B IJ VOEGSEL NIEUW 8TIJDINGEN. bohoorondo b(J do t*B «OKNSDAtt 4 OCTOBER 1916, no. 9913. NEDERLAND. AMELAND. Ilr. Ms. .Jlellcvöelsluis", wachtschip, stationneerendc in t Ame- landschc gat, heeft zes man van het Noorsche houtschip „Tyr" op Ameland aan wal gebracht. Het schip was door een "Duitsclie duikboot" getorpedeerd, doch bleef drijven op de lading. Later heeft de Ilellevóetsluis ook de „Tyr" binnengehaald. 's-GRAVENHAGE. In verband met hel bericht van de arrestatie van een Neder lander van aanzienlijke geboorte, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan dief stallen uit strandkoetsjes, kan nog wor den medegedeeld, dat de politie niet op heeterdaad den dader die den titel van jonkheer voert, ongehuwd en zon der beroep is betrapt heeft, maar op aanwijzing heeft ingegrepen. Of de man zich schuldig heeft gemaakt aan meer dan één roof, is nog niet gebleken, maar niet onwaarschijnlijk is zulks. Gelijk men weet, is hel aantal van dergelijke dief stallen liet afgeloopen seizoen bizonder talrijk 'geweest. Ongeval mnztektent. Het bestuur der Gem. Zangvereeniging „Dc Stem des Volks te 's-Gravenhage deelt mede, dat vijf personen bij het ongeval met de muziektent op 'l New- tonplein noemenswaardige kwetsuur op liepen, w. o. zware enkelkneuzingeii, 2 polsbreukenribkneuzingenzwaar lichamelijk letsel aan borst en rug. Voorts dertien personen, die liclilere kwetsuren opliepen en vrijwel weer in slaat éijn hun bezigheden le verrichten. EINDHOVEN. Alhier en te .Woensel is weer op ergerlijke wijze gevochten. Te Woensel geraakten de gebroeders Jïeesakkers slaags met elkaar, waarbij de een den ander met een mes door de rechterhand stak. Op den Kerk weg kwamen 2 schoon broeders K den man hunner zuster, S., in eigen huis met messen dreigen, om even later lot daadwerkelijkemis handeling over le gaan. In den laten avond .werd alhier door twee dronken individuen, die opgebracht moésten worden, de agent van politie Kn. zoodanig met een stok op '1 hoofd geslagen, dal een bloedende „ster"-wonde ontstond en de agent, die veel bloed ver loor, zicli onder geneeskundige behan deling moest stellen. VENLO. Een krankzinnige werd van Ede naar liet ziekenhuis le dezer slede overgebracht. Aan het station gelukte hel hem aan zijn begeleiders le ontsnap pen en liep hij onder een aankomenden sneltrein. IBeenen en armen werden hem afgereden, zoodat de man aan de gevol gen overleden is. RECHTZAKEN. ZiERIKZEE, 3 Oct. Door de arrond.- reclitbank zijn lieden veroordeeld, we gens 1°. mishandeling: J. W. S., 15 jaar, arbeider te Stavenisse, lol f 15 boete^ subs. 1 maand tuchtschool; 2°. diefstaltweemaal gepleegd: J. van der V., 12 jaar, zonder beroep te Zierik- zee. Beklaagde werd ter beschikking ge steld van de regeering, zonder toepassing van eenige straf. 3°. mishandeling: J. de >W. Gz.^ 40 jaar, niosselschipper Ie Bruinisse. l<»( 1' 20. subs. 1 maand hcdileuis. 1°. diefstal door 2 of meer vrreenigde personen: lü. C, J. van N., 53 jaar, vis- sclier, en 2°. II. J. van N., 2(» jaar, vis- scher, beiden te Bergcn-op-Zoom. no. 2 bij verstek, ieder lol een maand gevan genisstraf: 5°. mishandeling: J. C. K. Gz 44 jaar, mossclschipper le Bruinisse, tol f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Eisch f 5. Voor beklaagde was als raadsmjui opgetreden mr. II. Polvliet. 0°. het buitengewoon schreeuwen langs dc openbare straal: L. E., 1-S jaar, veld- arbeidér le Haamstede, in hooger beroep, lol f 5 boete. subs. 10 dagen hechtenis; 7°. vischstrooperij en eenvoudig,c be- lecdiging, aangedaan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige, uitoefening zijner bediening: J. van S., 51 jaar, vis- sclicr te Zierikzee, na gedaan verzet legen een tegen- hem bij verstek gewezen von nis, lot drie maanden gevangenisstraf, met onl zegging van de bevoegdheid om krachlens een consent of akte le vis- sclien voor den lijd van 3 jaar. KERKNIEUWS.. Ned. Herv. Kerk. DREISCHOR. Evenals in andere ge meenten, zal ook nier een Nccrbosch- avond geiiouden worden en wel Zondag avond le 7 ure. En koor van 28 jongens en meisjes zullen eenige liederen zingen, terwijl ds. Schrijver, du directeur der inrichting, eenige mededeelingen zal doen aangaande de stichting. Dc programma's zijn tegen betaling van 25 cenl in de meeste winkels verkrijgbaar. BRUINISSE. Zondag a.s. hoopt ds. Schrijver van Neerbosch alhier op tc treden om le spreken over de stichting Neerbosch. Er zal dan een collecte in hel belang dier inrichting gehouden wor den. Het zal velen echter teleurstellen, dat hol zangkoor der weezen zich hier nicl: laat liooren. eVcnals dit geschiedt te Oosterland, Nieuwerkerk, Haamstede en in andere gemeenten van dit eiland. ANNA-JACOBA-POLDER. Ds. Schrij ver, directeur der Weesinrichting Neer bosch, benevens een zangkoor van 28 jongens- en mcisjes-weezen, onder ge leide van den directeur. A. Sneep, waren Maandagavond de gasten van dc kerk le St.