ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag II September 1916. cz ierlkzeesche TWEEDE BLAD. Burgerlijke Stand. C o u r a n t). ABONNEMENT. Prjji pet drie maandenI 1,30. Franco per poat. - 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Mionderlyke nummert- 0,06. Venohijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73ste MARGAN6, Ka 9902. Directeur i A, J. DE LOOZE Jr. I Uitflaesr-Haofdradactenri ft. FRAIKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—4 regeljf 0,40. Elke regel meer0,10. Reclame! per regel0,16. By contract belangrijke korting. Inaending op den dag ran uitgave róór S.SO ure. Landbouw en Veeteelt. MOORDGOUWE, 9 Sept. Heden werd op de buitenplaats „Heesterlust" te Schuddebeurs de reeds in dit blad aan- i gekondigde tentoonstelling van geilen gehouden. Het initiatief voor genoemde tentoonstelling was genomen door bet bestuur der geilenfokvereeniging alliier„ j op het denkbeeld en de aansporing van j zijn voorzitter, jhr. C. A. van Cillers, woonachtig te Arnhem. Deze, en mèt t hem de overige bestuursleden, meenden, I dat een tentoonstelling van geiten uit j alle op het eiland bestaande vereenigin- 'gen, waarmede ook vanzelf weer een j keuring door deskundigen gepaard zou gaan, zeer leerzaam voor de geitenhou- j ders zou zijn en tevens zou behoeden I voor indompelen, in den zoeten waan, dat het met de geitenfokkerij nu wel j heel goed ging en er niets meer te wenschen overbleef. Voorloopig zij op- gemerkt, dat zij, die de keuring met j belangstelling en studie volgden, nu wel weten, dat er nog genoeg te verbeteren valt. Hierop komen wc straks terug. Alle bestuursleden van Noordgouwe en omstreken mogen liet hunne bijgedra gen hebben om de tentoonstelling te doen slagen, een woord van bizonderen lof komt toe aan den voorzitter, den heer jhr. C. A. van Citters. Uit het feit, dat Z.Ed. een zevental jaren geleden den stoot gaf voor de geitenbeweging op deze eilanden, spreekt voldoende, hoezeer deze zaak hem Ier harte ging, dat hij, ondanks verandering van woonplaats, een viertal jaren geleden, toch van uit de verte de vereeniging alhier zou blij ven leiden, pleit mede daarvoor. Maar wie heeft kunnen nagaan, wat Z.Ed. voor onze tentoonstelling heeft gedaan, die moet tot de slotsom komen, dat zijn sympathie voor dé geitenzaak inslede van verflauwd met de jaren, eerder ge groeid en -nog steeds groeiende is. We willen in dit verband over het hoofd zien, dat de voorzitter terrein verschafte op zijn buiten, zijn ruime geldelijke bij drage van hoe grooté praktische waarde ook de fraaie medailles als eereprijzen, door hem aangeboden. We willen hier het zwaartepunt leggen op den moreelen steun van hem genoten. Wie Zaterdagmorgen het hek van „Heesterlust" binnenstapte, zag daar reeds de vaderlandsche kleuren wappe ren, als een teeken, dat deze tentoon stelling mede moest worden opgevat als een feestviering. Op liet terrein zelf was het ook vlag aan vlag en de inrichting met bordjes en palen en touwen ge tuigde van een zorgvuldige voorberei ding. De programma's, de inschrijvings biljetten met klasse-indeeling der die ren, waardoor vergissingen zoo goed als uitgesloten bleken, waren weer een wjerk van studie en navorschen van den voor zitter geweest, terwijl last not ledst, zijn persoonlijke bemoeiingen ons een twee tal, of liever hèt tweetal beproefde keur meesters hadden verschaft, de heeren Zwagerman en Kielstra. De vlag dekt