ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 Juni 1916. EERSTE BLAD. Maximum-prijzen. Scheepvaart-Verordening. d'ii (Z lerlkïeesche Couran t). ABONNEMENT. Prijs per drie maanden1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummert- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72*ta 1AAR6AN6, No 9861. Dirootiuri A. J. DE LOOZE Jr. Uitasvar-Hoofdi-cdaolaiiFB A. FRANKEL. ADVERTENTIE NL Van 14 regelsI 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uitgare róór 8.30 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER van Zibrixzbb; Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 2 Juni j.I.f No. 39914, afdeeling Handel; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door dien Minister, met intrekking van de vorige Ijjst, vastgesteld den 29 April j.l., is vastgesteld de volgende nieuwe L IJ S T van eenlge der meest voorkomende artikelen met daarvoor aangenomen maxi mumprijzen. (Deze prezen hebben uitsluitend betrekking op de gewone quaUtelten. De lnxe-sorteeringen, waarvoor In gewone t(Jdon reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven balten aan merking). GroothsndelprQzon. Regeeringstarwemeel (bjj verkoop op meel- kaart)per 100 E.G. f 11,80 Tarwebloem (gebuild inl.) 100 19,25 Tarwemeel (ongebuild) 100 -16,50 Boter (bjj verpakking in wit fust van 50 E.G.) l) per - 1,40 Boter (bp verpakking in wit fust van 25 E.G.) - 1,41 Boter (by verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 E.G.) - 1,45 Boter (by verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 E.G.) - 1,46 Volvette, Goudsche en Edam merkaas met Rijksmerk, seizoen 1915 per 50 54,— Volvette, Goudsche en Edam merkaas, seizoen 1915 50 - 52, Kaas 40 4- (Edammer en Goudsch model), seizoen 1915 50 - 50,- Volvette jonge Goudsche en Edammerkaas met Rijks- merk 50 - 40, Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas 50 - 38, Jonge kaas 40 4- (Edammer en Goudsch model) 50 - 37,— Jonge kaas 30 4- (Edammer en Goudsch model) l) 50 - 31,— Jonge kaas 20 4- (Edammer en Goudsch model) x) 50 - 25,— Jonge magere kaas (Edam mer en Goudsch model)50 -15,— Nagelkaas, in fabrieken ge maakt, 50 *-18,— Rijst (Grofmiddel Bossein óf Rangoon) le handcon dities 50 13,50 Rijst (Voorloop Bassein of Rangoon) le handcon dities50 -14,25 Rjjst (Grof voorloop Bassein of Rangoon) le hand condities 50 14,75 Havermout100 - 28, Suiker (witte geraffineerde)100 - 51,— Mitrgarine Peekoffie 100 - 31, Cichorei100 - 26, Raapolie Soda100 -12,— Zeep (zachte, groene of gele -) Kleine schelvisch 50 E.G. - 9,— Wgting50 - 7,50 -Kleine gul 50 -12, Kleine poon en pieterman 50 - 8,— Horsmakreel50 - 6, Kleine schol50 -12, l) Deze pryzen zyn niet van toepassing op room- en lunchkaas en kaas bereid onder Rab binaal toezicht. Onder kaas gemerkt 40 4-30 4- of 20 4- wordt kaas verstaan, welke respectievelijk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat. Exporteurs zyn verplicht ten behoeve van den kaasverkoop voor binnenlandsch verbruik aan de centrale pakhuizen kaas te leveren tegen f 4 beneden den maximumprys voor verkoop in het groot. De in de centrale pakhuizen aanwezige kaas wordt aan by de Rijkscommissie van Toezicht op de Kaasvereenigmg ingeschreven grossiers geleverd tegen f 2 beneden den maximumprys voor verkoop in bet groot. By verkoop van kaas aan kleinhandelaren kan door deze grossiers f 2 boven den maximumprys voor verkoop in het groot in rekening worden gebracht, indien de hoeveelheden ten hoogste 50 E.G. per zending en per week aan denzelfden afnemer bedragen. Opgemerkt wordt nog, dat de vorenbedoelde pryzen slechts betrekking hebben op boter en kaas bestemd voor verbruik in Nederland. Voor boter bereid onder