maal de bekende tafelkwestie weder op- gedi8ckt. Bedoelde heer haalt uit zijn binnenzak" een schrijven van een of ander adviee-bureaa te voorschyn, waarin o. a. voorkomt, dat volgens art. 134 der Gemeentewet niet de burgemeester maar de Raad de bevoegdheid heeft een tafel on stoel voor den verslaggever beschik baar te stellen. Hy stelt het manuscript den voorzitter ter baud, die na voor lezing mededeelt, hiermede niot sccoord te gaan, doch het als zijn plicht be schouwt in een openbare raadsvergadering voor den verslaggever gemakshalve een tafel en stoel beschikbaar te stellen. De heer Lopse Hocke gaat hiermede niet accoord od zal de zaak nog verder onder zoeken waarop de burgemeester zegt, hoewel hiermede niet instemmend, dat in een volgende vergadering de Raad zich hierover kan uitspreken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Raadsvergadering te Noordgeuwt*, op Maandag 31 Juli 1916. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer De Kater. Het secretariaat wordt wegens afwezig heid van den titularis waargenomen door den voorzitter, tevens waarn. secretaris. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan: a. van de kasopname van den ontvanger; in kas was f 702,885, conform de bescheiden b. goedkeuring door heeren Gedeputeerden van de wijzigingen in.de begrooting over 1916. De heer A. A. Vis komt ter ver gadering. Burgem. en Weth. bieden de rekening over 1915 van den Raad aan; zij wijst een inkomst aan van f 10041,52 en eon uitgaaf van f 9555,075derhalve een goed slot van f 486,445De beeren H. van Gorsel, M. van Gastel en J. Schikker werden als leden der commissie tot het nazien der rekening aangewezen. Het op de vorige vergadering aangehouden ver zoek van Ant. van der Cingel tot rooiing van een boom voor zijn schuur kwam nu in behandeling. Besloten werd den boom niet te rooienmaar hem een amputatie van twee takken te laten ondergaan. De agenda was hiermede afgeloopea en deed de burgemeester de gebruikelijke rondvraag. De heer Viergever vraagt, of men bier evenals te Zounemairo ge6n regeeringsvisch zou kunnen krijgen. De burgemeester zegt 't met haring te hebben geprobeerd, doch de afname was zoo gering, dat een gedeelte er v^n als be dorven moest worden weggeworpen. Hij zal laten aanplakken, dat er bij voldoende deelname regeeringsvisch zal worden aaDgevraagd. Hierbij kwamen ook de maximumprijzen van het varkensvlee6ch ter sprakeer schenen door de afnemers afwijkende prgzen te moeten worden be taald. De heer A. A. Vis klaagt over het Diet behoorlijk onderhouden van de be graafplaats en bespreekt het snoeien vaD de heg. Aan hem wordt opgedragen deze zaak in orde te brengen. De heor Van Gastel vraagt naar den uitslag van de informatie bij een notaris over de ver huring van de dokterswoning en de tuintjes. Door familieomstandigheden wa3 de burgemeester tot nog toe verhinderd geweest een onderzoek in re stellen. Op een vraag van den heer Van Gorsel werd geantwoord, dat binnenkort de reclames tegen den hoofdelijken omslag zouden behandeld worden. Naar aanleiding van een vraag van den beer De Vlieger over de demprag door Coomans van de vroon langs zijn tuin, mits de gemeente voor hare rekeniDg de buizen aanschaft, werd opgemerkt, dat de vroon privaat eigendom is en dat ten vorigen jare op een dergelijk verzoek door P. van de Zande afwijzend i8 beschikt. Op het kadaster zal men ten overvloede nog eeüs informeeren hoe 't met die vroonen zit. Nog werd besloten de commissie van beheer over den straatweg aan te schrijven de hoopen aarde langs den Donkeren weg op te ruimen. Sluiting der vergadering. Vergadering