ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 10 April 1916. EERSTE BLAD. Oorlogsoverzicht. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z lerikzeesche C o u r a n t). ADVERTENTIE N. Van 1—4 regelsf 0,40 Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bü contract belangrijke korting. Inaending op den dag Tan uitgaTe vóór I.IO ure. ABONNEMENT. Prjjs per drie maanden1,30. Franoo per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar - 10, Aftonderljjke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72stt JAARGANS, Na 9838. Dir*et«itr i A. J. DE LOOZE Jr. Uitanee-Heofdredaohivri FRMKEL. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER van Ziebikzse; Brengt de volgende door den Heer Vice- Admiraal, Commandant in Zeeland, dd. 6 April 1916 uitgevaardigde verordening ter kennis van de ingezetenen: De Commandant in Zeeland Overwegende dat het wenschelyk is den uit voer nit Zeeland met uitzondering van het gedeelte der gemeente Rillaud-Bath, beoosten de denkbeeldige ljjn, Noord-Zuid, gaande door paal 23 op den spoorwegdam van aardappelen nader te verbieden Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Au gustus 1914 (Staatsblad No. 435), van 8 Septem ber 1914 (Staatsblad No. 448), van 25 September 1914 (Staatsblad No. 463) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad No. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zyn verklaard „in Staat van Beleg" Gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad No. 128); Stelt bij deze de navolgende Verordening vast: Artikel 1. De verordening van 1 April 1916 nopens het vervoer uit Zeeland van aardappelen is inge trokken. Artikel 2. Het vervoer uit de provincie Zeeland, uitge zonderd het gedeelte van de gemeente Rilland- Bath, beoosten de denkbeeldige ljjn Noord-Zuid, gaande door paal 23 op den spoorwegdam, van niet door consent gedekte aardappelen is ver boden. Artikel 3. Wanneer bijzondere omstandigheden daartoe aanleiding geven, kan door den Secretaris van de sub-commissie voor Zeeland in zake voeding van mensch en dier, den heer C. Stevens te Goes, geheel of gedeeltelgk dispensatie worden verleend van het verbod bedoeld in artikel 2. Artikel 4. By het tot den secretaris in het vorige artikel bedoeld, te richten schriftelyk verzoek om dis pensatie moet worden overgelegd: 1". een nauwkeurige opgave van de hoeveel heid en de soort der aardappelen. 2°. een aangifte van de plaats van bestemming. Artikel 5. De dispensatie wordt schriftelijk verleend en gesteld ten name van den verzoeker of diens lasthebber. Artikel 6. Ten aanzien van de party aardappelen, waar van het vervoer uit Zeeland door eene dispen satie gedekt is, gelden de bepalingen in dit artikel vervat. Het vervoer uit Zeeland anders dan per schip of spoorwagen is verboden. De inlading voor het vervoer uit Zeeland is alleen geoorloofd in een van de in het volgend lid van dit artikel genoemde havens, dan wel op een der stations in Zeeland van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. De havens in het vorige lid van dit artikel bedoeld, zijn die van Breskens, Hoofdplaat, Neuzen, Walsod^den, Vlissingen, Middelburg, VeereKortgeneColjjnsplaatBorssele, Hoedekenskerke, Hansweert, Wemeldinge, Goes, Tholen, Stavenie.se, Zierikzee, Brouwershaven, Zjjpe, Anna-Jacobapolder. Aanbieding ten vervoer nit Zeeland is niet geoorloofd indien niet de Burgemeester der gemeente, waarin de in dit artikel bedoelde in lading plaats heeft, het dispensatiebewjjs heeft afgeteekend ten bewjjze, dat de ten uitvoer aangeboden aardappelen in hoeveelheid en soort overeenstemmen met die vermeld in de desbe treffende dispensatie. Artikel 7. Overtreding van de verbodsbepalingen vervat in de artikelen 2 en 6 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Artikel 8. Met het opsporen van overtredingen dezer Verordening zjjn, behalve de by artikel 8 van het Wetboek van Strafvordering aangewezen personen, belast de Marechaussee, en alle ambtenaren van Ryks- en Gemeentepolitie. Artikel 9. Deze Verordening treedt in werking on middellijk na derzelver