ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 18 October 1916 (ZieriKzeeschts C o u r a n t ABONNEMENT. Pr^js per drie maandenf 1,30 Franco per poit,60 Voor het buitenland per jaar - 10,—- Afzonderlijke nummert- 0,05 Veiiohjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag 73ftt* IAARG4N6 H% 9918 m*rnotour H. J. D£ LOOZE Jr. UHffcvaf-Hoafdrediotaein A. FRAIKEL. ADVERTENTIES. Van 14 regelsf 0,40. Elke regel meer - 0,10. Reclame» per regel-0,15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.SO ure. Gevonden op den openbaren weg Twee kongnen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Algemeene Schouwing op de Vloedplanken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibbikzbb; Gelet op artikel 87 der Algemeene Ver ordening voor deze Gemeente; MAKEN BEKEND: dat op Yrtydag, aan te vangen te I1/'* uur a.m., een algemeene schouwing zal umdtn ge houden over de vloedplanken met alles wat daartoe behoort, als: de kistingen of kaden langs de erven, de naar den waterkant gekeerde zjjden van gebouwen, de kozynen van deuren en kelderramen, de keldermonden met bijbe horende zjjmuren en zoodanige stoepen, waar onder kelders aanwezig zyn. Zjj herinneren belanghebbenden verder aan het voorschrift der bovengenoemde verordening, dat de vloedplanken of kistingen van de be- bepaalde hoogte alsdan moeten zgn buiten ge bracht en eene voldoende hoeveelheid klei of andere tot opstopping geschikte materiaal aanwezig moet zyn. Zibbikzbb, 16 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Seorotaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibbikzbb; Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Njjveiheid en Handel van 5 October j l., No. 34004; Noodigen by deze de winkeliers, die in aan merking wenschen te komen voor de levering van maïs en of gerst voor het in genoemde circulaire omschreven pluimvee uit, hiervan ten spoedigste, in elk geval vóór 21 dezer, aangifte te doen ter secretarie dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN. VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMAN8, Secretaris. Varkensvleesch. De BURGEMEESTER van Zibbikzbb MAAKT BEKEND: dat de prjjzen voor Varkensvleesch, gepubli ceerd 27 Maart 1916, met ingang van heden, deze veranderingen door hem worden gebracht: Rollade van 62' cent op 65 cent per K.G. een geweldig arlillerievuur door de Russische infanterie stornigelpopen. j De stormaanval werd echter afgc- j slagen. De Russen sloegen op de vlucht, achtervolgd door de Pomnier- sche grenadiers en de fuseliers van de garde. Deze veroverden de voor ste Russische loopgraaf tot 'n breedle van Iwee Kilomeier, en namen 36 officieren en 1900 manschappen ge vangen, terwijl elf machinegeweren door hen werden buitgemaakt. In Zevenbergen worden voortdu rend grensgevechten geleverd lus- sehen de troepen der Centralen en die der Rumeniërswelke door Russen versterkt zijn. De Rumeniërs zijn uil Zevenbergen, waarin zij waren doorgedrongen, thans ver dreven, en de Duitsche en Ooslen- rijksche troepen slaan thans aan de grenzen van 't Runienischc Konink rijk. Zullen zij die grens overschrij den en Ruinenië trachten le over stek! De troepen patrouitleeren in de Tabirslreek, waar de bevolking vijandig is en de doesoens verlaten zijn. Volgens berichten houden zich 300 opstandelingen op nabij Loeboek Kcpajung. Een patrouille kwam aan le Roven Tabir aan: ongeveer 30 opstandelingen werden gevangen ge nomen. In Kormtji zijn twaalf ontevrede nen, in Palembang aan de Merangi» vijf vcrzetleiders gevangen genomen. Kolonel Kroesen vertrok