdere krijgsoperaties aan hel Westen zal hebben, moet men afwachten. In de Dobroedsja zetten de over winnende Duitsche, Oostenrijksche en Turksche troepen hun opmarsch voort. Het Russische-Rumenische leger tracht in allerijl naar 't Noorden te ontkomen. f Reeds gaf het Cernavoda, een plaats van 3500 zielen, prijs. Deze plaats, die door de troepen der Centralen reeds liezet is, heeft èn om het bruggelioofd èn om de beroemde Donaubrug een stra tegische beteekenis. Het bruggehoofd diende voor de verdediging van de spoor lijn Boekarest—Constanza. De Donau brug, een meesterstuk van moderne ingenieur>kunst, die millioenen gekost j heeft, en waaraan vijf jaren lang ge- arbeid is geworden, hebben de Rume- t niërs in de lucht laten vliegen. Zij deden dit natuurlijk met het militaire oogmerk, f dat de Centralen er geen gebruik van konden maken. De geheele brug echter zal wel niet vernield wezen. De funda menten zullen waarschijnlijk wel be houden wezen, zoodat het leggen van een noodbrug aan de genie der Centra len niet zoo moeilijk zal vallen. In Constanz hebben de Centralen ont zaglijke voorraden oorlogsmateriaal «en levensmiddelen buit gemaakt. Van de petroleumbassins was er slechts één door de Russische vloot in brand ge schoten. De overige, waarvan de waarde in de millioenen loopt, zijn in onge schonden toestand in handen van de Centralen gevallen. Ook in Zevenbergen zet generaal Von Falkenheijn den opmarsch voort Door de Predealpas rukt hij met zijn troepen voorwaarts, teneinde Rumenië binnen te dringen en zich van Boekarest, de hoofdstad, meester te maken. De ge wichtigste passen, dc Roode Torenpas en de Vulkaanpas, zijn reeds door de Duitsche en Oostenrijksche troepen be zet. Rumenië verkeert thans in een hache lijke positie. De vraag is, of Rusland, dat reeds in dezen oorlog 8Va millioeji menschen verloren heeft, bij machte zal wezen Rumenië te redden. De vriendelijke betrekkingen lusschen Griekenland en de Entente schijnen hersteld te wezen, 't Leger zal niet naai den Peleponnesus gevoerd worden, maai de Koning heeft er in toegestemd 60000 man van het leger naar huis te zenden. .Welüoht hebben de gebeurtenissen in Rumenië de gealliëerden eenigszins zachter ten opzichte van Griekenland gestemd. NIEUWSTIJDINGEN. CANADA. FARNHAM. Bij 'n brand in 'l St.- Elisabeth-Ziekenhuis, ontstaan door een gebrek aan den schoorsteen, zijn 5 kin deren gedood en 25 gekwetst, 15 worden vermist. ENGEL i VD. Maandag is te Londen op 68-jarigcn leeftijd overleden Sir Joseph Beecliam, de man van de Beechampillen. Of eigen lijk was liet zijn vader, Thomas Becch- man, die een jaar of 63 geleden met de zaak begon. Voor een commissie heeft Sir Joseph een paar jaar geleden ge tuigd, dat er dagelijks aanmerkelijk meer dan een milltoen van zijn pillen werden verkocht. De inkomsten Indroegen een 360.000 p. st.aan advertecrcn werd er jaarlijks iets meer dan 100:000 p. st. uil- gegeven. Sir Joseph was een weldoener in' hel grool en heeft kapitalen wcggcgevcnaan allerlei liefdadige en nutlige instellingen. Tevens was hij een grool bewonderaar van de opera en van muziek in, hel algemeen. Laatstelijk heeft hij eenigc van de grootste schouwburgen in Lon den aangekocht. In. 1911 werd hij ge ridderd en in 1914 met een baronet- schap geadeld. Voor zijn belangstelling in de Russische opera en het Russische ballet heeft hij nog de Slanislasordc gekregen. Hebben de pillen dan mis- j schien de lijdende menschheid weinig geholpen, aan allerlei instellingen van nut en kunst zijn zij onmiddellijk len goede gekomen. j Uit Stad en Provincie. Waterschapsbesturen. ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit van 25 dezer is benoemd tot heemraad van het Waterschap Schouwen de heer J. W. Gast te Brouwershaven. Woensdagnacht is op de Oosler- Scheldenabij de gasboei van het Kceten, een vaartuig, geladen met bieten gezonken. De opvarenden zijn door de bemanning van de sleepboot, welke schip op sleeptouw had, gered. Het huis op de Oude Haven, het welk vroeger door jln*. L. Schimrbequc Bocije be\\oond werd, en hetwelk nu bewoond wordt door onzen gemeente ontvanger, den heer Beelaerts van Emniichoven, heeft, gelijk men weel, een j algeheele metamorphose ondergaan. In dit antieke huis bevonden zich ook zeer mooie plafonds, die door de vaardige j hand van den heer C. C. Timmerman, metselaar alhier, in den ouden stijl zijn gerestaureerd. Ook de mooie voorgevel van dit gebouw werd door hem in den alouden toestand teruggebracht. OUWERKERK. De gemeenteraad alhier heeft lot gemeente-werkman be noemd den heer C. Kwaak. SIRJANSLAND. Zondag a.s. speelt de militaire voetbalvcreeniging „S. F. B.' van hier, een wedstrijd tegen „Z.V. V." uit Zierikzee. Dc wedstrijd vindt plaats te Sirjansland, des namiddags 2 uur. ST.-ANN AL AND. Donderdag had -aan de haven een ongeluk plaats, dat be trekkelijk goed is afgeloopen. Op de helling van de kaai stond een met bieten beladen wagenwaarvan de paarden waren afgespannen. Door een voorbij- rijdenden wagen in beweging gebracht, liep hij voort en deelde zijn beweging mee aan 'n wagen, die iets verder stond en ook geladen was, eveneens zonder paarden. Aan den kant bij het water stond het karretje van den melkboer J. V. Een der wagens rijdt daartegen aan, Waardoor, behalve andere averij, de as op 2 plaatsen brak. Hierbij bleef het ongeluk. De man zelf was niet gedeerd. Hij had anders maar even den tijd gehad zich te verwijderen. Wat er verder had kunnen gebeuren? Hoe gemakkelijk had de disselboom, die nu tusschen 'n span paarden terecht kwam, deze kunnen treffen en dooden. Ook was er kans ge noeg, dat er een van den kant op een schip was terecht gekomen. Wat meer voorzichtigheid diende 'er in acht ge nomen te .worden. MIDDELBURG. Tijdens de wekelijk- sclie markt werden Donderdag alhier aangehouden een vrouw uit Vlissingen en haar 13-jarig dochtertje, die beiden diefstal pleegden ten nadeele van markt kooplieden. De politie heeft in beslag genomen het lijkje van een kind van 8 weken, waajvan de moeder met nog drie andere kinderen na uitzetting uit de woning in 'n eigen gemaakte tent pp 't Bolwerk woonde. De omstandigheden, waaronder hel kind overleed, gaven aanleiding lot hel instellen van een nader onderzoek. RECHTZAKEN. Postdlefctal. MIDDELBURG. De rechtbank alhier heeft naar dc openbar terechtzitting verwezen de zaak legen den poslconduc- teur v. d. M. uit Ylissiugeii, beklaagd van diefstal van aangeleekende stukken uil Amsterdam naar Parijs verzonden over Vlissingen en Engeland. Dc M. is thans gedetineerd le dezer stede. P-ging tot moord. De zaak legen .J. V., grondwerker te Clinge, thans gedetineerd le Middel burg, beklaagd van poging tot moord, gepleegd te Clinge in den avond van 23 Augustus j.l., door aldaar op zekeren B. drie revolverschoten te lossen, waar bij R. in "den arm werd verwond, is naar dc openbare terechtzitting ver- 0 N D E R