Naar wij uit welingelichte zijde ver nemen, zullen nu candidaat gesteld worden de heer AV. Moelker, L. V. de Raad alhier, en W. Rijnberg, lid van den Raad te St.-Maartensdijk. MIDDELBURG. In de Dinsdag alhier gehouden buitengewone alge- ineene vergadering van aandeelhou ders der N. V. Boomkweckerij en Zaadiiandel „Walcheren", gevestigd te Middelburg, werd met algcmeene stemmen besloten tot uitbreiding van T kapitaal der vennootschapen dit Ie brengen op f 75.000, waarvan thans aan aandeelen wordt uitgegeven een bedrag van f 50.000. De aankoop van de boomkweekerij aan den Nieuwlandschen weg alhier totdusver gedreven door den heer C. J. Stocups, aldaar, werd goedge keurd en alzoo bekrachtigd. Het aantal commissarissen werd van drie op zeven gebracht en als zoodanig gekozen de heeren A. J. van Nieuwenhuijzen te Arnemuiden, J. J. RomeijnteOuwerkerk. E. Hocke te Zonnemairc en J. A. Stols te St - Philipsland. Staande de vergadering werden nog negen aandeelen geplaatst fn totaal zijn thans geplaatst 05 aandeelen a f 500. Het arbeidsconflict tusschen de firma E. H. Boasson Sc Co. alhier en haar ontslagen bedienden heeft Dinsdagavond weder geleid lot de arrestatie van drie personen, den voorzitter en den secretaris van de afdecling Middelburg van den Alg. Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en een ander werkman; tegen hen werd proces verbaal opgemaakt wegens het niet op bevel van de politic doorloopen, zulks volgens een desbetreffende be paling van de politieverordening al hier. VLISSINGEN. Door de politie alhier is aangehouden een 40-jarige Belgische vrouw, ontslagen huis juffrouw in het strandhötel alhier, verdacht van diefstal. Bij de huis zoeking in haar woning is als 'twarc een halve hötelinventaris in beslag genomen. De hoeveelheid was zóó groot, dat twee handkarren noodig waren voor het vervoer der goederen naar het politie-bureau. De groote partij hótelgoederen, uil het Strai;d-Hötel ontvreemd, bestond uil' lakens, dekens, wijnglazen, ser vetten, tafellakens, potten en pannen, borden en "schalen, enz. enz. Het politie-bureau scheen herschapen in een warenhuis. KOEWACHT. De Duitschers ma ken het den Belgen aan de grens hóe langer hoe moeilijker. Eerst werd een electrische grensdraad aan gelegd om het verkeer met Neder land te beletten, later werd op 50 Meier afstand een tweede draad ge spannen, om den Belgen geen ge legenheid te geven met de Nederlan ders te spréken, nu zijn ze bezig op alle wegen, die naar de grens leiden, en voor alle huizen, die in de nabij heid der grens staan, een 2 meter hooge schutting te plaatsen, zoo dicht dal niemand er kan doorkijken. Die schuttings zijn gemaakt van gevloch ten roggestroo, zeer netjes afge werkt en zoo dicht als de zitting van een stoel. Daardoor wordt het den Belgen belet van verre een blik te werpen of met de hand te wuiven naar bloedverwanten, vrienden en kennissen, die aan de andere zijde van de grens staan. 0 N D E R W IJ 8. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 31 Mei. Bij bevel schrift van de arrond.