naar Palem bang. Op den 12den dezer deden 2000 opstandelingen n aanval op Soeroe- langoen Rawas, welke werd afgesla gen. De opstandelingen verstrooiden zich na een verlies van 38 dooden. De leider sneuvelde. De gouverne mentsgebouwen zijn onbeschadigd gebleven. De passar van Soeroelan- goen Rawas is gedeeltelijk verbrand, die van Moeara Roepil geplunderd. d< redders gaven liet niet spoedig op, zoodal men dan ook voor de vierde maal den kamp aanvaardde. Intussehen had men van het strand af door middel van vuurpijlen ge tracht gemeenschap met 'I gestrande vaartuig le verkrijgen, doch de eene lijn brak af en de andere viel be- L ontkent d. L., die met verlof uit Groningen hier was, met den Chinees- een café in de Paul Krugerstraat had bezocht. Vandaar zijn ze samen gegaan naar een kosthuis aan de Öriclsche Laan. D.c Chineesch is gearresteerd als ver lacht van moordaanslag, doch hij weldigen? Of zullen zij zich met het I De meeste aanvoerders der opstande behaalde resultaat tevreden stellen? I lingen zijn bij name bekend. De op- zijden den logger. En aan den wat vreesde men, dal gindsche schip breukelingen hun einde nabij waren, want blijkbaar was hel schip ge broken. De reddingsboot, gevolgd door aller oogen, hield vol en kwam verder. Goddank, ze bereikte thans haar doel en kreeg voeling met den lijkant van hel veege scheepje. Mei vreugde zag men van het strand, dal de schipper van den logger en zijn lotgenoótcn langs het boord kropen, om in de reddingsboot neergelaten te worden, de schipper het laatst. De tocht naar het strand was spoedig volbracht. Daar gevoelde men diep medelijden met de mannen die zoo bange uren hadden door- In Macedonië hebben de Serviërs I standelingen beschikken niet over I staan en waarvan er nu uit de boot 60 50 7» 55 50 55 Karbonaden 57s Veisch vet spek 526 Gezouten of gerookt mager spek van 52'' Reuzel 55 Gehakt 52ft dat deze prjjzen gelden voor de ingezetenen van Zierikzee 'dat voor de ingezetenen der buitengemeenten gelden de maximumprijzen, door den Minister van Landbouw, vastgesteld by circulaire van 28 September 1916. Zibbikzbb, den 18 Ootober 1916. De Burgemeester voornoemd, A J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Oorlogsoverzicht. Op t Westelijk oorlogsterrein zijn geen belangrijke beslissende krijgs verrichtingen voorgevallen. Bij ge breke daarvan wordt in de Engelsche berichten breed uitgeweid over tie door de Britsche troepen ten Noor den van Thiepval genomene Schwa ben- en Stuff-schansen, en over het groole strategische voordeel er van. Oi dit voordeel nu'wel zoo groot is, als van Engelsche zijde beweerd wordt, kunnen wij moeilijk beoor deelen. In elk geval is het een voor deel. Ten Noorden van de Somme zijn de Franschen in hel dorp Sailly en Saillisel doorgedrongen, dat door ben bezet is, en waardoor zij 18 kilometers vooruitgekomen zijn. ,Van het oostelijk front valt iets meer mede te deelen. De Russen namelijk hebben ten westen van Loezk het offensief hervat, hetwelk echter door de troepen der Centra- ten zegevierend werd afgeslagen De Russen hebben zonder eenig resultaat te bereiken wederom groote men- schenmassa s opgeofferd. Tegen liet leger van generaal Bothmer werd na gesteund hierin door Franschc troe pen, met groote krachtsinspanning i herhaaldelijk beproefd hel Bulgaar- schc front aan de Tserna te door breken. Zij deden achtereenvolgens acht verbitterde aanvallenmaar moesten telkens terug. De Bulgaren lieten hen namelijk tot de draadver sperringen naderen, en richtten, dan een moorddadig vuur op hen Mackenzen