ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 Mei 1916. EERSTE BLAD. bwoodT WEGEN EN VOETPADEN. (Z I e r I ir x e e s c h C o m r a in t ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,80. Franco per po»t- 1,60 Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,06 Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag 72ste IAAR6AN6, No 9848 Qiraotaun A. J. DE LOOZE Jr. Ul«*FRAMKEL. ADVERTENTIE IV. V*o 14 repelsf 0,40. Elke frgel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. By contract belangryke korting. Isxending op den dag van uitgave vóór 8.SO ure Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wijziging Kiezerslijst. De BURGEMEESTER van Zibrikzbk brengt ter openbare kennis, dat naar aar leiding van een door l'IETER VAN BüRGH ingediend ver zoek. oui verbetering der Kiezerslijst, door het Gemeentebestuur is beslist, dat de naam van genoemden adressant alsnog op de Kiezerslijst dezer Gemeente voor 't jaar 1916/1917 zal worden geplaatst, welke beslissing in haai geheel ter Gemeeute-Sfccretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten is verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, den 2 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Zibrikiee maakt bekend i dat zij, die krachtens geneeskundig attest geen bruin brood mogen etep, alsnog voor het doen bakken van wit brood iedere week aanvrage kuDnen doen bij den ondergeteekende, en wel alleen op Zaterdag tusschen 10 - en half een uur 's morgens. Zierikzee, den 4 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Wetb., 1°.-Burg. OPNEMING van de De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter keonis van belanghebbenden, dat op 22 MEI a.s. vanwege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de WEGEN en VOET PADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 5 Mei 1916. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET. Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Oi irlogso verzicht. Van liet oörlogsterrein valt op het oogenlilikdat wij dit overzicht schrijven, weinig nieuws ie vermel den. Op hel Westelijk front hebben de Fraiischen eenigc plaatselijke voordeelen behaald, en daarbij blijft het De Duitschers bepalen er zich toe de door ben higenomene steliin gen zooveel mogelijk te verdedigen Aggressief zijn zij in den laatsten tijd niet opgetreden. Op t Oostelijk front is ook niets belangrijks voor- gevallen. En lietzelfdc is liet geval aan de Isonzo. Wellicht, dal wij binnenkort op bet een of ander front van belangrijke krijgsbedrijven boo ren. Nu heerscht er oorlogsrust. De opstand in Ierland, die den Engelschen nooil ongelegener kon komen, dan nu, is door wapengeweld gedempt De drie leiders van den opstand, Pearce, Clarke en Mardon cyh. die de rcpublikeinschè procla matie onderteekend hadden, hebben voor den krijgsraad reeds terecht gestaan, zijn door dezen, schuldig be vonden en op staanden voet dood geschoten. Een kleine' 500 opstande lingen, waaronder vele intclectueelen zijn naar Engeland overgebracht 0111 aldaar terecht te staan. Tengevolge van den opstand is de Minister van Ierland, Birrell. afgetreden. Hij had de beweging der Sinn Teiners te licht geschat, en daarom geen maat regelen tegen haar ondernomen. I11 bel Lagerhuis heeft hij dit erkend. I11 het Lagerhuis is het door As- quite ingediende wetsontwerp op den algemeenen dienstplicht in eerste lezing met algemeene stemmen aan genomen Volgens dat ontwerp zullen al de gehuwde en ongehuwde man nen van achttien tot veertig jaar dienstplichtig zijn. Niet te vroeg zeker heeft men dat wetsontwerp in gediend. Bijkans twee jaar duurt reeds de oorlog, en eerst nu tracht Groot-Britlanniê allen weerbaar te maken. Een vijf- of zeslal Zeppelins heb ben een bezoek aan Engeland's Oost kust gebracht. Gewoonlijk als de Engelschen van een dergelijk bezoek melding maken, haasten zij zicli door Reuter wereldkundig te laten maken, dat zooveel vrouwen, grijsaards en zuigelingen door bommen gedood zijn geworden. Nu zwijgen zij ganscliclijk daarover, wat verstandig is Wellicht zijn zij tot het inzicht gekomen, dal 'l publiek toch niet meer dergelijke tendenz berichten gelooft. Nu de Grieksche regeeriug aan de geallieerden geweigerd heeft de vrije beschikking over haar spoorwegen te geven voor het vervoer der Servi sche