K K B K N I K W 8. Gerei'. Kerk. Aangenomen het beroep naar Brou wershaven door den lieer F. Tollenaar, earid. te Zaainslag. 0 N 1» E R ff IJ 8. Bij Kon. besluit is bepaald, dat een der Rijks Hoogere Burgerscholen mei iji'jarigen cursus te BrielLe zal gcvosligd zijn; en is met ingang van 1 September aan dc Rijks Hoogere Burgerschool Us Briellë benoemd tol directeur en leeraar C. A. de Looze, thans directeur van en leeraar aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Briellc. DINTELOORD. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte ie benoemd de heer A. Wijgand. Er is nu alle kans, dat de reeds zoo lang bestaande vacature wordt opgeheven. Bij de te Utrecht gehoudeu examens van den Ryks-Veeartsenijschool is geslaagd voor het natuurkundig examen (cand.- arte), onze dorpsgenoot de heer B. J. M. Broo^jmans. De taak ran den scheepsdokter ln een zeeslag. In de Daly Mail beschrijft een' cor respondent dc verzorging der in een zeeslag gewonden aan boord vaii de oor logsschepen zeiven. „Zoo de vloot niet na een -zeeslag naar hare havens terugkeert, worden de ge wonden in den regel in hospitaalschepen naar land gezonden. Keert de vlooi echter wèl naar hare basis terug, dan slaan er ambulance-treinen gereed, waar en wanneer die noodig zijn. De kleine vaartuigen uitgezonderd heeft ieder oorlogsschip twee dokters aan boord, die onder leiding van den vloot-dokter staan. Als een oorlogsschip in den strijd gaal dan neemt ieder der doktoren zijn plaats in, de een in 'het voor-, de ander in het achterschip. Die plaatsen"' zijn beneden in goed gepantserde ruimten gelegen en geheel en al met al wat voor een uit muntende operatiezaal noodig is, inge richt. Zoodra de strijd een aanvang neemt, loopen brancardiers de dekken af, om de gewonden weg te halen, die zij dan door een speciaal daarvoor dienend luik in de operatie-ruimle neerlaten. Zoodra de gewonden daar de eerste luilp gekre gen hebben, worden zij naar de zieken zaal of een andere geschikte ruimte, die voor lijdelijk hospitaal is ingericht, ge bracht en daar blijven zij lotdat zij ver voerd kunnen worden. Daar hel den brancardiers in de hitte van hel gevecht niet altijd mogelijk is, om de gewonden onmiddellijk weg te voeren, nadat zij gevallen zijn, leeren de zeelieden allen de eerste hulp ver- leenen, en iedere man, die tot de bedie ning der stukken behoort, lieefl 'n lasch met hulpmiddelen bij zich, zoodat on middellijk aan iederen gewonde voorloo- pige hulp kan worden verleend. De Jantjes dragen in den regel een opgerolden zijden doek om hun middel vóór zij aan het gevecht gaan deelnemen eh deze doet bij 'n ongeval uitmuntende* diensten als driehoekig verband bij een eventueele verwonding. Dc marine-dokter, aan boord moet zijn werk in den regel in heel wat moeilijker omstandigheden zien klaar le spelen dan zijn collega bij de landmacht. Zoolang een slag aan den gang is, moei hij .mid den in den strijd blijven, want hij kan er niet uitkomen. Aan boord van een schip heeft men nu eenmaal niet zoo iets als'n verbandplaats achter de 'gevechts zone. Te midden van het gedonder der vallende projectielen en met het geluid der nulhi'aiidüngen en ontploffingen voortdurend in zijn ooren, moet hij zijn beste krachten wijden aan den stroom van gewonden, die hem geregeld wordt toegevoerd. En hitusschen kan' l schip, waarop hij werkt, ieder oogenblik in den grond gel)oord worden, in welk geval zijn kans ont gered te worden, evenals die van allen, die ..beneden' zijn, zeer gering is. Plicht gaat voor hem boven al en hij volbrengt dien van ganscher liarte. Ge durende den zeeslag in de Noordzee deden tie marinedoktersen hun personeel schitterend werk en velen van hen heb ben op hun post den dood gevonden. De landweerofócleren ook met klein- verlof. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat de landweer-officieren, be boerende lot de lichting 1907, mits niel voortgekomen Uil lief reservekader, des- vbrlangd inet ingang van I Juli a.s. met klciu-vérlof kunnen gaan. Zooals bekónd is, zijn onderofficieren en manschappen van deze lichting reeds geruimeu tijd geleden met klein-verlof naar huis ge gaan, maar werden de officieren in dienst gehouden, omdat de "Minister, zooals liij in de Kamer verklaarde, deze oudere en dus meer ervaren luitenants niet kon missen. Hel met klein-verlof zeilden van de landweer-officieren, bchoorénde lot de lichtingen 1908 en 1909 wordt overwogen. Vrfygesollen-belaBtlng. De stad Oschatz in Saksen heeft de zoo vaak geopperde belasting' op tic ongehuwden inderdaad ingevoerd. Na lang aarzelen heeft het kreitsbestuur tc Leipzig het ontwerp van de vroede vaderen der Saksische stad goedgekeurd. Voorloop ig- echter nog slechts lijdelijk. Betalen moeten ongehuwde belasting plichtigen boven dc dertig jaar van beide kunne. De belasting begint bij een inkomen van 1800 Mark en bedraagt tot 2400 Mark vijf procent; tot 4000 M. tien procent, lot 0300 Mark vijftien pro cent, lot 10.000 Mark twintig procent ca daarboven