commissie te benoemen, die deze rebe lling zal onderzoeken en in de volgende vergadering verslag uit zal brengen,) waardoor het tijdroovende onderzo"k tijdens de raadszitting vermeden wordt. Dit voorstel werd z li. s. aangenomen, waarna de voorzitter 'n commissie van onderzoek benoemt, bestaande uit de he ere n Van Rooijen en Rij sten bil. De geloofsbrieven van liet nieuw hor- kozen raadslid Boudeling, werden in handen gesteld van een commissie, be slaande uil de heeren Dorst en Rijsteu- bil, welke na gehouden onderzoek advi seerde lol toelating. De heer Boudeling dankte voor hel opnieuw in hem gestelde vertrouwen, rekende weer op de medewerking van de raadsleden en hoopte in het belang der gemeente verder werkzaam te mo gen zijn. Aan de orde komt thans de salaris regeling van hel onderwijzend perso neel der openbare lagere school, waar voor een verzoek van de onderwijzer^ is ingekomen. Burgetn. en Welh. stellen voor een wijziging in do verordening aan te brengen en wel bij art. 0 een artikel Ga in le lusschen, aldus luidende: „bij ge trouwe plichtsbetrachting kan de Raad op voorslel -van Burgem. en Weth. on der goedkeuring van Gedep. Staten, hel salaris van een. onderwijzer verhóogeri boven het bedrag daarvoor vastgesteld in art. sub 1 en 2. Deze artikels regelen de jaarwedden van liet onderwijzend personeel. Tusschen den voorzitter en den lieer Van Eldik ontspon zich een korte discussie, waarin laatstgenoemde betoogt, dat, wanneer een onderwijzer ioeslag krijgt op zijn jaarwedde, deze verhooging Dij de periodieke rijks ver hoo ging van kracht blijft. De leden gaan mei hel voorstel ac- coord en hel artikel wordt z. h.s. aan genomen. De voorzitter deell een besluit mede van Burgem. en Welti, om den heer Minderhoud le Anna-Jacoba-Polder voor het bezit van de landbouwakle een Ver hooging van 1' 50 toe le kennen; wordt dit goedgekeurd, dan krijgt genoemde heer nog f 50 rij ksverboöging. De heer Boudeling: Ik stel de land- bouw-aktc gelijk met akle Fransch. maar de tandbouw-akle acht ik van grooler belang voor onze gemeente en onze omgeving. Ik slel daarom voor om den heer Minderhoud f 100 verhoo ging voor die akte toe le kennen. Hel voorstel in stemming gebracht, wordt met. 5 tegen 1 slem (die van den lieer Van Eldik) aangenomen. Eveneensop voorstel van den heer Boudeling Wórdt besloten deze verhoo- giiïg te laten ingaan met 1 Sept. a.s. Naar aanleiding van punt 4, dei- agenda „schoolbouw", Üeelt de voor zitter mede, nog geen nadere gegevens le hebben ontvangen, waaromtrent hij toch in deze zitting eenige woorden wenscht te spreken. Hij stelt voor de openbare zitting Ie sluiten, waarna men in een geheime vergadering overgaat. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat Burgem. en Weth. voorstellen 0111 hel volgend besluit te nemen: .„De Raad draagl Burgem. en .Weth. op om verdere maatregelen te treffen in zake den .schoolbouw, naar gelang van de beslissing van de regeering". Conform dil voorstel werd besloten. Bij de gehouden rondvraag vraagt de heer Boudeling pf de lantaarn aan den Noordweg, zooals in een vorige ver gadering was beslotenreeds is ge plaatst. De voorzitter zegt loe de lantaarn, die reeds ks aangekomen, le zijner tijd le plaatsen, dus vóór het a.s. najaar. Ten slotte sprak de voorzitter nog èenige woorden van waardeering tol het afgetreden raadslid, den heer .1 Dorst. Hierna werd de vergadering gesloten. Openbare Gumnentsraadsvargadering te Oud-Vo889mesr, gehouden op Vrijdag 28 Juli 1916. Voorziiter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en ooveranderd vastgesteld Mededeel in 2 wordt gedaan van een ingekomen brief van de Maatschappij tot Exploitatie van Gemeentebedrijven, houdeoda kennisgeving, Gat het niet mogelijk is met den verlangden epoed het plan tot etlqhtiug en exploitatie van een eteenkolengasfabriek uit te werken, doordat telkens psrsoncel onder de wapenen wordt geroepen. De voorzitter aebt het geweneebt thans niet meer bij de maatschappij op sneed san te dringen, doch nasar een afwachtende houding aan to nemen. Na e^nigo discu^oio wordt dit goedgevonden. Aan de orde is eon adres van de Christelijke Arbeideis- vereeniging, houdende verz >ek, om voor het houden van vergaderingen één der schoollokalen te mogen gebruiken, met voorstel van burgem. en weth. om.af wijzend hierop te beschikken. De voor-, zitter deelt mede, dat do school, school blijven moet, de Arbeidersvereeniging houdt geen rekening met den wettelijken tijd, zoodat, indien vergadoringon worden gehouden, deze torst des avonds 10 uur zijn afgeloopen en alsden te vreezen ia, dat de kinderen den anderen dag iu een minder zindelijk lokaal moeten komen. Na eenige discussie wordt met algmneene atemmeu afwijzepd beschikt. Hierop worden op de voordracht voor zetters geplaatst de heeren O. W. Snijder en C. A. Gunst (aflr.) en de h&ereu 0. M. Sonke 6n J. van Hielp. Alsnii wordt aangeboden de rekening der gemeente over het dienstjiar 1915, in ontvang op f 17826,135 en in uitgaaf op f 17052,01. met daarbij behoorend concept-besluit tot voorloopige vaststelling eu verant woording van burgem. en weth. Deze rekening wordt met de iekeniDgen van het burgerlijk armbestuur, weezen arm bestuur en fonds-Huyèen van Kattendijke, gesteld in handen van de heeren Verniet, Polderman en Aarnoudse ter onderzoek. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. De kapitein van de „Brassels". De kapitein van de „Brussels", die naar Zeebrugge is opgebracht, is daar voor oen krijgsraad gebracht, omdat hy op 18 Maart 1915 .getracht had met zyn schip een Duitsche duikboot te rammen. Hy is ter dood veroordeeld en geëxecu teerd. Daarmede, meldt het officiëele Duitsche bericht, „vond een van de vele wederrechtelijke franctireurs-handelingen der Eogelsche Ijandelsscheep vaart een late, doch rechtvaardige bestraffing". Rechtvaardig kan dit vonnis misschien zyn naar raeedoogenloos oorlogsrecht misschien ook w*l naar Duitsche mo- reele begrippe. Maar naar memchelyke rechtsopvattingen, zooals die buiten de oorlogvoerende landen nog hier en daar aangetroffen wordeD, valt er op de recht vaardigheid van het vonnis wel een en ander aan te merken. De duikbooteo- oorlog werd, ten tyde, dat de kapitein van de „Brussels" zyn mislukte poging deed, met miskenning van alle mensche- lykheid, wederrechtelijk en op de meest ruwe wijze gevoerd. Een Duitsche duik boot in zicht te krygen, beteekende toen voor honderden, die nu in het Duitsche communiqué als „franctireurh" worden aangeduid, den dood. Wie 't leven niet wilde verliezen was genoodzaakt tot tegenweer, hetgeen trouwens geoorloofd was, omdat de duikbootoorlog weder rechtelijk was. Wil de Duitsche leger leiding deze menschen thans „francti- reurs" noemen, het zy zoo maar dku heeft zy ook te erkeanen, dat niet die menschen zich zeiven, doch de Duitsche oorlogvoering ze tot fraoctireurs heeft gemaakt. Dit element in hetgeen mis schien naar streng oorlogsrecht delict was, had voor eene bestraffing, die recht vaardig genoemd worden zal, bij het vonnis in aaumerking moeten gebracht zijn. Voor zich zelf het recht opeischeu, honderden burgers voetstoots om liet. Dven te brengen, doch den burger, die zich niet goedschiks aan deze executie onderwerpt, te stempelen tot franktireur dat is naar onze opvatting 't recht afmeten met verschillende maat, naar gelang het op zich zelf of een ander zal toegepast worden. Dat noemen we willekeur, onrechtvaardigheid. En dat treft ons, zelfs nog tusschen al 't gruwe lijks van den oorlog. Dat stuit de neu tralen, en wekt by de vijanden nieuwe verbittering en haat. Tegenover het suggestieve slot van het officiëele communiqué meenden wy deze opmerkingen niet achterwege te mogen houden. N. Rolt. CL ZoppMlo horen Nederlandsch grondgebied YLISSIXGEX. Van uit Zeeland zijn twee Zeppelins waargenomen. Een volgde zijn ge regelden weg boven het Noorden van Vlaanderen. Van uil Sas- van-Gent werd hij Zaterdagmorgen om vijf uur hoven Selzaele gezien. Ook te Breskens heeft men een Zeppelin bovep zee bemerkt. Deze is geruimen tijd boven Nederlandsch gebied geweest. Om hall' vier zag men hem boven Ylissingen en om hall' vijl' opnieuw. Van uil Koude- kerke. werd er op gescholen. Beide Zep pelins kwamen uit hel Wcslen. Schuttevaor. Naar hel weekblad van de schippors- vereeniging „Schutte va#'? meldt, is in zake hel verzoek: uitleg van een roode ton tusschen de haven van Stavcnisse en de z.g. witte tonnen vlij, van betrokken autoriteiten de mededeeling ontvangen, dat aan bedoeld verzoek zal worden vol daan. Vliegongeluk. Vrijdagmiddag heeft le Breda een ei'nstjg vliegongeval plaats gehad, waar bij dn luitenants Hecking Colenbrander en Wallasl ernstig werden verwond. Dc luitenants kwamen met een twee dekker naar Breda gevlogen en zouden landen op hel terrein van de Chassée- kazerne. Juist loen zij wilden dalen, sloeg dc machine over den kop en stortte neer. Beide inzittenden kregen den motor op het lichaam en werden bloedend weggedragen. Het IIbid. meldt nader, dat luitenant Wallast een hoofdwonde heeft en dat luitenant Ilecking Colenbrander zijn arm heeft ontwricht. Betrekkelijk spoe dig kwamen beiden weder tol bewust zijn. Hun toestand is geruststellend. Telegraiisoh Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Juli 1916. Hoogste bavomefcMgUnd 767,0 te Vlissingen en Maastricht. Laagste 738,8 te Haparanda. Verwachting van den avond vaii 31 Juli tot den avond van 1 Aug. 1916: zwakk tot matige winden uit weste- lyk« richtingen, licht tot half bewolkt, waarschynlyk nog droog, behoudens ge ringe kans op onweer, warm weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 4