afkondiging. Lasten en bevelen ieder, overeenkomstig het hierboven geregelde zich te gedragen. Uitgevaardigd te Middelburg, 6 April 1916. De Commandant in Zeeland, De Vice-Admiraal, G. P. VAN HECKING COLENBRANDER. Zierikzh, den 10 April 1916. De Burgemeester van Zierikzee, D. VAN DER VLIET. Belangrijk oorlogsnieuws valt ook heden niet te vernielden. »Wel wordt bij Verdun hevig gevochten, maar deze gevechten hebben niet tot een gewichtig resultaat geleid. Alleen hebben dc Silezische en Beiersche troepen in storm genomen de versterkte steunpunten ten Zuiden van Haucourt. De geheele Fransche stelling op den rug van den Termietenheuvel kwam over een breedte van twee K.M. in handen der Duitsche troepen, die 700 manschappen en 15 officieren bij die gelegenheid gevangen namen. De positie van het dorp. Haucourt is door, hel nemen van die steunpunten aan merkelijk versterkt. Slechts voetje voor voetje winnen de Duitschers terrein, want met volhardende dapperheid en onverschrokken moed verdedigen de Franschen hun stellingen. Overigens vallen geen oorlogsfeiten van eenige beteekenis te bespreken. De Turken melden, dat zij na een strijd van twee dagen aan het Iraklront in Mesopotamia aan de F.ngelscheft een verlies van 1500 man hebben toegebracht. Aanvankelijk hadden zij hun aan dc rivier gelegen loopgraven, die tengevolge van het stijgen van den waterstand der Tigris overstroomd waren, ontruimd. Slechts twee compagnieën waren daarin achtergebleven. De Engelschen, die niet •.visten, wat (ol die ontruiming aanleiding had gegeven, beschoten uren lang met hun artillerie deze loopgraven, en vie len ze vervolgens met '11 groote troepen macht aan. De twee achtergelaten com pagnieën verdedigden deze dapper, en brokken vervolgens, tegen de overmacht niet bestand, op dc hoofdstelling terug. De Engelschen vielenaangemoedigd door het behaald succes, deze hoofdstel ling aan. Zij werden echter terugge slagen, achterlatend een aanzienlijk aan tal dooden en gekwetsten. De meening is verbreid, dat tengevolge van de uithongeringspolitick van Enge land in Duitschland honger geleden wordt. Men kan echter uit den mond van hen, die Duitschland bezocht heb ben, ja, zelfs in Berlijn waren, hooren, dat dit onwaar is. Sommige levensmid delen zijn er zelfs veel goedkooper dan hier te lande. Alleen heeft men gebrek aan boter en vet. Er zijn twee dagen in de week, dat geen vleesch verkocht mag worden. Maar dit is ook uit te hou den, want dan doet men zich te goed aan visch, die in overvloed op de markt gebracht wordt/ Men kan dan ookL veilig verklaren, dat de uithongeringspolitiek van Engeland gefaald heeft. Een Fransche onderzeeër heeft een Ooslenrijksch transportschip in den grond geboord. Dus ook de gealliëerden verstaan blijkbaar dat kunstje. Prins Mirko van Montenegro is, gelijk liij aan een verslaggever, die hem inter- vieuwde, te kennen heeft gegeven, we gens gezondheidsredenen naar iWeenen vertrokken. ENGELAND. HEREFORD. Vrijdag is er hier in den schouwburg iets vreeselijks gebeurd. Kinderen gaven er ten bate van dc sol daten 'n uitvoering. Er brak brand uit en vijf kinderen kwamen in de vlammen om; een twaalftal werden in bedenke- lijken toestand naar het gasthuis ge bracht. NEDERLAND. TERSCHELLING. Van de gestrande „Medusa III" is de inventaris geborgen, waaronder de installatie voor draadlooze telegrafie, seinvlaggen, enz. Het schip staat reeds vol water. Mr. H. Smeeoge gehuldigd. AMSTERDAM. Zondagmiddag ontving mr. H. Smeenge te zijnen huize alhier zeer velen, die hem ter gelegenheid van zijn 30-jarig lidmaatschap van de Tweede Kamer liun gelukwenschen kwamen aan bieden. Telegrafisch of per brief hadden o. m. de Unie-liberale Kamerclub, verschil lende leden en oud-leden van beide Ka mers der Staten-Generaal, en besturen van verschillende vrijzinnige kiesvereeni- gingen en propaganda-clubs in verschil lende plaatsen des lands. DINTELOORD, 8 April. Hel was gis terennacht voor het huisknechtje van den landbouwer J. Geluk een bange ure. Terwijl hij op den zolder lag te slapen, werd hij opgeschrikt door voetstappen. Hij zag hoe een paar ongenoode gasten de hammen door het zolderraam naar buiten smeten, welke beneden werden opgevangen. Daar ze zich slechts een oogenblik van een lichtje bedienden, kon hij zeer weinig onderscheiden. Na den geheelen spekvoorraad buitgemaakt te hebben, vertrokken dc dieven. Heden is oogenblikkelijk bij de politie aangifte ge- daan. 1:4 fil 011 i Gemeenteraadsvergadering ZIERIKZEE. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad, waarin afwezig was dc heer L. Doeleman, was onze burgemeester, mr. D. van der Vliet, na vele maanden ziek te zijn geweest, weer op zijn post. IIij opende de ver gadering met een woord van hartelijkeu dank te brengen aan den Raad en aan tie geheele burgerij voor de warme blij ken van belangstelling gedurende zijn ziekle aan den dag gelegd, sprak zijn innige voldoening uil zijn taak te kunnen hervatten, riep echter, waar hij zich zoo langen lijd aan de vervulling van zijn betrekking heeft moeten onttrekken, dc clementie van allen in, en dankte mr. A. J. F. Fokker in warme bewoor dingen voor de gewaardeerde waarne ming van het burgeiheestersambt ge durende zijn ziekte. Mocht onverhoopt blijken, dat voor zijn taak zijn krachten te zwak zijn, dan zoude hij zich ge drongen gevoelen tot Hare Majesteit de Koningin 't eerbiedig verzoek te richten hem uit zijn ambt eervol ontslag te verlecnen. Maar vurig hoopte hij, dat hel hem gegeven moge worden nog vele jaren in staat te zijn het burgemeester schap alhier te kunnen vervullen. (Ap plaus). De heer 1111*. A. J. F. Fokker wenschte namens den Raad, dc gemeente-ambte naren en de geheele burgerij den burge meester geluk met het herstel van zijn gezondheid en de hervatting van zijn ambt. Hij gaf echter den burgemeester in overweging den boog nog niet te strak te spannen. Spr. had zich tijdens de ziekte van den burgemeester in de zaken ingewerkt, zoodat het hem thans niet zoo moeilijk viel den burgemeester in zijn werkzaamheden bij te staan, waartoe hij zich gaarne bereid ver klaarde. Ten slotte hoopte hij, dat de burgemeester voortdurend in kracht moge toenemen, en nog tal van jaren idie ten bale van Zierikzee moge aan wenden. (Applaus). Onder de ingekomen stukken kwam o. a. een schrijven voor van den heer A. J. van Schelven, waarin deze als regent van het burgerlijk armbestuur ontslag neemt. De voorzitter zegt, dat de heer Van Schelven, die door zijn gezondheidstoe stand en zijn hoogen leeftijd tot ontslag name zich genoopt zag, in de vele jaren, gedurende welke hij het regentschap vervulde, zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Spreker stelt voor hem onder dankbetuiging voor de bewezene diensten eervol ontslag te verleenen. Dienover eenkomstig werd besloten. Met elf tegen twee stemmen werd tot onderwijzer aan de openb. lagere school A benoemd de heer J. Hage, thans on derwijzer te Scherpenisse. Twee stemmen waren uitgebracht op den heer A. Quist, onderwijzer te Stavenisse. Mede op dc voordracht stond de heer A. K. Meulen- dijk, onderwijzer te Scherpenisse. De Raad ging hierop over in geheime zitting tot vaststelling van 't primitief kohier van den H. O. 1916. BROUWERSHAVEN. Blijkens den alhier geplaatsten regenmeter van het Kon. Ned. Meteor. Instituut tc De Bilt viel er in 8 regendagen van Maart j.l. 61,9 m.M. water. BRUINISSE. De oudste bewoner dezer gemeente, de oud-schipper H. van den Berg Hz., is Zaterdag in den ouderdom van 102 jaar overleden. Tot voor een paar maanden was hij nog zeer kras en kon men hem dagelijks op de kade zien. Den laatsten tijd echter kon hij door een verzwakking van het gezichts vermogen zijn dagelijksche wandeling niet meer doen. STAVENISSE. L'.l. Zaterdag had alhier de openbare eindles van den 2-jarigen landbouwwinlercursus, die hier door de hceren Minderhoud en Buijze gegeven is, plaats. Aanwezig waren de Rijks- Iandbouwleeraar, de heer C. Stevens, Burgem. en Weth. der gemeente, de leden der commissie van toezicht en een enkele belangstellende. Alle leerlingen toonden met vrucht den cursus gevolgd te hebben zoodat aan hen, bij monde van den heer Stevens, een diploma kon worden uitge reikt. .Verscheidene toespraken .werden door de heeren Stevensden burge meester, Minderhout en Buijze gehouden waarna de oudste leerling, C. Hage van St.