li IJ V O E G S E L NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad eu Provincie. behooronde bf] de ran WOENSDAG) 13 JULI 1916, no. 9876. ENGELAND. De Wayfarer hekelt in (le Nation minister Samuel, omdat hij de Rus sen. meest Joden, in Engeland voor de keus heeft gesteld, zich in hel Engelsche leger te laten opnemen of naar Rusland te worden terugge stuurd oin daar hun dienstplicht 'le vervullen. In Frankrijk hééft de regeering bestolen, die Russische vluchtelingen nu t rust te laten. Maar Engeland breekt de helóflc van vol strekte veiligheid tegenover die vluch telingen afgelegd, en levert ze uil aan de regeering, waarvoor ze zijn gevlucht, die voor hen de keus heeft lusschen het leger. Siberië of de ge vangenis. NEDERLAND. IJMUIDEN. De bemanning, van den stoomdrifter ..Baltic Y.Y1 255, heeft bij aankomst alhier medege deeld, dat zij Dinsdag 3 dezer op de zee drijvend heeft aangetroffen het Duitsche watervliegtuig nummer 549, waarvan de schroef gebroken was. De beide inzittenden, een luitenant en een onderofficier-vlieger verzacht ten assistentie om lot een zekeren afstand van de kust gesleept te wor den en vroegen wal men daarvoor Hebben moest. De schipperwilde over geen accoord liooren, maar bood bereidwillig de assistentie aan. De beide vliegers kwamen aan boord van het visscbcrsvaarluig en de vlieg machine. werd op sleeptouw geno men. Na eenige uren stoomens kwa- 2 andere Duitsche watervliegtuigen naderbij, de nos. 524 en 52(5. De eerste vloog weg om assistentie te halen en de officier-vlieger van de 549 werd opgenomen in de vlieg machine 52(5. Ecnigcn tijd later keerde de no. 521 mei een vlieg machine 636 terug. Aan boord van de laatste werd de onder-officier- vlieger opgenomen. Bij het stoppen bij den stoomdrifter was de vlieg machine 549 gekanteld en heeft men die moeten kappen, waarna het vlieg tuig later is gezonken, nadat op ver zoek de schuitjes waren vernietigd. 's-GRAYENHAGE. In den ouder dom van 76 jaar overleed te dezer slede de lieer .W. J. Vader, van \s Gravenpolder, oud-burgemeester van iWissekerke. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag op Oud-Eik-en-Duinen. NIEUW-VOSMEER. Alhier is op gericht een afdeeling van don klei nen boerenbond. De leden hebben dezelfde rechten als die van den grooten boerenbond, doch zij hebben geen stemrecht. Op het oogenblik is hier gebrek aan werkkrachten, en werken er reeds verschillende arbeiders van elders. Hel onkruid groeit zoo snel, «lat men er geen baas over kan wor den, en daarvan is de hoer zelf ook de schuld, die in deze de verkeerde zuinigheid betracht. Op sommige per ceel eii staat zooveel onkruid, dal men niet kan constateeren, welke vruch ten er gezaaid zijn, en er is land waarop bruine boonen staandie geen 3 Ii.L'. per gemet geven. De arbeiders doen tegenwoordig goede zaken en verdienen hooge dag gelden, zelfs lol 1' 1,50 per dag. Voor karwijsnijden werd I' 0,40 per uur gegeven; in naburige gemeenten 60 cents. Zaterdags wordt door de ar beiders niet langer gewerkt dan lol 5 uur. ZIER IK ZEE. Een inwoner dezer gemeente kreeg Maandagavond het bericht, dal op zijn hummer in de Dinteloordsche Paardenlotcrij een paard gevallen was. Hij haastte zich dan. ook den volgenden morgen om hel dier in ontvangst te gaan nemen. Maar o wee, wal 'n teleurstelling... hel bleek, dal liet nummer, waarop het paard gevallen was, verkeerd was overgeseind, en een ander recht had op den prijs. Voor den betrokkene een grootc teleurstelling! BROUWERSHAVEN Van de dooi den burgemeester tot 30 Juni j.l. opengestelde gelegenheid om aan gifte le doen tot liet geregeld beko men van regeeringsvisch is slechts door een 5-tal personen gébruik ge maakt. zoodat de door het Rijkshu- 1 rcau yereischle hoeveelheid voor we- keüjksche opname niet bereikt is en voorloopig met lu i verstrekken van regeeringsvisch niet kan worden be gonnen. BURGH. Het niolói-schip „Neer- landia komende van Utrecht en gedeeltelijk, gelost te Missingen, be stemd voor Scharendijkegeladen met leer, is te West-Schouwen Op hel strand geloopen. Onbekendheid met het vaarwater schijnt de reden le zijn geweest. De. bemanning be staat uil 2 personen RENESSE. De leden van Vreem delingenverkeer „Renesse Vooruit' hielden Maandagavond een vergade ring, gepresideerd door ds. G. van den Nieuwenhiiijze. In de vacature van hel bestuurslid L. Nilant werd voorzien door hel kiezen als zoo danig van den lieer II. W. Scholder, burgemeester dezer gemeente, die het voorzitterschap op zich nam. Besloten