BIJVOEGSEL bohoorondo bty do i»a MAANDAG) 31 JULI 191G, no. 9884. NIEUWSTIJDINGEN. AMERIKA. WASHINGTON. De Mexicannsche ge zant heeft bekend gemaakt, dat 't geschil lusschen Mexico én de Vereenigde Staten op bevredigende wijze is opgelost. NEDERLAND. BERGEN (N.-II.) Vrijdagmiddag werd aan een viertal geïnterneerden, n.l. 2 onderofficieren en twee vliegeniers toe gestaan om van 'half twee lot vier uur naar Bergen aan Zee te gaan. De hoeren hadden de belofte afgelegd om niet te vluchten. Desondanks deden zij dit toch. Zaterdagavond 8 uur waren zij nog niet opgespoord. Ze zullen door hulp van anderen (Bergen zit thans vol met vreemdelingen) wel over de grens zijn gekomen. Uit Stad en Provincie. NOOR D GOUW EDe door d r. It tin a n n aangestelde vroedvrouw, mcj. Van der Heijden van Rotterdam, zal zich. daar zij alhier geen tehuis kon vinden, met 15 Augustus a.s. te Zonneinaire vesti- gen. DREISCIIOR. In onze gemeente doen zich enkele gevallen van roodvonk voor. De bewaarschool is dientengevolge geslo ten. TIIOLEN. De steenkolen-vereeniging „De Volharding" hield Vrijdag 28 Juli in de bewaarschool een buitengewone ergadering. Tegenwoordig waren 13 leden. De vice-voorzilter Jac. -Schol Carol, leidde d£ vergadering. In het be stuur werden gekozen tot "voorzitter de afgetreden voorzitter, de lieer II. Rus- scher, en tot bestuurslid de heer M. Groenewegen, voormalig bestuurslid. Er hadden geanimeerde debatten plaats, 1°. omtrent het onverwacht optreden van den nu opnieuw gekozen voorzitter, cfen heer R. Russcher en den commissaris, F. Vaders; 2°. omtrent de laksheid der leden die kolen bestellen, en bij aankomst deze weigerden; 3°. omtrent de niet-uitbe- taling'van het losloon aan de lossers. Een en ander gaf aanleiding, dat het be stuur gedurig gewezen wordt op fouten die men had kunnen voorkomen. Besloe ten werd over te gaan tot aanstelling van vaste lossers der steenkolen, die bij onstentenis moeten zorgen voor aspirant lossers. Mede werd besloten een vaste som per H.L. voor losloon definitief vast te stellen. Aan het einde der ver gadering werd mededeeling gedaan van den prijs der antrachiet en besloten de leden in de gelegenheid te stellen deze te bestellen. Hierop werd de vergade ring gefloten. WISSEKERKE. De examencommissie van Toonkunst reikte Zaterdag j.l. met onderscheiding, d. i. met algem. stem men haar diploma voor piano uit aan den héér Ed. Flipse Cz. alhier. Aanbestedingen, Yerkooplngen, eni. ZIERIKZEE, 28 Juli. Ten overstaan van notaris Korte weg werden lieden alhier voor de erven van wijlen den heer Joh. Romeijn en mej. C. van Nieu- wenhuizen in het openbaar verkocht de volgende onroerende zaken, als: Gemeente Ouwerkerk: Een woonhuis, erf, boomgaard en tuin, groot 31.04 A., aan den Molenweg, voor f 3300; 10.05 A. boomgaard aldaar, voor f 5.75; 12.35 A. boomgaard aldaar, voor f 550; 12.36 A. boomgaard cn tuin'aldaar-, voor f600; alles bij den hoop 1.30.60 IRA. bouw land, aan den Yroedijkschen weg, voor f 1226 per Uuivelandscli geniet. Gemeente Nieuwerkerk: Aan den Bloolen weg, bij. liet Riethuis: 61.04 A. weiland, voor f 1525; 41.54 A. weiland, voor f 1475; 37.83 A, weiland, voor f 1475; 79.99 A. weiland, voor i' 1500; 63.80 A. weiland, voor f 1510, alles per Duivelandscli geniet. Gemeente Zicrikzee: 93.77 A. bouw land, aan liet Pennemesweegje, voor f 1295; 39.40 A. bouwland, aldaar, voor f 1375; 86.93 A. bouwland aldaar, voor f 1225. Gemeente Kevkwerve: 1.08.22 II.A. bouwland, aan don Bras weg, voor f 750; 1.06.98 11. A. bouwland, aldaar, voor f 825, alles per Schouwsch geniet. POORTVLIET. Vrijdagavond werd bij den heer P. J. van tier Slikke alhier, ten overslaan van den notaris D. van de Velde te Tliolcn, ten verzoeke fan den lieer mr. W. E. J. Wagtho le Kloe- tinge, 4 11.A. 97 A. 80 c.A. (12 gemeten 206 roeden) bouwland 111 6 perceelen verkocht, a 18 15 per 39 A. 65 c.A. (of per geniet), aan den lieer E. van der Slikke alhier. ONDER WIJ S. Uitslag eindexamens H. B S. in Zeeland. Geslaagd 29 Juli: van de R.JI.B. S. Ie Middelburg: C. Manse, P. J. Spruyt; van de R.I1.R.S. te Goes: W. Warn- siuck van de H.B.S. 'te Ter neuzen: J. A. van Dis en D. Ilaak. van de R. II. B. S. te Zierikzee: M. .W. v. d. Have, J. M. Knaap en A. J. L. Malthijsse. RENESSE. Voyr de betrekking van hoofd der openbare school alhier heb ben zicii na herhaalde oproeping twee sollicitanten aangemeld. Landbouw ei» Veeteelt. ST.