-Maartensdijk, allen dank betuigde en aan de beide onderwijzers een stoffelijk voorwerp als aandenken overhandigde. MIDDELBURG. Dc jaardag van Ko ning Albert van België is hier Zaterdag herdacht met een plechtig Te-Deum in de Katli. Kerk, terwijl er verder des middags en des avonds door het muziek korps uit het interneeringskamp te Har derwijk concerten werden gegeven. Dc opbrengst van hel avond-concert was ten dcele voor het korps en ten deele voor liefdadige doeleinden bestemd. Het korps heeft hier onder leiding van den heer Polfliel groote lauweren geoogst. Beide keeren was de groote Schutters- hofzaal stampvol, grootendeels met Bel gen, maar ook vele Nederlanders geno ten van de uitstekende vertolking van tal vansoms zware slukkenals de Fanst Fantasie van Gounod en 't Ballet uit de Faust, gearrangeerd door Mayeur. Het publiek kwam zeker wel het meest is extase, toen des middags de Holland1- Relgië-Marsch van onzen stadgenoot, den heer Jan Morks, in het trio waarvan de Brabanconne en het Wien Neêrlandsch Bloed broederlijk elkaar afwisselden of tegelijkertijd respectievelijk door eerste en tweede slem werden vertolkt.'t Succes van dezen marsch bereikte echter zijn toppunttoen de componist zelf des avonds de marsch dirigeerde. Het was een echt verbroederingsfeest tusschen de Middelburgers en de hier vertoevende Belgen. TERNEUZEN. Alhier verkeert men in ongerustheid over de Ned. Motorschoener „Anglis", van de reederij J. A. van Rompu alhier, die op 30 Nov. 1915 te Rio Brande do Sol (Brazillië) is uilge varen en waarvan sedert geen tijding meer werd ontvangen. Het schip, dat stond onder den gezagvoerder Van der Laan, moest naar Liverpool en die reis duurt in gewone tijden ten hoogste een maand. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Tholen door ds. Kijften- belt te Leerdam. TELEGRAMMEN DEN HAAG, 10 April. Wolvorde- ring. Vanwege het algemeen hoofd bureau wordt medegedeeld, dat door den hoogsten hoofd-intendant van het leger dit jaar weder alle inlandsche wol zal worden gevorderd. Het gerechtshof alhier heeft in hoo- ger beroep in strijd met de beslissing van de rechtbank beslist, dat de in 1812, tegelijk met het beheer en onderhoud, ook de eigendom van den Hofvijver aan de gemeente 's-Gravenhage is gekomen. Bericht van liet Algemeen Hoofd kwartier: De mededceling van de Avond post, als zoude de militielichting 1908 op 12 April 1916 overgaan naar de Landweer, is onjuist. Slechts een ge deelte van die lichting gaat als milicien over naar de landweerbataljons. Bij Kon. besl. is bepaald, dat de grijze sjako (het hoofddeksel met voor- en achterklep) en de pet komen tc ver vallen en vervangen worden door de grijze képi. (Bij de in het zwart ge- kleede troepen door die képi in het zwart). Voorts is voor alle wapens en dienstvakken 'een gewone veldjas inge voerd. Blijkens ingewonnen inlichtingen, is hier ter plaatse niets bekend van een volgens een bericht in de dagbladen te verwachten voorstel, 0111 alle infantcrie- officieren met 12-jarigen dienst als offi cier tc bevorderen tot kapitein. Beuoemd lot lid der commissie van advies voor Rijkslandbouwprocfstations de heer H. A. Ilanken, directeur, der Withelniinapolder bij Goes. PARIJS, 10 April. Ten W. van de iMaas hebben een geheelen dag hevige gevechten plaats gehad op ons geheele front van Avocourt tot Cumières, en .".elfs tot aan de overzijde van de Maas. De van te voren beraamde ontruiming van vooruitstekende punten bij Bethin court, die dezen avond tpn uitvoer is gelegd, heeft ons in staat gesteld een onafgebroken linie te bezetten, die zich uitstrekt van de schans van Avocourt naar onze stelling ten Z. van Bethin- court. Deze linie heeft zeer geweldige aanvallen doorstaan. De aanvallen der Duilschcrs tusschen Morlhomme en Cu mières zijn bloedig afgeslagen. De vijan delijke aanval in gesloten formatie kwam te voorschijn uil het bosch van Cumi ères en werd onder vuur genomen door onze artillerie en machinegeweren. De vijand liet honderden lijken op het slag veld achter. Ook alle aanvallen op den Morlhomme zijn afgeslagen met zware verliezen. Een gelijktijdige aanval op onze stellingen bij het bosch van Avo court werd 11a een tegenstand tot het uiterste overal afgeslagen. Ten slotte werd een aanval op onze verdedigings werken Len N.