W IJ S. Benoemd lot onderwijzeres, aan de school voor g. 1. o. 3e kl. no. 97 te Rot terdam, mej. L. II. de Vos aldaar, geb. Ie Zierikzee. DUIVENDIJKE. Tot onderwijzeres aan een school voor uitgebreid, lager onderwijs 2e klasse le Rotterdam is be noemd mej. J. J. de Keijzer te' Heenvliet, vroeger hier woonachtig. Tot de lessen der Jjijkslandbouw- winterschool te Goes is alsnog toegelaten R. J. W. Gaanderse te Zierikzee. Visscherjj Berichten. BRU1NISSE. De laatst" dagen vinden hier vele handen werk door 't inmaken van mosselen. Een tweetal firma's hou den zich daarmede bezig. Dc mosselen worden in verschillende huisgezinnen gepeld en gekookt en dan bij" de betrok ken firma's gebracht om ingemaakt te worden. In vaten van verschillende grootte worden de ingemaakte mosselen naar Duitschland gezonden. Een en ander geeft een aardige verdienste, wat vooral in dezen duren tijd zeer welkom is. Ook in de Klundert houdt men zich met het inmaken van mosselen bezig. Uil déze gemeente zullen enkele per sonen naar die plaats vertrekken om bij den inmaak behulpzaam te zijn. Er wordt daarvoor een loon van f 15 a 1' 16 gegeven. Mocht de sardijnenvangst wat meeloopen, dan kan daar ook nog al geld mee verdiend worden. Reeds nu wordt de gelegenheid aangeboden ze liieri n de haven tol concurreerende' prijzen af te leveren'. Hoewel de wereldoorlog buiten de grenzen van ons vaderland nog fel woedt en tengevolge daarvan vele steden en dorpen in het buitenland ontvolkt zijn, staan oogenblikkelijk in onze gemeente weinige huizen onbewoond. Zelfs heerschl er met het oog op de omstandigheid, dat vele landbouwers op dit eiland zich gaarne metterwoon in „de stad" zouden willen vestigen, feite lijk gebrek aan woningen. Wel zijn in de laatste vijftal jaren op verschillende punten van de stad nieuwe huizen verrezen, en vele oude gebouwen zoodanig verbouwd, dal zij met nieuwe kunnen worden gelijk gesteld, maar al deze werden of door de eigenaars zelve onmiddellijk betrokken, óf vonden ter stond huurders- of koopers. Wegens dc behoefte dus aan huizen welke, nu het den landbouwers in het algemeen uitnemend naai* den vleesche gaat, steeds grooter wordt, zou het dunkt me, raadzaam wezen thans wo ningen te bouwen, en daarmede niet te wachten, totdal het gunstig getij ver loopt. Het bezwaar, dat de meeste bouw materialen, evenals al de levensbenoo digdheden door den oorlog aanmerkelijk in prijs zijn gestegen, mag geen over wegend gewicht in de schaal leggen want het laat zich aanzien, dat die prijsverhooging nog ettelijke jaren zal aanhouden, omdat, wanneer de wereld- ".'fis zal hersteld zijn ni a' dc sl.iten, waarin de. oorlog gewoed heeft, voor den opbouw van de vele steden en dor pen, die geheel of ten deele verwoest zijn, de vraag naar bouwmaterialen zoo reusachtig groot zal wezen, dat van een prijsverlaging zeker geen sprake zal wezen. Om echter le kunnen bouwen, moet men in de allereerste pluals over ter zinen kunnen beschikken, die als gun- itig gelegen daarvoor geschikt zijn. Een terrein althans komt, nu dp heer Korteweg alhier, blijkens 'n advertentie in hel vorig nummer van ons blad, oornemens is den grond, die aan het erlengde van de Lange Nobelstraat ligt, oor bouwterrein le bestemmen, voor woningbouw open. Wordt, waarop groot kans beslaat, dal voornemen verwezenlijkt, dan zullen daar Ier plaatse' in dezelfde rooilijn, waarin de huizen liggen, die indertijd! •door wij len den lieer Franken