ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 7 Juni 1916. B E R I C H T. H.H. Adverteerders Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. STEMMING Meel en Brood. De herstemming voor den Gemeenteraad. P. M. FANNY De Tehuisblijvers. P. M. PANNY P. ML PANNY. P.* ML PANNY, Het Stembiljet. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t)« ABONNEMENT. Pry# per drie maanden1,80. Franca per pait- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummer*- 0,06. Venohjjnt Maandag, Woenidag en Vrijdag. ?2sts 1AAR6AN6, Ko 9862. Diraotauri A. J. DE LOOZE Jr. iJiteee«p.Hoofiteeijaoleur i A. FrXiKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regelsf 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag ran uitgave róór l.SO ure. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandag avond niet worden uitgegeven. worden beleefd verzocht ons liuDne Advertentiënbestemd voor bet nummer van Vrijdagavondzoo vroegtijdig mogeljjk, uiterlijk VÓÓP 2,30 ure te doen toekomen. Groote of bewerkelijke Advertentiën gelieve men Donderdag in te leveren. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Do BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzeb maakt bekend: dat de by hem ingeleverde opgaven van Can didaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van drie plaatsen in de Provinciale Staten van Zeeland, evenals het door hem op gemaakte proces-verbaal van sluiting der caii- didateulQst, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen; dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zyn. Zierikzeb, den 6 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., l.°-Burgem. ter verkiezing van drie leden PROVINCIALE STATEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzeb brengt ter openbare kennis, dat op Yrfldag den 16 Juni aanstaande, van des morgens ucht tot des namiddags vflf uren, de stemming zal ge schieden ter vervulling van drie plaatsen inde PROVINCIALE STATEN' VAN ZEELAND voor het kiesdistrict Zierikzee, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zyn: VAN DER DOE JzH. GILJAM, B. HA GE, S. HOOGKRnUIS, H. MULDER, D. VAN OEVKREN, J. W. PERRELS, P A. TIMMERMAN ClA. VAN DER VLIET Cz., J. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 v*n het Wetboek van Strafrecht, luidende: „hl{j die opzettelijk zich voor een ander uit gevende. aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR". Zierikzeb, den 6 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., «l.°- Borgen» De BURGEMEESTER van Zierikzeb; Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel van 5 Juni j.L, no. 3011 38; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat genoemde Minister heeft besloten in te trekken le. met ingang van 19 dezer: het verbod aan de meelfabrikanten om gebuild tarwemeel af te leveren; 2e. met ingang van 24 dezer: het verbod om witte brood te bakken. Zibrikzie, 7 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., l.° Burgen». Tengevolge van verdeeldheid en het stellen van een eigen candidaat door de socialisten, staan wij voor een herstemming. Aanstaanden Vrijdag zijn wij Ier stembus opgeroepen. De strijd loopt tusschen een vrij zinnige en een anti-revolutionnair. De anti-revolutionnairen hopen reeds in stilte op een overwinning van hun candidaat f Zij rekenen namelijk deels op den steun der groep kiezers, die den inge nieur gesteld heeft, deels op de lauw heid der thuisblijvers. Het is te hopen, dat hun berekening verkeerd uitkomt. En die zal falen, wanneer alle kiezers, die links slaan, doordron gen zijn van de waarheid, dat trouw an I vaandel ook voor hen plicht is. En dien Irouw kan men bewijzen door a.s Vrijdag zijn stem uit te brengen op den lieer den candidaat der Liberale Kies- vereeniging. Bij de jongste stemming voor een