de lading 1 Inderdaad, 't lijkt te veel voor één mensch, maar, „eere, wien eere toekomt", het moet ons van liet hart. Voor deelneming aan de tentoon stelling waren ingeschreven twee-en- negentig geiten. Goed en wel twaalf uur waren de dieren binnen en naai' de klassen gerangschikt. Het terrein met zijn wittegrauwe en bonte geiten leverde een eigenaardig gezicht op. Dank zij de bereidwilligheid der bestuurs leden, hadden de dieren volop voeder. Ongeveer half twee begonnen de keur meesters hun moeilijk werk, op den voet gevolgd door een schare van l>elang- stcllenden, die het gezicht der heeren bestudeerden, als de omstanders 's dok tersgelaat bij patiëntenbezoek. Ongeveer drie uur was de keuring afgeloopen en gaf de heer Zwagerman het publiek gelegenheid, de tentoongestelde dieren op hun gemak te bezichtigen cn de keuringscommissie te becritiseeren. Wc vermelden hieronder de namen der eige naars, wier dieren voor een der uitge loofde prijzen in aanmerking kwamen. De prijzen waren resp. f 7,50, f 2,50 en f 1, Klasse I C. Bakker, Burgh, le prijs; Gebr. de Jonge, Ellemeet, 2e prijs; A. Geschiere, Ellemeet, 3e prijs; A. v. d. Velde, Eikerzee, extra prijs van f 1,— Klasse 11. J. van Stein, Zonnemaire, le prijs -f- 3e eereprijs; C. v. d. Maas, Oosterland, 2e péijs; Adr. v. d. Gingel, Noordgouwe, 3e prijs. Klasse 111. Jóh.s 'Manni, Noordgouwe le prijs -J- 2e eereprijs; P. v. d. Weele, Noordgouwe, 2e prijs; C. v. d. Maas, Oosterland, 3e prijs; A. C. Ivurvink, i Noordgouwe, extraprijs van f 1,—. Klasse IV. A. C. Kurvink, Noord- J gouwe, lc prijs -f- le eereprijs; J. M. Klompe, Dreischor, 2e prijs; Joh.s Manni, Noordgouwe, 3e prijs. Klasse V. In deze klasse waren slechts 2 geilen ingeschreven. Dc le prijs werd niet toegekend. Joh.s Franke, Noordgouwe, 2c prijs; P. v. d. Weele, Noordgouwe, 3e prijs. Klasse VI. Jac. L. van Dijke, Drei- schor, le prijs; Joh.s Manni, Noord gouwe, 2e prijs; J. v. d. Doe, Dreischor, 3e prijs. De eereprijzen waren een verguld zil veren, een zilveren en een bronzen me daille, in fraai, origineel étui. Nadat de heeren keurmeesters wat rust genoten hadden, beklom <le heer C. Zwagerman, voor alle zekerheid, op dat de menschen hem toch vooral goed zien zouden, 'n stoel en stak zijn speech af. Spreker begon met te zeggen, dat liet hem en zijn collega, den heer Kiel stra, bizonder genoegen had gedaan, op deze tentoonstelling weer als keur meesters opgetreden te kunnen zijn. De heeren waren zeer tevreden over de kwaliteit der aanwezige dieren, waar door het nogal eens lastig was, de beste er uit te halen. Sinds de tentoonstelling in 1911, was er inderdaad groote voor uitgang te bespeuren. Evenwel waren er genoeg brekebccntjn, ook onder de aangevoerde dieren, maar dat was nog alleszins te verklaren. Ook deed het spreker bizonder genoegen te kunnen constateeren, blijkens informaties van den voorzitter, dal o. a. ook de landbou wers zooveel milder jegens deze be weging bleken te zijn gezind, dan zeven jaar geledentoen van die zijde de nieuwe vereeniging minder vriendelijk werd begroet. Velen van hen toch hadden niet geaarzeld, een geldelijke bij drage aan de tentoonstellingscommissie af te staan. Dan wees de heer Zwager man de belanghebbenden nog eens op fouten of gebreken in de dieren. Vooral kleven deze vaak aan pooten en uier. De pooten zijn zeer vaak doorgezakt, of slaan eenigszins gedraaid, vooral de ach- terpooten. Goed op tijd bijhouden de