De heer Timmerman kan zich niet vereenigen met het voorstel van Burgem. en Weth. Zijns inziens moet men om ter bepaalder plaatse doorgang te ver krijgen van de aangrenzende eigenaren vergunning hebben tot hel maken van bedoeld pad. Dan verwijst spreker naar het ingekomen adres, waaruit blijkt, dat niet alleen de neringdoenden schade zullen lijden," maar ook de. eigenaren van huizen in genoemde straten, want deze vreezen, dat de waarde hunner panden zal dalen. De heer Van Noulniys heeft ook twee ernstige bezwaren tegen het voorstel van Burgem. en Weth. Mij vreest namelijk,^ dal de gemeente het pad niet in haar bezit zal krijgen voor er over,geproce deerd is om het te onteigenen. En dan heeft hij een finantiëel bezwaar, geld uit te geven voor een weg, die niet strikt noodig is. De voorzitter: Wat de heer Timmer man gezegd heeft, gaat in dezelfde lijn als het adres der bewoners van den St.-Anthonie'sdam en Korte Nobelstraat. Spreker gelooft niet, dat hun nering zal achteruitgaan. Wordt toch de nieuwe weg aangelegd, dan zal toch altijd de St.-Anthonie'sdam de weg voor voer tuigen en rijwielen blijven. De nieuwe weg is slechts een pad- voor voetgangers. Hel gewone vervoer voor den landbouw zal door den Nobelstraat blijven. Dil bezwaar is dus onjuist. De heer Van Nouhuys heeft gezegd, dat het pad niet noodig is. Hij spreekt dit niet legen, maar er is al voor jaren over gesproken 0111 daar ter plaatse een weg te maken naar het tramstation. En nu wij in de gelegenheid zijn om op goedkoope wijze dien verbindingsweg te verkrijgen, moe ten wij daarvan gebruik maken. Daarbij komt, dat de heer Korleweg meer af staat dan hij verkrijgt. Als er ooit reden is te leenen en te converleeren, dan is het in dit geval. De kosten zijn nu ook aanzienlijk minder dan vroeger is op gegeven. Zij zullen nu ongeveer 2900 bedragen. Wel-zou hij liever willen rui len zonder eenige verplichting op ons le nemen. Maar de heer Korleweg slond er op, dat een termijn zou gesteld wor den, waarop het pad in orde zal ge bracht worden. De heer Gelderman is het niet met den heer Fokker eens en ook niet met adressant. Want is de zaak van alge meen belang, dan moeten de belangen der bewoners van de St.-Anthonie'sdam daarvoor wijken. Met het voorstel van Burgem. en Weth. kan hij zich niet vereenigen wegens de groole kosten, die wij moeten maken. Spreker zou liever eert verbindingsweg willen hebben vlak tegenover het petroleumpakhuis. 't Is den heer Korteweg alleen te doen om liet pad, dat door zijn terrein loopt. Laten wij hem dat pad voor een be paald aantal jaren in pacht geven. De heer Koopman herinnert er aan, dat indertijd een project is gemaakt om naast de Nobelpoort een weg te maken. Herhaaldelijk is er over gespro ken om een beteren verbindingsweg met het tramstation le verkrijgen, gelijk door spreker nader wordt aangetoond. Spreker haalt Goes aan, waar een aantal woningen zijn verrezen op den weg, door de gemeente aangelegd. Hier heeft men gebrek aan bouwgrond. Nu doet zich een geschikte gelegenheid voor om langs een door de gemeente aan te leggen verbindingsweg naai* het tram station een flink aantal burgerwonin gen mettertijd te verkrijgen. Vele men- schen van buiten zouden daar gaan wonen, én zoodoende weer bijdragen in de gemeente-belastingen. Dit zou dubbel opwegen tegen de uitgaven, die wij thans zouden doen. Spreker meent, dat die uitgaaf van f 3000 op den nazaat mag drukken. De bezwaren, die door de be woners van den St.-Anthonie'sdam en Korte Nobelstraat worden aangevoerd, acht spreker niet van overwegenden aard. Al ligt zal, wanneer men iets nieuws schept, schade geleden worden. De finarttiëele lasten kunnen niet op onze begrooting drukken. Hij heeft daar om met een gerust geweien zijn slem aan het voorstel gegeven. De heer Timmerman blijft er bij, dal adressanten er onder zullen lijden. De menschen, die Donderdags met de tram komen, zullen als de weg lot stand komt, de Nobelstraat laten liggen, en ook de panden in die straat zullen in waarde verminderen. De lieer Gelderman^ stelt voor liet voorstel van Burgem. en Weth. aan le houden, het pad in de Wandeling in erfpacht te geven aan den heer Korte weg voor den tijd van dertig jaren, en de zaak te laten zooals die is. De voorzitter zegt, dat het Dagelijksch Bestuur zich vereenigt mei t voorstel van den heer Gelderman, dil punt nog maals aan te houden. Conform dit voorstel wordt met algc- meene stemmen besloten. Aan de orde is de vaststelling van de rekening der gemeente-gasfabriek over 1915. Namens de Commissie, belast mei het onderzoek van die rekening, advi seert de lieer Gelderman de rekening, die in orde bevonden is, goed le keuren. Overeenkomstig het advies wordt be sloten. Ter tafel komt liet verslag over de gemeente-rekening 1915. De lieer Van Os adviseert namens de Commissie, be last met liet onderzoek, haar goed le keuren. Conform liet advies wordt