werd de uitgavé van I' 22,50 voor geleverde papiermanden goed te keuren. Verder werd een voorstel aangenomen aan Burgcm. en Welh. le verzoeken hel berijden met fietsen van het smalle voetpad naar de-dui nen en het strand te verbieden met het oog op het gevaar voor de veie voetgangers en vooral kinderen, die, vaak niet onzacht met zoo'n vehikel in aanraking komen. Verder zij medegedeeld, dat 'l plan geopperd werd een Gids uit te geven van Renesse en omstreken. MIDDELBURG. Naar deze ge meente is overgebracht een inwoner van SI Jansteen, die zich den laat- slcn lijd herhaaldelijk in Adams- costuimi in de bosschen bij deze ge meente vertoonde. SAS-VAX-GENT. Door de douanen alhier is aangehouden 't motorschip „Factor 5", dat van Rotterdam kwam en geladen was niet 800 zakken soda wegende te samen 90.000 K.G.; deze lading was niet door de voorgeschre ven documenten gedekt en werd daarom aangehouden. De soda was bestemd voor de blauwsclfabriek al hier. Kan deze fabriek de soda niet terugkrijgen, dan zal zij vermoedelijk worden stop gezel wegens gebrek aan grondstoffen. RECHTZAKEN. MIDDELBURG. De kantonrechter alhier heeft een viertal personeii, die lijdciisde relleljes. welke een gevolg zijn van de uitsluiting bij de Firma F. 14. Boasson A Go. alhier, zich niet oj) lastWan de politie verwijder den. MToordeeld lol boetes van f 10, subs. 10 dagen hechtenis, zijnde de maximum-boete, die op deze over treding der politieverordening gesteld is Een gevolg van dezelfde uitsluiting' was een zaak. welke voor de recht bank behandeld werd en waarin een uitgestotene en een zoon van een anderen vroegeren bediende der fir ma resp. f 10 of 10 dagen en 1' 7 of een week tuchtschool hoorde ejsch.cn wegens bcleediging van een werk willige. KUNSTNIEUWS. ZIERIKZEE, 12 Juli. Sinds langen tjjd was er in de Nieuwe Kerk alhier geen orgelconcert gegeven. Nu in het orgel een groote verbetering door den heer Van Dam uit Leeuwarden is aan gebracht, n.l. een zwelwerk, benevens dri9 nieuwe registers: viool, aeoline en violoncel, vond de heer Klimmerbcoui daarin aanleiding om op den lOen Juli IJL een eerste orgelconcert te geven. Het programma bevatte als nr. 1 eeu Hochzeitsmarsch van Silas, hier nog een onbekend werk, dat in het begin en aan het einde een weinig gelijkt op den Hochzeitsmarsch van Mendelssohn, maar niet den jubeltoon van dezen heeft. In de nrs. 7a, b ene waren de nieuwe, bovengenoemde, registers' aan het woord, en dan heeft ons het meest het aeoline- en het violoncelregiöter getroffen door hun timbre. De zwelkast voldoet uitste kend; hoe prachtig worden crescendo's en decrescendo's weêrgegeven. In nr. 9, Improvisatie, van den bekwamen organist zeken, kwamen de hoedanigheden vau het gerestaureerde orgel opnieuw in het volle daglicht. Een en ander mag een groote verbetering worden genoemd. In velo kerkorgels wordt de techniek meer en moer ontwikkeld, getuige o. a. het orgel in de nieuwe Geref. Zuiderkerk te Rotterdam (Westzeedijk). De kosten, ruim 700 gld.. werden goedgemaakt door vrijwillige bijdragen, ook van elders. Do heer Klimmerboom had zich de medewerking verzekerd van mevr. Bor Rovers, altzangeres, en van den heer G. R. E. van R., bariton, beiden uit Vlieringen. De eerstgenoemde bezit uit stekende stem middelen, ziDgt met zuivere, buigzame stom eu hare voordracht valt m9de te roemen. De heer van R. heeft 'n echt baritongeluid, en voldeed minstens even goed. De duetten, nrs. 8a en b, van E. Schulzr prachtige liederen en polypho- n'sch gezet, getuigden van een schoone vertolking. Aan het einde richtte de heer Ds. Gouverneur een woord van hulde en waar'deering aan den heer K., en wekte de toehoorders op om het tekort van f 60 nog door nieuwe bijdragen te willen aanzuiveren. Wil de bijvoeging: eerste concert, beteekenen, dat dit door meerdere zal gevolgd worden, dan juichen wij dit voornemen tén zeerste toe. Een mooie truc. Hoe geslepen sommige smokkelaars zijn in het verzinnen van allerlei trucs, moge blijken uit het volgende staaltje: Te Gennep trok een smokkelaar met een vet varken naar de grens. Een rijke ambtenaar stond er echter op post en riep hem „halt" toe. Onze smokkelaar gaf gewillig gehoor aan dit bevel. „Ik moet en zal er door", anders vallen er dooden en dan kun je mij .en het varken naar Gennep vervoeren, riep de smokke laar, en de daad bij het woord voegende trok hij een vlijmscherp mes, stiet zich dat in de borst en viel aehtorover, terwjjl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5