hoeven te snijden, kan spreker niet ge noeg aanbevelen. Een langwerpig hang- uier is af JLe keuren. De uier moet mooi rond zijn en aansluiten aan 't lichaam. Gebreken aan uier cn pooten zijn des te leelijker, omdat ze erfelijke gebreken zijn. Spreker, die met hart en ziel de géitenzaak toegedaan is, verklaarde zich wars van alle reclame, waaronder de degelijkheid en betrouwbaarheid maar al te vaak lijden. Dc tentoonstelling moest dus niet dienen om reclame le maken, maar om de menschen in dé gelegenheid té stellen, door het aange voerde vee als studiemateriaal le nemen, te lecren onderscheiden deugden en ge breken der dieren, m. a. w. le leeren, wat een goede geit is. Z.Ed. gaf den menschen den raad, alle poespas van witte of andere kleur, ai of niet ge hoornd, maar overboord te werpen en aan 'te sturen op een goedgebouwde, gezonde, sterke geit, die een behoorlijke hoeveelheid melk geeft. Spreker felici teerde het bestuur met de welgeslaagde tentoonstelling, door zulk fraai weer be gunstigd en na nogmaals belanghebben den op het hart gedrukt te hebben, met overleg en oordeelkundig op den inge slagen weg verder te gaan, eindigde hij zijn rede, die met luid applaus werd beantwoord. Hiermede werd dc tentoon stelling als afgeloopen beschouwd en verdwenen menschen en dieren, de een na den ander, van het terrein. Behalve door vele leden en huisgenooten van deze, werd de tentoonstelling door ruim vijftig belangstellenden bezocht. In den loop van den avond, onder gezellig samenzijn, sprak de voorzitter, jhr. C. A. van Citters, nog enkele harte lijke woorden van dank tot de heeren Zwagerman, Kielstra en Vijverberg, be tuigde zijn erkentelijkheid voor wat de heeren voor de geitenzaak hadden ge- j daan, de beide eersten meer in het algemeen, de laatste meer plaatselijk, en schonk hun als waardeering van hun verdiensten en als aandenken aan dezen dag, een fraai zilveren medaille, waarop in l'raai relief een geit. gegraveerd, in keurige omlijsting gevrit, wat door de betreffende 'heeren dankbaar aanvaard werd. Hiermede werd de tentoonstelling besloten. Ilopcn we dal ze mag hebben mogen strekken tol leering en ontwikke ling van de geitenhoeders en dat ze een prikkel moge zijn, om aan le sturen bp krachtig gebouwde, gezonde, sterke geiten, ten nutte van dc arbeidende be volking. Een prachtige nawerking ran het Chlllnalpeter. /.Wanneer men de verschillende stik- slofhoudende meststoffen met elkander vergelijkt, bijv. zwavelzuren ammoniak met chilis alpeter, dan rekent men vaak in het voordeel van dc eerste, dat ze meer nawerking heeft dan het chflisal- peter. Dat dit niet altijd juist is en dat ook het cliilisalpeter zijn nawerking niet mist, is reeds vaak genoeg aangetoond. Een frappant staaltje, van dc nawerking van hel cliilisalpeter is een onlangs ge publiceerde proef, genomen door den Rijkslandbouwieeraar voor Utrecht, en medegedeeld in de bekende verslagen, uitgegeven op last van liet Ministerie van Landbouw. Gedurende 4 achtereenvolgende jaren werd de uilwerking van een chilisal- pelerbemesting nagegaan naast die van een kali- en fosforzuurbemesling-.en wel op bouwland. Tn de jaren 1912, 1913, 1914 en 1915 was het gewas, waarop achtereenvol gens uc proef werd toegepast 1°. voe derbieten; 2°. klaver; 3°. paal'deboonen 4°. Wilhelminalarwc. 