de rekening legen de voorgestelde cijfers vastgesteld. Tot leden der Commissie voor de ge meente-begrooting, dienst 1917, worden benoemd de heeren De Vrieze, De Boei en Van Nouhuys. Voorgesteld worden als leden van liet college van zeilers de periodiek aftre dende leden, zijnde de lieeren M. C. Mulock Ilouwer en H. van Dijke. Mede- aanbevolen waren de lieeren G. J. Lunen- berg en Panny. Aan de orde is de benoeming van een weihouder. Tengevolge van zijn benoe ming als burgemeester is, gelijk deze mededeelt, een vacature in hel college van Burgem. en Weth. ontstaan. Bij tweede stemming werd de heer W. C. de Crane met zeven stemmen gekozen. Drie stemmen waren op den heer II. J. van Noulniys uitgebracht. De heer De Crane neemt op een vraag van den voorzitter "de benoeming aan waarop deze hem gelukwenscht en er aan herinnert, dat zijn grootvader jaren lang hier het burgemeestersambt ver vuld heeft. Spreker hoopt, dat de heer Dc Crane in zijn nieuwe betrekking tol heil der gemeente en tot voldoening van zich zeiven lang moge werkzaam zijn. De heer De Crane dankl voor de stemmen, die op hem zijn uitgebracht, en voor de hartelijke woorden, die tot hem gesproken zijn. Hij zal zijn best doen de hem opgedragene betrekking goed te vervullen. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzer aan de Herhalingsschool. De heer Van den Bout drukt zijn. bevreemding uit, dat er maar één can- didaal op de voordracht staat. Hij vraagt of liet voldoende is, dat wij op één zijn aangewezen. Nu moeten wij dien eenen nemen. De voorzitter: De heer Van Ballc- gooyen, het hoofd der Herhalingsschool heeft hem voorgedragen. De lieer Van den Bout vindt het niet goed, dat slechts één wordt voorgedra gen. Hij stelt daarom voor de benoeming uit te stellen. De voorzitter: Het is bij 'l Herhalings- onderwijs meer voorgekomen, dat één candidaat werd voorgesteld. De heer Koopman: Wat het Herha- lingsonderwijs betreft, er is hooit één sollicitant -bij hem geweest. Hel hoofd der Herhaliifgsscliool stelt iemand voor. Nu blijkt het, dat er nog een sollicitant was. Spreker is hel eens met den heer Van den Bout, dat een voordracht van één gcèn voordracht is. 'De lieer Gelderman onder sell rijft, wat de heeren Van den Bout en Koopman gezegd hebben. Ilij stelt voor, dal in het vervolg hel aantal sollicitanten onder de aandacht van Burgem. en Weth. ge bracht: worden, of dat een wordt aanbe volen met vermelding van de anderen, die zich beschikbaar stellen. De voorzitter: De lieer Van Ballc- gooyen heeft den lieer J. Ilage aanbevolen. De heer Gelderman: Dan benoemt feitelijk do heer Van Ballegooycn. De heer Van Os stelt voor de benoe ming uit te stellen. De voorzitter: Wenscht men in be ginsel uitgemaakt le zien, dat bij de Herhalingsschool 'n oproeping geschiedt van candidaten, en dat in verband hier mede de "benoeming wordt aangehou den? Niemand is daartegen, zoodat conform besloten wordt. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School A. Dc heer Van den Bout kan er niet toe besluiten iemand te benoemen, dien hij niet gezien en gesproken heeft. De voorzitter vraagt, of de heer Van den Bout er een voorsleb van maakt de benoeming aan te houden. De heer Van den Bout: Neen, mijn heer de voorzitter 1 Overgaande lot stemming werd de lieer Quist gekozen. Bij de rondvraag geeft de heer Tim merman Burgem. en Weth. in overwe ging bij dc benoeming van een onder wijzer iemand le benoemen, die een Iandbouw-akte heeft. Ilij wijst er op, dat dit jaar hier geen landbouwcursus kan gehouden worden. Nu moet men van hier naar Dreischor of Nieuwer- kerk om landbouwonderwijs te ontvan gen. Wal spreker in overweging geeft, kost aan de gemeente niets. De heer Koopman: Vroeger is dit ge beurd. De voorzitter zegt toe, dat voortaan daarmede zal rekening worden gehou den. De heer Den Boer gaat mede met het geen de heer Timmerman voorstelt. Maar hij vraagt, of, indien er nog een onderwijzer komt om landbouwonder wijs le geven, de gemeente liereid is een lokaliteit beschikbaar le stellen met vrij vuur en licht. De landbouwlccraar Waalc te Nieuwerkerk kan niet op twee plaatsen tegelijk wezen. Als hij nog een avond kan vinden, dan zou hij drie uren les willen geven, en dan zóu Ver- beke ook drie uren geven. De voorzitter zal aan het college van Burgem. en Weth. de zaak in overwe ging geven. Hierop werd de zitting gesloten. Aanbestedingen, rerkooplngen, enz. ZIERIKZEE, 29 Aug. Heden werden alhier ten verzoeke van den H.WelGeb. heer Jhr. R. R. L. de Muralt, ten over staan van notaris Biermasz, publiek verkocht de onroerende goederen: Gemeente Zierikzee: 2 H.A. 63 A. 40 c.A. Bouwland iu Gooikens-Nieuwland, verpacht tot na rooven van den oogst in 1924, a f 976. Gem. Kerkwerve: 2 H.A. 22 A. 20 c.A. Weiland aan don Ver8eputschenweg, verpacht tot 11 Nov. 1922 h f 755. Alles per 41 A. 68 c.A.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 6