geschiedt door de hand van 'n vreemde. Dil is en blijft dus altijd een groot ge brek. dat spreker sterk afkeurt. Men is zoodoende niet op de hoogte der zaken. De heer Quist: Op de hoogte? De kwajongens op straat weten meer dan wij. Als ik op de fabriek kom, zie volk werken, dal niet door den Raad benoemd is. De heer De Jong wenschl, dat dc voorzitter den heer Van Hiele beant woordt. Spreker is van meening. dat de Raad alles moot weten. Ook dan pas kunnen wij een vaststaand oordeel uit spreken in alle zaken. De Voorzitter zegt. dat hij begrijpt, dat de heer Van Hiele spreekt over de laatste aanbesteding van de teerput. Deze is 'nu opnieuw aanbesteed, doch nog niet gegund. De heer Wagemaker zegt, dat deze aanbesteding nu conform gehouden is. De eerste maal niet. daarom is herbe- sleed. Ook is nu meer publiciteit er aan gegeven. Dóch geheel deze zaak is hij Rurgem. en Weth. en de Gascommissie tehuis, die dezen poSfc uit de oude lee ning be^lryden. De heer v. Hiele zal met deze mede- deeling voor ditmaal genoegen nemen. De leening wordt daarop algemeen goed gekeurd. Aan de orde is de benoeming van een hoofd der school. De voorzitter zegt. dat de voordracht in overleg met den districts-schoolop- ziener is opgemaakt: 1. L. K. van Dijk, thans Lijdelijk te Tholen; 2. P. Tazelaar te Monster, en 3. M. P. van der Werf te Rozenburg. Tot stemming overgaande wordt de heer L. K. van Dijk met alge- meene stemmen benoemd. Daarop volgt de benoeming van eer gasmeester, daar de tijd verstreken is. Benoemd wordt dc thans tijdelijk in functie zijnde heer Kaman met alge-, mecnc stemmen. De voorzitter zegt, dal nu ook nog rest de tijdelijke benoeming van een verantwoordelijk boekhouder of tenzij besloten wordt om deze functie weer over 2 personen te verdeden, een ver antwoordelijken administrateur en een boekhouder. Tevens deelt hij menie, dat 'de administrateur bedankt liecfl. De heer Van Hiele vraagt waarom de administrateur bedankt heeft. De voor zitter zegt dit niet te weten, en vraagt of dc heeren der Gascommissie er soms inlichtingen op kunnen geven. De heer Van "Vredenburg zegt, dal de secretaris niet verplicht is dit te zeggen, ook dc Gascommissie niet.-Feit is, dal er op hel oogenblik maar één persoon de administratie voert. Deze persoon is D. Schot, wiep,, zooals men weet. destijds bij loting deze post is ten deel gevallen. Doch ook deze aanstelling is ook slechts lijdelijk, en met hel oog op de toekomst der gasfabriek diende de Raad een besluit te nemen. De heer De Jong meent, dal op het oogenblik van een vaste benoeming zoo op eens geen sprake kan wezen. Spr. weel, dat voor zulke bedrijven 'n goede boekhouding behoort, en hu kan D. Schot een beste jongen wezen, maar wij weten niet wat hij presteert. Dit diende te worden afgewacht, en daarom zal spreker nu niel medewerken tot 'n vaste benoeming. De heer Van Vredenburg zegt, dat de heer De Jong gemakkelijk kan af geven op een persoon, wiens- werk hij niet bcoordeelen kan. De heer De Jong trekt zich nergens van aan, en komt zelf nooit op dc fabriek, en weel er dus niets van af. Dc lieer De Jóng zegt uit deferentie tegenover de Commissie dit altijd te hebben nagelaten, maar zegt nu voortaan alles beslist na te zullen gaan. Doch in dit geval wenschl spreker op roeping van sollicitanten en dan kan men den bekwaamstcn er uitnemen. Dc voorzitter vraagt, was het dan niet hel beste, dal wij 1). Schol voor 1 jaar tijdelijk benoemden. De heer De Jong zegt, flit klinklare knoeierij te vinden, en daar zal hij niet aan meehelpen. 'Na nog eenige bespre king besloot men de zaak te laten loopen gelijk ze nu loopt en later een definitief besluit te nemen. Dit voorstel wordt aangenomen. Hierop volgt de benoeming van leden van 'n stembureau. Als voorzitter ambts halve de burgemeester J. \V. AVagtho; tot plaatsvervangend voorzitter de heer A. Ilolleslelle; als lste lid D. Van Hiele, met 4 stemmen, hij loting; als 2de lid J. M. Wagemaker, niet 7 stemmen, en als 3e I it i Abr. Quist, met G stemmen. Allen nemen hun benoeming aan. De voordracht voor een te benoemen zetter wordt daarop door den voorzitter meegedeeld. Zij bestaat uit de heeren W. Geluk Johz. en (1. Lahan. Beide bekomenliij stemming evenveel stemmen. Ken slaat van oninbare posten over 1915 wordt voor kennisgeving aange nomen. Hierna komt in behandeling de melk- verordening. Na voorlezing zegt de lieer Wagemaker, dat, nu het bepaalde vet gehalte er in ontbreekt, hij voor zich weinig nul er uil ziet voortkomen. Dc heer Van Vredenburg zegt dank baar le zijn, wanneer de melkverkoo- pers dc punten in deze verordening ge noemd. maar gedeeltelijk betrachten. Zij zien dam tóch vooruitgang en men kan later deze verordening weer wijzigen. De verordening wordt goedgekeurd. De wijziging der begrooting 191(5 wordt goedgekeurd. Ter tafel komt een schrijven van het waterschap de Vrije Polders, onder Tho len, waarin dil college een som van dc gemeente vraagt van f 200 tot