4 In 1912 werd op de voederbieten 000 K.G. cliilisalpeter gebruikt. Door deze bemesting was er 'n meeropbrengst van 22010 K.G. voederbieten met een waarde van f 154. Na aftrek van de bemestingskosten bleef er ongeveer f75 over. In 1913 werd op de haver 300 K.G. cliilisalpeter gegeven. Deze bemesting gaf 'n meer-opbrengst van 1660 K.G. haver en 1785 K.G. stroo, ter waarde van f 153. Na aftrek der bemestings kosten bleef er ongeveer f 75 over. In 1913 werd op de haver 300 K.G. cliilisalpeter gegeven. Deze bemesting gaf een meer-opbrengst van 1660 K.G. haver cn 1785 K.G. stroo, ter waarde van f 153. Na aftrek der bemestingskosten gaf de cliilisalpelerbemesting 'n winst vap ongeveer f 115. In 1914 werd aan de paardeboonen geen chilisalpetcr gegeven. Toch was er op het perceel, dat de vorige jaren met cliilisalpeter was bemest, een meer-op brengst van 240 K.G., ter waarde van f 24. Deze meer-opbrengst kan nergens anders door veroorzaakt zijn dan door de nawerking van het cliilisalpeter der vorige jaren. Een mooiere proef voor de nawerking van het cliilisalpeter is wel niét mogelijk. Tn 1915 werd op dc Wilhelmina- tarwe 200 K.G. cliilisalpeter gegeven. De meer-opbrengst was dat jaar 1000 K.G. tarwe en 3460 K.G. stroo, ter waarde van 189 gulden. De' cliilisal pelerbemesting maakte hier een zuivere winst van 160 gulden. Intusschen zal deze groote ré tarwc-opbrengst wel te danken zijn aan den totaal-toestand van bet land, veroorzaakt door de vorige bemestingen in verband met de teelt van het vlinderbloemige gewas en liet is zekér niet gewaagd le veronderstel len, dal de werking van de bemesting in 1912 en 1913 zich ook nog heeft doen gevoelen in 1815. Een bewijs tc meer voor de nawerking van liet chilisalpe- ler. Wanneer we den gcheelcn uitslag beschouwen der vier genoemde jaren, dan komen we tot dc conclusie, dat met j een totaal-uitgave van f 150 voor chili- i salpeter er een meeropbrengst is ge- j weest ter waarde van f 520 en er dus j met f 150 een winst is behaald van j f 370, zijnde ongeveer 250 pCt. De eleetrleeho draad. Twee Duitsche deserteurs zijn le Vlissingen aangekomen. Zij zeggen met 20 man le zijn gedeserteerd. 18 bleven aan den electrischen draad dood. BUDEL (N.-Br.) Aan den draad bij de Belgische grens onder deze gemeente is een 20-jarige zoon van de Budelsche familie K. gedood. Uit Hamont is zekere B. aan den draad blijven hangen. Dalt9cho ëplonnage ln ons land. Gearresteerd zijn de Duitscher Hanssen te Vlaardingen en de Hollander Jacob Dirkzwager te Maassluis. Er moeten sterke aanwijzingen zijn, dat het tweetal do hand heeft gebad in het in brand schieten van den Hollandschen motor- schoener „Zeearend" verleden Vrijdag. De volgens De Tel. zijn nog sterker de bewijzen, dat zij de Duitschers op de hoogte hebben gesteld van vertrekuur, lading en passagierslijst van de „Bata vier IV". Het blad deelt o. a. 't volgende mede „Jacob Dirkzwager bad dit bericht gestuurd aan den Duitscher Hanssen te Vlaardingen. Deze zond het verder naar de Duitschers. De directie van de Batavier- lijn, die iydig op de hoogte was gesteld van deze schurkenstreek, heeft het vertrek van de „Batavier IV" 'toen een dag opgehouden en het stoomschip 24 uur aan den Hoek van Holland laten liggen. Reeds lang had de directie der Bata- vierlijn vermoedens, dat het doen en laten van hare schepen werd bespionneerd, doch nog vóór dit vermoeden zekerheid was geworden, had de Rotterdamsche rivierpolitie, die in deze zaak met groote bekwaamheid en voortvarendheid heeft gewerkt, op eigen initiatief reeds een onderzoek