-rechtbank is dc zaak tegen A. V.. 19 jaar, koop man, wonende te Antwerpen, thans gedetiheerd iii 't huis van bewaring, beklaagd van diefstal van zinken- voorwerpen te Bruinisse, verwezen naar de openbare terechtzitting, met bevel tot gevangenhouding van be klaagde. Aan beklaagde is als raadsman toegevoegd mr. J. A. C. van Heusde. Aaabestedligen, Vcrkooplngon, eoi. ZIERIKZEE, 31 Mei. Door 'l dagc- liiksch bestuur van hel Waterschap Schouwen werd heden aanbesteed volgens: Bestek 455, le perceel, I. van Strien te Zicrikzee, voor f 93. Bestek 459, 3e perceelJ. M. Dekker Sr. te Brouwershaven, voor f 37(1. Bestek b60, te perceel, J. .1. Steur te Kerkwervc, voor f 1448. Bestek iC23e perceel, .1. Ver boom te Serooskerke, voor f 1947. Bestek i63, B. van der Linde te Scharendijke, voor f 9780. Alle overige bestekken en percee- len zijn aangehouden. STAVENISSE Benoemd tol on derwijzeres aan de openbare school alhier mej. M. .1 de Jager van Waarde vacature M. A Geluk De eerste rroowelQke hoogleeraar. Op de begrooting is een post uitge trokken voor een buitengewoon hoog leeraar aan 's rjjks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de pbytopa- thologie. Men bericht aan de N. H. Crt. dat voor dit ambt is beBtemd mej. dr. J. Westerdjjk te Amsterdam, die aldus de eerste vrouweljjke hoogleeraar in ons vaderland belooft te worden. Booken door kinderen. BAARN. De afdeeling van den Bond van Nederlandeche Onderwijzers albier, heeft aan den gemeenteraad een verzoek gericht om in.de politieverordening een bepaling op te nemen, waarbij 't aan iedereen verboden is aan kinderen be neden IC jaar tabak, sigaren of sigaretten te verkoopen of op andere wijze to ver strekken of te doen verstrekken. - Marine en Leger. Do blauwe uniform. Naar de Avp. verneemt, bestaat bet voornemen, om de blauwe uniform eenigszÏDS gewijzigd weder in te voeren bjj bet leger, maar nu uitsluitend als uitgaans-tenue. Pro'loelale Statenverkiezing. Naar wordt gemeld, zal de Libe rale Kiesverceniging in het district Hulst geen candidalcn stellen. Indien dit besluit gehandhaafd blijft, zullen de candidate» der R.-K. Kiesverceni ging de heeren E. B. Dumoleijn, J. A. van Rompfu, B. C. Puijlaert. allen aftredend, en de heer 3. F. L. M. van Waesberghe bij enkele candidaat- slelling worden gekozen. De vierde aftredende, de lieer H. A van Dnlsum, onafhankelijk Katholiek, stelt zich niet meer herkiesbaar. De prijzen der sigaren. Naar de Tel. verneemt, zullen de prijzen der sigaren weer omhoog gaan. De eerste prijsstijging blijkt slechts 't begin van 'n voortdurende stijging, waarvan het einde vooraf niet te bepalen is. Als reden dezer prijsstijging geldl de zeer dure tabak. Bij de veilingen te Amsterdam en Rotterdam werden de prijzen enorm opgedreven, doordal 't grootste deel van den aanvoer voor Duitschland werd opgekocht. De Duitscjie agen ten. die tegen eiken prijs kochten, maakten dc markt duur en schaarsch. De aanstaande verhooging geldl natuurlijk weer in hoofdzaak de goedkoopere soorten beneden 10 cl. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Begellag U. L. O. en M. L. O. De heeren Van der Molen en Van Wijnberg- n verklaarden zich beiden in- geuomen met het ontwerp, dat aan bet voortgezet lager onderwijs vrijheid van ontwikkeling zal geven. Beiden waren het ook in theorie eens met den hoer Gerhard. Ook de heer De Visser is dankbaar voor de indiening van het ontwerp. Hij wij et er voorts op, dat het U. L. O., on danks alle voorspellingen van het tegen deel, steeds is vooruitgegaan en verbeterd. Hg betreurt echter, dat het ontwerp het M. U. L. O. tot lager onderwijs stempelt, terwijl de ineenschakelingscommissie der gelijk onderwijs tot middelbaar onderwijs wilde rekenen. Minister Oort van der Linden acht thans niet het tijdstip gekomen om te veranderen aan het subsidiestelsel. Hij wil daarom van afzonderlijk subsidiöoren van M. U. L. O.