verbree ding van een heul in den Molenweg, in onderhóud bij de gemeente. De bespre kingen hierover hadden tot resultaat, dat met 7 legen 2 stemmen besloten werd niel op hel verzoek in te gaan. Vóór dc hoeren Dolk-stelle en Wage maker. Daarop lcomt de rondvraag. De lieer Van Hiele vraagt den voor zitter of de pers niet verplicht is het verslag te maken zooals het hier hespro- ken wordt. Dc voorzi.tter: Zeker, dat is zeer ge wen schl. Dan had ik gaarne, aldus de heer Van Hiele. dal dc verslaggever der Thoolsche Courant dit deed. liet laatste verslag deugde hcelemaal niet,'de zaken werden daar verdraaid en verkeerd in voorge steld. Ook dc uitgevfh" der Zoom. ik neem hel dien man niet kwalijk had geheel en al een verkeerd verslag. Doch dit kan ik toegeven, daar liij hier niet ter vergadering geweest is en 'I verslag zonder meer heeft overgenomen uil dc Thoolsche. Courant. Doch ik geef den hoer Amsiirg de verzekering, dal ik on partijdig tegenover hem gesproken heb, zonder zijn concurrent le bevoordeeld! of onrechtmatig hem de hand hoven het hoofd le houden. Wanneer de zaak andersom' geweest ware, zou ik dit niet anders behandeld hebben als ik nu deed. Ik wenschtc dus, dat zulke verslagen niet meer verschijnen. Dc voorzitten, zegt, dit gaarne met den heer Van Hiele le wenschen. De lieer De Jong vraagt of Rurgem. en Weth. ook overtuigd zijn van de niet nakoming der vele aanvragen om iegcc- ringsspek. Hij hoort over het algemeen maar rare noten hierover kraken. Ook een ingezonden stuk in de Zierikzeesche Nieuwsbode, ge teekend Manus, bracht heel wat klachten le berde. Mij dunkt, er moeten toch wel eenige gegevens zijn om zoo rondweg er over le kunnen schrijven. De lieer Wagemaker zegt, dat hij deze zaak met tien slager besproken heeft en die vertelde hem. dat, wanneer ïoder op lijd komt bestellen, ieder op lijd een porlie krijgt. Maar de meeste menschen willen liet hebben zonder bestelling, en dal gaat niet daar ei* alle week te kort is. De heer De Jong vraagt, of de man boek houdt óf houdt hij er soms twee hoeken op na. dan is de man nog niel te contro leeren. Dc heer Moelker zegt, dal de slager er elke week een weekstaat op na houdt, die kan dus worden ingezien. De lieer Christiaansc heeft er ook veel over hooren klagen. Hij heeft wel eens hooi en zeggen, dal dezen en genen een gedeelte in l zout hebben, ja. nog erger, dat hel nog vervoerd is naar andere ge meenten, doch voor de waarheid instaan kan hij niet. De voorzitter, sluit hierop de vergade ring. Landbouw en Veeteelt ■De ZeeuwscUe Land bouw-On de?Huge. In I hotel ..Dé Prins van Oranje" te Goes, werd op 2 Juni de alge- me ene vergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-Ondcrlinge onder leiding van den heer 11. A Hurken. Uit hel. jaarverslag over 1945 blijkt* dat op 31 December l i waren aangesloten 1057 landbouwers. In liet verslagjaar kwamen 450 onge val-aangiften in. Hieronder waren 3 patroons-ongevallen en 4 gevallen van bedrijfsziekle: geen dezer was van crnsligen aard. In 427 gevallen was de getroffene binnen-2 maanden hersteld. De overige 23 ongevallen werden na dien termijn aan de direc tie ter verdere behandeling overge dragen. Drie van deze patiënten moesten reeds blijvend invalide wor den verklaard, drie anderen zijn nog niel geheel hersteld. In hoeverre het noodig zal zijn ook aan hen een blij vende uilkecring loc te kennén, valt op dil oogenblik nog niet te zeggen. Als oorzaken van de ongevallen wor den genoemd: voertuigen 35, paar den 51, hoornvee 11, varkens 1, hon den 1. landbouwmachines 31, val van den arbeider 70. val van een voor werp 12, beknelling 11. krachtsin spanning 63, snijdende werktuigen 71, infectie 55. oogkwelsing 21, brandwonden 3. bedrijfsziekten 3, diverse oorzaken 11. Dc 127 ongeval len. die door de Zeeuwsche Land- bouw-Onderlingc werden behandeld hebben opnieuw bewezen, dat het landbouwbedrijf geenszins gevaar loos is. I)e getroffen landarbeiders zijn doordat de patroons lid van de Landbouw-Ondcrlinge zijn. ge holpen Ze hebben van de Landbouw- Ondcrlinge een steun gekregen, die hun anders niet zou zijn verleend, omdat voor de Landbouw-Ongeval- len-Verzekering nog geen wel be slaat De onkosten, die voor de patroons op deze verzekering komen bedragen 14,15 per I 100 jaarloon, of voor ecii 'knecht, die f 100 loon per jaar verdient, worden dc kosten negen cent per week. Voor deze kleine uitgave worden ook de gelde lijke gevolgen van de zwaarste on gevallen gedekt. De ziekte-verzeke ring voor inwonend personeel hcefl zich gedurende "t verslagjaar weder om belangrijk uitgebreid. Er zijn thans 10 afdcelingen in werking, hel aantal verzekerden bedroeg in 1911 1006. De gemiddelde kosten bedroe gen over 1915 f 3,11 per verzekerde. 411de Staatsloterij. Colleoten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 5e klasse, van 2 Jani 1916. Prjjs van f 200: no. 5465. Nieten. 5481 5500 6554

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 6