ZIERIKZEESCHE HUVVIStiODl Maandag 3 Juli 1916. (Z lerlkzeesche EERSTE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Courant). ABONNEMENT. Prjjt per drie maandenf 1,30. Franco per pott- 1,60. Voor het buitenland per jaar 10, Afionderlyke nummert- 0,06. Yeriohjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72«ta JAARGANG, No. 9872. Diraotauri A. i. OE LOOZE Jp. UHiMtr-HeolilredvclMPt FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regelt0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. By contract belangrijke korting. Intending op den dag Tan uitgave vóór S.IO ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Oorlogsoverzicht. JVVal Rusland met zijn offensief ten opzichte van Italië gedaan heeft, dat beproeft thans Engeland ten aanzien van Frankrijk. Italië was door het zege vierend voorwaarts rukkende leger van Ooslenrijk-Hongarije zóó in het nauw gebracht, dat het de hulp van Rusland inriep. De Russen voldeden aan die roepstem en vielen met massale over macht de Oostcnrijksche-Hongaarsche troepen aan, met het resultaat, dat deze hun posities moésten ontruimen en zich op de Karpathen terugtrekken. Zij ver loren daardoor de Boekowina met inbe grip van de voor het spoorwegverkeer zoo belangrijke stad Kolomea. Hetzelfde pogen thans de Ëngelschen ten opzichte van de Fransclien te doen, die bij Ver dun in een posilie verkeeren, welke met den dag hachelijker werd. Het Engel- sche agressief heeft hoofdzakelijk ten doel de Duitsche strijdkrachten van Verdun gedeeltelijk weg te trekken, en daardoor de Fransclien uit de knel te helpen. Dit aggressief is thans nog in vollen gang en strekt zich uit over een breedte van ongeveer 40 K.M. op de beide oevers van de Somme en aati de Ancre. Het offensief werd gedurende zeven dagen met een allerhevigst artil lerievuur en ontwikkeling van stikgas ingeleid. Het blijkt, dat de Duitschers genoodzaakt werden zich uit de volkomen stuk geschoten voorste loopgraven terug te trekken. Den geheelen dag heeft, zoo als de Engelschc opperbevelhebber Ilaig meldt, de slag lievig gewoed. En langs het gcheelc front duurt liet ge vecht voort en neemt in hevigheid toe. De Engelschc berichten, dat zij de dor pen Montauban en Mametz bestornul en bezet hebben en dat zij zich van Fricourt hebben meesier gemaakt. Het aantal geVangenen, die zij zouden ge maakt hebben, beloopt 3500. De Fran sclien melden, dat zij het werk te'Thi- •aumont bestormd en liernouien hebben, zich meester hebben gemaald van het 'dorp Oürlu op den rechler-Somme-oevcr en meer dan 5000 Duitschers hebben gevangen genomen. Of al deze voor de Duitschers zoo ongunstige berichten ge heel juist zijn, zouden wij niet wagen te verzekeren. Wij deelen^ ze mede, .omdat Reuter en Havas ze geseind heb ben. Om zich 'n juist oordeel Ie kunnen vormen over hetgeen gebeurd is, is liet noodig nadere lijdingen af te wachten. .Woedt de oorlog in volle kracht op het Westelijk front, ook op het Oostelijk gevechtsterrein rusten de wapenen niet. Officieel wordt van Duitsche zijde ge meld, dat de legergroep Linzinger bij de aanvallen tegen de Russen wederom vele gevangenen heeft gemaakt en wel zeven officieren en 1410 manschappen, en dat hij in de laatste vijf dagen van de vorige maand 26 officieren en 3165 Russische soldaten gevangen heeft ge nomen. De Oostenrijksclie-IIongaarsche troe pen hebben ten Noordwesten van Tar- nopol een strategisch gewichtige hoogte heroverd en daarbij zeven Russische officieren en 892 man gevangen genomen. Daarentegen liebbeil de Russen de Oostenrijksche stellingen ten Westen van Kolomea stormenderhand genomen en daarbij 2000 krijgsgevangenen gemaakt. Wat het Italiaansche front betreft, de Oostenrijksche troepen hebben één der toppen der Chrystalbergen veroverd en bij die gelegenheid