-scholen en verplichting tot toelatiog van on- en minvermogende leerlingen voor de bizondere school niet hoorenmeer gevoelt hij voor uitbreiding van de subsidievakken dan voor inper king daarvan. Hij wil voorts ook het U. L. O. handhaven, dat uit de maat schappij is opgegroeid en het voortgezet lager onderwijs het karakter van lager onderwijs, waaruit het is opgegroeid, doen behouden. De heer Gerhard trekt op grond van het ministerieel betoog zijne amende menten betredende afzonderlijke subeidi- eering van M. U. L. O. in, doch dient eene motie io, ten einde een principieels beslissing dienaangaande te verkrijgen. De beer Van der Molen diont een amendement in om staatsiuriebting onder te brengen bjj vaderlandsche geschiedenis. Hot amendement-Qerhard wordt ver worpen met 28 tegen 26. Het amende ment-Van der Molen wordt dus zonder stemming aangenomen, waarmede bet amsndement-Otto is vervallen. Het amendement-Olto om voor U. L. O. acht leerjaren te elschen wordt in getrokken. Het auiendemeut-Olto om voor enbsidie aan U. L. O. scholen te elschen, dat in elk subsidievak minstens 2 uur moet worden lesgegeven, dat de klassen niet worden gecombineerd en dat er minstens 12 leerlingen moeten z(jD, werd ver worpen met 44 tegen 9 stemmen. Het amendement-Van Wijnbergon om het diploma van de nationale Vereeni- ging voor Handelsonderwijs gelijk te stellen met de acte voor handelskennis werd overgenomen. De tweede lezing volgt later. De Kamer is uiteengegaan tot 14 Juni. Landweer. Naar do N. Ct. meldt, zal de militie lichting 1909, welke op 1 Augustus as. tot de landweer overgaat, vermoedelijk in December met klein verlof naar huis gaan. Minister Posthuma. Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Schaper, in verband met de ongesteldheid van den minister van landbouw, nijverheid en handel: Luidt het antwoord van den heer Cort van der Linden, minister van staat, minister van binncnlandscbe zaken, tijde lijk voorzitter van den raad van ministers. Het laat zich aanzien, dat de minister van landbouw, nijverheid en bandel na betrekkelijk korte rust de dagelijkscbe leiding van zijn departement weder zal kunnen op zich nemen. Het landsbelang vordert niet de tijde lijke vervanging van den minister van landbouw, njjverheid en handel. De algemeene leidiDg van het departe ment is toevertrouwd aan den secretaris generaal, op den voet zooals zulks bij verloven der departementshoofden ge bruikelijk is. Personen buiten het departement staande worden als deskundigen geraad pleegd, doch van beslissenden invloed is daarbij geen sprake. loovigen, en de wilde, die vol vrees in de wildernis wegkruipt, buigt zich ter aarde, in op zij no wijze begrepen aan bidding van het oneindige. Maar dit tropisch terrein is even ge vaarlijk als schooD. De leeuw en het lui paard, om Dog niet eens van de hyena is spreker), zijn er meesters. Een ver schrikte vrachtauto-bestuurder berichtte onlaogs dat twee rhinocerossen een aanval hadden beproefd op rijn wagen en het is nog niet uigemaakt wie lret meest woedend, verschrikt en verbaasd was, de rhinocerossen of de chauffeur. „Het is hier", klaagde een echt Lou- densche clrauiï ur, gewoonweg een me nagerie, maar de beosten worden 'savouds niet opgesloten". „Er zija massa's „boks" en vogels om jacht op te maken. Verontwaardigde nijlpaarden, die uit hun rust opgeschrikt