rabbinaal toezicht kan door de Rijkscommissie van Toezicht op de Botervereeuiging in overleg met de betrokken handelaren of boterbereiders een verhoogde prijs worden toegestaan. Voor speciaal verpakte boter zal geen vergun ning tot prysverhooging meer worden verleend. -) Voor deze artikelen wordt voorloopig geen maximumprys vastgesteld. tirosslersprQzen. Kleine schelviseh per E.G. f0,22 Wyting-0,19 Kleine gul0,28 Kleine poon en pieterman - 0.20 Horsmakreel 0,16 Kleine schol -0,28 Klolnhandolprtyzeu. Regeeringsbrood (by verkoop op broodkaart) per K.G. f 0,12 Tarwewaterbrood (gebuild). - 0,23 (geb.) (gebakken onder rabbinaal toezicht) - 0,24 Tarwebrood (ongebuild; bruin- brood) m t) - 0,20 Roggebrood Regeeringstarwemeel (by ver- koop op meelkaart) per K.G. f 0,14 Tarwebloem(gebuildinlandscb) - 0,25 Tarwemeel (ongebuild) - 0,21 Boter Vs 0,80 Volvette Goudsche en Edam mer kaas met Ryksmeik, seizoen 1915 -) - 0,68 Volvette Goudsche en Edam merkaas, seizoen 1915 - 0,66 Kaas 40 4- (Edammer en Goudsch model)seizoen 1915 - 0,60 Volvette jonge Goudsche- en Edammerkaas met Ryksm. 2) - 0,50 Volvette jonge Goudsche- en Edammerkaas 0*48 Jonge kaas 40 4- (Edammer en Goudsch model) 2)- 0,46 Jonge kaas 30 4- (Edammer en Goudsch model) 2) - 0,39 Jonge kaas 20 4- (Edammer en Goudsch model) 2) - 0,32/ Jonge magere kaas (Edammer en Goudsch model) 2) (voor zoover voorradig)0,20 Nagelkaas, in fabrieken ge maakt, 2)- 0,23 Ryst (grof middel Bassein &/of Rangoon) •■»»»- 0,16 Ryst voorloop Bassein &/of Rangoon ••»»>- 0,17 Ryst grof voorloop Bassein &/of Rangoon ••»»»- 0,18 Havermout 0,18 Suiker (witte geraffineerde) - 0,27* Margarine 3) Koffie (Santos, gebrand) 3) Peekoffie (in pakjes) per 0,1 K.G. f 0,04 Cichorei (in pakjes) 0,1 - 0,03s Raapolie 3) Zoutm 0,09 Zeep (zachte, witte of gele) 9) Soda- 0,18 PetroleumLiter -0,12 Kleine schelvisch K.G. - 0,30 Wyting0,27 Kleine gul- 0,36 Kleine poon en pieterman - 0,28 Horsmakreel 0,24 Kleine schol0,36 De hierboven vermelde pryzen gelden voor de maand Juni behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet-inachtneming van boven vermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lyst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene be paalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. l) Een uniforme prijs voor roggebrood, gel dend voor het geheele land, kan in verband met de zoo uiteenloopende bereidingswijze in de verschillende provincies niet- worden vast gesteld. Daarom zal zulks voor elke provincio afzonderlijk geschieden, in overleg met de pro vinciale rogge-commissies. Zie noot 1 hierboven. 3) Voor deze artikelen wordt voorloopig geen maximumprijs vastgesteld. Zibrikzee, den 3 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., P.-Burg De BURGEMEESTER van Zierikzbe Gezien de circulaire van den Vice-Admiraal, Commandant in Zeeland, van 2 Juni j.l., Sectie I4, no. 18088; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door dien Commandant is uitgevaardigd de na volgende wyziging op de Scheepvaart- Verordening: De Commandant in Zeeland; Overwegende dat het wenschelyk is de Scheepvaart-Verordening d.d. 24 December 1915, gewjjzigd by Verordening d.d. 15 Februari 1916, te veranderen Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad No. 435), van 8 Sep tember 1914 (Staatsblad No. 448), van 25 Sep tember 1914 (Staatsblad No. 463) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad No. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zyn verklaard „in Staat van Beleg" Gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad No. 128); Bepaalt 1. In artikel 1 sub c vervalt het' woordje „niet 2. In de artikelen 2 en 3 wordt tusschen de woorden „Zeeofficier" en „onmiddellijk" gelezen „of op bevel van, of namens den Commandant van eenige Kustbattery". 