ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 Augustus 1916. Veevoeder. EERSTE BLAD. KENNISGEVING. SUIKERDISTRIBUTIE. Suikerdistributie. Maximumprijzen voor groenten en vroege Aardappelen. S U I K E R. BEKENDMAKING. Oorl ogsoyerzieht. NTSüWSTIJDÏNaKN.' (Zlerlkxeesche H C o 11 r s n t)> ABONNEMENT. Pr\ja per drie maandenf 1,80. Franco per po»t- 1,80. Voor het buitenland per jaar - 10, Aiionderiyke nummeri- 0,05. Venchynt Maandag, Woensdag eu Vrydag 73m IAAR6AN& *o 9896. DiPMltun A. J. DE LOOZE Jr. U!lg«mr.HMfdr*iiielHr i A. FRMKEL. ADVERTENTIE IW. Van 14 regelsf 0,40. Elke regel racer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. B\j contract belangrjjke korting. Intending op den dag van uitgave vóór Jtl.$0 '.«re. Dit nummer bestaat alt 2 bladen. Begrooting dsr Inkomstsn on Uitgaven der Gemeente voor 1917. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS .an Zierikzee maken bekend, dal; de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1917, eooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Zibrikzee, den 26 Augustus 1916. De Burgemeester on Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAIJESTEIN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTEBMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zibrikzee maakt bekend, dat by circulaire van den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel van 26 Augus tus j.l, No. 68459, afdeeling Handel, aan hem is toegezonden de navolgende bekendmaking: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat door hem ingevolge art. 8 der Distributiewet 1916 de volgende maximumprijzen voor suiker worden vastgesteld: I. De eerste hands verkoopers, raffinadeur» en commi8sionnairs, verkoopen suiker van kwali teit melis I voor ten hoogste f 51 per 100 K.G. af fabriek, zakken voor koopers rekening, con tant met ll/a°/o korting. Onder contante betaling wordt verstaan be taling door franco remise binnen 8 dagen of betaling op eene dispositie binnen 8 dagen, naar verkoopers keus. II. Eerste hands verkoopers zullen aan hon, die 1000 K.G. of meer in eens ontvangen, ten hoogste berekenen f 50,90 per 100 K.G., onder de sub I genoemde condities. III. Eerste hands verkoopors zullen aan hen; die minder dan 300 K.G. in eens ontvangen, ten hoogste berekenen f 51,20 per 100 K.G., onder de snb I genoemde condities. IV. Grossiers zullen voor suiker van kwaliteit melis I in oiigineele verpakking ten hoogste berekenen f 51,50 per 100 K G., vracht van het pakhuis naar den ontvanger voor koopers reke ning, betalingsvoorwaarden tusschen kooper en verkooper zelfstandig te regelen en bij levering van ten minste 1 collo in origineele verpakking. V. Grossiers zullen suiker van kwaliteit melis I, die niet in orgineele verpakking wordt ge leverd, verkoopen voor ten hoogste f 51,75 per 100 K.G., indien ten minste 50 K.G. wordt ver kocht, en voor ten hoogste f 52 per 100 K.G., indien ten minste 25 K.G. verkocht wordt op de sub IV genoemde condities. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het te koop aanbieden of verkoopen tegen hoogere prijzen dan door my zjjn toegelaten, overeen komstig de Distributiewet strafbaar is, met mogelijkheid van verbeurdverklaring der goede ren. Aan deze strafbepalingen zal streng de hand worden gehouden. VGraveniugb, 26 Augustas 1916. De Minister voornoemd Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VER8TEEG. Zibrikzee, den 28 Augastas 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAIJESTEIN VAN RENGERSKERKE. navolgende door Z.Exo. uitgevuurdigdo bekend- I making De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel maakt bekend, dat ingovolge art. 5 van I de Distributiewet 1916 door een ieder, d'e suiker anders dan voor gebroik voor hom zelf oi zijn gezin in voorraad heeft, op 29 Augustus 1916 aan den Burgemeester van de gemeente, waar de suiker zich bevindt, opgave moet doen van de hoeveelheid en do soort van de suiker in voorraad. De aandacht wordt cr op gevestigd, j dat het nalaten van het doen der vereischte opgave of het doen van onjuiste opgaven over eenkomstig de Distributiewet strafbaar is, met I raogolgkheid van verbeurdverklaring der goe deren. Aan deze strafbepalingen zal streng de hand worden gehouden. .