lijkt te worden. In Westelijk Noord- Brabant is de deelname verzekerd en vinden de plannen in liet eiland Tholen reeds voldoenden steun. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, vernomen Le heb ben, dal het spoorweg-comité ernstig er over denkt om binnen niet te langen tijd een Naamlooze Vennootschap op te richten voor het gansche net van lokaal spoorwegen in Westelij k-Noord-Brabanl en het eiland Tholen samen. Spoedig na de oprichting wordt de lijn, enz., vastgesteld in overleg met de gemeenten en polders, welke verklaard hebben voldoende te willen steunen. HAAMSTEDE en BURGH. De land bouwers uil deze gemeenten, welke on langs aan den Minister van Oorlog hebben gerequestreerd, dat de prijs van het door de regeering opgevorderde hooi van f 41 niet voldoende was, hebben dezer dagen bericht ontvangen, dat die prijs nader wordt vastgesteld op f 55 per 1000 K.G. BURGH. Overtuigd, dat een aftrek van f 300 voor noodzakelijk levensonderhoud vooral in deze lijden geheel en al onvol doende is, besloot de gemeenteraad op 9 Februari 1910, de verordening lot heffing Van een hoofdclijken omslag zoo danig te wijzigen, dat die aftrek nader werd bepaald op f 100. Daardoor zouden ook de aanslagen van de mindergegoe- den niet onbelangrijk worden ontlast. Gedeputeerde Staten berichtten echter, dat tegen die verhooging bij hen bezwaar bestaat. Zij wezen er toch op, dat in geen enkele gemeente op het eiland Schouwen, behalve Zierikzee, de aftrek meer dan f 300 bedraagt, in twee ge meenten 'is het bedrag zelfs minder. Het kwam Gedep. Staten voor, dat de om standigheden niet van dien aard zijn, dat voor de gemeente Burgli alleen een uitzondering zou moeten worden ge maakt. In zijn vergadering van 29 Maart heeft de gemeenteraad zich echter niet bereid verklaard, den aftrek weder op f 300 te bepalen, en handhaafde daarom het bedrag van f 400. In een uitvoerig schrij ven heeft 'de gemeenteraad het billijke van een aftrek van f 400 trachten aan te toonen. Vermoedelijk zal de kroon dus hieromtrent een beslissing hebben le nemen. ST.-ANNALAND. Erg fortuinlijk zijn we hier ter plaatse niet wal de gelegen heid betreft ons te voorzien van regee- ringsspek. Toen de gelegenheid laatst weer eens geopend werd en we voor 40 cent dachten le krijgen, waarvoor we anders 65 ct. moeten betalen, trof het juist, dat de regeering besloten had voorloopig geen varkens aan de gemeen ten te verschaffen. Men moet maar niet tol de gelukkigen behooren! Niet weinig menschen zijn hier, die om dezen lijd één van de varkens, die ze opgezet had den te verkoopen, maar die nu bij het wegblijven van regeerings varkens de voorkeur er aan geven het voor eigen gebruik te slachten. Men moet van den nood een deugd maken. POORTVLIET. Nu de landstorm-sol daat J. v. S. van hier, die tengevolge van nekkramp te 's-Gravenhage is over leden en op 12 dezer ter aarde is besteld, bestaat bij de familie het voornemen hem over vier weken naar hier over te brengen, teneinde in het familiegraf te worden bijgezet. ST.-MAARTENSDIJK, 12 April. In de heden Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad was afwezig met kennisgeving de heer P. Gaakeer. De heer C. M. Quakkelaar werd ge ïnstalleerd. Door den voorzitter werd voorgesteld op de begrooting van 1916 te brengen een bedrag van f 9000, ten behoeve van de eerste storting voor de waterleiding. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Door Burgcm. en Weth. werd vervol gens voorgesteld het schilderen van bin nen en behangen van 19 woningen, als mede hel schilderen buitenom van 43 woningen. Conform het voorstel wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dal C. Kloet heeft bedankt als voerman voor de lijk koets en stelt met hel oog hierop voor een oproeping te doen van sollicitanten. Aldus wordt besloten. Verder stelt de voorzitter namens Bur- gem. en Weth. voor om den zeedijk achter de Keethil te verhoogen. daar deze te laag is bij hooge vloeden. Aange zien men eerst nog een nader onderzoek wcnschl in te stellen omtrent dc beste wijze van uitvoeren van dit werk, wordt dit punt aangehouden lol een volgende vergadering. Namens Burgem. en Weth. wordt dooi den voorzitter voorgesteld lot het leggen van een riool uit de rioolkolk bij de familie Van Gorsel, in rechte richting naar de Weslvesl, aangezien bij veel regen dat gedeelte onder water staat. De heer C. Quakkelaar merkt op, dat de nieuwe zinkput bij A. Quist niet op lijd wordt geledigd. De heer Rijnberg zegt. zich daarvan overtuigd te hebben en heeft bevonden, dat er ten minste een meter modder instaat, wat bij feilen regen 't uitloozen zeer