troepen uit Korfoc naar Salo- niki, hebben de Engelsche en Fran- scljc gezant aan haar medegedeehf, dat de Entente tot verzekering van dat vervoer voornemens is een groot aantal Grieksche havens te bezetten. Aldus vat Engeland zijn taak op de kleine volken Ie beschermen Ten slotte zij nog vermeld, dat hij de betooging op 1 Mei te Berlijn negen betoogers, waaronder de be kende Rijksdagafgevaardigde Karei I.iebknecht, op de Potzdammcr Platz zijn gevangen genomen. De soe. frac tie van den Rijksdag heeft den Rijks dag verzocht te besluiten tol den Rijkskanselier hel verzoek te richten het tegen dr. Liebknecht begonnen proces tijdens den duur der zitting op te schorten en hem uit de hech tenis te ontslaan. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLAND. WEERT L.) Men meldt uil deze gemeente aan de Maasb.: I11 l ge hucht Boseh-over-Beek begaf '11 land- houwer zich in den beerpul bij zijn huis om daar eenig werk te ver richten Ongerust over zijn lang uit blijven begaf zijn vrouw zich insge lijks in den beerput, doch keerde evenmin terug. De dochter, later even eens op onderzoek uitgegaan, werd ook niet teruggezien. Inmiddels te hulp gekomen buren vonden moeder en dochter dood, tengevolge van verstikking, terwijl de man in zeer zorgwekkenden toe stand verkeerde. Uit 8t*d nu Provincie. FRANKRIJK. Aanstaanden Zondag zullen Sem- bat, Minister van Openbare Werken, Clementel. Minister van Handel, en Thierry, onder-Staatssecretaris voor de intendance, te Marseille het Marseille-Rhöne-kanaal openen, welk 77 kilometer lange kanaal gedurende den oorlog aangelegd is. Dit werk, in oorlogstijd volbracht, terwijl ge heel Frankrijk gemobiliseerd was, is één van de sterkst sprekende bewijzen voor de nationale werkkracht ENGELAND. De too.tand In Ierland. Asquitli heeft in liet Lagerhuis medegedeeld, dal drie Ierschc op standelingen, n.l. Pearce, Clarke en Macdonagli. die de republikeinsche proclamatie hebben onderteckrnd door den krijgsraad schuldig zijn be vonden en Woensdagochtend dood geschoten. Drie andere rebellen zijn tol drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hel aantal Idoodcn in de hospitalen bedraagt slechts 188, 0. w. GG solda len en 122 rebellen en burgers Er zijn 179 gebouwen te Dublin door brand vernield of beschadigd. Asquith heefl '11 nieuw dienst plicht-ontwerp ingediend, dat de be palingen inhoudt van het den 27en April ingetrokken ontwerp, met bo vendien invoering van dienstplicht voor gehuwde mannen tusschen 18 en 41 jaar. Deze bepaling zal nog een maand na dc invoering van de wel geschorst blijven, 0111 de mannen in staat te stellen vrijwillig dienst Ie nemen. Er wordt voorzien in een speciale reserve voor geoefende man nen, die niet onmiddellijk noodig zijn en naar hun bezigheden kunnen terugkeeren, tot hun diensten vcr- eischl zijn. Het wetsvoorstel is in de eersle leziiig met algemeene stem men aangenomen. De opstandelingen, die in aan merking komen om vervolgd te wor den, zullen terecht slaan voor een krijgsraad te velde. Zoodra de von nissen zijn bekrachtigd, zal het pu bliek dienaangaande worden inge licht. Dc gevangenen, wier zaak niet onmiddellijk kan worden behandeld, worden naar Engeland gezonden 0111 daar in verzekerde bewaring te blij ven. De behandeling van de zaak der vrouwelijke gevangenen wordt over wogen. Het voeren van deze gedingen is een werk van grootcn omvang. Hel zal intusschen met allen spoed ge schieden. Y reemdDllngenrerkeer. ZIERIKZEE. (Woensdagavond ver- gaderde ten huize van den heer Verwer de Vcreeniging Vreemdelin genverkeer. 1 De voorzitter, de heer E J. Gel- derman, opende de schaars bezochte vergadering, waarop de notulen ge lezen en goedgekeurd werden, en het jaarverslag door den secretaris, den heer Heimbach, werd uitgebracht. Uil dat verslag bleek, dat alhoewel liet ledental ccnigszins achteruitge gaan was, de financiëele toestand niet ongunstig was te noemen. Voorts, dat op ile verzoeken, gericht tol de directie der Rotterd. Tramweg-Mij. te "Rotterdam de tram vijf minuten later te laten vertrekken, wanneer de (Willemsbrug aldaar mocht open zijn. en 0111 waggons 3e klasse niet rooken in den trein in te lasschen, gunstig beschikt was. Ook heeft ge noemde Maatschappij het verzoek in gewilligd om van 18 Juni af tot half Augustus toe des avonds 0111 