I)e lieer Koopman zwijgt. De vporzittcr zegt. «lal eigenlijk alleen aan de orde was de vraag door den heer Doeleinan gedaan en nat tiij meent, dat deze voldoende beantwoord is. waarop de heer i)oc- leman knikt. Hij stelt voor om over te gaan lot de behandeling van de thans aan de orde komende zaken, en wel punt .'i der agenda: t adres van C. Verschuur en NV. Juin, beide brugwachters alhier, waarin zij ver zoeken om duurtetoesiag. Burgem. en Wctli. stellen voor met ingang van 1 April 191(i voor- loopig, totdat noodzakelijk zal blij ken, ter beoordeeling van den Raad. doch uiterlijk tot 1 November 1916, tenzij de Raad mocht besluiten den termijn alsdan te verlengen, aan genoemde brugwachters een bijslag op hun loon toe te kennen van 30 et per week, en te bepalen, dat de uil deze verandering voortvloeiende kosten in verband met de bizondere tijdsomstandigheden zullen gevon den worden uit „buitengewone in komsten Overeenkomstig t voorstel van liet Dag. Bestuur wordt besloten. Thans komt aan de orde een ver zoek van J. Bleijenberg, om van de gemeente in pacht te mogen ontvan gen een stukje grond, dienende lot verwaterplaats voor mosselen, en gelegen in de Val van Zierikzee, en aansluitende ten Oosten aan de per- ccelen in pacht bij de Gebr. Schot. Burgem en Weth. stellen voor goedgunstig op dit verzoek Ie be slissen en met ingang van 1 Juli genoemd perceel onderhands te ver pachten tegen een jaarlijkschc ver goeding van f 5. Conform dit voor stel werd besloten. De Commissie, belast met 't onder zoek der rekening van den straatweg ZierikzeeBrouwershaven over 19fü bestaande uit de heeren Valt Os, Tim merman en Van Nouluiys. brengt bij monde van haren rapporteur, den heer J. van Os, verslag uit over die rekening. De Commissie heeft de rekening onderzocht, met de over gelegde bescheiden vergeleken en accoord bevonden De Commissie adviseert haar gged te keuren in ont vang op t 2390.80'' en in uitgaaf op f 2219.82, alzoo met een batig saldo van 1' 170,98» De voorzitter stelt voor, deze reke ning conform het advies der Com missie vast te stelle^ Aldus wordt besloten. Ter tafel komt het rapport van den gemeente-bouwmeester in zake I uitbaggeren der havens, wat meer dere kosten meebrengt lot 'n bedrag van f 2285. Burgem. en Welti stellen voor lot dit meerdere baggerwerk te besluiten en de kosten te vinden door afschrij ving van den post „Onvoorziene Uit gaven", Hoofdstuk V, Art. 2, Begroo ting 1916, op Hoofdstuk V, Atd. 2, Art. 5 dier Begrooling; ten slotte stellen zij voor om de drie brug wachters ieder f 15 toe te kennen wegens extra-werk met het baggeren der binnenhaven. De heer Van Os vraagt naar aan leiding van hel rapport inlichtingen hoe het komt. dal 2006 M'. meer moet gebaggerd worden in de bui tenhaven. De lieer Koopman: Herhaaldelijk is er. door den thans afwezigen lieer Ribbens op gewezen, dat liet uit diepen ter plaatse door den heer Van Os bedoelt, niets uithaalt. De stroom laat bij 't opkomen van den vloed daar liet drijvende zand vallen en veel helpt, 't uitbaggeren niet. want over enkele jaren is 't weer zoo. Dc voorzitter zegt, dat de zwaai- plaats dör Prov. booten op diepte moet worden gehouden, daar is dus niets tegen te doen. Het voorstel van; Burgem. en AVetli. wordt liierra z.h.s aangenomen. Alsnu komt ter tafel een schrijven van de Gascommissie over de al of niet verhooging van den gasprijs. De voorzitter vindt 'I adres cenigs- zins mager gemotiveerd met het oog op reeds in andere gemeenten te dien aanzien genomen maatregelen. De heer Koopman is van oordeel, dat men binnen afzienbaren lijd zal moeten overgaan lot verhooging van den gasprijs want anders zuilen we toi een deficit komen. Aan den tegenwoordigen tijdclijken directeur, die. zegt spreker, lol ons groot ge noegen werkzaam is, heeft de Com missie opgedragen eens te berekenen hoeveel de gasfabriek voor liet gas betaalt. in vergelijking met den ver koopprijs aan particulieren. En dun is dit maar even beneden de 8 cent, n.l. i 7.96. Toch is spreker er voor den gasprijs zoo min mogelijk te verhoogen en nog alleen dan. als het noodzakelijk is. De gasfabriek heeft lot dusver nog altijd voldoende kolen kunnen krijgen, maar de prijzen zijn steeds naar boven gegaan en ook is de fabriek verplicht geweest mindere steenkolénsoorten te accepteeren. Binnen enkele maanden zal echter dn gasprijs wel moeten verhoogd worden, wanneer men geen verlies wil lijden, wat dan natuurlijk weer op den Hoofdelijken Omslag zou drukken. Dc heer De Crane, als secretaris der Gascommissie, licht nog nader toe. dal Zierikzee bekend is om zijn lagen gasprijs, en 't was, zegt spr., \oor ons een aansporing, daar de fabriek voordeelig schijnt te werken, om nu, zooals reeds in tal van plaat sen is gebeurd, den gasprijs voorals» nog niet te verhoogen. De heer Gelderman herinnert aan hetgeen hij reeds vroeger hier heeft gezegd omtrent de verhooging van den gasprijs. Spreker beweert, dat de gasfabriek ook geen groote win sten behoeft af te werpen, men moet ook met de billijkheid der