llissigplittlliargiiBoMiiD DE VRIES en 80S, Tentoonstelling - Kunsttanden - ADYERTENTIEN. Tandheelkundige Operatiën geheel pijnloos. Speciaal zonder gehemelieplaat. Billijke prijzen - Lange garantie. J. E. MULOCK HOUWER De gezamenlijke Vervoerders. verhoogen. Landbonwver. „Drcisehor". den 9 September a.s., Generaal. De heer Van Rooijen wil een mogelijk nieuwe regeling van den Dir.- Generaal van terugwerkende kracht laten gelden en dan doen ingaan 1 Aug. 3916. Dit wordt goedgevonden. Op voor stel van Burgem. en Weth. wordt het salaris van den telefoonkantoorhouder in de kom der gemeente gebracht van f 190 op f 215. STAVENISSE. Toen Zondagavond de wed. Blom met haar dochter zich aan boord van haar in de haven liggend vaar tuig wilden begeven, geraakten zij door de duisternis te water. Op haar geroep kwam de zoon er bij en met behulp van L. Moerland en schipper Spijker wer den de beide drenkelingen van een anders wissen dood gered. OUD.-VOSSEMEER. De vorige week werd in ruime mate regeeringsharing aangevoerd; moest vóór eenige weken betaald worden als winkelprijs voor haring per stuk 10 cent en dat/voor. een zeer onbeduidend vischje, thans krijgt men visch van uitstekende kwaliteit voor 4 cent. Met belangstelling ziet men ook weer uit naar regeerings-varkens- vleesch; daar "gedurende den w&rmen tijd de aanvoer word gestaakt, kan men spoedig in gunstige conditie komen voor de verzending ,daar nu September in het land is. MIDDELBURG. De gemeenteraad al hier heeft heden (Woensdag) de reke ning der gemeente over 1915 voorloopig vastgesteld op een ontvangst van f 695.527,98 en 'n uitgaaf van f 681.188,15s, alzoo een goed slot van f 12339,82s. Aan den gemeenteraad alhier is overgelegd het ontwerp begrooling voor 1917, aanwijzend in ontvang en uitgaat' een bedrag van 684784,32s, met een post voor onvoorzien ad i' 7263,07. Dc post hoofdelijken omslag is uitgetrokken op f 192.000, tegen f 182.000 voor 1916. De begrooting voor Üc gasfabriek wijst een eindcijfer aan van f 287.542,945 met een goed slot van f 1810,345, die voor de waterleiding een eindcijfer van i' 63318,16, met een kwaad slot van f 11442,47s en die voor het elcctrisch bedrijf een eindcijfer van f 53419,50, met jgen goed slot van f 2855,19s. De Middelburgsche bestuurders- bond heeft zich met een adres tot den Raad gewend, waarin verzocht wordt een levensmiddelen-commissie in te stel len. Het verzoek is gegrond op de grootc uitbreiding, die de bemoeiingen der ge meente door de distribuliewet hebben gekregen. Aanbestedingen, verkooptngen, enz. MIDDELBURG, 6 Sepl. Aan het ge bouw van hel Provinciaal Bestuur werd heden aanbesteed het lossen en leggen van gewapende betonplaten met bijko mende werkzaamheden ter verbetering van de boordvoorziening van het kanaal door Walcheren, het maken en plaatsen van gewapende betonplaten in de paal- rijen en het lossen en vervoeren en leg gen van gewapende betonplaten en stroo- ken met bijkomende werkzaamheden langs den zeemuur te Vlissingen, behoo- irende lot (de zee-en oeverwerken in twee perccelen. Raming perceel I f 1490, per ceel II 1' 1870. Minste inschrijvers waren voor hel eerste perceel K. Faassc Kz. te West- kapellc, voor 1' 1286, voor het tweede perceel H. J. Keulemans te Middelburg, voor f 2347. KERKNIEUWS. Gcref. Gemeente. Tweetal te Bruinisse: ds. Den Hengst van Amsterdam, cn ds. Kersten van lerseke. Geref. Kerk. Beroepen te Strijen ds. P. E; van Scliaik te Anna-Jacoba-Polder. Landbouw on Veeteelt. THOLEN. Zaterdagavond vergaderde de afdceling „Landbouwbelang" in het café M. Hoek. Tegenwoordig 36 leden. Voorzitter de heer C. H. A. Stoutjesdijk. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voor zitter zegt, dat deze vergadering uilslui tend belegd is om over het veevoeder te spreken. Deze week heeft de secre taris getracht alle mogelijke inlichtingen te krijgen, en heeft die in zooverre ont vangen van hel Veevoederbureau. De ontvangen inlichtingen worden daarop voorgelezen. Ook het Genlraal-Bureau had inlichtingen verstrekt. Er blijkt uil, dat het bestuur verplicht is een hande laar te benoemen. Er mag besteld wor den per paard 100 K.G., zware werk paarden 200 K.G., voor hoornvee 60 K.G., voor varkens 90 K.G., voor kippen 3 K.G. De voorzitter zegt, dat het beslist noodig is, dat Voor deze maand Septem ber wordt opgegeven. Geeft men niet op, (tlan zal men in October teleurge steld worden. Besloten wordt de aan wezige handelaren hun inschrijvings prijs per 100 K.G. te laten indienen. Ingediend worden 4 bil jetten. l)e heer Augustein vraagt of wij nu regeerings- graan moeten .betrekken, terwijl wij allen deze granen zelf hebben liggen. De voorzitter zegt, dat eigen gebruik niet verboden is, maar wel de verkoop ervan. Na nog ondergeschikte punten van minder belang te hebben bespro ken, sluit de voorzitter ouder -dank aan de opkomst der leden de vergadering. BECBTZAREN. Een bnrgemeestor die de Boterwet overtreedt. MIDDELBURG. Door den Kanton rechter alhier was, wegens overtreding der Boterwet, namelijk het vervoeren van boter met een vetgehalte van 77,5 pCt. of in ieder geval minder dan 80 pCt. veroordeeld L. S., landbouwer te en burgemeester van Biggekerke, tot f 50 boete of 20 dagen hechtenis. Dit vonnis was by verstek gewezen en nu was bekl. in verzet gekpmen en werd de zaak Zaterdag j.l. opnieuw behandeld. Bekl. bekende te hebben geweten, dat de boter minder goed was, maar niet dat zy niet aan de wet \oldeed, door moderne voedingswijze was het slechte resultaat bereikt. Waar bekl. wist, dat de boter niet goed was, achtte de ambtenaar van het O. M. dat hy eigenlyk voor de rechtbank had moeten verschijnen. De ambtenaar neemt het bekl. erg kwalyk, dat hy de overtreding pleegde daar hy juist als burgemeester het voorbeeld moest geven en eischte daarom bevestiging van het vonnis. Bekl. zeide, dat zyn burgemeester schap met deze zaak niets te maken heeft. Uitspraak 9 September. De expeditie van Shakleton. De Daily Chronicle maakt een tele gram van Ernest Shacleton, den Zuid pool vorscher, openbaar, waaria hy de redding van zya metgezellen, die op Olifftctseiland waren achtergebleven, be schrijft. Met het 70-tons stoomschip „Yelcho", uitgerust op kosten der Chi- leensche regeering aldus Shacleton zette ik een koers in, die ray in staat zou stellen Olifantseiland van 't Noord westen uit te naderen, in de hoop, dat het ijs naar 't Noordwesten was opge werkt. Myn verwachting werd bewaar heid en op 30 Angustus om 1 uur des middags, bereikte ik het kamp onzer kameraden op het eiland. Een uur later voeren wy huiswaarts. Wild, de leider van de troep, die op Olifantseiland achterbleef, meldt: Op 25 April werd het eiland overdekt met een dikke massa ys. Onze troep had slechts een smalle strook land tot zyn beschik king, 250 yards lang en 40 breed. Wy maakten een verblijfplaats van twee booten, steunende op de rotsen, die door eea sneeuwstorm inMei byna in zee werd gesleurd. Met het voedsel moest uiterst spaarzaam worden omgegaan. We jonden slechts één warm maal per dag nuttigen, Zeehonden konden het eiland niet bereiken wegens 't ys. Het weder was afschuwelijk, doch het ver beterde in Juni. Van