3. Artikel 7 luidt als volgt: „Overtreding van deze Verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden". 4. Onder artikel 8 wordt ingelascht; „Lasten en bevelen ieder, overeenkomstig het hierboven geregelde zich te gedragen" 5. Do zo Verordening treedt ia werking on middellijk na derzelver afkondiging. Uitgevaardigd te Middbluurg, 1 Juni 1916. De Commandant in Zeeland, De Vice-Admiraal, G. P. VAN HECK1NG COLENBRANDER. Zierikzbe, den 3 Juni 1.46. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., l.°-Burgem. De BURGEMEESTER van W^W Zierikzee; MAAKT BEKENI): dat in de maalderjj van H. A. Geluk door hem in beslag genomen zijn 17 balen -i 50 K G ge build regeeringsmeel; dat die balen kunnen worden gebruikt voor bakken van wittebrood voor zieken, beschuit en banket; dat deze te koop zyn bjj hem voor f 19,25 per 100 K.G., te bevragen zoo spoedig mogeljjk, mits niet meer dan 4 balen tegeljjk. Zierikzee, 5 Juni 1916- De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., 1.° Burgem. UcrstemuiiDg voor Gemeenteraad, Wie wil, dat onze g-eineente in vrijzinnige richting bestuurd zal blijven, brenge aanstaanden Vrijdag zijn stem uit op den Heer P. M. PANNY, den Gandidaat der Liberale Kies- vereeniging. Oorlogsoverzicht. Het was een vaag toeken, dal de En golsche admiraliteit aanvankelijk over den zeeslag in het Skagarak zweeg, en dat alle berichten daaromtrent van Duil- sche zijde, kwamen. Blijkbaar durfde de Engelsche admiraliteit de waarheid aan het publiek niet terstond hekend maken. Inziende, dat zwijgen toch niet zou baten, erkende zij, dat de Brilsche vloot groole verliezen heeft geleden, maar voegde daaraan tot troost toe. dat de Duitschcrs 'ook zeer gehavend uit den zeeslag waren le voorschijn gekomen. Nu, dal de Ehiitschers verliezen hadden geleden, hebben zij dadelijk erkend. De Franschën zeggen, on ne fait pas line 'omelette s;ms casser des ocufs. En zoo gaat hel hier ook. De Duilschers hebben de Engclsclien een feitelijke en morcelc nederlaag toegediend en daar door Engeland's trots op haar vloot niet weinig geknakt. Een zegen voorde kleine, neutrale stalen van Europa zou het trou wens wezen, indien mén in Engeland niet meer snoeven kon, dat Groot-Bril- lannië de zccCmi bchcerscht. Do New-York-Ilcrald, het groole Amc- rikaansche dagblad, zegt, dat de Duil schers den grootslen zeeslag van de mo derne geschiedenis gewonnen hebben, en de Brilsche vloot in manoevreeren, schie ten en vechten overtroffen hebben. Op het Westelijk oorlogsterrein ten Oosten van de_Mnas hfcbben de Duil schers het boscli Caillctte en de daarbij bèhoorendc loopgraven stormenderhand veroverd. Zij namen bij die gelegenheid 2000 manschappen en 70 officieren ge vangen, lerwijl zij 3 kanonnen en 23 machinegeweren buit maakten. Ook ten Zuid-Oosten van Yperen wisten zij in de Engelsche loopgraven door te dringen. Om hel fort Yaux wordt met'afwisse lend geluk geslreden. Veroverd hebben de Duilschers het dorp Damloup: 520 ongekwetste Fran schën, waaronder 18 officieren, vielen hun in handen. Op het Italiaausche front zetten de Oosténrijksch-ÏIongaarschc troepen hun offensief krachtig voort. Veel terrein wonnen zij Oostelijk van de Monle Oen- gio. Zij maakten 5600 gevangenen, w. o. 78 officieren, terwijl 3 kanonnen, 11 machinegeweren en 126 paarden door hen werden buitgemaakt. Dc Ententetroepen hebben te Saloniki liet stadhuis, het telegraafbureau en het douanekantoor in bezit genomen. De be velhebber vap dc Grieksche gendarme rie en de cJkitnissaris van politie wer den door hen uil hun ambten ontzet. Ook werd