zjjn door het lawaai der motorrijwielen, vallon met open bek aan, terwijl zij een knorrend protest laten hooren. Door de Bchaduwen van dit woudland hebben wij oDZe automobiel wegen aan gelegd en groote vrachtwagens snorren onophoudelijk door streken, waar woe dende apen kakelen en schreeuwen. Die apen hebben bjj het gevecht aan de. Loemi-rivier zooveel lawaai gemaakt, zoodaDig geschreeuwd en gegild in de boomen, dat het moeilijk was de bevelen te verstaan. Renesse de heer P. J. Bongers, thans waarnemend ontvanger aldaar. Benoemd tot Rijksluinbouwleeraar de heer D. Bioemsma te Middelburg en hem Zeeland als ambtsgebied aangewezen, met Middelburg tot standplaats. AMSTERDAM, 31 Mei. Het gerechts hof uitspraak doende in de onlangs gehouden bekende zaken tegen den heer J. C. Schnider, heeft beklaagde eens deels ontrlagen van rechtsvervolging en anders deeh vrijgesproken. ATHENE, 31 Mei. De EDgeleche vloot schoot in de baai van Nauplion (Znid- Griekenland) een groot petrolenmreservoir in brand; vele havenwerken werden in puin geschoten. De echade is aanzienlijk. De Grieksche regeering heeft naar aan leiding van het voorgevallene bjj de Engelsclie geprotesteerd. PARIJS, 31 Mel. Lord Robert Cecil is alhier aangekomen, ten einde te onder handelen over contrabande kwesties en het nemen van maatregelen om de economische hulpbronnen van den vijand verder af te sluiten. ROME, 31 Mei. (Offic'ë)l). Wij hebben in dep nacht van 28 dezer in de haven van Triest een groot transpoTtstoomsch'p getorpedeerd en tot zinken gebracht. 8t>rrlë In 't Eogelsehe Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Bryce gevraagd, of bet der regeering bekend is, dat er alle dagen in Servië menscben van honger omkomon en de anderen door gebrek aan voedsel zoozeer verzwakken, dat de mogelijkheid eeoer hernieuwing van de bevolking grootelijks in govaar wordt gebracht. Voorts vroeg hij, of er niet door twee groepen van onzjjdigen aap biedingen zijn gedaan tot bet inrichten van doeltreffende hnlpoomité's en of de diensten, door Sirvit aan de zaak der bondgeuooten bewezen, het niet tenminBte evenzeer aanspraak doen maken op bij stand als België. Lord Robert Cecil heeft namens de regeeriug geantwoord. H(j bezat geen offieieelc inlichtingen omtrent den hon gersdood, doch betwijfelde niet, op grond van de ervaring nopens de wijze waarop de vijand de bevolking van bezet gebied behandelt, dat de toeBtand zeer ernstig is. Wat het aanbod van onzijdigen aan gaat, zoo heeft de Eogelecbe regeering verscheidene voorstellen ontvangen, doch geen enkel, dat waarborg bood voor een doeltreffende organisatie en contióle. De EDgeleche regeering had van de Doiteche en Oostenrijkeche regeeriugen verlangd, dat deze naar behooren voer de burger lijke bevolking van Servië, Montenegro en Albanië zouden zorgen, wanneer er faciliteiten werden verleend voor de leniging van den nood der bevolking van Polen. Hieraan is openbaarheid ge geven en de regeeriDg wacht het ant woord af. Naar aanleiding van de vraag, boe de toestand zal zijn, wanneer er geen be vredigend antwoord komt, zeide Cecil: Natuurlijk kan er niets voor Servië wor den gedaan zonder toestemming van de Oostenrijkeche en Dnitsche regeeringen. Hjj wist niet wat het gevolg van het aanbod zou zijo, doch wat den algomeeneu toestand in Sar.vië aangaat, zoo bad hij verscheidene malen met de vertegen woordigers der belanghebbenden gespro ken en bun steeds meegedeeld, dat de regeeringen een uitgewerkt plan tegemoet ziet met de noodigo waarborgen voor een doeltreffende verdeeling en controle. Omgeven door wilde dieren. „Er zijn nog andere dan menschelijke vijanden to bestrijden", zegt een corres pondent in de Yorkshire Observer, „in de wilde streken waar generaal Smnts gestreden heeft". Hij vertelt daD ook van den Kilimanjora, een berg in Z.