2-tal regeeringsvarkens aangebracht, .wegende samen ruim 600 pond schoon. ELKERZEE, 19 Sept. Op G Oct. zal het zangkoor der Weesinrichting te Neerbosch in de Ned. Herv. Kerk alhier eenige liederen zingen, terwijl alsdan de directeur dier inrichting ds. Schrijver, mededeelingen zal doen. SCHARENDIJKE. Langs den dijk tot in Den Osse spoelen vele hout waren, kaarsen, losse stukken en kistjes boter, schecpsdeelen enz. aan. ZONNEMAIRE. De Unie-collecte bracht dit jaar in deze gemeente op de som van 1 93,10. BROUWERSHAVEN. Het bezoek van hel bioscoopsehip „Alhambra" behoort weer tot het verleden. Niet alleen uit deze gemeente, maar ook uit omliggende plaatsen was men Zondagavond in grooten getale opge komen De directeur van het theater- schip had geen klagen. Wat men te zien kreeg, deed vaak de lachspieren in beweging brengen. Maandagna- midd-jg is 'n eveneens goed geslaagde kinder-operetie gegeven, 's Avonds was er nog al wat scheepsruimle over. Wij wenschen den ondernemer een tol weerziens toe. De animo voor het betrekken van rcgcenngavisch is hier g ooi. lederen Wt nisdagavond worden er een paar honderd pond aan kabel jauw, schelvisch enz. aan den man gebracht. OUWERKERK. Tot leden der commissie voor de distributicwel zijn benoemd de heeren J. P. Boot, W. G. de Bruine en C. A. Swennc. De heer H. Hoogerhuis heeft wegens vertrek ontslag genomen als lid van den Raad. De verkiezing ter voorziening in deze vacature zal plaats vinden op 4 October, de stem ming en cventueele herstemming op 17 en 28 October. POORTVLIEf. Onze vroegere dorpsgenoot A. Nieuwerkerk, thans agent van politie te Breda, slaagde Vrijdag te Rotterdam voor 't politie- diploma. POORTVLIET. Zondagavond, ter wijl de zoon van den veldarbeider M. v. A. voor zijn moeder, die ernstig ziek is, om medicijnen te Scherpe- nisse moest, met een geleend rijwiel, waren eenige baldadige jongens zoo min, dat ze op den Poortvlietschen dijk over den Rijksweg een versper ring maakten van steeneb, die langs dien weg zijn opgestapeld, met dit gevolg, dat voornoemde persoon, die in vollevaart kwam aangereden en de versperring niet zag, over de straat heen vloog. Het rijwiel, dat eigen dom was van den landbouwer V. was bijna geheel stuk, althans zoo danig, dat niet verder gereden kon worden. De berijder kwam er be trekkelijk goed af. Naar wij vernemen werd proces-verbaal opgemaakt. Het ware te wenschen, dat de justitie de daders eens voorbeeldig onder handen neemt, te meer daar op ge noemden dijk zoowel met gewone als motorrijwielen veel wordt ge reden. ONDERLIJ S. ZIERIKZEE. Aan mej. A. v. Dijk- Fluijt, tijdelijk onderwijzer aan de M. U. L. O. School alhier is als zoo danig op haar verzoek ontslag ver leend. ZONNEMAIRE. De heer K. Lub, vroeger hoofd der biz. school alhier is als zoodanig benoemd te Schiedam. 'ANNA - JACOBA - POLDER. Be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de bizondcre school te Bruinisse en als volontair van de bizondcre school te Kruiningcn de heer J. Verlare al hier. POORTVLIET. De heer H. J. Heij- boer, onderwijzer alhier, staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Gapelle aan den IJsel. DINTELOORD. Als tijdelijk onder wijzeres aan de le openbare school is benoemd mej. A. Vricns en zulks in de plaats van mej. J. N. de Graaff, die om gezondheidsredenen '11 verlof van drie maanden heeft gekregen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ZONNEMAIRE. Bij de Maandag gehoudeiti stemming voor '11 notabel werd met 25 