-Filipsland. ilol was reeds ruim 8 unr geworden, eer de Neerbosch-samcn- komst een aanvang kon- nemen. Toch bleek dit vrij late uur van aanvang geen beletsel te zijn voor de talrijke schare van belangshdienden, om getuige le zijn van deze buitengewone plechtigheid, want kcik was geheel gevuld. Een negental liederen werden door de wec- zen gezongen en wel op een wijze, die zichtbaar diepen indruk maakte op alle kerkgangers. In dc pauze had de direc teur, ds. Schrijver, gelegenheid eenige mededeelingen tc doen omtrent doel, strekking en opkomst van de weezen- inrichting tc Neerbósch, zijn hoorders tevens opwekkende om hun steun aan deze schoone philantropische instelling niet te willen onthouden. Naar wij ver nemen bracht de gehouden collecte op dezen avond f 77 op en werd een onge veer even groot bedrag aan entrée's ont vangen. Aan de Narajowka. Leonhard Adelt schrijft uit het Oosten- rijk-Hongaarsche perskwartier 't volgende aan het Berliner Tageblatt van het slagveld aau de Narajowka. De Russen hebben hun dooden weg gebracht, alleen achter den doorgesneden draad liggen nog enkele gedaanten. Zjj liggen bewegingloos op den buik, het hoofd (in kuilen, die zij gegraven hebben. „De arme dooden", zegt de onderoflioier, „nu liggen zij den geheelen nacht in den rogen". Ouzo mannen willen naar de doorlen loopeo, doch de sergeant houdt hen tegen. Hij is sedert het begin vau don oorlog in he't veld en kent alle listen. Hij wil de dooden, om voorzichtig to zijn, eerst wat nader onderzoeken. Allen kijken naar de „gesneuvelden". Do sergeant neemt van zjjn buikriem een handgranaat, die op een maïskorf uit ijzer lijkt, trekt de lont af. Op dat moment tilt een van de Ru^sen^-jeen mau met een zwarten baard, hói«ii$ofd op. Hij ruikt onraad. Aha, in den nevel durfden zij niet verder raar voren en doen nu alsof zij dood zijn, om de onzen naar hen too te lokken. De sergeant werpt de handgranaat. Do ijzeren kolf valt rookend vóór de Russen epuwt barstend zwarle aarde omsicli. Do baar dige man is als een slang bliksemsnel achter zijn aarden dekking gekropen. Allen zijn nu op post de achijn- dooden daar ginds en wij. Ieder voelt in de gewrichten de spanning vau een bat, dio zich voor den sprong kromt. Een ieder wacht er op, dat de andere voorwaarts zal rennen om hem ia zijn sprong tegen te houden. De cadet heeft den mond even open, als ec-n kind, dat slaapt. Met de revolver in ,de linkerhand en de granaat in de rechter, geeft hij in het Tej?chisch half luid de bevelen aan zijn mannen. De sergeant werpt een granaat, die in de draadversperring ont ploft. „De kerels zijn te ver geweer granaat". Drie, vier man schroeven reods do kleine kolven op de laadstokken, die zij in den geweerloop stooton, leggen er patronen in, 6tutten het geweer op de borstwe ringen en trekken af. Hoog en ver draaien die duivelscho dingen op de Russen toe, waar zij ontploffen. Eén Rus schreeuwt en valt. Do man met de zwarte baard laat voortdurend het hoofd zten, grijnst, brult „Ruki wiorch" en heft den linker arm, do vingors wijd uit elkaar, op om duidelijk te maken, dat hij zich wil overgeven. Twee anderen volgen zijn voorbeeld. Twee, die dood gelegen hadden nu plotseling mensch geworden waren. Dë sergeant toept hen in het Tsjechisch wat toe. De Russen maken aanstalten om dichterbij te komen. Toen gillen als uit een mond de cadet en de sergeant hun mannen iota toe, om hen te waarschuwen. De Russen houden de rechterhand op den rug, maken daar mede handgranaten losde 'sergeant trekt een van zijn mannen, hot geweer uit de hand, trekt zonder to mikken, af. De groote Rus, met den zwarten baard, valt langzaam vooroverde linkerhand zegenend voorwaarts spreidend. Plotseling beginnen allen t6 schreeuwen. Plotseling vallen handgranaten in de loopgraven, rooken, barsten. Plotseling een wilde be weging. Geen Rus komt tot in hot voor werk, geen van hun handgranaten kost een doode. „Ze hielden de handgranaten klaar", bromt de sorgeant. De cadet mompelt„Wij kunnen hen eerst in den nacht begraven". Do ser geant herbaalt het in het Tsjechisch. De mannen knikken onverschillig. Zij zijn klaar met den vijand. Zonder haat en zonder medelijden. Twee vragen er iets aan den cadet, Deze kykt naar bet voorveld en knikt dan: zij mogen de dooden onderzoekeu. Onmiddellijk klauteren de twee uit de loopgraaf, kruipen door de draadver sperring naar de gesneuvelden en kijken hun broodzak na. Uit het bosch ginds knallen een paar schoten, om deze twee te verjagen. Zij bekommeren er zich niet om. Zij loopen zonder dekking terug, springen over de verschansingen. Zij lieten hun buit zien: twee geweren met draadscbaren aan den loop, een hand- schaar en een paar granaten. En drie stukjes suiker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 10