één man moesten de teenen worden afgezet. In 't midden van den winter waren wy voortdurend door een wade van mist of sneeuw be dekt. Telkens als de zee openging, werd onze hoop op redding vernieuwd. De drie vorige pogingen om ons te redden blijken te zya samengevallen met tijd stippen, dat het eiland door ys was overdekt. Op 28 Aug. dreef de storm 't yspak van het eiland en op 30 Aug. zagen wy in de jagende mist de „Yelcho", die door een nauwe opening tusschen de ijsbergen doorstoomde. Schieten op smokkelaars. Aan de Duitache grens onder Kerk- rade heeft weer een ernstig incident plaats gehad, in verband met 'n poging tot uitvoer van goederen naar Duitsch- land, aldus meldt De Tijd. Hulpkommiezen en een paar soldaten zagen een vrouw en een paar kinderen zich begeven in de richting van Duitsch- land, zware zakken dragende. De sol daten waarschuwden de smokkelende, doch deze gaf hierop geen acht, integen deel versnelde de pas. Weer klonken waarschuwingen zoüder gevolg. En toen de buitengewone hulpkomiezen geen kans meer [zagen om de bende te pakken te krygeD, wyl ze zeer dicht de grens was genaderd, vuurden de soldaten eerst in de lucht en daarna op de vluchten den, met dit resultaat, dat één der kinderen, een nog jeugdige jongen, doodelyk aan het hoofd werd getroffen. Een klein meisje, dat niets met de zaak had uit te staan, werd eveneens, hoewel niet doodelyk, getroffen. Later moesten de soldaten zich weren tegen familieleden van den knaap, welke met groote messen gewapend hen te lyf wilden. Doordat ze bleven naderen, al dreigende en tierende, schoten de soldaten opnieuw. Een der mannen werd in den rechterarm getroffen. Volgens geiuchten moet nog een persoon door een der kogels getroffen zyn. Verbod van uitvoer van appelen en perer. Het St.bl. n'o. 430 bevat 'n Kon. besliwt van den 2cn dezer, waarbij de uitvoer van appelen en peren, ook in verduur zaamden toestand, wordt verboden, van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit ver bód tijdelijk op te heffen of in bizondere gevallen daarvan ontheffing te doen ver- leenen. Electrische Oorlogsschepen. In het a.s. voorjaar zal het eerste Amerikaansche oorlogsschip met electri sche beweegkracht, de „California", de werf verlaten. De Amerikanen zijn zoo zeker omtrent den goeden uitslag van deze onderneming, dat de bouw van twee andere electrische oorlogsschepen de „New Mexico" en de „Te nes see", reeds werden aanbesteed. Ze zullen een watervcrplaatsing van 40.000 ton hebben en wórden door electrische machines voortbewogen, die ongeveer li/2 inillioen dollar kosten. Zij overtreffen de Engel- sche linieschepen ra«t 11.000 ton en zijn dus de grootste der wereld. De vastgehouden graaoseliepen. Naar de Nieuwe Crt. verneemt, is de lading van de twee der zoolang vast gehouden graanschapen geheel bedorven. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 6 Sepl. Gisterenavond zijn 2 landstormmannen, afkomstig uit Limburg, die aait den iWaalsdorpschen weg onder Scheveningen over de afsluil- boonven zijn geklommen, door een trein van de Z.