-Gravekuage, 26 Augustus 1916. De Minister voornoemd, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. Zierikzeeden 28 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. V. FOKKER VAN CRAIJESTEIN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibrikzee; Brengt fèr kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel, by circulaire van 26 Augustus j.l. No G8461, afdeeling Handel, heeft medegedeeld dat van dien datum nf zjjn opgeheven de maximum prijzen voor Groenten en vroege Aardappelen, welke na de opheffing der maximumprijzen voor Bloemkool, Bospeeën en Doperwten nog gegolden hebben, te weten die van Tuinboonon en van Kropsla, alsmede die van ronde Aardappelen en van Muizen. Zibrikzee, 28 Augustas 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAIJESTEIN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibrikzee; Vestigt de aandacht van belanghebbenden op het navolgende in de door hem van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel onder dag- teekening van 26 Augustus j.l,, ontvangen cir culaire ,In verband met de mg gebleken omstandig heid, dat ter beschikking van het Suiker- ^distributiekantoor nog slechts beperkte voor traden suiker kunnen worden gosteld, vestig ik .er uwe aandacht op, dat het noodig is, dat .by het gebrnik van suiker zooveel mogelyk .zuinigheid wordt betracht en dat eenerzyds .door den detailhandel zoo min mogelijk ge- .legenheid wordt gegeven aan particulieren om .voorraden te maken en anderzijds geen sniker .wordt achtergehouden, wanneer deze voor de „voorziening in eene werkelijke behoeft wordt .gevraagd". Zibrikzee, den 28 Augustas 1916- De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAIJESTEIN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibrikzee; Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel van 26 Aug. j.l. No. 68460, afdeeling Handel; Brengt ter kennis van belanghebbenden de De Burgemeester van Zibrikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat onder dagteekening van 25 Augustus j.l., door hem is ontvangen de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: In aansluiting aan mjjne circulaire van 17 Juni 1916, No. 8731/8öw heb ik de eer U mede te deelen, dat aanvragen om plaatsvervangend veevoeder, mais of voerrogge in ruil voor do afgeleverde rogge van den oogst 1916 door U ten behoeve van de landbouwers Uwer gemeente kunnen worden ingediend bjj de Provinciale Broodcommissie van het gebied, waartoe Uwe^ gemeente behoort. Ik verzoek U beleefd daarby het volgende in acht te willen nemen 1°. dat de aangevraagde hoeveelheid in geen geval grooter is dan de afgeleverde hoeveelheid rogge; 2°. dat het gevraagde strikt noodzakelijk is voor de voedering van het vee van den betretf'enden landbouwer. 3°. dat bjj elke aanvrage een staat wordt overgelegd, waarin vermeld is het aantal stuks vee van eiken landbouwer, dat met het gevraagde moot worden gevoederd. De prjjs van de bédoelde mais of voerrogge zal, met inbegrip van de kosten, niet hooger zjjn dan f 250,per last van 2000 K.G. Zibrikzee, 28 Augnstus 1916. De Bnrgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAIJESTEIJN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzee maken bekend dat in de op den 26 Augustus j.l. gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente tot Wethouder is benoemd de heer W. C. DE CRANE Sr., die