ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 19 Mei 1916. EERSTE BLAD. AFKONDIGING. Oorlogsoverzicht. Uit 8t»d en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. Algemeene zwakte. Pink Pillen. (Zlerlkxeesche C o u r a in t ABONNEMENT. Prijs pes drie maanden1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, A.fzouderljjke nummers- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72ste JAARGANG, No 9854. Diraolaun A. J. DE LOOZE Jr. Uitt«ves-Hoofilr«daot*iiri A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regel»f 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. Bij contract belangrijke kurting. Inaending op den dag ran uitgare rddr t.lO ure Dit nammer bestaat alt 2 bladen. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzbe maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda zijn executoir verklaard de kohieren der Personeele belasting, dienst 1916, welke op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzeb, .den 19 Mei 1916. Het Hoofd van het Plaatselyk Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., 1°.-Burgem. Van "t Westelijk en Oostelijk gevechts terrein kunnen wij nog altijd geen be langrijk nieuws melden. Daarentegen zijn dc gevechten, die in de laatste da gen op het Italiaansche front, met name in Zuid-Tyrol, geleverd zijn, van groot gewicht geweest. Daaruit blijkt toch, dal de OoStenrijksche troepen een groot offensief legen Italië, hetwelk nu een jaar inel Oostenrijk in oorlog is, be gonnen zijn, en daarin zeer voor spoedig zijn geweest. Tal van Italiaan sche stellingen zijn namelijk door hen veroverd geworden, waarbij zij vele ge vangenen maakten en een groot aantal kanonnen buit maakten. Meer dan 6000 Italianen toch, waaronder 141 officieren, moesten zich aan de overwinnaars over geven. De Italiaansche troepen werden genoodzaakt de stellingen te ontruimen, die zij in den aanvang van den oorlog bezet hadden. In de berichten van Ita liaansche zijde worden de Oostcnrijk- sche successen toegegevenwel niet rechtstreeks, maar voor een goeden ver staander toch duidelijk genoeg. Immers daarin wordt gesproken van het ver beteren van hun frontlinie en 't prijs geven van enkele vooruitgeschoven stel lingen. Vrijwillig geeft men niet ligt stellingen prijs, die men een jaar lang bezet heeft gehouden. De Italianen heb ben dus, om het minder parlementair uit te drukken, geducht voor hun broek gehad. Zij hebben in de gevechten der laatste dagen bijkans 10.000 man als gevangenen iti handen der Oostenrijkers moeten laten. Met hun oorlogsverklaring aan hun Oostenrijkschen bondgenoot hebben zij tot nu toe nog niets bereikt. Kon men in de harten der Italiaansche staatslieden lezen, dan zou men wellicht ontwaren, dat de heeren hard spijt hebben over hetgeen zij begonnen zijn. Eindelijk is dan toch in Engeland de wet op den algemeenen dienstplicht door het Parlement aangenomen. Wij zouden geneigd wezen, daaruit de conclusie te trekken, dat men nu dichter bij den vrede staat dan ooit te voren. Want de Engelsclien hebben gedurende de twee jaren, dat bijkans deze oorlog duurt, op hel land meerendeels andere volken voor zich laten vechten, en zelve zich wel bezig gehouden met den aanmaak van ammunitie, maar zooveel mogelijk aan den strijd op het land een gering aandeel genomen. In België en Servië kwamen zij met hun troepen te laat. Het pleit was toen reeds beslist. En zoo komen zij ook met hun algemeenen dienstplicht te laat. Minister Balfour heeft aan de burge meesters van Lowestoft en Yarmouth een brief geschreven, waarin Zijn Exc. hun mededeelde, dat ook hun steden voortaan door de vloot beschermd zou den worden. In 't Eng. blad, De Nation, wordt dit afgekeurd. De