schijnt plan le hebben met een sterke legermacht in Grie kenland le vallen. Men zou dit voor nemen afleiden uit een door hem in grooten getale in Griekenland ver spreide proclamatie, waarin hij o. a. zegt: „Maandenlang hebben wij ons „buiten uw grenzen gehouden, lieten „uw onafhankelijkheid en uwe rech- „ten onaangetast. Tusschen U en ons ..die door hel noodlot gedwongen zijn „uw grenzen te overschrijden, be „staat geen vijandschap. Wij kocste „ren geen nevenbedoelingen. Zoodra „wij ons werk volbracht hebben „zuilen wij l Grieksche grondgebied „verlaten' Een offensief optreden tegen de Entente in Griekenland heeft ten doel deels den Bulgaren te hulp le komen, die tot heden toé alleen moesten strijden legen de heterogene krijgsmacht van generaal Sarrail le Saloniki, deels den Koning van Grie kenland le bevrijden uilden benarden toestand, waarin hij zich thans be indt Tol nu loe heeft deze held haftig weerstand geboden aan den op hem geoefende» druk zich aan de zijde der geallieerden te scharen Alle vernederingen heeft hij verdra gen. De vloot heeft hij aan de Entente moeten overgeven. In een dagorder zegt hij tot de matrozen van de Grieksche oorlogsschepen: „De man „nen hebben een bitteren pil moeten slikken. Hun hart bloedt, en nieuwe wonden worden hun dagelijks ge slagen. De regeering is genoodzaakt geweest hen le bevelen dé schepen te verlaten. Moge spoedig het ver tangen van de matrozen weer op hun schepen le mogen terugkceren in vervulling komen, en de Griek sche vlag weer geëerd over de Griek „schc wateren waaien Met den dag wordt 's Konings posi tie, die de neutraliteit van het land lot eiken prijs wil handhaven, nete liger. De Entente regeert thans feite lijk te Athene. Zij heeft er reeds troepen doen landen, teneinde de politie in haar geest te reorganisee ren en betoogingen tegen de gealli eerden te kunnen onderdrukken. Dat het zoover is kunnen komen, is de schuld van .Venizelosdie nu te Saloniki de vaan van den opstand tegen de wettige regeering van zijn vaderland ontplooid heeft. vuurwapens, daar deze eenige dagen vóór het uitbreken van het verzet in de weerspannige doesoens in beslag waren genomen De controleur van Rawas bericht, dat de vrouwen en kinderen in de doesoens beginnen terug te keeren NEDERLAND. GRONINGEN. Zekere G wonende te Leeuwarden, vermiste sedert Vrij dag zijn 17-jarige dochter, die ver moedelijk naar hier vertrokken was. Zij had connecties aangeknoopt met H v. d. B. uit Enschede, die voor- gal' ongehuwd te zijn en f 28.000 te bezitten. Hij bracht het meisje het hoofd op hol en zij voldeed aan zijn verzoek om naar hier té komen Het meisje werd aangetroffen in een logement alhier, terwijl v. d. B., naar het heette, voor zaken op reis was 'l Bleek .der politie echter, dat hij gehuwd was en zijn wekelijksch be zoek aan zijn cchtgenoote in En schede bracht. Hij is aldaar aange houden en naar hier overgebracht. V. d. B. zal zich te verantwoorden hebben wegens schaking van een minderjarig meisje- De schipbreuk tad de „IJmiildkn 264 TEXEL. Omtrent liet stranden van de „IJmuiden 264" deelt de Tel. nog het volgende mede: De nacht van Vrijdag op Zaterdag was stormachtig en de wind was even benoorden hel westen, zoodat de golven de stranden beukten. Halfvier Zaterdagmorgen kon dc „IJmuiden 26>^het op de Noordzee niet meer uithouden .en naderde hel strand, lot ze vastzat tusschen het dorpje Koog en den Kleinen Slufter Hevig sloegen weldra dc golven over hel benarde vaartuig met zijn 13 koppen aan boord. Zes personen be reikten weldra zwemmende l strand waar zij