van dan Gameenteraad te 0REISCH0R, gehouden Maandag 31 Juli, 's nam. half vier. Aanwezig mei den voorzitter alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn: een schrijven van M. dé Waal, waarin hij zijn benoeming tot gemeente-werkman aanneem I; idem van J. M. A. Minderhoud, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de O. L. School alhier aanneemt. Goedgekeurd van Gedep. Stalen is teruggekomen het besluit van den Raad betreffende het ontslag van den onder wijzer P. A. v. d. Linde. Hierbij wordt nog voorgelezen, dat genpemde onder wijzer de bevoegdheid tot hel geven van onderwijs heeft verloren. Burgem. en Weth. bieden thans de gemeente-rekening met het gemeente verslag aan, over den dienst 1915. Deze rekening wijst in ontvang een bedrag aan van f 20810,965, :iu uitgaaf f 20753,67 alzoo met een goed slot van f 57,29 De rekening werd in handen gesteld van een -commissie, bestaande uit de heeren P. Rietdijk, J. J. Klompc en J. Doeleman. De lieer Van der Doe wenschte wegens de vele werkzaam heden, geen zitting te hebben. Van mej. A'. J. v. d. Linde is een schrijven ingekomen, waarin zij af schrijving vraagt van den II. O. wegens vertrek uit deze gejncente. Bij de nu gedane gewone- omvraag, vestigt de heer .T. J. Rlompe de aan dacht op liet van Rijkswege verstrekken van viseh, wat ook in enkele gemeenten van ons eiland geschiedt in verband met de hoogere vleesch- eii spekprijzen. De voorzitter: Reeds eenmaal is zulks gebeurd en de vraag er naar was gering. Hel .gaat er niet om goedkoope visch le krijgen voor liefhebbers, maar willen vele ingezetenen er van profiteéren? Spr. gelooft van niet, de vraag naar spek zal grooter zijn. De heer Van der Doe vestigt de aan dacht op de hoóge maximum-prijzen van het regeeringsspek, doch dc voorzitter licht genoemd raadslid toe, dal de prij zen, welke gevraagd worden, gerechtigd zijn, daar door spreker is toegestaan hoogere prijzen te bedingen, daar an ders dc verdiensten le gering zouden zijn. Eveneens verzoekt de heer Van der Doe eens na te gaan 'hoe of het met de maximum-prijzen staat ten opzichte van de suiker. Spreker meent te weten, dat, terwijl de maximum-suikerprijs is 27Va cent, er winkeliers zijn, wier namen hij den Raad meedeelt, die 34 cent vragen. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Rietdijk bespreekt het geven van vergunning om in de bebouwde kom der gemeente het vlas le zwingelen. Deze vergunningen worden z. i. te mild verleend en spreker vraagt den voor zitter, met het oog op verhoogd brand gevaar en onzindelijkheid, deze vergun ningen niet verder uit te breiden. Onder een vorig gemeentebestuur mocht niet» in de bebouwde kom worden gezwingeld. Andere raadsleden blijken 'l hiermede eens le zijn. De voorzitter zegt, de zaak in over weging te nemen en sluit dc openbare vergadering, waarna een zitting met gesloten deuren volgt, ter* behandeling van de ingekomen reclames op den Hoofdelijken Omslag. Openbare Gemeenteraadsvergadering te Tholen, op Maandag 31 Jnli's nam. 2\ uur. Burgemeester. Tegen- Afwezig de heeren C. J. M. Wagemaker en Voorzitter do woordig 8 leden. A. H. Wagtho, P. A. de Jong. Na opening zegt jhr. Van Vredenburg, dat hij de vaststelling der notulen wil laten wachten tot een volgende ver gadering om den heer de Jong te vragen omtrent 't woord knoeierij. Goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat is ingekomen eerr verzoekschrift van den kerkeraad der geref kerk, lu'Jende als volgt: Aan den gemeenteraad van Tholen. