B IJ y O E G S E L behoorende by do Tan MAANDAG! 5 JUNI 1916, no. 9861. Openbare Gemeenteraadsvergadering te Oud-Vossemeer, gehouden op 30 Mei 1916. Voorzitter tie burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter wénscht den lieer Vermet geluk met zijn herstel en aanwezigheid in de vergadering, waarna de vergadering wordt ge opend De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt, dal de beslui ten tol schorsing der kennis, tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, groot i' 7000. en tot ai- en overschrij ving van - «en op posten der ge meen le-begroóting, dienst .191 (j. zijn goedgekeurd. Hierop wordt voorgelezen 'n brief van hel Spoorweg-Comité, houdende mederleeling, dat de toegezegde steun inzake aanleg en exploitatie van een lokaallrein op het eiland Tholcn on voldoende is, met voorstel van Bur- gem. en Weth. om Plan 1 aan le nemen. De voorzitter zegt, dal hem Plan I het voordeeligst voorkomt, ook het Comité is deze meening toegedaan. Alle gemeenten, uitgezonderd Slavc- nisse. hebben dit Plan aangenomen; worden we uitgesloten, dan zullen we den trein hooren en zien, doch aansluiting met defcc gemeente zal er nicl zijn, wat te betreuren zal zijn. De plannen zijn verder dan wij ver moeden, dus nogmaals zijn we in de gelegenheid een besluit te nemen in het belang van de toekomst der gemeente. Do heer Vermei sluit zich volko men aan bij hel gesprokene, ook hij acht een lokaallrein in het belang <ler gemeente. Besluiten we niet lot aanneming van Plan 1 oï Plan II, zegt spreker, dan is hel te voorzien, dat we hij gunstigeii wind hel fluitje van den trein zullen hooren. De heer Van Gorsel zcgl de voor deden van het bezit van een trein gehoord le hebben, doch wat zijn de nadeden. De voorzitter noodigl den lieer Van Gorsel uil de nadoelen op te sommen, overal ziet men in afge legen slreken, dat de aanleg van een trein of tram welvaart heeft; ge bracht, er zullen nadoelen voor enke len zijn. maar voordeelcn voor zeer velen. .Va nóg eenigc discussie wordt het voorstel van Burgem. en Weth. ver worpen, terwijl mede wordt verwor pen hel voorstel óm Plan II aan le nemen. 4 De heer Friderichs verklaart nog wel iels voor een lokaallrein over te hebben, doch de lasten niet voor de gemeente le willen aanvaarden, die thans gevraagd worden. Voorgelezen wordt een brief van de Gezondheidscommissie in -ant woord op hel uitgebreid rapport van Bur gein. en Weth. aan den Baad, ter ontzenuwing van verschillende grie ven tegen het gemeentebestuur. De voorzitter wijst op de onjuistheden in dit antwoord, stelt voor ilen brief voor kennisgeving aan te nemen en hel er thans maar bij te laten. 'Igeen wordl goedgevonden. Overgegaan wordt lot benneming van leden en plaatsvervangende leden in het Stembureau voor de stemming van twee leden voor de Prov. Staten. Alsnog wordl 'n subsidie verleend van i' 50 aan de verecniging lol hel vervoeren van lijken naar de begraaf plaats door middel van een lijkkoets. Niels .meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlan gende wordt de vergadering gesloten. Openbare Gemeenteraadsvergadering te T h o I e n Op Vrjjdag 2 Juni, des namiddags te 2\ ure. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig niet kennisgeving de burgemeester J. W. Wnglho. De vergadering wordt gepresideerd door den oudsten wethouder, den lieer A. 1 Tolleslelle. I)eze opende de vergade ring met de mededeeling, dal den burge meester gisteren een ongeval heelt ge troffen. waardoor nij lieden verhinderd is le komen. Dc Ier visie .gelegen notulen worden goedgekeurd. Ingekomen zijn: 1". Feu schrijven van de Kon. Ned. Aulomobielcnclub. waarin dit lichaam den Raad mededeeling doet, dat wan neer de Raad besluit tol verbreiding der Oudelandsche poort van harentwege 1' 200 zal behuild worden aan de ge meente Tholcn. De heer Quisl vraagt, of dit werk ook in deze vergadering zal besproken wor den. Hij wil dan alvast maar zeggen, dal hij van een nieuw belonpaadje niets wil welen. De Yosmeer.sche,poort grind pad, ook (tan de Oudelandsche poort grindpad. I Zijn daar ook maar burgers evenals aan de Yosmeersche poort. De voorzitter zegt, dat hel plan nog niet voldoende door Burgem. en Weth. is besproken om afgedaan te worden. Het schrijven wordt daarop voor kennis geving aangenomen. 2°. Ken adres der Yissclie.rsverreni- ging. betreffende hel door haar gevraagd scliuilhuisje. Toevallig is hedenmorgen ingekomen een gelijkluidend adres van verschillende arbeiders, die gaarne za gen. -dal, zoo de Baad besloot om den visschers een scliuilhuisje le geven, dat dan ook zij aan de Oudelandsche poorl e.en dito huisje zeer noodig en gewcnsclil achten. Het adres wordt daarop voor gelezen door den Secretaris. Na ampele bespreking besloot men deze twee adres sen uil le stellen lot een volgende ver- gaileiing. 