-Afrika. De inboorlingen aanbidden den berg als een fetiscb. In dit mistige weer kan men hem zelden zieD. Alteen tegen zons- op- en ondergang zjjn de glooiende wanden te zien van den geweldigen krater, „de schoot der aarde, waainit de man en de vrouw zijn voortgekomen". Dan wordt een enkel oogenblik de pracht der onbeklimbare hoogteD, verguld door de eerste stralen uit het Oosten of den laat- sten glans van het Westen, ontsluierd om aangebeden te worden door de ge- Een vreemd geval van blindheid. Dc Daily Express beschrijft ecu vreemd geval vair blindheid bij cru soldaat. Hij is 'n jonge nvan en heeft een zenuwlijden gekregen, dat hem 's avonds geheel blind maakt, of schoon hij bij daglicht zeer goed zien kan. Rij ceri onderzoek verklaarde hij liet volgende: „O ja, ik kan overdag zeer goed zien. 'Ik kan zelfs pal in de zon kijken". Maar 's avonds word ik blind. In de schemering begin ik al tegen aller lei voorwerpen aan te loopen en dan weel ik dat ik weer blind wordt. Alles wordt steeds donkerder ge leidelijk kan ik geen enkel ding meer onderscheiden en dan, na een kort poosje, kan ik niets meer zien. De dokters hegrijpen niets ran mijn geval. Zij zeggen, dat ze er niets aan kunnen doen, alleen raden ze mij, een kalm leven te leiden en veel in de open lucht te gaan. Ik ben daarom tuinman geworden Bij helder licht, maar dan heel erg helder, kan ik 's avonds wel lezen en 's ochtends, bij daglicht, zie ik weer volkomen duidelijk. ik bel) mijn ziekte in Novcfnber 1914 bij Ypercn opgedaan. De Duit schers bombardeerden onze stellin gen heel hevig. Een Jack Johnson smeet nre met het hoofd naar be neden in den grond. Ik werd uitge graven, maar bijna dadelijk daarop rvcer door een Jack Johnson begra ven. Mijn oogen rvaren vol stol' en vuil en ik geloof, dat dat de oorzaak is van die eigenaardige fout aan mijn oogen. Ik heb ook 'n shrapnellwond onder mijn long gekregen en heb een lieelen tijd daarmede in 't hospi taal gelegen". CORRESPONDENTIE. Ter voorkoming van misverstand en ter bevordering van een vlugge expe ditie, gelieve men de voor oos blad bestemde brieven en drukwerken te adresseeren als volgt Advertentiëo, abonnementen en post wissels asn de Administratie, hoek Schuithaven (telefonisch aangesloten onder no. 32). Berichten en ingezonden stukken asn den Hoofd-Redacteur, den heer A. Friinkel. TELEGRAMMEN DEN HAAG, 31 Mei. Het gerechtshof alhier heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen P. A. van der Londer- I wjjzer te Dreischor door de reohtbank i te Zierikzee, voorwaardelijk veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf ter zake van het plegen van ontucht met 1 aan zijn zorg toevertrouwde leerlingen. Het Hof vernietigde het vonnis der rechtbank voorzoover de opgelegde straf betreft en speciaal ook voorzoover daarbij de veroordeeling voorwaardelijk wes uitgesloten waarvoor volgens het Hof geen termen bestonden. Het Hof legde een gevangenisstraf op voor den tjjd van 1 jaar. Naar wjj vernemen wordt over wogen de oprichting van een fi ïancieele