BIJVOEGSEL NIEUW STIJDINGEN. Uit. Stad en Provincie. behoorende bQ de Tao YBI.JDAO 14 APRIL 1916, no. 9840. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee, gehouden op Maandag den 10 April, dea namiddags ten half twee ure. Aanwezig de burgemeester, mr. D. van der Vliet, en de raadsleden Fokker, De Crane, Van Os, Ribbens, Timmerman, De Vrieze. Potvliet, Van Noulniys, Gel derman. Afwezig de heeren Doeleman en Boone. De burgemeester opent de vergadering mei hel uiten van zijn dankbaarheid, dat hij na acht maanden ongesteld te zijn geweest, weer in den Raad verschijnen en dezen presidecren kan. Hij betuigt zijn hartelijken dank voor de groote be langstelling, die hem tijdens zijn ziekte ten deel viel. Van alle kanten toch mocht spreker bewijzen van sympathie ontvan gen. Dit heeft hem ten zeerste getroffen. Ook gevoelt spreker zich gedrongen zijn innige erkentelijkheid le betuigen aan de heide wethouders en den secretaris voor al het werk, hetwelk zij met veel toewijding, zonder dwang, en geheel vrij willig voor hem verricht hebben. Den heer Fokker betuigt hij nog zijn bi zonderen dank, dat deze hem van de werkzaamheden in zake levensmiddelen voorziening en vluchtelingenverzorging wil blijven ontlasten. Deze openbare vergadering wenschle spreker gaarne zelf te leiden, om als straks de Raad ter behandeling van den Hpofdelijken Om slag in een bestolene vergadering over gaat, het voorzitterschap aan den heer Fokker over le doen, daar dit voor hem wellicht te vermoeiend zou zijn. Hier voor is le meer reden, wijl hij het kohier van den Hoofdclijkcn Omslag in de weihouders-vergadering niet behan deld heeft. Ten slotte deed de voorzitter een beroep op de clementie van den Raad, als blijken mocht, dat hij eens minder goed op de hoogte is van de aan de orde zijnde zaken, hetgeen hierdoor te verklaren zou zijn, dat hij zoolang uit de gemeentezaken afwezig geweest is. Spr. hoopt voldoende weerstandsvermogen te bezitten 0111 gaandeweg weer zijn ambt ais voorheen te vervullen. Wordt hem echter zijn taak te zwaar, dan zal hij tol Hare Majesteit de Koningin het ver zoek richten hem eervol ontslag te vcr- leenen, alhoewel hij van harlc hoopt, dal dit laatste niet noodig zal wezen, en hij nog lang in staal zal zijn liet burgemeestersambt waar te nemen. (Applaus). De lieer Fokker wenscht den burge meester niet alleen namens den Raad, maar ook namens de gemeente-ambte naren en de burgerij van harte geluk met zijn herstel. Hel is voor allen een groote vreugde, dat dc burgemeester 11a acht maanden van ongesteldheid weer in functie is. Zoo vaak hebben de Raads leden 'onder elkander gezegd, wanneer zullen wij onzen voorzitter wederom in ons midden terug krijgen. Thans is dit tot aller voldoening liet geval Spreker hoopt, dat de burgemeester na verloop van eenige weken weer geheel op krach ten zal zijn. Spreker wil hem echter hier openlijk in overweging geven den hoog niet te strak te spannen. De Raad locli wenscht niets liever dan zijn voor zitter volkomen gezond in zijn midden terug te zien. Zijn gezondheid moet hij op den voorgrond stellen. Voor spreker is het op liet ©ogenblik niet zoo zwaar als in den aanvang om de werkzaam heden waar te nemen. Zoo noodig, zal hij dit met genoegen blijven doen. (Ap plaus). De voorzitter betuigt den heer Fokker zijn dank voor deze woorden. De lieeren Koopman-en Van den Bout verschijnen Ier vergadering. De notulen der twee jongste vergade ringen, die ter visie gelegen hebben, worden goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen: 1°. een circulaire van hel bestuur der Koninklijke Nederlandsche Automobiel- club, betreffende het ópneinen van een bepaling in de verordening als bedoeld is in art. t der Woningwet, aangaande het afronden van straathoeken; 2°. een circulaire van hetzelfde bestuur aangaande het verstrekken van '11 subsi die voor liet wegruimen van belemme ringen voor liet snelverkeer: 3°. een schrijven van J. M. van der Kloot, waarin hij verklaart, zijn benoe ming lol collecteur-keurmeester van de Vischmarkt aan le nemen; 4°. een schrijven van A. van de Wal, waarin hij bericht, dat hij niet aanneemt dc benoeming tot onderwijzer aan de School voor L. O. en M. U.L. O.; 5°. een schrijven van Joh.s Bcrkhoudt, waarin hij zijn dank betuigt voor den hem verstrekten duurletoeslag; (i°. brieven van Gedeputeerde Staten, waarbij zij goedkeuren de raadsbeslui ten betrekkelijk den verkoop van ge meentegrond aan Van Tilburg, betrekke lijk de onderhandsche verpachting van een poldertje aan Joh.s van den Hoek, en lol onderhandsche verhuring van een huisje aan B. Schoenmakers. Het beredeneerd verslag, uitgebracht door Burgem. cu Welli. overeenkomstig art. 52 der Woningwet, zal ter visie der raadsleden worden gelegd. Voor kennisgeving wordt nog aange nomen een schrijven van de agenten van