-Holl. Electr. Spoorweg-Mij. ge grepen, met het noodlottig gevolg, dat één hunner, zekere G. H., kort daarna in liet militair hospitaal aan de bekomen verwondingen is overleden en zijn kame raad, een zekere A. M., een beenbreuk bekwam. De Minister van Buitcnlandsche Zaken wordt hedenavond van zijn verlof in de residentie terug verwacht Onlusten in Djambi. (Off.) Van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indic werd een telegram qlkvangeri, inhou dende, dat de resident van Djambi hem bericht heeft, dat Moerara Tambesi op 2 dezer 11a een hevig gevecht werd be zet. Vermoed wordt, dat de familie van den vorigen sultan de hand in de onlus ten heeft. PARIJS, 6 SepL (Off.) De gevechten aan de Somme wórden voortgezet; be langrijke voordeelen hebben wij ten N. van de rivier behaald. Wij namen daar stellingen en veroverden een dorp. Tal rijke Duitsche tegenaanvallen ten Z. van de Somme werden bloedig afgesla gen. Sinds 3 Sep tem lier maakten wij op het Sommefront 6650 vijanden krijgs gevangen en veroverden 36 kanonnen, w.o. 28 zware. Noordelijk van de Somme drongen de Franschen, na een reeks schitterende gevechtenvooruit ten O. van Le Forest. Zij bereikten ten W. van de Somme eert bosch en sloegen een aanval Noordelijk van de hospilaal- hofsledc af, alsmede in een deel van het Mariérrebosclï en bereikten ten N.-O. van Clery den rand van liet plateau waarover de weg naar Clery loopt. BOEKAREST, 6 SepL Aait 't Noordel. front hebben kleine onlmoelingen plaats gehad. Wij namen 7 officieren en 620 man gevangen en maakten 500 wagens met levensmiddelen buit, benevens een geheel uitgerust veldhospitaal. Aan het Zuidelijk front heeft een overmacht van vijanden tot 10 maat toe liet bruggehóofd van Tourtoukai aangevallen, doch alle aanvallen werden afgeslagen. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 5 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 92 paarden, 6 veulens, 1300 magere runderen, 752 vette runderen, 195 vette kalveren, 423 nuchtere kaiverén, 729 graskalveren, 3 schapen of lammeren, 170 biggen, 11 bokken of geiten. Prijseu per J kilo: koeien 52|—57|—64 ct., ossen 51—56— 62 ct., stieren 43—50—56 ct., kalveren 506070 ct. Prijzen per stuk van mager veemelk- koaien f 200—390, kalfkoeien f 220—425, stieren f 150470, piüken f 90140, graskalveren f 4570, vaarzen f 140190, paarden f 400600, biggen f 817, slachtpaarden f 150250, biggen per week f 1,40-1,60, hitten f 250—360, fok nuchtere kalveren van f 2236, slacht dito van f 1017,50. De aan voer van kooien en ossen op de vette markt was goed. De handel was rede- lyk en de pryzen waren iets stijver. Voor buste spoelingbeesten werd nog tot 3 cent boven noteering besteed. Stieren waren behoorlijk aangevoerd. De handel was iets beter en de prijzen waren een weinig hooger. Vette kalveren met ge wonen aanvoer en Vedelijken handel. De prijzen waren nog vry hoog en voor een enkel puik beBt kalf werd nog wel 5 cent boven noteering besteed. Op de magere markt wae de aanvoer van melk- eo kalfkoeien behoorlijk. De handel was traag en de prijzen onder gingen bijna geen verandoring. Jong vee met redelijken aanvoer, weinig handel en onveranderde pry zen. Graskalveren waren ruim aangevoerd. Er was hier niet veel handei en de prijzen b'c/en op dezelfde hoogte. Nuchtere fok- en siachtkalveren met iets meer aanvoer en tragen handel. De pry zen van fok- kaiveren waren behoorlyk, die van siacht kalveren iets lager. Work-, slachtpaarden en hitten met redelijken aanvoer en stillen handel. De prijzen bleven vrywel gelijk aan die der vorige week. Biggen rnet gewouen aauvoer en langzamen handel. De prijzen bleven zoo goed als stationair. Rotterdamsche Eierenyeiling (in exploitatie bij de V. P. N.)kippeneieren f 9,40 f 9,65, eendeneieren f 8 k f 8,60, alles per 100 stuks. Regeeringaoieren f 7,50 k f 8,25. Aanvoer 12,166 voilinge- en 152,856 regeeringseieren. Rotterdamsche Eieren veiling, Wee- naplein 9 (gedeponeerd handelsmerk R. C. V.): gegarandeerd versche hoender eieren f 9,30 f 9,96, dito eendeneieren f 8,55 k f 8,74, dito kalkoeD eieren f 10 k f 11. Aanvoer 53,871 stuks. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteor. Instituut to De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen ra" 6 Sept. 1916 Hoogste baror^teretand 768,5 te Stock holm. Laagste 761,1 te Bodo. Verwachting van den avond van 6- Sept. tot den avond van 7 Sept. 1916: zwakke tot matigen wind uit oostelyke, later wellicht zuidelyke richtingen, licht- bewolkt, droog weer, raogelyk nacht vorst, zelfde temperatuur overdag. 8TOOMBOOTDIENST en tusschenge legen plaateen. SEPTEMBER 1916. Van Vlissingen naar Botterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vliasingea. Donderd. 7 Vrjjdag 8 Zaterdag 9 Maandag 11 Dinsdag 12 Woensd. 13 Donderd. 14 W. 7,15 7,15 7,15 7,15 7,15 7,15 7,15 's ra. 9,— 9,- 9- 9,- 9,- 9,- 9,- 's m. 9,— 9,- 9,- 9,- 9,- 9,- 9,— V Den 9 Sept. a.s. hopen mijn V geliefde Ouders: JACOB VAN POPïBISG en ABKRMIN'A LIOTKVDAO, l hunne 40-J»r!ge Echtrerecnlglng V r te herdenken. A St.-Annaland, 6 Sept. 1916. X T JAN. T Heden overleed ons aller lieveling WILLEM, oud bijna 11 maanden. Sibjamsland, 3 Sept. 1916. Familie M. RINGELBERG. Heden overleed, tot or,ze diepe droefheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder en Zuster, ANNA DIRKJE RUSELAAR, Wed. run COBNELES BOOQERD, in den ouderdom van 82 jaar. Zibrikzee, 4 September 1916. Uit aller naam, M. BOOGERD. Voor de talrijke bewgnen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en het treurig verlies van onzen geliefden onvergeteljjken Vader, Be huwd- en Grootvader, den Heer J. VAN DEN BERGE Joostz betuigen wy onzen innlgen dank. Bruini9SE, Sept. 1916. Oudestraat B 13. Familie v. D. BERGE. Voor de talrijke en hartelijke blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, denHeer JACOBUS VINK, betuigen wjj onzen hartelfiken dank. Colijnsplaat, 5 Sept. 1916. Wed. J. VINK- Vbrwbst. L. M. VINK. M. K. VINK. De Bezorgers en Bezorg- 8PW sters dezer Courant verzoeken den lezers beleefd, ofschoon er dit jaar geen kermis gehouden wordt, hen toch dozer dagen hun Kermisloot te geven. TANDARTS, zijn Donderdag 7 Septem ber in het Hotel ,;Hof tan Holland" te St.-Maar- temdijk te consulteeren van 113 uur. Ter kennis wordt; gebracht, dat als HOOFDCONTROLEUR voor Schouwen Duiveland en Sint Philipsland is aan gesteld de Heer alhier, en dat handelaren, die van <fe boeren koopen onder de meximum-pryzen door den Minister vastgesteld, gevaar loopen, dat hun de bevoegdheid te con tracteeren wordt ontnomen. Het lid voor het rayon Zierikzee, Mr. A. J. F. FOKKER. Ingezetenen van Ellemeet ISWSf worden opgeroepen om Zaterdag 9 September, 's avonds tusschen 7 en 9 uur (oude tyd), in het gemeente huis te Ellemeet op te geven de hoeveelheid Varkensvleesch en Visch, die zy wekelijks wenschen te betrekken. Wegens tijdsom standigheden is het tarief verhoogd. SCHERPEMISSE. Onderget eekenden allen Smids te Stavk- nisse, geven door deze kennis aan hun geachte Cliëntèle, dat zij van af lieden genoodzaakt zijn, wegens de enorme.stijging der grondstoffen, het Hoef beslag met 20 cent per nieuw HOEFIJZER (gewoon beslag) te Andere Artikelen en Werk zaamheden naar evenredigheid. Stavenisse, 6 Sept. 1916. Aanbevelend, Wed. C. KESTELOO. J. C. LEENHOUTS. A. C. GEBRAAD. VERGADERING 9 September a.s., voormiddag 11 uur, bjj J. Si.aobr. Agenda: Graanverkoop en verder voorkomende zaken. VAN op „HEESTERLUST", onder Sohuddebeurs. TOEGANG f O.IO. W Opening 2'/, ure met het oog op de keuring. Bij slecht weder kunnen alle geiten in de stallen worden ondergebracht. HET BESTUUR.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 2