van de 26 uitgebrachte stemmen gekozen de heer J. Rij sten- bil. Landbonw en Veeteelt. DINTELOORD. Als leider van den landbouw-wintercursus is benoemd de heer Meeuwissen, hoofd der open bare lagere school te Nieuw-Vos- meer. Eenige cijfers, ontleend aan het Internatioeaal Instituut te Rome. Dat onze regeering bóslag legde op de -granen, daarvoor is toch wel allé reden, dunkt ons, als incn de volgende cijfers en feiten onder de oogen ziet. Amerika, de groote larweproducenl voerde in 1915 naar Europa uit (met Canada inbegrepen) 483 milliocn bus hel (1 bushel is 35.24 Liter). De oogst bedroeg in Amerika en Canada te zamen officiéél 1387 millioen bushel, plus nog een reserve van 1914 ad 70 millioen, makende een lotaal van 1157 millioen. In de Vereenigde Staten vvareit 140 a 160 millioen bushel zóó verregend, dat ze zóó enkel voor de brouwerij als var kensvoer konden dienen. Er bleven dus voor 1300 millioen bushel, waarvan N. Amerika zelf 720 millioen verbruikte, zoodat voor uitvoer 483 millioen over bleef, plus een reserve van 97 milliocn bushel voor 1916. Hoe staat men er bij schatting nu voor? De totale opbrengst in de Ver. Staten en Canada wordt offi cieel begroot op 854 milliocn 'bushel (in 1915 1157 millioen), waarvan tenge volge der aanhoudende droogte nog af gerekend moeien worden -± 70 mill. Er blijven dus circa 815 milliocn bushel tarwe over en 11a aftrek van 720 jmillioen voor binnenlandsch gebruik, zal voor den uitvoer inef inbegrip der reserve totaal slechts 191 millioen bushel of 24 millioen quarters (ad 217,5 K.G.) j beschikbaar zijn. Daarbij zou men nog kunnen rekenen 80 millioen bushel van in 1915 voor export afgekeurde, thans gedroogde tarwe, die onder de nieuwe kan gemengd worden, en wat er mis schien te veel gerekend is op het biii- nenl. verbruik van 720 millioen, doch waar weer afgerekend moet worden, wat op verschillende wijzen, bij brand, scheepsrampenenz. verongelukt is. Summa summarum komt men tot een maximum hoeveelheid, die voor export kon dienen, van 260 milliocn buskels of 32,5 millioen quarters (als alles uitge voerd wordt, hetgeen niet denkbaar is). Dan kunnen Argentinië, Australië" Indië en een paar andere landen nog samen leveren 27 a 32 millioen quarters. De hoeveelheid tarwe, die in Europa inge voerd worden kan, bedraagt dus 60 5 65 millioen quarters, tegenover een be hoefte van '81 millioen. De opbrengst van gerst, rogge, haver j mais beloofde reeds op 1 Augustus voor de Vereenigde Stalen een vermindering van 600 mill, bushels, terwijl in 1915 slechts 300 milt. van al deze andere granen te zamen voor de geheele wereld plaats had. Neemt men nu nog in acht, dat de oogst- vooruitzichten nog verminderd zijn, dan is het. niet te verwonderen, dat de graanprijzen stijgen, ook in Amerika en in Engeland, en dat onze regeering wel hoogst waakzaam mag zijn om ons land voor gebrek aan graan in den a.s. winter te bewaren. Dat zij daarvan doordrongen is en dan ook blijk geeft van haar activiteit, blijkt uit het quan tum van den geheelen werelduitvoer van graan voor de week 12—19 Augustus, hetwelk ons land ten goede kwam. To taal werden verscheept 1.499.000 quar ters tarwe, waarvan 1.081.000 uit N. Amerika, 139.000 uit Indië, 189.000 uit Argentinië en 69000 uit Australië. Daar van gingen 500.000 quarter naar Enge land, 508.000 naar Frankrijk, 23.000 naar Italië en 180.000 naar Nederland en Scandinavië. Bovendien werden nog verscheept 136.000 quarter gerst, 2000 rogge, 571.000 haver. Wat