uit Trans vaal zijn, gebouwd, een elf lal sierlijke woningen, met voortuinen aan de over zijde van den le maken weg verrijzen, hetgeen voor onze gemeente een zeker niet te versmaden aanwinst zal wezen. mi dan kan het niet uitblijven, of op den duur zal dc aldus verlengde No- belstraat door een bruggetje met het Tramstation verbonden worden, heizij dat de ingezetenen in een "goedgeefschc bui een dergelijk bruggetje aan de gemeente len' geschenke mochten aan bieden, hetzij dat de gemeenteraad tol het inzicht komt zich aan den aanleg er van niet le kunnen onllrekken. Voor de verbetering toch van dc ver keerswegen kan in 't welbegrepen ge meentebelang niet genoeg gedaan wor den. In hel algemeen worden, met uit zondering van enkele voorname punten van de gemeente, deze het harde woord moei er uit stiefmoederlijk bedeeld. De bestraling immers laat in vele ge- deel len der'stad le wenschen over, en kan den toets der vergelijking met andere genieenten van gelijke groölte nis Zierikzee kwalijk doorstaan. De vreemdelingen dan ook, die Zierik zee bezoeken, klagen steen en been over de slechte bestrating in onze gemeenlc Om slechts een voorbeeld le noemen, de H oogemolenstraat verkeert in dit op zicht al in een hoogst deerniswaardigen toestand. De Edelachtbare Hoeren van onzen gemeenteraad, waarvan er eenige op de welbeslraalle Oude Haven wonen, heb ben er geen last van. Maar de dagelijksche bezoekers van deze straat, waartoe ook schrijver dezes behoort, kunnen liet aan hun zelfs voor dezen lijd liooge schoenmakersrekenin- gen geducht bespeuren. Nu ik toch over de Iloogeinolenslraal aan het schrijven ben, wil ik ook wel eens een hartig woordje over 't daaraan grenzend Vrije spreken. Het Vrije heeft in het geheel geen bestrating. Waarom niet? Het is toch een weg, die dag in, dag uit, zoowel op werk- als op Zon- en feestdagen een vrij druk verkeer heeft. De leerlingen, die de Ambachtschool cn Avondschool voor Vakonderwijs be zoeken, maken grootendeels van 'l Vrije en niet van het Lange Wekken gebruik. Zij, die zich naar het Slingcrbosch willen begeven, om er van de schoone natuur le genieten, of om er te wandelen, maken grootendeels van het Vrije ge bruik. Zij, die in het centrum der gemeente wonen, en naar het Tramstation willen gaan, maken grootendeels van 'l Vrije gebruik. Nu spreek ik nog niet eens van hen, die in of nabij het Vrije wonen. Op hun belangen immers behoeft men niet te letten. Zij mogen belasting betalen. Maar met die andere talrijke groep der bevolking, die dagelijks door "liet Vrije komt, dient men toch wel eenigs zins rekening te houden. Want hoe ziet het Vrije er uit. Als het mooi "weer is, is het begaan- baar. Maar o wee als het regent, sneeuwt, of hagelt. Dau is het een ware modderpoel, zoodal liet moeilijk is zich een wqg le banen. Het dagelijkscli bestuur der gemeente en ook de lieeren raadsleden weten heel goed dat dit zoo is, maar zij deden tot heden toe niets om aan dien zoo trcu- rigen toestand een afdoend einde te maken. Het is te hopen, dat zij in deze hun passieve houding spoedig laten varen. Een verbetering, waarbij men afdoende gebaal is, kan slechts daardoor verkre gen worden, dat men het Vrije, evenals indertijd den Grachtweg, bestraat. En hiermede zoude ik dezen brief kunnen eindigen, ware liet niet, dal ik nog wal op hel hart heb. Met stijgende verbazing heb ik n.l. ontwaard, dat de prijs van de cokes door de directie der gemeente-gasfabriek lot de verbazende en ongekende hoogte van 95 cent per Mud is opgevoerd. Lettend hierop, vraag ik me af, hoe in dezen tijd, waarin een groot deel der bevolking reeds zwaar gebukl gaal onder de hooge prijzen voor levensmiddelen, de directie lot zulk een prijsverhooging kón besluiten. Zierikzee, 27 October 1916. BRINIO. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cta. De uitwasemingen van den herfst zjjn evon gevaarlgk als die van de lente Indien men moet passen op de storingen die voortkomen nit den levensdrang, waardoor ziek het nieuwe jaar getijde kenmerkt, zoo uiott men eveneen* zich in acht nemen tegen den invloed van het najaar op het organisme. Evenals in de lente, verandert in den hêrfut het bloed in zeker opzicht, van eigenschappen. Het moet dan een rjjkore voeding opnemen, om aan het lichaam een voldoenden weerstand tegen de koude en de vochtigheid te kunnen geven. Maar het zal dit niet bchoorlgk kunnen doen, dan indien men gezorgd heeft bet van zjjne onzuiverheden te verlossen en zijne kracht, d e door de zomerwarmte is verminderd, te hernieuwen. Deze aanbeveling is gericht tot iedereen, maar voornamelijk tot hen, die verzwakt of o/verwerkt en daardoor arm aan bloed zjjn. Men moet niet vergeten, dat de herlt even goed als de lente, het kritieke jaargetijde is voor de bloedarmeo, voor de zwakken van allerlei soort en ook voor hen wier maag slecht werkt Voor die allen is een kuur met de Pink Pillen bjjzonder noodzakelijk om hun verarmd bloéd te herstellen, hunuo verzwakte zenuwen te ver sterken en eon goede werking vau hun vet- teringstoestel te verzekeren. Do Pink Pillen hebben merkwaardige hoedanigheden als her steller van het bloei en versterker der zenuVen. Zy wekken het organisme krachtig op en heb ben den besten invloed op de maag door de eetlust en do verteringsfut.cties in werking te brengen. Een kuur met de Pink Pillen ia, zooals men zich daarvan door de aanhoudend geplubli- ceerde getuigschriften kan overtuigen, de krachtigste geneeswijze in alle gevallen van verarming van het bloed of van verzwakking van het zenuwstelsel De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,— por 6 doozen bfl het Hoofd- Depöt dor Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam i voor Zierikzee en Omstreken bg J. W. Önddo, drogisterij, Oude Haven; firma W. v d. Leur, Kaaivtraat, Steenbergen', M. Schot te 'Vholen en in tdle goede apotheken en droginterjjon. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Grond wetsherziening. De heer De Jong betoogt, dat geen eokel argument is aangevoerd, waarom aan viouwen kiesrecht zou moeten wor den onthouden. Spreker stemt in met het onderwijsartikel, zal echter mede werken aan iedere redactieverbetering, welke met behoud van den geest van het compromis, beter zal uitdrukken hoe men staat ten opzichte van de openbare ichool, waarvan het bestaan ook ver zekerd moet z\jn. De heer Marchant betoogt, dat de heer Troelstra een carricatuur heeft ge geven tan het historisch materialisme en ontkent dat dit de bron zou zyn voor algemeen kiesrecht. Hjj ontkent, dat de organische staatsleer spec fiek rechts zou zijn en wyst er op, dat vele voorstan ders van deze staatsleer voorstanders zjja van algemeen kiesrecht. Aigemeen kiesrecht is niet zniver een socialistische bewegiDg; vrijzinnigen zijn er niet voor omdat zy de sociaal-democraten zouden moeten naloopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1