hij daar vertoefde, in zijn gedachten eens na te gaan, hoe die 25 jaar voor hem zijn geweest en dan kwam hij tot de conclusie, dat hij die jaren niet tevergeefs heeft geleefd. Hij heeft in dat tijdsverloop bijna de geheele algemeene vergadering zien veranderen. Enkele heemraden zijn weggegaan, en spreker kan hier wel verklaren altijd prettig te hebben ge werkt, zonder ooit onaangenaam heden te hebben gehad, ten minste niet van eenig belang. Spreker dankt de algemeene vergadering voor het hem geschonken huldeblijk en voorts hel aan Schouwen verbonden perso neel voor t hem gegeven geschenk, terwijl hij hoopt nog eenige jaren werkzaam te mogen zijn in 'l belang van Schouwen, waarvoor veel kracht noodig is, die hij hoopt nog te mogen krijgen, want Schouwen beleeft moei lijke tijden, die we echter hopen te boven te komen. (Applaus). De waarnemende ontv.-griffier heemraad L. de Oude, leest de notulen der vorige vergadering voor, die on veranderd worden vastgesteld. Hierna Stelt de voorzitter voor. naar aanleiding "van de staking der stemmen in de vorige vergadering over de al of niet verkooping der Russische effecten, thans de Russi sche staats-obligatics te verkoopen en in ruil daarvoor te nemen spoor weg-obligaties van datzelfde rijk. Hoofdingeland Boogcrd zou naar aanleiding van deze ruiling van den voorzitter willen vernemen of er ten opzichte van deze fondsen eenige meerdere zekerheid bestaal, wat in vloed zou hebben wanneer hij daar voor zijn stem moest geven. De voorzitter kan daaromtrent niets positiefs meedeelen, maar stelt in het licht, dat de Russische fond sen in den laalslen tijd belangrijke wijzigingen hebben ondergaan, ten gevolge van aankoop van zoodanige fondsen door andere staten. 't Voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen. Ingekomen zijn de volgende mis sives van Gedep. Staten: a. houdende goedkeuring van het besluit der algemeene vergadering tot vaststelling van het dijkgeschot voor 1016; b. tot opname van tijdelijk kas geld in 1916; c. houdende goedkeuring om te procedeeren tegen - P. Gast te Ellc- meet, waarbij de voorzitter opmerkt dat deze zaak thans in orde is; d. berichtende de herbenoeming van den heemraad A. v. d. Weijde. Ingekomen zijn voorts: a. een schrijven van hoofdingeland H. C. Bolle, waarin hij zijn benoe ming tot vertegenwoordiger van het waterschap in den dijkraad van Burgh en Westland aanneemt; b. een dankbetuiging van P. G. van Dijk te Kerkwerve voor de toe gekende gratificatie; c. een missive van de Maatschappij voor Gemeente-Crediet, berichtende liet dividend over 1915. Hel dividend bedraagt f61 per aandeel van f 1000; d. begrooting commissie voor de grindwegen voor 1916; e. dankbetuiging van H. Heijt,dijk- baas, voor het hém tijdens de mobi lisatie uitgekeerde salaris. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Mededeeling wordt gedaan: a. dat aan D. Stoel op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a s. eervol ontslag is verleend als le stoker aan t Stoomgemaal. Het dagelijksch be stuur stelt voor, hem buiten zijn pen sioen een jaarlijkschc toelage van f 75 te geven als vergoeding voor eenc woning. Conform dit voorstel werd besloten; b. dat tot le en 2e stoker benoemd zijn met ingang van 1 Mei a s. A. v. d. Berge en C. Klnasse Mz.; c uitloting effect uit liet ketel fonds. Beide laatste mededcelingen wor den voor kennisgeving aangenomen. Voorts wordt medegedeeld de uit slag der bestedingen en verpachtin gen, welke reeds vroeger in ons blad opgenomen zijn. Aan de orde is het