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, uitmakende den raad der geref. kerk te Tholen, dat hun college, samen met den raad der Geref. Gemeente en die der Herv. Kerk te Tholen, in 1915 het-initiatief nam tot het zenden aan Uwe Vergade ring van een adres, houdende het ver zoek te willen besluiten tot geheele sfechaffiag der kermis in onze gemeente, of indien daartegen bij Uw College ernstige bezwaren bestonden, de kermis niet te doen doorgaaD, zoolang in de tegen woordige droevige tijdsomstandigheden Diet een gunstige verandering gekomen zou zijn, dat dit alles met redenen omkleed en voorzien van een zeer groot aantal hand- teekeningen van hoofden van gezinnen in onzê gemeente woonachtig, aan Uw College werd ingezonden, doch door U werd terzijde gelegd, omdat blijkens de verslagen der raadsvergadering in de Nieuw abode, reeds besloten was in 1915 de kermis wal te doen doorgaan, en de daartoe te nemen maatregelen reeds te ver gevorderd waren, dat waar genoemd adres uitsluitend onderteekend is door hoofden van ge zinnen, en het aantal liandieekeningen daarop beslist grooter is dan de helft van 't aantal in onze gemeente wonende gezinnen, waaruit voldoende blijjet, dat de groote meerderheid van Tholens be volking op het behoud der kermis geen prijs stelt, doch in tegendeel hare af schaffing begeert, dat Uw geacht College ook voorheen een belangrijk besluit wel eens baseerde op het gevoelen der meerderheid der b rgerij, met name inzake de totstand koming der waterleiding, toen ieder burger, door de politie namens den Raad verplicht werd zich uit te spreken, hetzij vóór of tegen de waterleiding, dat nu door Uw College met het ge voelen der bevolking rekening gehouden werd in een zaak van economisch belang, er niet minder aanleiding bestaat, dit ook te doen in een principieel© kwestie. Redenen waarom adressanten zich op nieuw tot Uw College wenden, met het beleefde, doch dringende verzoek, reke ning te houden met het gevoelen en de begeerte van de overgroote meerderheid van Tholens bevolking, tot algeheele afschaffing der kermis 't Welk doende, De kerköraad der Geref. Kerk te Tholen. Dö Voorzitter zegt, dat hij het wen- schelijk acht, dit verzoek niet te behan delen in een onvoltallige vergadering en stelt voor 't te verdagen tot de volgeude vergadering. Alzoo werd besloten. Wordt gelezen een schryven van den commissaris der KoniDgin, waarin deze den Burgemeester verlof verleent van af 1 tot 15 Augustus a s. Wordt gelezen een dankbetuiging van het nieuw be noemde hoofd der school, den heer L. K. van Dyk, waarin deze den raad hartelyk dank zegt voor. de benoeming en zich in de welwillende medewerking van den raad aanbeveelt. Proces-verbaal van kasopname wordt goedgekeurd. Eeu af- en overschrijving van de begrootiDg voor 1916 w.ordt vastgesteld Wordt ge lezen de goedkeuring van Ged. Staten op de aangegane leening groot f 10 000 voor uitgaven der gasfabriek. Worden gelezen een 15-tal reclames tegen den H. Omslag, welke verwezen worden naar de commissie van verzoekschriften. De voorzitter deelt daarna med9, dat een verzoek is ingekomen van de werk- raausvereenigiDg „Hulp in Nood" voor het gebruik der Bewaarschool voor hare vergaderingen. Met algem. stemmen wordt besloten de bewaarschool voor geordende vergaderingen disponibel te stellen. De voorzitter bespreekt daarop de kwestie van den duiker in den Molenweg wasrop de raad in Juni afwjjzend heeft beschikt. De voorzitter zegt dat de onderhoudsla8t nu op de gemeente rust, het bedrag van f 200 werkeljjk niet groot is. Bovendien de duiker is nu aanbesteed, in de verwachting dat de gemeente dit bedrag gaarne zou geven. Nu loopt dit tegen en zou men ten slotte moeten