gemeenteraadslid alhier zijn 797 stemmen uitgebracht geworden, Ier- wijl er 1082 kiezers zijn. 285 kiezers hebben dus aan de lol hen gerichte oproeping hun stem ten gemeentehuize te komen uitbrengen niet voldaan. Trekl men van die 285, ruim ge nomen, honderd kiezers af, die door Vertrek, overlijden, ziekte of afwezig heid aan de stemming geen deel kon den nemen, dan zijn er toch nog 185 kiezers, die, verzakend hun stem plicht, rustigjes tehuis bleven. Die tehuisblijvers behoefl men waarlijk niet onder onze politieke tegenstanders te zoeken, want deze komen bij eerste stemming gewoon lijk in volle getalsterkte op, maar wel aan onze zijde. liet is toch een bekend feit, dat bij menige verkiezing de mannen van links door het ontbreken op iiet appèl bij de stemming of herstem ming de weegschaal der stembus naar rechts deden overslaan. Men wake er voor, dat dit te dezer slede niel gebeurt Al wie daarom kiezer is en tot links behoort, getrooste zich a.s. Vrijdag een gang naar het gemeente huis, ten einde in het belang van de vrijzinnige beginselen zijn stem uit te brengen op den heer den candidaat der Liberale Kiesver ceniging. Voor de aanslaande verkiezing voor den Gemeenteraad bevelen wij met warmte aan den lieer Waarom? Niet alleen omdat hij is de liberale candidaat, maar omdat zijne ver kiezing het meest in hel belang der gemeente is. Wij willen niet betwijfelen, dat de tcgencandidaat zijne verdiensten heeft, maar weten van hem, dal hij is landbouwer en een groole vrueh tenboogerd heeft. Zoo min de vruchtenteelt als de landbouwer behoeven vcrlegenwoor- digd in den Raad. Deze zitten er reeds in Wordt dus de lieer Den Boer gekozen, dan lean men niet zeggen, dat de Baad verrijkt is niet een nieuw lid, die van sommige din gen meer weet dan de reeds zittende leden. Anders is het gesteld met den lieer Pauny. Deze oud-ambachtsman en groot aannemer, is door zijn vak op de boogie van lal van dingen die aan andere leden van den Raad onbekend'zijn; zoowel wat betreft arbeidstoestandende nooden en wenschen van werklieden, de uitvoe ring van werken en dergelijke. Hij zal dus wel een leemte in den Raad aanvullen en in het belang der gemeente werkzaam kunnen zijn door het toezicht op vele werken en leveringen, hem volkomen bekend, waardoor bezuiniging kan worden verkregen. ■Waar de heer Panny ook aan de vruchtenteelt doet, en wat dit betreft dus gelijk staat met zijn tegencandi- daat, bezit hij voor een Raadslid gcwenschte kennis in andere vakken, die de ander mist. Daarom kiezers, waar havens en slralen.cri kaden zooveel geldkasten kiest een daarin deskundig man, in hel belang der gemeente; dit tevens is uw eigen belang. Komt allen Vrijdag ier stembus cn slemt den lieer een onafhankelijk ma.», die veel vrijen tijd heeft bovendien. Aldus ziet het stembiljet er uit, dat men op het stadhuis ontvangt. Met het potlood, dat in het stemhokje gereed ligt, make men het tweede witte rondje zwart. Candidaten: (in alphabetisclie volgorde) Aanwy- zing dei keuze. NAMEN. voor letters. BOER, DEN PANNY. P. M. Wanneer ge het in de stembus steekt laat het er dan zóó uitzien1 Candidateni (in alphabetische volgorde) Aanwy; j zing der keuze. NAMEN. voor letters. BOER, DEN PANNY. P. M. DE OORLOG. De kruiser „Htmpshtre" wet Kitchener san boord gezonken. LONDEN. De Admiraliteit maakt officiéél bekend: üc bevelhebber minde groole vloot rapporteert mei diep leedwezen, dal de bruiser Hampshiremet Lord Kitchener cn zijn sla/ aan boord, op weg naar Rusland, Maandagavond ten II'. van de Orkney-eilanden door een mijn oj wellicht door 'n lorpedo tol zinhen is gebracht- Er ging een hooge zee. Ofschoon al het mogelijke is ge daan om onverwijld hulp Ie bieden, is er, naar men vreest, weinig hoop, dat er iemand gered Icon worden. Kitchener was op weg naar Rusland, op uitnoodiging van den tsaar, en op verzoek van de Engel- sche regeering zou hij van de gelegen heid gebruik maken voor liet be spreken van belangrijke militaire en financiëele zaken. 