-O. van Avocourt gedaan, waar de vijand er voor een oogenblik in slaagde voet te krijgen in onze linies, doch hij werd na een tegenaanval er weer uil verdreven. Ten O. van de Maas is de vijandelijke artillerie bijzonder levendig hij den Pcperheuvel, bij Doua- mont en Vaux, waar hij overal onze 2e linie bombardeerde. Onze artillerie heeft daar voorkomen, dat de vijand zijn loop graven verliet. Hel Duitsche offensief, dal een 12 K.M. omvat op het front ten W. van de Maas, werd tot slaan gebracht. Zondag is den geheelen dag hevig aangevallen. D^, Franschen lfadden in den loop van den nacht de vooruitgeschoven verster kingen bij Bethincourt ontruimd, welke door het vijandelijke vuur onhoudbaar waren geworden. 2 gelijktijdige vijandel. acties werden met groote kracht ingezet, 't Sper- en mitrailleurvuur bracht den vijand zware verliezen toe. De hevige aanvallen zijn door den hardnekkigen tegenstand van de Fransche troepen ge broken. Niettegenstaande de groote he vigheid, waarmede de aanvallen werden gedaan, leidde geen enkele lol eenig resul taat voor den vijand. PETROGRAD, 10 April. Omtrent het jongste Russische offensief wordt ge meld: Op belangrijke punten is het den Russen gelukt de Duitschers uit hun sterke stellingen te verdrijven, tengevolge van de smeltende sneeuw, omdat het water dc laaggelegen bezette gedeelten der Duitschers overstroomde Talrijke Duitschers hebben 'n jammerlijken dood gevonden in de door de overstrooming ontstane moerassen. Aan munitie is thans geen gebrek meer bij de Russische legers. Nieuwen aanvoer van artillerie wordt geconcentreerd en nieuwe Russi sche aanvallen zijn dan ook spoedig le verwachten. Ingezonden Stukken. S'T.-PniLirsLAND, 6 April 1916. Mijnheer de Redacteurl Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw blad voor onderstaande regelen. Met ergernis las ik het stukje in uw blad van 31 Maart aangaande bet genomen besluit van B. en W. van St.-Philipsland om de tijdelijke leerkracht wegens ziekte niet uit te betalen. Wel een prettig vooruitzicht voor de andere tjjdelyke leerkrachten. Wordt men ziek, dan ontvangt men ook niets. Kostgeld moet dan zeker ook niet betaald worden, en wanneer het noodig is een dokter te raadplegen, dan moet die zeker ook niet betaald worden? Voorwaar een zeer lofleljjk besluit. Natuurljjk weer zoo echt iets voor St.-Philipsland. Zoo iets gebeurt elders niet, is mg tenminste nog nimmer ter oore gekomen. Hoe komt men er eigenljjk by zoo'n besluit te nemen. Men zou er uit kunnen opmaken, zooals in zender van bet bedoelde stuk ook al zei, dat men niet veel gevoelt voor bet onderwijs. Immers hoe kunnen de tydelyke leerkrachten nu nog lust en liefde voor bun werk hebben, als die weten, dat ook hun tractement niet door gaat by ziekte. Inzender is niet onder dokters behandeling geweest, gelukkig, want dan was het natuurlijk nog erger geweest, wel een dure rekening te betalen, en toch geen tractement te ontvangen. Maar laten we niet gaan veronderstellen, mis schien was in het tegenovergestelde geval zoo'n besluit niet genomen. Had inzender niet beter gedaan het feit niet te publiceeren? Ja en neen. Ja, omdat het noodig is, dat bet eens meer bekend wordt hoe men hier over de onder wijzers denkt, en neen, omdat het eigenlijk een schande is, dat iedereen zulks te weten komt. Het eerste weegt wel het zwaarste. Het is beslist noodig, dat eens wat meer bekend wordt over de besluiten van Gemeenteraad en Burgem. en Wetb. De raadsverslagen gewagen natuurlijk er niet van. Men schynt zoo iets niet noodig te oordeelen aan het pnbliek te laten bekend

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1