BIJVOEGSEL bohoorende by de ran WOENSDAG 25 OCTOBER 1916, no. 9921 Landbouw en Veeteelt. Kunfttmestroorzteii log. Mogen de landbouwers al wat geld verdienen, ze hebben ook grootere uitgaven de doen dan in gewone lij den. De kunstmest kost enorm en de voorziening ervan, vooral die door de Kunstmeslcommissie is zeer ge brekkig. Zoo weten we bij ondervinding, dat er heel wat bestellingen op louter formecle grondjen verminderd of ge schrapt worden. En dan krijgen de menschen 15 o/o van de bestelde super en 10 o,o van het chilisalpeter. En dan voor wat voor prijzen! ITet zijn in derdaad oorlógsprijzen; ongehoorde prijzen worden b.v. betaald voor su perfosfaat en zwavelzuren ammo niak. De prijzen eli de levering van kali- zoulen hebben tot heden daarop een uitzondering gemaakt. Op zeer regel matige wijze, op den afgesproken tijd en tegen njet zulk een ongehoorden prijs "is het 20".. kalizout geleverd, alsook de patentkali. Er is dan ook verbazend veel kalizout in Nederland ingevoerd. Het kalisyndikaat heeft zich inderdaad goed gehouden en de boeren niet gevild. Sedert 15 'Mei 191(3 zijn meer dan 1G000 wagons 20 o/o kalizout ingevoerd a I' 3,46 (op wagon Stassfurl). De patentkali kost I' 7,0(5 per 100 K G. wagon Stassfurt. Die prijzen zijn, in aanmerking genomen, de onge wone Lijden, niet zoo hoog. In eik- geval, liet zijn geen oorlogsprijzen. Ongelukkig zullen de prijzen om hoog gaan. Na 1 December is de 20 C/'o kali zeker 30 ets. èn de patent kali 60 ets. per 100 K G. hoogcr. Daarenboven is de beschikbare voorraad ook verminderd. Na 15 Januari 1917 worden in liet geheel geen bestellingen op kalizouten meer aangenomen. Ik waarschuw dus hierbij de land bouwers, dal ze zich moeten haasten. Voor 1 December gelden nog de oude prijzen. Na 15 Januari is er niels meer. Wie dus nog 20 o/o kalizout wil hebben of patentkali, vrage aan stonds kaarten bij zijn vereeniging of leverancier. Raadsvergadering te Noordgeuwe, o]) Dinsdag 21 October 1916. Voorzitter de lieer Van Nahuys. Alle leden één vacature waren tegen woordig. Bij den aanvang der vergade ring herdacht de voorzitter niet waar- deerende bewoordingen hel plotseling overlijden van den heer Vis, die 21 jaren raadslid, waarvan 17 jaar wethouder, was geweest. liet jongste lid, de heer Schikker, vereenigde zich geheel met de woorden van den voorzitter en ze iel e dat hij de adviezen van den heer Vis zeer op prijs stelde. Voorlezing werd gedaan van de goedkeuring door Gedep. Stalen van de wijzigingen in de begroo ting 1916 en van het proces-verbaal der kasopname van den ontvanger. Ingeko men waren een tweetal reclames II. O. die, daar zij te laat waren ingeleverd, ter zijde werden gelegd. Door ds. Van Doorn was gevraagd lot verdere voor koming van ongelukken, om in de poli tieverordening een bepaling op te nemen dal hel verboden is te rijden met fietsen en motoren op de straat, langs de huizen. Men zal overwegen een dergelijke be paling in de verordening op te nemen. De verhuring der tuintjes tegen den ouden prijs aan dezelfde huurders werd door den Raad goedgekeurd. Nu kwam aan de orde liet vaststellen der begroo ting voor 1917. In afwijking van die over 1916 werd bepaald: a. dat het onderhoud van de gemeentekamer van l' 25 op f 3.3 zou gebracht worden; b. dat het traktement van den veldwachter van f 500 op I 550 zou komen; c. dat de jaarwedde van mej. Wiskcrke zou verhoogd worden voor het onderwijs in de handwerken buiten de gewone school uren met I 25. Deze verhooging. zal reeds over 1916 worden uitgekeerd; d. dal aan Joh. de Blonde voor liet onder houd der school een verhooging zou worden toegestaan van f 20. Deze post kwam nu op f 100; e. dat aan den tele foonhouder Romeijn een toelage van f 10 zou worden toegekend; voor de tele foonaansluiting van de gemeente met de woning van den burgemeester werd f 40 uitgetrokken; g. aan den veldwachter werd opgedragen te zorgen voor de ver lichting van liet dorp en onder Schudde- beurs. Ilij zal daarvoor een beloóning. van I' 110 genieten; h. dé subsidie van het burgerlijk armbestuur werd ge bracht op I' 960; i. naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin werd den veldwachter over 1916 een duurteloeslag van f 25 toege kend; lot uilvoering van de distributie- wet werd een post van f 1000 op de jbegrooting gebracht. Als gevolg hiervan zal een verhooging van het maximum van den II. O. tol een bedrag van f 4500 worden aangevraagd. Tijdens de behan deling der bcgrooling gaf de heer Schikker te kennen, dat het Item zeer bevreemdde, dal de burgemeester de ver gaderingen van de burgemeesters ter bespreking van de uitvoering der distri- buliewel niet bijwoont. Hij achtte'liet inN liet belang der gemeente, dat de bur gemeester die vergaderingen bezoekt. De burgemeester zegt, dat hij