BIJVOEGSEL behoorondo b(J de th WOENSDAG 31 MEI 1916, no. 9859. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee. gehouden op Zaterdag 27 Mei, 's namiddags 2 ure. De waarn. burgemeester, mr. A .1 F. Fokker, opent op het vastgestelde tijdstip de vergadering en steil voor. alvorens lol de gewone werkzaam heden over te gaan. een woord te wijden aan de nagedachtenis van den zoo vroeg ontslapen burgemeester. Terwijl allen zich van hun zetel verheffen, zegt de voorzitter, dal het nog maar kort geleden is. dat we hier vergaderden onder voorzitterschap van onzen overleden burgemeester. Hoewel toen reeds bij ons eenigo twijfel bestond aangaande zijn herstel, niemand onzer had kunnen denken, dat hel einde zoo spoedig zou komen. Toen mr. D. van der Vliet in Juni 1910 geïnstalleerd werd als burge meester en hel voorzitterschap over onzen Raad aanvaardde, Jiooplé hij een goed burgemeester te mogen zijil en met lust te mogen werken in de stad. die hij lief had. Mijne hceren, ik meen te mogen constaloeren namens U allen en ook namens de burgerij, dal mi*. Van der Vliét inderdaad een góed burgemeester is geweest en dat wij allen betreuren, hem zoo spoedig le hebben moeten verliezen. Zijn na gedachtenis zal nog jaren in cere worden gehouden. De voorzitter deelt hierna mede. dat van de heéren Van Nouhuys en Ribbens bericht is ingekomen, dat ze deze Raadszitting niet kunnen bij wonen. Aanwezig zijn. behalve de voor zitter, de neeren Timmerman, Pol- vliet. Koopman, Gelderman, Van den Rout, Doeleman, De Yricze. De Crane en Van Os. Één vacature. Van den heer J. van der Vliet Cz. is bericht ingekomen van hel over lijden van zijn broeder mr. #D. van der Vliet. Namens den Raad'hebben Burgcm. en iWeth. deze mededecling met een brief van rouwbeklag aan de familie beantwoord. •Voor kennisgeving worden aange nomen de brieven van de hoeren H. J. Ivorlvinke, J. J. Honig, J. Unger, A. Guddc, J. A. Biermasz. W den Boer, C. de Mooij, B. H \V Wie- bols en mr. J. A. C. van Heusde, waarin zij hunne resp. benoemingen lot leden en plaatsvervangende leden van de stembureaus; voor den Ge meenteraad en de Prov. Staten aan nemen. Van den heer J. J. v. d. Ven was bericht ingekomen dat hij zijn benoeming lol plaatsvervangend lid voor het 2e stembureau voor de Prov. Staten niet aanneemt. In gekomen zijn voorts. 1°. een schrijven van den heer P. D. de Vos, waarin hij zijn benoeming lot regent van het Burgerlijk Armbestuur aan neemt; 2°. liet verslag over den toe stand van het M. O. in deze gemeente over het jaar 1915; 5°. een schrijven van de heeren J. C. Luncnbcrg en Schfilling, behelzende een dankbe tuiging voor den hun verleenden duurtetoeslag. De gewijzigde begróoting, dienst 1915, wordt op voorstel van den voorzitter in handen gesteld van een commissie, beslaande uit de hoeren Gelderman, Polvliet en v. tl. Bout Op de vraag des voorzitters of zij hunne benoeming aannemenant woorden zij bevestigend. Hel verzoek van D. Ruzelaar, den me! ingang van 1 Januari j.l. ont slagen gemeente-werkman-, om een toelage uit de gemeentekas, waarop in de vorige Raadszitting afwijzend was beschikt, gaat op voorstel van den voorzitter, ter fine van prae- advies, terug naar Burgèm. en Weth. De voorzitter deelt mede, dat Bur- gem. en Weth. het hoofd der M U. L. O. School, den lieer S. de Graaf, machtiging hebben gegeven lot den aankoop van leermiddelen lol een bedrag van i' 500. De lieer De Graaf had I 1000 gevraagd, maar gezegd voorlobpig niet 1' 500 te kunnen vol staan. Burgem. en Weth. declen dit mede, omdat hierdoor de begrooting overschreden wordt. Het gevraagde was echter dringend noodzakelijk. I moest gebeuren. De heer Doeleman vraagt, of dit geen weggegooid geld is, daar spr. dézer dagen hoorde, dat na afloop der school toch geen diploma kan worden behaald en dus de aanschaf fing van leermiddelen tot grootc be dragen nu niet zoo noodzakelijk is. De voorzitter, spreker beantwoor dende, zegt, dal de school wel in orde zal komen, maar deze nu nog niet geheel in orde is. Mobilisatie en vacatures hebben daartoe bijgedra gen. De leerlingen der hoogste klassen zijn met meer consideratie behan deld dan misschien wenschelijk was, omdat men de klassen bezel wilde hebben. Maar het hoofd der M U F. O School heeft de verzekering ge geven, dal na een paar jaar de school ia orde zal zijn en er dan eind diploma's zullen kunnen worden verleend. Mei verbazing heeft de heer Koop man hel antwoord van den voorzitter gehoord op de vraag van den lieer Doeleman. Spreker zegt, dat de heer De Graaf in een vergadering van Burgem. en Weth. is, geweest, en volgens spreker.; in een heel anderen zin zich heeft uitgelaten, en o. a. ge zegd zou hebben, dat de M. U.L.O. een „zoodje" was. Op de vraag des voorzitters, of na afloop dQr school een examen zou kunnen worden ge daan. heol'l, zegt (le heer Koopman, de lieer