de oogstvoor- uitzichten betreft, vinden we dat in Italië de opbrengst waarschijnlijk 3.400.000 quarters beneden de, schatting zal zijn, terwijl ook de mais en peul vruchten veel van de droogte geleden hebben. In Engeland schat men in de oostelijke en midden-provinciën, die ongeveer de helft van den graanoogst geven, de tarweoogst op 17 beneden het gemiddelde, in Schotland 16.8 °/o minder voor tarwe, docli 75 <y0 grooter voor gerst, dan verleden jaar. Er zijn daar 10.4 0/0 minder aardappelen ver bouwd. De prijsstijging in Amerika heeft in Argentinië de tarwe doen stijgen van 7.25 op 9.90 pesos, mais van 4.20 op 4.50, In Zweden belooft de oogst zeer goed: hij de tegenwoordige prijzen wordt hij berekend op 1500 a 1600 millioen kronen, tegen 1800 millioen in 1915. I11 Rumenië bedraagt de graan voorraad thans 1.600.000 ton, waarvan 780.000 ton 'tarwe en 423.000 ton mais. Dit jaar zal dit land groote hoeveel heden kunnen uitvoeren. In Amcri#a rekent men den oogst van tarwe nauwe lijks 75 0/0 van den oogst 1915; in Eng. Indië 15 o/0 minder dan in 1915; in dc Ver. Stalen, die drie vierde van den wereldoogst van tarwe produceert, wordt de oogst geschat op 6 0/0 minder dan in 1915, doch 6 meer dan het ge middelde over 1909—1913^ Over het ge heel is deopbrengst aan tarwe, gerst, haver, rogge, zij hij dan hier of daar lager dan in 1915, toch gemiddeld hoó- ger dan over 1909/13 en zal er op dc wereldmarkt dan ook wel geen tekort aan granen zijn, al zullen de lioogc vrachtprijzen en de internationale ver wikkelingen een ruimen aanvoer be moeilijken. Wat de sland der suikerbie ten betreft, schal men voor de campagne 1916 de opbrengst (in duizenden): voor Nederland 2.393.412 of 83.4 0/0 van den vorigen oogst; voor Frankrijk 1.417.862 lof 44 0/0 van 1915; Spanje 1.076.951 tegen 1.054.135 in 1915; Zweden" 1.273.154, dus 82.6 0/0 van 1915; Zwitserland 24.000 tegen 37.000 in 1915; Canada 180.462 tegen 124.942 en de Ver. Staten 7.930.793 legen 6.550.366 of 121% van de oogst 1915. We zien, dat alleen in Amerika dc opbrengst hooger geschat wordt dan die in 1915, zoodat dit land hel tekort zal moeten aanvullen, dat in Europa zal ontstaan door een veel lagere pro ductie. Op Cuba slaat hel suikerriet er goed voor, terwijl tie arbeid normaal verloopt. Op 10 Juni van dit jaar had den de 27 suikerfabrieken verwerkt 27.754.480 dz. (d.i. dus 10 maal dc pro ductie van Nederland (legen 22.712.740 duizend op denzelfden datum van 1915, in 43 fabrieken. In Egypte is hel weer goed en staal hof gewas er goed voor, nog wel wat beter dan in 1915. Op 1 Mei 1916 waren 990.218 dz. suiker ge wonnen legen 757.377 dz. in de vorige campagne. Volgens het Intern. Instituut wordt dc tarwe-oogst in Canada geschat op 40 0/0 minder dan in 1915 en in dc Ver. Staten voor zomer^arwe op 14 en voor de wintertarwe op 31 min der. Canada schat de roggcoogsl op 26 procent meer dan 1915 en 38 percent meer dan gemiddeld in 1910/13. De Ver stalen schatten den oogst 15 minder dan in 1915 en 20 meer dan gemid deld 1910/13. De gersle-oogst zal in dc Ver. Staten 24 o/0 kleiner zijn dan die van 1915 en iri'Canada 15% kleiner. De haver-oogst belooft dit jaar in Canada slechts 78 o/0 cn in de Ver. Staten slechts 83 van den oogst in 1915. 17 September. W. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 19 Sept. Door de arr.- rechtbank zijn heden veroordeeld wegens: 1°. Mishandeling. W. J. van E., 24 jaar, landbouwersknecht, wonende te St.