liefderijk verzorgd werden. De zeven op den logger achterge blevencn durfden zich niet in de kokende golven werpen. Reeds eerder deed men alle moeite om kenbaar te maken, dat men in doodsgevaar verkeerde. Vele voorwerpen had men in brand gestoken 0111 noodseinen te geven. En aan dén wal wilde men zoo gaarne helpen, doch de beman ning van de'reddingsboot der Noord en Zuid-Hollandsche Reddingsmaat schappij le Koog woont 1 Va uur van de strandingsplaats, zoodat uren moesten verloopen eer de reddings boot te water gelalen kon worden. Dc aan boord geblevenen hadden op den boeg van hun schip achter een stuk zeil eenige beschutting gezocht, waar ze doornat hun lot verbeidden gedragen moesten worden, omdat ze dc kracht misten zicli op le heffen; rhaajr ook was men -frotsch op de koene redders te Oudeschild woon achtig, die na zooveel inspanning hun doel hadden bereikt. De schipbreukelingen zijn onmid dellijk naar de Koog gebracht, waar ze van al hel noodige zijn voorzien en liefderijk zijn verzorgd geworden. Het schip, dat 26 last haring in heeft, is gebroken en vermoedelijk verloren. Vóór drie weken was men ter vischvangsl uitgegaan en nu op de thuisreis. NI EU WE Dl EP. De Texclschc bla- zcrsehuil nummer 106 lieert hieij aangebracht negen lijken van opva renden van den bij Vlieland gestran den logger „IJmuiden 290'. 8 lijken zijn per auto ïiaar Egmond, de woon plaats der omgekomenen vervoerd terwijl het negende lijk Dinsdagoch tend per spoor naar Vlaardingcn is overgebracht. Drlokersstaklng. DRUTEN. De gezamenlijke her bergiers besloten wegens de duurte van den jenever den prijs van den vijfcentschen borrel op 6 cent te brengen, en nu besloten bijna alle jongelieden van het dorp, op ver beurte van boete, geen jenever meer te drinken, alvorens de prijs weer op 5 cent per glas is gebracht. De herbergiers weigeren toe te geven. Wie zal het pleit winnen? s-GRAVENHAGE L.l. Zondag avond werd een schildwacht, op post staande voor de Bagijnestraal alhier door vier burgers lastig gevallen. De laafslen gingen tot handtastelijkheden over en wilden den schildwacht te lijf; deze verdedigde zich zoo goed mogelijk, doch kon niet verhinderen -dal men hem eenige flinke opstop pers gaf,-waardoor hij buiten kennis geraakte en later zelfs een zenuwtoe val kreeg. Dc man wordt thans ver pleegd in liet militair hospitaal en fs beterende. OrerTloed van harlog. VLAARDINGEN In* de laatste dagen is de haringvissclierij bizonder gunstig. De eene logger na den ande ren komt volgeladen binnen. Dc logger „VL. 97, Prinses Juliana", schipper A. Storm, had zóóveel ha ring in de vleet gekregen, dat hij slechts een gedeelte der netten aan boord kon halen en de overige met een massa haring verloren moest laten gaan. Een geraarltyke Chinees ROTTERDAM. L.l. Maandagavond hoorden burgers en polilie-agenten, Intussehen heeft v. d. L. verklaard, dal de Chinees hem had gestoken en hél mes, waarmee gestoken was, werd in het bézit van den zoon van hel Hemclsrhe Rijk gevonden. Hét slachtoffer is naar het zieken huis gebracht. Zijn toèltand is levens gevaarlijk. 