8.52 '11 extra-tram uil Burgli naar Zierik zee te laten loopen. De voorzitter betuigde den secretaris den dank der vergadering voor zijn uitnemend ver slag Daarna werd door den penning meester, den lieer C. de Looze, reke ning en verantwoording gedaan van hel door hem gehouden beheer De herren W. Cl. de Crane eu Beelaerts van Emmichoven zagen dc rekening 11a, bevonden haar in orde, en advi seerden bij monde van den laatsten tol haar aanneming in ontvang tot een bedrag van f 223.GD en in uitgaaf tot een som van 1 173,75, zoodat zij met een batig saldo van f 49,865 sloot. Conform het advies werd be sloten.. Dc periodiek aftredende bestuurs leden. de hecren L. Doeleman en M. C. van der Vliet, werden met bijkans algemeene stemmen herkozen. Mede aanbevolen waren dc heeren mr. H. Potvliet,en J. J. Hendrikse. I11 de plaats van den heer Van Zijverden, die als bestuurslid bedankt had, wérd gekozen de lieer Beelaerts van Em michoven, die zich dc benoeming liel welgevallen. Verschillende voorstellen werden gedaan en uitvoerig besproken 0111 de vereeniging lot meerderen bloei te brengen Ook zag men met ge noegen, dat met het beplanten van sommige wegen met hoornen een aanvang was gemaakt. I11 die rich ting voort te gaan achtte men zeer gcwenschl Hierbij werd ook ge wezen op den weg naar Kerkwerve. Tol Gedep. Staten van Zeeland zal een verzoek gericht worden de spoor- booten op getij van Middelburg te laten varen en de tarieven te ver lagen. Niemand meer 't woord vragend werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Vrijwillige L.ndatorm Zierikzee. Maandag 7.30 uur: Wapeninspectie kazerne; velddienst Vrijdag 7 30 uur, aantreden Kraanplein, velddienst. DREISCHOR In dc Liberale Kies- véroeniging alhier werden voor hel stellen van candidalen voor de Prov. Staten door de Centrale Liberale is deze week in den ouderdom van 85 jaar overleden ds. G. J van der Hoeve, emeritus-predikant te Zome ren Te voren was hij alhier van 1885 lot 1891 predikant. In 1909 nam hij te Zomeren zijn emeritaat. RENESSE. Bij K011. besluit is W. H. Scholder benoemd lol burge meester dezer gemeente. SCHOUWEN, 3 Mei. Dal hadden de heeren ill Den Haag, die schier zonder beraadslaging en met alle partijen de wet op den zomertijd aanvaardden, niet gedacht; dat dit eenvoudige wetje op liet platteland I zooveel beroering en heftigen tcgen- 1 stand onder de landbouwende bcvot- 1 king zou verwekken. 1 De invloed van die wel is ook hier I van dien aard, dat men zich houdt I aan den ouden tijd. wal de klokke- tnren 011s ook vertellen moge. Vandaar ook, dat èn school én kerk zich aan dien toestand wel moe ten aansluiten. BRUINISSE. In deze gemeente heeft zicli een geval van nekkramp voorgedaan. den Raad. maar door liet dagelijkseh bestuur. De lieer Ileeres licht een amende ment toe 0111 den besturen van ge stichten niet de geheele beschikking te geven over de rente van in die instellingen verpleegden, doch slechts voor zoover als door den kanton rechter wordt bepaald De heer Snoock Henkemans be strijdt het amendement van minister Lely en raadt intrekking aan. De rente is toch nooit voldoende voor betaling der verpleging De heer Ileeres handhaaft zijn amendement, dat nader bestreden wordt door den heer De Visser. 0 N D E R W IJ 8. Door dc afdeeling Duiveland van het Nederl. Onderwijzers Genoot schap zijn voor de algemeene ver gadering in de eerste week van Aug. te 's-Gravenhage te houden, aange wezen als afgevaardigde de heer Waale te Nieuwerkerk en als plaats vervanger de heer Oudshoorn te Sir- jansland. MIDDELBURG. De heer L. G. J. Waanders, hoofd eener hizondere lagere school alhier heelt zijn be noeming tot hoofd der Christelijke M. U. L. O. School te Groningen aan genomen Tweede Kamer. Zilling van Donderdag. Minister Lely neemt liet amende ment-Kooien over, 0111 mogelijk te maken, dat de staat aan de gemeenten voorschotten geeft voor uitvoering der wet in plaats van de gemeenten een jaar laiig le doen voorschieten aan den staat Hel amendement-Duys: 0111 aan de gemeenten de werkelijk gemaakte kosten te vergoeden, werd aangeno men met 45 legen 7 stemmen. Hel amendement-Snoeck Henke mans om aan de gemeenten vier vijfde van de werkelijk gemaakte kosten le vergoeden, werd verworpen niet 53 tegen 10 stemmen. Besloten wordt, Dinsdag 15 Mei o.a. uittreding