-Annaland, tot f 15 boete, subs, één maand hechtenis. Door het O. M. was gevorderd vier weken gevangenisstraf. Voor beklaagde was als verdediger opgetreden Mr. J. A. C. van Heusde. 2°. Wederspannigheid. C. v. d. P., 32 jaar, reizend koopman, wonende te Kaatsheuvel, gemeente Loon op Zand, bij verstek, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis, met vrijspraak van hetgeen niet bewezen ie verklaard. 3°. Diefstal. M. K., 12 jaar, zoüder beroep, wonende te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 1 maand tuchtschool. 4°. le Vischstrooperijgepleegd tus- sbhon één uur na zonsondergang en één uur vóór zonsopgang, 2e eenvoudige beleedigingaangedaan aan een ambte naar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening: J. van S., 50 jaar, viascher, wonende te Zierikzee, bij ver stek, tot drie maanden gevangenisstraf, met ontzegging van de bevoegdheid om krachtens een consent of akte te visschen voor den tijd van drie jaren en met verbeurdverklaring van het in beslag genomen viechtuig. VrijgesprokenP. H., 43 jaar, veld arbeider, wonende te Ouwerkerk, beklaagd geweest vaD mishandeling. Het Hoog Militair Gerechtshof te YHage, heeft bij breed gemotiveerd vonnis, ten aanzien van de insubordi natie der drie geïnterneerde Duitsche officieren te Wierickerechans uitspraak gedaan. Beklaagden S-t. en A. werden ieder tot een militaire detentie van drie weken en beklaagde S-c. tot een militaire detentie van 5 weken veroordeeld, welke ■straften bereids worden geacht door de veroordeelden te zijn ondergaan door hun voorloopige hechtenis. Arrestatie van een geneesheer. Dinsdagmiddag hebben justitie en politie een inval gedaan in de woning van dr. C. E. Fiedeldy, arts, te Amster dam, op vermoeden van overtreding van art. 2516m van het Wetboek van Straf recht. De justitie was vergezeld van een commissaris van politie, twee inspec teurs en een zestal rechercheurs, benevens twee gerechtelijke deskundigen. De huiszoeking had plaatsgedurende het spreekuur en duurde twee uren. Er werden eenige vrouwelijke patiënten aangetroffen, die in verhoor genomen werden. Een aantal instrumenten werden in beslag genomen. Na afloop van het onderzoek deelde de rechter-commi8iaris den verdachte mede, dat er termen aanwezig waren voor zijne gevangenneming. Kort daarna kwam de politiebreak voor, waarmede de verdachte naar het Huis van Bewaring werd gebracht. Marine en Leger. De reserve-sergeant J. van der Hoeven, geb. te Zierikzee, van het 3e regiment infanterie is benoemd tot vaandrig by het 15e regiment infanterie, doch tot nader order dienstdoende gesteld bij het 14e regiment infanterie. VEREENIGDE VERGADERING VAN 0E BEIDE KAMERS, op Dinsdag 19 September, tet opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. Voorzitter: J. J. G. baron .Van Voorst tot Vooi'st. De voorzitter opont, nadat de leden zich naar de Ridderzaal op liet Bin nenhof begeven hebben, des namid dags te hall' één uur de vergadering en laat door 'den griffier van de Eerste Kamer voorlezen 'n Konink lijk besluit van 5 September 1916, No. 59, houdende zijn benoeming lot voorzitter van dc Eerste Kamer, ge durende de zitting, die heden zal aan vangen. De voorzitter benoemt een com missie, die Hare Majesteit de Konin gin in het gebouw zal ontvangen en uilleideh, bestaande uit de heeren' Staal, Kraus, Fokker, Van der Hoe ven. Gilissen, leden van de Eerste ULvamer, en dc heeren Tvdeman, Jan sen Den Haag), Van Raalte, Mar- ol>ant, Fruytier, Roodhuyzen, Duijn- stee, Van der Molen, Snocck