's-HERTOGENBÖSCH. Maandag avond heeft aan het station alhier een déraillement plaats gehad. Een goederentrein, komende uit de rich ting Nijmegen, ontspoorde tengevolge van-verkeerden wisselstand. Twaalf wagens liepen op en over elkander, enkelen ervan versplinterden geheel. Eenige schapen en biggen werden gedood of gewond. Door het déraillement werden 4 lijnen versperd. Persoonlijke onge lukken kwamen, niet voor; de mate- riëele schade is zeer groot. Uit Stad en Provincie. NIIÜWSTIJDINSIN. en gedurig den dood voor oogen had- I nabij t stoomgemaal aan de Joubcrt den. Inmiddels naderde de boot, die I laan, luidkeels om hulp roepen. Na- redding zou kunnen geven, doch hoe I derbij gekomen, zag men den land de bemanning ook kampte tegen het I weersoldaat G. v.d. L uit Groningen woedende element, men kon den I hadend in zijn bloed, met messteken logger niet bereiken. Dc reddings- I in den buik en aan de hand. Bij boot sloeg terug. Even later werd I hem bevond zich een Chinees, C. C., NED.-INDIE. De onlusten In Indlfl. .Van den gouverneur-generaal van I opnieuw gepoogd, doch wederom I deel uitmakende van de bemanning Ned.-Indië is het volgende telegra- I moest men liet opgeven. Een derde I van een stoomschip, liggend in dc phisch bericht ontvangen: I poging mislukte eveneens en de I Petroleumhaven. Ook de Chinees riep De gemeenschap tusschen Soeroe- manschappen van den logger zagen I luidkeels om hulp. Uit I onderzoek langoen, Djambi en Bangko is her- I wederom hun hoop vervliegen. Doch I bleek, dat de landweersoldaat G. v. Algomeono Ontwikkeling. ZIERIKZEE. Maandagavond werd in de zaal van het hotel „De Faam" de wintercampagne van de vereeni- ging „Algemeene Ontwikkeling" door dr. H. Ekarna uit Utrecht geopend mei. een voordracht over de lotge vallen der Nedcrl. Poot-expeditie in de Karazee in 1882/83". Spreker, die door den voorzitter van genoemde vcreeniging, mr. H. Potvliet, met een kort woord bij de vergadering was ingeleid, verhaalde, na het doel van die expeditie geschetst te hebben, in breede trekken de voorbereiding daartoe en uitrusting daarvandeelde mede de namen der personen, waar tóe spreker zelf ook behoorde, die aan de expeditie deelnamen, weidde uil over hun lotgevallen van liet oogenblik af, dat de „Varna" IJmui den verliet, lot haar terugkeer fn het vaderland, waaruit men ontwaarde, met welke moeilijkheden de deel nemers aan dien onderzoekingstocht tc worstelen hadden, hoe groot de ontberingen waren, die zij tc verdu ren hadden, en welke gevaren zij le trotseeren hadden. Na de pauze werd l gesprokene, met welgeslaagde dui delijke lichtbeelden aan het talrijk publiek aanschouwelijk voorgesteld. Voor hen, die over Pool-expedities reeds hel een en ander gelezen heb ben, was de voordracht een gewaar deerde opfrissching van hun geheu gen, en voor hen, die er weinig of nog nooit iels over hadden ge lezen, bevatte zij uit den aard der zaak veel wetenswaardig en interes sants. Het publiek beloonde den spreker dan ook met een levendig applaus, terwijl de voorzitter aan dr Ekam-a in warme bewoordingen dank betuigde voor de aangename wijze, waarop hij het onderwerp behandeld had*. - Naar wij vernemen, heeft mr. J. P. Cau het hem aangeboden eere- lidmaatschap van het Departement Zierikzee der Maatschappij lot Nut van 'l Algemeen aangenomen. Verschenen is bij den lieer Joh. M. van Heusden J.Mz. te Middelburg, de Middelburgsche Zakgids, winter- dienst. Deze nuttige zakgids is voor 6 cent bij al de boekhandelaren te verkrijgen. DREISGHOR. In onze gemeente circuleert een lijst om leden te wer ven voor de oprichting van een afdeeling- van liet Groene Kruis, in navolging van enkele andere ge meenten op ons eiland. Mogen velen hun handteekening op de lijst plaat sen teneinde lot de oprichting van deze nuttige vereeniging te komen. RENESSE. In een gehouden jaar vergadering van de leden van t Toe- laagfonds voor Werklieden alhier, deed de boekhouder, de heer A. v. d. Hoek, verslag van zijn gehouden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1