'I Bericht van Kitchener's dood heeft le Londen natuurlijk geweldige beroering teweeg gebracht. Bij het lezen van de bulletins schenen de menschep aanvankelijk nauwelijks te beseffen waar het om ging. De ge- hcelc houding van hel publiek en de wijze waarop het zich uitte, toonde welke een geweldigen vat Kitchener's naam op de verbeelding van liet volk had. Sir William Robertson', die den laatsten tijd reeds zulk een groole bevoegdheid had aan 't .departement van oorlog, wordt algemeen als de opvolger van Kitchener genoemd. De Star schrijft: Gelukkig voor land en leger, dat een zoo knap organisa tor, van nabij bekend met den bin nenkant van 'het militair bedrijf, be schikbaar is om de draden op te nemen waar Kitchener ze heeft talen glippen. Van het Oostoltyke gevechtsterrein. WEENEN. (Off.) De veldslag duurt bijna op liet gelieele 350 K.M. breede front met onverminderde hevigheid voort. Ten Noorden van Okna, aan de Dnjestr hebben wij na zwaren wis- selvalligen strijd onze troepen uit onze voorste, in elkaar geschoten, stellingen teruggetrokken op een 5 K M. Zuidelijker gelegen voorbereide ■linie. Aaii de beneden-Strypa lieefl de vijand 11a krachtige voorbereiding door artillerievuur '11 aanval gedaan.' doeli is overal teruggeslagen, hier eii daar in een handgemeen. Ten Zuiden van Tarnopol is ter zelfder tijd een sterke aanval der Russen in ons geschutvuur gebroken. Ten Westen en ten N.-W. van Tar nopol is eveneens verwoed gevoch ten. Waar de vijand lijdelijke voor deden behaalde, is hij onverwijld weer achteruit geworpen. Voor hel front van een onzer bataljons liggen 350 lijken van Bussen. Tusschen Allynow aan de Ikwa en liet vak ten Westen van Olyka, waar de Bussen zich voortdurend hebben versterkt, is onafgebroken '11 verwoede strijd gaande. ST.-PETERSBURG. Off In de slreek van Dunaburg hebben de Duit- scliers ten Noorden van den spoor weg naar Poniewiesj een aanval ge daan, die door ons vuur is verijdeld. I11 den nacht van 5 op (1 dezer hebben de Duilschers getracht een onzer voorste loopgraven ien Zuiden van Sniorgon te vermeesteren, doch wij hebben ze door machinegcwccr- vuur en een tegenaanval naar hun schansen teruggedreven. Maandag hebben de Duilschers, 11a voorbereiding door geschutvuur, ten Zuiden van Krewo een aanval ge daan legen onze vooruitgeschoven troepen bij liet dorp Kolsjansky. Onze reserves hebben hen terugge slagen. Op liet front van de Pripet tot de Roemeensche grens blijven onze troepen het behaalde succes uitbrei den. Tot dusver hebben wij 480 offi cieren en meer dan 25000 soldaten gevangen genomen en bovendien 27 kanonnen en meer dan 50 machine geweren buitgemaakt. Van bet Itallunsch-Oostenrtjksche geTechlsterrreln WEENEN. (Off.) De tuesland is onveranderd. Onze land-vliegers hebben de stati ons van Verona, Ala en Vicenza over vloedig niet lioninien bestookt. Sedert hel begin van deze maand zijn meer dan 9700 Italianen, o.w. 184 officieren, gevangen genomen. 13 machinegeweren en 5 kanonnen buit gemaakt. ROME (Off.) I11 de streek van het Elschdal heeft de vijand in den nacht van 5 op 6 dezer, tijdens 11 sneeuw storm, getracht onze stellingen le overrompelen. Hij is overal terug geslagen. I11 den nacht van 5 op 6 dezer heeft de vijand tijdens een Iievigen slorm op hel front aan de Posina en de Astico zeer sterke iufanterie- strijdkrachten, gesteund door'11 lievig vuur van batterijen van elk kaliber, legen onze' stellingen bij den Monte Giove laten stdrmloopen. Door ons geschutvuur en de flinke houding van onze infanterie is de aanval vol komen afgeslagen inel zware verlie zen voor den vijand. in denzelfden nacht hebben wij door een geslaagde tegenaanval ter rein gewonnen op de Westelijke hel liugcn van den Monte Cengio. Up de hoogvlakte van Asiago lieefl de vijand in den nacht van 5 op 6 dezer cn den volgenden morgen een lievig geschut- en machinegeweer vuur onderhouden tegen onze stellin gen in het Cainpomulo-dal. 