Henke- mans cn Boisscvain, leden van de Tweede Kamer. De ministers, hoofden van minisle- riëelc departementen en de leden van den Raad van Stale -verecnigen zich, le één uur des namiddags, mede in de Ridderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van den Prins der Nederlanden, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen wordt door de commissie in dc ver gaderzaal binnengeleid, neem! plaats op den troon, en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins naast Haar gezeten is, dc volgende rede: Mijne Heeren! Ten derde male sedert de ramp zalige oorlog uitbrak, die Europa verscheurt, ben Ik in LIvv midden, vervuld door dc zorg voor de hoog ste belangen vail ons vaderland. Dat voor Mijn volk lot dusver de vrede behouden kon blijven, stemt Mij tol dankbaarheid. Gelukkig bleven onze betrekkingen mei alle Mogendheden van vriend- sehappelijken aard. Ik zal ook in het vervolg de plich ten nakomen, die een neutrale natie door het volkenrecht zijn opgelegd. Maar Ik ben vast besloten onze onaf hankelijkheid te verdedigen en naar vermogen, tegenover wien het ook zij, onze rechten te handhaven. Bij de vervulling van die taak sleun Ik, behalve op ons goed recht en de eensgezindheid der natie, op onze zee- en landmacht, die op alles zins lofwaardige wijze den haar opgelegden last blijven dragen. De aflossing van onder de wape nen staande dienstplichtigen door nieuw opgeleide manschappen en de daaraan gepaarde belangrijke uitbreking onzer levende strijd krachten worden geregeld voortge zet. Dc voorraden wapenen, munitie en ander materiaal worden, ondanks te overwinnen moeilijkheden voort durend vermeerderd. De mogelijkheid om, met handha ving onzer weerbaarheid,__den druk der mobilisatie te verlichten, wordt door Mij opnieuw overwogen. Het economische leven van ons land ondervindt meer en meer den invloed van de omstandigheden welke door den oorlog zijn in het leven geroepen. De toestand van land- cn tuin bouw is over het geheel nog niet ongunstig. Toch worden de moeilijk heden, bij dc uitoefening van deze juist in de tegenwoordige omstan digheden voor de volkshuishouding zoo belangrijke bedrijven onder vonden, steeds grooter en is bij en kele onderdeelen reeds een rem mende invloed op de productie merkc baar. *W:.V! Op het gebied van handel cn nij verheid trachten zoowel de regec- ring als de belanghebbenden" dc nadeelige gevolgen te beperken van dc moeilijkheden, die maatregelen, in het buitenland genomen in ver band met den oorlogstoestand, voor onze aanvoeren uit den vreemde cn voor onzen uitvoerhandel medebren gen. I11 toenemende mate was de regee ring genoodzaakt maatregelen le nemen in het belang van de volks voeding; in verband daarmede was beperking van den uitvoer en in grijpen in het binnenlandsch econo misch leven noodzakelijk. Het scheepvaartverkeer in de Nederlandsche havens bleef gering; de groote vrachtvaart leverde bij voortduring gunstige uitkómsten op terwijl ook de toestand der kleine vaart eenige verbetering vertoonde. Ook de zeevisscherij gaf gunstige resultaten, doch ondervond in den laatsten lijd eenige moeilijkheden, naar welker oplossing wordt ge streefd. De andere takken van vis- scberij gaven met enkele uitzonde ringen ook betere uitkomsten. De maatregelen tot handhaving van de neutraliteit en tot tempering van de nadeelige gevolgen van' de crisis voor de economisch zwakkeren blijven bij voortduring zeer hooge eischen aan de schatkist stellen. Voorshands zal kunnen