deze betrekking heelt aanvaard De heer DE CRANE zal optreden als voor zitter der Commissie van Fabricage; deaBurge meester als onder-voorzitter dier Commissie en als voorzitter der Commissie voor de Strafverorde ningen. Zibrikzee, den 28* Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. V FOKKER VAN CRAIJESTEIJN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. V. W1TTERMANS, Secretaris. Installatie van Mr. A. J. F. Fokker van CraRestein van Ilengers- kerke, als Burgemeester van Zierikzee, in de openbare raadsvergadering, gehouden op Zaterdag 20 Augustus, des namiddags ten 1,30 ure. Do publieke tribune was Zaterdag door een groot aantal belangstellen den ingenomen, die getuigen wilden zijn van het voor deze gemeente ge wichtige feit, dat de nieuw benoemde burgemeester, mr. A'. J. F. Fokker zijn ambt zoude aanvaarden. Nadat de secretaris had voorge lezen hel Koninklijk besluit, waarbij mr. l okker lol burgemeester van Zierikzee was benoemd en het pro ces-verhaal zijner eedsaflegging voor den Commissaris der Koningin le Middelburg, hield mi. Fokker zake lijk de volgende toespraak Bij de installatie vjwi frir. Cittersals burgemeester in 387J2 maakte mijn vader, als oudste, wethouder, op merkzaam op hel reit, dat Zierikzee een halve eeuw sleehls twee bur gemeesters gehad heeft. Spreker her innert er aan, dat wij nu, in een halve eeuw driemaal meer burgemeesters gehadhebben, van wie enkele maar Kort de waardigheid hekleed hebben, le weten de heeren Moolenburgh en Van der Vliet. En hel is een onge lukkig toeval geweest, dat juist die burgemeesters, die hel meest naar den zin der burgerij regeerden, slechts kort aan heb hoofd der ge- meenle mochten slaan. Moolenburch en Van der Vliet zijn ons in de kracht van hun leven ontrukt. De ervaring heeft ons daarbij geleerd, dal burgemeesters van elders geïrn porteerd, niet zoo voldeden, niet altijd ten genocge der burgerij de gemeente hebben bestuurd. Op spreker is van vele kanten aandrang geoefend zich voor het burgemeestersambt beschikbaar te stellen. Niet alleen door den Raad, niet alleen door zijn geestverwanten, maar zelfs door zijn politieke tegen standers, wat ik ten zeerste op prijs stel. Zoowel die aandrang, als de overweging, dat in de moeilijke tijden die wij doormaken, men kan komen te staan voor gebeurtelijkheden, die liet hebben van een burgemeester, bekend met de plaatselijke omstan digheden en de inwoners hoogst ge- wenscht maken, dit alles heeft mij ten slotte genoopt een ander besluit le nemen, hoewel ik niet het plan gehad heb mij voor het burge meestersambt disponibel le stellen In den regel zal een nieuwe van elders komende burgemeester zich Jan den Raad hebben voor te stel len en zijn welwillendheid inroepen. Maar dit is hier niet noodig. Ge durende een jaar reeds heb ik uw vergaderingen geleid, en in dal jaar de volle medewerking gehad van de raadsleden en de gemeente-ambtc naren, van den secretaris af tot den laagsten gemeenteambtenaar loc. Spr. vertrouwt, dal, waar die medewer king hem niet onthouden werd, toen hij tijdelijk de functie van burge meester bekleedde, zij hem ook zal geschonken .worden, nu hij defini tief benoemd is. In dezen tijd heeft hij haar meer dan noodig Bij de installatie van burgemeester Ermerins in 1883 zeide deze Zierik zee beleeft Ihans geen dagen van voorspoed. Handel en Nijverheid kwijnen, de landbouw is gedrukt, „velen vragen zich af, wat van onze „stad moei worden. Doch laten wij „moed houden. Zierikzee heeft meer „dagen van tegenspoed gehad. Ook „na den duistersten nacht komt er „dageraad en een nieuwe dag". In 1908 bij de installatie van mr. Moolenburgh zeide deze, dat in onze door allerlei omstandigheden finan liëel niet vooruitgaande slad alle krachten moeten worden ingespan nen om le* blijven wat wij