de staal van beleg afgekon digd. De geallieerden, die steeds voor ga ven voor de wetten en vrijheden der kleine volken le strijden, schromen niet dc soiiyercinileil van Griekenland voort durend met voelen te treden. NUUWST1JDIN&IN. ZUID-AFRIKA. De Nieuwe Courant schrijft: „De verbreiding van dc legende als zou Nederland ruim een eeuw geleden do Kaap aan Engeland verkocht hebben heeft aan den Ncderlandschen naam in Zuid-Afrika zeer veel kwaad gedaan. Die onwaarheid wordt algemeen ge leerd op de scholen in Zuid-Afrika, op grond van Engelsche verhalen, en dicn- tengevolge verwijlen de Afrikaners ons «lal onze hebzuchl medeschuldig is aan de rampen, die hen als volk sedert een eeuw hebben getroffen. Door Nederlandsche geschiedschrij vers en publicisten van naam is deze legende herhaaldelijk en afdoende weer legd, maar van Engelsche zijde blijft men haar niettemin verspreidden. Zoo heeft onlangs weer in liet Januari nummer van het meest verbreide aard rijkskundig tijdschrift der wereld The Journal of the Royal Geographical So ciety (c Londen, Sir Charles Metcalfe, dc groole spoorweg-autoriteit in Zuid- Afrika, 'opnieuw geschreven dat Neder land de Kaap verkocht had. Dr. Hendrik Muller, één der Neder landers die zich het incest moeite ge geven heeft om de onwaarheid dezer voor ons land schadelijke feitenverval- scliing aan le loonen en die sedert jaren ..fellow"' van dc B. G. S. voor het leven is, hecfl daarop een artikel van niet meer dan twee bladzijden druks aan hel tijdschrift gezonden om opnieuw de onjuistheid aan le toonen. Maar hij heeft daarbij, naar hij ons mededeelt, 'dc teleurstellende ervaring opgedaan, dat de redactie vaii hel tijdschrift uit zijn artikel schrapte de aanhalingen, die het Ik.1 toog moesten slaven en dc redenen waarom Nederland na den val van Napoleon op de teruggave van de kolo niën aanspraak had. Zijn protest heeft daardoor den schijn gekregen van een betoog, dat Engeland eigenlijk zeer groot moedig is geweest door tenminste een deel van de koloniën terug le geven. Wij mcenen met dr. Muller, dat het dc moeite waard is van zulk een toe passing van historische critiek melding te maken en daartegen le prolcsleercn Tot zoo ver de Nieuwe Courant. Gelijk onze lezers Weten, is hel vooral prof. Iloeres geweest die iji den laalslcn lijd door zijn historische studies de ware toedracht der zaak bekeiyl heeft gemaakt. OostenrUk-HongarJJe. Volgens 'berichten uit Praag is de Ilongaarsche blauwbaard Bela Kisz, dien men aanvankelijk dood waande, te Ko- morati gevangen genomen. Hij werkte daar onder den naam van Wilhelm Lippa in een munitiefabriek en had de aandacht op zich gevestigd door tal van vrouwen huwelijks voorstellen le doen. De man ontkent de moordenaar van Czinkote te zijn, maar zijn gelijkenis met Kisz en zelfs ccnige litteekens, die deze had, (o. a. een van een schotwond in de borst) pleiten legen die ontkenning. NEDERLAND. AXNA.-PAULOWNA-POLDER. Het bestuur van den Anna-Paulowna-Polder heeft besloten belangrijke dijkwerken uit tc voeren in hel systeem-De Muralt. De werken zijn aangenomen door den aannemer J. v. d. Valk le Amsterdam voor een som van f 800.000, en worden uitgevoerd onder leiding van den Zeeuw- schen waterbouwkundige J. Nieuwdorp te Rilland-Bath. ZAANDAM. Zaterdagnacht is ingebro ken in het kantoor van liet burgerlijk armbestuur alhier. Nadat dc inbrekers, vermoedelijk met behulp van valsche sleutels, binnen wa ren gekomen, Xverd de brandkast ge forceerd en daaruit al het aanwezige geld, le zamen ongeveer f 1000, gestolen. Dit geld behoorde slechts ten declc aan hel burgerlijk armbestuur. De heer W. Spuyman, die, behalve secretaris- penningmeester van het burgerlijk