voorstel van het dag. bestuur tol 't weder vast stellen der keur op het delven. Naar aanleiding hiervan vraagt hoofdingeland Boogerd het woord en wijst op hetgeen in art. 1 der keur staal, n.l. „slooten, geen peilslooten zijnde, doch in peilslooten of water leidingen uitloopende, moeten hij de bcdelving en herbedelving der water leiding of pcilsloot, ook over een lengte van 6 M., gemeten van het uiteinde der inspringende sloot ge dolven worden". Spreker meent te weten, dat door het bestuur zelf daar niet aan voldaan wordt. Heemraad Th. Gast zegt, dat dit niet mag voorkomen en bij de beste dingen er op gelet zal worden Na deze opmerkingen wordt de keur opnieuw vastgesteld. Bij punt 5 der agenda, voorstel lot verpachting van een gedcellc van den vooroever aan den Langendijk aan W. Otte en een ander gedeelte aan SI. Otte Cz. voor mosselcultuur, vraagt hoofdingeland Boogerd of het niet wenschclijk zou zijn bij deze verpachting de voorwaarde te stellen dal de pacht ieder jaar opzegbaar is De voorzitter wijst er op, dat die voorwaarde niet goed zou zijn, en na een breedvoerige bespreking over de mosselcultuur ten opzichte van de vooróevers, waaraan o. a. nog werd deelgenomen door hoofdingeland A. .1. v. Schelven en heemraad Th. Gast, werd het vooi'stel van hel dagelijksch bestuur aangenomen. Aan C. Groenleer wordt een stuk grond in erfpacht gegeven tegen 1 ct. per M2. De voorzitter merkt op, dat C. Groenleer zoo'n vertrouwen had in het dagelijksch bestuur, dat hij die grond reeds voor 'l gejiruik in-orde had gemaakt. De vergadering wordt om 1 uur geschorst en half twee weder her opend. Thans biedt 'l dagelijksch bestuur het 14ste jaarverslag aan, waarbij hoofdingeland Boogerd zijn spijt uit drukt. dat het zoo laat is ingekomen. De voorzitter stelt in verband met een ingekomen adres van de beamb ten in zake verhooging der uitkceriqg aan hunne weduwen, namens het dagelijksch bestuur voor, de weduwen der ambtenaren van 'l waterschap een uitkeering te geven, met inbegrip van hel weduwenfonds de f 100 niet te hoven gaand, met bemerking, die uitkeering te geven lol ten hoogste 60-jarigen leeftijd. Bij hertrouwen komt ze echter ie vervallen, in den geest van liet verzoek is eenige waar borg gelegen voor de ambtenaren, dat hunne weduwen, bij eventueel overlijden, beter verzorgd zijn en juist in die jaren, waarin het geld zoo noodig kan zijn, waarin ze b.v. kleine kinderen ten hunnen laste hebben. Hoofdingeland Boogerd meent, dat, wanneer hij het dagelijksch' bestuur dank zegt voor een dergelijk voorstel, hij in den geest spreekt van alle amb tenaren, die genoemd college dank baar zullen zijn voor het open oog, dal ze schijnt te bezitten ook .voor het behartigen van hunne belangen. Op voorstel van den voorzitter wordt punt 9 der agenda, voorstel tol het aangaan ccner geldleening, voorloopig aangehouden, tot het be handelen van het desbetreffend ar tikel bij de begrooting. Deze laatste stelt de voorzitter nu aan de orde. Hoofdingeland J. M. v. d. Bout, het woord verkrijgend, opent de alge meene beschouwingen met te zeggen, dat hij in de laatste vergadering reeds heeft aangedrongen op de verhar ding van de wegen niet steenslag en deze zaak met steun van belangheb benden dient te worden aangepakt. Met de nota van het dagelijksch be stuur, aan de leden der algemeene vergadering verstrekt, stemt spre ker geheel in. Hij zou nog verder willen gaan, doch met het oog op den finantiëelen toestand, acht hij dat niet gewenscht. Spreker noemt dien toestand diep treurig, wanneer hij ziet, dat de begrooting sluit met een nadeelig saldo van pl. m. f 15.000 en zou er voor zijn het geschol met b.v. f 5 per H.A. te verhoogen, en uit die meerdere opbrengst hel nadeelig slot aan te vullen. Ook vindt spr. 