wachten. Jhr. Van Vredenburg blyft by zyn meening in de vorige vergadering uitgesproken, dat het geheel een polderbelang betreft. Doch om de polders uit de moeilijkheden te helpen zal hij voorstemmen. In stemming gebracht wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Christia&nse en V. Hide. De wyziging der begrootirig en af- en overgchryuing in de begrooting voor 1916 worden goedgekeurd. Een post op de begrooting voor 1916 voor onvoorziene uitgaven wordt goedgekeurd. Tot het nazien der rekening over 1915 worden benoemd de heeren Jhr. J. Van Vredenbürg, J. M. Wagemak»r, W. Moelker, D V. Hiele en J. D. Noske. Omtrent de benoeming van een onderwjjzer in de Prarjsche taal deelt de voorzitter m- de? dat sinds de heer Luytndyck vertrokken is, mej. Poulusss deze functie tjjdelyk heeft waargenomen. Met algem. stemmen worde mej. Poulusse daatup benoemd. Omtrent de toetreding tot de ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten deelt de voorzitter mede, dat die ver- eeniging waartoe wy sinds eenigen tyd behoord hebbeD, zich grootdeels heeft opgelost in de groote vereeniging van stedelijke en plattelandsgemeenten. Doch om den Raad hiervan kennis te geven heeft hy de voorzitter dit punt op de agenda gebracht Met algemeene steramen wordt besloten tot deelname. By de gehouden rondvraag vestigt de heer Van Vredenburg de aandacht van Burgem. en Weth. op de plannen aan de Oudelandsche Poort. Hy vraagt of in een volgende vergadering een defini tief plan te beoordeelen zal wezen. De voorzitter zegt dit toe. waarna de openbare vergadering gesloten wordt. en uitgaaf op f 588,765, zoo ook de be- grooting voor 1917 op f480. Burgem. en weth. werden gemachtigd een tijde- I lijke leerkracht aan te stellen, wegens te vervullen landstormphchten van den onderwijzer Meulendijk. De jaarwedde werd vastgesteld op f 550. Het maximum der heffing van den hoofdelijken omslag i werd gebracht van f 2800 op f 3200, ingaande 1 Januari 1917. Als gemis vcor ootvangloon der marktgelden en in ver band met de dure levensmiddelen wordt aau den gemeente-veldwachter S. Jobse een tegemoetkoming verleend van f 50. j De «Konifigln Wilhelmina" geloopen op een mtyn Versche groenten. Ten einde paal en perk te stellen aan de belemmering, bij de voorziening van versche groenten vóór de binnen- landfche behoefte ondervonden door de omstandigheid, dat groote voorraden van voor de binnenlandsche consumtie geveilde groenten door conserven- fabrieken, inmakeryeu, zouterjjen, droge rijen enz. worden opgekocht, zy ter algemeene kennis gebracht, dat op uitvoer van deze partijen niet gerekend behoeft te worden. Gebrek aan snperphosphaat en zwavelzure ammoniak. Openbars Gemeenteraadsvergadering te Sch8rpeni889, op Dinsdag 1 Augustus 1916. Afwezig met kennisgeving de heer Duynhouwer. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vast gesteld. Onder de ingezonden stukken kwamen o. a. voor: a. Do beschikking van den Min. van Financiën betreffende do vaetstelliDg van deu pensioengrondslag gn bet bedrag der inkoopsom van eenige gemeente-ambtenarenb. een scbry ven van don raad van beheer der „Water leiding" betreffende de teruggave van de gestorte gelden h f 199,15c. een missive van Godep. Stateu betreffende de toezending van de goedgekeurde suppletoir© kohieren van den H. O. der hondenbelasting. De gemeente-rekening werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 14519,63 en in uitgaaf op f13904,675 zoodat het batig saldo bedroeg 1614,95"*. De rekening van het burgerlijk arm bestuur werd goedgekeurd iu ontvang De opvarenden van het s.s. „Koningin Wilhelmina" zijn