meer dan 500 Itali anen, waaronder 4 officieren, gevangen genomen. De Turken hebben in Armenië en aan de Perzische Golf het offensief her vat. De Russische troepen, die reeds de vlakte van Mesopotannië bereikt hadden, moesten daardoor dit gebied ontruimen. AMERIKA. In een bijeenkomst van de voornaam ste vertegenwoordigers der Pers-club heeft president Wilson in een toespraak te kennen gegeven, dat hij zich pas voor. een oorlog met Mexico zou laten vinden, wanneer, geen andere uitweg ter regeling van de grens-incidenten over bleef. Zijn gehoor iieefl zich met enllioc- siasmè bij zijn houding aangesloten. MEXICO. „Mexico wordt niet, zooals velen ver- onderstellen, bewoond door 'n gemengd Spaansch-Indiaansch ras", zegt de Daily Chronicle„waarin het Iberische ele- ment hét meest naar voren treedt. Men j vindt er ongeveer 'n millioen menschen van gemengd ras, nog een millioen zijn van zuiver Europeesche afkomst, maar j de rest, een goede dertien millioen, zijn zuivere Indianen. Er komen in Mexico ongeveer 133 stammen van Indianen voor, allen niet hunne bizondere kenmerken en die dooi de cthnologen in 16 taalgroepen ver deeld worden, ofschoon er 53 afzonder lijke talen of tenminste zeer van elkan der afwijkende dialecten worden ge sproken in de Mexicaansche republiek. Sommigen dier Mexicaansch-Indiaan- sclie stammen leven nog in precies de zelfde primitieve omstandigheden als hunne voorvaderen ten tijde der verove ring van Amerika door de Spanjaarden FRANKRIJK. Minister Helleputte. De toestand van den Belgischen Mi nister van Openbare Werken, Helleputte, die bij een automobielongeluk aan de Manie gewond werd, is zeer ernstig. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE, 3 Juli. Zaterdagnamid dag werd aan mr. A. J. F. Fokker, waar nemend burgemeester, het door onge veer 500 ingezetenen geteekend adres aangeboden, waarbij hem verzocht werd terug te komen op het. door hem genomen besluit zich niet voor het burgemeestersambt te dezer stede be schikbaar te stellen. De lieer Fokker heeft aan de deputatie, die het adres aanbood en toelichtte, geantwoord, dat het tot hem gerichte verzoek door hem in ernstige overweging zou genomen worden. Gisterenmiddag kwam hier tegen 12 uur uit Rotterdam de „Stad Zierikzee'' met pl. m. 450 plerzierreizigers, die heel wat levendigheid in ons stedeke teweeg brachten. Om zes uur vertrokken zij, uitgeleide gedaan door een nieuwsgie rige en belangstellende mensclienmassa. Een drietal jongens, die hun Rotler- damsche vrienden in een roeiboot een eindweegs wilden vergezellen, hadden dit met een louw aan dc stoomboot be vestigd, maar het touw tekort genomen. Dientengevolge maakte liet roeibootje water, waardoor de inzittenden met het zillc nat op minder aangename wi j/cc kennis maakten. Op hun hulpgeroep werden zij met louwen aan boord ge- heschen. Zij maakten daarop tol Zijpe de reis mee. Aldaar debarqueerden zij, en per pedes apostolorum keerden zij hier lenig. Uit het .eiland: Terwijl de torenklokken den Zomertijd nauwkeurig aanwijzen, de post, de tele graaf, de tram, en alle stoombooten zich houden aan dezen lijd, wordt te platte- lande nog steeds door talloos velen hard nekkig gerekend met den „ouden lijd". Dit nu is toch onbegrijpelijk, ook daar om, wijl zij, die zoo rekenen, schier altijd den mond vol hebben van zich onvoorwaardelijk le moeten schikken naai' den wil der overheid, hoven ons gesteld. En deze overheid nu heeft ge last den tijd een uur vooruit le zetten. Hoe rijmt zich dat saam? Aan liet dertiende jaarverslag der vereeniging „Het Ziekenhuis voor Schou wen— Duiveland" le Noordgouwe ont- leenen wij het volgende: Het aantal verpleegden bedroeg in 1915: 128 mei 2968 verpleegdagen. Het ledental ging terug van 861 op 855. Het burgerlijk armbestuur van