redactie van genoemd blad vreest, dat als de Engcl- sche vloot zich splitsen moei, de Duit- schers daarvan gebruik zullen maken, en met hun gcheele vloot het afgeschei den vlootdecl zullen aanvallen. Centrale Liberale Kiesvereenlglng. ZIERIKZEE. In de gisterennamiddag in de koffiekamer van liet Concertge bouw gehoudene en druk bezochte ver gadering der Centrale Liberale Kiesver- eeniging, die door den heer mr. A. J. F. Fokker geleid werd, werden de periodiek aftredende Statenleden, mr. D. van der Vliet en B. Giljam opnieuw candidaèt gesteld, terwijl voor den heer J. A. de Bruyne, die niet meer in aanmerking wenschtc te komen, gesteld werd de heer J. W. van Oeveren. Door den voorzitter werd onder ap plaus der vergadering hulde gebracht aan den heer Dc Bruyne, voor de wijze waarop hij zijn mandaat van Statenlid vervuld heeft. Mr. D. van der Vliet heeft wegens ongesteldheid de candidatuur niet aan vaard. Vrachtauto. De eerste vracht-auto heeft alhier zijn intrée gedaan. De Firma Lokker be dient er zich van. Nood-Aarde werk. Menigeen zal vragen, wat men daar onder verstaat. Welnu, men wete, dat de van ouds bekende Delflsche aardewerkfabriek „de Porceleyne Fleschvoor hel jaar 1916 een menigte aardewerk onder den naam „Nood-aardewerk" in den handel heeft gebracht. In gewone omstandigheden vinden de producten dezer fabriek in het buiten land veel aftrek, inzonderheid in Enge land, Duilschlarid en Amerika. Doorliet verbod echter van invoer van luxc-arti- kelen in Duitschland, en door de groote risico van verzending naar Engeland en Amerika, is de uitvoer naar het buitenland tot een minimum beperkt. Om nu te voorkomen, dat de fabriek zou moeten worden stop gezet, werd be sloten Nood-aardewerk speciaal voor ons land in den handel te brengen. Hare Majesteit onze Koningin interes seert zich bizonder voor dezen tak van Nederlandsche industrie, en heeft daar van dan ook blijk gegeven, daar zij dc vorige week den winkel van de Firma Philippona in Den Haag heeft bezocht, waarin sedert 1876 hel bekende Delfl sche aardewerk verkocht wordt. Voor Zierikzee en omstreken is lot vertegenwoordiger van genoemde fabriek aangesteld de firma Blom-Sens op -liet Havenplein. Men zie haar advertentie in dit blad. 10-jarlg bestaan dor Manoenzang- ToreenlgtDg „Luctor et Emcrgo". Aanstaanden Maandag zal het 10 jaar geleden wezen, dat de mannen-zangver- eeniging „Luctor el Emcrgo" te dezer stede werd opgericht. Wetend, welk een verheffende en ver edelende invloed van den zang op hel volksleven kan uitgaan, hebben wij indertijd de oprichting van genoemde vereeniging met vreugde begroet, en haar een langdurig beslaan en een ge- stadigen bloei toegewensclü. Dank zij den voorbeeldigen ijver, zoo wel van liet bestuur als van de leden, die zich in den loop der jaren hij haar hebben aangesloten, en dc uitnemende leiding waarin zij zich van den aanvang af verheugen kon, zal zij thans haar tienjarig bestaan herdenken. Wij wenschen dc zangvereeniging met dil jubileum, 't welk aanstaanden Maan dagavond in -het „Huis van Nassau" feestelijk zal gevierd worden, van harte geluk, en hopen, dat zij ook haar zil veren feest eens herdenken mag. De eerste directeur van „Luctor et Emergo" was de heer Letscr, terwijl thans de vereeniging geleid wordt door den heer A. van den Houten. Vermeld zij nog, dat dc heer J. C. Canno gedurende die tien jaren het penningmeesterschap der vereeniging op een wijze heeft waargenomen, die door zijn medebestuurders en leden ten zeer ste gewaardeerd wordt. TIÏOLEN. Omtrent dc candidaatstel- ling als candidaat der vrijzinnigen van den heer J. W. Wagtho tegenover dc aftredende leden Hollestelle en Tichel man is hier totaal niets