3°. Vele adressen, waarin bezwaar ge maakt wordt legen 11. O Al deze adressen v, orden verwezen naar do commissie voor die verzoekschriften. Vier missives van Gedep. Stalen be treffende de goedkeuring van genomen Raadsbesluiten en wijziging der begroo ting- 1915 worden voor kennisgeving aan genomen: '1°. Ken'adres van de ongehuwde amb tenaren der gemeente, waarin dezen den Raad' vragen him evengoed als den ge huwde ambtenaren ook toeslag te ver- leeucn. Adressanten gronden hun ver zoek hierop, dat zij meer kostgeld moeien betalen, dan in normale tijden. De lieer Wagemaker zcgl eenige Hamen van personen gehoonI te hebben die reeds door Burgem. en Weth. toeslag gekregen hebben. Dit stelde hij in deze geljjk met •"verhooging. Spreker nlaakl bezwaar deze personen le verhoogen. I)e heer De Jong oordeelt dat onge huwde ambtenaren ook door deze ab normale omstandigheden wel degelijk getroffen worden, en adviseert den Raad op dit verzoek gunstig le beschikken. De heer Wagemaker zegt, dat de hceren Posthumus en Vercóülercn pas door de Gascommissie verhoogd zijn met een duurletoeslag en dit acht spreker gel ij k. De lieer Yaii II iele wijst op het aantal reclames op den 11. O., en vraagt, waar liet loch heen moet. als wij maar door gaan met verhoogen. Ook de lieer Quisl vraagt, waardoor Üan de ongehuwde getroffen worden. Ken enkele, ligt tehuis, doelt l gros is hij vader en moeder in huis. dus zijn die er goéd mede. De heer "Moei leer zegt de voorsteller gewi est le zijn van de 5 «,'o verhooging voor gehuwde ambtenaren. Later is hij 'evenwel deze zaak nog eens gaan over wegen. en vond dal hij tegenover de orgehmvdc-n misschien wat hard gc- weest is. Yandaar zou hij in deze liever ten bemiddelingsvoorstel wenschen te doen. en zou op hen 3 pCI. verhooging willen toepassen. De heer Yan Yredenburg zegt dit voorstel le kunnen steunen. De heer Wagemaker zegt, dat liij zich zou schamen mei 3 pCI. voor den dag le komen. Wat is nu 3 pCI. op tractenicnten van I 5 a I 000. Is hel niet bespottelijk 1)< lieer Yan Yredenburg zegt zich niet le schamen. Wij zitten hier in het belang der gemeente, dal moet men nooit vergelen. De voorziller zegl een eind te willen maken aan dc discussie, en zal allereerst in stemming brengen al of nicl duurle toeslag le geven. Met 6 tegen 1 stemmen wordl besloten lol duurletoeslag. Tegen de herren Quisl. Yan Hiele, Wagtho en '.hrisliaanse. Daarop wordt gestemd over 3 of 5 °,o toeslag. Deze stemming wordt evenwel door hel rumoer zoo onzuiver gehouden, dat onmogelijk kan geconsta teerd worden wie voor of legen was. liet eene lid stemde tegen, een ander voor 3 en weer andere voor 5 pCt. loc- slng. Ken af- en overschrijding op de be groeting 1915 wordt goedgekeurd. Aan de órde is liet voorstel voor een geldleen ing. groot f 10.000. ten behoeve van hel gasbedrijf. De voorzitter licht het voorstel toe. De lieer Yan Yredenburg zal eerst den heer Noske geruststellen, daar ge noemd. heer in een vorige zitting ge sproken heeft, dat de gasfabriek nog wel een Ion zal kosten eer alles in orde is. Spreker wil deze uitspraak even releveeren, daar andere gemeenten hun gasprijs verhoogden en Tholen dit niet behoefde te doen. Yolgens spreker "is heden deze aangevraagde leening ge dekt door de inventaris, die in de fa briek aanwezig is a f 5000. verder dooi' het bezit van J' 3000 aan steenkolen en I' 1000 voor huizen, die in voorraad zijn. De lieer De Jong' vraagt naar aanlei ding van al deze opgenoemde zaken, of dil alles betaald is. De heer Yan Yredenburg antwoordt bevestigend. Yerder deell genoemde beer nog mede, dat in -plaats van 100 mnnt- gasaansluilingen er nu reeds 2G0 zijn. en vermoedelijk zal dit getal spoedig 300 zijn. Dil is dus voor dc exploitatie voor- doelig en van zelf vertegenwoordigen deze gasmeters ook een groole waarde. De heer Moclker wcnscht op te mer ken, dal deze f 10000 eigenlijk beschouwd mpelen worden als behoorende. tot de groole leening. Allereerst is er geleend de som van f 67000. Dit bedrag is nog niet verbruikt. Dc amoniakput kan er nog van betaald worden. Wij slaan dus op een zuiver standpunt, als wij nu voortaan zeggen, er is voor de fabriek een leaning gesloten groot f 77000. De heer Yan Hiele zegl niet mede le kunnen werken tol het voteeren dezer gelden. Wanneer hij zoo rondom ziet, ook op dc fabriek, dan sluit hem dil zeer tegen de borst, dal, terwijl in den Raad twee deskundigen zitten, die ver stand hebben van bouwvakken, alles nu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5