belemmert. Wanneer die put elke week wordt geledigd, zal de toestand; van liet water veranderen. De voorzitter zal hiertoe last geven. Hel voorstel wordt voorloopig inge trokken. Vervolgens werd door het comité bij monde van den heer Rijnberg, verslag uitgebracht zijner bevindingen aan de gasfabrieken le Wemeldinge en Krab- bendijke en wordt daarna besloten in een volgende vergadering een definitief besluit te nemen, in zake de gasvoor- ziening. KORTGENE, 12 April. De firma Massée le Goes zond heden per verhuis wagen een aantal landbouwmachines en andere voorwerpen hierheen, mede be stemd om voor de a.s. Vrijdag te houden verloting le worden aangekocht en om ze le étaleeren. Deze wagen is met zijn geheelcn inhoud bij het overzetten mid den in de Zandkreek van de veerboot geloopcn en ligt nu eenige meters diep onder water. Landbonw en Veeteelt. HAAMSTEDE, 13 April. Hedenmiddag hield alhier zitting een commissie uit Gedeputeerde Stalen, bijgestaan dooreen Rijks-ingenieur en den burgemeester dezer gemeente, ten einde de bezwaren van belanghebbenden te vernemen tegen het plan van onteigening ten behoeve van een voetpad van den Verlonsweg af in Westelijke richting door en langs duin- en boschgronden naar de Rijks- kuslverlichting en de amblenaarswonin- gen te Westerschouwen. NIEUWERKERK. Dinsdagavond j.l. hield de varkenshond „Zekerheid schenkt Rust", bij den heer J. Lemson („Wereld") zijn jaarvergadering. De voorzitter, de burgemeester dezer gemeente, opent de vergadering, waarna de notulen door den secretaris-penningmeester, den heer S. K. van Oost, voorgelezen, onveranderd werden goedgekeurd. Daarna ging men over tot het doen der rekening en ver antwoording over het afgeloopen dienst jaar, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedragen f 1145,32 en de uitgaven f 815,515; goed slot f 329,805. Ongeveer 90 varkens werden inge schreven; 8 verliezen genoteerd lot een gezamenlijke uitgaaf van f 500. De burgemeester en commissaris W. Wandel werden opnieuw gekozen, resp. als voorzitter en commissaris. De lieer A. de Later, welke deze gemeente heeft verlaten en als commissaris fungeerde, werd vervangen door het lid J.s Lem son. 'De belooning van de wegers-schat- ters werd verhoogd. 4 leden traden toe. Dal nog velen zich aangeven bij den boekhouder, aangezien men eerst dan hel groole nut van een varkenshond be seft, wanneer men komt te staan voor hel geval, dal men zijn varken verliest. Aanbestedingen, Verkooplngen, en». BRUIN1SSE, 12 April. Ten overslaan van notaris Korleweg werden alhier in het openbaar verpacht, voor mevr. de wed. C. de Wolff—Brandt, de volgende landerijen Gemeente Bruinisse. Aan den Molenweg. 55.23 Aren bouw- en weiland, voor f 77; 52.20 Aren dito, voor f 78; 42.91 Aren dito, voor f 81; 39.48 Aren dito, voor f 80; 30.66 Aren dito, voor f 85; 29.99 Ai-en dito, voor 1" 92. In de Steenklippe. 62.40 Aren bouwland, voor f 69. Gemeente Oosterlamt. In Jonkersblok. 62.60 Aren bouwland, voor f 49. Alles per Duivelandsch geniet. HERIJK. De herijk van maten en gewichten in 1916 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen Slavenisse 1 Mei nam. en 2 Mei. Sl.-Annaland 3 en 4 Mei. Oud-Vossemèer 5 en 6 (Mei voorin. Sl.-Maartensdijk 9 en 10 Mei. Schcrpenisse 11 Mei. Poortvliet 12 Mei. Tholen 15, 16 en 17 Mei. Colijnsplaat: voor Colijnsplaat 22 Mei des namiddags en 23 Mei; voor Kats 23 Mei des voormiddags. Wissekerke 24 en 25 Mei. Kortgene 26 en 27 Mei. Zierikzee, ook voor Ouwerkerk en Kerkwcrve, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29 en 30 Juni. Noordgouwc 10 Juli des namiddags. Zonnemaire 11 Juli. Eikerzee 12 Juli des voormiddags. Ellemeet 12 Juli des namiddags. Brouwershaven, ook voor Duivendijke, 13 en 14 Juli. Haamstede, ook voor Bürgh, 17 Juli des namiddags en 18 Juli. Renesse 19 Juli des voormiddags. Noordwclle, ook voor Serooskerkc (Schouwen), 19 Juli des namiddags. Dreischor 20 Juli. Nieuwerkerk 21 Juli. Ooslerland 1 Augustus. Bruinisse 2, 3 en 4 Augustus. St.-Philipsland 8 Augustus des nam. en 9 Augustus. Mr. Troelstra. Naar de Avp. verneemt, zal mr. Troel stra a.s. Zaterdagavond in de residentie lerugkeeren. K4SKTBGBICITEN. ZIERIKZEE, 13 April. De aanvoeren waren onbeduidend en bestonden hoofd zakelijk uit tarwe, die tot iets hoogere prijzen plaatsing vond; de overige arti kelen onveranderd. Tarwe f 16 a f 16,75; chevaliergerst f 16 a f 18; winlergerst f 16 f 17; haver f 15 a f 15,75; kroonerwten f 26 a f 29; schokkers f 28 a f 30; bruine boonen f 28 a f 30; aardappelen, geen handel wegens uitvoerverbod.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 10