Kerkwerve- besloot jaarlijks f 25 voor liet Zieken huis bij le dragen en (le Ned. Herv. Kerk te Noordgouwe f 26. Tengevolge van den oorlogstoestand stegen dc uit gaven voor huishouding en brandstoffen aanmerkelijk. De inkomsten daarentegen vermeerderden met f 1000. Buitengewone bijdragen werden ontvangen van mej. J. E. v. d. Lek de Clercq, mevr. De Clercq van Veel—Van der Lek de Clercq, de dames Van Adriclienf, mevr. Van. der Vliet -Koolc, jhr. mr. J, W. D. Schuur- bcque Bocije en den heer J. Yricssen- dorp van Renessc. De laatste deed een gift aan liet Ziekenhuis van f 500. De rekening, die door een financiëele com- missie, bestaande uit de heeren J. M. van <'en F ml I z. en X C. van der Have, was nagezien en accoord bevonden, be droeg in ontvang en uitgaaf i' 8290,765 en sloot met een ngdeelig saldo van f 97,26\ Bij de Woensdag iii het kiesdistrict Middelburg gehouden herstemming voor een lid van de Prov. Staten werden uil- gebracht. 5199 stemmen. Hiervan ver kreeg mr. J. Adriaanse 2597, W. Melis Pz. 2601 stemmen, zoodat laatstgenoemde herkozen is. (Reeds ink een gedeelte dei- oplaag van ons vorig nummer opgeno men). Hel Jiminummer der „Dielsche Stemmen", Tijdschrift voor Nederland- sche stambelangen, prijkt op de eerste bladzijde met een fraai portret van onzen Minister-President, mr. Cort van der Linden, en beval, tevens een zeer waardeërend artikel over hem, Onder de wetenswaardige opstellen, die wij er verder in aantroffen, trokken o. a. onze aandacht „de vaart op de Schelde in Vrede en oorlogstijd" van Leo Picard, en een dichtstuk aan Koning Albert van René de Clercq. Afzonderlijk uitgegeven is liet belang rijke opstel „De Xederlandscbe Kolo niale Politiek" van jhr. dr. C. G. S. Sandberg", voorkomend in vroegere nummers van de „Dielsche Stemmen". „Mooi Walcheren', het eerste deeltje van de „Uit cn Thuis-Serie. is, niet ge lijk wij vermeldden, te Middelburg, maar te Dordrecht bil den Uitgever C. Morks Cz. in het lïehr verschenen. „Vlaandrens Weezang" in de titel van een boek, dal geschreven door Claudius Severus, ons werd toegezonden. Wij bepalen ons heden tot de aankondiging er van,- en zullen het later bespreken. NOORDGOUWE. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter heeft de regenval in Juni 1.1. 87,1 m.M. bedragen, een j hoeveelheid 30 a 40 m.M. grooter dan die van c-en der vorige maanden van dit jaar. "De maand telde 15 regendagen. BRUINISSE. In de Vrijdagavond ge houden vergadering van den gemeente raad, die door alle leden werd bijge woond, werd na voorlezing cn goedkeu ring der notulen mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: 2 brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van twee raadsbesluiten betreffende wijziging in de begrooting van 1915 en '16; idem een brief van Gedep. Staten, houdende bezwaar tot goedkeuring van liet raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan Joh. van den Berge voor het bouwen van een pakhuis met het oog op de beperkte ruimte aan de haven. Teruggekomen was ook dc verordening op dc salarisregeling der onderwijzers. Gedep. Staten wenschen ongehuwde onderwijzers, die in militairen dienst zijn 25 o/o van hunne jaarwedden Uitge keerd le zien. Op voorstel van Burgem. en 'Wetli. wordt aldus besloten. Mededeeling werd gedaan van liet proces-verbaal der kasopname, waarbij alles in orde was bevonden. Op hel verzoek der Vereeniging Vreemdelingenverkeer tot toetreding als lid werd besloten dit voor kennisgeving aan te nemen. Op een verzoek van enkele schippers om afschrijving havengeld wegens ver koop van hun vaartuig werd een gunstige beschikking genomen. Medegedeeld werd, dat F. Kik den grond nabij zijn schuur op. dc gestelde voorwaarden wil huren. Bij de rondvraag werd het sluiten van het slob bij de woning van A. Kik j besproken. Besloten wordt dit niet aan den publiekcn dienst te onttrekken, zoo- j dat het publiek toegang lót de sloppen moet gegeven worden. Alsnu ging de openbare zitting in een beslotenc over, waarin liet kohier voor heh schoolgeld op. de openbare school werd besproken. STAVENISSE. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te de 1 Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter j viel alhier in Juni 11. 98,2 m.M. regen (in 17 aftappingeü) tegen 14,9 in 1915 en 74,4 in 1914. De hoogste barometer stand in de laatste maand was 770, de laagste 753 m.M. OUD-VOSSEMEER. Donderdagavond werd een vergadering gehouden van de leden der Algemeene Bewaarschoolook toegankelijk voor niet-leden; een over zicht werd gegeven van den toestand en rekening en verantwoording gedaan over een jaar. Het blijkt, dal de bewaar school in eep behoefte voorziet, en dat hel onderwijs zeer wordt gewaardeerd Uit den aard der zaak is financiëele steun noodig; daar alles uit contributies en schoolgeld betaald moet worden. En kele nieuwe leden traden toe; meerdere worden verwacht en verhooging van dc jaarlijksche bijdragen van de leden die meer willen en kunnen steunen, zal hoogst welkom zijn. OUD-VOSSEMEER. Zomer Vrydag j 1. viel er hier sneeuw; iemand ver zekerde ons„Bij het trekken van aard beien zou ik voor de koude handschoenen moeten aantrekken. Een vreeselQk drama te Middelburg. MIDDELBURG. De. Spanjaardstraat en omgeving zijn Zondagmorgen opge schrikt door een vreeselijk drama. Bij de wed. Hendrikse, wonende F 75, al hier, woonde in huis dë jeugdige onge huwde Belg W. Reeds meermalen had deze man zijn liefde verklaard aan de 25-jarige dienslbode Maria den Boef, die echter sleeds geweigerd had de vrouw van den Belg te worden. Toen de Belg Zondagmorgen 0111 ruim 8 uur in de keuken kwam, ontstond weder een woordenwisseling tusschen hem en het meisje, die hij haar weigering bleef vol harden. De jongeman schijnt toen waan zinnig geworden te zijn, hij begaf zich 'naar 'n schuurtje, haalde daar 'n groote bijl en kwam opnieuw in de keuken, waar hij de dienstbode vier slagen op het hoofd toebracht, waardoor 't meisje, die wilde vluchten, lievig bloedend in elkaar zakte. De jongeman, zeker mee- nende een moord te hebben begaan, vloog de trap op en riep: „Jelui moeten allemaal dood". De zoon van dc weduwe bevond zich nog le bed, maar was op liet geroep van moord door hel meisje, opgestaan en wilde juist naar beneden gaan, toen de Belg de trap opstormde cn riep: „Waar is Madam", hierbij doe lende op de weduwe. Intusschen koos hij nu den zoon tot zijn slachtoffer en gaf deze een klap met de bijl op den linkerzijde van het gelaat. De zoon wist den woesteling te ontwapenen cn bracht zoo gauw hij kon zijn moeder bij buren in veiligheid. Een buurman ging 't huis binnen, waar het drama zich had afge speeld, maar hij bemerkte, dat dit nog niet geëindigd was. Bovenaan den trap stond de ongelukkige Belg, bezig met een groot tafelmes zich den hals af te snijden. Intusschen was dc politie ge waarschuwd en ook waren spoedig twee doktoren ter plaatse. Toen deze kwamen leel'dc de Belg nog, maar even later waren de levensgeesten geweken. De doktoren wijdden toen hunne zorgen aan dc twee gewonde personen, wier toestand gisteren bevredigend was. De politie bracht het lijk van den Belg naar het lijkenhuis op dc algemeene begraaf plaats, terwijl de gemeentelijke ont- smeltingsdienst de woning ontsmette en de groote plassen bloed opruimde. Wij vernemen nog, dat de jongeman niet alleen leed onder de ongelukkige liefde,, maar dat hij ook bang was te moeten opkomen als soldaat. Een droevig dra ma, zooals gelukkig dc geschiedboeken van Middelburg er niet velen melden, is in Zèeland's hoofdstad afgespeeld. Door Gedep. Staten is in