-MAARTENSDIJK. Vrijdagavond j.l. werd alhier een algemeene vergade ring gehouden van leden der vereeni- ging „Landbouwbelang". De opkomst was gering. Van de ongeveer 200 leden waren nauwelijks 20 aanwezig. Mis schien was het uur ook wat vroeg; ook al i n verband hiermede, dat de horloges der meesle leden een uur bij den tijd achter zijn. Nadat de voorzitter de ver gadering had geopend, werd mededee ling gedaan, dat bij het bestuur 2 opga ven waren ingekomen' betreffende den prijs van het le leveren ajuinzaad. De lieer Hobbel te üoltgeiisplaat kon het Zceuwsch ajuinzaad leveren a f 15 per K.G.di liet Rijnsburger a f 18 per K.G. De heer Wagner 'l Zceuwsch ajuinzaad voor i 13,25. per K.G. en liet Rijnsbur- gcr voor 15 per K.G. Laatstgenoemde zal de levering voor de vereeniging wor den gegund. Omtrent liet aanschaffen van poters kon het bestuur ook nog geen inlichtingen geven. Van het een Ir, bureau uil Friesland luidde l laatste bericht, dat er nog niets mee kon ge deeld worden. Besloten werd om, in dien hel centraal-bureau in 'Friesland geen poters kon verstrekken, dan le trachten builen dat bureau in Friesland poters le vinden. Twee leden zullen in dat geval naar Friesland reizen en op zoek gaan. Als zoodanig werdén bij stemming aangewezen de heeren P. Kodde en C. G. IIage. De voorzitter, de burgemeester, las nog voor een artikel uit het Landbouwblad van Maart j.i. Dit artikel handelde over de wratziekte, het vorige jaar op verschillende percee len aardappelen voorgekomen bij Win schoten. Behalve leerrijke zaken aan gaande deze ziekte, was aan dat rap port ook nog een Kon. besluit toege voegd. waaruit aardappelen-verbouwers kunnen wélen, hoe zij te handelen heb ben, ingeval zij de ziekte op hun veld ontdekken. De afgevaardigden naar Friesland werden verzocht ook hieraan hun aan dacht le schenken. En hiermede is het belangrijkste,.der vergadering' medege deeld. V '.rgadsriog van den Geownleraai! te Sint Philipsland. gehouden Vrijdag 28 Juli, des voormiddag a 10 uur. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig 6 leden; van den heer Anr- noudse is bericht 'ingekomen, dat hij verhinderd is deze vergadering bij le wonen. Pünt 1 der agenda, installatie nieuw gekozen lid Aarnoudse, kan dus niet doorgaan. De voorzitter deelt mede, dat is inge komen een dankbetuiging van den kan toorhouder van Anna-Jacoba-Polder voor de hem verleende toelage van J' 25. als vergoeding voor vuur en licht. Dit schrij ven bevatte levens de mededeeling, dat adressant in een volgende vergadering met een verzoek om verhooging van salaris zal komen. ■De heer Van Rooijen vraagt, naar aanleiding van voornoemd schrijven, hoe liet met het salaris van den kantoorhou der van deze gemeente staat. Hij meent, dal diens salaris f 25 te weinig bedraagt en feitelijk f 150 zou moeten zijn. De voorzitter, spreker beantwoordend, zegt, dat den heer Kunst voor 'verbou wing indertijd 1' 40 is toegestaan, iets waar tie Raad -eigenlijk niets mee te maken heeft en niet toe verplicht was. Die-toeslag is echter gegeven voor de persoon zelf, niet voor de functie. De heer Van Rooijen blijft bij zijn uiccning,-dat volgens-den-maatstaf, dooi* het Rijk aangegeven, hel salaris f 150 moet zijn. Spreker' vraagt of Burgem. en Weill, in een volgende raadszitting een nadere regeling ter tafel willen bren gen. Conform dit advies werd besloten. Goedgekeurd van Gedep. Staten zijn teruggekomen missives, behelzende de verhoogde salarissen van den burge meester, secretaris en veldwachter; idem tol liet aangaan van een geldlee- ning, groot I' 9000. voor uit te voeren werken. Bij de onlangs bij den gemeente-ont vanger gedane kasopname bleek, dat in kas was f 1162,19, wat accoord werd bevonden met; de vertoonde gelden en geldswaarden. Ingekomen is verder een verzoek om eervol ontslag cn zulks met 1 Septem ber a.s., van den heer Hack, onderwijzer te Anna-Jacoha-Polder. Op voorstel van den heer Van Eldik werd besloten liet gevraagde ontslag te verleenen, doch met ingang van 1 Oct. 1916. Thans komt aan de orde de benoeming van 2 leden van hel college van zetters, wegens periodieke aftreding van de heeren P. v. Dijke en H. Padmos. Deze laatste wenschle geen nieuwe benoeming meer aan le nemen. Gekozen werden twee dubbeltallen n.l. voor de eerste vacature, de hoeren P. van Dijke en J. Blok, en voor de tweede vacature, de heeren J. Kramer en A. van Houte. De voorzitter deelt verder mede, dal af- en overschrijving moet plaats heb ben van enkele posten, w. o. ook oen „dienstreizen". Deze post is met 1' 10 overschreden. Het bedrag kan uit de onvoorziene uitgaven worden bestreden. Burgem. en Weill, bieden thans de gciiïeenle-rekening over 1915 aan, welke in ontvang een bedrag aangeeft van f 17875,82V2, in uilgaaf van f 17138,72, sluitende alzoo met een voordeelig saldo van r 737,10V1'« De heer Van Rooijen stelt voor een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 3