afdeeling van de N. O. T. te Amster dam Omtrent den omvang van de werking der op te richten afdeeling worden nog besprekiogen gevoerd. De vereeniging vau den geldhandel te Amsterdam zal uitgenoodigd worden zich met die afdeeling te belasten. Benoemd tot belastiog-ontvanger te MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 3 1 Mei. Wegens Paardenmarkt was er geen aanvoer van granen, en is geen notecring gc- maakl. Paardenmarkt. Op dc heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 24 paarden3 hitten 2 veulens. De prijzen die besteed werden, liepen van 1 350 lot f 650. Voor de paar- dcnloterij werden 9 paarden aange kocht, waarvoor betaald werd f330 lot 1 780. ROTTERDAM, 30 Mei, Op de vee markt waren heden aangevoerd 91 paarden, 1547 magere runderen, 715 vette runderen, 178 vette kalveren, 726 nuchtere kalveren, 3 schapen of lamineren, 6 varkens, 108 biggen, 10 bokken of geiten. Prijzen per y. kilo: koeien van 52y, ct. tot 60—70 et ossen van 51 ct. tot 58—68 et., stieren van 48 et. tot 5460 et., kal veren van.55 cl. itpt 65—75 et. Prijzen per stuk van mager vee. melkkoeien I 200—f 110, slieren I 140—f 475, paarden f 400—f 600, slachtpaarden I 200—f 300. luiten f 200-1 350, knlfkoeien f 220 f 130, pinken f 100 lot f 150, vaarzen f 150 - f 200, big gen I 12,50—f 22, biggen pér week I 1 fGOf 1,80, tok nuchtere kalveren van f25 tot'f36, slacht nuchtere kalveren van f 15—f 24. De aanvoer van koeien en ossen op dc vette markt was flink. Dc handel was re delijk en de prijzen waren zeer hoog. Slieren met ruimen aanvoer. De handel was redelijk en er werden hooge prijzen besteed. Vette kalveren met korten aanvoer en vluggen han del. De prijzen waren weder hoogcr. Voor een enkel besl kalf werd nog wel iets boven noteer-ing besleed. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeicn goed. Do handel was langzaam om reden de prijzen hoog waren. Jong vee met behoor lijken aanvoer cu stroeven handel, lie prijzen waren tamelijk hoog. Nuchtere fok- en slachtkalveren wa ren goed aangevoerd. Dc handel was lug en over liet algemeen was hier alles duur. Werk-, slachtpaarden en Uitten met Hinken aunvöer. Dc han del was niet vingen tie prijzen waren vrij hoog. Biggen waren gewoon aan gevoerd. De handel was redelijk en de prijzen bleven ongeveer op de zelfde hoogte. - Rolterdamschc Eicrenvciling ,'in exploitatie hij de V. P. N. kip peneieren f 6.90 a f 7,20; eenden eieren t 7 a„f-7J)5.,ganzeneieren 13- a f 14. parel hoclKk'retcrrn f t, kal-' koeneieren I 8, alles per 100 stuks. Regccringskipeïeren f 6 A f 7, een deneieren t 6,85 a 1' 7,50. Aanvoer 31.590 veilings- en 238.013 regoe- ringseieren. Rotterdamsche Eierenvciling Wcennplcin 9 gedeponeerd handels merk: R C V gegarandeerd ver- schc hoendereieren f 5.58 sk f7,23, dito eendeneieren f 7,03 A 1' 7.29, dilu ganzeneieren I' 13. Aanvoer 107.319 stuks. Ingezonden Stukken. Oorzaak en gevolg. Myjnheer de Redacteurt Vooral in dezen tijd van schrikkelijk wereld g>beuren, kan men by lezing van dag- en ander» bladen ook uw blad tot de overtuiging komen, dat do huidige toestand ontzettend zwaar drukt, niet alleen op de arbeidersklasse, maar ook in breede lagen van hen, die meenen zich daar ver boven te kunnen gevoelen. Het bewjjs daarvoor wordt by gebracht, door de steeds wederkeerende atroom van ingezonden stukken, waarvan het kenmerk voor het meeren-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 2