plaats van wijlen den heer G. A. Vorsterman van Oijen tot lid van de voor Zeeland ingestelde commissie van toezicht op de proefvelden benoemd de heer C. van Dixhoorn le Waterlandkerkje. (ÖTëbwIJS. Bij het eind-examen Gymnasium Middelburg, gehouden 29, 30 Juni en 1 Juli, slaagde o. a. de heer J. Moolen- burgh, geb. le Zierikzee. OUD-VOSSEMEER. De heer J. A. de Qraaff J.Mz. is te Delft geslaagd voor werktuigkundig ingenieur. STA VENISSE, In de 1.1. Vrydag ge houden vergadering der afd. Tholen van het N. O. Q. is met 7 tegen 2 stemmen besloten tegen het voorstel te zijn van den duurtetoeslag uit de kas des Genoot- schaps te betalen. Met groote meerder heid werd aangenomen een motie, den wensch uitende, dat er ook dit jaar weer een arrondissements-vergadering zal ge- honden worden. Landbouw en Veeteelt. STA VENISSE. Zaterdagavond ver gaderde de Vereeniging van gedipl. oud leerlingen van den L. W. C. Met alge meene stemmen werd besloten toe te treden als lid der Z. M. v. L. en V. Als afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering van den Bond werd voor dit jaar benoemd de heer J. Hage en als zgn plaatsvervanger C. G. Hage. Laatst genoemde zal trachten op de winterver gadering een gedetailleerd plan voor den aanleg van een centraal-proefveld aan de vergadering aan te bieden. Twee personen traden nog als lid toe. Kokadorus op het Amstelveld. Een portemonnaieeen prachtstuk spotgoedkoop, kost geen rijksdaalder, geen gulden, geen negentig cent, geen tachtig cent, geen zeventig, geen zestig, maar, omdat jullie toch ook armoezaaiers bent en evenals ik gesjochtenslechts vijftig centen, twee onnoozele kwartjes. Menschen, ik kan vandaag niet lang voor jullie praten, want ik heb een ver schrikkelijke buikpijn. Zijn Excellentie Minister Posthuma heeft het ook. Lach niet. Hij heeft het heel erg. Zij kunnen !hem met geen stok uit het kabinet slaan. Opvordering van den graanoogst. Het Rijksgraanbureau deelt mede, dat ernstig overwogen wordt om, behalve de rogge, ook alle te velde staande tarwe, gerst en haver voor rijksrekening le dóen aankoopen tegen prijzen, die ver band houden met den door het Rijk te besteden prijs -voor de rogge. Zij, die thans reeds te velde staande gewassen mochten aankoopen, zullen goed doen, hiermede rekening te houden. Yeroordeeling van een Ned.-Ind. ambtenaar. Uil Batavia wordt bericht, dat deass.- res. met verlof, 1.1. van Kebocinen, E. L. K. Schmiilling, wien was toegestaan de reis naar Nederland over Siberië le maken, le Hongkong met zijn vrouw in hechtenis werd gesteld, wijl hij in het bezit bevonden werd van brieven van den heer Helfferich le Batavia, bestemd voor den Minister van Koloniën te Ber lijn. De heer Schmiilling werd veroor deeld tot een boete van 200 dollars. Dultschland en Oostenrtyk. Het bericht van de Times uit Boeda pest, dat Bethmann Hollweg en de Oos tenrijksche gezant te Berlijn over een geheim verdrag, voor 25 jaar onderhan delingen begonnen zijn, dat een gemeen schappelijk optreden in militaire en bui- tenlandsche aangelegenheden zo uver- zekeren, wordt van J^evoegde zijde on juist verklaard. H EB1J K. De herijk der maten en gewichten in 1916 voor de hierna vermelde ge meenten zal plaats hebben op dc volgende dagen: Noordgouwe 10 Juli, des namiddags. Zonnemaire 11 Juli. Eikerzee 12 Juli, des voormiddags. Ellcmeet 12 Juli, des namiddags. Brouwershaven, ook voor Duiven- dijke 13 cn 14 Juli. Haamstede, ook voor Burgh, 17 Juli, des namiddags, en 18 Juli. Renesse 19 Juli, des voormiddags. Noordwelle, ook voor Serooskerke (Schouwen), 19 Juli, des namidd. Dreischor 20 Juli. Nieuwerkerk 21 Juli. Oosterland 1 Augustus. Bruiuisse 2, 3 en 4 Augustus. St.-Philipsland 8 Augustus, des na middags, en 9 Augustus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1