worden af gewacht in hoeverre de opbr'éïigst der bereids tot stand gekomen bui tengewone belastingen in de «laar- door ontstane behoeften voorziet. Een wetsontwerp lot nadere regeling cn versterking der inkomsten van bel Leepingfonds 1914 zal U worden aangeboden. De voorsteden tol versterking dfcr middelen, ten einde, afgezien van de uitgaven in verband met den buiten gewonen toestand, het financiëqle evenwicht le herstellen, zulleir Uwe. aandacht blijven vragen, evenals (die lot verruiming van het belastingge bied der gemeenten en tol heffing van opcenten ten behoeve der ge meenten op de belasting der jiapm- loozc vennootschappen. Ook in Nederlandsch-Indic wordt veel ongemak ondervonden van de belemmeringen in het overzeesch verkeer als gevolg van den in Europa woedenden oorlog; de uitkomsten van handel en scheepvaart iu alle koloniën geven niettemin reden tot tevredenheid. In Suriname mocht zoowel hel klein als het groot landbouwbedrijf op niet onbevredigenden uitslag wijzen. De weldra verwachte voltooiing der havenverbetering op Curasao en dc vestiging op het eiland van groote werken lot opslag en bereiding van aardolievoortbrengselendie aan honderden arbeid zullen verschaffen; rechtvaardigen de hoop op betere toekomst. Het stemt Mij tot erkentelijkheid, dat op lal van plaatsen in Nederl.- Indië door ingezetenen van allerlei landaarden betoogingen zijn gehou den om gehechtheid te betuigen aan het Nederlandsch gezag en bereid vaardigheid 0111 daarvoor persoon lijke en geldelijke offers te brengen. De Regéering zal riffct nalaten harerzijds datgene le doen. wat ge daan kan worden lol versterking der levende strijdkrachten in Ned.-Indië, en, voor zoover de uiterst bezwarende omstandigheden het gedoogen, voort gaan met dc uitbreiding der vloot en verdere toerusting tot krachtige verdediging ter zee. De le Tandjong Priok. Soerabaja en Makassar aangelegde havenwer ken zullen weldra in gebruik kunnen worden gesteld. Veel zal opnieuw van Uwe loc wijding worden 'gevraagd. Belangrijke wetsontwerpen zullen ook in dit zittingjaar Uwe aandacht vorderen. Ik verklaar, met de bede dat God ons ook in dezen zorgvollen tijd moge bijstaan, dc gewone zitting der Staten-Generaal geopend. H. M. dc Koningin, vergezeld van den Prins der Nederlanden, en voor afgegaan door 'de commissie, verlaat de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat dc com missie in de zaal is teruggekeerd, dc vereenigde vergadering. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag. In de gehouden vergadering^ werd rapport uitgebraoht over degeloofs brieven van den voorzitter, baron Van Voorst tot Voorpt, periodiek aftredend. Besloten werd tot toelating. Over de geloofsbrieven der andere periodiek aftredende leden zullen morgen 2 com missies rapport uitbrengen. De vergadering werd hierna gesloten. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De zitting werd geopend te kwart over drie. De tjjdeljjke voorzitter, de heer Lieftinck, heet de leden welkom in dit nieuwe zittingjaar, dat veel- omvattenden arbeid van ben zal vragen, en hoopt, dat dit jaar rust en vrede zal brengen tot zegen van het land. Minister Van G\jn biedt de Staats begroting aan, waarna de -nominatie voor het voorzitterschap wordt op gemaakt. Eerste wordt Borgesius met 48 van de 79 stemmen, tweede Schaper met 48 van de 80 stemmen en derde Ruys de Berenbrouck met 58 van de 76 stemmen, allen bij de eerste stemming.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 2