Maandagavond met tw9e torpedobooten te Vlissingen aan gebracht. De Koningin Wilhelroiua" werd Maandagmorgen omstreeks 10 uur, onge veer 2 myl ten Zuiden van bet licht schip „Noordhinder", juist op dezelfde plaats als het stoomschip „Maas", door een mjjn getroffen, welke het schip raakte in het voorschip, ongeveer ter hoogte van het kolenruim. De schok was geweldig; het schip werd door de rajjn als het ware in twefëo gesneden. Dank zy de vele honderden vaten, welke in het schip waren geborgen om iti geval van nood langer drijvende te kunnen blyven, bleef het schip nog eenigen tyd drjjven. Men kreeg hier door gelegenheid 6 booten te strykeD, waarin de passagiers en opvarenden konden plaats nemen. Zooals reeds gemeld, zyu drie der opvarenden, een waterman en 2 stokers, met het schip in de diepte verdwenen. Van de 46 passagiers is niemand ge wond, doch van de opvarenden hebben er vyf min of meer ernstige brand wonden opgeloopen. Een dezer gewonden werd by aankomst dadelyk naar het St.-Jozef ziekenhuis vervoerd. Toen de opvarenden in de booten hadden plaats genomen, zag men de „Koningin Wilhelmina", waarvan de beide helften als het ware verticaal tegen elkaar stonden, geleidelyk in de diepte verdwijnen. Ongeveer 40 minuten na het ongeval was het schip verdwenen. Iu de booten werd nu naar het licht schip „Noordbinder" geroeid, waar men ora ongeveer 2 uur aankwam. Hier werd alle mogelyke hulp verleend en werden de gewonden voorloopig verbonden. Van de passagiers zijn er 6 hier teruggekeerd. De andere passagiers zyn naar Engeland vertrokken met een Eugelschen torpedojager. Ven de mail van de „Koningin Wilhelmina" konden de aangeteekende stukken gered wordeD, deze zyn dau ook hier aangebracht; de gewone mail is verloren gegaan. Dat de ontvangst van de geredden hier zeer hartelyk was, laat zich wel begrijpen. Ramp van het s.s. „Koningin Wilhelmina". Naar de N. R. Grt. verneemt zal de Centrale Guanofabriek te Rotterdam ge noodzaakt zijn heden of morgen het bedrjjf totaal stop te zetten, omdat de Eugeleche legatie weigert pyriet aan de fabriek af te staan voor de bereiding van kunstmeststof. Een lading pyriet voor de fabriek ligt in Rotterdam, maar daarover wordt geen beschikking gegeven. Alleen aau deze fabriek zullen dus 2 h 300 arbeiders werkloos woTdeo. De landbouw zal, behalve de kunstmeststof, ook de ammoniak van de gasfabrieken •moeten missen, welke anders met zwavel zuur tot zwavelzure ammoniak wordt verwerkt. Exodus van Dnltsehe eo Belgische Kinderen. In den lande is men bezig een comité te vormen, waaraan ook eenige hoog geplaatste Belgische regeeringspersonen deelnemen, met het doel in ods land plaats te zoeken voor een 300.000 Bel gische en Duitsche kinderen, die door den heertschenden voedselDOodinDuitsch- land tengevolge van de blokkade zeer hebben te lijden. Een groot aantal vereenigingen hebben hare gebouwen daarvoor reeds toegezegd. De voor bereidende maatregelen zyu reeds ge troffen. Vooral in de badplaatsen stelt men zich* voor, na het seizoen duizenden kinderen onder te brengen. Uit Siberië ontvlucht. De stoker de Vries, die by de ramp van het s.s. „Koningin Wilhelmina" ernstige brandjvonden bekwam, is over leden. Ook de derde machinist, de heer Hollebrand8, is overleden. De toestand van den timmerman Baan, den stoker Labbeur en den steward Van Dieren- donck is ernstig; zy hebben allen ernstige brandwonden aan gelaat, handen en voeten. Stoker Lippens is Écht ge wond aan den voet. De dienst van de maatschappij Zee land is tot nader order gestaakt. Het opbrengen van vlsschersschepen. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis of er geen mogelijkheid be stond orders uit te vaardigen, waardoor neutrale visschersschepen, visschende in Eogeteche of andere wateren, door de Engelsche vloot beschermd, hun geheele vangst op Engelsche markten zouden kunnen verkoopen, heeft lord Robert Cecil geantwoord: Er zyn schikkingen getroffen om vreemde visschersschepen toe te staan hun vangaten van versche visch in bepaalde havens van het Vereenigd Koninkrijk te ontschepen. Andere maatregelen in dezelfde richting worden overwogen. Kamerverklezlng-Almelo. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer (vacature-mr. Aalberse) is ge kozen de heer A. H. J. Engels (r.k.) Zondagsdienst bff de Posterijen. De directeur-generaal der posteryen en telegraphic maakt bekend, dat, te- rekenen van 1 Augustus a s., op aan vraag koatelooB aan het publiek zullen worden verstrekt de thans tegen be taling op de postkantoren verkrijgbare etiquetten: „niet bestellen op Zondag", welke kunnen worden gehecht op post stukken, waarvan bestelling op den Zondag niet wordt verlangd. Naar de Continental Times meldt zyn dezer dagen twee Hongaarsche officieren, die er in geslaagd waren uit een gevangenkamp in Siberië te ont snappen, te Kopenhagen aangekomen. Beide mannen hadden van het begin van den oorlog af tegen Rusland ge vochten. De een kreeg in den 'slag bjj Lodz een schot door een van zyn longen, zyn collega liep een buikwonde op. Omtrent hun vlucht konden zy uit den aard der zaak weinig bijzonderheden mededeelen. Den 27en December 1915 verlieten zy als Russische boeren ver kleed het kamp te Nisjni Udiüsk. Het grootste gedeelte van den tocht door Siberië legden zy des nachts af. Pas na Kizin werd af en toe van een trein ge bruik gemaakt. Door Mandsjoerye trokken de beide vluchtelingen naar Moekden en over Tientsin, Peking en Sjanghai voerde bun weg nnar Honoe- loeloe. Vandaar maakten zij als kolen- tremraers de reis naar San Francisco en verder per trein naar New-York, vanwaar zy den Atlantischen Oceaan overstaken. Natuurlyk heeft het den beiden reizigers geenszins aan avonturen van allerlei f aard ontbroken. In de Siberische step- pen* zyn zy herhaaldelijk half bevroren, te Peking waren zy den Engelschen 1 consul in diens eigen huis byna in han- f den gevallen en ook aan boord scheen het meer dan eens, alsof hun laatste uur geslagen bad. De beide reizigers vertrokken van Kopenhagen over Berlyn naar Boedapest, waar zy zich ter beschikking van de legerantoriteiten wenscben te stellen. Een zonderling schouwspel. Men schryft uit Leiden aan de N. Ct.: Het stations-emplacement der Holl. Spoor bood Maandagnamiddag een allerzonderlingst schouwspel. Nauwelijks was de sneltrein vaik Rotterdam ge passeerd, of stukken koffer, schoenen, damesconetten brieven portretten bloemkool, wortelen, enz. vlogen door het luchtruim en vielen neer voor de voeten van de talrijke reizigers, of zweefden een eind weegs mee door de zuiging van den trein. In een oogwenk was h*t geheele emplacement als be zaaid met keurige dames zomertoilletjes en ondergoed, welke het aanwezige publiek raet verwondering over dit nieuw soort „manna" vervulden. Nadat men van de eerste verbazing was bekomen, werden rr door den dienstdoenden s' ations-chef, die inmid dels de oorzaak van deze ongewone gebeurtenis had bevroed, dadelijk af doende maatregelen ger omen om de verschillende voorwerpenwaaronder ook enkele zilveren, voor vervreemding te behoeden. Het bleek achteraf, dat een groote koffer, die raet nog tal van andere tusschen het eerste en het tweede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 2