politic, waarhij zij him dank betuigen voor den hun verieenden duurtetoeslag. Ingekomen is een schrijven van den lieer J. van Schelven, waarhij deze wegens hoogen leeftijd eervol onlslag vraagt als regent van liet Burgerlijk Armbestuur. Op voorslel van den voorzitter wordt besloten adressant eervol ontslag te ver- leeiien onder dankbetuiging voor de vele diensten, door den lieer Van Schelven in die betrekking bewezen. De voorzitter gelooft mede namens den Raad le spreken, wanneer liij zegt, dat hei hem spijt, dat de lieer Van Schelven uil hel Burgerlijk Armbestuur treedt, in «Welk bestuur hij zoovele jaren werkzaam was. De voorzitter deelt mede, dat de op brengst van de volgende middelen der gemeente over 1015 hebben bedragen: graszoden f 22,50; gebruik van ge meentegrond f 231,70; 't ledigen van beer putten f 145; vergunningsrecht f 1331,25; havengelden f 4616,985; belasting voor 'l neerleggen van goederen op de kade der havens f 158,04*; bruggelden f 171,70; be lasting op den afslag van viscli f605,03; idem van aard-en boomvruchten f50,45; keurloon van vee en vleesch f 749,85; wèekmarktgelden f 45,25; paarden- en veemark 'gelden f 69,40waaggelden f 551,55; jaarmarktgelden f 64,50. De voorzitter deelt mede, dal het ver bouwen van het huis aan de' Noord havenpoort na herbesteding in 2 per- ceelen gegund is. Perceel I. timmerwerk, aan W. J. Wijsman, voor f 2891,70; per ceel II, metselwerk en stukadoorswerk, aan Jan van Almkerk, voor f 1248. In eigen beheer zal worden uitgevoerd hel smid- en loodgieterswerk, en hel schil ders, glas- en behangwerk. De kosten hiervan zullen respectievelijk bedragen f 435 en f 619. Benoemd wordt tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School A dc lieer J. li age van Scherpenisse, met negen stemmen. Op den heer 'N. A. Quist waren twee stemmen uitgebracht. Mede nog op de voordracht stónd de heer A. K. Meulendijk van Scherpenisse. Dc Raad gaal over in beslotene zitting Na heropening der openbare zitting, deelde de lieer Fokker, die 't voorzitter schap waarnam, mede, dal ~l percentage van den Hoofdei ijken Omslag voor 1916 vastgesteld is op 1 o0, conform hel voor slel van Burgem. en Wetli. Dc voorzitter deelt nog mede, dat van den lieer Gelderman een schrijven is ingekomen, waarin hij bericht, dat hij door de wijziging in zijn werkkring zich lol zijn leedwezen genoodzaakt ziet zijn ontslag in le dienen als lid van de Plaat- sel ijkc Schoolcommissie. Onder dankbetuiging aan den lieer Gelderman voor de door hem in 'die he irekking bewezene diensten werd liet ontslag lieui eervol verleend. Hierop werd de zitting gesloten. NEDERLAND. IJMUIDHN. L I. Woensdagavond arri veerde in de Yisschershaven alhier dc stoomtreiler „YM 144, met de geheelo bemanning, bestaande uil de 14 koppen, van het, nabij Doggersbank vermoedelijk op een mijn gestoóten Deensche stoom schip „Dorthea", thuisbehoorende le Esbjerg, met een Jading steenkolen. Be halve de gezagvoerder, die een schouder had gebroken, waren allen ongedeerd. Aan boord waren ook twee Nederland sche matrozen, Dekker uil IJmuiden en Ru wart Klaver uit Middelburg. Een dezer landgenooten deelde het volgende mede Op dc „Dorthea" hoorde men Maan dagmiddag eensklaps een hevige ont ploffing. De slag was zoo hevig, dat het schol lusschcn dc ruimten geheel weg sloeg, zoodat de kolen in de machine kamer drongen. Aan boord had men hoegenaamd niets gezien van een duik boot of een mijn, doch naar de uitwer king der ontploffing te oordeelen, is de algemeene opinie, dat liet schip op een mijn is gestoóten. Na dc ontploffing vloog alles aan dek aan stukken. De kapitein was in hel kaartenhuis en werd door een stuk hout ernstig aan een schouder gewond. De matroos Klaver stond op de brug en werd 2 nieter weggeslingerd. Onmiddellijk gaf de kapitein order, de booten te strijken. Allen waren reeds in de booten, toen het schip zonk. Dit geschiedde in ongeveer drie minuten tijds. De van alle kleeren en eigendom men beroofde leden der equipage roeiden weg, in dc hoop een vaartuig te 011I- moeten. Een der booten was echter lek, zoodat steeds gehoosd moest worden. Na bijna 22 uur geroeid te hebben, ontdekten zij een stoomschip; dat weldra de TJmuider stoomtreiler bleek te zijn. Deze was drie dagen in zee en staakte dadelijk het visschen en nam de uitge putte schipbreukelingen aan boord, waar zij van al het noodige werden voorzien. De geheelc equipage sprak met grootcn lof over dc behandeling van schipper Vuil en zijn manschappen. Bij aankomst le IJmuiden werd ge neeskundige hulp ingeroepen voor den kapitein, die naar het ziekenhuis werd vervoerd De „Dorthea" is pas in November van de werf le Alhlasserdam afgeleverd. Men meldt ons uit't eiland Tholen: Naar we vernemen hebben de spoor wegplannen steeds meer kans verwezen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 9