De Graaf geantwoord; „in der eeuwigheid niet!" Spreker stond perplex van die krasse uitdrukking van hel schoolhoofd, en betreurt het dat grootc uitgaven zijn gedaan; zijn plan is. den districts-schoolopziener te verzoeken een onderzoek in zake genoemde school in te stellen. Spr. wil niel meewerken 0111 de gemeente oj) groote lasten le jagen, door het toestaan van bijdragen als genoemd, waardoor de bcgrooling wordt over schreden. Wanneer een bcgrooling wordt overschreden, mogen Burgem. en «Weth. dat niet zelf doen, zonder voorkennis van den Raad. Door het overlijden van den burgemeester is hel college van Burgem. en .Weth. lol oen college van twee gekomen, maar ik heb van die toegestane ver hooging lol aankoop van leermidde len niets gezien en ik als wethouder wenscli van dit oogenblik af, niet meer aan zoo iets mee te willen werken. Hel doet spreker genoegen, dat de lieer Doeleman de vraag om trent de M. U. L. O. School heeft ge daan. De heer De Cranc heeft niet be langstelling geluisterd naar hetgeen door den heer Koopman gesproken is. Het kan niet als een excuus van den lieer Koopman beschouwd wor den. zegt spreker, wanneer hij be weert, (lat hij onkundig is gebleven van zaken, voorkomende in l college van Burgem. jni Weth. Spr. acht het de plicht van iemand, die zitting heeft in een college, er legen op te komen, wanneer hij meent, dat hem le kort wordt gedaan en spr. acht den heer Koopman daar ook den man niel voor. De voorzitter: Ik hen verbaasd over hetgeen de heer Koopman heeft gezegd, (lat Burgem. en Weth. hem iels verborgen hebben gehouden en hem. spreker, verwijt de zaken te verdoezelen. Spreker is verstomd wat genoemde heer durft Ie. zeggen om trent die, f 1000. Dat had de heer Koopman als wethouder kunnen welen. De heer De Graaf kwam over dit bedrag spreken voor het aan schaffen van leermiddelen, en Bur gem. en Weth. oordeelden, na 't geen de heer De Graaf had gezegd, het noodzakelijk een vöprloopig^bedrag van f 500 toe le staan. Wij hebben toen bemerktdat de begrooting overschreden was en besloten hier van in elk geval nicdcdeelingTe doen in den Raad. Om tot de zaak zelf terug te ko men zegt de voorzitter, n.l. de kwes tie van de M. U. F. O. School, neefl de lieer De Graaf zich in een ver gadering van Burgem. eïi Weth. mis schien wel wal kras uitgedrukt. Latei- is genoemde heer bij den voorzitter geweest, om le zeggen, dat hij meer gezegd had dan hij bedoelde, daar hij eigenlijk boos was geworden, dooi de wijze waarop,de heer Koopman hem had aangesproken. Allerlei leer lingen zijn op de M. F. O. School gekomen, en velen zijn wellicht met cenigc toegevendheid bevorderd. Ook de onvoltalligheid van het onderwij zend personeel werkte niel goFd voor hol onderwijs. Bij Burgem. en Weth. is na dien nog een rapport verschenen over den toestand der school door liet school hoofd. wat de secretaris thans voor leest,'en waaruit blijkt, dat niet tijd t n geduld de M. U T,. O. School wel in orde zal komen. De lieer Koopman: De heer De Crane beefl hel verbaasd, dat ik met deze klacht hen gekomen, maar wanneer de boel overschreden wordt en ik weet er niets van, dan acht ik mij niet langer verantwoord dis wet houder. Hel verbaast mij, dat dc voorzitter mij voor de voelen werpt, dat ik als wethouder dit kon weten. De heer De Graaf is niet lang ge leden bij Burgem. en Weth gekomen voor twee vacatures n.l. een onder wijzer en onderwijzeres. Aangedron gen is toen, ook door mij, zegt spr., om de twee sollicitanten te verzoe ken proefles le komen geven. Bij deze gelegenheid zijn ook andere school kwesties besproken en dc lieer De Graaf heeft zich toen wat kras uit gesproken ten aanzien der leerlingen die van School B kwamen, en ook over de M.U.F.O, School zelf. De heer Koopman beweert, dat de heer De Graaf gezegd heeft: „van de M.FF F. O School kan in der eeuwigheid niets terecht komen", en is toen boos weggegaan. In de notulen is er dooi den secretaris geen melding van ge maald en, zegt spreker, U hebt, mijn heer de voorzitter, er niets van ge zegd. Het is vergeten op le nemen, en wanneer U een ambtenaar wilt sparen, goed, maar dan niel opzoo'n manier. Hel is bovendien niet waar, zegt dc heer Koopman, dat ik onbeleefd den. heer De Graaf zou hebben be handeld. dit heeft de voorzitter zelf gedaan en hij tart den voorzitter le zeggen waarmede hij den heer De Graaf zou hebben beleedigd. Dc voorzitter zegt. dat hij niel ge woon is de nicnschcn onbeleefd te behandelen en dat, nu de heer Koopman zoo pertinent onwaarheid spreekt. Jiij hem wil herinneren, dat, terwijl en niet de minste aanleiding was, hij (dc heer Koopman), plotse ling den heer De Graaf toevoegde: „ik ben voor geen tien De Graaien bang": daardoor werd de heer De Graaf, en terecht, boos, en zcide meer dan hij hij kalmte gedaan zou hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5