bekend. Wij hebben ter bevoegde plaatse geïnfor meerd. Naar men ons daar mededeelde schijnt er onder de vrijzinnigen een sterke strooming te bestaan om tegen over de rechtsche Statenleden van vrij zinnige zijde candidaat te stellen den heer W. Moelker, lid van den Raad. Naar onze zegsman ons mededeelde, is althans deze naam op de laatst gehou den vergadering der Liberale Kiesver- eeniging zeer op. den voorgrond ge treden en zal men hem op dc eerstvol gende vergadering candidaat stellen. YLÏSS1NGEN, 19 Mei. Bij de aan komst van de mailboot alhier zijn her haaldelijk reeds treffende tooncclen te zien geweest. Zoo gisteren ook weder; er kwamen namelijk 10 kleine kinderen mede, waaronder een paar zuigelingen; zes dezer sliunpers hauwen geen moeder meer en hun vader is geïnterneerd, de vier anderen missen ook hun vader, die in gevangenschap zit, terwijl de moeder bij hen was, maar zwakke geest vermogens heeft, Nu waren de kleinen, die in Engeland van de een naar de ander zijn gezonden, onder leiding van een dame, die ze naar familieleden in Duilscliland brengt. De Iransporlcolonne van liet Roode Kruis, die geen gewon den of zieken aantrof, was nu behulp zaam bij het overbrengen der kleinen, ien stoere mannen liepen met zuigelingen op hun amn, een edel werk voorwaar. Er waren ditmaal slechts zeven ge ïnterneerde Duitschers uitgezet, omdat hun leeftijd te hoog is om te worden opgeroepen voor den dienst; zij ver zekerden echter toch vrijwillig in dienst le zullen gaan, zij toonden groote haat jegens Engeland, dat hen volgens hun zeggen slecht behandelde en weinig eten gaf. Dat zij ook in Duitschland geen overvloedig eten zullen vinden, was hun niet gemakkelijk aan liet verstand te bréngen. KERKSlECff 8. Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE. Naar wij vernemen, neemt ds. C. Waardenburg, die door een val zich erg bezeerde, wat het ergste deed vreezen, thans zóó in beter schap toe, dat hij zijn dienstwerk na enkele weken van rust weer spoedig hoopt le heiwatten. OUD-VOSSEMEER. Naar ons wordt medegedeeld, zal ook a.s. Zondag de dienst aanvangen 0111 half tien (oude tijd), hoewel de predikant zelf meer gevoelt vooi* de wettelijke regeling. In de Geref. Kerk heeft men zich nog slechts aan den zonnetijd gehouden. 0 N D E R W IJ 8. ZIERIKZEE. Door Burgeni. en Weth. dezer gemeente is liet onderwijs in liet Fransch aan dc M. U-. L. School alhier tijdelijk opgedragen aan mej. J. Snellen, onderwijzeres aan die school. Door de afdeeling_ Duiveland van hel Ned. Ond. Genootschap is naar aan leiding van een ingekomen circulaire besloten aan dc Vereeniging „Volks onderwijs" een geldelijke bijdrage te zenden als bewijs van belangstelling in hel 50-jarig jubileum dezer vereeniging. RECHTZAKEN. In gevaar brengen van de onztydlgheid Zooals men zich herinneren zal, heeft voor de vierde kamer der rechtbank le Amsterdam tweemaal kort na elkaar terecht gestaan .1. G. S., vroeger hoofd redacteur, thans redacteur van 't dag- lil ad Dc Telegraaf, beide malen wegens overtreding van art. 100 van liet W. v. S., licl verrichten van een handeling, waardoor de onzijdigheid van den staat in gevaar wordt gebracht. De eerste zaak heeft gediend op 2 en 30 Nov., en bekt. was daarbij ten liisle gelegd, in zijn blad een ingezonden stuk Le hebben opgenomen of doen opnemen, getiteld: „Dc schurken van Europa", welk arti kel aldus aanving: „In het centrum van Europa bevindt zich een troep geweten- looze schurken, die dezen oorlog ver oorzaakt hebben". De tweede maal deze zaak heei'l gediend op 14 Maart was de vervolging ingesteld naar aan leiding van het in genoemd dagblad opnemen of doen opnemen van een door hem, bekl., geschreven artikel, getiteld: De perscamerilla le Amsterdamwelk artikel aldus eindigde: dat wij niet zullen ophouden een regeering en een medeplichtige pers le bestrijden, die onder hel. mom van een „waardige neutraliteit" door een onverantwoorde lijke uitvoerpoliliek Duitschland voor ziet van de meest noodige levensbehoef ten, hel daarom in staat stelt den stryd vol le houden en verraad pleegt aan het eigen vaderland niet alleen, maar ook aan de zaak der menschheid, die door een krachtige moreel hoogstaande regeering op geheel andere wijze gediend zou zijn". De rechtbank heeft bekl. beide malen vrijgesproken (gcëischt was dc eerste maal zes maanden, den tweeden keer ééh jaar gevangenisstraf), uit overwe ging, dat niet is komen vast te staan, dat bekl door de bedoelde artikelen de onzijdigheid in gevaar heeft gebracht. Hel O. M. heeft tegen beide vonnissen appèl aangeteckend en Woensdag heb ben de beide zaken in lioogcr beroep voor liet gerechtshof gediend. De advocaat-generaal, mr. A. A. baron van der Feliz, vroeg vernietiging van liet vonnis der rechtbank en beklaag- des veroordeeling lot 1 jaar gevangenis straf. Hierna kwam in behandeling de tweede zaak tegen denzelfden beklaagde, waarin bij eveneens is vrijgesproken van overtreding van art. 100 van het W. v. S., bestaan heblieiide in het opnemen óf doen opnemen van een ingezonden stuk in De Telegraaf, getiteld: De schur ken van Europa, welk stuk aanvangt met de woorden: „In het centrum van Europa bevindt zich een troep geweten- looze schurken, die dezen oorlog ver oorzaakt hebben". In deze zaak eischic spr, 6 maanden gevangenisstraf. De president bepaalde in beide zaken de uitspraak op 31 dezer. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. De toestand van algemeene zwakte komt zeer veel voor. Het is geen bloedarmoede, maar gelgkt er veel op en in ieder geval loopt bet er op uit indien men niet oppast. De algemeene zwakte wordt veroorzaakt door een algemeene vertraging der functies, waarvan de oorzaak is de slechte voeding der organen door het bloed. Daaruit volgt dus dat men de hoedanigheid van het bloed moet verbeteren, het verrijken en zuiveren. De Pink Pillen zuiveren en verrijken het bloed. Iedere gift der Pink Pillen heelt die uitwerking, met iedere pil ondervindt gy dus een verbetering. De Pink Pillen zyn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagpynen, schele boofd- pynen, zenuwpynen, rboumatiek. De Pink Pillen zyn verkrygbaar a f 1,75 per doo» en f 9,per 6 dcozon bjj het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam i voor Zierikzee en Omstreken by J. W. Gudde, drogistery, Onde Haven firraa W. v. d. Leur, Kaair.traat, Steenbergen M. Schot te Tholen en ia alle goede apotheken en drogisterijen. De „Batavier V". De Londensche correspondent van liet Ildbl. seint aan zijn blad: De bemanning en dc passagiers van de „Batavier V" zijn hier aangekomen. De meesten vertrekken met de „Batavier IV' weder naar Rotterdam. Hel scliip met een bemanning van 28 koppen en acht passagiers aan boord (drie Amerikanen, twee Russen en drie Nederlanders), was Dinsdagochtend ver trokken. Omstreeks 11 uur 30 stiet het aan bakboordzijde op een mijn. Onmid dellijk daarna volgde een zware ontplof fing en het schip helde.óver naar stuur boord. 