BIJVOEG SEL NIIUWSTIJDI2Ï9XN. behoorendo b(J de ren MAANDAO i JULI 1916, no. 9872. Gevonden op den openbaren weg: Ken zeilkleed; pedaal yan een rijwiel; zilveren rozenkrans; band van een wagenwiel; zilveren armband; wit KeeBhoudje met pluimstaart. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. NEDERLAND. 's-GRAVENIIAGE. II. M. de Koningin hoeft zich hedciinamiddag niet Z. K. H. de Prinses naar Katwijk begeven voor hel voorgenomen verblijf aldaar, BREDA. Tc Schijf (N.-B.) is Vrijdag een smokkelaar, afkomstig uit Nieuw- moer (België) door soklaal-kommiozen doodgeschoten. Door don draad gedood. THORN L.) Zaterdag werd nabij het kas Led le I\ essen ich '11 Duitsch-militair door den electrischen draad gedood. Het doodelijk ongeluk had plaats tijdens het overwerpen van smokkelwaar van .IIol- landsclie zijde, welke waar voor den Duilschcn militair, was bestemd. DINTELOORD, 1 Juli. In de lieden gehouden gemeenteraadsvergadering is de heer J. Bom Mz. benoemd tot wet houder, en zulka in de plaat9 van wijlen den heer L. Breure Jz. Aanbestedingen, verkooplngon, enz. ST.-MAARTENRDMKTen overslaan van notaris .Me uien berg werd Vrijdag- avond alhier, ten verzoeke van de erf genamen van mej. de wed. Joh. Noom Hage. in eerste veiling publiek ingezet: Gemeente SI -Maartensdijk. 1. liet linis, schuurtje en erf, aan do Markt, groot 2 A. 58 c.A., voor J' 2000. 2. Hen tuin in Parochi'epapenhoek groot 1 A. 80 c.A., voor f 400 de massa. 3. Een perceel bouwland en water gang, in den Zuidhoek, groot 2.31.00 H.A., geveild in 7 pcrceelen: le onderdeel, groot 40 A. 00 c.A., voor i' 3000; 2e onderdeel, groot 31 A. 40 c.A., voor f 1580; 3e onderdeel, groot 29 A. 44 c.A., voor f 1500 4c onderdeel, groot 44 A. 40 c.A., voor f 1530; 5e on derdeel. groot 18 A. 70 c.A., voor 1' 1565; 0e onderdeel, groot 31 A. 11 c.A., voor f 1485; 7e onderdeel, groot 20 A. 17 c.A. voor 1' 1425. Alles per Blooiscli gemet. 4. Een perceel bouwland, in Cappel- hoek, groot 72 A. 80 c.A.. geveild in 2 perceclen: le onderdeel, groot 43 A. 37 c.A., voor I' 3280; 2e onderdeel, groot 29 A. 43 c.A., voor f 1275 per Blooisch geniet. Gemeente Sl.-Annalaiïd. 5. Een perceel bouwland en weg als weiland, grool 1.06.80 II.A„ geveild in 4 peröeelen: le onderdeel, de weg als weiland, 'groot 52 A. 30 c.A.. voor f 10 de massa; 2c onderdeel, grool 29 A. 90 c.A., voor f 1000; 3e onderdeel, groot 42 A. 27 c.A., voor f 1000; le onderdeel, groot 42 A. 33 c.A., voor f 950; 2c, 3e en 4e per Blooisch gemet. 6. Een perceel bouwland en water gang, gr-wot 1.39.80 H.A., geveild in 2 perceclen: le onderdeel, groot 73 A. 75 c.A., voor f 905; 2e onderdeel, groot 60 A. 5 c.A., loor f 905 per Blooisch gemot. Gemeente Poortvliet. 7. Een perceel weiland en water gang. groot t.50.30 II.A., voor 1' 1070 per Blooiscli geniet. 8. Een perceel weiland, groot 1.18.10 31.A., voor f 980 per Blooisch geniet. 9. Een perceel weiland, watergang en zijkantweg, groot 1.04.00 II.A.voor 1! 305 per Blooisch geniet. Landbouw en Veeteelt. Vroege aardappelen. Ondergeteekende vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat: „gezien de ingekomen opgaven be treffende de oppervlakten grond, in beslag genomen door de vroege aard- appelcnltuur, er geen sprake van zal kunnen zijn hij gezaghebbende zijde aaif le dringen op opheffing van hel uitvoer verbod uit de provincie Zeeland." Ten sterkste raadt hij aan niet te wachten met liet rooien, maar geregeld op beslaande veilingen in te zenden voor plaatselijk gebruik, opdat' geen stagnatie in de .voeding van de burgerij en de militaire bezetting plaats grijpe. Mocht daardoor onverwacht blijken, dat er alsnog een overschot is, dan zal ongetwijfeld door gezaghebbenden daar mede rekening gehouden worden. Middelburg, 1 Juli 1916. De li ijks tuinbou wleeryar in Zeeland I). BLO EMS MA. P«nit«mmen. Aan de N.R.Crt. van 24 dezer ont kenen wij liet volgende: „Uit betrouw? bare bron vernemen wij, dat er onlangs oen ov.ereenkomst is-getroffen, volgens welke een zeker deel van den uitvoer van Nederl. producten naar Engeland wordt geleid. Deze overeenkomst moet echter als een particuliere aangelegen heid worden beschouwd tusschen de Nederl. exporteurs eenerzijds en de I'Tigelsche importeurs aan den anderen kant. Geen vertegenwoordiger van het Engelsche gezantschap moet deelgeno men hebben aan de besprekingen, die tot deze overeenkomst hebben geleid. Wij vinden in deze mededèeiing aanlei ding om hier in ons blad onze vreugde uil le spréken over dit initiatief, dat niet anders kan beschouwd worden dan als een poging om den vaderlandschen landbouw als producent op de Engel- sche markt zijn plaats te doen