zijn gezond heid niet wil opofferen voor 'l bijwonen van die vergaderingen; bovendien krijgt hij toch schriftelijk bericht wat daar verhandeld is en heeft de secretaris een vergadering bijgewoond. Dc heer Van Gastel beklaagt zich over de prijsbe paling van het opgevorderde hooi. Beide punten gaven nog al aanleiding lol een vrij heftige discussie. De openbare ver gadering was hiermee ten einde en daar nog een paar reclames II. O. behandeld moesten worden stelde de voorzitter voor om# de pers het wachten te besparen (de verslaggever stelt dit zeer op prijs), de gebruikelijke rondvraag te houden. Bij (lie rondvraag besprak dc lieer De Kalei- de. bestrating hij de schilderswerkplaats van P. Daleboul: de lieer Schikker hel' dikwijls onbegaanbare vóetpad van hel dorp lol het ziekenhuis en dc. heer De Vlieger den gevaarlijken afrit van den dijk op hel einde van den Kloosterweg. Daar déze drie zaken deels liet particu lier lielang, deels het beheer van den polder raakten, werd hierop niet verder ingegaan. Dc openbare vergadering werd nu gestolen. Vftrgadering van den Gemeenteraad te St-Filipsland, op Vrijdag 20 October 1916, des voorin. 10 ure. Voorzitter: De burgemeester. Aan wezig alle ledcii, behalve de heer A. Rijstenbil, zonder kennisgeving. Allereerst wordt overgegaan tot be- eediging der nieuwe raadsleden; Bou- deling en De Ruijter. De notulen der vorige vergadering worden onver anderd goedgekeurd. Van de beide sollicitanten voor lantaarn-opsteker aan dc sluis le Anna-Jacoba-Polder A. Westbroek en .1 Overbeeke, wordt de eerste met algemeene stemmen benoemd. Verder wordt met algem. stemmen goedgevonden een gedeelte van het gemeentehuis te verhuren voor 2 jaar aan den burgemeester en wel onder de bestaande voorwaar den. paarna komt de schoolverbou- wing aan de orde. Na een zitting met gesloten deuren, waartoe op voor stel van den burgemeester werd overgegaan, wordt in openbare ver gadering met algemeene stemmen be sloten de school in dc kom der gemeente te verbouwen volgens be slaand door de regeering goedgekeurd plan en verder vast te stellen cle be grooting. Vervolgens brengt men salaris- verhooging der onderwijzers ter tafel. Burgem. en Weth. stellen voor het onderwijzend personeel behalve de hoofden, een duurtetoeslag loe te kennen van i' 30, niet geldig tijdens ziekte of liet zijn onder de wapenen. De heer .Van Rooijen kon zich niet met dit voorstel vereenigen en stelt voor om allen Óen verhooging van f 100 boven het wettelijk mini mum te geven. De voorzitter en de lieer Van Eldik brengen in het mid den, dat de hoofden in veel gunstiger conditie verkeeren dan het overig personeel en willen dan hoofdelijke behandeling loepassen. De heer Aar- noudse zeg' zich geheel aan te sluiten bij liet Voorstel van den heer Van Rooijen cn vindt het onbillijk de hoofden te willen uitsluiten. Na ecnige discussie wordt bestolen er over le stemmen of het voorstel Van Rooijen zal worden aangenomen, dan wél of men lot hoofdelijke behande ling zal overgaan. Het voorstel Van Rooijen wordt aangenomen met 4 vóór en 2 tegen. Vóór stemden de het ren De Ruijter, Aarnoiidsc, Van Rooijen en Boudeling, tegen de hoe ren Van Hldik en Van Dijke. Men be sluit hierna de verhooging met 1 Jan. a s. le doen ingaan. Na eenige wijzi ging wordt de begrooting voor 1917 van inkomsten en uitgaven yastge- steld op I' 21123k,68f\ De voorzitter vraagt den Raad aan Burgem. en Weth. een blanco crediet toe te staan in verband met de uitvoering der distributie wet. Verscheidene hee'ren vragen daaromtrent inlichtingen, naar aanleiding waarvan een breed voerige bespreking ontslaat. Ten slotte wordt met algem. stemmen een blanco crediet toegestaan. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Sullcer. Sedert eenige weken is de campagne in clc suikerfabrieken begonnen, maar nog steeds is de regeling, waarbij be stemming aan het product wordt ge geven, niet geheel in orde. Niet voor het binnenland en niet voor het buitenland. Wat de binnenlandsche voorziening betreft; weet men, dat er een regeling afgekondigd is, waarbij althans gezorgd is, (fat bij het einde van het seizoen zich geen tekort zal voordoen. De uitvoering van deze regeling brengt nogal wat moei lijkheden mede. Ook over de prijsregeling heerscht zeer veel ontevredenheid. Daarover heb ben de vorige raffiuadeurs, tusschen- handelaren cn kruideniers eenige malen vergaderd, waarbij besloten werd aan te dringen op herstel van dezelfde prijs regeling als van het vorige jaar. Wat nu de uitvoerregeling betreft, deze is zelfs nog niet goed. Voor zoover bekend is geworden, schijnt de regee- ring l recht van uitvoer te willen ver- lecnen aan oen' op te richten of reeds geconstitueerde vereeniging van fabri-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5