arm bestuur, ook bestuurslid is van ver schillende vereenigingen en corporation bijna alle in verband met armenzorg, had ook van verschillende dezer corpo ratie» geld onder zijn berusting, wat alles geborgen was in dc brandkast, welke in een kamer naast het kantoor stond. Zoo was er ongeveer f 2000 van het Watersnood-Comité, f 1000 van het Armbestuur, f 300 van het Witte Kruis, f 150 van den Armenraad, enz. Dit alles is door de dieven, zonder één cent achter te laten, gestolen. De heer Spuyman is echter legen in braak verzekerd voor alle gelden, die hij onder zijn"berusting heeft. ZETTEN G.) Zaterdag is de 19-jarige B. uil Heieren, doör het schrikken van zijn paard op dc brug over de Linge tusschen hel paard en de brug bekneld geraakt en gevallen. Het paard trapte hem op de borSl en sloeg op hol, waar door hem ook het wiel van de zware kar over de borst ging, juisL over dc hartstreek. Dc beknelling was zoo hevig dat hel horloge den indruk van 'l wiel vertoonde. De jongen was onmiddellijk dood. EDE. Op één der compagnicsbureelen werd Vrijdagnacht ingebroken en hit een zich aldaar bevindende administratie- kist een bedrag van pl. in. f 800 ont vreemd. Ingebroken is in de administratiekist a an den sergeant-majoor, welke kist daartoe van liet bureel is gesleept en in den tuin tusschen struiken terug is ge vonden. Deze kist is zoo zwaar, dal zij door ton minste drie man verplaatst moet worden. 's-GRAVENÏIAGE. Het departement van Marine deelt mede: Op 2 Juni .werden te IJinuidcn aan gebracht door den Nedcrl. stoomtrawler Bertha Y M No. 122" 3 officieren (w. o. de commandant), 3 onderofficieren en 15 mindere schepelingen, allen schip breukelingen van hel Duitsche oorlogs schip „Elbing", en 1 gewonde assistenl- arls van de Britschc marine. Aangezien de stoomtrawler „Bertha"' voor de redding geen communicatie neeft gehad met ecnig oorlogsschip van bel- ligerenlen, zijn de schipbreukelingen op last van de regeering, in overeenstem ming mei de bepalingen van de 10c conventie van 1907 Zee-Roodc Kruis- Iruklaat) in vrijheid gesteld om naar hun vaderland terug te koeren. Schipbreukelingen g^ïNterceerd. HÖEK-VAN-HOLLAND. De hier aan gebrachte Duilschers zullen worden ge ïnterneerd; 1 van hen vertrokken heden naar Bergen. GEERTRUÏDENBERG Tijdens oefe ningen van de veldartillerie viel een der paarden in hel gelid dood neer, waar door zijn berijder, milicien Wedershofen, onder liet paard raakte en ernstig aan hoofd en arm gekwetst werd. Per bran card is dc gewonde naar hel militair hospitaal alhier vervoerd. De toestand van den patiënt is zorgwekkend. BREDA. Bij hel opmaken van den steenkolenvoorraad aan de gasfabriek, is gebleken, dat er 92 wagons kolen aan den voorraad ontbreken, ter waarde van ongeveer f 13000. Uit Stad éu Provincie. NOORDGOUWE. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter hecfl de regenval in .Mei 1.1. 18,5 m.M. bedragen. De maand telde 11 regendagen. BROUWERSHAVEN. In Mei is liier in 12 regendagen 57,9 m.M. water ge vallen, geconstateerd door tien opnemer van don door het K. N. M. I. geplaatsten regenmeter. SIRJANSLAND. Nadat op een 2-tal plaatsen tevergeefs gepoogd werd een Norton pomp te slaan voor- het deta chement alhier, is hét eindelijk gehikl op de hofstede van den heer C. Ilanse Jz., onder Jiniinisse. - I)c alhier gedetacheerde sergeant W. G van Leeuwen wordt overgeplaatst naar Kampen tot 't volgen van '11 cursus tol opleiding van sergeant-majoor, STAVENISSE. In de alhier gehouden vergadering, van ingelanden van den polder Nieuwe(annex Slavenisse) werd vastgesteld dc rekening en verant woording over 1915/16. Dc ontvangsten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1