van den landstorm en wijziging van art 192 der Grond wet in de afdeelingen te behandelen. Hel amendement-De Visser, 0111 uitdrukkelijk vast te leggen, dat als gemachtigde hij aanvrage 0111 rente ook een instelling van weldadigheid kan optreden, werd verworpen mét 38 legen 19 stemmen (links tegen rechts). Het amendement-Duys c.s., 0111 den termijn van indiening der rente- aanvrage te stellen op 90 dagen, in plaats van 2 maanden vóór het be reiken van den 70en verjaardag, werd door den minister overgenomen. De commissie van rapporteurs dient een amendement in, 0111 de ge meentebesturen te verplichten binnen 90 dagen te beschikken op aanvragen 0111 toekenning van rente. Dit wordt door de regeeriug overgenomen. De amendementen-Duys c.s. en Rutgers, ter verbetering van de re dactie van artikel 21, worden door de regeeriug overgenomen, 't Amen- i dement-Heercs, 0111 le bepalen, dat de uitbetaling der rente in geen geval door tusschenkomst van instellingen I van weldadigheid zal kunnen geschie den, wordt ingetrokken, nadat de heer Limburg heeft betoogd, dal liet amendement overbodig is, daar hel ontwerp het bedoelde reeds verbiedt ProTlncUln Statenverkiezing. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Vrijz.-Dem. kies- vcrceniging te Middelburg had de be spreking plaats van de voorioopige candidate» der vrijzinnigen in het district Middelburg, de heeren mr. I. Adriaanse, dr. .1 i'. Bolle, jhr. P. .1 Boogaerl, mr. G. J. Sprenger en mr. J. Smit. Na bespreking werd ge stemd en werden de meeste stemmen uitgebracht ep de heeren Adriaanse, Bolle en Smit, er zijn namelijk drie rcchtsche leden aan de beurt van aftreding. De definitieve candidaalslelling heefl plaats door hel Centraal Vrij zinnig Propaganda-Comité op Wal cheren waarbij de verschillende kiesvereenigingen op Walcheren zijn aangesloten en dat Zaterdag a.s. ver gadert Duitsche ofttcteren voor den krijgsraad. Voor den krijgsraad le s-Graven hage stonden dezer dagen terecht de 3 Duitsche officieren, geïnterneerd in het fort Wierickerschans, beschul digd van liet opzettelijk nalaten le voldoen aan het bevel van den fort- comniandantmajoor baron Van Boecoop, terwijl bovendien aan één hunner is ten laste gelegd hel belee- digen en dreigen van genoemden hoofdofficier. Als verdediger trad op mr. .1. II Rolandos Hagedoorn le 's-Graven hage. J)c waarn. auditeur-militair, uit*. B. van Rossom, vorderde tegen de twee eerstgenoemden zes maanden militaire gevangenisstraf De krijgsraad deed onmiddellijk uitspraak en Ver-oordeelde den eersten en den tweeden bekt. tot 3 weken en den derden tot 3 weken militaire gevangenisstrafgerekend van 24 April j I. Kiesvereeniging alle stemmen uitge bracht op de heeren mr. D. van der Verworpen wordt het amendement Vliet, B. Gil jam en J. .W. van Oeveren. Kooien, om de wijze van rente-uitbe- ELKERZEE, 4 Mei. Te Apeldoorn j taling niet te doen vaststellen door Een feegevecht in een sneeuwstorm. Da Fiangche Moniteur de la Flótte ontleent het volgende verhaal van de ontmoeting tusachen do „Clêopatra" en eeu Duitschen torpedojager aan zijn Eegelschen collega, de Naval and Mili tary Record: Het Engelsoh eskader stoomde uit te midden van eeu miet, die hel voor den gansehen duur van den strijd zou om hullen. Desondanks, on ten spyt van andere, uiterst bezwaarlijke weersomstan digheden, koudwn onze vliegers, de elementen tartend, opstijgen en zich op voortr» fïeiyke wyze vau hun. taak kwijten. Binnen schoots verheid gekomen, bemerkte men, dat do Duitsche verkenners spoedig waten ingelicht omtrent de nadering der Eugelsche schepen. Nauwelijks konden de beide eskaders elkander in den storm ouderscheiden, of zij borden den strijd aan. De Engelsche kruisers waren van elkaaT gescheiden en hadden elkaar geheel en al uit het gezicht verloren in een sueeuwstorm, die alle verkeer door seinen onmogelijk maakt6. De jacht op de vyandelyke tor pedojagers was dus de taak van ieder schip ia het bizonder. „Opletten en schieten" was bet wacht woord, maar *er viel niets op te leiten dan op zeer korten afstand en dan nog slechts z-lden. Als er even een Duitsch schip zichtbaar werddan gaven de Engelsche kanonnen dadelijk vuur. De zwakste tegenstanders worden het meest gehavend. De storm onttrok hen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1