't verkeerd, dat niets is uitgetrokken voor onvoorziene uitgaven. Ook blijft het maar leencn en nog eens leenen, en wanneer er nu weer geleend moet worden, zou spreker in ernstige over weging willen geven, geen tijdelijk kasgeld op te nemen. Hoofdingeland Boogerd vraagt of het niet op den weg kan liggen van liet dagelijksch bestuur om de gron den Ie reclasseeren en ook, oi op dezelfde manier als in den polder Walcheren geen toeslag op 'I loon der walerschnps-ambtenaren kan ge geven worden. Een positief voorstel is hel evenwel niet, zegt spreker. Ver volgens doet hel hem groot genoegen le vernemen, dat 'n geldleening moet worden aangegaan voor de oever- verdediging te Koudekerkc, want dat wijst er wel op, dal daar altijd ge vaar dreigt. Daarna meent spreker lot zijn groote verontwaardiging deze vraag le moeten doen. hoe het komt, dat de bcgrooting niet sluit, dat er I 15090 meer uitgegeven dan ont vangen zijn en spreker vraagt, hoe het komt, dat de algemeene vergade ring ecu begrooting krijgt, die niet balanceert. Hoofdingeland W. G. Boot brengt in herinnering de jongste doorbra ken en overstroomingen in Noord- IIolland, en wanneer we daarnaar zien, zegt spreker, hebben we reden tol tevredenheid, en zijn inzonder heid dank verschuldigd aan hel dag. bestuur. Mijnheer de voorzitter, de boodschap, die wc uit Noord-Holland kregen, mogen we ter harte nemen en hier dient gewaakt te worden om den sterken golfslag tegen te gaan en gelei té worden op onze vooroevers op lagen waterstand enz die oor zaken kunnen zijn van verschillende dijkvallen. Spreker vraagt verder of het geen aanbeveling zou verdienen in den Osse een aparte bemaling te hebben en ook of het algemeen polderregle- menl niet zoo gewijzigd kan worden, dat ook gcschot zal kunnen worden geheven op de gebouwde eigendom men en vraagt liet dagelijksch be stuur in die richting werkzaam te willen zijn. De voorzitter, de sprekers beant woordend, zegt, dal 't nadeelig slot gemakkelijk te verklaren is, want een blik in de begrooting bij hoofdstuk 1 toont reeds 'n aanmerkelijk verschil van f2900U aan, daar 'I vermoedelijk goed slot der rekening van 'l vorige dienstjaar was f 31000. en nu ge raamd wordt op f 5000.'t Dagelijksch bestuur heeft van de begrooting ge knepen. wat gekhepen kon worden, het gaat van hart en bloed, zegt de voorzitter, wat maar eenigszins uit gesteld kon worden is uitgesteld. Niettegenstaande dat alles sloot de begrooting met een groot nadeelig saldo. Hoofdstuk 111, art 1. dijkge- saldo. De toestand van de financiën zijn niet, zooals hoofdingeland Van den Bout beweerde, treurig, doch groote sommen zijn jaarlijks voor uitgaven in de bcgrooting vastgelegd. De exploitatiekosten van het Stoom gemaal zijn ook f 5000 hooger, ten gevolge van de-duurdere kolen enz... en alles is in den loop der laat ste jaren duurder geworden, zooals het vervoeren van materialen en ook liet materiaal zelf. De financiën zijn te veel gedrongen in een beperkt keurslijf, waar wij uitkomen, wan neer de annuïteitsjaren om zijn, dus over ongeveer 20 jaar, waardoor dan de toestand weer normaal wordt. Wij hebben, zegt spreker, gemeend goed le doen door alles zoo voor te stellen en de begrooting niet te doen balan- ceeren. De toeslag voor de ambtcnareu, omdat die allen f 900 of meer plus vrije woning