't Was getroffen bij de machine kamer. De ontploffing was buitengewoon hevig; een groote massa water vloog op het dek, een gedeelte van liet dek werd verbrijzeld en eveneens een paar booten en de hut van den Marconist. Deze had nog juist den lijd om het dek le bereiken. Dc passagiers, die allen op liet dek Stonden, begaven zich in dc booten. Som migen gelukte dit onmiddellijk, maar eenigen van hen en van de bemanning kwamen in het water terecht. De zee was echter kalm. Sommigen bereikten zwemmende dc booten, anderen werden opgepikt, o. a. dc stewardess, de eenige vrouw, die aan boord was. De Nederlanders vertelden mij, dat één hunner met den Amcrikaanschen passagier Mancini, een ingenieur uit New-York, een lijn hadden vastgehou den, toen de achtersteven van het schip reeds onder water was geweest en het voorste gedeelte omhoog stak uit liet water. De Nederlander liet de lijn los en zwom naar de boot, maar de Ameri kaan bleef de lijn vasthouden en ging naar beneden met liet schip, dat onge veer 25 minuten nadat het schip op dc mijn geslooten was, was verdwenen. De kapitein was ook in het water ge vallen, maar weder opgepikt. Door dé ontploffing waren de tweede on dc derde machinist in do machine kamer gedood en eveneens een hof meester. Dc eerste machinist werd ge wond aan de lippen. Een stoker had wonden aan hel hoofd en een been. Toen hij te Londen aankwam, werd hij aan het station verbonden en in een taxi naar het bureau van de .„Batavier" gereden. Nadat de menschen ongeveer een uur in drie booten hadden rondgedreven, werden allen opgepikt door een Engel sclien trawler en te Yarmouth geland. Twee der booten van dc „Batavier" wer den naar Yarmouth gesleept. Een der Russische passagiers was ge durende den oorlog eenmaal op 'n schip geweest, waarop geschoten was, later op een scliip, dat in de Middellandsche Zee getorpedeerd was en nu weder op een vaartuig, dat op een mijn was ge- loopen. Allen waren bij aankomst le Londen welgemoed. Het schip had een groote lading levensmiddelen aan boord voor de Anie- rikaansche Commissie voor ondersleu ning van België, en vooral veel rijst. Oorlogswlostbelastlog. De Tweede Kamer heeft het" wets ontwerp tot heffing van een oorlogswinst- belasting aangenomen. De Ouderdomswet. De Tweede Kamer heelt met 51—84 stemmen de Ouderdomswet aangenomen. (Links tegen recht*) De onderwijzers en de dnnrtetoeslag. De eenige onderwijzer le Leerdam, die, daar de meeste ancTere ongehuwd zijn, in dc termen viel, om duurtetooslag te ontvangen, heeft bedankt voor hol hem door den minister toegedachte. Door dit bedanken handelt hij geheel in den geest van den Bond van Nederl. Onderwijzers, welke zijn leden heeft aangeraden, om, bij wijze van protest, allen te bedanken. Degenen, die 't geld niet missen .kunnen, kunnen desnoods uil de Bondskas een even groot bedrag als de duurteloeslag betrekken. Een granaat ontploft. In een loods achter de Kronihout- kazerne te Utrecht was de reserve 2de luitenant der genie J. Buhrman mot eenige manschappen bezig handgrana ten le vervaardigen van een niéuw soort, volgens een procédé van hemzelf, om in oorlogstijd zoo snel mogelijk grana ten le kunnen aanmaken. Dc luitenant zag op oen zeker oogenblik, dat één der granaten dreigde le ontploffen. Hij heeft toen vermoedelijk de granaat nog willen wegwerpen 0111 de in de loods zijnde manschappen te redden, doch deze daad kostte hem het leven. De granaat ontplofte en luitenant Buhr man werd aan den linkerarm en dc linkerzijde door een scherf getroffen. Aan dc linkerzijde kreeg hij een.diepe snede, vlak onder het hart, met 'l gevolg dat de dood onmiddellijk intrad. Drie soldaten werden licht gewond; zij zijn, 11a door dr. Folmer tc zijn behandeld, naar het militaire hospitaal overge bracht. Dc loods is op verschillende plaatsen door de scherven van de gesprongen granaat beschadigd. Bij goed geslaagde proefnemingen enkele weken geleden, met deze soort handgranaten, is een korporaal licht ge wond. De „Tubantfa". OfficieelHet departement van ma rine deelt mede: De besprekingen van den kapitein-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1