's Namid dags heeft hij lievige, hardnekkige aanvallen gedaan, die telkenmale mei kracht zijn afgeslagen. .Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Alk en Verona; er zijn 3 gewonden cn cenige schade. Do rede van den DalRchcn Rijkskanselier. BERLIJN. De door den Rijkskan selier uitgesproken rede vindt bij het Duitsclie volk dezelfde krachtige echo cn een even enthusiaste instemming als in den Rijksdag. De diepe indruk, dieii de ver klaringen van Bethmann Hoilweg hebben gemaakt, spiegelt zicli af 111 de onvoorwaardelijke tevredenheid over de rake afrekening, die de Rijks kanselier heeft gehouden met zijn geheime en openlijke vijanden. Dc pers verklaart unaniem baar instemming er mee, dat de Rijks kanselier met zoo overtuigende kraehl heeft aangetoond, dal het den Keizer en hemzelf in dc moeilijke be- slissingsdagen in Juli de heiligste van die plichten geweest is, geen middel onbeproefd tc laten 0111 den vrede te bewaren. De Rijkskanselier beeft met inder daad onweerstaanbare uitwerking aangetoond, dat de bloedschuld, de zen oorlog le zijn begonnen, bij Rus land ligt. De bladen wijzen met blijde vol doening op de woorden, door den Rijkskanselier gewijd aan den helden moed van liet Duilsche volk, aan dc overwinningen van het Duilsche en dc daarmee verbonden legers, cn vooral aan de overwinning op zee bij dc Jutlandsche kust. De president ran China. Joeansjikai. de president der Chi- neescbe republiek is Maandagochtend overleden. Hel lierslel van hel Keizerschap, hetwelk in liet plan van Joeansjikai lag, lieefl liij niel kunnen doorzeilen, zoowel wegens de onlusten in liet binnenland als wegens 't verzet van builen, voornamelijk van Japan. Vice-president Joeanlioeng is lot waarnemend president benoemd. CHINA. Op de conferentie te Nanking heb ben de afgevaardigden vail 17 pro vincies besloten: 1". de centrale re geering te steunen; 2". het parlement zoo spoedig mogelijk tc heropenen; 3". de onafhankelijkheidsverklaring der Zuidelijke provincies ongedaan trachten te maken: 4°. dit zelfs niet wapengeweld door le zetten, 'indien de Zuidelijke provincies weigeren; 5°. evenals vroeger' rechten aan 'de centrale regeering op le brengen. Den Zuidelijken provincies, die aan do conferentie niet deelnamen, is door generaal I-'cncii telegrafisch ver zocht onmiddellijk afgevaardigden te zenden. NOORWEGEN. I11 Noorwegen staken de mijnwer kers reeds drie maanden. Daar iiel onmogelijk was, deze slaking le be ëindigen, lieefl de vereenigiug van Noorsche mijneigenaren tot e-en uit sluiting besloten. Deze maatregel treft mede 400.000 arbeiders 111 de I1011I-, cellulose-, papier-, textiel- en leder-industrie en de bouwvakken. I11 enkele industrieën zijn werkgevers en werknemers echter lot een over eenstemming gekomen en is de uit sluiting uitgesteld. NEDERLAND. HOEK-VAN-HOLLAND, 5 Juni. Half twee vertrok de militaire begra fenisstoet, die opgesteld was ter eere van den overleden Diutsclien matroos van de „Frauenlob", van hier naar, hel-kerkhof te 's-Gravenzande. Vele kransen, o. a. een van de „Deutsche Flottenverein", te Den Haag, van dc bemanning der ..Thames" cn van 'n hier wonende Duitsclie dame, dekten de kist. De bemanning der „Thames'1 was in den stoet, alsook vele Duit sclie officieren. Te 3 uur had de begrafenis plaats van den Duilschen stuurmansmaat Dieselberg Onder de vele aanwezigen op hel kerkhof trof men aan den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1