hebben, acht spreker niet noodig. Door hel dag. bestuur is verder de nota, met de voorgestelde dijksver- hoogingen, lot spijt van het bestuur, niet tijdig genoeg kunnen worden rondgezonden. De nota, door den ont vanger-griffier voorgelezen, luidt als volgt De buitengewone hooge vloeden, die in de laatste tien jaren zijn voor gekomen, de calamiteiten, die daar door in vele polders in meerdere, of mindere male zijn voorgevallen, en nu eindelijk onlangs de groote door braken in Noord-Holland, hebben bij ons de vraag doen ontstaan, of het niet noodzakelijk is op alle gebeurte- lijkhcid voorbereid te zijn en maat regelen te nemen, dat dergelijke rampen voor Schouwen naar rnen- schelijke berekening niet kunnen gebeuren. Immers het valt niet le ontkennen, dat naar den maatstaf van de vloed- hoogte der laatste jaren berekend, de dijken van Schouwen niet overal voldoende hoogte hebben, op ver scheidene plaatsen is t vloedmerk o]i en over den kruin gekomen. Wij achten ons niel verantwoord, indien wij niel de opmerkzaamheid van uw Vergadering op deze om standigheid vestigen, en als onze overtuiging uitspreken, dat 'I noodig en zeer zeker voorzichtig is met deze meerdere vloedhoogten rekening te houden, en op een aantal punten de zeedijken te verhoogen door het aanbrengen van een betonmuur. In afwachting van een nader ge- dëtailleerd rapport van den Ingenieur, wlen wij een onderzoek hebben op gedragen, lampen wij als conclusie van dit onderzoek mededeelen, dat het aanbrengen van zoodanige ver hooging op de noodtge plaatsen zal kosten Burrendamme 1' 12500, Flaau- wers f 7000. Koudekerkc f 30000, Scharendijke 1 30000, Langendijk f 11500, Brouwershaven I 19000. in totaal I 113000. Hel is niet noodig, dat die werken in één jaar geschieden. Zij kunnen gevoegelijk over twee of drie jaar worden verdeeld, maar wel is o. i. noodig, dat zij binnen enkele jaren allen zijn uitgeroerd. Wij stellen U voor daartoe le be sluiten, doch moeten, er mede uw aandacht op vestigen, dat deze wer ken niel kunnen worden bekostigd uil de gewone middelen. Mocsl dat gebeuren, dan zou er voor andere noodige zaken geen geld beschikbaar blijven en bovendien zou het dan jaren duren eer de laatste verhooging was 'aangebracht. Men ial dus hebben te leenen, of schoon wij ons niet ontveinzen, dat een 'dergelijke leening, die jarenlang een belangrijke som aan renten en aflossingen op de bcgrooting in be slag neemt, en onttrekt aan de andere werken, belemmerend werkt in niet geringe male, vooral nu in dc laatste jaren reeds herhaaldelijk is geleend voor noodzakelijke uitgaven, die niel anders konden worden bestreden, en ook er mede moet worden gerekend dal het niet zoovele jaren meer duren kan, voordat de oude machine van het Stoomgemaal zal worden vervangen. De vraag is bij ons gerezen, of hel niet beter ware deze kosten in één of twee jaren le vinden zonder leening. Wij zien echter geen andere mogelijkheid dit te doen. dan op het voorbeeld van zoovele andere pol ders, als Dreischor, Oosterland en Vier Bannen, gedurende een of twee jaren het geschol te verhoogen. Im mers een verhooging van b.v. f 10 per H.A. gedurende twee jaren zoude toelaten niet slechts dit werk uit te voeren, maar ook jje, leuning voor dc grintwegen per resto f 21000 af te lossen of wellicht die voor het kassaldo per resto I' 42.500 Een dergelijk besluit zou een lieil- zamen invloed hebben op de beschik bare geldmiddelen, want thans wordt het opmaken der bcgrooting en uit trekken der werken hoe langer hoe bezwaarlijker, daar