zijn. De tering dient naar den nering gezet te worden. In mijn oogen is de zorg voor de finantiën de voornaamste. In 1910, toen mr. D. van der Vliet geïnstalleerd werd, zeide deze, dat de Hoofdelijke Omslag zijn hoogte punt bereikt had en niet hooger mag worden opgevoerd. Nu zal spreker niet zoo pessimis tisch kunnen spreken. Thans kan men zeggen, dat de welvaart van Schouwen en Duiveland ook Zierik zee in welvaart doet verkeeren. Den boerenstand gaat het goed en daar door den winkelstand ook. En zooverre is er ^eden tot /groole te vredenheid, maar beschouwt men de zaak nader, dan bevindt nren, dat de welvaart feitelijk van passievenaard is, en te danken is aan de boeren De actieve welvaart, voortspruitend uil onze industrie en uil onzen han del is gerihg, en niettegenstaande dé ligging van Zierikzee nabij den groo- ten waterweg van Rotterdam naar Antwerpen onze gemeente geschikt zou zijn voor lal van bedrijven, voor opslagplaatsen, bestaat biervan niets. Dat kan, dat moet anders worden. Wij moeten trachten niéuwe bron nen van welvaart le krijgen. Spreker geel'l de verzekering, dal hij van zijn kant alles zal doen wat strekken kan om deze gemeente lol meer actieve welvaart te brengen. De tijden, die wij beleven, zijn ernstig, de duurte der Icvensbenoodigdheden wordt sleeds grooter, menige huismoeder ziel met angst de stijging der levens middelen tegemoet. De distributie- wetten zulten op den winkelstand, een nadecligen invloed oefenen. Daartegen vermag de Raad niets le doen. De Raad kan alleen zich schrap zetten, als het geldt de uit gaven der gemeente te verhoogen., Met het oog op onze geldmiddelen dienc men meer en meer de zuinig heid te betrachten. Daarom is het noodig, dat er tusschen Raad en Ruin gem. en "Weth. en burgemeester een- innige verstandhouding bestaat'. Spr. geefl de verzekering, dal hij, aan vaardend het burgemeestersambt, at zijn krachten zal wijden aan de be vordering van den bloei der gemeente. Hij hoopt, en weet, dat de Raad hem hierin zal steunen. (Applaus). De heer Van den Bont vraagt en verkrijgt het woord. Mijnheer de Burgemeester! Als oudste lid van den Raad acht ik hel een aangename taak U op dezë plaats het welkom le mogen toeroepen namens den Raad en na mens de ingezetenen van Zierikzee, die met ingenomenheid Uw benoe ming tot Hoofd dezer gemeente heb ben gezien. Geboren uil een oude Zierikzee- sche familie, hebt U steeds veel voor onze stad gevoeld, en dit nog tijdens uw wethouderschap getoond dooi het nemen van liet initiatief om een nieuwe bron van welvaart voor onze gemeente le openen en deze op milde wijze uit particuliere middelen le steunen. Wij wenschen U mei de door Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin U toegedachte onderschei ding hartelijk geluk, en geven U de verzekering, dat wij gaarne zullen medewerken om onder uw leiding op aangename en vriendschappelijke wijze de belangen dezer gemeente zooveel mogelijk le behartigen Moge tol uw voldoening onder uw bestuur Zierikzee in bloei en wel vaart toenemen, en eenmaal van U ook getuigd kunnen worden, burge meester Fokker was een goed bur gemeester. Hiermede was de installatie af ge loopen. Des avonds verdropg zich op de Oude Haven een dichte menigte, teneinde getuige te wezen van dc serenade, die hel harmonie-gezel schap „Kunst en Eer' aan onzen burgemeester zou brengen. Ruim 9 uur kwam. door fakkels verlicht, „Kunst en Eer" uit de Concertzaal. Het stelde zich op vóór de woning van mr. Fokker en speelde allereerst ons Wilhelmus. De directeur, de heer S. Klimmerboom, werd uitgenoodigd binnen te komen. Inmiddels had de voorzitter van „Kuiist en Eer", de heer J. A'. Legemaat, den hurge meester reeds geluk gewenscht en toegesproken. Nadat de eerewijn was gedronken en eenige muziekstukken waren ten beste gegevenmaakte „Kunst en Eer" een door de bcvol king zeer op prijs gestelde muzikale wandeling door de stad, waardoor de levendigheid op straat niet weinig verhoogd werd. De serenade werd door mooi weer begunstigd. Nu Oostenrijk en Duitschland hun handen vol hebben mei 't afweren der legers van de Entente, en strijd voeren legen een met den dag groei ende overmacht, aclü Riunenië het oógenblik gekomen Oostenrijk den oorlog le verklaren. Sedert Rusland de ammunitie naar Ruménië, die opgehouden was aan de grenzen, vrij doorliet, kon men verwachten, dat Rumenië dc zijde der geallieerden zou kiézen. Het heeft dit nu gedaan, en daarmede is de veertiende staat in dezen zoo jammerlijken oorlog betrokken geworden. Tien staten slaan thans tegenover vier staten. De partij is wel ongelijk, maar daar mede is nog niet beslist, dat de over macht zal zegevieren. Dc Koning schijnt de oorlogsverklaring zoolang mogelijk le hebben tegengehouden. Vermoedelijk is hij voor dc oorlogs partij gezwicht. In zijn paleis heeft liij gisterennamiddag Zondag! een Kroonraad gehouden. En in rlien Kroonraad werd tol den oorlog be sloten. Naar aanleiding van die oor logsverklaring is onverwijld de Duil- sehe Bondsraad bijeengeroepen. Italië, dat wel met Oostenrijk, maar niet met Duitschland in oorlog is, heeft, nu het troepen naar Sa Ion ik i gezonden heeftaan Duitschland thans den oorlog verklaard, omdat het weet, dat zijn troepen le Saloniki wanneer zij tol het gevecht opruk-* ken, de Duitschers tegenover zich zullen vinden. Zoowel op het Westelijk front als op hel Oostelijk gevechtsterrein zijn geen belangrijke resultaten verkre gen. Hetzelfde kan gezegd worden van het Italiaansche front. De Bulgaren zijn al voortrukkende de uitmonding van de Stroema in de Aegeïschc Zee genaderd. In Mesopotamia zijn de Russen aau_dc winnende hand, De Turken, die de Russische troepen ten Oosten van Soez Boelah vervolgden, werden door deze, die inmiddels aanzienlijke versterkingen ontvangen hadden, omsingeld en moesten zich een weg banen door de insluiting, waarhij zij uit den aard der zaak groole verlie zen leden. De Centrale Staten zijn overeenge komen om van Polen een bufferstaat tegen Rusland tc maken. Gnlicië blijft een afzonderlijke Ooslenrijksche pro vincie. Koning van Polen zal wor den een prins van één der heide Kath. Vorstenhuizen van Duitsch land, dus van Beieren of van Saksen. Vermoedelijk zal dc keuze vallen op Prins Leopold van Beieren, die ge huwd is met oen aartshertogin van Oostenrijk, dochter van Keizer Franz Jozef. Door een militair en econo misch verdrag zal Polen ten nauwste met Duitschland verbonden worden. ZUID-AFRIKA. Reuter .seint uit Bloemfontein aan de Engelschc bladen, dal Botha in een toespraak lol hel congres van de Zuid-Afrikaansche partij in den Vrijstaat molding heeft gcmankl van pogingen om een nieuwen opstand op louw le zotlcji. Zijn mededeelingen waren intusschen erg vaag. Er liepen personen het land af om anderen an tc zetten tot deelneming aan zoo'n beweging, en ofschoon huil inblazingen wellicht weinig succes zouden hebben,deden ze hem (Bo tha) diep leed, omdat er nog rebel len in de gevangenis waren. De mannen van invloed, die ach ter de bewegjng zaten, moesten zich Schamen, zeide Botha. Een nieuwe opstand zou zeker niet slagen en alleen nadeel voor het Afrikaander volk tot gevolg hebben. In den oor log tegen Engeland waren dc Boe ren tol de tanden gewapend ge weest en toch hadden zij hun onaf hankelijkheid verloren. Daarom zou een strijd onder veel slechtere om standigheden dwaasheid zijn. liet Afrikaander volk moest zijn toe komst in andere richting zoeken. FRANKRIJK Caillaux, de vroegere Fransche mi nister-president, en zijn vrouw zijn tc Vichy, mishandeld en wel zoo it

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1