ingesteld. De gangen van Hanssen en Jacob Dirkzwager werden nagegaan, met het gelukkig gevolg, dat men thans meent, de bewijzen tegen het tweetal in handen te hebben. Wat de „Zeearend" en het bespion- neeren der Noorsche schepen betreft, zijn de aanwijzingen niet zoo sterk. Wel is geblekendat Jacob Dirkzwager reeds geruimen tijd berichten over verschillende schepen, ook over Engelscbe oorlogs schepen, die in de nabijheid van Hoek van Holland waren gezien, aan Hanssen- heeft gezonden. Ouder het mom van zijn agentuur- en commissiehandel had Hanssen een groot aantal personen in zijn dienst om de berichten, die hij van Jacob Dirkzwager ontving, verder door te zenden. Zaterdag hebben er uitgebreide huis zoekingen plaats gehad bij verschillende handlangers van Hanssen en Dirkzwager. Er hadden nog geen nieuw arrestaties plaats, doch ze werden wel verwacht. Het blad verneemt nog, dat Jacob Dirkzwager tot Maart van dit jaar optrad als Britsch consulair agent te Maassluis. De Engelscbe cod sul-generaal te Rotter dam heeft hem echter wegens zeer geldige redenen zijn ontslag gegeven en plaatste een annonce in de bladen om tegen het heerschap te waarschuwen. Uit wraak schijnt Dirkzwager zich daarop in dienst te hebben gesteld van Engelands vijanden. Er is nog een eigenaardige bizonder- heid bekend van de wijze, waarop hij de hand heeft gebad in het ontsnappen van Duitsche schepen uit de Rotterdamsche havens. Het ie gebleken, dat hij, hoe wel aangesteld als Lloyds agent, het vertrek van Duitsche schepen van Rot terdam en Hoek van Holland geregeld 24 uur ie laat opgaf, zoodat bij het ver zenden van het bericht de vaartuigen meestal reeds veilig te Embden gearri veerd waren. Weelderig Ingerichte loopgraven. De Engelscbe bladen bevatten teeke- ningen en beschrijvingen van de Duitsche loopgraven, dio thans in het bezit der 1 Eugelschen zijn en een duidelijk beeld i geven van de zorgvuldigheid, waarmede de Duitschers zich in den loop van den positie-oorlog in deze 6treek hier wordt vooral van de omgeving van het boach van Mametz gesproken huune onder- j grondsche verblijfplaatsen hebben inge richt. Do ingaug naar zulk een in de bladen afgebeelde ondergrondecbe woonplaats bestaat uit een stalen deur, waaromheen oen soort tuintje is aangelegd. I In het inwendige leiden gemakkelijke trappen van 12 tot 36 treden naar be neden. De treden en het raamwerk van het trappenhuis zijn uit krachtige houten balken, op de wijze van mijnstutten aan gebracht, gemaakt en de treden zelf zijn nog eens met een dekplank versterkt. De muren zjjn van dikke planken ge maakt, die met inkepingen van boven en aan de onderzijde in het raamwerk passen en met ijzeren stangen en dikke houten spanten verbonden en versterkt zijn. Aan het benedeneinde van de trap loopt een tunnelvormige gang rechtuit, soms over een lengte van vijftig meter en daarop komen aan beide zijden kamers en zijgangen uit. In vele van die verblijfplaatsen leidt een tweede trap naar een lagere schuil plaats, die soms tien tot twaalf meter onder den bodem van de loopgraaf ligt. In de mooi ingerichte verblijfplaatsen zijn al die gangen en kamers met bout beschoten. In een der best-ingerichten had ieder, peloton zijn eigen eet- en slaap gelegenheid, een eigen plaats voor de oefeningen in de gangen en een nood uitgang naar de loopgraaf. Weer in 'n andere, die als verbandplaats dienst deed, waren bedden gezet voor 32 patiënten en bevatte