bijna jaarlijks een groot bedrag voor aflossingen en renten onttrokken wordt aan de ge wone middelen. Wanneer men daarbij lel op het Pensioenfonds, dat zijn kapitaal door dc ontzettende koers verliezen belangrijk verminderd ziet, en dat hopeloos ver verwijderd is van de bepaalde twee ton, dan kunnen wij niet anders verklaren, dan dat wij niet zonder bezorgdheid zijn, hoe, wanneer men steeds moet voortgaan met leenen, ten slotte de noodige werken jaarlijks zullen kunnen wor den bekostigd. Wij zijn om deze redenen, hoe noodig wij ook de voorgestelde ver- hoogingen achten, huiverig om daar toe weder voor le stellen een lecning aan te gaan. Hel Dagelijksch Bestuur van Schouwen. A. J. F. FOKKER, Voorzitter. Om een buitengewoon geschut te heffen, zooals hoofdingeland Van den Bout voorstelde, acht dc voor zitter niet noodig, want het kan ge vonden worden uit hoofdstuk III, art 1 der begrooting f 30000 zou vol gens dc voorgelezen nota noodig zijn voor verdediging van den vooroever van Koudekerkc, en die kunnen we beter leencn, zegt spreker, om zoo doende vrijheid van adem te krijgen. De kosten voor buitengewone werken wérden nooit besteed in hetzelfde jaar en er is gevraagd waarom ge beurd dat niet! Dit geld werd gebruikt om hel kasgeld le versterken. Maar toen is het later besteed geworden voor buitengewone werken in het zelfde jaar. en hel gevolg is geweest, dal men altijd kasgeld te weinig had. De nota door het dag. bestuur op gesteld, is geen direct voorstel, maar het doel is geweest den geest der algemeene vergadering le hooren. Dc heer Boogerd zou van liet dag. bestuur een afgerond voorstel willen hooren. Wanneer de verhoogingen, die men aangebracht wil zien, moeten aangebracht worden, zal spreker niet tegen stemmen. Spreker wil dan die buitengewone werken zoo spoedig mogelijk zien uitgevoerd, maar is hel wel dringend noodig Kan hel niet lot de volgende vergadering worden uitgesteld'? De voorzitter acht door uitstel het dag. bestuur niet verantwoord voor de mogelijke gevaren. Hoofdingeland W. G. Bool Zou willen, dal de dorpen, die ook veilig achter Schouwen s dijken liggen, ook mee moesten betalen voor de le ma ken verdedigingswerken, wat billijk zou zijn tegenover andere gesehot- plichtigen. Heemraad A v d. Weijde zet uit een de verdeeling van de verschil lende belaste landen, en hieruit blijkt dal de kommen der gemeenten geen poldcrlasten betalen, die zijn vrij zegl spreker. Hoofdingeland Boot blijft het een groote onbillijkheid noemen. Het dag. bestuur krijgt machtiging van de algemeene vergadering lot liet aangaan van een geldleening van ten hoogste f 60:000, voor hel uitvoeren van zinkwerken en bestortingen in hel district Koudekerkc. Van den hulp-machinist I Cats- lioek is een verzoek ingekomen om salarisverhooging. Het dag. bestuur stelt voor hem een personeele toelage te geven van f 150, alleen voor dit jaar. Hoofdingeland Boogerd wijst er op, dat het dag. béstuur zich daar door op liet hellend vlak begeeft. Want alle andere ambtenaren zullen nu ook komen. Heemraad Th Gasl meent té welen dat de ambtenaren vergaderd heb ben. en zij het billijk achtten, dal hel salaris van adressant wijziging be hoefde. zonder dat zij op salaris regeling zouden aandringen. Hoofdingeland A I. van Schelven stelt voor dit verzoek aan le houden en een vaste verhooging aan le bren gen. Aldus wordt besloten. Door den ingenieur werdén nóg op verzoek van een 2-tal hoofdingelan den eenige nadere inlichtingen ver strek! over liet leren der wegen en de resultaten ervan. Niet allen blijken groote. voorstanders te zijn van der gelijke wegen. De begrooting. I Ivans gewijzigd onder Inkomsten hoofdstuk V en onder Uitgaven hoofdstuk III, met f 60.000, wordt, na gehouden stem ming. met algemeene stemmen vast gesteld. Mn een korte bespreking van een tweelal hoofdingelanden over enkele slechte toestanden aaii wegen, wordt r de vergadering'gesloten De Eedswet. I)e Staatscourant beval het Kon. besluit, waarbij de nieuwe Eedswet wordt afgekondigd. „De Berkelstroom". Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Zaterdagnamiddag hebben wij ook kapitein Kalishoek zelf gesproken. Wij stelden hem spec'aal een vraag omtrent de lading van de „Berkenboom". De kapitein wees er ons op, dat tot dusver als regel heeft gegolden, dat niet meer dau 50 pet. van de lading mag bestaan uit levensmiddelen, voorwaardelijke con trabande. De „Batavier", die minder dan 50 pet. inhad, is dan ook vrij gelatendecaan- stroom", van welk schip de Dnitschers beweerden, dat de lading voor meer dan de helft uit levensmiddelen bestond, niet. Nn had de „Berkelstroom" niet meer dan 8 h 10 pet. levensmiddelen met part'culiere bestemming aan boord, en kapitein Kalishoek was aanvankelijk dan ook zeer gerust over den afloop van de aanhouding. De duikbootcommandanten gaven hem echter te kennen, dat alle schepen, die levensmiddelen naar Enge land vervoeren, hoe groot of hoe klein die hoeveelheid ook is, vernietigd zullen worden. De kapitein bevestigde, evenals andere loden van de bemanning, die wij spraken, zoo b.v. de eerst9 machinist, dat de Duitscheduikbootcommandantenzich zeer otheusch gedroegen. Een scherpe tegen stelling daarmede bood de bijzondere hartelijke ontvangst van de zijde der Engelschen. Men overlaadde de schipbreukelingen met geschenken en beleefdheden. Een der opvarenden vertelde ons nog, dat de stuurboordboot met den stuurman en vier matrozen aan boord, die langszij vau de eene duikboot lag, tusschen de beide duikbooten was verbrijzeld. De boot werd uit het water opgelicht, maar gelukkig liep het goed af. „De Tabantla". 't Onderzoek, door de Duiteohe regeering gelast en omtrent welks bijzonderheden overste Canters met de grootste tegemoet koming op de hoogte wordt gehouden, moet, naar de Nieuwe Crt. meldt, reeds tot de overtuiging geleid hebben, dat de officieele ontkenning van alle schuld, die enkele dagen na deu ondergang van de „Tubantia" te Berlijn werd gegeven, niet zal worden volgehouden. Het oproer te Dublin. De Daily Mail ontvangt van haar bgzonderen correspondent in Ierland een lang verslag over het oproer in Dublin. Paaschzondag hadden Sinn Fei- ners een opslagplaats van ontplofbare stoffen der steengroeven bjj Blessington gepluoderd en het dynamiet in een auto naar Dublin weggevoerd. Den tweeden l'aaschdag hielden zij groote parade in het Pho9nixparkde geweren geladen en met opgestoken bajonet. Na afloop hielden leiders oproerige toespraken en bjj hun terugkeer naar de stad volgde een botsing met een afdeeling soldaten, die naar de kazerne marcheeerde. De Sinn-Feiners schoten in ,t wilde op de soldaten in; twee officieren en ver scheidene soldaten werden gedood of gewond. De militairen schoten terug en doodden drie Sinr,-Feiners. Dit gevecht was het sein voor den opstand, die zich snel door het geheele centrum der stad verspreidde. Om het postkantoor hebben de opstan delingen fel met de troepen gevochten Het is driemaal van bezetting verwisseld. Overal in het centrum der stad wer-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 2