behou den, 0111 er voor te waken, dat de Engel- sclic markt als afzetgebied voor onze landbouwproducten verloren ga. Im mers reeds op het eind van liet vorige jaar heeft Denemarken zulk een maat regel gennyien. zij hel dan onder pressie van Engelsclie zijde. Men heeft ook daar ingezien, dat het een verstandige en noodzakelijke maatregel is, een zeker deel van de producten van landbouw en veeteelt aan Engeland te blijven leve ren, zelfs indien de door den Engelsch- man betaalde prijzen lager zijn dan die welke in Duitscliland onder de tegen woordige buitengewone omstandigheden kunnen worden bedongen. Deze maat regel is ook voor ons belang een voor zorgsmaatregel in liet tijdelijk verlies, daarbij geleden, zal in later tijd, na den oorlog, omgezet worden in blijvende winst. „De huidige lijdelijke voordee- lenzoo zegt dc berichtgever in de N.R.Crt., verkregen door uitsluitenden verkoop aan Duitscliland, kunnen geens zins eeu vergoeding bieden voor 'l duur zame verlies van de Engelsche markt. Hoewel de gemaakte overeenkomst van particulieren aard is, kan men slechts vertrouwen, dat de Eiïgelsche autori teiten er een bewijs in zullen zien, dal de Nederl. landbouwers er naar streven hun positie op de Engelsche markt te handhaven, zoodat hun handel na,den oorlog geen ambtelijke moeilijkheden zal ondervinden, vóór zoover de Eng. auto riteiten aangaat. Voorts is het te hopen dat indien een belangrijk deel van de Nederland.sche landbouwproducten naar Engeland wordt geleid, de Engelsche regeering geen belemmeringen in den weg zal leggen bij den toevoer van de noodige hoeveelheid veevoeder en mest-' stoffen naar Nederland tijdens den duur van den huidigen oorlog In aansluiting hiermede deeleii wij nog mede, dat in hetzelfde mimuler van de N.R.Crt. een resumé voorkomt van een hoofdartikel in T; Engelsche blad Daily Mailwaarin aangedrongen wordt op strengere maat regelen legen invoer in ons land, dus tèr verscherping der blokkade. Het blad deelt aan zijn Engelsche lezers mede, dat dc N. R. Crt. een bericht bevatte uit Frankfort, dat het gemeentebestuur dier stad aan de bevolking Amerikaansche reuzel verstrekt. „Indien de blokkade afdoende was", zoo zegt de Daily Mail „zou er geen cms van die Amerikaansche reuzel in Duitscliland zijn". „Ook wordt erkend", slaat er verder, „dat de Hol- Iandsclie boeren nu verontrust zijn, dat zij, tengevolge van hun ontzaglijken uit voer naar Duitscliland. hun afzet op. andere markten zullen verliezen. Nog een paar dagen geleden bleek, dat de z.g. aardappelrelletjes in Nederland hun oorzaak hadden in liet achterhouden van voorraden door Hollandsche koop lui, die hun aardappelen naar Duitscli land wilden uitvoeren, waar zij liooge prijzen maakten. Nederland doet inder daad dienst als ecu groote Duitschc boerderijZoo oordeelt de Engelsch- rnan over ons. Ileeft hij daartoe 't recht, geven wij daartoe aanleiding? Zijn wij bezig ons prestige op de markt te be derven en onze neutraliteit in gevaar tc brengen voor tijdelijke voordeelen? 25 Juni 1916. W. SCHOUWEN. De handel in vlas te velde is zoo goed als afgcloopen. Dit jaar zijn voor dit gewas zeer hooge prij zen besteed. Dc prijs per Schouwsch geniet (41 A. 68 c.A.) varieerde tusschen f 300 en f 560. NOORDGOUWE, 1 Juli. Hedenavond werd op de buitenplaats „Heesterlust" le Schuddebeurs, onder voorzitterschap van den heer jhr. C. A. van Citters, een vergadering gehouden van afgevaardig den der geitenfokvercenigingen op het eiland Schouwen—DuivelaiuL Vertegen woordigd waren de vereenigingen le Noordgouwe, Drerschor, Oosterland, Re- nesse en Haamstede. De afgevaardigde voor die te Moriaanshoofd was niet ver schenen, terwijl de vereeniging te Elker- zeer geen uilnoodiging gezonden was. Evenwel zal ook deze nieuwe vereeni ging aangezocht worden, om mede te werken aan de plannen der verschillende vereenigingen, die zullen leiden tot liet houden van een geitententoonstelling in het begin van September op een terrein op bovengenoemde buitenplaats. De voorzitter behandelde een voor- loopig programma, door hem opgemaakt en wekle de aanwezigen op, om al vast in hun vereenigingen wat propaganda voor deze zaak tc maken. Ook deelde hij mede, dat de heeren Zwagerman en Kiclstra uit Middelburg zich bereid had den verklaard, de tentoonstelling te be zoeken en als keurmeesters op te treden. De afgevaardigden beloonden zich vol animo en goeden moed en verzekerden, dal zij in hunne vereenigingen krachtig zouden medewerken om de leden tot inzending hunner geiten op te wekken. Na nog enkele voorloopige besprekingen sloot de voorzitter de. vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5