een tameljjk groote operatiekamer. Een derde, bjj Mametz, was een com plete ondergrondsche kazerne voor een geheele compagnie voor 300 man, met keukens, provisie- enmunitiebergplaatsen, een met ijzeren platen beschoten smidse en een machinekamer. Uit deze beschrijving der Duitsche stellingen blijkt wel, dat de verovering voor de geallieerde troepen geen gemak kelijke taak was. Over de maand Augustus 1910. ZONNEMAIRE. Geboren: 15. Elisabeth Adri ans, d. van Anthbnie van Ast en Pieternella Hoekman. Gehuwd: 10. D. S. Kluit, j.m., 31 jaar en E. Z. Meek, j.d., 26 jaar. NOORDWELLE. Geboren: 28.Cornelia,dochter van Maiinus Bejje en Wilhelmina Verton. Overleden: 19. Jan Pieter Hollestelle, 91 jaar, weduwnaar van Francina Pieternella D' Huy. ELLEMEET. Geboren: 10. Leendert, zoon van Johannis Jacobus Hanse en Levina Neeltje de Vrieze. RENESSE. Geboren: 13. Lena Wilhelmina, dochter van Marcelis Padmos en Tona Pieter nella van Klooster. Overleden: 13. Neeltje Hontman, 69 jaar, wedawe van Abraham van de Velde. SEROOSKERKE. 11. Overleden: Lambrecht Jan, z. van D. Verboom Jz. en E. Qelgnse. HAAMSTEDE. Geboren: 24. Joppa, d. van Gerrit van Dammo en Jozina Verton. 30. Cornelia Adrians, d. van Joost Verspoor en Anna de Kok. POORTVLIET. Geboren: Marinus Abraham, z. van Adriaan Lindhoud en Janna Maria de Hond. Adriaan, z. van Marinis Anthonie Poot en Hendriks Anthonisse. Hendrina Anna, d. van Jan Boer en Elizabeth Maria van de Graaf. Marinis Cornelis, z. van Marinis de Groen en Janna Leuntje van Dalen. Adrians, d. van Dirk Geuze en Janna Anthonisse. Levenloos aangegeven: Een kind van Evert Johannis Nienwkerk en Maria Hendriks Reeders. Matthea Cornelia, 7 weken, d. van Marinas Mattheus Jacob Oostdgk en Willemina Cornelia van de Graaf. Cornelia Laurens, 6 m., z. van Jan Overbeeke en Johanna Marina Lisseveld. Gehuwd: Willem Cornelis Hordijk, j.m., 28 j. en Adrians de Rgke, j.d., 21 j. OUD-VOSMEER. Geboren: Adriaan, i. van Cornelis J. van Dgke en A. van Dnllemen. Jacobs, z. van M. Vob en W. S. C. Poot, Catharina, d. van A. Verhees en C. M. Timmer mans. Maatje Martina, d. van J. Stormesand en E. den Engelsman. Marinus Jan, z. van Jaoob van Dyke en J. M. Fejjtel. Anthonie Adrianns, z. van A. Gunst en M. Koolaard. Gehuwd: Leon J. Havermans, 25 jaar en Barbara C. Etienne, 17 jaar. J. M. van den Berg, 25 jaar (te Tholen) en J. C. H. Janse. Overleden: Flora Polderman, 74 jaar, echt genoot van J. F. Wadde van Roon, bevorens wed. van H. Baag. Hendrika van der Klooster, 11 maanden, d. van P. v. d. Klooster en A. Aarnoudse Cornelia Joppa, 7 maanden, d. van W.a Joppe. Jacoba Vos, 3 weken, d. van M. Vos en W, S. C. Poot. SINT-FILIPSLAND. Geboren: JacominaMaria, d. van Cornelis van Strien en Maria Verlaren. Jannetje, d. van Cent Faassen en Janna van Dommelen. Cent, z. van Johannes Rejjn- goudt en Maria Johanna Wagemaker. Gehuwd: Andries IJzebaart, j.m., 31 jaar en Christina Adriana Roth, j.d., 32 jaar. Overleden: Abraham Louis Verstraten, 18 j., ongehuwd. Jacob Leendert van Beek, 59 jaar, echtgenoot van Johanna Mol. SCHERPEtalSSE. Geboren: 2, Hendrina Maria, d. van D. K. Rgstenbil en B. J. Groenewege; 18, Cornelis, z. van J. van As en C. Tickem; 20, Hendricas Zacherias Alexander, z. van A. W. Quaak en J. C. Hegboer; 28, Wilhelmina Thgsia, d. van C. Menheere eg C. Andriesse. Gehuwd: 31, Cornelis Hartog, 20 j. en Geertje Oadeslugs, 20 j.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5