vijf-en-lwintig procent als opcenten op de inkomstenbelasting. Weduwnaars en weduwen behoeven de belasting niet le betalen als zij bij het overlijden van hun echtgenoot 55 jaar oud waren. Staatspensionneerlng. De Bond voor Staalspensiouneering heeft het volgende adres aan de Eerste Kamer gezonden: „Geeft te kennen, de Bond voor Slaals- pensionneering, lellende 440 afdeelingen mei 54000 leden, mannen en vróuwen van allerlei politieke en kerkelijke rich ting, en 128 landelijke bonden en vcr- eenigingen mei pl. m. 52000 leden, cn- bloc bij dien Bond aangesloten; dat in al zijn afdeelingen met groolc instemming de aanneming van '1 ont werp-Treub tot verleening van ouder domsrente door de Tweede Kamer werd begroet; dat toch door aanneming van dat ontwerp, wordt die aanneming dooi* uw College bekrachtigd, aan vele duizenden 70-jarigen en ouderen, die niet in de termen vielen van dc artikelen 369 en 370 der Invalidileitswet-Talma, het uit zicht wordt geopend op de toekenning van 'n rente volgens 't ontwerp-Treub; dat met name uit de resultaten van het onderzoek, door ons ingesteld, is ge- blekeu, dat duizenden arme ouden van dagen geen rente ontvingen, terwijl an deren met een behoorlijk inkomen wel rente hebbeu gekregen, wat ontstemming moest brengen bij ieder, die gevoel beeft voor recht en billijkheid; dat de bekende bepaling in bovenge noemde artikelen: „aannemelijk maken dat tusschen het 6(h; en 70c jaar 150 weken in loondienst is gewerkt ook in do. toekomst de 'oorzaak zal zijn, dat duizenden worden uitgesloten, die vóór hun 60e jaar in loondienst werkten of hu hun 60c jaar door jongere werk krachten uit dien loondienst werden verdrongen dal onder dc afgewezenen zich met manie duizenden vrouwen bevinden, die een halve eeuw of daaromtrent hebben gewerkt voor zich zelf en haar gezin en zoo dc gemeenschap hebben gediend; dat hel Uw Iloog College wel duidelijk zal zijn geworden, dal handhaving van de 156 weken loondienst tusschen bet 60e en 70e jaar op geen enkelen rede lijken grond is te yerdedigen en dat bestendiging van bovengenoemde uit sluiting meer en meer ontstemming zal geven. Om al deze redenen dringen wij er bij Uw College op aan het ontwerp- Treub aan te némen, dat aan zoovele duizenden behoeflige ouden een rente geeft en alzoo recht zet wal door de toepasselijke artikelen 369 en 370 is scheef getrokken". Ingezonden Stukken. Tholin, Zomermaand. Geachte liedactie! Ik lees met belangstelling het stuk van Marktboef, ik vraag echter zou hjj wel op de markt wonen. Ik geef hem groot geljjk wat hg over de schuilhuisjes zegt ook in verband met de over brugging en het lokaal van het veerhuis dat dan vrij zou komen. Laat Marktboel' zich nu niet ongerust maken waar de brug zal komen, in het comité zitten toch wel mannen die de belangen van al de gemeenten van het eiland, waar het ban zullen voorstaan, dus ook van Tholen. Marktboef kan toch wol begrjjpen men nu niet precies kan en wil vertellen, waar de ljju precies komt, anders koopt mon maar op speculatie. U schrijft, geloof ik terecht redaotio, dat men zich op dit punt maar niet ongerust moet maken. Wat de klinkerbeatrating betreft geloof ik dat marktboef het aan het verkeerde eind heelt en vooral bg nauwe straten is keibestrating. dochdan met goed en nieuw materiaal, veel beter als klinkers Een vergelijking met den weg Zeeland en N.-Brabant gaat niet op daar het verkeer daar allesbehalve druk is. Ik geloof zoo, laat de Raad de hoofdwegen met drukverkeer met nieuwe keien bestraten en de andere wegen met klinkers, dat gaat best. Ik zoude marktboef aanraden gaat eens naar de groots steden zien hoe daar de bestrating is. en hoe daar de havens bestraat zgn en ik ge loof bet by ons niet zoo kwaad uitziet- Be strating kost heel veel geld. Ik ben benieuwd wat marktboef van de ver breeding der poorten zal zeggen, ik zoude zoo zeggen de Oudelandsche Poort zoo slecht mogelijk laten, niet verbroeden, want die kant uit wonen rijke menschen en die zouden er van kunnen profiteeron en gezonde gemeentepolitiek is immers alles te doen om die menschen het wonen in een gemeente onmogelijk en onaan genaam te maken, dan trekken ze. weg of komen ex niet weder en dan betaalt de kleine man den heelen hoofdelgken omslagen do neringdoenden verdienen geen cent aan de menschen. Dat ia immers de theorie van die minderheid in den Raad, althans van een zyner leden, dus dat zal dan ook wel zoo zgn. Nu ga ik eindigen, mijnheer de Redacteur, want het papier is duur. Met groeten, GEEN BOEF. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld door het Kou. Ned. Heteor. Iruütuut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Juli 191(5. Hoogste barometerstand ouder 760 te midden-Duitichland. Laagate 754.1 te Stockholm. Verwachting van den avond van 3 Juli tot den avond van 4 Juli 1916: zwakke tot matigen zuidelijken tot wes telijken wind, half tot zwaar bewolkt, mogelijk enkele regen- of onweersbuien, zelfde temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 6