gasver- bruikers rekening houden. Spreker zou speciaal onder de aandacht willen 'brengen van de leden der Gascom missie. waar de koopprijs is 7.96 en de verkoopprijs 8 cent, om voortaan aan zakenmeilschen geen reductie meer te verleenen. Het voorstel „gasprijsvrrhooging" wordt voor kennisgeving aangeno men. terwijl de voorzitter opmerkt, dal dit wellicht later weer hier ter tafel zal komen. Door liet overlijden van mr. D v. d. Vliet is een vacature ontslaan als plaatsvervangend voorzitter van het Stembureau I voor den Gemeente raad. Dc ivaarn. burgemeester is ambtshalve voorzitter en lol plaats vervangend voorzitter wordt geko zen de heer C. J. v. d. Bout. Bij dc mi gehouden rondvraag vraagt de heer Koopman 1 woord, heilige maanden geleden is, zegt spr., '1 denkbeeld geopperd om 'tl tijdelijk wethouder Ie benoemen in verband niet de ziekte van den heer Van der Vliet. Spreker was er legen, omdat hij wist nul welke liefde mr. Van der Vliet zich altijd voor de gemeente zaken gaf en als zoodanig wilde spr. hem niet krenken. Thans echter staan wij weer voor een rcgeeringloos tijd perk en het college van Burgem. en Welli. bestaat nu slechts uit 2 per sonen, die dikwijls verschil van mce- ning hebben. De waarnemende voor zitter heeft dan een beslissende stem en dat komt dikwijls voor. Daarom acht ik het van groot belang, zegt spreker, dat nu een tijdelijk wethou der wordt aangesteld Het is in liet belang der gemeente, dat een 3e wet houder mee helpt besturen. De voorzitter: lk ben verbaasd van den heer Koopman te iiooren, dat Lusschcn ons bij kwesties verschil van opinie heeft beslaan en dal inijli stem dan altijd ambtshalve besliste. Her haaldelijk heb ik hier gezegd, dat ik de laatste 9 maanden met den heer Koopman met genoegen heb gewerkt. Dal mijn slem ambtshalve beslissing gaf. is nooit gebeurd en onwaar. stelt, zegt de voorzitter, de zaken voor de Raadsleden verkeerd voor, en als wethouder vind ik het ongepast en niet collegiaal om nu in eens, ik hoor liet hier voor l eerst, het denkbeeld te opperen van n tijdelijk wethouder. Hi t ware gepast geweest, dat eerst eens samen Ie bespreken. Wanneer de vervulling der burgemeestersvaca- tlire lang duurt of kans heeft lang Ie duren, zou spreker zelf voor een lijdelijken wethouder zijn, maar hij zou dal niet in den Raad brengen, zjndpr eerst in B. en W. er over te hebben gesproken. U stelt liet voor alsof lal van zaken en voórstellen gebeurd zijn door mijn slem alleen, wal onwaar is, we waren het altijd samen eens. Wel heeft de waarneming van liet burgemeesterschap al die maanden mij veel werk en moeite gegeven, maar ik heb liet gedaan ter wille van mr. Van der vliet en er nooit over geklaagd. lk heb ook zeer veel werk gehad, zegt de lieer Koopman er tusschcn. De voorzitter dénkt, dat dit van geep beleekcnis is en verzoekt hem van den Raad geen Poolschen land dag te maken, evenals dat vroeger vel eens gebeurde. Hij begrijpt niet wat den heer Koopman bezielt om enkele dagen na het overlijden van den burgemeester Ie komen met zulk een voorstel, dat steunt op volkomen onware beweringen. De lieer Koopman: U hebt altijd een grief tegen me en we verschillen van meening hemelsbreed, ook wat de verlofsregeling betreft van amb tenaren. U zegt, dat li op dat gebied vrijgevig bent. maar de verloven van de kleine ambtenaren moeten gewij- zigd en ingekort worden om hoogerc meer verlof Ie kunnen geven. Nu gaat ile secretaris met een maand ver lof. terwijl Rijksambtenaren meestal slechts t I dagen verlof krijgen. Een maand vind ik meer dan voldoende en het verlof wordt, met andere klei nere verloven, veel meer. Waarom vraagt spreker, dc voorzitter liet mij leo kwade duidt om over een tijdelijk wethouder te spreken, weet ik niet. Dal moest U begrijpen, antwoordt de voorzitter, had daar eerst eens in een Burgem. en Weth. vergadering over gesproken, cn wat die verlofs regeling betreft, zij heeft niets met de zaak, die nu aanhangig is, te maken, en wat IJ mij verwijt van mijn ambtshalve beslissende stem, wil ik wel /.eggen, dat ik meestal pacifiek en toegevend gestemd ben en niet graag, ook bier niet, standjes uitdeel, maar als U bij uw gezegde blijft, dal vele beslissingen in B. en W. geno men zijn door mijn beslissende stem, dat dan een commissie uit den Raad benoemd worde om uil dc notulen van B. en W. 'ri rapport op te maken boevele malen (vermoedelijk nooit) sinds Auguslus 1915 mijn stem beslist beeft. Wat U daarvan gezegd heeft, is een besliste onwaarheid. Dc heer Koopman: Dat heb ik niet gezegd. Verschillende leden: Dat hebt ge wel gezegd. De voorzitter: Als dc heer Koop man zijn woorden niet terugneemt, stel ik voor een commissie van on derzoek te benoemen. De heer Koopman: Ik trek ze terug. De heer Doeleman spreekt zijn misnoegen uil, dat dc heer Koopman dergelijke dipgen, die niet in het belang der gemeente zijn, te berde brengt. (T,eekenen van instemming). De voorzitter sluit de vergadering en de leden gaan blijkbaar zeer opge wonden heen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 6